Wolff geloofde in een soort 'Indianenreservaat' voor Joden PERSBIILIJIE Lfllltfl Russen stellen Chinezen opnieuw topgeprek voor Vier doden bij ongeluk op Rijn ^^vakantie? Leidse Bioscopen Kasavoeboe en Tsjombe niet naar Cairo De nieuwe badplaats aan de Noordzeekust De Nerveuze Nerviërs VULCANO DONDERDAG 16 JULI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Eichmann noemde hem „salon-officier" nalige SS-generaal I Wolff, die terechtstaat op beschuldi- Bedragen van 100 2.000f af te lossen in maximaal twee jaar; per week, maand of kwartaal, voor aanschaffing van duurzame gebruiksgoede ren, worden desgewenst van gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, mondeling, of schriftelijk. Vertrouwelijke be handeling. Leidse classicus maakte studiereis naar Cambridge GEMEENTEL IJ KE DIENST VOOR KiSBENEER EN KREDIETWEZEN L EEL 20210 was toegenomen en dat in verband daarmee de vele Joodse getto's in Po len moesten worden opgeheven. Na de oorlog, zo had Himmler gezegd, zouden de Joden zich in Palestina, Madagascar of andere gebieden kun- roormalige SS-generaal Karl nen vestigen die terechtstaat op beschuldi- Later zei Wolff, dat Adolf Eich- L™.1"? mann eens „de brutaliteit had hem op 300.000 Poolse Joden, heeft giste- v00r een duel uit te dagen" toen ren tegenover de rechtbank in Mun- WoJJ1 vrijlating van een Joodse be- chen verklaard, dat Heinnch Himm- schermeling eiste. Eichmann, een '(r zi'n directe chef het hem klein SS-luitenantje", had geweigerd had doen voorkomen alsof de Joden de Jood vrij te laten, waarop een met goederentreinen werden ver- twist volgde waarin Wolff hem met voerd alleen maar op een plaats zon- beledigingen overlaadde. „Ik heb Jo- den worden ondergebracht zoals den nooit gehaat. Ik koesterde hele- ïn Amerika de Indjanen m reserva- maai geen rassenhaat. Ik liet ver ten. De SS-chef had tegen hem gelo- SCheidene Joden met valse paspoor- ffen* ten en visa emigreren." aldus Wolff. T Wolff ontkende de brief aan dr. In tegenspraak daarmee is echter Albert Ganzenmüller geschreven te een brief, die Wolff in augustus 1942 hebben. Dat had een jonge kantoor- aan de toenmalige staatssecretaris bediende gedaan, waarop hij de brief israël Wolff een van de zogenaamde van vervoer, dr Albert Ganzenmul- had ondertekend zonder hem goed „salonofficieren" van de SS had ge ler schreef en die w de rechtszaal te lezen, zei hij. noemd, die witte handschoenen aan- Ti7G1i«.VCTirgi? e brie* zegt De voorzitter van de rechtbank zei, deden en niets van 't „Joodse vraag- Wolff: „Ik heb tot mqn groot genoe- dat Eichmann tijdens zijn proces in stuk" af wisten, gen van u vernomen, dat nu al veer tien dagen dagelijks een trein met 5.000 leden van het uitverkoren volk naar Treblinka (het vernietigings kamp in Polen 1 rijdt". Hij had daar aan toegevoegd, dat hijzelf op eigen initiatief contact had opgenomen met de bevoegde autoriteiten om de „vol tooiing van de maatregelen in hun geheel ..zonder stoornissen" te laten verlopen. Wolff zei gisteren, dat Himmler T Het aantal mensenlevens dat het hem begin juli 1942 had meegedeeld. H®' cenlrale c°m,'e van Rua" J" ongeluk eiste, bedraagt vermoedelijk dat de activiteit van partizanen in het siscbe communistische partij heeft in beginsel overeenstemming vjer jje rjvjerpc>itie heeft geen spoor gehele gebied achter de Duitse linies de Chinezen in een brief van Ï5 juni, Jïïü" gevonden van de twee mensen, die die woensdag in het theoretische ^drdi^/^eTp^ki^v^'d" °P he' op tafel liggen, zal men met de pro vinciale en gemeentelijke overhe den contact opnemen. Vanzelfspre kend heeft het rijk in deze zaken het laatste woord. GANGETJE LEIDEN (Advertentie) Gemenebestconferentie te Londen geëindigd De Gemenebestconferentie te Lon- De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft enige tijd geleden aan dr. J. H. Croon, leraar in de klassieke talen aan het Stedelijk Gymnasium te Lei den, een subsidie verleend voor een studiereis naar Cambridge. Hij heeft daar een onderzoek ingesteld naar de godsdienstige betekenis van de warme bronnen in het oude Grieken land, waarmee hij andere studies op dit gebied bijna heeft afgesloten De resultaten van zijn laatste reis naar Cambridge zullen worden neerge- gelegd in het bekende tijdschrift „Mnèmosynè". Dr. Croon, die zeer veel publiceert, ook op populair-we- tenschappelijk gebied, verwierf onder meer bekendheid door zijn artikelen f beëindigd. Na een be- over de oude geschiedenis in de raadslagmg die acht uur duurde werd (Advertentie, Winkler Prins endoor zijn door Else- ^,^7* (Advertentie, ^tt^fXêld'^a^an Sok"°p werkgelegenheid^ ophef- "„71" «ing van discriminatie voor alle vol- nfiïStJ schooleditie ken van het Gemenebest. Het com- muniqué behandelde voorts de be trekkingen tussen Oost en West, ont wapening, Maleisië, Cyprus, de han del in het Gemenebest, financiële vraagstukken en economische we reldproblemen. Het voorspelt een nieuwe periode in internationale aan gelegenheden „waarin de wereld kan hopen op een geleidelijke vermin dering van de spanning". De ministers hebben de betekenis A etherklanken De sinds dinsdagavond als gevolg van een scheepsongeluk bjj Rhein- van China voor Zuidoost-Azië be- dürkheim in de buurt van Worms sproken en het vraagstuk van de be- versperde Rijn is Woensdagmiddag trekkingen met China en het lidmaat- weer voor het verkeer vrijgegeven, schap van de V.N. water brandende vloeistof zyclo opnieuw voorgesteld een internatio- communisme moet oplossen. Vervol- ge^Ee/^^arig'meSehen^en^en «ale conferentie van communistische irLsterpartHe^datum61agendTen oud jonSe,ie z«n bezweken aan de partijen te houden en wel zo spoe- samenstelling van de 'conferentie, deTw^°brfndende motms h°°rd n"" dig mogelijk. waarop niet alleen over de menings- fi|Den^ brandende motorschepen op- verschillen gesproken dient te wor- v den. moeten worden vastgesteld. een tankschip gestr00md, nadat dit De Sowjetpartij is bereid een bi- Plotselinge hoofdpijn Opkomende verkoudheid? Laat uw vakantie niet bederven Neem 'ASPRO' mee Want u weet %t: 2 'ASPRO -èafyfaitufeet fit.' (Advertentie) De films in de week van 17 juli tot bbJven. 23 juli zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Êr was een 200 ton zyclo-hexaan uil P">i";ten te P'° Haag is druk bezig :n tankschip gestroomd, nadat dit dp ni^nfhJa d een bi- met een stroomafwaarts varend schip 7„_Hn jfNoordzeebadplaats laterale bijeenkomst van Russische in botsine was eekomen. Het eoedie Zandwijk. Reeds zyn de voorberei Het Bureau Ontwikkeling Bouw- houden. De brief vormt een antwoord op een Chinees schrijven van 7 mei, waarin een Sowjetvoorstel voor een internationale conferentie, in de Premier Tsjombe en president Ka- herfst, werd verworpen omdat het laterale bijeenkomst van Russische in botsing was gekomen. Het goedje v".£1me$e PartlJ^unctlonarLssen te raakte in brand. Twee met grint ge- laden schepen brandden uit. DE STRIJD IN ZUID-VIETNAM zo ver gevor derd, dat men onlangs een aantal ar chitecten een opdracht voor een ont werp heeft gegeven. Men is er van uitgegaan, dat er Bij bom- en mitrailleuraanvallen juist aan de Noordzeekust, waar de van Amerikaanse jachtbommenwer- badplaatsen gewoonlijk overvol zijn, savoeboe van Kongo gaan niet naar een onderdeel zou zijn van een Sow- pers zijn gisteravond een 100-tal Viet- meer dan voldoende mogelijkheid de pan-Afnkaanse topconferentie in -0"1 "e®? openlijke sply- congrebellen gesneuveld, zo is van bestaat voor twee nieuwe badplaat- wordt van niet-officiele «ng mde internationale communis- Amerikaanse zijde in Saigon verno- sen. Voorlopig wenst men zich ech- zijde in Leopolds tad vernomen. Zo- tische beweging te verhaasten men ter nog maar met een project te be. als gemeld hebben de andere deelne- Het Russische partijcomité be- De jachtbommenwerpers van het moeien en dat zal dan in de eerste mers aan deze conferentie Kasavoe- schuldigt de Chinezen er onder meer type „Skyraider" waren in actie ge- plaats bedoeld zijn voor die mensen, boe laten weten, dat de aanwezig- van zich weinig te bekommeren om Jtnen toen de communistische guer- die hun vacantie in de badplaats gaan heid van zijn premier niet op prijs de eenheid van de communistische rillastrijders een post aanvielen op doorbrengen. wordt gesteld. beweging. 180 km ten zuidwesten van Saigon. Wanneer de plannen kant en klaar In een te Leopoldstad uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat het embleem van Afrikaanse eenheid te genwoordig wordt gebruikt om het continent te verdelen. Kongo blij ft streven naar versterking van de vriendschapsbanden tussen de Afri kaanse staten, aldus het communiqué. Tsjombe heeft de Egyptische zaak gelastigde in Leopoldstad van het be sluit van zijn regering in kennis ge steld en hem tevens verzocht de re patriëring te regelen van de drie kin deren van de vermoorde premier Pa trice Loemoeba, die in Egypte ver- Een vervolgverhaal vao Suske eo Wiske Gizenga vrijgelaten Casino: „Afspraakje in September". (Alle leeftijden). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. 7ondag 2.30 4 45 7 00 en 9 15 uur Lido: „Meisjes in verkeerde handen". (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.15, en 9 15 uur Zondag: 2 30. 4 45. 7.00 en 9.15 uur Luxor: „Slaapkamergeheimpjes" (alle leeftijden). Dagelijks: 2.30. 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Studio: „Adorable Julia". (Volwassenen). Dagelijks: 2.30. 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Iedere morgen, behalve zondags: 10.30 uur v.m.. Pietje Bel. Trianon: Irma la Douce. str. volw. Dagelijks: 2 en 8 uur. Zondag: 2 uur, 5 en 8 uur. Rex: „De laatste dagen van Rome" (14 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.15, en 9.15 uui Zondag: 2.30. 4 45 7.15 en 9 15 uur Ma.-wo.: „Waarom moet ik ven". (18 jaar). Antoine Gizenga, de voormalige linkse vice-premier van Kongo, is vrijgelaten. Hij is in januari 1962 ge arresteerd na een poging om in Stan- leystad een tegenregering te vor men. Vorige week kondigde de nieu we premier van Kongo, Tsjombe, aan, dat alle politieke gevangenen hun vrijheid zouden herkrijgen. Ketelontploffing in Locarno: zeker zes mensen gedood Door het ontploffen van een ketel in een chemische fabriek in Locarno, Zwitserland, zijn gisteren zeker zes mensen gedood. De ontploffing werd gevolgd door een hevige brand. Men vreest, dat het dodental zal stijgen. Men weet niet hoeveel mensen zich in de omgeving van de ketel ophiel- De dikiak dwtfmmt tmteton onder im/iinvertrouw» met! VRIJDAG 17 JULI 1964 HILVERSUM I 402 m 7.00 VARA, 9.40 VPRO, 10.00 VA RA, 13.00 AVRO, 16.00 VPRO, 21.00 —24.00 VARA 7.00 Nieuws, 7.10 Ochtendgymnas tiek, 7.20 Socialistisch strijdlied, 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (7.30 Van de voorpagina, praatje), 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied, 8.18 Lichte grammofoonmuziek, 8.40 Strip voor de kinderen, 8.50 Gymnastiek .voor de vrouw, 9.00 Te land en te water, informatief programma voor weg- en watergebruikers, 9.35 Waterstanden, VPRO: Morgengebed, 10.00 Pianore cital: klassieke muziek, 10.15 Sopraan en piano: Moderne liederen, 10.45 Voor de kleuters, 11.00 Nieuws, 11.02 Babysitten: lichte grammofoonmu ziek met commentaar, 11.30 Lichte grammofoonmuziek, 12.20 Regerings uitzending: Voor de landbouw, 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw, 12.33 Orgelkwartet (stereofo- nische uitzending), 13.00 Nieuws, 13.15 Mededelingen, eventueel actu eel of grammofoonmuziek, 13.20 Fo to en filmwedstrijd, 13.25 Beursbe richten, 13.30 Metropole-orkest, 14.00 Radiokoor en solisten, oude muziek, 14.25 De geschiedenis van een boek, literair ldankbeeld, 15.00 Radio ka merorkest en solist: Klassieke en moderne muziek, 15.35 Avontuur in Spanje, hoorspel, 16.00 Nieuws. Aan sluitend: Serieus genomen. De jeugd vroeger en nu, lezing, 16.15 Lichte grammofoonmuziek, 16.40 Hoorspel voor de jeugd, 17.00 Pianorecital: klassieke muziek, 17.30 Ronduit mu zikaal: lichte muziek. Aansluitend: sportpraatje, 18.00 Nieuws, 18.15 Lich te muziek, 18.30 Bèta: nieuws uit de wereld van de natuurwetenschappen, 13.40 Jazzmuziek, 19.00 Kiosk: be spreking van artikelen uit zojuist verschenen weekbladen, 19.10 Mo derne kamermuziek (gr. - stereofo- nische uitzending), 19.30 Orde of structuur II, gesprek, 19.50 Lichte grammofoonmuziek. 19.55 Eerste ko lom, dagelijkse dingen vrij zinnig be- kenen, 20.00 Nieuws, 20.05 Kamperen, vakantie, ontspanning hier, woonkul- tuur daar, lezing, 20.20 Klassieke grammofoonmuziek, 20.55 Boekbe spreking, 21.00 Promenade-orkest en solist: amusementsmuziek, 21.35 De Olympische spelen, klankbeeld (I), 22.00 Viool en piano: moderne mu ziek (gr.), 22.30 Nieuws, 22.40 Licht orgelspel, 23.00 Actualiteiten, 23.15 Lichte grammofoonmuziek, 23.45 So cialistisch nieuws in Esperanto, 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws, 7.10 Morgengebed, 7.15 Lichte grammofoonmuziek, 7.55 Overweging, 8.00 Nieuws, 8.15 Lichte grammofoonmuziek, praatje voor de vrouw, toeristische tips en jeugduit zending, -0.20 In de platensoos: gram mofoonmuziek voor bejaarde men sen. 11.00 Voor de zieken, 11.40 Mo derne orkestmuziek (gr.), 12.00 An gelus, 12.04 Wij zingen de wereld rond: kinderen en licht ensemble, 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw, 12.33 Populaire grammo foonmuziek, 12.55 Katholiek nieuws, 13.00 Nieuws, 13.15 Lichte grammo foonmuziek, 14.05 Radiophilharmo- nisch orkest en solisten: moderne mu ziek, 15.00 Bariton en piano (gr.),: in ternationale volksliederen, 15.30 Ver zoekprogramma voor de zieken, 16.30 Fluit, bariton en pianobegeleiding: moderne en klassieke muziek, 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Zingende kin deren (gr.), 18.00 Lichte grammo foonmuziek, met boekentips en va- kantietips voor de tieners, 19.00 Nieuws, 19.10 Actualiteiten, 19.25 Ver zoekprogramma voor de militairen, 20.30 Holland Festival 1964: Strijk kwartet: moderne muziek, 21.10 Klankbeeld, 21.30 Muziek kent geen grenzen, 22.05 Licht Grieks trio (gr.), 22.20 Actualiteiten of grammo foonmuziek, 22.25 Boekbespreking, 22.30 Nieuws, 22.40 Utrechts stede lijk orkest en solisten: klassieke en moderne muziek, 23.20 Klassiek en modern pianospel, 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: 19.00 Barend de Beer, TV- film voor de kinderen, 19.35 Cinema- tobile, documentaire, NTS: 20.00 Journaal, NCRV: 20.20 Capriolen, ge varieerd muziekaal programma, 21.00 Attentie, 21.40 Geheime Brigade, TV-film, 22.30 Dagsluiting, NTS: 22.3522.40 Journaal. door Antonio del Monte 26) Maddalena huiverde. Ze wilde niet aan Maria vragen wat langzamer te lopen omdat ze toch al laat waren. Met haar hand zocht ze telkens steun aan de koude rotswand; haar ogen hield ze onafgebroken op het wispel turig slingerende weggetje gericht. Het duurde nu niet Lang meer. In eens schoot uet paadje omhoog. Be hendig klauterde Maria naar boven, met haar hand zich opwippend aan de rotsen, haar voeten zo in de grond plantend, dat ze onmogelijk nog naar onderen zou kunnen g.ijden. Lachend rijkte ze Maddalena haar hand. „We zijn er!" zei ze met twin kelende ogen. .Herken je het alle maal nog?" Er kwam nu een vlak landschap. Dor en onvruchtbaar Aan het eind was de groeve, die zich a's een koe pel tegen de hemel aftekende. Sneeuw wit in het licht van de juist opko mende zon. Arbeiders stonden in groepjes te praten. Hun stemmen schalden door de ruimte. „Het is beangstigend", zei Corme- la, terwijl ze zeer zorgelijk keek. „Gisteravond had net kind er al moe ten zijn en vannacht toch zéker „Het duurt vréselijk lang", viel een andere vrouw haar in de rede. „Ik geloof nooit, dat het goed gaat. En ik had haar kruiden willen geven. Dat wil de geboorte van een kind heel dikwijls bespoedigen Maar Lucia wei gerde. En ze zag er uit „Dat geloof ik graag!" riep Car- mela. „Gisteravond herkende ik haal bij na niet. Ze zag zo wit en had zulke wallen onder haar ogen! Ver schrikkelijk!" „Ik had nog naai de priester wil len gaan", merkte wser een ander op. Ze woonde in hat huisje vlak naast Lucia en moest dus wel de beste berichten hebben. „Ik kon vanacht gewoon niet slapen omdat Lucia aan één stuk door aan het kreu nen was. Leder ogenblik stond ze op. Za liep van de keuken naar de ka mer en soms ook wel naar buiten. Ik zeg tegen mijn man, kom, zeg ik, laten wij even naar de priester gaan, want dat kan toch zo niet langer. Nee, zegt hij, hou jij de priester er nou buiten, zegt ie, want de priester heeft net zo min verstand van kinde ren krijgen als ik „De priester had misschien een mis kunnen lezen, vanmorgen", dacht iemand. Bhianna had dertien kinderen ge kregen. Ze zag er misschien wel niet helemaal welvarend meer uit met haar uitgezakte lijf, maar in ieder geval was ze kerngezond. Ze knoopte haar hoofddoek steviger om haar dunne, grijze haren en zei: „Maken jullie je toch niet zo druk. Een kind krij gen is toch zeker niks bijzonders. De één blijft wat langer weg en de andere wat korter. Maar komen doen ze tenslotte allemaal." „Dat vind ik ook", knikte Enzo. „Je zal zien, dat Lucia straks een reus van een jongen krijgt en dan is van middag weer alle leed vergeten." „Ach ja", doch ook Carmela. „Ik heb wel 's een verhaal gehoord van een vrouw die tien maanden zwanger was en toen kwam er nóg niks. Iedereen werd zenuwachtig. De één wist nog meer middeltjes dan de an der. Ze moest dit doen en dat laten, maar er gebeurde niets. Ze wouen er op 't laatst nog naar een dokter stu ren op het vasteland! En op een dag, ze stond aan de fontein haar wasgoed te doen, zei ze: „Maar nou moet ik naar huis!" en vijf minu ten later had ze een pracht van een jongen!" „Ik heb in ieder geval aan mijn man gezegd, dat hy direct moet ko men vertellen als er wat loos is!" zei Lucia's buurvTouw. „Ik zeg: het kan wel 's zijn „Goeienmorgen allemaal!" zei op dat ogenblik Maria. Tegelijkertijd draaide iedereen zich om. Of er een schot was afgegaan. Niemand had de zusters zien aanko men en ze wisten niet direct hun houding te bepalen. „Morgen" zei Rosina vuurrood. Ze stond een beetje achteratf en had ademloos geluisterd naar het ver haal van Carmela. Niemand viel haar bij. Carmentia nam Maddalena van boven tot onder op en draaide zich ten laatste de- minstratief naar Chianna. Enzo kwam zenuwachtig naderbij. Hij had tegen zijn gewoonte, ieder een maar laten praten. Blij, dat Lu cia een welkome afleiding van ande re gebeurtenissen was. „Het loopt allemaal uitstekend af", mompelde hij. „Maar laten we nu als jeblieft aan het werk gaan. We zijn nog nooit zo laat geweest." Ze verspreidden zich in groepjes. Eerst zwijgend. Maar enkele meters verder begonnen ze te fluisteren en keken schuin naar Maddalena, die naast Maria stond te wachten op het werk, dat haar zou worden toebe deeld. „Wat moet ik doen?" vroeg Maria aarzelend. „Lucia maar weer vervan gen?" Enzo gaf niet direct antwoord. Hij keek naar de mannen en vrou wen, die ontstemd aan het werk gin gen. Vanuit het donker van de groe ve werden een aantal kiepkarretjes over de roestige rails naar buiten gereden. Met veel herrie botsten de ijzeren wagentjes tegen elkaar en in de groeve begon een man het fijne puimsteenpoeder op een hoop te scheppen, terwijl een aantal vrou wen het pratend van de broze groe- vewand loswerkten. Heel spoedig deed de wind het poeder in witte stofwolken opwaaien. Aan het eind van de rails waaierde het wit en met een grote boog de ravijn in, waar een verblindende berg van puimsteenpoeder op ver scheping naar het buitenland lag te wachten. Varmela duwde haar wagentje over de rails voort. Van het zwart van haar kleren viel nauwelijks nog iets te onderscheiden. Tot in haar wijde neusgaten was het poeder doorge drongen. Ze schreeuwde naar een man, die op de rails lag geknield en naarstig aan het zoeken was naar een verloren voorwerp, dat hij opzij diende te gaan. Toen ze aan het eind van de rails kwam, stond ze een ogenblik met de hand in haar heup gesteund; dan kiepte ze met een handig gebaar het zware middenstuk van het wagentje om en met een brede straal gleed het poeder de helling af. Carmela wiste het zweet van haar voorhoofd en hijgde, maar achter haar kwam Rossano al met zijn kar retje aan en ze moest zich haatsten om plaats te maken. Carmela begon te zingen, terwijl ze de karretjes hielp volscheppen. Een eentonige wijs, langzaam, met doordringende uithalen aan het eind van iedere zin. O, m'n lief, waarom heb je me verlaten de bergen zijn zo mooi en de zee is hier zo blauw Enzo móest nu wel antwoord r ven.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2