c Gebrek aan communicatie bisschoppen-leken OP NAAR FINALE! Praatpalen bij Oudenrijn worden weinig gebruikt WOENSDAG 15 JULI 1964 DB LEfDSE COURANT PAGINA 9 I In Dunaujvaros, het nieuwe Hongaarse industrie-centrum, dat de laatste tien jaar in sneltempo is verrezen, wordt op het ogenblik een nieuwe woonwijk gebouwd, waarbij veel gebruik wordt gemaakt van geprefabri ceerde elementen. Deze elementen worden vervaardigd in een nieuwe fa briek in de stad zelf, waar complete badkamers, toiletten en keukens pas klaar worden afgeleverd. De bouwtijd voor woningen is door gebruik making van dit systeem bijna tot de helft bekort. Foto: een keuken wand, waaraan alleen de koelkast ontbreekt, wordt op zijn plaats gehesen. Koningin Juliana verzwikte enkel v. Er was een scherp oog voor nodig om te zorgen, dat vice- admiraal b.d. J. J. Willinge, die dinsdag in Den Helder aanwezig was bij de vaandeluitreiking door H.M. de Ko ningin aan de onderzeedienst van de koninklijke marine, »jn eigen pet en degen terug kon vinden op de lange witte tafel, die bij deze gelegenheid dienst deed als kap stok. ARKA-VOORZITTER De Janus-fontein te Noordwijk aan Zee is, nog maar juist na de officiële inwerkingstelling, al volkomen in geburgerd bij de Noordwijkse bevolking én de badgasten. Bij de, zeker in vergelijking met voorgaande dagen, zeer hoge temperaturen van gisteren, zochten dan ook velen verkoeling aan de voet van de twee-hoofdige figuur. Overigens hebben wij bij ons artikel over de inwerkingstelling van de fontein als ontwerper en uitvoer der van het kunstwerk bij vergissing de heer Tweehuizen genoemd. Niet hij, doch de Leidse kunstenaar Joop van Kralingen is de maker van de fontein. De heer Van Tweehuizen heeft het plein ontworpen. Knokke wordt Hollandse aangelegenheid Ook België is nu aan de Neder landse zegekar gebonden! De evenals de Fransen veel sterker geachte Belgische ploeg had te gen de verve, waarmee de Ne derlandse meisjes hun land in de strijd van het lichte lied verte genwoordigden, geen verweer. Willeke kwam als eerste voor de voetlichten. Uiterst nerveus, verbeten. Zij maakte fouten, miste enkele ke ren grandioos. Niemand gaf nog een stuiver voor Neerlands kan sen. „België heeft een sterke ploeg", zo redeneerde men, „maar zelfs al zouden de vier resteren de Nederlandse meisjes beter zijn, hebben ze nog niet veel kans". ALLURE Maar toen gebeurde het. Als een welluidende wervelwind stortten Rita Trea, Ilonka en Shirley zich in het strijdgewoeL Het overigens nogal chauvinistische publiek zat te wippen op de stoelen, en wreef zich de ogen uit. Dit was kwaliteit! Met iedere „Nederlandse" noot slonken de Belgi sche kansen. Shirley deed wat van haar verwacht werd. Zij zong voor treffelijk, zo mogelijk beter nog dan in de strijd tegen Frankrijk. Lou van Rees zegt van haar: „Het is dood zonde dat zij niet in Amerika woont. Zij zou daar binnen zeer korte tijd een ster zijn. In kwalitatief opzicht plaats ik haar tussen Judy Garland en Sarah Vaughn". organisatie moge dit te denken ge ven. Wordt de z.g. openheid van het katholicisme niet al te vaak mis bruikt om modern te schijnen en uitermate goedkoop te doen, aldus mr. Boot. Hij pleitte ervoor de soli dariteit met andersdenken te bena deren van uit de solidariteit met de geloofsgenoten. De ARKA-voor- zitter zag nog een uitgebreid werk- terrein voor zijn organisatie. De structuur van de ARKA is ervoor Op een gistermiddag in het Kur- niet in ernstige oprechtheid tot garant, dat zij ook over 10 jaar nog haus te Scheveningen gehouden ka- uiting willen brengen,door hun afzij- volledig voor haar taak zal zijn be- dervergadering van de Algemene digheid, van een katholieke sociale rekend, aldus mr. Boot. Rooms Katholieke Ambtenarenver- eniging (ARKA) i.v.m. het 10-jarig voorzitterschap van mr. G. A. A. M. Boot heeft deze gewezen op het ge brek aan communicatie tussen de bisschoppen en de leken. Mr. Boot zei de exegese van het geen de bisschoppen zeggen soms moeilijker te vinden dan de exegese van de bijbel. „Van de bisschoppen weten wij namelijk niet altijd of zij wel gezegd hebben wat hen wordt toegeschreven en zo ja of zij als bis schop gesproken hebben, vervolgens of zij namens het gehele episcopaat gesproken hebben en tenslotte hoe precies verstaan moet worden het geen zij gezegd hebben". „Wilt u even mijn vrouw waarschuwen NOG MAAR 43 MELDINGEN gerde: gevallen, die door de politie onmiddellijk werden doorgegeven aan de wegenwacht. Nee, ook automobilisten, die zich plotseling realiseerden, dat ze een Precies twee maanden geleden Is JWlato ,ii w v^rkPPrQnifin Ondpnriin een ¥n °i aat ze een Kwartiertje later Hij stelde, dat „het .al óf niet ge lukkige van sommige passages uit 't mandement der bisschoppen ons in bif ¥e7~FerkeersplFFn Oudenrijn een -trnV zoverre niet raakt, dat wij nimmer proefneming begonnen met tien zo- ook maar gepoogd hebben enige in- genoemde „praatpalen". Via de vijf gen de politie om assistentie, „wilt vloed te laten gelden teneinde het draadloze meldzuilen die rechtstreeks vrouw even bellen en zeggen NW te doen veroordelen". ia verbinding staan met het politie- "jat lk eraan kom °f' Hij wees erop, dat de ARKA al ja- bureau in Utrecht zijn tot nu toe nog derwegnaar Duitsland maar ik heb ren ook voor niet-katholieken open- maar 43 meldingen binnengekomen. m"n. ?as tbula laten liggen, denkt staat. Vooral onder de leden van u z9 giens over mag. voormalig Nederlands Nieuw Guinea De Utrechtse politie werd zes maal Natuurlijk waardeert de politie het bevond zich een opmerkelijk aantal gealarmeerd voor een aanrijding grote vertrouwen dat de burgers in niet-katholieken. Voor hen, die de (waarbij eenmaal ook de GGD moest haar stellen, maar de meldkamer is openheid van hun katholicisme al of worden ingeschakeld), er kwam vijf nu eenmaal geen boodschappendienst ikeer een melding binnen naar aan- en de praatpalen zijn ook niet langs leiding waarvan politioneel moest de weg gezet met het doel dit soort worden opgetreden, bijvoorbeeld bij gesprekjes mogelijk te maken. verkeerstagnaties, terwijl de reste- rende 32 meldingen afkomstig wa- Ook de post Linschoten van de ren van automobilisten, die te kam- Rijkspolitie, die rechtstreeks verbon- pen hadden met pech in de ruimste den is met de andere vijf praatpalen, zin van het woord. Die pech bestond heeft wat aantal en aard van de mei er niet alleen uit, dat ze zonder ben- dingen betreft, ongeveer dezelfde er- zine zaten, een gesprongen voorruit varingen opgedaan als de gemeente- hadden of een motor die dienst wei- politie in Utrecht. Eerste Kamer akkoord ESPERANTO OP L.O. MOGELIJK De Eerste Kamer keurde gister middag z.h.st. enige wijzigingen van de Lager Onderwijswet en de Kweek school wet goed. Hierdoor is thans de mogelijkheid geopend onderwijs in esparanto te doen geven op lagere scholen. Ook worden de ouders bepaalde bevoegdheden toegekend m.b.t. de stichting van openbare scholen en wordt de taak van de gemeentelijke schoolraden geregeld. Ilonka en Rita groeiden naar gro te hoogte. Beiden legden een routine aan de dag, waartegen iedere Belg al bij voorbaat kansloos was, zonder dat hun direct aansprekende spon taniteit daarvan te lijden had. Trea van der Schoot, die voortaan Trea Dobbs wil genoemd worden, bracht het talrijke publiek over de gren zen van haar vooroordelen heen in extase. België leek verslagenen was het ook. Het programma van de Bel gische équipe ging mank aan eenzij digheid. Het dieptepunt was het op treden van de Belgische juffrouw Katinka, een mannequin, die heeft gemeend nu haar zeer summière zangkwaliteiten in dienst te stellen van de mensheid. Hoe hard het Bel gische publiek voor haar landgeno ten ook applaudisseerde Nederland won, met 429,5 tegen 409,5 punten! Koningin Juliana is gisteren in Den Helder, waar zij bij de marine een nieuw vaandel uitreikte, met haar naaldhak tussen twee tegels te rechtgekomen, waarbij zij haar voet verzwikt heeft. Het ongelukje ge beurde na het officiële gedeelte, tij dens de rondgang. Haar enkel is in df? ziekenboeg van het Koninklijk In stituut voor de Marine verbonden. Toen zij later op de dag terugkwam op paleis Soestdijk, is haar enkel voor alle zekerheid medisch onder zocht. wordt alles geëist van de Nederland se meisjes. Het is inmiddels vrijwel zeker dat de strijd dan tegen de Engelse zal gaan. Hun kwaliteiten slaat men over het algemeen hoger aan dan die van de Fransen, de laatste hindernis vóór de finale, waarin Adamo als gast zal optreden. ADAMO ALS GAST VRIJAF Twee minuten na de bekendmaking van de uitslag leek het Casino een heksenketel. De vijf Nederlandse meisjes, die voor dit succes hadden gezorgd, dansten en sprongen in het rond, vlogen elkaar om de hals. Lou van Rees kwam handen tekort om al le felicitaties in ontvangst te nemen, onmiddellijk schoven de tv-caniera's naderbij voor een interview. Dat mocht nog van „vader" Van Rees. Fotografen en journalisten werden met zachte hand teruggeduwd, het gezelschap moest naar bed. Want de finale staat voor de deur, en dan De journalisten hebben vandaag vrijaf gehad. Lou van Rees heeft de persmensen kortweg verboden zich met de Nederlandse équipe te be moeien. „Geen foto's en geen inter views", zei hij. „Ze moeten slapen en hard werken om tegen de Engelsen te kunnen concurreren". Een uitzon dering op deze regel is gemaakt voor een ploeg verslaggevers en fotogra fen van Paris Match, dat op het strand van Knokke een reportage zal maken over de festiviteiten in Knok ke. Maar ja, wat is een regel zonder uitzonderingen? Een van de blikvangers van de grote tentoonstelling „Sch. 64", welke in de veilinghal in Scheveningen wordt gehouden, is dit skelet van een wal vis uitj het Ned. Hist. Museum te Leiden, dat daar opgehangen is. De ten toonstelling, die in Scheveningen gehouden wordt, zal vrijdag worden geopend.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9