Meer burgers moesten meer genieten van lustoord aan de rand van Leiden GASKRAAN MET OPZET OPEN? Bericht over neger ambassadeur uit de lucht gegrepen Boer bij twist met zakmes neergestoken Promoties voor Brezinw Mikojan en Adzjoebei? Model-aktie van telegrafisten te Amsterdam Kader van ARKA V-2 GEVONDEN waardeert wijziging van pensioenwet MEER GELD VOOR ETEN THUIS VAN MILITAIREN particulier gebruik van auto verdubbeld Eerste REM- uitzending nog eind deze maand Elektrische stroom doodt meisje (3 jaar) Rumoerige hili in Franse kooWstad Ex-nazi Wiese in Wenen gearresteerd Moeilijkheden met Tak-7 overwonnen WOENSDAG 15 JULI 1964 DE LEIDSE COURAN PAGINA 5 VERBODEN BLOEMEN TE PLUKKEN Rustieke, rustige plekjes *ijn er bijna niet meer en Idyllische lommerlaantjes zijn min of meer uit de tijd. Kastelen zijn moeizaam in stand gehouden anachronis men en molens zijn dat aan het worden. Flats met hun rechthoekige, prozaïsche en uniforme bouw gaan het stadsbeeld beheersen en de stedeling moet de natuur moeizaam gaan zoeken. In zorgvuldig gecultiveerde parken en plantsoenen waar lieden in een half uurtje van de banken, hun boterham en het zonnetje willen ge nieten en waar moeders hun babies en kleuters van het stadskleurtje trachtten af te helpen. Of in volkstuintjes, waar alles net „echt" is, waar men zich op een hete, zomerse dag uit de grote massa in de kleine massa kan terugtrekken, niet ten prooi aan geconcentreerde oliedampen die als een gor dijn over de stad hangen, maar wel ten prooi aan her rie: de tophits uit een tran sistorradiootje; het getimmer van de „doe het zelf'-buur- man en het gezeur en gekib bel van spelende kinderen. Op onze bermen vallen hele nederzettingen te bespeuren en onze stranden bieden een vermoeiende aanblik, wrie melende, verhitte, transpi rerende mensenmassa's, ver enigd in het gezamenlijk streven: „rustig" snel bruin worden. Het is bijna niet te gelo ven, maar Leiden heeft een plek waar de rust bijna tast baar is, waar vennetjes te midden van weelderig groei ende waterplanten liggen te glanzen in de zon en waar kleurig, krachtig geurend kruid de eenzame wandelaar opmerkzaam doet snuiven. Schrillere contrasten zijn er bijna niet mogelijk. Aan de ene kant het stadslawaai en de silhouetten van een recent staaltje van flatarchi tectuur, aan de andere kant het weidse polderlandschap met molens, wat bos en een kasteel. Op 2^ hectare is daar alles verzameld wat de Nederlandse grond aan flo ra en fauna placht voort te brengen en dat is heel wat. Het Heempark In 1959 begon de plant soenendienst, in navolging van Amstelveen, met 't aan leggen van een park met inheemse bloemen en plan ten, gelegen in de omgeving van het nieuwe Diaconessen- huis en kasteel Oud-Poel geest. Het was bedoeld als instructiepark en toeganke lijk voor iedere geïnteres seerde, Om de juiste plant- grond te krijgen was het no dig het bodemoppervlak tot op een meter diepte om te woelen, zodat het veen boven kwam te liggen. Bij deze werkzaamheden stuitte men op het gat van een put. die men weer in zijn oorspron kelijke staat heeft hersteld. Er werden 5 vijvers en een beekje gegraven, waarvan men de waterstand zelf kan regelen. Bij wind kan er een molen als watergemaal wor den 'gebruikt. Het eerste gedeelte van het park is in 1960 aange plant en het streven om de verschillende begroeiingen van de Nederlandse bodem te verenigen in één park. is duidelijk waarneembaar Bos moeras, weiland en heide wisselen elkaar af; 'n beek je begrènsd door bosbesstrui ken mondt uit in een plas met lisdodden en waterleliën die in de buurt van het nog wat kale, maar zeer karak teristieke, heide-landschap ligt. 12 mensen van de Ge meentelijke Sociale Werk voorziening werken een heel seizoen aan de instandhou ding van dit alles, Het re sultaat van al deze arbeid is fantastisch. Overal bloeien de bloemen, in een grote verscheidenheid en in de mooiste kleuren. En temid den van deze geurige bloe menpracht in de uiteenlo- pendste kleuren heerst een onvoorstelbare rust, af en toe onderbroken door de voet stappen van een deskundige, die zijn verwondering uit spreekt over de zeer zeld zame en fraaie exemplaren; of van iemand die ook ver bazing tentoonspreidt, niet over de zeldzame soorten, maar over het verschijnsel op zich, dat er een dergelijk lustoord aan de rand van Leiden bestaat waar werke lijk rust heerst, hetgeen minstens zo aantrekkelijk is als het gele penningkruit, de sierlijke zwanenbloemen, 't zeldzame vleesetende plantje het vele heksenkruit en de geurende kamperfoelie. Mocht u er ooit 'n kijkje gaan nemen, respecteer dan de twee grootste aantrekke- Iiikheden: de rust en de bloe men. Jammer alleen dat niet méér mensen van dit pril stukje natuur .kunnen genie ten. Alleen voor scholen en op aanvraag. Is er, geacht gemeentebe stuur, geen gaatje te vinden voor naar rust snakkende burgers? Van 7 tot 9 bij voorbeeld, 's avonds als een blozend zomerzonnetje op 't punt staat in zo'n idyllisch vennetje een bad te gaan nemen. Denkt u er eens over Helena VAKANTIE KONINKLIJK GEZIN H.M. de Koningin, prins Bernhard en prinses Beatrix zullen vrijdag 17 juli a.s. voor een vakantie naar hun zomerverblijf te Porto Ercole vertrek ken. Prinses Margriet en prinses Christina zullen zich aan het eind van deze maand bij hun ouders voegen, zo deelt de RVD mede. Prinses Margriet blijft nog enige tijd in Leiden om zich voor te berei den op een deel van het kandidaats examen rechten, dat zij na de vakan tie hoopt af te leggen Prinses Christina neemt eerst nog deel aan een waterkamp. „Ik ging die avond een eitje bakken en heb daarna de gaskraan zelf dicht gedraaid", verklaarde de 21-jarige H. G. A. J. uit de Gerard Douscraat te Amsterdam tegenover de politie. Hij werd aangehouden op aangifte van zijn 19-jarige echtgenote, die haar man beschuldigde van een poging zichzelf en hun drie kinderen te ver- De vrouw was die avond uit. Toen zij thuiskwam, trof zij haar man, die in een staat van lichte dronkenschap verkeerde, slapend op bed aan. De drie kinderen sliepen eveneens. Zij rook een sterke gaslucht en vond de gaskraan open. Daarna bracht zij de kinderen naar de buren en alarmeer de de politie. Deze denkt vooralsnog niet aan opzet, omdat de arrestant geen maatregelen getroffen had die in die richting wijzen. Een raam stond b.v. open. DAGGELD WEDEROM VERHOOGD Het tarief van daggeld (call mo ney) is, ingaande heden, met een half procent verhoogd tot 4 procent. Dit als gevolg van de krapper wordende geldmarkt. Hiermede heeft genoemd tarief een ongekende hoogte bereikt, aldus geldkringen. Op 10 juli werd het tarief met een half procent ver hoogd tot 3Vs procent. Minister Luns (Buitenlandse Za ken) heeft op vragen van het Twee de Kamerlid mej: mr. J. C. Utgers (AR) meegedeeld, dat hij geen en kele aanleiding kan vinden terug te komen op de berichten in Ameri kaanse bladen, volgens welke de Ne derlandse regering geweigerd zou hebben agfement te verlenen voor de benoeming van een neger tot am bassadeur van de Verenigde Staten van Amerika in Nederland. De minister wijst er op dat de Ame rikaanse regering reeds te kennen heeft gegeven, dat het bericht uit de lucht is gegrepen en dat over dit onderwerp geen enkel contact met de Nederlandse regering is geweest. Verder zegt minister Luns dat er ook geen aanleiding is deze zaak nog aan te snijden, omdat het standpunt van de Nederlandse regering inzake ras sendiscriminatie overbekend is. Tijdens een ruzie tussen de 32- jarige landbouwer J. van O. uit A- meide en de landbouwer A. van K. uit. Meerkerk is de laatste door zijn tegenstander met een zakmes neer gestoken. De dader is ingesloten, het slachtoffer is met een vrij ernstige buikwond opgenomen in het zieken huis te Leerdam. Zijn toestand is be vredigend. De telegrafisten van het telegraaf kantoor in de hoofdstad zijn van plan binnenkort een model-actie te voe ren en voor een bepaalde periode het vrijwillig overwerk te staken als protest tegen hun achterstelling in salariëring bij andere diensttakken der PTT. Het bereikbare maximum salaris op 37-jarige leeftijd bij de te legraafdienst ligt 82,- lager dan dat bij de postdienst. Omdat ambtenaren geen stakings recht hebben, aldus een communiqué van een inmiddels gevormd actie comité, is men gedwongen tot een vertraging opleverende model-actie. Als gevolg van personeelsgebrek wordt al jarenlang op het telegraaf kantoor vrijwillig overwerk verricht. Het is nu de bedoeling om dit zeer binnenkort te staken. Er zijn reeds brieven door het comité aan de di recteur-generaal der PTT en aan de vakbonden verzonden. En in de loop van deze week nog zal het comité de volksvertegenwoordiging inlich ten en de wensen voor verbetering van de positie van het telegraafper soneel naar voren brengen. De boerderij van de landbouwer G A. Pikkemaat in Klein Agelo bij Ootmarsum is door brand verwoest. De schade wordt geschat op ongeveer een halve ton. De oorzaak van de brand is onbekend. De brandweer van Denekamp, geassisteerd door die van Ootmarsum, slaagde er in het voorhuis van de hoeve te behouden. Met de boerderij, die in 1936 werd gebouwd, ging de hooioogst van dit jaar in vlammen op. In het dorp Lent in de gemeente Eist kwam gisteravond de 79-jarige W. J. B. Jacobs uit Nijmegen op de Griftdijk-noord met zijn fiets zo onge lukkig te vallen, dat hij ter plaatse overleed. In Elden in de gemeente Eist is gisteravond de 60-jarige J. Daamen wonende te Elden op zijn bromfiets op de Rijksweg-west aangereden door een tegemoetkomende vrachtauto en op slag gedood. De man vervoerde vis hengels op zijn fiets en is waarschijn lijk aan het slingeren geraakt. Het kader van de ARKA (Alge mene Rooms Katholieke Ambtena ren vereniging) dat gisteren een ver gadering heeft belegd in het Kur- haus in Scheveningen, heeft waar dering voor de bereikte resultaten ten aanzien van de door de rege ring in te dienen wijzigingen op de pensioenwet 1922, in het bijzonder over de berekening van alle wedu- wenpensióenen naar 5/7 van het ouderdomspensioen. Betreurd werd dat de mogelijkheid niet is gescha pen tot pensionering na de 6ft-jarige leeftijd, wanneer op die leeftijd veer tig dienstjaren zijn bereikt. Het kader is er ernstig teleurgesteld over dat de vaststelling van de mid delsom van de pensioenen zal wor den "berekend over de drie laatste kalenderjaren, hetgeen een verslech tering betekent ten opzichte van de thans van toepassing zijnde bereke ning van de middelsom. De vergoeding voor gemis van le vensmiddelen voor dienstplichtigen, die met verlof zijn of wegens ziekte thuis verblijven zal belangrijk wor den verhoogd, zo heeft minister De Jong (Defensie) meegedeeld op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer E. R. Wieldraaijer (P. v. d. A.). De vergoeding bedraagt sedert 1954 ƒ1.15 per dag. Een beslissing over het bedrag van de verhoging zal, naar verwachting, binnenkort worden genomen, aldus de minister. Tijdens werkzaamheden in Euro poort op de Beer, westelijk Rozen burg, is een groot gedeelte van een V-2, een Duits projectiel uit de twee de wereldoorlog, gevonden. V-2's wer den vanaf de Euorpese kust naar En geland gelanceerd. De mijnopruimingsdienst werd di rect gewaarschuwd en heeft een on derzoek ingesteld. Het voorste gedeel te van deze V-2 heeft men nog niet gevonden. De V-2, dateert uit 1945. Het projectiel zal worden overge bracht naar Arnhem. Cijfers wijzen uit Blijkens het resultaat van een in september 1963 door het CBS inge stelde enquete, is het park van per sonenauto's sinds september i960 sterk uitgebreid. Op 1 augustus 1960 was het aantal 522.000, drie jaar later was het met 66 pet. gestegen tot 866.500. Deze enorme groei is gepaard gegaan met verschuivingen in het ge bruik van de personenauto's. Uit de gegevens bijkt dat van de in 1963 aangeschafte personenauto's ca. de helft nieuw en de helft twee dehands was. Van het totaal aantal auto's werd bijna 59 procent aange schaft voor zakelijke doeleinden, voor de nieuwe auto's ligt dit percentage zelfs op 70. De gemiddelde aanschaf fingsprijs voor de nieuwe auto's blijkt te liggen op 7100. De gemiddelde prijzen van tweedehands auto's va riëren van 800 tot f 5000. Voorts duiden de gegevens van het CBS nog op de volgende ontwikkeling: terwijl van de totale km-prestatie in 1960 67 procent werd afgelegd voor de uit oefening van beroep of bedrijf, daal de dit in 1963 tot 57 procent. Het par ticuliere autogebruik nam in deze pe riode sterk toe en is zelfs meer dan verdubbeld, aldus het CBS. De REM zet haast achter haar werk: alles wordt in het werk gesteld nog eind deze maand de eerste proefuit- zending vanaf het tv-eiland voor de kust bij Noordwijk de lucht in te krijgen. Er is de afgelopen paar da gen alles gedaan om het fraaie en rustige weer uit te buiten. Zo is het grootste gedeelte van de zendappa ratuur reeds op het eiland en is een nieuwe ploeg technici van circa der tig man aangekomen. Maar ook in Den Haag wordt ge werkt, zij het dan in tegenovergestel de richting: de commissie-Francois heeft al twee vergaderingen achter de rug en tracht te bereiken, dat mi nister Scholten nog deze maand ad vies krijgt over de REM-kwestie. Het drie-jarige meisje L. Dietrich uit Weesp is gisteren als gevolg van onvoorzichtigheid van haar 15-jarige broer door electrische stroom gedood. De jongen was in de tuin bezig wornfen te vangen met behulp van een electrisch apparaat. Daarbij wordt het ontblote uiteinde van een in een stopcontact gestoken snoer aan een ijzeren staafje bevestigd, waarmee trillingen in de grond wor den veroorzaakt. Toen hij op deze wijze een worm had gevangen, ging de jongen naar binnen om deze aan zijn vogeltje te geven. Terwijl hij binnen was, is zijn zusje de tuin ingelopen en met de stroom in aanraking gekomen. Eerste vice-premier Mikojan van de Sowj et-Unie zal president Brezinew opvolgen en minister van Buitenlandse Zaken Gromiko zal worden bevorderd tot vice- premier, zo is gisteren in Moskou uit betrouwbare Russische en di plomatieke bron vernomen. Mi- koians promotie zou Brezjnew gelegenheid moeten geven, als plaatsvervanger van premier Chroesjtsjow, die de last van zijn zeventig iaren duidelijk schijnt te voelen, al zijn tijd te geven aan het leiden van de communistische partij. Een andere verandering in de Sowjet-regering zou de be noeming van Chroesjtsjows schoonzoon Adzjoebei tot opvol ger van minister van Buitenland se Zaken Gromiko zijn. Adzjoebei is hoofdredacteur van het rege ringsblad „Izwestia" Maar Gro miko zou als vice-premier richt lijnen blijven geven voor de bui tenlandse politiek en Adzjoebei 20U aan hem verantwoording schuldig blijven. Volgens UP1 hebben berichten over de opvolging van Brezjnew door Mikojan ook tijdens de vorige zitting van de Opperste Sowjet. die deze week in Moskou bijeen is. de ronde gedaan. Het wordt mogelijk geacht, dat de verschuivinsen op het Krem lin tijdens de huidige bijeenkomst van het Sowjet-narlement zullen worden aangekondigd. De zaak zou gezien moeten worden tegen de achtergrond van de ziekte van Frol Kozlow, de man die vroeger Chroestjsjows „kroonprins" werd ge noemd. De kans lijkt vrijwel uitgeslo- In Parijs is gisteren de traditionele parade gehouden ter herdenking van de val van de Bastille in 1789. Pre sident De Gaulle stond bijna ander half uur in een blakerende zon, ter wijl 10.000 militairen en 620 pant serwagens langs hem over de Champ Elysees trokken. In de parade werden ook raketten van het Amerikaanse typen Honest John en Hawk meege voerd. Franse straaljagers vlogen over de avenue, strepen achter zich la tend in de kleuren van de nationale vlag. Later op de dag werden tijdens de „feestviering" door rumoerige ele menten veel vernielingen in de stad aangericht. Er werden meer dan 25 arrestaties verricht; enkele honderden auto's werden vernield. De uit Keulen gevluchte oud-Ge stapoman Kurt Wiese is gisteren op aanwijzing van de leider van het Joodse documentatiecentrum, Simon Wiesenthal, in Wenen gearresteerd. Wiese was onder borgtocht vrijgela ten en 14 dagen geleden gevlucht. Hij stond sinds oktober 1963 onder arrest onder verdenking van het do den van enige honderden Joden tij dens de oorlog. ten, dat Kozlow binnen afzienbare tijd weer aan het werk kan gaan. Chroesjtsjow is hiervan „de dupe'- en hij zou meer werk aan Brezjnew willen overlaten. Kozlow werd in april van het vorige jaar door een beroerte getroffen: hij raakte gedeel telik verlamd. Brezjnew heeft'het arribt van-Sow- jet-president, voor zijn vóor&angérö een goeddeels ceremoniële functie, nieuw leven ingeblazen. Mikojans promotie zou deze tendens voortzet ten. Anderzijds zou het inspannende werk dat hij als eerstë vice-premier te doen heeft - onlangs maakte hij noe een afmattende tournee door Azië, hoewel hij vorig jaar door een ernstige nierziekte was getroffen, de 68-iarige Mikojan wat teveel worden. Cromiko. die als zijn opvolger wordt genoemd, is 55. Een woordvoerder van de Rotter damse Droogdok Maatschappij heeft vanmorgen on antwoord op vragen meegedeeld, dat de aanvankelijk ge rezen moeilijkheden bij het dichten van de stikstofbron in de Duitse Bocht overwonnen lijken te zijn. Tot voor kort zag het er naar uit, dat de ge hele operatie opnieuw ernstige ver traging zou ondervinden toen bleek dat de barietspoeling, die de hulppon ton Tak-7 aan boord had, tijdens het transport naar de Duitsce Bocht te veel bezinksel had gekregen. Volgens de RDM is men er gisteren echter in geslaagd de spoeling beter te mengen, zodat vooralsnog mag wor den verwacht, dat een voortijdige te rugkeer van de Tak-7 naar Rotterdam om een nieuw mengsel te halen niet nodig zal blijken. Zekerheid hierom trent kon vanmorgen echter niet ge geven worden. Bronnen-temmer Red Adair uit Texas en een assistent zijn gisteren met een hefschroefvliegtuig op de Tak-7 ge land. Dit tweetal zal de gehele ope ratie leiden. Onderzoek bij zaligverklaring deken Tijssen De ritencongregatie heeft in het Va- ticaan theologische referaten en ge schriften onderzocht van de Limburg se deken Louis Tijssen. Deze was bij zijn overlijden op 20 februari 1929 pastoor-deken te Sittard, Louis Tijssen werd op 2 november 1865 te Wessem aan de Maas geboren en priester gewijd in 1880, daarna doceerdehij aan het seminarie Rol- duc. In 1911 benoemde zijn bisschop hem tot pastoor te Susteren en plaat ste hem in 1919 over naar Sittard, waar vóoral zijn eenvoudig en deugd zaam leven diepe indruk maakte. Onder mgr. J. Lemmens begon in september 1957 de voorbereiding voor 't diocesaan proces ter zaligverkla ring. In april 1960 droeg prof. Pelzer van het Roermondse seminarie de ak ten van dit proces over aan mgr. J. Damen te Rome die daarop als postu- lator het proces bij de congregatie der riten aanhangig maakte De con gregatie benoemde kardinaal Giob- be tot verdediger van de zaligverkla ring. Nog steeds duizenden Russen op Cuba Volgens schattingen in Washington bevinden zich momenteel nog 3.500 a 4000 militairen op Cuba, die gelei'-" delijk aan het beheer over de bat- i terijèn luchtafweerraketten aan Cu baanse specialisten overdragen. Amerikaanse waarnemingen van uit de lucht hebben uitgewezen, dat deze Russische raketten over 24 lan- ceerplaatsen verdeeld zijn. De Sowjet-Unie heeft deze raket ten ter beschikking der Cubaanse re gering gesteld nadat zij in 1962, ten tijde van de „Cubaanse crisis", haar ballistische raketten met middelgrote actieradius had teruggetrokken. JOEL BRAND OVERLEDEN De bekende Israëlitische schrijver en journalist Joel Brand is gisteren in Bad Kissingen aan een hartaanval overleden. Hij is 58 jaar geworden. In de oorlog heeft hij een vooraan staande rol gespeeld in de Joodse on dergrondse beweging. In Hongarije heeft hij in 1944 met Eichmann on derhandeld over het ruilen van een miljoen Joden tegen 10.000 vracht auto's. In het Auschwitzproces te Frankfort en in het proces tegen Eiohmanns medewerkers Hunsche en Krumey trad hij als getuige op. Ook nam hij deel aan de onderhandelin gen tussen West-Duitsland en Israël over de herstelbetalingen. Brand is in Zevenburgen geboren en in Duits land opgegroeid. In 1934 emigreerde hij naar Hongarije. Izwestja maakt excuus wegens belediging Lübke Het Sowj et-Russische regeringsblad Izwestja heeft de Westduitse rege ring zijn verontschuldigingen aange boden voor het publiceren van een belediging aan het adres van presi dent Heinrich Lübke, geuit door de Oostduitse partijpropagandist Albert Norden. Deze zei op 29 juni op een persconferentile in Oost-Berlijn, twee dagen voor de herverkiezing van Lübke in West-Berlijn, dat Lübke in de oorlog „een vertrouwd mede werker van de Gestapo" was. Een redacteur van de Izwestja is op de Westduitse ambassade in Mos kou zijn excuus komen maken, dat aanvaard is. Hij zei, dat zijn blad niet de bedoeling heeft gehad zich met de aantijging te vereenzelvigen. Het bericht was per abuis opgenomen. De regering in Bonn had bij Moskou geprotesteerd tegen de publikatie. Tsjombe ongewenst op conferentie in Cairo Met algemene stemmen hebben de 34 Afrikaanse ministers van buiten landse zaken of hun plaatsvervangers, die in Cairo in conferentie bijeen zijn, besloten Joseph Kasavoeboe, de president van Kongo, telegrafisch te verzoeken premier Tsjombe niet naar Cairo te laten komen ter bijwoning van de pan-Afrikaanse topconferentie, die op 17 juli begint.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 5