Ziektekosten gepensioneerden en wethouderssalarissen waren aanleiding tot brede discussies DE LEIDSE COURANT naar uw VAKANTIEADRES Leidse Bioscopen Kortsluiting steekvlam van meer dan 50 meter GEWONDE PER GONDEL NAAR WAL GEBRACHT TV-antennes voor ontvangst R.E.M. KRANTENBEZORGERS gevraagd AKTIEVE BEZORGERS De Nerveuze Nerviërs VULCANO WOENSDAG 15 JULI 1984 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJK In vlot tempo heeft de gemeenteraad van Noordwijk aich gisteravond on der voorzitterschap van burgemeester G. F. W. van Berckel door een ze ventien punten tellende agenda heengewerkt. Er waren enkele punten, die nog aan een nadere discussie werden onderworpen, één ervan werd door b. en w. teruggenomen. Het betrof hier een voorstel van het college van b. en w. aan de raad betreffende een regeling ziektekosten voor ge pensioneerden. Over een voorstel van b. en w. aangaande wijziging van het Ambtenarenreglement zou men zich in geheime zitting nader beraden. Tijdens de rondvraag stelde de heer J. de Geus (Prot. Chr.) een reeds eer der door de burgemeester gedaan voorstel, een verhoging van de wethou derssalarissen betreffende, opnieuw aan de orde. Na een breedvoerige dis cussie, waarbij ook het Reglement van Orde werd betrokken, werd het voorstel om aan Gedeputeerde Staten voor te stellen de salarissen der wet houders met ingang van 1 januari 1964 te verhogen tot 8.245 gulden met 10 stemmen vóór, zes tegen, en één onthouding aanvaard. Zendt uw naam en volledig huis- en vakantieadres met datum van vertrek en thuiskomst aan de abonnementenafdeling van; De Leidse Courant, Papengracbt 32, Leiden, telefoon 20935. Wij zorgen er voor dat U dagelijks uw krant in uw vakan tieverblijf ontvangt. Voor het buitenland worden alleen de portokosten in rekening ge bracht. W. van Sprang als gemeentesekretaris beëdigd Na behandeling van de notulen, de ingekomen stukken, waaronder een schrijven van de gemeente Lei den betreffende vuilstorting en de mededelingen, kwam een voor de ge meenteraad belangrijk punt aan de orde: de beëdiging van de nlenwe ge meente-secretaris, de heer W. van Sprang, die in deze functie de heer B. Ike zal opvolgen. De burgemeester gewaagde in zijn toespraak van de zware en verant woordelijke taak, die de heer Van Sprang wacht. „Maar wij hebben het volste vertrouwen in Uw capaciteit", aldus burgemeester Van Berckel. SNEL TEMPO Zonder noemenswaardige discussie werden de volgende voorstellen van B. en W. in snel tempo afgehandeld en goedgekeurd: schadeloosstelling voor de heer W. A. van Steenvoor den voor een aan de gemeente ver kocht perceel, ter waarde van 5.173 gulden, de aankoop van grond voor de toegangsweg naar de voormalige boerderij van de afmilie Parlevliet, het niet-ontvankelijk verklaren van een beroepschrift aangaande bouw vergunning, wijziging in de bestaande personeelsverordening, premierege ling voor het schadevrij rijden van gemeente-chauffeurs, een regeling van het gebruik van het gemeente lijk gymnastieklokaal aan de Wasse- r.aarsestraat (voor verenigingsge- bruik zal een vergoeding worden ge vraagd van ƒ2.50 per uur). De raad ging akkoord met het voorstel van B. en W. om van het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onder wijs te Noordwijk aan Zee, de kleu terschool aan de Stijntjesstraat en van het bestuur van de Hervormde De films in de week van 9 juli tot 16 juli zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: „De Strop (18 jaar). Dagelijks: 2.30. 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7 00 en 9.15 uur. Lido: „Captain Newm&n". (14 Jaar) Dagelijks: 2.30, 7.15, en 9.15 utif. Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 UUf. Luxor: „Slaapkamer geheimpjes" (alle leeftijden). Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Studio: „Adorable Julia". (Volwassenen). Dagelijks: 2.30. 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Irma la Douce. str volw. Dagelijks: 2 en 8 uur. Zondag: 2 uur, 5 en 8 uur. Rex: „Eddie op het spoor der ver dwenen vrouwen". (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.15, en 9.15 uur Zondag: 2.30. 4 45, 7.15 en 9.15 uur Ma.-wo.: „Hunde, wollt Ihr ewig leben". (14 jaar). aan de Beatrixstraat te huren. Schoolvereniging de kleuterschool ONBILLIJK De heer J. de Geus had bezwaren tegen een in het voorstel van B. en W. aangaande een regeling van de huurverhoging gemaakt onderscheid. Hij achtte het onbillijk, dat de na 1957 gebouwde woningen in Noord wijk aan Zee, waar de bewoners hun woningen 's zomers kunnen verhu ren, niet worden betrokken in de voorgestelde huurverhoging, en wo ningen in Noordwijk-Binnen van hetzelfde type wel. De heer Van Riemsdijk (Gem. Bel.) gaf B. en W. in overweging bij een volgende huurverhoging de huren van alle gemeentewoningen te ver- hoge „hetgeen neerkomt op een be ter exploitabel maken van de wo ningen voor de gemeente". De heer J. Duyndam (PSP) daarentegen stond een huurverlaging voor. „Hui zen mogen onder geen enkele voor waarde winstobjecten zijn, voor wie dan ook", zo zei hy. „Dit betekent verzet tegen een ministeriële op dracht", repliceerde burgemeester Van Berckel, de heer Duyndam her innerend aan zijn plicht als gemeente raadslid onder alle omstandigheden mede te werken aan de tenuitvoerleg ging van de bevelen van de minister. Toen het voorstel even later in stem ming kwam, bleek de heer Duyndam als enige te hebben tegengestemd. VOORSTEL TERUGGENOMEN Bij de behandeling van de regeling ziektekosten voor gepensioneerden kwamen nogal wat problemen voor de dag. De heer H. Schelvis (KVP) acht te in het voorstel een discriminatie tussen gepensioneerde en actieve ambtenaren duidelijk aanwezig. Zijn fractiegenoot de heer J. van Leeu wen merkte op, dat bovendien een gepensioneerd ambtenaar sneller ho ge doktersrekeningen zal krijgen dan een actieve, waarop B. en W. beslo ten het voorsted ter nadere uitwer king terug te nemen. De voorgestelde verordening be treffende behandeling van de aan vragen om bijstand en behandeling van de bezwaarschriften werd na een korte toelichting van wethouder M. C. J. Sedelaar, die tevens voorzitter is van de commissie van advies, welke instantie de ontwerpverordening heeft besproken en goedgekeurd, aanvaard. Ook de begrotingswijzizing in ver band met aankoop van meubilair en hulpmiddelen en stichting en inrich ting van schoolgebouwen, leverde weinig moeilijkheden. GELDLENING Wethouder Sedelaar deelde mede, dat de chef van de afdeling Finan ciën, de heer Kortekaas, erin ge slaagd was een lening te sluiten van 3.400.000 gulden. Hiervan zal het vol gende moeten worden bekostigd: re constructie Kon. Astridboulevard (712.000 gulden), straatverlichting al daar (21.000), aankoop gronden Beeklaan-Herenweg (55.000 gulden), verbouwing Huize Dalrusf (145.000 gulden), aankoop gronden Beeklaan- Vinkeveld (34.698.21), vernieuwing verkeersborden (12.00 gulden), voer tuigen politie (3.500), bouwrijp ma ken van gronden in het Beeklaan- middenplan (594000), aardgaskrediet (80.000 gulden), inrichting openbare lagere school (5.231) en openbare Een steekvlam van meer dan vijf tig meter heeft gisteravond in Enk huizen een hooimijt in vuur en vlam gezet, terwijl tevens in de stad en de omgeving de elktriciteitsvoorzie- ning stagneerde. Om elf uur 's avonds was er kort sluiting in het transformatorgebouw aan de Zuiderdijk, dat wordt ver bouwd. Een enorme steekvlam reik te over wegen en landerijen tot voor bij een vijftig meter verderop staan de hooimijt. De brandweer van Enk huizen bluste het vuur, terwijl tech nici van het Procinciaal Elektrici teitsnet uit Hoorn kwamen om weer licht in Enkhuizen te brengen. Daar in slaagden zij kort na middernacht. kleuterschool (138.000 gulden) stichting Wilhelminaschool (407.809 minus waarborgsom), stichting Geer- truide kleuterschool (106.864, mi nus waarborgsom), bouw plus in richting R.K. ULO (190.000), conso lidatie rioolwaterzuivérng (983.341.56 gulden). FLU: ORIDERING DRINKWATER Op een vraag tydens de rond vraag van de heer L. van Alke made deelde wethouder Den Otter mede, dat de fluorideringsinstallatie voor het drinkwater inmiddels is be steld. De heer Van Leeuwen achtte de invoering van een centraal TV- antenne-systeem wenselijk, vooral in verband met de schade die de schoor stenen, waaraan de antennes zijn be vestigd, thans ondervinden. De monteur J. Keuters uit Zlerik- zee brak gisteren een been tijdens werkzaamheden op het veertig me ter hoge platform van de pyloon voor de kabelbaan, die midden in de Grevelingen is gebouwd. Hij kon niet zoals dagelijks, naar beneden klau teren om per boot naar de wal te worden gebracht. Daarom werd een brancard boven op een gondel gebonden om via de kabelbaan de gewonde te vervoeren. Deze operatie slaagde. Na aankomst in de Oostkophaven, waar een zie kenauto gereed stond, kon de onfor tuinlijke monteur naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee v/orden overgebracht. De monteur was op het platform uitgegleden. HAZERSWOUDE K.P.J. ROEIDE OM HET HARDST Het was een drukte van belang in het anders zo rustige Hazerswoudse Rietveld. Oorzaak hiervan was het jaarlijks terugkerend evenement om het kampioenschap hardroeien van de KPJ Hazerswoude-dorp. De deelneemsters en deelnemers roeiden letter lij k met de riemen die ze hadden en in menig duel waren het de laatste meters die de beslis sing moesten brengen. De spanning werd groter naarmate de avond vor derde. Deze bereikte haar hoogte punt toen Kees Jacobs, de kampioen van vorig jaar, in 't strijdperk moest treden tegen Piet v. d. Werf. De toe schouwers rekten de halzen en hiel den hun adem in. De cadans van de riemen verslapte geen moment, maar bij het keerpunt nam Piet v. d. Werf een kleine voorsprong en stond deze ook niet meer af, waardoor hij Kees Jacobs de kans op prolongatie van In de gemeenteraadsvergadering van Amersfoort heeft de heer M. de Bruij- ne (VVD) dinsdagavond een motie ingediend, die beoogde de centrale TV-antennes op de te bouwen ge meentelijke flatgebouwen geschikt te maken voor de REM „voor de ont vangst van de binnenkort te star ten derde zender", zoals de heer De Bruijne zei. De raad weigerde de mo tie aan te nemen, maar zal er in sep tember op terugkomen. De afgevaardigde van de CHU, de heer D. H. Houwaart, wees de motie af. De motie bedoelde volgens hem niet de centrale voorzieningen in de gemeentelijke flats uit te breiden. De heer Houwaart zag er slechts een po litieke stunt in. De woordvoerder van de PvdA, de heer W. Huslage, sloot zich bij de opvatting van de hr. Houwaart aan. zijn titel ontnam. In de finale kwa men Martien de Frankrijker, Leo Kooter en Piet v. d. Werf aan de start. Met een ruime voorsprong werd Martien de Frankrijker eerste en daarmede kampioen. Piet v. d. Werf en Leo Kooter werden resp. tweede en derde. Bij de dames ging het er niet min der fel aan toe. In een hevige, maar desalniettemin sportieve strijd was Riet de Jong de snelste en werd als kampioen bij de dames uitgeroepen. De zusjes Cobi en Corrie Rietveld wisten zich als tweede en derde te plaatsen. De prijsuitreiking vond plaats in hotel, café, restaurant „Klein Giet hoorn", waarna men nog enige tijd gezellig samen zat. DE LEIDSE COURANT, vraagt voor Leiden, Oegstgeesf Hoge honorering. Bijzonder geschikt voor scholieren. Sollicitaties Abonnementenafdeling: Papengracht 32, Leiden, telefoon 20935. Een vervolgverhaal van Stiske en Wiske B iirnm mnmrfs- mtmmhCTToe- m m tfcmuert ittïïmmtnwm ernmo. stntaix fnmen doorUmtim. s s« 7 n$L fohm vttltm' r 4 etherklanken DONDERDAG 16 JULI 1964 HILVERSUM 1. 402 m. 746 kc/s. 7.00 AVRO. 750 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Licht gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte.gr. 9.00 Ochtendgymn. 9.10 De Groenteman. 9.15 Oude Kamer- muz. (gr.). 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitami nen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Huish. zaken, praatje. 11.15 Radio Filharmonisch orkest: klass. muz. 12.00 Dixielandmuz 12 30 Medehngen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Uit het bedrijfsleven, praatje. 12.43 Licht instrumentaal ensemble. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen evl. actueel of grammofoonmuz.. (stereo- fonische uitzending). 14.40 Praatje uit Engeland. 14.50 Amusemenstmuziek (gr.). 16.00 Nieuws. 16.02 Schakerin gen: programma over Kunst cn Kui tuur: Belgisch programma. 17.00 Min- jon. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel ac tueel. 18.20 Licht pianospel. 18.30 In strumentaal ensemble en zangsolist. 19.00 Sportparade. 19.30 Programma voor de twintigers. 20.00 Nieuws. 20.05 Holland Festival 1964: Katerina Is- mailova, opera. In de pauze: Bondig bulletin. wekelijkse kunstnetities 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.10 Discotaria: nieuwe grammofoon platen. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 100" kc/s. 7.00 KRO. 11.45 VPRO. 14.15-21.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Licht gram. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte gram, praatje voor de vrouw, toeristische tips en vertelling voor de kinderen. 10.00 Kamerorkest en solist: amusements- muz. 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Metropole orkest. 12.15 Leven op het land, gesprek. 12.30 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Deze week. 13.00 Nieuws. 12.15 klass. gram. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Marsmuz. (gr.). 14.30 Kinder koor (gr.): volksliederen. 14.50 Licht instrumentaal kwartet. 15.10 Vocaal ensemble: oude muz. 16.00 Bijbel overdenking. 16.30 Trombone-kwar tet. 16.45 Klass. strijkkwartet (gr.). 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte gr. voor de teenagers. 18.15 Sportagenda. 18.20 Promenade-orkest en soliste: operamuz. 19.00 Nws. en weerpraat- je. 19.10 Mannenkoor: geestelijke lie deren. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte gram. 20.00 Licht orkestmuz. (gr.). 20.20 Radio-Vossenjacht, luisteraars op zoek naar radio-reporters. 21.30 Lichte gram. 21.40 Flakkee uit z'n isolement, klankbeeld. 22.00 Kerkor gelconcert. 22.30 Nieuws en herha ling SOS-berichten. 22.40 Avondover denking. 22.55 Boekbespreking. 23.00 Lichte gram. 23.30 Vers in het ge hoor, literair programma. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: 15.00-15.45 Voor de vrouw. 16.00-16.15 Voor de kinderen. 19.30 Reportage van de Internationale Vis serijtentoonstelling SCH-64: Ryk is de Zee, te Scheveningen. NTS:: 20.00 u. Journaal. AVRO's Televizier. 20 35 Dat is revue', filmdocumentaire. NTS: 21.05 De tweekoppige adelaar, toneeL stuk. 23.05-23.10 Journaal. Experimentele uitzendingen op het tweede net (kanaal 27). VARA: 20.00 De huiselijke vrede, comedie (herhaling van 22 april 1962). 20.40 In de vrije wildbaan, reportage over het edelhert in Nederland. (Her haling van 24 oktober 1963. 21.05- 21.55 Première Théatre - Meneer Lu cifer, comedie. door Antonio del Monte 25 Ze gingen voorbij Rosa's huis en juist toen ze bij het eerste trapje ar riveerden, kwam Daniel, de broer van Campo aan. Hij was blijkbaar naar zijn tuin geweest, want hij droeg een kolossale mand, die tot aan de rand was gevuld met sinaasappelen en citroenen. Hij kon er vrij moeilijk mee vooruit komen en waarschijnlijk daardoor zag hy Maria en Maddale- na pas toen hij zijn éne voet al op de eerste trede had gezet. „Goeiemorgen Daniel!" riep Maria. „Wat een prachtige vruchten heb je! Zijn die voor de winkel van Campo?" Ze wipte de smalle, afgebrokkelde treedjes af, opgelucht, dat ze even over haar gewone dingen praten kon, en keek opgetogen in de mand. Maddalena volgde lanzamer. „We moeten opschieten", zei ze kort. „Laten we nu vanmiddag inko pen doen." „O ja, natuurlijk", zei Maria een beetje teleurgesteld en ze trok haar hand terug. Ze stonden nu vlak voor Daniël. Hij nam alle ruimte in beslag, zodat ze er onmogelijk meer doorkonden. Ma ria keek naar hem. Maar hij week geen stap. Hij staarde haar onafge broken aan. Maria werd er zenuw achtig van. „Mag ik er door?" vroeg ze ge jaagd. „We moeten aan het werk zie je!" Hij antwoordde niet. Hij zette zijn voet op de tweede tree, zodat de vruchtenmand steun vond op zijn knie. Daarna schudde hij langzaam zijn hoofd. „Maar ik heb werkelijk geen tijd om nu te kijken!" vervolgde Maria snel. „We moeten naar de puimsteen groeve en Wèèr schudde Daniel zijn hoofd. Zijn dikke, rode lippen waren stijf op elkaar geklemd en zijn ronde ogen namen haar zo doordringend op, dat Maria niets meer durfde te zeggen. Het was opeens verschrikkelijk stil. Ze wist niet meer wat ze doen moest. Ze stond daar en had zich nog nooit zo hulpeloos gevoeld. Dan kwam Maddalena naar bene den. Ze schoof Maria opzij ®n keek Daniel recht in de ogen. Hij week geen stap. Hij leek vastgegroeid in de grond als een oude boom. „We willen er door", zei Madda lena kalm. Er veranderde niets in zijn gelaat. Hy scheen haar niet gehoord te heb ben. Zoals Maria keek hy Maddalena aan; met iets ondoorgrondelijks, iets dat niet helemaal begrijpelijk was. Maddalena wachtte. Ze lachte heel even. Ze vouwde haar armen over elkaar, maar het bleek niet tot Da niel door te dringen, dat ze iets van hem verlangde. Met zijn mand bleef hij voor haar staan als een imbiciel kind, dat ongehoorzaam is omdat het een bepaald bevel niet vatten kan. „Je wilt mij dus de weg naar myn werk versperren?" vroeg Maddalena of het de gewoonste zaak van de we reld was. Het was of zijn hoofd geen seconde bewoog; of het zat vastgeschroefd aan zijn lichaam en toch knikte hij tweemaal. „Maar dat is gemeen!" riep Maria verontwaardigd. „Dat doe je natuur lijk omdat Maddalena er werkt!" Hij bewoog even zijn handen, die op de rand van de mand lagen. Het was een gebaar van instemming. Ver der zweeg hij. Het was duidelijk, dat hij er geen moment aan dacht van houding te veranderen. Maddalfena maakte plotseling een beweging. Ze strekte bliksemsnel haar voet en met de punt van haar schoen trapte ze tegen zyn been. Danieël wankelde vloekend. Er schoot vuur in zijn ogen. Maar de man verloor zyn evenwicht en tui melde met een doffe klap tegen de grond. De vruchten sprongen naar alle kanten. Hy zwaaide met zijn ar men om zich staande te kunnen hou den. Maddalena gaf hem een duw. Hij draaide een kwartslag en dan glipte zijn voet van de traptree en met zjjn dikke lijf rolde hij over -de stoffige weg en tenslotte bleef hij liggen tus sen de fel-gekleurde sinaasappelen en de gele citroenen, die een meters-lang vrolijk mozaiek hadden gevormd. „Kom", zei Maddalena. Ze greep Maria by haar arm en met forse stap. pen liepen ze langs Daniël, die moei lijk overeind klauterde. Maar telkens als hy 'bijna stond, glipte hij weer neer, glijdend over de schillen van de platgetrapte vruchten. Hij had een bloederige plek aan zijn hand waar hij verwezen naav zat te kijken. „Raap ja vruchten op", adviseerde Maddalena koel. „En laat ons verder met rust. Hoe er rekening mee, dat ik voor betere vuren heb gestaan, laf aard". Ze liepen verder of er niets ge beurd was. Het pad ging nu vrij stijl om hoog. Onder hun schoener, knerpte het fijne grint en soms sloegen de droge takken van aan de kant groeiende doornige planten tegen hun benen. Een tijdje hoorde ze nog de schelle stem van Daniël, die het hele ver haal blijkbaar aan iemand vertelde. Daarna werd het stil. De wind deed de naaldbomen rit selen, die hier en daar groeiden tus sen de rotsbloken. Maar hoe hoger ze kwamen hoe kaler de omgeving werd. Nu maakte het pad een scherpe bocht. Achter elkaar tiepen ze langs een hoge, naakte rotswand. Vlak naast hun gloeide het ravijn. Aan één kant was de helling begroeid met grote, groene cactussen, soms lynrecht afgesneden als een blad pa pier en soms ook gerimpeld als de huid van een oude man. Het ravijn was droog en grillig glooiend. Er waren paden noch ri viertjes in. Grijs grint, dat ergens cp een top lag deed even herinneren aan men selijk werk. Maar de betonachtige blokken steen, ver in de diepte, deed weer onmiddellijk vaststellen, dat hier nooit een menselijk wezen zou kunnen doordringen. Het pad versmalde zich sterker door de uitstekende rotsen aan de lin kerkant. Maria kende de weg uit haar hoofd Met ferme stappen ging ze voorop, telkens kleine stofwolken achterla tend. Maddalena volgde langzamer. Vaag herinnerde ze zich nog hier vroeger dikwijls gelopen te hebben. Ze zag het groene, stekelige struik gewas, dat zich af en toe in brede banen langs de berghellingen om hoog stuwde en ze wist, dat nu na enkele meters de draaiing moest ko men en je dan de groeve gou kunnen zien. Een grote steen, waar Maria instinc tief overheen was gestapt, stuitte te gen de neus van haar schoen. Hij schoof enkele centimeters verder, bleef een ogenblik aarzelend op de rand van het pad liggen en kantelde toen naar beneden. In zijn val sleep te hy wat van het losse gruis mee en ritselend gleed het door het struik gewas naar beneden. (Wordt vervold)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2