Vijfde tourzege van Anquetil na zware strijd met Poulidor Etappe-zege in Parijs voor Gerben Karstens LAATSTE KILOMETERS BESLISSEND Wilhelmus voor Jan Janssen Goede Tour van Nederlanders WOENSDAG 15 JULI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Een siddering ging door de stampvolle tribunes van het Pare des Princes, waar zo'n 35.000 toe schouwers al enkele uren in de drukkende hitte de kelen hadden schor geschreeuwd bij het bin nenkomen van de helden van deze 51e Tour de France. Met nerveuze stem had de speaker zo juist bekend gemaakt, dat Raymond Poulidor, die na de helft van de tijdrit van Versailles naar het Pare des Princes twaalf seconden op Jacques An quetil had verloren, zijn achterstand op 5 km. voor de aankomst had teruggebracht tot drie se conden. Het Pare was in twee kampen verdeeld geweest. De spreekkoren hadden dwars tegen el kaar in de namen van Anquetil en Poulidor ge scandeerd om het hardst in de lucht geslingerd, maar nu was het doodstil. Gespannen wachtte men op nadere mededelingen uit de microfoon. Op het middenterrein werden op het laatste ogen blik nog weddenschappen afgesloten op de toe komstige winnaar van de tour. De kansen werden nagenoeg gelijk geschat, want als Poulidor het tempo zou kunnen volhouden dan zat er nog al tijd de mogelijkheid in, dat hij Anquetil op deze laatste middag van de tour uit de gele trui zou rijden. reerde. De Nederlander was echter paraat en bemerkte al spoedig, dat de Belg in de heuvels vlak voor Ver sailles niet zo best draaide. „Dat gaf mij moraal en toen wist ik wel, dat ik de groene trui niet meer kwijt kon raken", zei Jan Janssen later. Bijna ingelopen ENTHOUSIASME KENT GEEN GRENZEN Een kreet van verrassing steeg op, toen bekend werd gemaakt, dat Pouli dor de laatste kilometer was ingegaan en vrijwel onmiddellijk daarna een pistoolschot klonk, het sein, dat er weer een renner in aantocht was. Zou dat Bahamontes zijn, die twee en een halve minuut eerder dan Poulidor uit Versailles was vertrokken? Het enthousiasme kende geen grenzen meer, toen niet de Spanjaard, maar Poulidor in zijn paarse trui het eerst de haan opreed. Bahamontes volgde een paar lengten achter de Fransman, die in de laatste ronde in een vertwijfeld tempo zijn laatste reserves aan sprak om toch maar zo snel mogelijk over de meet te zijn. Want het zou een kwestie van seconden worden, als Poulidor inderdaad sneller zou blij ken te zijn dan Anquetil. Toen de tijd van Poulidor over de ruim 27 kilo meter bekend werd, verstilden zijn fans, die in de laatste ronde hun favo riet als 't ware naar de eindstreep hadden geschreeuwd. Zeven en dertig minuten en 31 seconden, vijf seconden langzamer dan Rudi Altig. Maar er was nog een kansje als Anquetil een nog langere tijd dan Poulidor zou laten noteren. Aan de spanning kwam echter spoedig een einde, toen voor de laatste keer het schot weerklonk en Anquetil in zijn fel gele trui de baan opschoot. Alle twijfel was opgeheven: Jacques Anquetil had de tijd rit gewonnen en zijn gele trui behouden. De tijd van Anquetil: 37 min. 10 sec., een gemiddelde van meer dan 45 km. per uur, kwam niet meer als een verrassing. Parijzenaars waren hun grieven te gen Anquetil vergeten en gaven de winnaar van de tour en de giro en zijn grootste rivaal, Raymond Pouli dor, de verdiende beloning na drie weken ontberingen. Samen reden Anquetil en Poulidor, van wie de laatste nog vaak met weemoed zal terugdenken aan de 14e etappe naar Toulouse, toen hij door een lekke band en een verkeerde manoeuvre van zijn ploegleider twee minuten en 36 seconden aan Anquetil verloor, over de baan. Hoe anders had alles voor Poulidor kunnen verlopen, als hij toen niet die pech had ontmoet Vrede getekend De strijd was gestreden. Anquetil had zijn vijfde tourzege geboekt, waarvan de laatste vier in successie. Op de pelouse en op de tribunes werd de vrede getekend. De teleur gestelde Poulidor liet wat lang op zich wachten voor de huldigingsce remonie, maar tenslotte beklom hij samen met Anquetil en Federico Ba hamontes, derde in de eindklassering, het schavotje en terwijl Anquetil en Poulidor elkaar omhelsden, barstte het gejuich los van de tribunes. De gedaan. Geen mens kon Janssen de winstgevende trui meer ontnemen en toen hij overgelukkig van de fiets stapte streelde hij nog eens het zijden maillot, alsof hij het voor de eerste maal aan had. De strijd met Ward Seis, zijn voornaamste belager in het puntenklassement, had een goed einde gekregen. Janssen was dolge lukkig en liet dat iedereen weten ook. Op de brede Avenue de Paris be gon de voorsprong van Beheyt te slinken tot seconden, maar het was' genoeg voor hem om tenminste te vreden naar huis te kunnen terugke ren. Tientallen meters voor de eind streep kon de vermoeide Beheyt, die pas op de laatste dag zijn kwalitei ten had kunnen laten zien, recht op gaan zitten om zijn etappezege te gaan behalen. Spelenderwijs bleef vlak achter de winnaar Jan Janssen aan het wiel van de voluit spurten de Seis, terwijl na hem Jo de Roo (5e), Henk Nijdam (7e) en Huub Zilverberg (16e) finishten. Toen al hebben we achter de tri bunes het feest van de overwinning met Janssen gevierd. Een grote fles bier ging van mond tot mond om het behoud van de groene trui te bezege len. Snelle tijdrit Etappe naar Versailles Na de huldiging van de eerste drie in het algemeen klassement was het de beurt aan Jan Janssen, die als eerste Nederlander in de geschiede nis van de tour de groene trui door het Pare des Princes droeg. Met ont roering hoorden de Nederlanders in het stadion hoe het Wilhelmus voor onze Jan klonk. Tranen werden weggepinkt, toen de gebrilde Brabander met zijn ere- bloemen hoog boven het hoofd naar de menigte zwaaide en vervolgens in z'n eentje langs de gulle toeschou wers een ereronde maakte. Zestien dagen lang had Janssen de maillot vert om de schouders gehad, zestien dagen lang ook had hij in spanning doorgebracht, in angst om de trui te verliezen. Maar nu was het eindelijk Zelf had Janssen er trouwens voor gezorgd, dat hem in de tijdrit, waar in Seis geen uitblinker is, niet veel meer kon overkomen door in de hal ve etappe van Orleans naar Versail les aan het wiel van de Belg als der de te finishen. Die 118 km. naar de voormalige zetel van de Franse ko ningen hadden overigens meer span ning opgeleverd dan was verwacht. Dolle vlucht Na de volkomen onbelangrijk ge worden Cote de Dourdan na 80 km. was wereldkampioen Benoni Beheyt, die deze tour niet zonder een over winning wilde verlaten, aan een dolle solo begonnen. Toen de Belg een mi nuut op de hoofdmacht voor lag, be gonnen er renners, ondanks de druk kende hitte, aan een even wilde ach tervolging. Voor Jan Janssen luidde de alarmklok, toen Ward Seis demar- Jacques Anquetil (1.), winnaar van de Ronde van Frankrijk van dit jaar en Raymond Poulidor, die tweede werd, gefotografeerd tijdens de ereronde na de finish van de ronde, gisteren in Parijs. Jan Janssen had het voornemen een snelle tijdrit te gaan rijden. Niet, dat hij nog bevreesd was voor Seis, die als veertiende in de tijdrit zou eindigen en tenslotte negen punten (208-199) op Janssen achter bleef. Jan wist echter, dat zijn vrouw Cora in het Pare des Princes wachtte en hij wilde zo snel mogelijk bij haar zjjn. Hij heeft zijn best gedaan, maar eindigde in dit rit tegen het horloge op de achttiende plaats in 40 min. 18 sec. De beste Nederlander was Ab Geldermans, die met 'n tijd van 39.16 de achtste plaats opeiste. De ver moeide Televizieren speelden geen rol van betekenis meer. Nog een keer kwam Jan Janssen op het erepodium, nu met zijn équipe öm de hulde voor de eerste plaats in het ploegenklassement in ontvangst rte nemen. Nog een ereronde, maar deze maakte minder indruk op de Nederlander dan toen hij alleen over de piste reed. Het feest van de tour naderde zijn einde. Achter elkaar kwamen de ploegen aan de beurt om langs de toeschouwers te defileren, als laatsten Henk Nijdam, Jo de Haan, Keest Haast, Rik Wouters en Kees Pellenaars. Het doek viel. GLORIEUS NEDERLANDS EINDE De eerste ereronde in het Pare des Princes was voor een Nederlander. Luid toegejuicht door 35.000 enthousiaste toeschouwers maakte, kwajon gensachtig lachend, Gerben Karstens zijn tour d'honneur als winnaar van de laatste etappe van de tour de l'avenir 1964. In een enerverende eind spurt van een uit 21 renners bestaande kopgroep had de tot het uiterst ge concentreerde Leidenaar met zijn laatste restjes zelfbeheersing het juiste ogenblik afgewacht. Tot bijna 200 meter voor de streep was hij in vijfde positie gebleven achter de mannen, die hij als zijn grootste concurrenten beschouwde: groene truidrager Sagarduy, de Italiaan Gimondi, de Frans man Lucien Aimar en de Belg Roger Swerts. Toen schakelde Karstens over naar een groter verzet, zoals Gerrit Schulte hem dat nog tijdens de laatste fase van de rit had aangeraden, keek nog even om teneinde niet verrast te worden door een aanval uit de achterhoede en begon, onder een orkaan van applaus, aan zijn opmars. toeschouwers, die bijna niet uitge klapt raakten voor deze 22-jarige Ne derlandse knaap. HYPERNERVEUS „Man, wat kostte het een moeite om me te beheersen. Hypernerveus was ik, want zo'n sprint vergt alles van je. Je moet op iedereen letten en als je even niet uitkijkt, is het gebeurd." Karstens de eerste Neder lander, die ooit in de Tour de France of in de Tour de l'Avenir de slot etappe naar het Pare des Princes op zijn naam bracht, was bijzonder te spreken over de ook inderdaad voor beeldige manier, waarop hij de sprint had gereden. Tevreden was ook Gerrit Schulte, de man, die in de voorgaande dagen zoveel op zijn coureurs had gemop perd en die zelfs in deze laatste etap pe nog zo kwaad was geworden over de aanvankelijk zeer afwachtende houding van Bert Zoet, dat hij de Sassenheimer zelf een lekke band had laten repareren. „Zie maar. dat je er weer bij komt, dan doe je ten minste eindelijk eens wat", had de Bosschenaar zijn beduusde renner toegeroepen. Het had geholpen, want na bijgekomen te zijn was Zoet on middellijk ten strijde getrokken, het geen hem tenslotte nog een van de Slechts eenmaal tevoren heeft het Nederlandse contingent meer etappe- overwinningen kunnen behalen dan de vaderlandse coureurs, die, nu over diverse équipes verdeeld, voor vier ritzeges zorgden. In 1953, het glorie- jaar van Pellenaars, toen de Nederlandse ploeg als eerste in het ploegen klassement eindigde wonnen Gerrit Voorting, Jan Nolten, Wim van Est en Wout Wagtmans (2x), in totaal vijf ritten. Maar toch zijn wij na het dieptepunt van de laatste jaren bijzonder tevreden met de overwinningen van Jan Janssen (2), Jo de Roo en Henk Nijdam. Daarnaast komt dan de groene trui van Jan Janssen, een prestatie die nog nooit voor hem door een landgenoot is geleverd. Het aantal ereplaatsen van onze jongens in de tour van 1964 is bijna niet te tellen. Janssen stak natuurlijk met kop en schouders boven alle anderen uit, met zijn twee overwinningen, twee tweede plaatsen, vierde derde, een vierde en zesde, een zevende, een achtste en een tiende. Niemand meer dan Janssen heeft de groene trui verdiend. Vooral ook omdat hij zo verrassend in de Pyreneeën uit de voeten kwam. Na Janssen is Henk Nijdam, die de laatste drie dagen ove rigens bijna niet meer voort kon komen, met zijn etappe-overwinning in Besan$on, een tweede, een derde, een vierde, een vijfde en twee zevende plaatsen uitstekend voor de dag gekomen. Het is jammer, dat hij in de bergen niet kan meekomen, anders zou hij een heel wat betere plaats in het eindklassement hebben bereikt. Met de ritzege van Jo de Roo, de tweede plaats van Jo de Haan in Besancon, „dat was notabene de enige dag dat ik heel goed reed, maar toen moest ik afstoppen voor Henk", is de lijst van Nederlandse successen nog lang niet compleet. De Tour 1964 is voor onze renners bijzonder gunstig verlopen en dat terwijl mannen als Peter Post, Arie den Hartog en Bas Maliepaard aan de kant moesten blij ven staan. ereplaatsen opleverde. Nu glunderde Schulte, die door de speaker aan het publiek werd voorgesteld en daarop een hartelijk applaus in ontvangst mocht nemen. „Zie je dat ze het wel kunnen. Als je er maar achterheen zit, dan gaat het wel. Dit hadden we al veel eerder kunnen bereikeq." BEDUUSD Gimondi bezweek al meteen onder de aanval van de Nederlander en Ai- mar en Sagarduy hielden nauwelijks langer stand. Alleen Roger Swerts bood tot 25 meter voor de eindstreep tegenstand van betekenis, maar tegen de laatste sprong van Karstens was ook hij niet bestand. Enkele meters voor de finish, terwijl achter hem de eveneens sterk naar voren gekomen Bert Zoet met Aimar en Swerts fel om de tweede plaats streed, stak Kar stens reed juichend een arm in de lucht. Hij had woord gehouden, hij had Nederland in de ronde van de toekomst 1964 op de valreep toch nog een overwinning bezorgd. Gerben was er beduusd van. Verscheidene minu ten na de finish deed de anders zo spraakzame Leidenaar nog geen mond open. Toen hij met een grote bos bloemen op 't erepodium stond, keer de zijn bravour weer enigszins terug. Met beide handen in de lucht groet te hij. gelukkig lachend, de 35.000 GEVAARLIJKE VLUCHT In de kopgroep hadden Zoet, bijge komen na de woede-aanval van zijn ploegleider Schulte, en Karstens het intussen zeer moeilijk gehad. Een vlucht van een 8 mans-formatie met o.a. Sagarduy was bijzonder dreigend, maar na een jacht van vele kilometers werd het achttal weer achterhaald. Daarna bleef het onrustig en in de straten van Parijs dreigde zelfs de Luxemburger Johny Schlenk, inmid dels uitgeroepen tot de beminnelijk ste coureur van de ronde, alleen weg te gaan. Toch ook hij werd in de kraag gevat en de sprint op de baan van het Pare des Princes moest ten slotte de beslissing brengen. Karstens zorgde daarbij voor een Nederlands succes, terwijl Bert Zoet met een 4e plaats ook nog voorin eindigde. GEBREK AAN ROUTINE Dat Nederland al niet eerder tot een ritzege kwam, is voor een groot deel aan een gebrek aan routine te wijten. Vooral de Spanjaarden, die bijna alles wonnen wat er te winnen viel, waren qua ervaring veel verder gevorderd dan de Oranjeploeg. Ventura Diaz bijvoorbeeld, de grote triomfator in de Pyreneeënetappe over de Tourmalet en de Aubisque, reed enkele jaren geleden reeds de Ronde van Italië en ook Juan Sagar duy kwam reeds in talrijke wedstrij den voor professionals uit: o.i. is het fout om dergelijke ex-varen renners nog in een ronde van de toekomst, die tenslotte toch voor jonge amateurs en onafhankelijken bestemd is, uit te laten komen. Anderzijds kan men be grip hebben voor het standpunt van de organisatoi-en, die uiteraard een zo sterk mogelijk rennei-sveld willen hebben. DRAMATISCHE FINALE Eindigde de Ronde van de Toekomst voor de Nederlanders dus met een groot succes, voor de Spanjaarden werd de laatste rit een drama. Hun landgenoot Gines Garcia, ruim 20 km voor Parijs nog altijd onbedreigd dra ger van de gele trui, werd in een op windende finale niet alleen onttroond door de Italiaan Felice Gimondi, die met slechts negen seconden achter stand de tweede plaats; bezette, maar moest tevens de agressieve Fransman Lucien Aimar laten gaan en hij ein digde tenslotte als derde. Terwijl de 21-jarige Felice Gimon di, die als hij niet aan wielrennen doet werkzaam is in het transportbe drijf van zijn vader te Sedrino, met typisch Italiaanse zwier de hulde blijken van het publiek in ontvangst nam, stond Garcia, wat triest kijkend, te wachten op het moment, dat hij zijn ereronde moest rijden. „Ik begrijp niet, waarom mijn ploeg genoten niet bij me bleven om me eventueel te kunnen helpen. Nu was ik vrijwel alleen en ik kon niets doen tegen de aanvallen van Aimar en Gi mondi. Maar ja, dat is nu eenmaal de course." Met deze laatste woorden bewees de sympathieke Spanjaard, dat hij een goed sportman is. (VOOR VERVOLG TOUR DE FRANCE ZTE P*GTN4 12).

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10