100 oerpaarden nog in leven op aarde k* - Amerikaanse amateur - vliegtuigbouwers lieten hun nieuwste kisten zien -m Wrede vangpartijen hadden nuttige kant '"77m DE LEIDSE COURANT :,M. Volwassen oerpaard (Bijzondere medewerking) DE MAMMOET en andere prehistorische dieren leefden j> in de jongste ijstijd. Een van f> die dieren was het wilde paard, dat wij thans Prze- walsky-paard noemen. De mammoet en andere ijstijd- HP reuzen zijn reeds lang uitge- Hf storven, maar het oerpaard bestaat nog. Het wist zich tot diep in de vorige eeuw aan ff? het oog der wetenschap te onttrekken en zich in het ver- fff borgene te handhaven in een deel van Azië, waar de kli- maatsigesteldheid veel over eenkomst vertoont met die van de ijstijd Groot was het aantal oerpaarden reeds toen h niet meer. hoewel het ten tij- 1-| de van de mammoet zeer groot was geweest. Hoe we ten we dit? Onze voorouders uit de ijs- tiid waren allesbehalve afke rig van een paardeboutje. Eén van hun manieren om aan paardevlees te komen, was, een kudde wilde paarden naar de rand van een afgrond te drijven en vervolgens de die ren de dodelijke val of sprong in de dieüte te laten maken. Het bewijs, dat de steentijd- mensen aldus jaagden, vond men in 1890 in Frankrijk aan de voet van de hoge rots van Solutré. Daar lagen de been deren van circa tienduizend wilde paarden! Hieruit blijkt zeer duidelijk, dat het oer paard omstreeks 30.000 jaren geleden allesbehalve zeld zaam was. Thans is het dit - zoals wij reeds opmerkten - wel. Naar schatting leven er op aarde nog ruim honderd oerpaarden. De meeste vindt men in dierentuinen. Een klein aantal - veertig mis schien - heeft zich in vrijheid weten te handhaven in het grensgebied tussen China en Mongolië. Het verschil tussen een tam paard en zijn wilde neef ligt voornamelijk in de manen. Als deze naast de hals omlaag hangen, hebben wij te doen met een „tam" paard. Staan ze, net als bij een zebra, overeind, dan hebben wij te doen met een dier, dat geen getemde voorzaten heeft en dus „wild" genoemd wordt. In het verre verleden, toen de mens de paarden nog in de „ravijndood" dreef, leefden er in Europa verschei dene soorten wilde paarden. De belangrijkste waren de tarpan en het Prze walsky-paard. De laatste- tarpan stierf in het jaar 1899. Sedertdien is de bestempeling „wild" alleen nog maar van toepassing op het paard- met-de-moeilijke naam, het Przewalsky-paard. ONTDEKKING EN VANGST HET TOEVAL - en het was een gelukkig toeval - wil de, dat in het jaar» waarin de laatste tarpan de laatste adem uitblies, voor de eerste maal Przewalsky-paarden in West-Europa kwamen. Twintig jaar tevoren had de generaal van het Keizerlijk-Russische leger N. M. Prze walsky (1839-1888) die merkwaardige diersoort ont dekt. Wie was die generaal? Nicolaas Michailovitch Przewalsky aanschouwde het levenslicht in 1839 te Smolensk. Als jongen reeds was hij avontuurlijk van aard en koesterde hij de wens ont dekkingsreiziger te worden. Na de militaire academie te hebben bezocht in Warschau, werd hij officier. In op dracht van zijn regering maakte hij enige grote reizen door toen nog weinig bekende delen van Azië. Tal van boekwerken, die wetenschappelijk yan veel belang 2ijn, staan op zijn naam. Zijn verdiensten voor de aardrijks kundige kennis van Azië zijn groot. Biologen en die renvrienden echter eren hem vooral als de ontdekker van het oerpaard, dat trouwens nog steeds zijn naam, draagt. Hij stierf in 1888 op nog geen vijftigjarige leef tijd. Het behoeft nauwelijks betoog, dat het Przawalsky- paard in dé gebieden, waar die officier het ontdekte, een andere naam heeft. Ja, het heeft., .althans had daar verscheidene namen, „takky", „jauwat", „statoer", „dzjerlikadoe", „kertag" en „ji-ma". Onder deze laatste naam kennen de Chinezen het dier. Hoe de mensen in de ijstijd het noemden, onttrekt zich natuurlijk aan onze kenvermogen. Zodra bekend werd dat Przewalsky oerpaarden had ontdekt in de binnenlanden van Azië, ging de weten schap en, later, ook de dierenhandel grote belangstel ling aan de dag leggen voor dat zeldzame dier. Vrij spoedig na de ontdekking organiseerde men expedities om de paarden in hun woongebied te vangen en ver volgens naar Europa te brengen. Toen de vorige eeuw ten einde neigde, kwamen de eerste Przewalsky-paar den in ons werelddeel aan. KOGELS ALS LOON De vangst van de oerpaarden was eigenlijk een dra matisch gebeuren. Zodra de jagers een kudde wilde paarden hadden ontdekt, zetten zij de achtervolging in In vliegende galop renden zij de opgeschrikte kudde door het zware terrein achterna. Het gebeurde, dat de achtervolging veel tijd nam. Dan moesten de ruiters enige malen verse paarden bestijgen. Vroeg of laat ech ter kwam het ogenblik, dat sommige oerpaarden teke nen van vermoeidheid begonnen te vertonen en dreig den achter te blijven. De hengst van de kudde deed dan alle moeite om de vermoeide nakomers voort te drijven door de uitge putte dieren te slaan en te bijten. Zelden slechts had hij blijvend succes. Als de jagers tenslotte dicht bij de kudde waren gekomen, deed de hengst wanhopige po gingen om zijn volgelingen alsnog te beschermen. Hij viel dan de achtervolgers aan. Het loon voor zijn dap perheid was de kogel. Zonder leider was de weerstand van de kudde vrijwel gebroken. De dieren verspreidden zich en het viel daarna de achtervolgers niet moeilijk om een aantal veulens te vangen. Het gebeurde soms, dat een merrie probeerde haar veulen te verdedigen, maar dan kreeg ook zij de kogel. Na de vangst kreeg ieder veulen een tamme merrie als min toegewezen. Zodra zij zelfstandig genoeg waren, stelde men de veulens op transport naar Europa. Onderweg stierven er veel. SCHADE HERSTELLEN Deze methode om wilde paarden te vangen was bui tengewoon wreed. Stellig is door die expedities het aan tal in het wild levende Przewalsky's drastisch vermin derd. Toch hadden die jachten ook een goede kant. De vaak ondervoede en haveloze veulentjes groeiden name lijk in tal van dierentuinen op tot gezonde Przewalsky- paarden, die zich konden voortplanten en zulks ook de den. Tegenwoordig komen ieder jaar pasgeboren oer paarden de gelederen van de Przewalsky-formatie ver sterken. Men houdt een stamboek van de Przewalsky's bij. Door zorgvuldig te fokken doet men zijn uiterste best om de in vroeger jaren toegebrachte schade zo goed mogelijk te herstellen. Misschien zullen wij het nog beleven, dat het geringe aantal in het wild levende oerpaarden kan worden aan gevuld met in gevangenschap geboren Przewalsky's! Daarmede zou de mens een ereschuld aan het oerpaard voldoen. IHKKlPiF^p- 0 ;ilf :S ■■Min Zowel in de Rotterdamse diergaarde „Blijdorp" als in „Artis" te Amsterdam en in het Dieren- park Wassenaar kan men het oerpaard in le- la vende lijve zien. Een Przewalsky-veulen (door Hugo Hooftman) Elfde vlieg - in van experimental aireraft association Voor de elfde maal zijn de Amerikaanse amateur-vliegtuigbouwers met hun zelfgebouwde vliegtuigjes bijeen gekomen en wel op de „Fly-in" van de Experimental Aircraft Association, die zopas in Rockford nabij Chicago werd gehouden. Opnieuw hebben we hier de meest wonderlijke vliegmaaksels bijeen kunnen zien en opnieuw hebben we ons verbaasd over wat in Amerika op dit gebied ge beurt. Er waren meer dan 160 homebuilts zoals men in Amerika de door amateurs thuis op zolder, in de garage of onder in de „basement" gebouwde vliegtuigjes noemt op het vliegveld van Rockford verzameld, plus nog meer dan 100 „antieke" vliegtuigen. Want dat is weer een andere sport in Amerika het verzamelen van oude, antieke toestellen die nog echt vliegen. De enthousiasten op dit gebied zijn verenigd in de Antique Aircraft Association. Deze vereniging heeft jaarlijks haar eigen „vlieg-in", en al waren er dan meer dan 100 antieke vliegtuigen naar Rockford gekomen, hoofd zaak is toch de eigenbouw, want dit was de Fly-in van de Experi mental Aircraft Association. In 1953 opgericht door de actieve, on vermoeibare Paul H. Poberzny, telt de E.A.A. nu al meer dan 16.422 leden. Er vliegen minstens 2000 zelf geknutselde machines in Amerika en zeker 4000 zijn er nog in aanbouw. Het Greater Rockford Airport was tijdens het vliegfeest het drukste vliegveld ter wereld. Er werden op één enkele dag niet minder dan 4725 starts en landingen gemaakt, een record voor een gecontroleerde luchthaven (vorig jaar waren er op de drukste dag 3284 be wegingen op een totaal gedurende de Fly-in van 15.098). Motor verloren Elf jaar lang heeft de E.A.A. bij zonder veilig geylogen en nóóit vond er tijdens een Fly-in een on geval plaats. Helaas heeft zulks dit jaar niet zo mogen zijn. Er zijn twee vliegtuigen veronge lukt, waarbij vier mensenlevens te betreuren waren. Het eerste ongeluk gebeurde toén de rood-witte Boeing PT-17 van de bekende 24-jarige stuntpiloot Rolla Cole met als passagier een 39-jarige vlieger-navigator van Pan American World Airways, na een half uur stunten en juist na het maken van een looping zijn motor verloor, waarna de twee dekker loodrecht een korenveld indook. Cole sprong op lage hoog te nog uit het toestel, maar zijn parachute kon zich niet meer vol ledig openen. Rolla Cole had op zijn 17de jaar zijn vliegbrevet ge haald en beloofde één van de grootste stuntvliegers ter wereld te worden. Hij behoorde tot de in Amerika zeer populaire stuntfa milie van de Cole Brothers Air Show. Zijn vader vliegt een Taylorcraft met clipped wings, met opschrift „Duane Cole" on dersteboven op de rompzijwand. De moeder van Roily, Judy Cole, behoorde ook tot -het stuntteam en stapte soms op de vleugel van Rolla's PT-17 tijdens acrobatische stunts (lady wing rider, zoals de Amerikanen zeggen). Het onge luk gebeurde buiten het vliegveld, twee uur vóór de officiële stunt demonstraties. Er zouden tal van stuntvliegers aan deze demonstra tie deelnemen o.a. Bill Adams met zijn Great Lakes Special, maar door dit ongeluk werden alle stuntvluchten afgelast. Het tweede ongeluk, meer direct bij de E.A.A. betrokken, gebeurde een dag later toen het derde door James Tyndall ontworpen en ge bouwde machientje „Mr. Splin ters" kort voor de landing neer stortte, waarbij de bestuurder (een 41-jarige restauranteigenaar) en zijn vrouw gedood werden. Het was de eerste crash in meer dan 300.000 starts en landingen tijdens E.A.A. Fly-in's sedert 1952. Onnodig te zeggen dat deze twee ongelukken binnen 24 uur, met schreeuwende koppen op de voorpagina's van de kranten in Rockford gebracht, een zware schaduw hebben geworpen over dit overigens zo geslaagde en in teressante vliegfeest. Enkele toestellen nader bekeken. We zouden pagina's vol kunnen schrijven wanneer we alle home builts en antieke vliegtuigen die wij in Rockford bijeen zagen, zouden willen beschrijven. We beperken ons derhalve tot de meest belangrijke en de meest curieuze. Eén van de mooiste eigenbouwsels vonden we ditmaal de rood-witte Mirage II, een tweedekker met gesloten cockpit, die pas drie we ken geleden zijn eerste vlucht maakte en nog maar 50 uur had gevlogen. De kist werd in twee jaar en vijf maanden gebouwd en kwam helemaal van Kansas naar Rockford gevlogen door Bill Leighnor uit Hutchinson Kansas, die 15 jaar geleden toen hij 17 jaar oud was zijn Midget Racer Mirage I met 85 pk Continental motor bouwde, die nu nog altijd vliegt en in Rockford naast de Mirage II stond geparkeerd. Een kenmerk van de prachtige afge werkte Mirage II vormt de vol ledige radio-installatie. De twee dekker heeft een verstelbare Hartzell propeller en kruist met met 125 pk Lycoming die in 1962 -\yerd gebouwd doQr.r Jphp^Dyke uit Fairborn, Onib. Hettoestel lijkt wat op een S.A.A.B. maar zoals John's vrouw me vertelde hoorden zij pas van het bestaan van de S.A.A.B. toen de Dyke Delta al proef vloog. Het toestel is driepersoons, waarbij twee passa giers op een bank achter de vlie ger kunnen plaatsnemen. De bouw heeft 1200 dollar gekost (motor, propeller, instrumenten etc.) In de lucht is het een sier lijk toestelletje, dat kruist op 232 km per uur en landt met goed 100 km per uur. John Dyke vertelde me dat hij diverse veranderingen wil gaan aanbrengen aan zijn toestel. Zo wil hij b.v. het neuswiel intrek baar gaan maken. Zijn charmante ega vertelde dat de bouw van het vliegtuig op de kop af 1 jaar, 10 maanden en 4 dagen had geduurd. Het toestel heeft nu ca. 100 uur gevlogen en ook zij vliegt het met dubbele staart, 65 pk Lyco ming en duwschroef. Voorts stond daar de al uit 1958 stam mende Halsmer Aero-Car, een kruising tussen auto en vliegtuig voorzien van opvouwbare vleu gels, een open cockpit met twee zitplaatsen in tandem, een 85 pk Continental en een vierbladige duwschroef. Totale kosten 2300 dollar. We zagen in Rockford de twaalf jarige Tommy Trefethen rondvlie gen die al 270 uur met zijn vader heeft gevlogen. Hij moet tot zijn zestiende jaar wachten voordat hij zijn brevet kan krijgen, maar hjj vliegt reeds als de beste. Je zag er Joan Richardson vliegen in haar prachtige Fleet Model II uit 1929. Want er zijn ook vrou wen die antieke vliegtuigen ver zamelen en ermee vliegen. In Amerika is alles mogelijk Kortom, je keek weer je ogen uit en het was inderdaad zoals ik een Amerikaanse luchtvaartenthou siast hoorde uitroepen„Ik zie hier de vreemdste vliegtuigen van m'n hele leven". Ongeveer 90% van al deze amateur-vlieg tuigbouwers hebben een beroep buiten de luchtvaart. Maar ook een 150 pk Lycomingmotor op 254 km per uur. De landingssnel heid bedraagt 104 km per uur. Het zijn kistjes als deze Mirage II die maken dat je werkelijk vol bewondering bent voor wat de Amerikaanse amateur-vliegtuig bouwers presteren. Ze tekenen en ontwerpen hun wildste fantasieën. Bouwen hun vliegtuig zelf, kopen een motor, een propeller, een paar banden en wat instrumenten om in te bouwen en vliegen met het geval weg. Ieder jaar wéér staan we in Rockford perplex van wat op het gebied van de vliegende zeepkisten in Amerika wordt gepresteerd. Wat moet het luchtvaartenthousiasme hier wel véél groter zijn dan in Nederland, waar de vliegtuigbouw als hobby een ongekend begrip is. 1200- Bij zonder veel aandacht koester den wij ook voor de Dyke Delta, een witgeverfde staartloze delta Een Amerikaanse amateur-vliegtuigbouwer in zijn zelf ont worpen en gebonwd vliegtuigje. In Amerika vliegen duizenden van dergelijke toestelletjes. toestel af en toe, hoewel ze nog geen brevet heeft. John Dyke werkt intussen alweer aan een volgend ontwerp een delta met duwschroef Tijdens een hevige onweersbui werd een zweefvliegtuig met twee West End Power Bee hulpmoto ren onder de vleugels en één zo'n motortje boven op de romprug door een rukwind opgetild en neergesmakt. De machine werd volkomen vernield. Het trieste einde van een droom van een zelfbouwer 2300,- Tot de vreemdste toestellen daar in Rockford behoorde stellig de in 1961 door Milton Colden ge bouwde Colden M.W.P., een kist ontmoette ik een gezagvoerder van een Douglas DC-8 van Natio nal Airlines die in zijn vrije tijd een eigen vliegtuig bouwt, en een vlieger van een Lockheed Electra van Eastern Air Lines die antieke vliegtuigen verzamelt. Is het wonder' dat de jaarlijkse fly-in van de Experimental Air craft Association een waar dora do is voor de rcehtgeaarde lucht- vaatenthousiast Voor ons is er géén show ter we reld die met deze unieke manifes tatie van de Amerikaanse ama teur-vliegtuigbouwers kan wed ijveren. (Nadruk verboden

Leidse Courant | 1964 | | pagina 15