HUIBERS Dierenpark Wassenaar verrijkt met vele belangrijke aanwinsten Examens V.G.L.O. St. Martha Kunstenaar van de levensblijheid Barbie nu ook in Leiden ZATERDAG 11 JULI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Religieuze Kunsthandel Haarlemmerstraat 123 Leiden Tel. 01710-22889 Ook uw adres voor Geboorte-aankondigingen CENTRALE BOERENLEENBANK De spaartegoeden van de boeren leenbanken aangesloten bij de Coöpe ratieve Centrale Boerenleenbank in Eindhoven, zijn in het eerste halfjaar 1964 toegenomen met 124 miljoen gulden. Dit is elf percent minder dan over het eerste halfjaar van 1963 toen een toename van 140 miljoen gulden werd geboekt. In de eerste maanden van 1964 zag het er naar uit dat de toeneming van de spaargelden aanmerkelijk minder zou worden dan in 1963. De maand april blijkt echter een opvallend keer- (Advertentie) Punt te zÜn. Hoewel de spaartegoe den bij de boerenleenbanken in die maanden gewoonlijk zeer gering zijn vanwege de seizoenfinanciering in de landbouw werd in april toch weer een spaaroverschot van acht miljoen geboekt, meer dan het dubbele van de maand april 1963. Ook mei en ju ni waren gunstiger dan in 1963. Gistermiddag werden aan de leerlin gen van de R.K. Brugschool voor meisjes, Pelikaanstraat 20 te Leiden, diploma's uitgereikt. De naaiexamens -_Ho<>gervorst, werden afgenomen door de Ver. St. Anna, de type-examens door de Ver. V.S.L.M. en de overige examens door de Stichting I.V.I.O. Derde klas. Geslaagd voor costuum- naaien, Nederl. taal, Handelscorres pondentie, Boekhouden en bedrijfs- rekenen: I. Zirkzee, C. Eikenbroek, J. Kerk vliet, C. Kluivers, L. Boere, J. Huig- gerie-naaien: sloot, N. Steenbergen, N. Schouten, A. v. d. Hoeven, D. Binnendijk, R. R. Kok, J. Haak. v. d. Meel, W. Borst, R. v. d. Meer, Geslaagd voor costuumnaaien en A. Stokkel, J. Meerpoel, D. Vosters, Handelscorrespondentie: F. Dubbe- L. v. d. Hoeven, S. v. d. Poel. laar- Geslaagd voor Koken en Huishoud- Geslaagd voor Typen: J. Haak en kunde: I. Zirkzee. N. Vogelezang en S. Colpa. Handelsgerichte klas. Geslaagd voor Geslaagd voor Lingerie-naaien en Lingerienaaien, Klimroos en Typen: Koken: T. Turk. T. Jansen, J. Haagen, P. Juffer- Examen gedaan en geslaagd voor mans, T. Kettenis, N. Goudswaardt, het Sleuteldiploma: Geslaagd voor Lingerie en Klim roos: E. Lammers, E. Sluiter, N. Warmer dam, J. Brandsma. Geslaagd voor Lingerie en Typen: I. v. Goozen, J. Sloos, C. de Waal. Geslaagd voor Lingerie: A. Pauw-Kraan. Huishoudelijkgerichte klas. Geslaagd voor Koken, Huishoudkunde en Lin- FRAAIE BIBLIOTHEEK Tijdens een rondleiding, die giste ren door de directie aan de pers werd aangeboden, werd ook een blik ge worpen in de bibliotheek van de die rentuin, waarin een groot aantal uiterst kostbare en fraaie werken, sommige uitgevoerd met de hand geschilderde dieren, zijn onderge bracht. In een aparte afdeling is de admi nistratie en de registratie van de in het park ondergebrachte diersoorten ondergebracht. Op een kaartsysteem worden alle bekende gegevens van de dieren genoteerd, waaronder het meest geschikte menu, de ziekten die het dier gehad heeft etc. SPEELTUIN Voor de kindgeren, die een bezoek brengen aan de dierentuin, is naast het apenhuis de speeltuin een belang rijk onderdeel. Deze is niet achterge bleven bij de vernieuwingen: ver schillende nieuwe toestellen zijn aan gebracht, enkele reeds bestaande verbeterd. Terpstra zal boek van Havank voltooien Een boek van de onlangs overle den schrijver van detective-verhalen Havank zal door de Leeuwardense schrijver en journalist Pieter Terp stra voltooid worden. Terpstra wist al van zijn vriend Havank hoe het boek „Menuet te middernacht", dat Havank onder handen had, zou af lopen. Bij het overlijden bleek, dat het boek maar voor vier-vijfde ge reed was. De auteur was midden in een zin geëindigdDe familie van de schrijver moet nog haar goed keuring aan deze oplossing hechten. Een tweede manuscript, dat slechts voor een derde voltooid is, zal wel in staat van geboorte blijven. Foto's: twee van de belangrijkste at tracties van de Wassenaarse Dieren tuin. Dierenpark Wassenaar is het nieu- teringen. Behalve enkele belangwek- H. OP DE LAAK (monumentale schilderingen): G. Nieuwenhuizen, I. Eikenbroek, M. I. Meerpoel "en L. Schagen van de E* "SS" ~n Janmaat, W. Langeveld, A. Voorzaat, eerste klas aantal nieuwe aanwinsten en verbe- Przewalski-merrie, een zeer zeldza- me diersoort - is de leiding van het dierenpark het afgelopen jaar her haaldelijk verblijd met geboorten van allerlei dieren: een Bennet-kan- geroe, een groene meerkat, drie Ca nadese bevers, een Gibraltar-aap, eni ge guanaco's, een hertantilope en een groot aantal vogels. Een aantal behuizingen voor de dieren is belangrijk verbeterd. Zo is het hek om het verblijf van de zee olifant - een bijzonder fraai exem plaar! - verhoogd, niet om het pu bliek te beschermen tegen de zeeoli fant, maar om het dier te be schermen tegen het publiek dat on danks waarschuwingen allerlei voor werpen over de omheining werpt, die levensgevaarlijk voor het dier kunnen zijn, zoals plasticzakken en kapotte flesjes. Het vogelbezit van het dierenpark is uitgebreid met o.a. een aantal piep kleine kolibri's, waarvan er enkele vrij in de Louisehal rondvliegen. Aan de roofdierencollectie is een voor het publiek bijzonder aantrek kelijke aanwinst toegevoegd: een jon ge Bengaalse tijger, die zo tam is, dat hij met zijn verzorger aan de lijn een eindje kan gaan wandelen. Ook de apencollectie werd belang rijk uitgebreid: een wijfje-siamang en een drietal rode brulapen, afkom stig uit Suriname, werden eraan toe gevoegd. DEZER DAGEN is in de aula van de Leonardusschool aan de Ter Haarkade te Lei den een grote wandschilde ring gereedgekomen, naar aaleiding waarvan wij een gesprekje hadden met de desbetrefende kunstenaar, H. Op de Laak uit Amsterdam. ENTHOUSIAST vertelt hij over de geschiedenis van zijn vak, over zijn leermees ter, zijn werken en alles wat daarmee samenhangt. Gebo ren in 1925 te Venlo, raakte hij met zijn HBS-opleiding door de oorlogsjaren in het slop en in die tijd beleefde hij het meeste pleizer aan de lessen, die hij van de Limburgse schilder Sjef Jo seph Moonen ontving. Deze opleiding voltooide en ver volmaakte hij gedurende een zesjarige studie aan de Rijks academie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, waar hij zich ook metter woon vestigde en leerling werd van de vermaarde Duitse schilder prof. Hein- rich Kampendonck, die in 1933 uit het nationaal-socia- listische Duitsland werd uit gewezen en tot aan zijn dood in 1956 aan de Rijks academie heeft gedoceerd. Kampendonck, die voor zijn uitwijzing tot de be faamde schilderskring „Die Blauen Reiter" behoorde, tot welke groep men ook onder andere Klee en Kandinsky moet rekenen, was hoog leraar in de „monumentale en versierende kunst" wat Op de Laak nog altijd (en terecht, zo oordelen wij) een uiterst merkwaardige benaming vindt en dan zitten we midden in de ge schiedenis van dit vak in Nederland. DE monumentale schilder kunst is in Nederlando ei genlijk pas deze eeuw naar voren gekomen en wel in Fragment van de wand- j schildering in de Leonardus- school met daarbij de kuns- j tenaar. een zo sterke mate, dat ons I land op dit ogenblik zo'n j vijftig schilders herbergt, die I voldoende opdrachten op dit 1 gebied, waartoe men ook de schilderingen op ramen re kent, ontvangen. Dat is vooral een gevolg van de zogenaamde 1%-regeling, die nu zo'n jaar of tien van kracht is en die bepaalt, dat van alle Rijksgebouwen en Rijksscholen lagere scho len uitgezonderd 1% van de bouwkosten besteed moet worden aan (nog zo'n prachtige term) nagelvaste kunst. Vele gemeenten heb ben een dergelijke regeling ook getroffen en zo is deze wandschildering tot stand gekomen na een opdracht van de gemeente Leiden, terwijl ook de industrie zich meer en meer gaat interes seren. Het spreekt dan uiter aard ook vanzelf, dat het aanhouden van deze huidige bloei in belangrijke mate af hankelijk is van de con junctuur. DE meesten dezer monu mentale schilders zijn leer lingen van Kampendonck, voor wie allen een grote bewondering hebben, al zijn ook soms de inzichten ver anderd. Kampendonck heeft bijvoorbeeld steeds beweerd, dat de monumentale schil derkunst een ondergeschikte functie heeft in het gebouw en dat zij bij de architec tuur van het gebouw moet passen, ja zelfs deze moet dienen. Kampendonck ver zette zich met deze opvatting tegen zijn voorganger. Ro land Holst, de man van Hen- riëtte Roland Holst-van der Schaik, die, beïnvloed als hij was door socialistische tendenzen, met zijn schilde ringen wilde „boodschap pen". Met het bovengenoem de inzicht van hun zeer ge waardeerde leermeester, zijn de huidige monumentale schilders het niet meer eens, nu deze theorie hen door de praktijk achterhaald schijnt. De monumentale schilder kunst moet ten dienste staan van diegenen, die het ge bouw gebruiken en heeft zijn eigen functie, is hun standpunt. We nemen de schildering in de Leonardusschool als voorbeeld van dit „ten dien ste staan", een schildering, die zeer summier gezegd een groot landschap voor stelt tegen de avond, terwijl aan de linkerzijde een tafel met wat stoelen eromheen staat, op één waarvan een jong meisje heeft plaatsgeno men. Er ligt wat fruit op ta fel en er staan bloemen op. ,,Ik heb niets te boodschap pen", zegt hij en dit bood schappen moet men dan ver staan in de betekenis, die boven werd gebruikt bij Roland Holst. Want natuur lijk heeft hij wél iets te zeg gen, bedoelt hij wél iets. „De levensblijheid, het fijne van het leven", zegt hij met kor te. doch sprekende gebaren. „Dit staat in dienst van de kinderen, die het lokaal ge bruiken; ze proeven iets van het prettige leven, zo 's avonds, als de schelle kleu ren van de dag langzaam verdwijnen, als het rustig wordt, als je niets anders wilt dan heerlijk wat suffen. Levensvreugde. Niets meer". Op onze vraag, hoe lang hij nu over deze schildering gedaan heeft, strijkt hij eens door zijn weelderige haren, waardoor hij nog meer uiterlijk danop Karei Ap pel gaat lijken en haalt dan zijn schouders op. „Soms een hele week achter elkaar, dan een paar uur per week en dat in totaal een maand of drie lang. Het ontwerp heeft met alle administratieve rompslomp van goedkeuring enzovoort ruim het dubbele gekost". Het is de eerste op dracht van Op de Laak in Leiden geweest, maar ook is hij reeds bezig met een grote voorgevel van het nieuw te openen Bejaarden tehuis te Leiderdorp. Zijn meest bekende werk is wel het dertien meter lange tapijt, dat een grote zaal in de Hogere Zeevaartschool te Amsterdam zal gaan ver fraaien en dat korte tijd ge leden voltooid is. Voor het in Amsterdam zal worden opgehangen, gaat het nog naar Oostburg in Zeeuws- Vlaanderen, waar Op de Laak een expositie van zo wel groot als klein werk gaat houden. Maar eerst gaat hij op vakantie. Hij gaat een be zoek brengen aan het Spaan se bedevaartsplaatsje Santi ago del Compostello in Noord-Spanje en wel langs dezelfde route, waarlangs vele eeuwen lang ontelbare pelgrims getrokken zijn. Het is de route langs de belang rijkste Franse kathedralen, waarvan vooral de raam schilderingen zijn grote be langstelling zullen hebben en reeds verheugt Op de Laak zich bij voorbaat over deze vakantie en de studies, die hij daarin zal maken en die hem bij zijn verdere werk weer te stade zullen komen. En zelf vat hij op het einde van het gesprek zijn hele levensbeschouwing, die reeds tijdens de bespreking van zijn schildering ter sprake kwam, samen: „Ik heb het zelf fijn en ik wil, dat alle anderen het ook fijn hebben". Dat is zijn enige boodschap. DE DR00MP0P VAN DE TIENERS Leiden staat een nieuwe rage te wachten. Naast het verzamelen van attributen waar de geruchtmakende hoofden van de Beatles zeer deco ratief op prijken en het vergaren van speldjes met automerken en met de afbeeldingen van bekende televi siehelden zoals Ivanhoe, Lassie, Bo nanza en Swiebertje, zal het Ameri kaanse tiener - idool de pop Barbie met haar uitgebreide garderobe het middelpunt gaan worden van 'n ver- zamelrage van jonge meisjes. danken aan het feit dat veel n. in Barbie hun tweede en betere „ik' zagen. Zij konden zich door de char mante Barbie aan te kleden in tal van droomsituaties verplaatsen, zo als het mannegiiin of stewardess zijn, verpleegster, teniskampioene of koningin van het bal. Voor alle dromen was wel een Barbie-ensem- ble te kopen; van een vrolijk katoe nen zomerjurkje tot een songfesti val-avondjurk met microfoon. Eind 1963 waren er in Amerika al 8 mil joen Barbies verkocht. De kleding werd in Japan vervaardigd; 10.000 Japanse vrouwen naaiden met hun kleine, slanke vingers onderdelen van Barbies uitgebreide garderobe. Er zijn 290 experts bij de fabricage van Barbie en haar kleding betrok ken: technici, beeldhouwers, mode- tekenaars en chemici. OOK IN ZWEDEN Na Zweden, Italië, Frankrijk en Duitsland deed Barbie haar intreden in Nederland. Op de Voorjaarsbeurs in Utrecht was zij voor het eerst te bewonderen om temidden van vele tienersterren een eigen plaatsje in het hart van de Nederlandse meisjes te gaan veroveren. Er werd een spe ciale persconferentie voor haar be legd waarop de medewerkers van de damesbladen en modetijdschriften met haar kennis konden maken. Nu is Barbie ook in de Leidse speel goedwinkels te koop met een spe ciaal aangepaste garderobe zoals bijv. een gele regenmantel met bij passend hoedje, witte laarsjes en een parapluutje. Zal zij ook in Leiden het idool van de rage-grage tieners worden of een uitkomst voor de tantes die wanhopig zoeken naar een leuk cadeautje voor een nichtje in de moeilijke leeftijd van 13, 14 of 15 jaar? WIE IS BARBIE? Barbie is de verwezelijking van het ideale, jonge meisje met een leuk snuitje en een uitgebreide elegante garderobe. Zij was de schepping van een Californische speelgoedfabri kant die haar in 1959 voor het eerst op de Amerikaanse tienermarkt bracht. Barbie was 33 cm. lang van een prachtige, soepele kwaliteit plas tic, had leuk gekapt haar en be weegbare armen en benen. Zij droeg een rood tricot badpakje en zacht- glanzende oorknopjes. Haar garde robe was verpakt in aparte dozen en ontworpen uit speciaal voor haar geweven stoffen, compleet met mi niatuur accessoires. In korte tijd had Barbie de Amerikaanse tiener- markt veroverd. Haar succes was te

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3