Simon Vestdijk ontvangt de Prinses l!l'atrix prijs voor meesterschap "aarNoonvese" Leidse Bioscopen ZOETERWOUDE BELEEFDE 13e STERRIT KATWIJKS „VERGIF" GEHEEL ONSCHULDIG Prins Bernhard reikt vrijdag vaandel uit De Nerveuze Nerviërs VULCANO MAANDAG 13 JULI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 I t3 i Prinses Beatrix ral vandaag n Op voorste! van de Commissie voor Schone Letteren hebben de loden van de Maatschapnij der Nederlandse Letterkunde, die zaterdag in het Leidse academiegebouw in jaarver gadering bijeenkwamen, besloten de Drijs voor meesterschap, die eenmaal in de vijf jaar wordt uiteereikt. toe te kennen aan Simon Vestdijk te Doorn. De commissie was in haar rapport van oordeel dat peil. veelzijdigheid en omvang van het oeuvre van Vest dijk deze bekroning duidelijk recht vaardigen. Inderdaad kent onze lite ratuur, aldus het rapport, geen twee de schrijver, die op zijn niveau op zo onderscheiden gebieden een dusda nige creatieve werkzaamheid heeft ontwikkeld. Dat men bij herhaling gemeend heeft te moeten spreken over ..het fenomeen" Vestdijk is een onmiskenbare aanwijzing voor de in druk van ontzag die zijn werk op zijn tijdgenoten heeft gemaakt. Voor dat ontzag is alle reden. LAAT DEBUUT Vestdijk, in 1898 in Harlingen ge boren en pas betrekkelijk Iaat in 1932 met een bundel „verzen" de buterend, heeft op de verschillende gebieden waarop hij zich bewoog, steeds zeer persoonlijke en op hoog literair niveau staande prestaties ge leverd. Dichter van een twintigtal bundels heeft hii een noëzie geschre ven. die een bijzonder goed beeld geeft van zijn gecomnliceerde per soonlijkheid. Deze poëzie is intelli gent en van een soeciale gevoeligheid die niet aan de opnervlakte maar in een mysterieuze kern te vinden is, een visionair erillige kaleïdoskool- sche noëzie zoals men bij reen ander Nederlands diehter aantreft. Het grote aantal romans en no vellen dat Vestdijk schreef, open baart een staalkaart van technisch kunnen, die uniek is in de Nederland se romankunst. Maar daarbij het ver mogen om door te dringen in de psyche van de mens en om zich to verplaatsen in historische en plaat selijke toestanden dat zijn weerga niet heeft in de Nederlandse letter kunde. Bij geen ander schrijver uit de he dendaagse Nederlandse literatuur ligt de kwalificatie „meesterschap" zo voor de hand als bij Vestdijk. „VAN OLDENBARNEVELT" De dr. Wijnaendts Francken-prijs voor biografie en cultuurgeschiedenis werd toegekend aan de heer J. den Tex te Leusden voor delen 1 en 2 van de biografie „Van Oldenbarne- velt". Hoewel Den Tex' werk over de grote raadspensionaris nog piet voltooid is er komen nog twee de. len was de commissie, belast met het doen van voordrachten, van oor deel dat de auteur in de delen 1 en 2 op overtuigende wijze toont een forse greep te hebben op een bij uitstek gecompliceerd en weerbarstig mate- De films in de week van 9 juli tot 16 juli zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: „De Strop". (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur, Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur, Lido: „Captain Newman". (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.15, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur, Luxor: „Slaapkamer geheimpjes" (alle leeftijden). Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: „Adorable Julia". (Volwassenen). Dagelijks 2.30. 7.00. en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7-00 en 9.15 uur. Trianon: Irma la Douce. str. volw. Dagelijks: 2 en 8 uur. Zondag: 2 uur, 5 en 8 uur. Jtex: „Eddie op het spoor der ver dwenen vrouwen". (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.15, en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4 45 7 15 ep 9 15 uur Ma.-wo.: „Hunde, wollt Ihr ewig leben". (14 jaar). riaal, waaraan zich voor hem nog geen serieuze onderzoeker gewaagd heeft PRIJS VOOR J. BERNLEF Op voorstel van de commissie voor Schone Letteren werd dit jaar de Lusy B. en C. W. van der Hoogtprijs toegekend aan de heer J. Bernlef (pseudoniem voor H. J. Marsman) voor zijn in het najaar 1963 versche nen bundel „Dit verheugd verval". De taal van Bernlef is zakelijk, ja brokkelig vaak, en als zodanig uit drukking van het besef dat voor een „hoge" innerlijke onproblematische poëzie geen plaats meer is in onze tijd van rationalisatie en neo-positi- visme en zijn „slordig" gebruik van het rijm versterkt deze indruk nog. Noorwegen vertrekken om daar een bezoek te brengen aan een interna tionaal werkkamp voor jongeren, dat in Ibestad op de Lol oten gehou den wordt. In het kamp, dat op 1 juli ge opend is, werken ongeveer vijftig jongelui van Noorse en andere na tionaliteit aan de bouw van 'n nieuw verenigingsgebouw, een uitbreiding van een sportterrein en aan de bouw van een nieuw kampeer- en badter- rein. Zij zal op deze reis vergezeld wor den door de voorzitter van 't Noorse comité van de Europese jongeren- werkgroep, Karl Sanne. De prinses is oprichtster en voorzitster van deze werkgroep. Hetkamp in Ibestad duurt tot 1 september. Regen kon succes niet blussen Hoewel het weer ditmaal zijn uiter ste best deed om als spelbreker op te treden, vermocht het geen der deel neemsters en deelnemers te verhin deren zich op te geven voor het gro te jaarlijkse fietsfeest, dat op zondag 1 juli voor de 13e maal plaatsvond. Integendeel, het enthousiasme van de honderden was recht evenredig met de hoeveelheid regen, die op de ze dag uit de hemel neerkletterde. Eerlijkheidshalve moet vermeld worden, dat er ongeveer 10 inschrij vingen minder waren dan vorig jaar, doch dit komt op het debet van de bijgelovigheid, daar het de 13e rit betrof. Omdat dit bijgelovigheids percentage echter zeer laag was, heeft de leiding van de stetrrit noch tans besloten om volgend jaar het evenement op zondag 13 juni te or ganiseren. Er waren ook ditmaal weer 4 mogelijkheden t.w. een sterrit van 71 km„ een sterrit van 43 km., een tourtocht met vrije snelheid en een sterrit voor verafwonende deel nemers naar Zoeterwoude toe, waar aan nog door 28 personen, o.a. uit Bennekom, Schoorl en Ulvenhout werd deelgenomen. Het totaal aantal inschrijvingen bedroeg 398. De rit bestond weer uit 2 gedeelten nvgt gen onderbreking van 1 uur. De tocht ging vanuit Zoeterwoude via Voorschoten en Wassenaar naar Den Haag, vervolgens langs het enkele weken geleden opengestelde fietspad uit Mgriahoeve naar Leidschendam, waarna het rustpunt De Grote Vink in Voorschoten snel bereikt was. De 2e helft begon in Valkenburg, waar na de deelnemers via Noordwijk, Rijnsburg, Oegstgeest, Leiden en Leiderdorp weer op Zoeterwoude af stevenden. De start en finish vonden plaats in het Don Boscohuis, voor de prijs uitreiking had het bestuur van „Ons Huis" haar deuren gastvrij openge steld. Tijdens de rit werd aan ieder een weer een verfrissing uitgereikt, terwijl alle deelneemsters en deel nemers bovendien een fraai herinne ringsvaantje ontvingen. Als bijzon derheid dient nog te worden ver meld, dat de hear Koos Vreeswijk als enige deelnemer voor de 13e maal van de partij was. De fa. Van Steijn was de gehele dag weer paraat met haar reparatiewagen, waarhij boven dien nog wel eens een monteur op een bromfiets de rimboe in werd gestuurd. De in Katwijk aangespoelde fles jes vergif blijken achteraf volkomen onschaaelijk te ziin. Het is komen vast te staan, dat de flesjes geen ver gif, doch maagtabletten en volmaakt onschuldige crème bevatten. De in grote aantallen aangespoelde flesjes zn vermoedelijk afkomstig van een schip, waar men bij gebrek aan beter de medicijnen zolang in vergifflesjes heeft gedaan. Als buitenstaander kunnen we slechts gissen naar het aantal uren, dat door Koos v. d. Geest en zijn grote staf van medewerkers weer is besteed aan allerlei werkbesprekin gen. het uitrijden en narijden van de tochten, het vervaardigen van tijdlijsten en startlijsten, enz. We kunnen dan ook niet nalaten om hen langs deze weg hulde te brengen voor dit prachtige en onbaatzuchtige werk. Bovendien komt een woord van lof toe aan allen, die deze als „post" hun steentje hebben bij gedragen. Met een toepasselijk woord reikte Koos v. d. Geest om 9 uur zondagavond de vele prijzen uit. Allereerst van de 43 km.-rit: 1. Bousie en Dorrepaal 42 p.; 2. Cor Bosman en Nelis v. d. Krogt 92 p.; 3. Anny en Thea van Rooyen 137 strafpunten. In de „grote rit van Zoeterwoude" vielen de prijzen als volgt (achter de namen het aantal strafpunten): 1. Piet van Noord en Wil v. Steen 17; 2. J. v. d. Helm en mevr. Smid— v. d. Drift 23; 3. Cees v. Klink en Cees Slingerland 27; 4. mevr. Wol vers en Nika Wolvers 30; 5. J. en T. v. d. Krogt 30; 6. Jan Ham en Corry de Jong 30; 7. Gerard van Klink en Fia Hooimans 31; 8. Tiny Oostdam.en Garry Mooyekind 31; 9- Bert v. d. Helm en Wim de Jong 33; 10. Huub en Gerard v. d. Krogt 34; 11. Harry v, d. Akker en JohnAmmerlaan 34; 12. Wim Vroomans en Piet Moons 35; 13. Wim v. d. Wiel en Leen v. d. Hoeven 36; 14. Tony van Veen en Truus Berg 37: 15. Piet van Leeuwen en Wim van Rijn 37; 16. Bert Belt en Loes Slingerland 37. Tijdens de prijsuitreiking vond er nog een loterij plaats, waarvoor door 3 Zoeterwoudse firma's de prijzen beschikbaar waren gesteld. Winnaars werden: 1. Fotomateriaal t.w.v. ƒ20.- mevr. v. d. Geest-Vlasveld; 2. Rook stel: Wim de Vette; 3. Tafelaanste- ker: Hans Ammerlaan. Op vliegkamp Valkenburg Z.K.H. Prins Bernhard zal vrijdag a.s. op het vliegkamp Valkenburg het vaandel uitreiken, dat bij Ko ninklijk Besluit van 18 augustus 1962 aan de Marineluehtvaartdienst is toe gekend. De prins zal het vaandel overhandigen aan de vlagofficier van de Marineluchtvaartdienst, sehout- bii-naeht-vlieger J. L. den Hollan der. Het vaandel is een vierkant van oranje zijde, omzoomd met gouden franje. De zijden van het vierkant meet 87 centimeter. De Marinelucht vaartdienst kreeg bij Koninklijk Be sluit van 2 december 1943 een vlag. Aan een vlag hoewel van gelijke waarde als een vaandel worden echter geen eerbewijzen gebracht. Dat kan ook bezwaarlijk, omdat de vlag niet in de plaats van de Neder landse mag worden gevoerd. De toe kenning van een vlag is met die van het vaandel ingetrokken. In het zondagavondprogramma van de t.v. had de Vara geen bepaalde hoogtepunten. En zo was het eigen lijk evenmin op de beide voorgaan de avonden. We maken graag een uitzondering voor het jongste popu lair-wetenschappelijk programmma, dat George Noordhof in serie voor de NCRV brengt. Deze keer had hij een levensgrote chimpansee meege bracht. Het was Bill uit Antwerpen, die model stond voor de verklaring, dat 'n chimpansee een van de intelli- genste dieren is en het meest op de mens lijkt. Maar dat is zeer rela tief, want een chimpansee heeft geen spraakcentrum. Er was veel te kijken in deze uitzending, die de journalist Dick van Ruler uit Utrecht ook nu met intelligentie heeft gepresenteerd. Er waren de nodige toelichtende en vergelijken- filmbeelden en plaatjes, afgewisseld met aardige kunststukjes van Bill. De conclusie luidde, dat de chimpan see een grote na-aper is. Om dit pro gramma heen gegroepeerd was een wat flauwe aflevering van de Bever ly- Hillbillies en een dito met de overigens grappige Lucy Ball. In Memo werden forse en pijnlijke vragen behandeld in verband met de betreurenswaardige sluiting van een plateelfabriek in Gouda. In de namiddag was er jong talent, met veel lawaai; en dat bij de NCRV In een programma van de AVRO met Peter Kreuder werden rondom IS GEM. AANKONDIGING SCHADEVERGOEDINGS VERORDENING Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat gedurende drie maanden voor een ieder op de gemeentesecretarie, afdeling Openbare Werken (Stad huis, kamer 111), ter lezing is neder- gelegd de door de raad dezer ge meente in zijn vergadering van 2 maart 1964 vastgestelde verordening, regelende de toekenning van ver goeding wegens schade, voort vloeiende uit een stedebouwkundige maatregel. Leiden, 10 juli 1964 Burgemeester en wethouders van Leiden, de secretaris, J. VAN DE POEL de burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT (Advertentie) de hoofdfiguur de nodige sterren en kleinere liedjes als maronetten over het toneel gesleurd. Dat was tech nisch knap vakwerk, maar de me chanische klanken werden er het play-backsysteem niet beter op. De aanduiding van Richard Boone deed een show vermoeden. Het werd een dramatisch stukje t.v., waarin het coniict van een priester, die een moordenaar te biechten kreeg, werd uitgesponnen. In het weekeinde was er ruimschoots binnen- en buiten landse sport. Helaas moesten ook beelden worden gebracht van de ca tastrofe, die in de Tour van zater dag voorbij Bordeau werd veroor zaakt. KOMENDE UITZENDINGEN Er zijn vanavond twee speelfilms, namelijk „Michael Strogoff", de koe rier van de Ctaar, naar een popu laire roman van Jules Verne, en 'n film over het operaseizoen in het Italiaanse stadje Parma. Dinsdag geeft de NTS aanslutfng met Casino te Knokke voor de vocale wedstrijd tussen Nederland en België. Het Ne derlandse team heeft vijf jonge vrouwelijke vocalisten, waarvan de oudste 24 jaar en de jongste 18. Hoofdschotel a.s. woensdag bij de VPRO is stellig een documentaire over Kroetsjef, temeer interessant, nu minister Luns dezer dagen zijn gast is. Donderdag brengt de AVRO eerst iets over de nieuwe Snip- en Snaprevue van René Sleeswijk. de zer dagen in Hilversum geslaagd ge start. Daarna gaat een spel van Hans Cocteau „De tweekoppige adelaar", met onder andere Johan Schmitz en Hans Culeman, Josephine van Gas teren en Annet Nieuwenhuyzen. vier bekende tonelisten, die we niet te vaak op het beeldscherm zien. Op het tweede net draait woensdag de speelfilm over Heidi, het weesmeisje en donderdag biedt de VARA een programma van niet minder dan 3 nummers. We merken op, dat het tweede net in het merendeel van de gezinnen niet kan worden binnen geloodst. We hebben een percentage gehoord van 15, dat tot de uitver korenen behoort. Aetherklanken DINSDAG 14 JULI 1964 HILVERSUM I. 402 M. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ocht. gymn. 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lich te gram. 9.00 Gymn. 9.10 De groente man. 9.15 Mod. kamermuz. (gr). 9,35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Ra dio Volks-Universiteit. 11.32 Voor de zieken. 12.00 Licht ensemble en zangsoliste. 12.20 Reg. uitz.: Voor de landbouw. 12.30 Mededel. t.b.v. land en tuinb. 12.33 Licht instr. ensemble en zangsolist. 13.00 Nws. 13.15 Mede del., event, act. of gram. 13.25 Beurs- ber. 13.30 Zang en piano. 14.00 Voor de vrouw. 14.40 Muzikale raadsels voor de kinderen. 15.00 Saxofoon kwartet: mod. muz. (gr). 15.15 Het kan niet altijd kaviaar zijn-, hoorspel (dl. 8). 16.00 Nws. 16.02 Mezzo-so praan en piano: mod. en klas. liede ren. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte gram. voor de jeugd. 18.00 Nws. 18.15 Event, act. 18.20 Pianospel. 18 30 Ra dio Volks-Universiteit. 19.00 Gespro ken brief uit Parijs. 19.05 Kleurrijke klanken: muziekrevue. 20.00 Nws. 20 05 Fragm. uit de opera Mireille. 20.50 Vakantie binnen onze grenzen dl 1), klankb. 21.20 Gevar. progr. 21.50 Ik hoor, ik hoor wat u niet hoort, muz, lezing. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Engels-Roman tische muz. (gr). 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Lichte gram. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram, praatje voor de vrouw, toeristische tips en vertelling voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, lez. 10.25 Lichte gram. 11.50 Volaan vooruit, lez. 12.00 Angelus. 12.04 Lichte gram. (12.30 Mededel. t.b.v. land- en tuinb. 12.33- 12.45 Voor de boeren) 12.55 Kath. nws. 13.00 Nws. 13.15 Harten Vijf. 13.20 Lichte gram. 14.00 Voor de plat telandsvrouwen. 14.10 Raaien maar, muz. spelletje. 15.10 Licht orkest en zangsolisten. 15.40 Lichte Italiaanse gram. 16.00 Voor de zieken (Tussen 16.00 en 17.00 Tour de France). 16.30 U hebt voorrang, godsd. progr. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Volksmuz. uit Corsica (gr), afgewisseld met boe- kentips voor de jeugd. 17.50 Reg. uitz. 18.00 Lichte gram. 18.50 Voor de kleuters. 19.00 Nws. 19.10 Actualitei ten. 19.25 Dansmuz. (gr). 20.00 Ste- reof. uitz.: Klas. pianokwintet (gr). 20.20 Voor het sneeuwgebergte, hoor spel. 21.05 Hol Festival '64: Concert- gebouwork., Toonkunstkoor afd. Am sterdam en solisten: klas. muz. 22.20 Actualiteiten of gram. 22.25 Boekbe- srp. 22.30 Nws. 22.40 Liedjes. 23.10 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: 19.30 Een landschap veran dert, korte documentaire over het leefbaar worden van een nieuwe pol der. 1945 Freddie and the Drea mers: Eng. Beat-groep. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 AVRO's Tele- vizier. 20.45 Dick van Dyke Show, tv- film. NTS: 21.10 Zesde Europabeker voor zangvoordracht, rep. v. d. wed strijd tussen Nederland, en België te Knokke. (ovèrname van de Vlaamse Televisie). 22.30 Journaal. 23.35-22.45 Filmverslag van de Tour de France. Een vervolgverhaal van Suske en Wlske door Antonio del Monte 23) Van Anita zei men niet alleen, dat zij tweemaal zoveel rode wijn kon verdragen als de beste dorpsdrinker, maar ook dat zij de mensen uit hun hand de toekomst kon voorspellen. Weliswaar kon niemand uit Vul- cano zich herinneren Anita het ooit te hebben zien doen; maar toch was haar helderziendheid een eigenaardig heid waaraan niemand durfde te twij felen. Er bestond een verhaal, dat Anita als klein kind eens een lichte uitbar sting van de vulcaan zou hebben voor speld door te zeggen, dat ze overal een brandlucht rook. En men zei, dat de oude Marchetti zijn plan tot emigreren pas had uitge voerd, nadat Anita in zijn hand een prachtige toekomst op het vasteland had gelezen. Maria dacht aan al deze dingen, toen ze de volgende morgen vroeg met Maddalena op weg was naar de puimsteengroeve en ze in de verte Anita zagen aankomen. Za was naar de fontein geweest en liep met slome stappen over de weg, terwijl ze de boordevolle emmer op haar hoofd torste. Maddalena was zeer zwijgzaam die ochtend en Maria had het gevoel, dai ze een beetje tegen haar werkkring opzag. Ze had al een paar keer ge probeerd een gesprek aan te knopen, maar het lukte niet. Welk onderwerp ze ook aanroerde, het had aldoor tot resultaat, dat Maddalena er zich van afmaakte met zo weinig mogelijk woorden. En Anita kwam steeds dichter by. Maria werd gefascineerd door haar handen, die onverschillig langs haar lijf slingerden: twee bruine, bewe gende plekken langs het vale zwart van haar japon. „Daar komt Anita", zei ze eindelijk. „Weet je, dat Anita de toekomst uit je hand kan lezen?" Maddeltf'lachte spottend: „Het zal me wat zyn! Geloof toch niet in die onzin!" ,En toch is het waar", hield Maria stijfhoofdig vol. „Ze zeggen, dat Ani ta het heeft geëerf van haar groot moeder, die in een glas water iemands hele leven kon zien." Zwijgend stapten ze verder. Mad dalena had een frons van ergernis tussen haar werkbrauwen en Maria zocht naarstig een sterker voorbeeld om haar zuster te kunnen overtui- gen. „Ik zou Anita best eens willen vra gen", begon ze weer. „Ze zeggen ook, dat Marchetti zijn hele toekomst aan haar te danken heetf." „Je moet doen wat je niet laten kunt", zenuwachtig schokte Madda lena met haar schouders. „Maar ik blyf er bij, dat het allemaal dwaas heid is." Anita was nu vlak bij hen. „Bon gióóórno!" riep ze lachend en tege lijkertijd versohoof ze met haar ech- terhand de emmer op haar hoofd. Anita!" riep Maria. „Luister 's!" Ze liep naar haar toe en vervolgde: „Zou jij uit de hand willen lezen?" Ze gaf niet onmiddellijk antwoord, Anita. Ze stond daar, de éne hand in haar zy en met de andere hand hield ze de onderkant van haar emmer in evenwicht. Haar gezicht veranderde geen moment van uitdrukking. Het was heel goed mogelijk, dat ze keek zonder iets te zien. „Misschien is het te vroeg in de morgen", zei Maddalena sarcastisch. „En is onze toekomst nog te veel beneveld." Anita keek haar aan. Ze nam de emmer van haar hoofd en zette hem op de grond. Dan knoopte ze opnieuw haar zwarte hoofddoek, waarvan de twee punten op haar rug vielen. „Zo", zei ze. „Ben jij ook weer te rug?" „Zoals je ziet". Demonstratief draaide Maddalena zich om. „Straks komen we te laat op het werk Maria. We moeten opschieten!" De hemel begon nu van kleur te veranderen. Aan de horizon ontstond een waaierpatience van roze en rood, dat als een vloed van een zee zeer vastberaden het ijle, vochtige grijs begon te overspoelen. Maddalena's woorden drongen nau welijks tot Maria door. Ze deed op nieuw een stap n Anita's richting en drong vleierig aan: „Ik ben zo ver schrikkelijk benieuwd naar onze toe komst en jij kunt het zo goed!" Anita lachte luidop. Ze kreeg een hol gat in haar gezicht, want ze had geen tand meer in haar mond. Ze vatte Maria bij haar schouders en liep naar de kant van de weg. Er was daar een rotsachtige berm en terwijl ze gingen zitten, greep Anita de hand van Maria. „De mensen zouden zich veel kun nen besparen", zei ze grinnikend. „Als ze wat meer naar de natuur en wat minder naar zichzelf luisterden." Ze had benige, droge vingers, die enkele seconden Maria's hand betast ten en beknepen. Terwijl lachte en praatte ze met Maddalena, die on willig naderbij kwam. „Ga toch zitten", zei Anita. „Ik zal wel zorgen, dat je op tijd, op je werk komt. Het duurt hoogstens vijf mi nuten." Maddalena haalde een sigaret te voorschijn en begon te roken. Ze stond met haar rug naar Anita toe en keek naar de wijde hemel. „Wat zie je nu allemaal?" vroeg Maria nieuwsgierig en er gleed een koude rilling over haar rug toen Anita mét haar nagel aandaohtig over de palm van haar hand streek. „De levenslijn is zeer belangrijk", zei Anita langzaam en in haar zwar te ogen kwam een glans van ver rukking. Dichter schoof ze naar Ma ria. Haar gezicht was een landkaart van duizenden putjes en streepjes, sterretjes en rimpels van vierkantjes, div nog werden geaccentueerd door het stof van dagen en weken. Er dreef een prille ochtendwind voorbij, die even deed huiveren. Ach ter hen lag de zee spiegelglad en grijs, glanzend als de schubben van een grote, dode vis. Eenzaam en sohuw schoof een kleine vissersboot naar de haven en de pijnbomen ruisten klagend en berustend, als dj oude, nooit te veranderen v Jkslie- deren. „Je zult een lang leven hebben", zei Anita zelfverzekerd. „Maar je zult oud worden in een land, dat je nu nog niet kent en kom toch zitten, Maddalena, er is immers plaats genoeg!" Grijnzend schoof ze opzij en met haar tanigv hand pakte ze haar rokken bij el kaar. Maddalena moest nu wel. De rot sen waren hard en Anita stonk. Haar hals was gerimpeld en weerbastlg van droogte. Ze vroeg een sigaret en keek naar Maddalena, terwijl die met merkbare tegenzin een verfrommeld pakje te voorschijn haalde. Tussen de opééngeklemde lippen bungelde haar sigaret, en een blauwe wolk van rook werd door de wind in dunne flarden uiteen gedreven. (Wordt vervold

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2