S)e £ckJ<se(Soti/fccmt Republikeins programma: Goldwaters „troonrede" CONSERVATIEVE SENATOR ZO GOED ALS ZEKER KANDIDAAT Nederlanders even vrede lievend als Oekrainers Erhard stelt tapgesprek van Navo-partners voor Rusland waarschuwt Bonn: blijf buiten Navo-kernmacht NEGER IN GEORGIA DOODGESCHOTEN GRUWELIJKE VONDST IN DE STAAT LOUISIANA BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 13 JULI 1964 54e JAARGANG No. 16.273 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3. 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 GOLDWATER WERPT SCHADUW VOORUIT De Amerikaanse republikeinse partij heeft gisteren het tweede deel van het verkiezingsprogramma gepubliceerd. Het eerste deel werd zaterdag openbaar gemaakt. In het tweede deel belooft de partij „volledige toepassing en getrouwe uitvoering" van de nieuwe wet op de burgerrechten. Gouverneur Scranton, tegenkandidaat van senator Goldwater, is niet tevreden met wat het „platform" bereikt heeft. Verscheidene amendementen die gouverneur Scran ton wilde aanbrengen, werden na een marathonzitting van 20 uur, die zondagochtend vroeg werd besloten, door de kiescommissie af gewezen. Scranton noemde zijn amendementen gematigd. Een daarvan hield in, dat de commissie de nieuwe wet op de burger rechten als grondwettig zou aanvaarden. Waarnemers zeiden, dat het programma voor de buitenlandse politiek op de meeste punten overeenstemt met het standpunt van senator Barry Goldwater. Als vaststaand wordt aangenomen, dat senator Goldwater van Arizona de leider van de rechter vleugel in de partij, op de conventie die vandaag te San Francisco begint, de republikeinse kandidaat voor het presidentschap zal worden. Niet meer buigen voor communisten Over West-Duitland zegt het pro gramma, dat de regering „lijdelijk had toegezien toen een prikkeldraad versperring in Berlijn een muur van Een hoofdpunt van het verlïie- schaamte werd, die iedere Ameri- zingsprogramma, dat naar verwJch- kaan vernedert en ieder vrij mens ting morgen aan de conventie zal °veral te schande maakt". Ook heeft worden voorgelegd, behelst een ver- regering de „onderdrukte volke- andering in de Verenigde Naties in fen Yan Oost-Europa de rug toege- die zin, dat het verschil in bevol- keerd aldus het republikeinse pro- kingsaantal tussen grote en kleine Sramma. landen daarin wordt weerspiegeld. Het plan bedoelt de invloed van klei-" - nere landen te verminderen. regering „de eer van de natie voor VOORNAAMSTE PUNTEN. De voornaamste punten van het programma die de buitenlandse poli tiek betreffen zijn: Het overleg met de bondge noten van de Ver. Staten moet gericht zijn op rechtstreekse on derhandelingen met de commu nistische mogendheden. Het niet raadplegen van de bondgenoten heeft veel bijgedragen tot het uit balans brengen van de vrije we reld en het verbrexen van de continuiteit in de oppositiepoli- tiek van de vrije wereld tegen 't communisme. Handel met communistische landen is slechts te aanvaarden wanneer die niet bijdraagt aan versterking van de macht en in vloed van deze landen. Weerstreven van erkenning van communistisch China en toe lating van dit land tot de Ver enigde Naties. Steun aan het vrije China. Bevestiging van de op zich ge nomen plioht te werken voor de bevrijding van de Oost-Europese, Aziatische en Latijns-Amerikaan- se landen die onder communis tische overheersing staan.. Veroordeling van de vervol ging van minderheden „zoals de joden" binnen de communistische grenzen. ten gunste van dit land worden be slist, gepaard met waarborgen tegen nieuwe agressie. Ten aanzien van het westelijk half rond behelst het programma o.m. vorming van een vrije en onafhan kelijke Cubaanse regering, beëindi ging van de Chinees-Russische onder mij ningsactiviteiten, terugtrekking van buitenlandse strijdkrachten uit Latijns-Amerika, erkenning van een Cubaanse regering in ballingschap. De negentienjarige Robin d'Erlanger, die met zijn eenmotorig Turbulent-vliegtuigje het ifanaal overvloog van Normandië naar Biggin Hill in Kent, kwam zaterdag bij Folkstone in het water terecht. Robin, die later door een tanker aan boord werd genomen en door een helikopter van de R.A.F. naar een ziekenhuis is gebracht om onderzocht te worden, zit hier boven op zijn drijvende vliegtuigje gemoedereerd op hulp te wachten. MINISTER LUNS IN KIEV ter Luns, zette uitvoerig het Russi sche standpunt uiteen en stelde be lang in het Nederlandse standpunt. Verder is er gesproken over ver ruiming van de culturele uitwisselin gen en van het handelsverkeer tus sen Nederland en de Sowjet-Unie. De Nederlandse minister zei getrof fen te zijn door de hartelijke ont vangst die hem bereid was. Wat Duitsland betreft zegt het pro- Met betrekking tot Cuba had de gramma, dat hierover niet met de igering ,,de eer van de natie voor- Sowjet-Unie zal mogen worden on goed bevlekt, het invasieplan ver- derhandeld alvorens de Berlijnse wordt van de oartii het bevorderen £noeid fn dappere mannen op de Cu- muur is verdwenen en waarborgen van grotere vastbeslotenheid en meer 5aanJe ^Ust achterSelaten om te wor- zullen zijn gegeven voor een vrije initiatief ter verminrWina v,et den doodgeschoten. De democratische stemming over de hereniging van regering had ook niet ter plaatse be- Duitsland, wijs gekregen, dat de Russische of- eniede Staten" een ontere ën n^ët fensieve wapens uit Cuba waren te- De strijd in Zuid-Vietnam mes** slechts gelijke," militaire bekwaam- ™««et™kken", aldus het programma, binnen zo redelijk mogelijke termijn heid hebben dan de Sowjet-Unie." initiatief ter vermindering van het risico van een kernoorlog geëist. Op defensiegebied moeten de Ver- De republikeinse partij beschul digt de democratische regering van president Johnson van „zwakheid ten opzichte van het communisme' AMERIKAANSE SUPERIORITEIT In een onderdeel van het verkie zingsprogramma van de republikei nen voor de aanstaande presidents verkiezingen dat zaterdag is gepu bliceerd, wordt de democratische re gering beschuldigd van het voeren van een politiek, die leidt tot poten tiële gelijkheid van macht in plaats van tot een volledige Amerikaanse" superioriteit Bondskanselier Ludwig Erhard Tan De regeringen van Kennedy ^en West-Duitsland heeft gisteren in een grote rede op het jaarlijkse congres Voortzetting van Europese politiek Johnson „hadden vertrouwenscrises met onze oudste vrienden, waaronder van'"de" Engeland en Frankrijk, veroorzaakt door het verknoeien van zulke be langrijke projecten als de „Skybolt" en de kernbehoeften van de NAVO" Beierse christelijke-sociale unie (C.S.U.), de zusterpartij van christen-democratische unie (C.D.U.) zijn Europese politiek verdedigd en zich uitgesproken voor een topconfe rentie van de regeringsleiders van de grote Navo-landen na de verkiezin- De regering had „het Indonesische gen in Groot-Brittannië en de Ver- imperialisme geholpen bij het ver- enigde Staten. Op deze conferentie werven van grondgebied, dat aan zou gesproken moeten worden over Nederland behoorde en bij het ves- een reorganisatie van de Navo. NEDERLAND DWARSGEZETEN tigen van Indonesisch bestuur over het Papoea-volk", aldus het pro gramma. Volgens het programma had de re gering de communistische agressie in Zuid-Vietnam aangemoedigd-door „schijnbaar grenzen te stellen aan de Amerikaanse bereidheid tot hande- politiek, met name wat Europa be treft, zal voortzetten. Onder krachtig applaus verklaar de Erhard: „Ik ben uit mijn diepste overtuiging voor de Europese aan eensluiting, omdat in de komende decennia de Europese volkeren slechts een toekomst hebben, wan neer zij zich aaneensluiten". De bondskanselier wees er op, dat het Duits-Franse verdrag geen doel op zichzelf, maar een stap in de richting van eenheid moet zijn, ook nu voor het ogenblik „de open deur van de EEG is dichtgeslagen". Amerikaanse straaljager Een dergelijke topbijeenkomst zou naar het oordeel van de bondskanse- l f1 lier de Europese vraagstukken ge- D0V6I1 JjflOS IlCCr^CSCllOtCH makkelijker helpen oplossen. Donderdag j.l. is boven de Laoti- Erhard legde er in zijn toespraak aanse provincie Xieng Khoeang een de nadruk op, dat hij het recht heeft, een Amerikaanse straaljager van het len" en later door het „offeren van de richtlijnen van de Westduitse po- type „T-57" neergehaald door lucht- levens van Amerikanen en geallieer- litiek vast te stellen. Hij zei tot on- afweergeschut van de Pathet Lao, zo den door het niet beschikbaar stellen geveer tweeduizend afgevaardigden meldde het persbureau Nieuw-China van moderne uitrusting". en genodigden, dat hij zijn huidige gisteren. „Ik ben blij een vriendschapsbe- zoek aan de Oekraine te brengen", heeft minister Luns gisteren in Kiev gezegd tegen de Oekrainse minister van buitenlandse zaken, Loeka Pala- marskjoek. „De Nederlanders zijn even vredelievend als de Oekrainers en strijden voor het behoud van de vrede. Ik bewonder het Oekrainse volk, dat in zo korte tijd zijn door de oorlog vernielde economie heeft her bouwd, evenals de prachtige hoofd stad Kiev". „De betrekkingen tussen Nederland en Rusland zijn nooit bedorven door een oorlog" zei minister Luns op een lunch, die voor hem werd gegeven door minister Palamarskjoek. „En in de jongste oorlog waren de volken van Nederland en de Sowjet-Unie bondgenoten". In antwoord op de verklaring van minister Palamarskjoek, dat hij de vriendschap en samenwerking tussen beide volken wil versterken, zei mi nister Luns: „Wij wonen op dezelf de planeet en doen alles wat in ons vermogen ligt om in ons gezamenlijk streven naar versterking van de vre de te slagen". Minister Luns legde later een krans op het graf van de onbekende sol- daar en maakte daarna een boot tocht op de Dnjepr. Hij woonde gis teren een dienst bij in de Russisch- Orthodox St. Vladimir-kathedraal. Later op de dag keerde minister Luns met zijn gevolg naar Moskou terug. Hoogtepunt: gesprek met Chroestjsjow Op een persconferentie zei minister Luns, zaterdag te Leningrad, dat de in Sowjet-Unie gevoerde gesprekken openhartig waren geweest en geken merkt waren door een vriendschap pelijke sfeer. Het hoogtepunt van zijn bezoek vond de minister de samen komst met premier Chroestsjow, die anderhalf uur geduurd heeft. Minister Luns legde er de nadruk op van gevoelens te zijn, dat beide partijen tevreden waren. „Wat som mige vraagstukken aangaat, hebben wij dezelfde opvattingen: zowel het Westen als de Sowjet-Unie zijn be vreesd voor verspreiding van kern wapens over meer landen". Het Duitse vraagstuk was de hoofdschotel. Het hoofd van de rege ring der Sowjet-Unie, aldus minis- Een van steden werelds mooiste Over Leningrad merkte de minis ter op, dat deze stad de indruk wekt van een stad, die niets overbodigs heeft. De combinatie van oude ge bouwen en nieuwe bouwwerken maakt, zo zei de minister Leningrad tot een van de mooiste steden ter we reld. De Sowjet-Unie heeft zaterdag West-Duitsland in een nota opnieuw gewaarschuwd, niet deel te nemen aan de voorgenomen multilaterale kernstrijdmacht van de NAVO, zo deelden welingelichte kringen in Bonn zondag mee. Aan de regering van de Verenigde Staten heeft de Sowj et-Russische re gering en nota gezonden waarin op nieuw wordt gezegd, dat de „zoge naamde multilaterale kernmacht" al lereerst bedoeld is om te camoufle ren, dat West-Duitsland reeds in fei te toegang verkregen heeft tot de kernwapens. Gelijkluidende nota's zijn eveneens gezonden aan de rege ringen van andere NAVO-landen. De nota zegt voorts, dat de bijzon derheden omtrent de voorbereidin gen voor het in dienst stellen van de „Biddle", waarvan raketten kunnen worden afgevuurd, geen twijfel hier aan laten bestaan, hoewel er tot dus ver geen plannen bestaan dit schip met kernwapens uit te rusten. West-Duitsland geeft toon aan Het Duitse contingent in de be manning van de „Biddle" is bijna net zo groot als het Amerikaanse, aldus de nota. De militaire kringen van de Westduitse bondsrepubliek geven reeds nu op vele gebieden in de NA VO de toon aan. De nota eindigt met de opmerking, dat de Sowjetrussische regering her haaldelijk op het gevaar van de plan nen voor het oprichten van een NA- VO-kernmacht heeft gewezen. Wan neer West-Duitsland de beschikking krijgt over kernwapens, zal het ge vaar van een kernoorlog zeer veel groter worden, aldus de nota. Verbo u wingsuit verkoop Tientallen werkelijke koop jes horloges, klokken, siera den, cassettes. Juwelier-borloger v d WATER Haarlemmerstr 207 Leiden l Advertentie; Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Prins Beatrix is zaterdag met het schip „de Groene Draeck" naar Medemblik gekoerst voor het admiraalzeilen dat daar zou worden gehouden, maar dat door de te harde wind, die enkele masten deed knappen van deel nemende schepen, letterlijk in het water is gevallen. De foto toont de prinses met oliejas en zuidwester aan het stuurrad van haar schip. Zaterdag is in Colbert in de Ameri kaanse staat Georgia een neger door een geweerschot gedood. Hij bevond zich in een auto, die beschoten werd vanuit een andere auto. Het slacht offer is Lemuel Penn, directeur van scholen voor onderwijs aan volwas senen in Washington. President Johnson werd telefonisch van het incident in kennis gesteld door minister van defensie, Mcna- mara. De minister van justitie, Robert Kennedy, heeft het F.B.I. opgedra gen een onderzoek in te stellen naar de moordenaar. Lemuel Penn, die reserve luite nant-kolonel was, zat samen niet twee andere reserve-officieren (even eens negers) in de auto. Majoor Charles Brown, die naast Penn zat toen deze werd getroffen, bracht de auto tot stilstand. Luitenant-kolonel John Howard, die achterin de auto zat, verklaarde, dat er verscheidene personen in de auto zaten, van waaruit werd gescho ten. De drie officieren hadden deel genomen aan oefeningen in Fort Bennimg in Georgia. Penn was getrouwd en vader ;van drie kinderen. Rassenrel in Noord-Carolina. De Amerikaanse politie heeft za terdagavond traangas moeten gebrui ken in een restaurant in Henderson (Noord-Carolina), waar een hevig gevecht was uitgebroken tussen on geveer 200 blanken en negers. Vier blanken en 12 negers werden gearre steerd en daarna vrijgelaten op een borgsom van 100 dollar. Het gevecht begon tegen een uur in de nacht van zaterdag op zondag, na een twistgesprek tussen twee cli ënten, een neger en een blanke. De andere klanten mengden zich in het gesprek,, waarna dit snel ontaardde in een gevecht waaraan voorbijgan gers van beide huidskleuren mee deden. MEER WIND Nabij Tallulah, in de staat Louisia na, is gisteren door een visser de on derste helft van een menselijk li chaam gevonden. De voeten waren met touwen aan elkaar gebonden. De toestand van het lichaamsdeel maakt het onmogelijk de identiteit van het slachtoffer vast te, stellen. De autoriteiten van Tallulah heb ben de vondst onmiddellijk doorge geven aan de politie van Mississippi en de agenten van het F.B.I., die nog steeds bezig zijn met de opspo ring van drie voorvechters voor de burgerrechten, twee blanke studen ten uit New York en een neger uit Philadelphia, die sinds drie weken worden vermist. De Ford-stichting heeft zeven mil joen. dollar ter beschikking gesteld voor studiebeurzen voor negers die op middelbare scholen uitblinken. De stichting wil ieder jaar tweehonderd studiebeurzen verlenen. Gedurende het weekeinde werd het weer vrijwel geheel beheerst door een tweetal fronten, die behoorden bij een kleine storing, die van Engeland naar Zuid-Zweden trok. De lang zame beweging van deze fronten in zuidwaartse richting had langdurige perioden van regenval tot gevolg. Vandaag begon zich de invloed van een zwakke rug van hoge druk over ons land uit te breiden, hetgeen vooral in de kustgebieden tot opkla ringen leidde. Intussen is op het midden van de oceaan een depres sie aangekortien, die nu snel in diep te toeneemt en vermoedelijk een on geveer noordoostelijke koers gaat volgen. De luchtdrukverschillen in onze omgeving zullen daardoor morgen toenemen, zodat de wind uit zuide lijke richtingen gaat aanwakkeren. Daarbij zal warme vrij voch tige lucht worden aangevoerd, in verband waarmee een stijging van de temperatuur is te verwach ten. Er zullen voorts opklaringen voorkomen en wellicht blijft het tot de dvond nog droog. ZON- en MAANSTANDEN 14 juli '64. Zon onder 20.55; maan op 10.41; maan onder 23.48. H oogwa ters tanden 14 juli '64. v.m. 6.30; nam. 18.57. KORRELTJE Een mens vergist zich dag aan dag; als hij dit maar ruiterlijk bekennen wil, is hij nog niet verloren.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1