„Laura" eindigde in bloemen en zonneschijn Moeilijkheden in textielbedrijven MINISTER LUNS IN LENINGRAD In Kerkrade geen skelterraces ZATERDAG 11 JULI 1964 DE LEIDSE COURANT Veel waardering voor sportieve vierdaagse Vrijdag, de laaste dag van de 17e Lau ra, was de feestelijke intocht van de deelnemers in Alphen a. d. Rijn onge twijfeld de hoofdschotel van die dag. Onderwijl dat de honderden rijwiel enthousiasten zich in ond-Zwammer- dam verzamelden en opstelden, ver drongen drommen ingezetenen zich op enkele hoofdpunten en in wat dunner gelederen langs de gehele route van de laatste zes kilometers, om de Laurianen toe te juichen en ze te overladen met bloemen. Het duurde dan ook niet lang of het werd een bloemenoptocht; velen droegen er meer dan één boeket; het was een beweging van kleuren, een deinende bloementuin, toen de kara vaan, kronkelend langs de Steekterweg en door vele straten in de kom zich voortbewoog naar het Thorbeckeplein, waarnaast het Laura-centrum staat. Daar vond 't afscheid officieel plaats; afscheid, maar niet voor altijd; hét be stuur zal volgend jaar de 18e Laura weer organiseren, de Laurianen be loofden in yells dan weer present te zijn. De heer Groenhart, voorzitter, sprak hier als altijd links en rechts dank woorden; het zijn immers elk jaar tientallen mensen die zich bijzonder verdienstelijk hadden gemaakt en het minste is toch dat zij een bedankje krij gen. Onder de reeks verdienstelijken wordt ook het gemeentebestuur gere kend, gemeentewerken en 'politie in cluis, de EHBO, het Roode Kruis, de reparateurs van mankementen aan fiet sen, de foto-wacht-propagandisten, de instanties die voor traktaties in veel voud hadden gezorgd. Vandaag nog: Coca-cola; van de andere dagen weet, u het al. Veel waardering Er kwam ook een waarderend geluid uit de deelnemers opwellen, massaal en individueel. Voor het laatste zorgde de heer Wijnbelt, verzorger van de Haagse politiegroep. Hij is altijd in beste stem ming. maar dit keer was hij wel opper best gemutst. Hij was voor de 10e maal bij de Laura-familie en daarom kreeg hij een speciaal insigne. Er ontgaat de secretaris van de Laura, de heer Koren, ook niet veel. Alleen als voor iets dergelijks hijzelf in aan merking komt. Maar dan is de actieve voorzitter, de heer Groenhart, op zijn Dit is de brug over het Haringvliet bij Numansdorp, die maandag a.s. zal worden geopend door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen. Op de achtergrond Numansdorp, op de voorgrond, bij het kunst matige eiland in het Haringvliet dat het „Verkeersplein Haringvliet" zal worden, zijn werkschepen noe aan de brug bezig. (LUCHTFOTO A.N.P.) quï vive. Dat. bewees hij gisteren toen hij ook de heer Koren een bijzonder insigne uitreikte, omdat hij voor de dertiende keer als secretaris-Laura- fietser meedeed; en dat.op vrijdag. Mijn-, heer Koren toch! Wie was het oudste echtpaar? Er was nog een extra-prijs uit te rei ken, die was beschikbaar gesteld voor het oudste echtpaar, dat man en vrouw samen dus actief deelnam; die prijs kwam van de Toercclub „De Kampioen" van Den Haag. Maar waar zou die naar toe gaan, was de begrijpe lijke vraag. De heer Koren dacht na en weës het echtpaar Slegt uit Deventer De Miss Laura 1964 mej. Corrie Zwet sloot uit Hoogmade samen in de open auto met mej. Ans Miedema van de Haagse politie, de miss Laura van het vorig jaar. aan, dat met twee zoons heeft meege reden. Maar de heer Koren wist wel beter; een van zijn kinderen vertrouw de het ons toe: papa en mama zijn het eigenlijk zelf. Dit zijn zo van die kleine gewetensconflictjes, waarmee je wel eens kunt komen te zitten als je zo met je beide benen meer nog met hart en ziel, hoofd en handen midden in de organisatie zit. Het in alle haast genomen besluit van de heer Koren, wellicht uit angst, dat hij anders toch zichzelf zou hebben verraden, werd bijna dramatisch, toen bleek, dat niet het Deventer echtpaar Slegt het oudste deelnemende team vormde, maar dat feitelijk de heer en mevrouw Verhagen-Snel uit de baker mat van de Laura deze „race" met een „neuslengte" van hen had gewonnen. De voorzitter en de secretaris haastten zich, toen dit bekend werd, het Alphens echtpaar, dat ook met twee zoons mee reed, ook een prijs toe te zeggen. Het moet immers in de Laura alles sportief blijven. Het uitreiken van de groeps- en indi viduele prijzen met cijfertjes op de medaille, nam hierna nog lange tijd in beslag. trekkelijke glans, zo mooi, dat niemand het licht zal vergeten, evenmin als de gezellige afscheidsavond in het Laura- centrum. Het koninginnetje Natuurlijk werd ook weer een Miss Laura gekozen. Miss Laura 1964 werd mej. Corry Zwetsloot uit Hoogmade; zij reed de Laura voor de zevende maal uit; een wat laat ontdekt koninginnetje, zouden wij kunnen schrijven. Zij volgt Ans Miedema, Haags politie-agente, die in 1963 deze eer te beurt was gevallen. Corry bleek er evenzeer geknipt voor te zijn om „hoog te auto gezeten" min zaam links en rechts knikkend en wui vend, bezit te nemen van de Laura en van Alphen a. d. Rijn. Geval op de valreep Nu de balans van de vier-dagen-Lau- ra kon worden opgemaakt, blijkt dat 18 deelnemers het hebben moeten op geven. Op de valreep van het einde ge beurden er nog enkele min of meer ernstige valpartijtjes, die echter geen van alle staken van de tocht tot gevolg had. Het was wel een meewarig aan zien, al die pleistertjes, bandjes op ar men, gezichten en benen. Het zieligst zag de Utrechtse politieagent er uit, toen hij met zijn. arm in een doek binnen kwam rijden; hij is onderweg op zijn schouder gevallen. De regen is wat milder geweest van daag. In Zwammerdam startte men voor de feestelijke, bloemrijke intocht in Alphen a. d. Rijn met een fikse re genbui, maar naarmate de hefbrug te Gouwsluis in zicht kwam, brak de zon door en verleende aan het vele, ge varieerde kleurrijke schoons een aan- Een blijde intocht van de met bloemen getooide deelnemers (sters) bij het Nutsgebouw Tlians ook weverij in Tilburg dicht Tegelijk met de Nederlandse We verij N.V. in Tegelen zal de N.V. Textielfabriek Kastofa in Tilburg, dochteronderneming1 van eerstge noemd bedrijf, tot liquidatie moeten overgaan. Dat betekent dat onge veer 200 werknemers elders emplooi zullen moeten vinden, hetgeen overi gens voor het lager fabriekspersoneel geen al te grote opgave zal blijken te zijn. De Tilburgse textielindustrie vraagt meer personeel dan er nu vrij komt. Kastofa, waar het betere genre kam- garen voor dames- en herenstoffen werd vervaardigd, is feitelijk de dupe geworden van de teleurstellen de gang van zaken in Tegelen. Op exportorders zijn daar zulke enorme verliezen geleden, dat het bedrijf surseance van betaling moest aanvragen. Weliswaar zijn pogingen aange wend de bedrijven op een aanvaard bare basis te doen overnemen, maar tot dusver is men daarin 'niet ge slaagd, en de verwachtingen zijn al lerminst hoog gespannen. Besloten is daarom geleidelijk de produktie te staken, af te maken wat er af te maken is en het personeel te laten afvloeien. Alleen voor het leidinggevend per soneel en het administratief personeel zal het vinden van emplooi minder makkelijk gaan. Vulcanologen hebben berekend dat de vulkaan de Etna door de uit barstingen van de laatste tijd een hoogte van 3.370 meter heeft gekre gen. Dit is 107 meter meer dan op de meeste kaarten staat aangegeven. De Franse regering is van plan een „zwarte lijst" aan te leggen met de namen van gevaarlijke wegge bruikers. Minister Luns heeft vrijdag na zijn aankomst in Leningrad, dat hij be schouwt als „een van de sieraden van de Sowjet-Unie", een bezoek ge bracht aan de Stadssowjet. Daar ver telde burgemeester Vasili Isajev hem het een en ander over de stad, de tweede in de Sowjet-Unie naar groot te en belangrijkheid. De Nederlandse minister kreeg onder meer te horen, dat de Sowjet van Leningrad (te ver gelijken met onze gemeenteraad) uit .595 afgevaardigden bestaat, van wie 243 vrouwen, terwijl 298 leden arbei ders zijn. Minister Luns verzekerde de burge meester, dat de Nederlanders grote belangstelling hebben voor Lening rad. „Wij weten, dat vele landgenoten een aandeel hebben gehad in de bouw van de stad", zo zei hij. Eén van de oudste wijken van de stad aan de Neva wordt nog steeds No- vaja Gollandija (Nieuw-Hollahd) ge noemd. De minister overhandigde Isajev enkele geschenken een boek met platen over het hedendaagse Ne derland en een wandbord, waarop een molen staat afgebeeldj MinisterLuns zei. Vrijdagavond tot een correspondent van het Russische persbureau Tass, dat hij de toqht naar Leningrad als een van de hoog tepunten van zijnhezoek aan de Sow- jët-Unie beschouwde. Vanmiddag ver trekt de minister naar Kiev. TWEEJARIGE TWEELINGEN door een vrachtauto gegrepen en ge dood. De kinderen hadden juist in een winkel wat klappertjes gekocht. Sa men op een step rijdend, staken zij daarna tussen langs het trottoir ge parkeerde auto's de rijbaan over. Zij werden aangereden en vele meters meegesleurd. De verongelukte meis jes zijn de zesjarige C. Hoekman en de vijfjarige M. P. A. van den Weer den, beiden uit de Brederodestraat. BIJEEN In het Amsterdamse Hilton hotel leek het er gisteren op of er eèn con gres van twee-jarige tweelingen werd gehouden. Vijftien moeders verzamel den zich met hun kroost rond een grote taart in het hotel, waar men zich tegoed deed aan vele lekker nijen. De directie van het hotel bleek het tweejarig bestaan van Amsterdam te hebben aangegrëpen om alle Am sterdamse tweelingen die gisteren twee jaar geleden werden geboren, uit te nodigen. Met vlaggen, feestmul- sen en toeters verlieten de „congres sisten" het gebouw. TWEE BUURMEISJES BIJ OVERSTEKEN GEDOOD Op de Groenstraat in Nijmegen zijn in de namiddag twee buurmeisjes, respectievelijk vijf. en zes jaar oud, bij het oversteken van de rijbaan De skelterraces, die 26 juli in Kerkrade zouden worden gehouden, zullen niet doorgaan. Het college van B. en W. heeft toestemming voor de races geweigerd. De burgemeester van Kerkrade, drs. Th. J. M. Geysen, zei gisteravond dat de commissaris van. politie in een Uitvoerig rapport had geadviseerd het verzoek om toestemming af te wij zen; Het-college heeft zich met dat advies kunnen verenigen. De races waren uitgeschreven door dë plaat selijke V.V.V. in samenwerking met de Internationale Skelterbond Lim burg, I.S.B.L. VLEUGELBOOTDIENSTEN OVER HET IJSSELMEER? Verscheidene officiële instanties in Friesland zijn nogal enthousiast over het plan dat de N.V. Aquiavion te Papendrecht bij Friese bestuurs colleges heeft ingediend om een vleu- gelbootverbinding in te stellen op de trajecten StaverenEnkhuizen en StaverenAmsterdam. Deze dien sten worden momenteel in samen werking met de Nederlandse Spoor wegen uitgevoerd met behulp van veerdiensten. De N.V. Aquiavion een nevenvesti ging van de Aviolanda-vliegtuigen- fabrieken, heeft een plan ingediend om op deze trajecten vleugelboten in te zetten met een capaciteit van cir ca 40 passagiers. De reis zou op het traject StaverenEnkhuizen een half uur en op het traject Staveren Amsterdam een uur duren. Derge lijke vleugelboten, die bestuurd wor den door oud-piloten van de marine- vliegdienst en met radar zijn toege rust, kunnen een snelheid ontwikke len van rond 58 kilometer per uur. Dit bleef er van een Volkswagenbus je over, nadat het tegen de achter zijde van een geparkeerde vracht wagen op Rijksweg 12, fer hoogte van de gemeente Leersum botste. De 40-jarige bestuurder kwam hierbij om het leven. Koningin Elizabeth van Engeland heeft de deelnemers aan de Gemenebestconferentie een diner aangeboden in Buckingham Palace. Foto v.l.n.r.: dr. Eric Williams (Trinidad en Tobago), Kuprianou (Cyprus), dr. Hastings Banda (Malawi), Albert Margai (Sierra Leone), Sir Abu kar Tafawa Balewa (Nigeria), Toenkoe Abdoel Rahman (Maleisië), Jomo Kenyatta (Kenya), Lester Pearson (Canada), dr. Milton Obote (Oeganda), pres. J. Nyerere (Tangajika), de koningin, D. B. Sangaster (Jamaica), sir Robert Menzies (Australië), Nkroemah (Ghana), TT. Khrishnamachari (India), mevr. S. R. D. Bandara-Naike (Ceylon), sir Alec Douglas Home (Engeland), K. J. Holyoake (Nieuw-Zeeland) en Ayoeb Khan (Pakistan).

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9