Bod Hoogovens op aandelen Demka Muziekvereniging 'St. Cecilia' vierde haar 45-jarig bestaan Dertien gewonden bij botsing tussen bussen Vergiftigd bij dodenherdenking Opperste Sowjet in Kremlin bijeen AUTO TEGEN LICHTMAST ONTSLAG NA EXAMENFRAUDE IN MARSEILLE Eerste encycliek van Paus Paulus Dronken man in been geschoten MAANQAG 13 JULI 1964 DE LEIDSE COURANT Koos van der Geest reikte de prijzen van de sterrit van Zoeterwoude uit aan de gelukkige winnaars. (Zie ver slag pagina 2) LEIDEN Pater dr. W. Geurts en( drs. G. M. Ondei lid Mij. der Ned. Letterkunde In de jaarvergadering van de Maat schappij der Nederlandse Letterkun de zijn zaterdag 29 nieuwe leden tot de maatschappij toegelaten. Boven dien heeft het bestuur het afgelopen jaar elf leden benoemd. Toegelaten zijn: J. Bernlef (ps. H. J. Marsman), drs. J. Veering; dr. P. A. M. Geurts te Leiden, mevr. E. van Hall-Nijhoff, Amsterdam, dr. Jef Last, dr. J. A. Bornewasser (Nijmegen), K. Fens te Zandvoort, J. Landheer te Loenen, dr. C. v. d. Kieft te Am sterdam, A. Besnard te Bloemendaal, dr. A. G. F. van Holk te Glimmen (Limburg) dr. R. J. van Gulik te Den Haag, drs. G. M. Ondei te Leiden, dr J. Heringa te Groningen, Ines van Dullemen te Den Haag, dr. H. C. Rumke te Utrecht, dr. ir. C. L. Tem- minck Grol te Voorburg; K. Schuur te Amsterdam, J. Schreurs te Spau- beek (Limburg; M. v. d. Plas (p.s. B. G. J. Brinkel) te Aerdenhout, Sy- bren Polet (p.s. S. Minnema), Am sterdam, S. Vinkenoog, Amsterdam, J. Wolkers te Amsterdam; B. F. van Vlierden (ps. B. Kemp) te Brussel, prof. dr. W. J. de Koek, Kaapstad, dr. F. J. Snij man, Stellenbos, prof. Sumi- taka Asakura, Tokio, prof. dr. F. Kaldra, Praag en R. Franquinet te Parijs. Benoemd werden: mej. A. Hübner, M. Buisman, J. P. Duyverman, H. Vedder, A. G. Kloppers, P. Korthuys, R. Roemans, J. Roorda, J. Schönle, P. Steenbergen en N. Wijnen. De directie van de Koninkijke Ne- derlandsche Hoogovens en Staalfa brieken N.V. heeft, met goedkeuring van de raad van commissarissen, be sloten aan houders van aandelen Ko ninklijke Staalfabrieken N.V., Ucrecht een aanbod te doen tot omwisseling van hun aandelen Demka in niet- royeerbare certificaten van aandelen Hoogovens in de verhouding van no minaal 1500 aandelen tegen Dem ka tegen nominaal 500 certificaten van aandelen Hoogovens. RIJNLANDS JEUGD RODE KRUIS OP INTERNATIONAAL TOERNOOI Zaterdag deed een groep van bo venstaande afdeling mede aan het In ternationaal toernooi te Den Haag. De groep was samengesteld uit meisjes afkomstig uit Oegstgeest, Rijnsburg en Voorhout. Aan dit toernooi werd deel genomen door 21 groepen waaronder 3 uit Duitsland en 3 uit België. De groep Rijnland bleek bij de eind uitslag de eervolle 8ste plaats te be zetten. Een mooi succes. Promotie naar de superieure afdeling Met grote spontaniteit heeft de mu ziekvereniging haar 45-jarig bestaan gevierd en tevens haar promotie van de ere-afdeling naar de superieure afdeling harmonie. Deze promotie werd met grote meerderheid behaald met het verplichte werk „Herfst" van G. Duyck en het vrije werk de „Three Inventions" van P. Scheffer. Een actie-comité had voor dit feest een receptie georganiseerd in het parochiehuis. Velen gaven blijk van hun belangstelling. De voorzitter van dit comité, de heer F. C. Meyer, verwelkomde allen, speciaal de bondsbestuurder, de heer C. A. Vol- gering, die de gelukwensen over bracht van de R.K. Bond van Mu ziekgezelschappen in Zuid-Holland. Door hem werden 2 bekers aangebo den. Nieuw vaandel Zeer grote waardering vond de actie van de dames De Groot en Jir- ka die het gepresteerd hadden circa 1000.bijeen te brengen voor aan koop van een nieuw vaandel. Burgemeester P. Smolders had veel waardering voor de samenstelling van dit actie-comité. Hierdoor kwam wel duidelijk de sympathie van de Voorhouters voor hun muziekver eniging tot uiting. Als beschermheer was hij verheugd met de aanbieding van een nieuw vaandel. Het was voor voorzitter P. v. d. Geer, volgens hem, een moeilijke op dracht een dankwoord te spreken. Op zeer vlotte wijze kweet hij zich van deze taak. Speciaal de voorzit ter van het actie-comité werd in zijn dankwoord betrokken. Feestelijk ontbijt Tijdens het ontbijt op zondag na een H. Mis richtte voorzitter P. v. d. Geer het woord tot de aan wezigen, daarbij vooral de burge meester en echtgenote, de kapelaan, de dirigent en echtgenote, pater Prins, en afgevaardigden van het bondsbestuur, verwelkomd. Hierna liet hij de 45 voorafgegane jaren de revue passeren, er op wijzend, dat thans pas voor de tweede keer een jubileum gevierd werd. Het eerste was pas vijf jaar geleden voor het eerst mogelijk. Ook memoreerde hij dat nog een lid, de heer Adr. de WASSENAAR Zomerfeest in Kerkehout De buurtvereniging Kerkehout en omge ving organiseert op 16, 17 en 18 juli a.s. het jaarlijkse zomerfeest. Donderdagavond half 8 worden de feestelijkheden geopend met een mars door de buurtschap van het tam boers- en trompetters- en pijpers- korps „Metro" uit Scheveningen. Daarna wordt, omstreeks half 9 in een tent op het terrein van de sport vereniging Wassenaar een fancy fair geopend. Om 9 uur wordt een lampionoptocht gehouden. Zaterdagmorgen 9 uur wordt een kinderoptocht gehouden. Om half elf worden de kinderen van de leden getracteerd en beginnen de kinder spelen op het Wassenaar-terrein, 's- Middags half 3 is er een kinderma tinee in de feesttent, 's Avonds 7 uur wordt er een wielerwedstrijd gehou den voor jongens van 14 tot en met 17 jaar op gewone fietsen. LETDSCHENDAM DIPLOMA CARNEGIE HELDENFONDS Burgemeester Banning heeft ten raadhuize aan de heer P. A. De- meijer, Delflandstraat 90, het diplo ma voor betoonde menslievendheid van het Carnegie Heldenfonds uit gereikt. Op 3 januari j.l. had de heer De- meijer, die ziek te bed lag, uit zijn kamer gezien, dat de 7-jarige E. Ver linde Delflandstraat 66 door de met ijs bedekte vijver was gezakt en en kele malen kopje onder was gegaan. Demeijer bedacht zich geen ogenblik, vloog in pyama zijn huis uit, dook het ijskoude water in en bracht de dren keling die op punt stond te verdrin ken in veiligheid. Jubileum De heer G. C. de Rui ter herdenkt op woensdag 15 dezer de dag, waarop hjj 25 jaar geleden als administrateur in dienst trad van de psychiatrische ziekenhuizen Hulp en Heil aan de Veursestraatweg alhier. Bij een lawine op de 2952 meter hoge Bettlihorn in de buurt van de Zwitserse stad Brig zijn zaterdag twee Zwitsers om het leven gekomen. Bijna 60 procent van de Westduit- se soldaten kan niet zwemmen, zegt de „Coburger conventie", een stu- dentenbond. De bisschop van Haarlem, Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, zal a.s. woensdag, 15 juli, geen audiëntie verlenen. De heer v. d. Geer bracht vooral dank aan de eerste werkers en aan de dirigenten van de afgelopen 45 jaa/r en ook speciaal aan de heer L. Th. Jansen, de huidige dirigent, wel ke laatste dank vergezeld ging van een boeket bloemen. De heer Jac. v. d. Geer, ook vanaf de oprichting lid, werd met gebed herdacht, daar hjj juist zaterdag was overleden. Na deze woorden, mochten de voorzitter en de heer Joh. van Leeu wen een kist sigaren in ontvangst nemen, daar zij al 25 jaar op emi nente wijze resp. voorzitter en be stuurslid zijn. De heer L. J. Weijers sprak hierna namens het bondsbestuur. De vol gende leden mochten het vergulde insigne ontvangen voor 40 of meer lidmaatschapsjaren: P. v. d. Geer, Joh. v. Leeuwen, C. v. d. Berg, Jac. Kortekaas, B. Zwetsloot, Fr. Jirka, A. de Groot, Fr. v. d. Geer en A. v. d. Berg. Voor 25 jaar of langer lid maatschap kregen het zilveren in signe: R, Bierman, Chr. v. d. Geer, G. Zoet, W. Floor, N. Hekker en Joh. van Gerven. Sportdag 1964 Hoewel de slech te weersomstandigheden lastige spel brekers waren, kon de jeugdcommis sie van Foreholte toch op een geslaag de sportdag terugzien. Er werd door de jeugd fel en sportief om de prij zen gestreden. De uitslagen zijn als volgt: Jongens 60 m: 1 Rolf Gloos, 2 Sjaak Hoek, 3 Fr. v. Kesteren. Jongens 80 m.: 1 Hans Heemskerk; 2 Leo v. Kesteren, 3 Ton Tetteroo. Jongens 100 m: 1 Piet v. d. Lans, 2 Chris Bierman, 3 Wim Borst. Meisjes 60 m: 1 Lida Rietveld, 2 Corrie v. d. Geer, 3 Nel v. d. Meer. Meisjes 80 m: 1 Jacquelin Oostdam, 2 Elly v. Kesteren, 3 Willy v. Keste ren. Meisjes 100 m: 1 Magda Rietveld, 2 Nora Turnhout, 3 Ans v. Kesteren. Jongens 300 m: 1 Hans Heemskerk, 2 Ton Tetteroo, 3 Leo- v. Kesteren. Jongens 400 m: Piet v. d. Lans, 2 Chris Bierman, 3 Hans Deutekom. Meisjes 200 m: 1 Jacqueline Oost- dam, 2 Willy v. Kesteren, 3 Elly Huyts. Meisjes 400 m: 1 Nora Turnhout, 2 Nannie Blank, 3 Magda Rietveld. Ook bij het verspringen werden voortreffelijke prestaties geleverd evenals bij het hoogspringen. De prestatieprijzen bestaande uit 2 wisselbekers welke door het ge meentebestuur beschikbaar waren ge steld werden met een toepasselijk woord door de burgemeester uitge reikt aap Hans van Velzen en Jac queline Oostdam. Vanmorgen omstreeks kwart voor negen zijn tussen Almelo en het dorp Geesteren in een scherpe bocht twee autobussen van de „Twentse elktri- sche tramwegmaatschappij" tegen elkaar gebotst. Hierbij werden der tien personen gewond. Drie van hen, de beide chauffeurs en een vrouw liepen ernstig letsel op. Bij een herdenkingsdienst bij Naf- pactos in midden Griekenland zijn zondag 19 mensen overleden tenge volge van vergiftiging. Dertig ande ren zijn bewusteloos geraakt. Vol gens persberichten was in plaats van suiker zwavelpoeder gestrooid over gekookt graan, dat volgens traditie wordt rondgedeeld bij dodenherden kingen in de Orthodoxe Kerk. Roemenen als gast In het Kremlin is vandaag de zo- merzitting van de twee kamers van de Opperste Sowjet, het Russische parlement, begonnen met een toe spraak van premier Chroesjtsjow over „de maatregelen ter uitvoering van het partijprogramma inzake de verhoging van de welvaart van het Russische volk". Naast premier Chroesjtsjow op het podium zat de Roemeense premier, Ion Gheorghe Maurer, die in Moskou vertoeft voor politiek overleg. Waarnemers namen met verbazing kennis van de aanwezigheid van de Roemeense delegatie in de zaal. Over de activiteit van deze delegatie was de afgelopen dagen een volledig stil zwijgen bewaard. In het feit, dat het Russische parlement de Roemeense premier by zijn aankomst een ovatie bracht zien de waarnemers een aan wijzing, dat de Sow jet-Unie de me ningsverschillen met Roemenië op vriendschappelijke wijze wil regelen. COMPLOT TEGEN PAPANDREOU Het in Saloniki verschijnende blad „Thessaloniki" (regeringsgezind) maakt vandaag onder grote koppen melding van de ontdekking van een complot om premier Papandreou te vermoorden. Volgens het blad, dat zegt over „exclusieve inlichtingen" te beschikken, heeft de douane in de haven van Athene het wapen waar mee de moord zou worden begaan, een geweer met televizier, in beslag genomen. Er zou reeds een groot aan tal arrestaties zijn verricht. Van of ficiële zijde kon tot op heden geen enkele bevestiging van het bericht worden verkregen. Zuidvietnamese premier over invasie Premier Ngyen Khanh van Zuid- Vietnam heeft gisteren verklaard, dat een invasie van Zuid-Vietnam door de strijdkrachten van commu nistisch Noord-Vietnam gaande is. De Zuidvienamese regeringsleider zei op een bijeenkomst van tienduizend mensen te Hoi An, de hoofdstad van de noordelijke provincie Golang Nam, dat geregelde troepen van het Noordvietnamese leger de afgelopen dagen andere noordelijke provincies hadden aangevallen. De krijgsgevan genen die waren gemaakt - kwamen volgens hem uit de Noordvietnamese steden Haipong en Thanh Hoa. Intussen werd gisteren vernomen, dat Zuidvietnamese troepen, ge steund door artillerie en gevechts bommenwerpers, bij Vinh Tsjaoe een felle strijd van acht uur hebben geleverd met twee Vietcong-batal- jons. Aan regeringszijde vielen 30 doden en ruim 100 gewonden. Min stens tien communistische guerilla- strijders sneuvelden. Zaterdagavond reed een auto be stuurd door een 26-jarige leraar uit Leiden tegen een lichtmast op een verkeersheuvel op de Stationsweg. De autobestuurder reed van het Stationsplein in de riohting Steen- straat. Vermoedelijk heeft de auto bestuurder, die na het bezoek aan en kele café's diep onder de invloed van alcohol was, de macht over het stuur „Berliner Eisrevue" (nog) niet overgenomen door „Holiday on Ice" Nader vernemen wij, dat de Ber liner Eisrevue van Maxi en Ernst Baier niet is overgenomen door de Amerikaanse revue Holiday in Ice. Voorlopig is besloten dat het Ber- lijnse ijsgezelschap normaal zijn ge plande tournee zal afwerken, met fi nanciële steun van Holiday on Ice. Men zal tot 28 juli stoppen met het geven van voorstellingen om verdere plannen o.m. over de reorganisatie, nader uit te werken. Daarna zal het Berlijnse gezelschap op 28 juli zijn afgesproken voorstel lingen in Nijmegen geven. Ook de verdere afspraken van het gezel schap tot eind september in Neder land en daarna nog korte tijd in Duitsland, zullen normaal nageko men worden. Na deze periode zal een definitieve beslissing worden geno- verloren. Met verwondingen aan hel hoofd en inwendige kneuzingen is hij door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. De auto werd aan de voorzijde geheel vernield. De Franse minister voor onderwijs heeft deken Choux, directeur van het bureau voor de examens van de academie Aix-Marseille, ontslagen, zo is zondag door het ministerie of ficieel meegedeeld. De organisatie van de examens deugde niet, aldus het communiqué. Deken Choux was voor deze organisatie verantwoorde lijk. Zoals onlangs gemeld was de tekst van de examen-opgaven tevoren te koop voor bedragen van 1500 tot 150 frank. Enige leerlingen die zich bier door benadeeld voelden, dienden hiertegen hun beklag in, waardoor de zaak in de openbaarheid kwam. Het communiqué zegt, dat het onder zoek nog steeds gaande is. Verhouding Kerk—Wereld President De Gaulle heeft ex-ge neraal André Petit, die een straf van 5 jaar uitzat wegens deelneming aan de samenzwering tegen generaal De Gaulle, gratie verleend. Hij is een van de 249 mensen aan wie ter gele genheid van de dag van de Bastille algehele of gedeelteijke amnestie wordt verleend. Een 59-jarige Amerikaanse miljo- naire, Eugenia Hith uit Alabama, is vorige week in haar hotel in Baden- Baden bestolen. Zij zegt een koffer kwijt te zijn met juwelen en geld ter waarde van een tot twee miljoen mark. De politie staat voor een raad sel, daar zij geen sporen kan vinden van inbraak in de hotelkamer, waar de koffer moet hebben gestaan. Een Duitse standaardtank van het type „Luipaard" komt hier boven water na bij Keulen de Rijn over de bodem te zijn overgestoken. De tank is uitgerust met een speciaal gebouwde geschutstoren met een 105 mm. kanon dat dergelijke operaties als hier getoond mogelijk maakt. Nog deze maand wordt de publika- tie verwacht van de eerste encycliek van Paus Paulus VI, die naar het KNP verneemt begint met de woor den „In Nomine Domini" en zal handelen over de Kerk in de mo derne wereld' De woorden In Nomine Domini vormen ook de wapenspreuk van de Paus. Het ontwerp van de encycliek is al ver gevorderd. Men is in het Vaticaan reeds met de vertaling van enkele delen ervan begonnen. Het schijnt, dat de nieuwe encycliek voortbouwt op de twee grote ency clieken Mater et Magistra en Pacem in Terris van Paus Johannes. Of schoon wel wordt verwacht, dat ook de geboorteregeling aan de orde zal komen, is niet te verwachten, dat dit het voornaamste onderwerp van de nieuwe encycliek zal zijn. De encycliek zou niet lang worden. Men spreekt in het Vaticaan van on geveer 20 pagina's. In de afgelopen nacht heeft een Rotterdamse rechercheur van politie van zijn dienstpistool gebruik moeten maken, om zich twee dronken man nen, die hem aanvielen, van het lijf te houden. Een van hen, de 22-jarige B. van E. kreeg een schot in zijn been en is in een ziekenhuis opgenomen. De andere, de 40-jarige J. W. M. de W., geen onbekende bij de politie, is gearresteerd. De mannen hadden de auto van de rechercheur, die voor diens huis geparkeerd stond, aange reden maar waren zonder meer door gereden. De rechercheur, gewaar schuwd door een buurman die tevens het nummer van de aanrijders had genoteerd, ging op zoek en vond de auto bij een café geparkeerd. Hij wachtte de inzittenden op en toen de zen, kennelijk onder invloed van al cohol, naar hun auto liepen sprak hy hen aan. Toen hij hen, gezien hun toestand een rijverbod oplegde, ont stond een ruzie waarbij de recher cheur bij de keel gegrepen werd. De politieman die zich ernstig bedreigd voelde, trok tenslotte zijn pistool en schoot toen op zijn waarschuwingen met werd gereageerd.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4