S)e Gcid^e6onAo4it Grote meerderheid wacht Gold water bij verkiezing Tegenaktie van Scranton kwam veel te laat Cyprische maatregelen tegen clandestiene Turkse 'invasie'? GROTEBRAND IN TOKIO Minister Luns gaf voorzichtig commentaar op Russische reis Oud-SS'er Wolff sloeg Himmler OPRUIMING! OPRUIMING BULTHUIS WOENSDAG 15 JULI 1964 54e JAARGANG No. 16.275 Directeur J. F. 3. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BIJNA BOVENAAN IN KNOKKE Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3. 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. f 0,78 p.w., f 3,35 p. mnd., f 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55 Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 De rechtse, uit Arizona afkomstige senator Barry Goldwatër, is er vrijwel zeker van, dat hij vanavond door de conventie der republi keinse partij zal worden aangewezen als kandidaat voor de in november a.s. te houden presidentsverkiezingen. De conventie heeft vanmorgen met 897 tegen 409 stemmen, een door aanhangers van de liberaalgezinde gouverneur van Pennsylvanië Scranton in gediend amendement op het partijprogramma, waarin werd vast gelegd, dat de federale regering volgens de Amerikaanse grondwet verplicht is de wet op de burgerrechten toe te passen, verworpen. Deze uitslag geeft een beeld van de stemmenverhouding, waarmee Goldwatër mogelijk alsrepublikeins presidentieel kandidaat zal worden aangewezen. Nadat alle andere, op het programma inge diende amendementen eveneens waren verworpen, werd dit ten slotte met grote meerderheid en na een stemming door middel van handopsteken, goedgekeurd. In het programma staat nu, dat de re publikeinse partij de wet op de burgerrechten als een staal van doelmatige wetgeving beschouwt. Nixon zal de senator steunen gevaardigden, die voor Goldwatër willen stemmen, groter. Gisteren was hij bijna zeker van 800 stemmen, waarvan 655 opeisbaar. Sommige deelnemers aan de conventie zijn van j A,.4 i. j mening, dat hij bij de stemming van- Steeds duidelijker blijkt, hoe goed avon(j zeifs meer dan 900 stemmen de organisatie van Goldwatër de laat- op lich zal verenigen.. ste tijd gewerkt heeft. Zijn tegen standers komen eenvoudig niet aan bod. Ieder uur wordt het aantal af- Goldwaters tegenstanders hebben de laatste tijd eenvoudig te veel fou ten gemaakt. Een daarvan is het Washington gekomen zijn". Ondanks voortdurend onderschatten van de se- zijn beweringen over zuinigheid geeft nator van Arizona. Toen Scranton ten- president Johnson twee miljoen dol- slotte uithaalde om een klap terug lar per uur meer uit dan president te geven, was het blijkbaar te Iaat. Eisenhower, aldus Morton. NIEUWE FELLE AANVAL OP VOLLEDIGE STEUN. JOHNSON De voormalige Amerikaanse vice- Senator Thurston Morton zei giste- president Nixon heeft geloofd sena- ren op de conventie, dat de Ameri- tor Goldwatër volledig te zullen steu- kanen „in Zuidoost-Azië, Afrika, nen als Goldwatër de republikeinse Zuid-Amerika, en Europa de tanden kandidaat voor het presidentschap uitgeslagen worden terwijl een on- wordt. handige, blunderende troep partij- Nixon, de republikeinse kandidaat knapen in het Witte Huis voor staats- die in 1960 het onderspit dolf, heeft man probeert te spelen". Morton, op een persconferentie gezegd te me- voormalig nationaal voorzitter van de nen, dat senator Goldwatër, rekening republikeinse partij, riep in zijn rede houdend met het voorgestelde repu- op „een speld te steken in de grote, blikeinse program, de voornaamste heldere luchtballon die Lyndon John- stroming van het Amerikaanse den- son rond Washington aan het opbou- ken zou vertegenwoordigen, wen is. Alle persagenten ter wereld Nixon meent, dat een verkeerd kunnen het feit niet veranderen, dat beeld van senator Goldwatër in het onze bondgenoten uit de tijd van buitenland is gegeven. Hij zei verder Eisenhower nu een lange neus maken van gevoelen te zijn, dat de weerslag tegen ons onder president Johnson", van het rassenprobleem zeker niet ten De corruptie onder de democrati- voordele van president Johnson, als sche regering is „een van de grootste democratisch kandidaat, en ten on- hopen vuil wasgoed die deze eeuw uit gunste van Goldwatër zou uitwerken. MEDE ZEGGENSCHAP heet het, dat op het ogenblik pogin gen in het werk gesteld worden om zekere Griekse militairen tot deser tie uit het Griekse leger en dienst neming bij het Cyprische leger te bewegen. De Cyprische regering heeft de Deze pogingen hadden helaas enig Turkse ambassadeur in Nicosia een resultaat gehad, „maar ik heb ge-r Desertie onder Griekse soldaten belang is, dat die vertegenwoordiger beslist niet altijd, of zelfs in een aan tal gevallen bij voorkeur niet een persoon uit 't eigen bedrijf zou moe ten zijn. Belangrijk is dus ook, dat de KVP- DE verklaring die het partijbestuur verklaring er op wijst, dat in de on- van de KVP gisteren over het vraag- dernemingsraden en dus in de tot zijn protestnota doen toekomen waarin waarschuwd, dat elke desertie van stuk van de medezeggenschap in de recht gekomen medezeggenschap niet gezegd wordt, dat als de Turkse sol- dit soort onverbiddelijk zal worden onderneming (van de kant der werk- alleen aangelegenheden van sociale daten die clandestien op het eiland gestraft", aldus de minister, nemers) heeft uitgegeven, betreft aard, maar ook op het terrein van de zijn gekomen niet spoedig naar Tur- bêpaald geen nieuwe zaak, maar is eigen bedrijfseconomie en wat daar- kije terugkeren, de Cyprische rege- Britse zeiljachten verbrand, belangrijk genoeg om de aandacht toe behoort moeten worden behan- ring maatregelen zal nemen. weer eens even op deze sector van de deld In vescheidene ondernemingen In de haven van Kyrenia zijn elf menselijke en sociale verhoudingen iaat men de werknemers wèl op dat Vijf Turkse Cyprioten, die door de zeiljachten, die eigendom waren van in het bedrijfsleven te vestigen. Het- eerstbedoelde gebied 'n woordje mee- Grieks-Cypriotische politie waren de Britse luchtmacht, door brand geen deze verklaring als wens onom- spreken, hoewel het dan nog vaak aangehouden, terwijl zij op weg wa- vernield. De schade bedraagt 20.000 wonden uitspreekt, is niet gering: gaat om aangelegenheden van zeer ren naar 't ziekenhuis in een Zweed- gulden. Eerder waren in deze plaats nog in de huidige kabinetsperiode 'n ondergeschikt belang. In weinige be- se VN-ambulance, bleken niet drin- al de ruiten van de Engelse club in- herziening van 't ondernemingsrecht drij ven is de medezeggenschap al uit- gend ziekenhuisbehandeling nodig te gegooid, waardoor aan de factor arbeid een gegroeid tot de gestalte, die zij zou hebben, aldus heeft het hoofd van gelijkwaardige plaats in de onderne- behoren te hebben en die in de KVP- het algemene ziekenhuis in Nicosia ming wordt toebedeeld, welke in een resolutie ook als het ideale wordt gezegd. De Turken zijn naar een ge- reële medezeggenschap tot uitdruk- getekend. Het is goed, dat aan alles vangenis gebracht en zouden in het king zal komen. Ook deze eis is niet nog eens is herinnerd en dat er wen- gevangenisziekenhuis onderzocht nieuw, maar wèl de haast waarmee sen in krachtige en duidelijke taal worden, ze thans wordt uitgesproken. Overi- worden geuit. De ijveraars zullen er gens niet ten onrechte, gezien de zich door gesteund weten; voor de In een dagorder van de Griekse zeer lange termijn van studie en be- twijfelaars mogen de verklaring een minister van defensie aan alle onder' stimulans zijn! neda, zijn vermoedelijk 19 mensen omgekomen, allen brandweerlieden. Personen werden gewond. Bij een grote brand, gisteravond ontstaan na een ontploffing, in op- miniMei Villi uciciiaic aan aire uuuvi- -i delen van de Griekse strijdkrachten, slagplaatsen van een grote bouwfir- 1ma in Tokio bij de luchthaven Ma- Dinsdagochtend heeft H.M. Koningin Juliana in Den Helder een vaandel uitgereikt aan de onderzeedienst. Foto: de koningin overhandigt het vaan del aan de commandant van de onderzeedienst, kapitein ter zee C. E. Woldering. IN die periode hebben uiteraard ze ker niet d-e werknemers zélf zich on betuigd gelaten bij het naar voren brengen van de desiderata op dit ge bied. Met name van de kant van de vakverenigingen is klare taal gespro ken, maar daarbij moet onmiddellijk ook worden herinnerd aan de verkla ringen, die in de laatste jaren van de kant van de werkgevers zijn uitgege ven. Twee jaar geleden publiceerden de katholieke werkgevers een gede- - gen brochure, waarin al ongeduld werd uitgesproken over de trage vor deringen op dit gebied. Eind vorig jaar ondervond prof. Romme veel in stemming in deze kring met zijn rede, waarin de constatering voorop stond, dat de werknemers nog zeer onvol doende op het stuk van de medezeg genschap aan hun trekken waren ge komen en medio dit jaar klaagde een van de exponenten van het NKWV, prof. Steenkamp over het feit, dat de ondernemingsraden over het alge meen zulke „tamme instituten" zijn. Aan goede wil in 'n aantal hoeken van 't sociale leven dus bepaald geen gebrek, wel helaas aan het tempo, waarmee het door zovelen klaarblij kelijk ijverig nagestreefde doel na derbij komt! KAN nu een resolutie van het KVP- bestuur iets ten goede aan de gang van zaken bijdragen? Zeer waar schijnlijk wel, als aan een aantal in dat stuk geuite desiderata zou wor den voldaan. In de eerste plaats een bespoediging van de studie, waarmee de z.g. commissie-Verdam bezig is en die een vrijwel algehele wijziging en heroriëntering van 't vennootschaps recht beoogt. Het wachten met vele wijzigen in de sociale structuur is van de aanbevelingen van deze commissie afhankelijk, zodat in de lange duur van de studie (overigens vanwege de zeer moeilijke materie niet geheel onbegrijpelijk) zonder twijfel een stagnerend element is gelegen. Maar overigens heeft het beraad in kvp-kringen toch ook wel enkele markante en bruikbare suggesties op geleverd, waarmee men reeds de voorbereiding van de komende wij zigingen zijn voordeel zou kunnen doen. Zo met name de wens, dat de factor arbeid niet alleen in de onder- -- J UIUCIIC uui-uiagv.! nemingsraden, maar ook in-de raden rjjdt zijn ereronfle nnmwieeoriccoD hjuir vert.effen- van commissarissen haar vertegen woordiger zou dienen te verkrijgen, waarbij vo.oraJ da kanttekening van Groene trui-drager Jan Janssen, bijna topzwaar door de enorme bloemen- bos. riidt zijn ereronde in het Pare des Princes te Parijs, tijdens de huldi ging van de tour-winnaars 1964. Voor een uitgebreide reportage zie de pagina's 10 en 13. brand woedde in gebouwen over een oppervlak van zevenduizend vier kante meter. Van de gewonden verkeren er elf in zorgwekkende toestand. Er waren 1500 brandweerlieden bij de brand. De voormalige 64-jarige SS-gene- raal Karl Wolff, die ervan beschul digd w#odt medeplichtig te zijn aan de moord op 300.000 Joden, heeft gisteren de rechtbank verteld, dat hij in, 1942 de SS-leider Heinrich Himmler met zijn vuisten bewerkt had en geëist had, dat hij uit de SS ontslagen werd. Himmler had toen gezegd, dat de SS niet een soort ke gelclub was waaruit men naar belie ven kon weglopen. Himmler had hem gedwongen in 1941 in Minsk de terechtstelling bij te wonen van 100 Russen, voorname lijk Joden. „De terechtstelling was verschrikkelijk en vooral de primi tieve manier waarop dit geschiedde was walgelijk. Ik werd er zo ziek van dat ik bijna moest overgeven. Ik zei tegen Himmler, dat dit eens was maar nooit weer en vroeg hem mij' deze zaken voortaan te besparen". Wolff zei te menen, dat het een wet tige executie was van „partisanen, spionnen, saboteurs en misdadigers". NTS-uitzendigen over conventie in V.S. Morgen, donderdag 16 juli van 16.34 tot 16.44 uur en vrijdag 17 juli van 16.46 tot 16.54 uur neemt de NTS rechtstreeks de beelden over die resp. via de satellieten Relay en Telstar 2 vanuit Amerika worden uitgezonden. Beide malen betréft het filmoverzichten van de verkiezing van een republikeins kandidaat voor het presidentschap van de V.S. Zo wel donderdag als vrijdag zullen na het eerste NTS-journaal te 20.20 uur deze uitzendingen worden herhaald in de programma's van resp. AVRO Minister Luns heeft gistermiddag na zijn terugkeer uit Moskou op Schiphol tot verslaggevers over zijn „interessante en nuttige reis" gezegd, dat binnen de grenzen van het mo gelijke het bezoek aan de Sowjet- Unie een succes is geweest. Het ge sprek van anderhalf uur met premier Chroesjtsjow was openhartig en pret tig geweest. Van Russische noch van Nederlandse zijde zijn storende ele menten naar voren gebracht. Er was geen sprake van propaganda. Ook van Russische zijde heeft men de ge sprekken nuttig gevonden, aldus de bewindsman. De Russische leiders hebben een grote belangstelling aan de dag ge legd voor het Duitse vraagstuk en een multilaterale kernstrijdmacht. Over het Duitse vraagstuk was van tevoren duidelijk, dat er een groter verschil was dan in nuances. De Sow- jet-Unie blijft vasthouden aan twee Duitslanden. Bijdebesprekingen van bilaterale kwesties met de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromiko, is ook over de KLM gesproken, aldus zei de Nederlandse bewindsman in antwoord, op vragen op de perscon ferentie. Hij kon verder geen bijzon derheden meedelen. Het is niet uitgesloten, dat minis ter Gromiko te zijner tijd een bezoek aan Nederland zal brengen, aldus minister Luns' antwoord op de vraag of zij h Russische ambtgenoot een te genbezoek zou brengen. De Belgische minister van buiten landse zaken, de heer Spaak, had mr. Luns van tevoren volledig op de hoogte gesteld van zijn besprekingen in de Sowjet-Unie. Vanavond hoopt minister Luns in Parijs met zijn Bel gische ambtgenoot te dineren. Nieuw licht Zoals minister Luns ook al in Rus land tot de pers had gezegd was er hier en daar enig nieuw licht op het Russische, beleid gevallen, maar hij wilde daar niet op ingaan. Tientallen werkelijke koop jes horloges, klokken, siera den, cassettes. Juwelier-horloger v. d. WATER Haarlemmerstr, 207, Leiden KARPETTEN mach. Smyrna 130x-190 van 145.- voor 108.- 200x300 van 245.- voor 188.- 225x315 van' 310.- voor 238.- 250x350 van 455.- voor 328.- TRAP- EN GANGLOPERS diverse voordelige aanbiedin gen. VELOURS-GORDIJN - STOFFEN van 14.90 voor 9.80 SMYRNA TAFELKLEDEN 140x170 van 89.- voor 62.80 140 cm. rond voor 79.80 BOTERMARKT 23 Dit nummer bestaat uit 20 pagina's MINDER WARM Boven Scandinavië is de luchtdruk tot bijna 1030 mb gestegen. Het ho- gedrukgebied heeft via Zuid-Frank rijk verbinding met het Azorenhoge- drukgebied. Door het systeem wor den oceaandepressies op verre afstand van het Europese vasteland gehou den. Enkele fronten die dinsdag in Engeland veel regen veroorzaakte drongen tot dicht bij Nederland door. Als gevolg daarvan nam de bewol king tijdelijk toe en geraakten we in vochtiger lucht waarin het druk kend warm is. De wind wordt morgen overheersend zuidwest of west zodat de temperaturen iets lager zullen worden, maar nog boven de normale waarden voor de tijd van het jaar blijven. Overigens zal de bewolking veranderlijk zijn met vooral landin waarts ook zonnige perioden. Regen van betekenis 'is niet te verwachten. ZON- en MAANSTANDEN 16 juli: zon op 4.39; onder 20.53; maan op 13.05; onder 0.05. E.K. 12.47. H oogwater standen 16 juli: v.m. 8.05; n.m. 20.33. KORRELTJE Wie begonnen is, heeft het halve (Advertentie) werk reeds volbracht.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1