Rouwdag in Tour de France auto doodt 8 toeschouwers Reclame kent geen piëteit Seis wint rampzalige etappe Geschil bijgelegd MAANDAG 13 JULI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA T Acht doden, waaronder vier kinderen, en elf ge wonden, van wie vier zeer ernstig, dat is de tries te balans van een ongeluk, dat uniek is in de an nalen van de Ronde van Frankrijk. Het ongeluk gebeurde in het plaatsje Port de Couze van het departement Dordogne, toen een tankwagen van de Franse gendarmerie, geladen met kerosine voor een hefschroefvliegtuig, dat boven de route van de Tour vliegt, uit een flauwe bocht van de weg schoot en zich door een brugleuning boorde. De gevolgen waren verschrikkelijk. Tientallen mensen, die zich op die plaats bevonden werden door de tankwagen meegesleurd de rivier in. Volgens ooggetuigen had de wagen een snelheid van zeker 90 km. per uur en de chauffeur moet de flauwe bocht in de weg, die op een brug vol gepakt met toeschouwers uitmondt pas op het allerlaatste moment gezien hebben. Ofschoon de Van walging vervuld hebben wij aan de finish van Brive gestaan. Vrijwel alle buitenlandse journalisten in de Tour de France waren onthutst over de keiharde bussines-mentaliteit van de leiders van dit grote wielerevene- ment. Want terwijl in het-lieflijke Dordongedorp Port-de-Couze de licha men van de directe slachtoffers van het afgrijselijke ongeval werden op gebaard, terwijl andere ongelukkigen in ziekenhuizen in de omtrek van het zwaar getroffen plaatsje een wanhopige strijd voor het laatste sprankje leven streden, ging de show voor de aankomst van de rennerskaravaan normaal door. De majorettes van het orkest van Norman Maine, accordeo nist Raymond Boisserie, de motor-acrobaten van een groot drankconcern^ werkten het dagelijkse programma van een orgie van danspassen, klan ken en luidruchtige toeren af, alsof er niets op deze rampzalige zaterdag was gebeurd. chauffeur nog trachtte te remmen kon hij de wagen niet meer in bedwang houden en verloor hij de macht over zijn stuur. Enkele minuten na hét ongeluk passeerde het grote peloton de brug. Als één man stopten de remiers en namen een minuut stilte in acht, waarna zij weer wegstoven naar hun einddoel Brive. De autobestuurder kon op het allerlaatste moment nog uit de auto sprin gen en werd slechts licht gewond. Van officiële zijde werd zaterdagavond meegedeeld, dat tegen de chauffeur, een politieman, een gerechtelijke vervolging zal worden ingesteld wegens dood door schuld. Aanvankelijk liet het zich aanzien dat er veel meer doden en gewonden te betreuren zouden zijn, maar volgens officiële cijfers be draagt het dodental nu acht en zijn er elf gewon den. VUURWERK Maar neen, de 19e acte van het spektakelstuk dat Tour de France heet, mocht niet lijden onder het verschrikkelijke lot van Pont-de- Couze. Zelfs de avondshow werd niet afgelast en ook het gebruikelijke vuurwerk ging knallend de lucht in. Pas zondag is er door de Tour of ficieel aandacht besteed aan het leed in Pont-de Couze. Voor de start van de twintigste etappe namen renners en volgers een minuut stilte in acht en daarna brachten de heren Goddet en Levitan een condoleance-bezoek aan het zwaargetroffen dorp. Naar onze mening kwam dit laatste mede leven te laat. DE SMOKE TOUR Wat lijkt het achteraf toch eenvoudig om met een grote kans van slagen de winnaar van een etappe van de Tour te voor spellen. De etappe van zater dag? Vlakke etappe; dus sprin ters, zoals Seis, Janssen, Dar- rigade. De Belg Ward Seis sprint het rapst en behaalt zijn vierde etappezege. De etappe van zondag? Eén venijnige klim, de Puy de Dóme, naar de finish pleit duidelijk voor de klimmers. Dus Bahamontes, Ji menez. Jimenez klom het rapst en behaalde zijn tweede zege. Eenvoudig nietwaar? Toch waren er zaterdag van de zovele inzendingen slechts zes voorspellers van Ward Seis en zondag maar drie" van Jime nez. De winnaars werden na loting C. van der Meer, St. Je- roensweg 11, Noordwijk-Binnen en G. Albers, Papengracht 30 te Leiden. De twintigste etappe van de Ronde van Frankrijk, over 237,5 kilometer van Brive naar Clermont Ferrand in het centraal massief is zondag ge- Jimenez. In Clermont gaat Jimenez wonnen door de Spanjaard Martin als winnaar over de eindstreep. De verschrikkelijke ramp in Port-de-Couze heeft zijn stempel gedrukt op de etappe van zaterdag, die door de prachtige vallei van de Dordogne een feestelijke rit had moeten worden. Na de doortocht door het zwaar ge troffen dorp, reed de rennerskaravaan in gedrukte stemming naar Brive. Langs de wegen stonden nog altijd duizenden supporters, maar de eerste berichten over de ramp, die men had ontvangen via draagbare radio's hadden de gezichten verstrakt. Haast vijandig staarden de bewoners van de Dordogne naar de voorbij trekkende karavaan, een enkele maal kwam het tot een incident. Dat was ruim 6 kilometer voorbij Port-deCouze, waar een nerveuse toeschouwer beledigingen naar het hoofd van Anquetil slin gerde. Pierre Everaert, die zijn grote baas in de flank had gedekt, ging de toeschouwer met een fietspomp te lijf, maar gelukkig kwam het niet tot een formele vechtpartij, door tussenkomst van enkele officials. w w PARUS VERSAILLES PRINSENPARK Tf 27 5 km 'Limours Do 118.5km DINSDAG 14 JULI 22e RIT ORLEANS TOURLEIDING SCHOOT TEKORT Naast elkaar streden Anquetil (links) en Poulidor zondag tegen de helling van de Puy de Dome. Geen strijdlust Dat de strijdlust, na het aanschou wen van het grote leed gedoofd was, laat zich begrijpen en in gesloten ge lid trok het peloton naar de meet in Brive. Een finish de tour onwaardig. Want op ongeveer 180 meter voor de streep moest de meute nog door een haakse bocht zodat er van een regel matige spurt geen sprake kon zijn. Midden in die bocht gebeurde het. Jean Graczyk, die geen schim meer is van de grote coureur van enkele jaren geleden, greep Benoni Beheyt De mannen, die hier hadden kun nen en ons inziens hadden moeten ingrijpen, de grote vier van de tour, Jacques Goddet, Felix Levitan, Eli Wermelinger en Jacques Lohmuller stonden weliswaar met ernstige ge zichten in conferentie bijeen, maar lieten het spektakel ongestoord door gang vinden. Van enige piëteit met de slachtoffers van Pont-de-Couze was geen sprake. Het contract met de voornaamste geldschieters van de Tour, moest worden afgewerkt en de dooddoener dat dit zeer ernstige on geval was veroorzaakt door een tankauto, die niet in de karavaan thuishoorde, is door ons ditmaal niet aanvaard. De feiten waren daarvoor te hard. Niet licht zullen de meeste volgers in de karavaan vergeten, hoe Jacques Goddet, die zich anders slechts zelden door de tourradio laat horen, al vrij kort na het gebeuren, voor de micro foon uitdrukkelijk vertelde, dat de ramp in Pont-de-Couze niet het ge volg was van een fout van een der auto's van de karavaan. De leiders van de Tour hadden een voorbeeld kunnen nemen aan de eenvoudige coureurs, die, toen de koers op de onheilsplek voor enkele minuten werd stilgelegd, diep bewogen hun rennerspetten afnamen bij het aan schouwen van zoveel menselijk leed. bij zijn truitje vast en kwam ten val, de wereldkampioen meesleurend. Voor Jan Janssen betekende dit een enorme teleurstelling, want hij had aan het wiel van Beheyt gezeten en moest nu uitsturen naar de balustra de om niet ook tegen het plaveisel gesmakt te worden. Janssen bleef op de fiets, maar zijn kansen op een rit- zege, op een eerlijk duel met Seis waren verkeken. De Belg, ontdaan van zijn snelste concurrent, had nu alleen nog te maken met Minieri', Aerenhouts en Henk Nijdam, geen tegenstanders van formaat. De Ita liaan lag weliswaar enkele tientallen meters lang nog een lengte voor op de Belg maar met enkele trappen van zijn sterke benen overbrugde Seis het gat en kon nog voor de meet rechtop zittend zijn vierde zege gaan incasse ren. Nijdam Minieri, die zo graag voor het eer ste Italiaanse succesje in deze tour wou gaan zorgen, ging huilend als tweede door de finish, gevolgd door Aerenhouts en Nijdam. In het grote peloton, zaten voorts alle andere Ne derlanders, van wie Janssen door een elfde plaats nog vijf punten voor zijn klassement veroverde. Jo de Roo werd negende, Kees Haast vijftiende, Wouters 27e, Geldermans aan het wiel van Anquetil 38e, Zilverberg en Jo de Haan figureerden in de achter hoede. Het meningsverschil tussen Jac ques Goddet en Rafael Geminiani, dat aan het slot van de tijdrit Peyre- horade-Bayonne (zeventiende etap pe) was gerezen en dat op een ge geven moment zo hoog was gelopen, dat Geminiani dreigde Goddet een proces aan te doen, is zondag in der minne geschikt. Tenniszege in Eindhoven voor Frew McMillan De sterke Zuidafrikaan Frew Mc- millan is deze zondag zijn landgenoot Dave Phillips opgevolgd als titelhou der bij het internationale tennistoer nooi van Eindhoven. Door het abomi- nale weer moesten de wedstrijden vanaf de halve eindstrijden op drie banen worden gespeeld in de Philips- jubileumhal. Daar versloeg Mcmillan eerst de Hilversummer Piet van Eysden, (6-3, 9-7) en vervolgens de nationale kam pioen Jan Hajer met 6-4, 6-2. Tevoren had Hajer met 6-2, 6-4 gewonnen van de Hagenaar Willem Maris. Bij zijn titel in het heren enkel voegde Mc millan ook nog overwinningen in het herendubbel en de mixed. Met zijn landgenoot Zeeman' won hij in de finale met 6-1, 6-4 van het vroegere Davisdubbel van Eysden-Maris. In 't, gemengd dubbel versloeg hij in de eindstrijd samen met Betty Stoeve de combinatie Elly Crocke-Willem Maris. De finale van het dames-enkel was een aangelegenheid waarin Nederland geen rol speelde. De Australische Ro- byn Lesh zegevierde met 6-4, 4-6, 6-4 over de Franpaise Venturino. De eni ge Nederlandse overwinning werd be haald in het dames dubbelspel. Daarin zegevierden Jenny Ridderhof en Tru dy Groenman met 2-6, 6-3, 6-4 over Lesh-Plaisted (Australië). Honkbal De Nederlandse honk balkampioen Sparta Rotterdam zal in de tweede ronde van het Europese toernooi voor landskampioenen tegen het Spaanse Piratas uitkomen. De ontmoeting zal plaatshebben in Ma drid op 26 juli.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7