ZWARE STRAF VAN LEIDSE RECHTER VOOR RUDEN ONDER INVLOED if Pijn op reis? WITTE KRUIS y| INMAAKT VLOT WEER FIT! AANWINSTEN KATH. BIBLIOTHEEK HOCEWOERI) 157 TE LEIDEN OPBRENGST BOVEN 5 MILJOEN VERTROKKEN PERSONEN UIT LEIDEN WOENSDAG 15 JULI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 18 VERKEER EIST BLIJVENDE AANDACHT Het aantal borreltjes, dat een 41* jarige melkslijter uit Sassenheim op 19 december van het vorig jaar al vrij vroeg in de ochtend in een café te Katwijk had gedronken alvorens achter het stuur van zijn auto te kruipen, misten hun uitwerking niet. In een bocht van de Achterweg raak te hij de macht over het stuur kwijt en slipte tegen een aldaar gepar keerde auto op. De melkslijter ont kende ten stelligste, dat „die paar borrels" hem parten hadden ge speeld. „Ik kon nog best sturen maar door de gladheid van de weg raakte mijn auto in een slip en toen was er geen houwen meer aan", xo ver klaarde hij de reden van zijn zeer schadelijke slippartij. „Volgens de getuigen slingerde U nogal over de weg en nam U bovendien die bocht met een veel te hoge snelheid", las de plv. kantonrrechter, mr. H. R. Goudsmit, in het proces-verbaal. „Ik slingerde vanwege de gladheid en reed niet hard", zo verzekerde ver dachte. Gezien de getuigen-verklarin- gen trok de plv. kantonrechter ver- dachtes lezing zeer in twijfel en merkte derhalve terloops nog op: „Bij snelverkeer kunt U beter melk dan jenever drinken". De officier, mr. N. J. Out, was van mening, dat het gebruik van alco hol hier wel degelijk een voorname rol had gespeeld en dus als 'n straf- bezwarende omstandigheid kon wor den gezien. Dat verdachte na de bot sing zelf de politie had gewaarschuwd wilde hij echter wel in diens voor deel laten spreken en eiste daarom naast een geldboete van 100.- subs. 20 dagen slechts de onvoorwaardelij ke ontzegging van diens rijbevoegd heid voor de tijd van 6 maanden. Verdachte benutte zijn laatste woord om er nogmaals op te wijzen, dat h|j niet onbekwaam achter het stuur zat. Voorts pleitte hij voor een voorwaardelijke ontzegging van zijn rijbevoegdheid en wel ih verband met zijn beroep, Na overleg met de officier stelde de plv. kantonrechter de ontzegging voorwaardelijk met een progftijd van 2 jaar. doch verhoogde daarentegen de geldboete tot 200.- subs. 40 da gen. Met welk vonnis de melkslijter overigens zeer content was. In slaap gevallen „Ik was nogal wat naehtrust te kort gekomen en ben daardoor heel^ even „weg geweest", was het enige, dat een 53-jarige vertegenwoordiger uit Heer Hugo waard tot zijn excuus kon aanvoeren. Het feit, dat hij even was „weggeweest" oftewel in slaap was gevallen, terwijl hij met zijn auto de brug van de Haagse Schouw opreed, bleef niet zonder gevolgen. De stuurloze auto schoot het linker - voetpad op, waar twee meisjes door snel opzij te springen zich in veilig heid konden stellen, om vervolgens dwars de weg overstekende rechts in boteing te komen met een aldaar passerende auto. „Ik heb die meisjes nog zien weg springen en werd even later wakker van de klap", aldus wilde verdachte blijkbaar bewijzen, dat hij slechts „heel even" door de slaap overmand was geweest. „Lang genoeg om een dodelijk ongeval te veroorzaken", repliceerde de plv. kantonrechter, die er voorts nog op wees, dat ge noemde meisjes bijna het slachtoffer van verdachtes gebrek aan verant woordelijkheidsgevoel waren gewor den. „Vermoeidheid kan nimmer als excuus gelden en ook U had de trein in plaats van de auto moeten ne men", wees hij verdachte nog scherp terecht. Naast een geldboete van 100.- subs 20 dagen, bracht de offi cier verdachtes rijbevoegdheid in zoverre in het geding, dat hij de in trekking hiervan ditmaal nog voor waardelijk wilde stellen en wel voor de tijd van 3 maanden met een proef tijd van 2 jaar. ..Naar mijn mening ging ik toch volkomen fit naar huis", merkte ver dachte tijdens zijn laatste woord slechts op. „Het. bewijs, dat uw me ning volkomen verkeerd was, is overduidelijk geleverd", vond de plv. kantonreohter, waarna hij conform de eig vonnis wees. De officier eist ƒ40.- boete subs. 8 dagen. In verband met zijn eigen schadepost pleitte verdachte voor de nodige clementie. De plv. kantonrechter vond echter, dat die 40.- boete verdachte volle dig toekwam en vonniste derhalve conform. Schuur gebouwd In pedaal vergist. Een 28-jarige fabrieksarbeider uit „Voor het eerst in vijftig jaar heb ik mij in de juiste pedaal vergist en hierdoor heel wat kosten op m'n hals gehaald", zo verzekerde een 75- jarige automobilist uit Haarlem de plv. kantonrechter. De bejaarde heer stond terecht, omdat hij op een kruis punt van de Herenweg te Warmond geen voorrang had verleend aan een van rechte komende autobus, het geen een nogal schadelijke aanrij ding tot gevolg had. Hij gaf volmon dig toe, dat hy in plaats van op het „ho-ijzer" op de gaspedaal had ge trapt, welke „vergissing" uiteraard een averechtse uitwerking oplever de en de klap des te harder deed aankomen. „Een helaas nog maar al te vaak voorkomende vergissing, die al heel wat ongelukkige gevolgen heeft op geleverd", verzuchtte de plv. kanton rechter. zonder vergunning en dus in strijc met de woningwet een schuur naast zijn woonwagen had gebouwd. „Ik mag daar met mijn wagen staan en waarom mocht ik dan niet een sohuurtje ernaast bouwen?", vroeg de zelf-bouwer zich af. Het geheel was bovendien uitneembaar ge bouwd en z.i. dus geen „vast bouw- object". „U bouwde zonder vergun ning en dat is nu eenmaal niet toe gestaan", aldus de plv. kantonrech ter. „Het was toch maar een kolen- schuurtje", bleef verdachte zich ver zetten. „De afmetingen waren 2.15x 2.3x2 meter en dat noemt U een „kolenschuurtje". Dezelfde ruimte moet heden tendage zeer velen als woonruimte dienen", reageerde de plv, kantonrechter hierop. Conform de eis werd de clandestiene „schuur - bouwer" veroordeeld tot ƒ20.- boete subs. 4 dagen. ONTWIKKELINGSLECTUUR Albrecht: Azië tussen West en Oost; Andrieux: Zo leefden het Rome der pausen in de 18e eeuw; Baas: Hiër archie en laicaat; Bauer: De slag bij Arnhem; v. d. Berg en Langen: Rozen; Breevoort: Veertig jaren tussen de rails; v. d. Broek: De schoolpsycholoog; Büh- ler: Psychologie in de moderne wereld; Bunte: De uitdaging van het atoom; Canby: Geschiedenis van de raket en de ruimtevaart; Casson: Scheepvaart in de Oudheid; Clébert: De zigeuners; Cogniat: De schilderkunst van de 17e eeuw; Conljn: Reclame is winst; De- roedts: Abel Coetzee; Dorrenboora: Hier zijn de spoorwegen; Dronkers: Film en magie; Drost: Oudedags- en gezinsver* zorging: Van Duinkerken: Brabantse herinneringen; Van igeraat: Gids voor Corsica; idem; Joegoslavië; idem: Ka- rinthië; idem Wegwijs in Europa; Ep- ton: De Fransman en de liefde: Fabri- cius; Jesus_Christus; Eens: De eigen- elnnifboid-vo» <ie literatuur: Forbes Wels: De Nederlandse cavalarie; Fuehs: Nederlandse motieven op buitenlandse postzegels; Gassner en v. Overveldt: Beroepenoriëntatie; Van Haaren: Jeugd- zielzorg; Hatch: Zijn naam was Johan- nei; Van Hees en De Boer: Leerboek der opvoedkunde dr. 1; Heiwig De ka tholieke kerk in de loop der eeuwen; Van Hclsdingen-Boelmans ter Spill: Ziek en tóch bezig; Hoerel; De kloindenker; Hyroans: Mens, metaal, machine; ïsambert: De opvoeding der ouders; Jaarsma: Handen in de schilder kunst en praktijk; Jansen: Meetinstru menten; Job: Italiaanse steden; De Jong: Vogels van wad en slik; Kies uw auto; De Klerk: De mens In het beest; Kloek: Criminaliteit en geestelijk gestoorden; Keurmeester verkocht afgekeurd vlees aan dierenpark Pauselijke Missie-werken De opbrengst van de Pauselijke Missiewerken is in 1963 voor het eerst de 5 miljoen gulden gepasseerd, In 1962 werd ƒ4.849.836 10 ingeza meld. De totaal opbrengst van 1963, ƒ5.136.377.62, werd voornamelijk verkregen uit gezinsbijdragen (ƒ2.105.932,62), collecten en giften op Wereldmissiedag '6 (f 1.690.141.13), de Wereldmissiedag der kinderen 51.711.34) en de weldoenersbüdra. gen, legaten etc. (ongeveer 600.000). De gezinsbijdragen zijn in 1983 wederom gestegen. In 1962, toen dit systeem dat de contributies ver ving, kwam 2.085-. 160.97 binnen. Ook de opbrengst van Wereldmis siedag 1963 was hoger dan in 1962 en wel 37 pet. Het Nationaal Bureau van de Pau selijke Missie-actie in Nederland heeft voor een bedrag van S 4.498.822,46 utigekeerd aan diverse projecten en instellingen in de wereld. Het bisdom Helsinki ontving 57.600!; naar onze overzeese Rijksdelen de Antillen en Suriname ging een be drag van ƒ71.648; naar 25 gebieden en/of projecten in Oceanië (waarbij ook de Philippijnen, Indonesië en En gelse gebieden van Borneo) ƒ723.652; naar 35 gebieden en/of projecten in Azië 722.681; naar 43 gebieden en/of projecten in Afrika 2.779.043.78; naar de Oosterse Kerken 120.497,68; voor het werk onder studenten-over zee in ons land 21.600 en aan steun --on-- oMd-mi^rionnrissen f 1.900.— De Scherpe rweplse keurmeesters J, H. J. en Van der W., verbonden aan de noodslachterij te Scherpen- zeel, gijn in verband met manipulaties met afgekeurd vlees gearresteerd, Zij verkochten het aan de Scherpen- zeelse slachterij afgekeurde vlees aan Ouwehands Dierenpark te Rhenen, terwijl zij de boeren, die het vlees hadden geleverd, zeiden, dat het vlees vernietigd was. Het geld, dat zy op daze wyze verdienden, staken zij in eigen zak. Bovendien worden dé keurmeesters er van verdacht steekpenningen te hebben aangeno men van boeren om onjuiste keurin gen te verrichten. Monument gesneuvelde Grenadiers en Jagers wordt verplaatst Het gedenkteken voor gesneuvelde Grenadiers en Jagers in Den Haag «al verplaats worden van de Hofweg naar da plantsoenstrook aan de oost zijde van de Johan de Wittlaan. Dit punt is, mede door de aanwezige be planting, zeer geschikt en biedt vol doende ruimte voor het houden van herdenkingen, zonder dat het ver keer er hinder van ondervindt, al dus B. en W. van Den Haag. Zij delen de mening van het co mité jaarlijkse herdenking gesneu velde Grenadiers en Jagers, dat de huidige plaats van het monument - vooral na de uitbreiding van het ge bouw van de Tweede Kamer der Staten-Generaal - zeer ongunstig is en, mede door de verkeersdrukte ter plaatse en de vele geparkeerde auto's een belemmering vormt voor het houden van waardige herdenkingen. Bovendien is het monument reeds enkele keren door baldadige jeugd beschadigd. Voor de verplaatsing stelde de gemeenteraad een bedrag van 5.500 beschikbaar. Lessin: Zwarte huid en rood vergif; v. d. Linden: Goniometrie en Arigonome- trie; Luijpen: De fenomenologie is een humanisme. Mac Gillavry-Verlinden: Ik kan jong blijven en oud worden; Marée: Vijvers en rotsen in de tuin; Meeuwsen; Inwijding; Mijling: Perspectief tekenen, perspectief schetsen, Perspectief con structies schetsen en opmeten; Nicol- sen: De eeuw van de rede; Nijkamp: Evenwicht zoeken; Oort en Meyer: Al gemene rekenkunde; Photiades: De schilderkunst van de 18e eeuw; Pijpers; Insekten overal; Quist: Maak iets van je leven; Rauh: Onze paddestoelen; Rock: Nu is het tijd; Rümke: Inleiding in de karakterkunde; Schaap: Kortegolf amateurisme; Schenk en Spaan: Vors tenhuizen in onze tijd; Schillebeeckx: Het huwelijk; Schiltmeyer jr.: Veilig verkeer door de voorruit gezien; - Schlamm: De jonge heersera van de oude wereld; Sevensma: Wandtapijten; Sieraden zelf maken: SteUwag: Verbie den of goedvinden; Spinage; De gouden vreugde van Afrika: Steln: De vrouw; Stève: Langs de wegen van de bijbel; Stibbe: Assurantiën; Teilhard de Char- din: De toekomst van de mens; idem: Het voorspel 1917-1919; Tenhaeff: Para psychologische verschijnselen in het da gelijkse leven; Warraek: Tocht door het duister; Wlersma: Technische wenken voor de modelspoorbouwer; Wijsgerige bezinning op de mens. NEDERLANDSE ROMANS Bergeyck: Het levende boeld; Cor- sari: Door een noodlottig ongeval; Van Eekhout: Rechter Steele; Eelssema: Ge luk komt vroeg of laat; Gijsen: Zes van Marnix Gijsen; Hermens: De donkere kamer van Damocles; Huël: De bestem ming; Jochums jr.: Kietelen onder het spatbord; Koolhaas: Een geur van hei ligheid; Morriën: Mens en engel; De Rop; De traditie; Ruting; Lydia en de zwaan; Sluysmans: Habis; Vestdijk: Be richt uit het hiernamaals; Visser: De geschonden neus van de sfinx; Zikken: Geen wolf te zien. VERTAALDE ROMANS Arnothy; Kardinaal in gevangen schap: Banks: Het mejsje van de zolder- kamer; Blqom: De plooi; Braithwaite: Praten mer mensen: Carroll: Achter de bergen ligt het geluk; Colebrook: De Australiër; Danella: Dans op de regen boog; Delderfield: Digna kwam in mijn leven; Demarest: Der engglen stad; Di- nesen: Anekdoten van het lot; Dored: Ik had Tiberius lief; Edelman; Jacht op Kuprin; Elbegen: De donkere ster; Faulkner: De rovers; Van Gulik: Moord in Canton; Habe: Tarnowska van de duivel bezeten; Jenkins: Elizabeth de Grote; Kirgt; 08/15 vandaag; Kon- saük: Mannen zonder gezicht; Led- ward: Tweejing-zegen; Moore: Judith Hearne; Söderholm: Weerzien in We nen; Spring: Ik zag een vrouw; Tarr: Rabbijn Cohen zoekt het hogerop; Troyat: Vrouwe van Kachtanowka; Wouk: Hawke de schrijver. KORTE GOLF Een personenauto is in de af gelopen nacht om 3 uur op de Rijks weg te Linne met grote snelheid te gen een boom gebotst en vijftig me ter verder over de kop geslagen. De 23-jerige ongehuwde NV Paas uit Munster-Geleen ,die naast de bestuur der zat. was op slag dood. De bestuur- der uit Eindhoven, werd zwaar ge wond naar het ziekenhuis in Roer mond overgebracht. Twee andere in- zitenden uit Munster-Geleen werden licht gewond. De auto was een huurauto en werd geheel vernield. Het gezelschap was onderweg van Munster-Geleen naar Eindhoven. Bij een verkeersongeluk is de achtjarige jongen P. Kabel uit IJmui- den maandagmiddag door een perso nenauto aangereden en op slag ge dood. De jongen stond op de Zuider kanaaldijk te kijken bij het dreggen naar een vermiste kleuter en stak plotseling de rijweg over. Het ver miste jongetje werd een half uur na het verkeersongeluk op het Ooster- duinplein aangetroffen. Paarlen voor de zwijnen De Verenigde Staten laten het project „Pluto" varen, een pro gramma ter ontwikkeling van een laag vliegende raket met kernkop, waaraan de laatste 10 iaar bijna 200 miljoen dollar is uitgegeven. Een woordvoer der van de Amerikaanse com missie voor atoomenergie zei gisteren, dat er geen werkelij ke militaire noodzaak voor het wapen bestaat. Rijk moet arm helpen in Britse Gemenebest De Britse premier, sir Alec Dou glas-Home, heeft gisteren op de Ge menebestconferentie in Londen een plan ter tafel gebracht voor het over bruggen van de kloof tussen de rijke en arme landen van het Gemene best. Hij wil streven naar hulp aan de economische ontwikkeling van de arme landen door de rijke, zoals Australië, Canada en Nieuw-Zeeland, zo is uit betrouwbare kringen in Londen vernomen. Het plan behelst onder meer tech nische hulpprojecten onder leiding van een land, uitgevoerd op coöpera tieve basis. De Britse regering wil hierin „een aanmerkelijke bijdrage leveren", maar hoopt dat andere Ge- menebestlanden bereid zijn daarbij te helpen. Zuid-Rhodesië Premier Lester Pearson van Cana da sprak zich uit voor het bijeenroe pen van een conferentie over Zuid- Rhodesië, waaraan leden van alle politieke partijen zouden moeten deelnemen. Hij vroeg vrijlating van de tweeduizend politieke gevange nen in dat land en de verzekering, dat Zuid-Rhodesië niet onafhanke lijk wordt voordat de grondwet zo danig is herzien, dat het gebied een representatieve regering kan krij gen. Bovendien wil hij in het slot communiqué een plechtige verkla ring over rassengelykheid zien op genomen. ALKEMADE III Geboren: Marinus P..F. zn üt-J. T. F. Wesselman en G. C. Termeulen; Clementia C. M. dr v. W. N. M. Bak ker en C. J. P. Schokker; Arnoldus G. zn v. J. N. M. Turk en Th. C. Bak ker. Ondertrouwd: N. J. J. Heideman en M. E. Koek. Getrouwd: Th. H. van Veen en C. J. M. Heemskerk; J. H. J. de Leede en Th. M. I. Hogenboom; S. R. Don gen en H. Th. van Egmond. Wat lezers schrijven STOPLICHTEN. Hierbij wou ik u eens vragen, waar het in zit, dat die stoplichten op de Lage Rijndijk-Herensingel het maar niet doen. Het is gewoon geen doen om daar over te steken en dan staat er zo'n Leidse politie-agent maar toe te kijken. Alleen om vijf uur gaan ze zo'n beetje het verkeer regelen en dan is het nog zo mooi ook, precies om zes uur scheidt hij er mee uit en Vertrokken personen van 1 t.m. 8 juli 1964 P, W. van Leeuwen en fam., Seringenstr. 27a, Papertdrecht, Staringlaan 48. L. Neuteboom en fam., v. Riebeeckhof 45, Weesp, J. H. Leopoldhof 70. J. de Bock en fam., Oude Vest 223, Bussum, Tësselscha- delaan 18. H. N. v. d. Pluijm en fam., Pr. Hendrikstr. 19a, Katwijk, Rijn straat 49. J. G. P. van Schie en fam,, Oranjegr. 88, Noordwijk, Hyaclnth- straat 80, J. J. van Atten—van Veen en fam., Lindestr. 38a, Leiderdorp Konjngstr. 29. J. J, A. Doove en fam. Antillenstr. 182, Ede Gld., Proos dijerveldweg 63. P. Walop en fam., Marnixstr. 77, België. M. R. van Gils en fam., v. Swietenstr. 25, Oegstgeest Karei Doormanln 32. D. Boutard v. d. Helm en fam.. Calandstr. 23, Ned. Antillen. A. Belt en fam., Witte Rozenstr. 9, Rijswijk ZH., Vermil- joenstr. 59. H. Dës en fam., Witte Singel 9, Amstelveen, Galerij 150. H. van Gessel, Nwe Rijn 27a, Oegstgeest Rijnzichtweg 17. L. C. M. Janse, La ge Rijndijk 43a, Breda, Mauritssin- gel 2a. A. Koning, Joh. de Wittstr. 24, Oegstgeest, Anemonenlaan 7. J. B. de Groot, Joubertstr. 17. Leersum, Hoogstr. 8. B. Broer, Hogewoerd 71, Leiderdorp, Achthovenerweg 14a, P. Maaskant, Kaiserstr. 38, Delft, Oost singel 50. J. J. Jonker Roelants, Plantsoen 79, Wassenaar, Wilhelmi- naln 5. L. Mula, Nwe Beestenmarkt 8, Den Haag, Kepplerstr. 30. A. H. D. Ingen-Housz, Nieuwe Rijn 35, Brum- men, Bronkhorstweg 18. A. C. van Huffelen, Lammenschansweg 91, Oegstgeest, de Kempenaerstr. 80. F. Bruinsma, Joh. de Wittstr. 46, R'dam Graaf Florisstr. 98a, L. Quist, Hof- laan 40. Assen, Nieuwe Huizen 17. J. P. Ravensbetrg, Klikspaanweg 9. Vlaardingen. v. Hogendorpln 264. P. de BruijnHoeman. Coninckshof 9, Leiderdorp Mauri tssingel 29. A. Hoorn, de Gijselaarstr. 17, A'dam, Roompotstr. 161. L- C. de Reede Miras, de L. de Kanterstr. 7, Hilver sum, Vaartweg 113, L. F. Cavé, Magd Moonstr. 23a, Herwen, en Aerdt, Grangesb.laan 5. M. Steenhard, Mod- dermanstr. 22, Rijnsburg, Burg. Meij- boomstr. 54. L. M. Callister, Stiel- tjesstr. 62, Oegstgeest, Wijttenbgch- weg 21. S. Lucardie, Wasstr. 24, Rijs wijk ZH., Geestbrugweg 84. B. A. T. KosterinkKoster, W. de Zwijgerln 187, Voorschoten, Ruysdaelhof 10. H. J. van der Gugten, Roodborststr. 33, Noordwijk, Voorstr. 38. K, Krul~- Moes, Witte Singel 24, Nieuwleusen, v. Haershofkestr. 34. J. J. Groene- ■weg-.Plantsoen, 51, Vlissiogen, Groe ne Woud 48ft, M. A. H. J. Schrijver^, Oude Vest .31, Voorburg, Potgieter- laan 11. J. M. M. van der Linden, Burggravenlaan 198, Sassenheim, St. Antoniuslaan 10. C. Visser, Hoge Rijndijk 14, Delft, Balistr. 6. H. M. van Halderenv. Ulden, H. Rijndijk 198, Noordwijk, Langevelderlaan 1. H. T. Weiland, du Rieustr. 19, Oegst geest, Nassauln 1. J. Donkelaar, Se ringenstr. 63, Zwolle, Sassenstr. 391 J. J. de Haas, Veilingkade 47, Den Haag, Slachthuisdwarsstr. 15. M. Sorameling, Driftstr. 7a, Wassenaar, Burmanstr. 70. C. M. J. Laterveer Zirkzee, W. de Zwijgerln 221, Alphen a. d. Rijn, Eksterstr. 17. H. J. F. Par- levliet, Merelstr. 3, Noordw.hout, Kerkstr. 37a. O. 'Burgerjon, Merelstr. 19, y/assenaar. Burmanlaan 70. G. M. Kraan, le Binnenvestgrt 30, Koude kerk a. d. Rijn, Docpsstr. 69. L. M. Overmars, Kloksteeg 12, Voorburg, Ln v. Nw Oosteinde 488. C. H. van Breugel, Levendaal 30, Den Haag, v. Diemelstr. 152. A. J. Tonino, Leven daal 39, A'dam, Overtoom 26 III, M. den Hoed, v. Assendelftahof 6, Zeiit, Pr. Alexanderweg 2. M. C. Eijkman, Groeneveld-stichting 7, Zeist, Stenia- weg 2. M. C. Fit, Haarlemmerstr. 256 Medemblik, Oosterhaven 1. J. Spie renburg, Herengrt, 88, Sassenheim, Teijlingerlaan 88. P. Groeneveld, Buys Ballotstr. 50, Lisse, Lisbloem- str. 11. P. A. Hoogkamer, Hoge Rijn dijk 150, Hazerswoude, Da Costasin- gel 15. W. A. Pool, v. d. Brandeler- kade 7, Wassenaar, Meljboomlaan 1. M. v. Boirssum Waalkes, v. d. Waals straat 48, Wageningen, Gen. Foulkes- weg 13. J. T. van Dorp, Zoeterw. sin gel 27, A'dam, P. C. Hooftstr. 29 IV. N. SpierenburgJongsma, v. Hogen- dorpstr. 21. Sassenheim, Teijlinger laan 88. C. H. N. Weemhoffvan der Straaten, Joh. de Wittstr. 34, Oegst geest, Floralaan 67. A. M. Spaans, Vinkenstir. 2, Den Haag, Sand. Am- bachtstr. 116. Boekbespreking Punt en lijn door Röttger en Klante. Uitg. Cante- cler, De Bilt. Sinds men het tekenen als spel ont dekt heeft en is gaan inzien dat ook de niet-vakman verdienstelijk werk kan leveren, dat hem vreugde bereidt, heeft men ook op school het teken onderricht belangrijk gewijzigd. Dit boekje van Ernst Röttger laat zien, hoe men met de eenvoudige elemen ten van punten en lijnen allerlei kunstzinnige tekeningen kan maken. Tekenleraren kunnen er ideeën uit opdoen. Kinderen uit het land der ber gen door Tom van Beek. uit gegeven door de Zuid-Holland se Uitgeversmaatschappij, Den Haag. In de serie over kinderen van ande re landen is dit het dertiende boek. Het js niet onaardig, maar in de serie is het echt nummer dertien, wat voor een zo heerlijk land als Zwitserland jammer is. Espanol Vivo - Levend Spaans door J. Groeneveld, uitgege ven door Van Goor en Zonen, Den Haag. De leraar Spaans bij de KLM te Den Haag heeft een leerboek voor de Spaanse taal geschreven, dat „prac- tisch" wordt genoemd en het in feite is. Het is, in uitzondering op wat meestal wordt aangeprezen, ook bij zonder geschikt voor zelfstudie. Niet te moeilijk, maar ook niet te makke- lyk. Met José in Spanje door Tom van Beek, uitgegeven door de Zuid - Hollandse Uitgevers maatschappij, Den Haag. Een vlotte aarderijkskundeles met practische tekst en prachtige kleu renfoto's voor jongelui, die wat meer van Spanje willen weten. Ook oude ren zullen er plezier in hebben. Antiek door mr. F. Dony uit gegeven door Elsevier, Amsterdam- Brussel. Verlucht met 190 foto's en tekeningen geeft dit boek een encyr clopedie over al, wat antiek is. Voor verzamelaars en liefhebbers heel handig. Prisma-toeristengids Gronlgen- Friesland - Drente door KI. Sierksema, uitgegeven door Het Spectrum, Utrecht-Ant- werpen. Men kan oprechte bewondering heb ben voor de kunstzin en de nauw keurigheid, waarmee in dit boekje alles, wat een toerist kan boeien in de drie noordelijke provincies alfa betisch op plaatsnaam is vermeld. Prisma-toeristengids Overijsel- Gelderland- Utrecht door P. J. Bins, uitgegeven door Het Spec trum Utrecht-Antwerpen. Een „Baedeker" voor de drie mid denprovincies, die met de beroemde reisgidsen wedijvert in allesomvat tendheid. Onmisbaar voor iedere Ne derlander, die z'n eigen land wil ken nen. Armoede van geest door Joh. B. Metz, uitgegeven door Pau' Brand, Hilversum-Antwerpen Verwarmde meditaties over de zalig- prediking van „de armen van geest" over de armoede van het menszijn over de onontbeerlijke grondslag voor een gezonde, christelijke levens aanvaarding. Een zeer wijs boekje, dat gelezen en herlezen zal worden De Bijbel op Postzegels, door dr. J. M. Fucks Uitg. „De Branding" Prinsegracht 558, Amsterdam In de Filatelistische Reeks verscheen dit deeltje bij gelegenheid van het feit, dat dit jaar voor het eerst Ne derlandse postzegels met een afbeel ding van de bijbel verschijnen. Voor motieven-verzamelaars geeft dit ge- Ex-kefzerin Soraya luistert naar de aanwijzingen van filmregisseur Michel- ïllustreerd boekje een volledig over- Angelo Antonioni, die een episode van de film De drie gerichter, van "„den,"welke b.jbel of*bUbelteks"' een vrouw" voor zijn rekening neemt. De film wordt samengesteld uit drie tot onderwerp hebben. Een afzondei - episoden, elk door een ander geregisseerd. De drie rollen worden alle ver- jjjk register completeert deze nutti- tolkt door Soraya. ge uitgave. staan er nog dikke rijen auto's uit alle richtingen te wachten. Er is dan helemaal geen doorkomen aan. Nif wou ik u vragen of daar nu niet zo spoedig mogelijk iets gedaan kan worden, waardoor die stoplichten het gaan doen. Er moeten eerst zeker doden vallen, want er gebeuren om de haverklap ongelukken. A, KAMPEN.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 18