Tijdrit brengt Anquetil eindelijk in de gele trui CONCURRENTIE BLIJFT GROOT SLECHTS 37 SEC VOOR POUUDOR Stratenloop Warmond UITSLAGEN EN KLASSEMENTEN Geen ereplaatsen voor Swift-renners GERBEN KARSTENS WIL ZIJN POSITIE FLINK VERBETEREN Geen stratenraces meer voor skelters Enkele titelhouders niet van de partij VRIJDAG 10 JULI 1964 DB LÏIDSE COURANT Het onvermijdelijke is geschied. In de individuele tijdrit van Peyrehorade naar Bayonne heeft Jac ques Anquetil de gele trui, die de laatste tien dagen de tengere schouders van Georges Grous- sard had gesierd, veroverd. Nog vijf dagen res teren er tot de finish in het Parijse Prinsenpark en men zou geneigd zijn te stellen, dat de Tour de France 1964 nu beslist is. Maar daarvan be hoeft nog geen sprake te zijn want de voorsprong van Anquetil in het klassement is daarvoor te gering. Wat immers betekenen 56 seconden voor- De overmacht van Anquetil in de tijdritten is overigens niet zo groot meer als in de laatste jaren. Evenals in de halve etappe op de tiende dag kon de winst van de tijdritspecialist op Poulidor slechts wederom in seconden uitgeteld worden. De tijd, dat Anquetil minuten uitliep in de ritten tegen het horloge lijkt tot het verleden te behoren. Hij was nu over ruim 42 km. slechts 37 seconden sneller dan Poulidor, die door een lekke band op twaalf kilometer voor de eindstreep in het wielerstadionnetje van Bayonne bovendien vele kostbare seconden verspeelde. Een beter beeld hadden de tussentijden gegeven: 32.20 voor Anquetil, 32.27 voor Poulidor. miniani het stadion binnen en toen wist men, dat Poulidor opnieuw had verloren. Terwijl Georges Groussard en Bahamontes nog onderweg waren, werd al bekend gemaakt, dat Anque til de gele trui had veroverd, een feit waarover een ieder het wel eens was. Want halverwege waren de achter standen van Bahamontes (1.51) en Groussard (bijna 3 minuten) al te groot geweest om de opmars van An quetil te kunnen verhinderen. Anquetil-Poulidor Het duel AnquetilPoulidor heeft deze tijdrit beheerst. Het stond im mers onomstotelijk vast, dat Georges Groussard. die geen treinloper is, zijn gele trui zou kwijt raken. De vraag was alleen wie van zijn beide Franse concurrenten de maillot jaune zou overnemen, waarbij Anquetil, die met een winst van negen secon den op Poulidor vertrok, uiteraard als favoriet gold. Het smalle heuvelachtige parcours was het strijdperk van deze twee groten, die om seconden winst stre den. Halverwege had Anquetil zeven seconden van de vier minuten, die hij na Poulidor was vertrokken kunnen afknabbelen. Maar het laatste deel van de route was minstens zo zwaar als het eerste en er kon nog van alles gebeuren. De mare, dat Poulidor een lekke band had gekregen, veroorzaakte dan ook nogal wat deining op de tribu nes, maar toen de leider van de Mer- cierploeg de cementen wielerbaan opstoof en Foucher, Junkermann en Jimenez bleek te hebben ingelopen, was er weer hoop in de harten van de toeschouwers. Vooral toen de mi nuten verstreken en Anquetil maar steeds niet in zicht kwam, groeide de hoop op een verrassing. sprong op Raymond Poulidor en zelfs 3.31 op Bahamontes terwijl zondag aan het slot van de twintigste etappe van Brive naar Clermont Fer- rand nog de twaalf kilometer lange en geduchte klim naar de top van de Puy de Dome te wachten staan. Het zou best eens kunnen gebeuren, dat een van deze twee grote rivalen van Anquetil juist daar de beslissende aanval zou inzetten. Pas wanneer Anquetil erin slaagt op de Puy de Dome het gele leiderskleed te behouden, is de tour prak tisch gesproken afgelopen. streep op een brug ten val, hetgeen Nijdam, die na dertien kilometer al Darrigade had ingehaald, vele secon den kostte. Toch heeft Nijdam die als zeventiende was gestart, lange tijd na Le Menn en de Brit Hoban op de derde plaats gestaan. Hij werd daar van pas verdrongen door de veel la ter vertrokken Ab Geldermans, die ditmaal goed materiaal had gekre gen, voluit mocht rijden en uiteinde lijk in 1.05.34 als negende de beste Nederlander werd. Nijdam daaren tegen werd steeds verder naar ach teren verdrongen maar toch bleek zijn 1.05.50 nog goed te zijn voor de elfde plaats. De Televizieren waren daarmee niet tevreden. Zij hadden gehoopt door Nijdam, Jo de Haan (door een lekke band tenslotte veer tiende in 1.06.12) en Rik Wouters (hij werd 33e in 1.08.09 het dagploe- genklassement te kunnen veroveren, maar daarvan is dus niets gekomen. IJdele hoop Maar zij was ijdel gekoesterd. En kele meters voor Henri Anglade, die twee minuten voor Anquetil was ge start, reed de troef van Rafael Ge- WANDELSPORT 700 Amerikaanse militairen naar Nijmeegse Vierdaagse Ongeveer 700 Amerikaanse mili tairen een veelvoud van het con tingent dat normaal naar Nederland komt zullen van 28 tot en met 31 juli deelnemen aan de internationale Vierdaagse van Nijmegen, die wordt georganiseerd door de Koninklijke Nederlandsche Bond voor lichame lijke opvoeding. De verhoogde Ame rikaanse deelneming wordt mede ver oorzaakt door de uitgebreide propa ganda die de KNBVLO dit voorjaar in het buitenland heeft gemaakt. Op zaterdag 18 juli a.s. wordt er in Warmond een stratenloop georga niseerd door de plaatselijke V.V.V. in samenwerking met de K.A.V. De Bataven. Deze wedstrijd is een onderdeel van de, in verband met de jaarlijkse Kaagweek, in Warmond te houden evenementen. Aan deze wedstrijd kunnen atleten, lid van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie, deelnemen, doch ook zullen er wedstrijden gehouden wor den, die speciaal bedoeld zijn voor ongeoefenden. De te lopen afstanden zijn voor de ongeoefenden: voor de jongens van 1518 jaar: 800 meter. Routp: Beatrixlaan, Burgemeester Ketelaar- straat, Burgemeester Nederburghlaan, van Beverningkstraat, Warmunda- straat, Burgemeester Ketelaarstraat, Beatrixlaan. Voor de heren boven 18 jaar: 2500 meter. Route: Beatrixlaan, Burge meester Ketelaarstraat, Dorpsstraat, Gemeentehaven, Dorpsstraat, Burge meester Ketelaarstraat, Beatrixlaan. De prijzen zullen bestaan uit be kers en medailles. Voor opgave en inlichtingen kan men zich schriftelijk of telefonisch wenden tot mej. J. van Rijn, Norre- meerstraat 54 te Warmond telefoon: 01711—451. De sluitingsdatum voor deelname 14 inli 1QR4. Hevige regenbuien De weersomstandigheden hadden in deze rit een voorname rol gespeeld hetgeen duidelijk in de uitslag tot uiting komt. Want de eerste zes, An quetil, Poulidor, Altig, Anglade, Adorni en Gabica reden allen toen het na hevige regenbuien was opge klaard en de wegen weer droog wa ren. Dit is ongetwijfeld van invloed geweest op de klassering van de Ne derlanders, die zonder uitzondering in de stromende regen de meer dan 42 km. moesten afleggen. Vooral Henk Nijdam, die na zijn zevende plaats in de tijdrit naar Toulon juist op dit voor hem zo gun stige langere parcours in staat mocht worden geacht zich bij de eerste vijf te rijden, heeft de nadelen van de onverwachte watervloed ondervon den. Een van de zwakste punten van de ex-Groninger is namelijk zijn stuurvastheid en op de spekgladde wegen durfde hij geen risico's te ne men. In de vele bochten hield Nij dam angstvallig het midden van de weg en tot overmaat van ramp kwam hij ruim een kilometer voor de eind- Janssen teleurgesteld Een verrassing was het rijden van Jan Janssen, die na de zware bergrit van de vorige dag had aangekondigd het in de tijdrit gemakkelijker aan te doen. Janssen had echter 's avonds, nadat hij inderdaad een uur in het bad had gezeten, zitten rekenen en was tot de conclusie gekomen, dat hij in de tijdrit best eens onder de eerste vijftien zou kunnen eindigen en dat zou weer kostbare punten voor het klassement van de groene trui ople veren. Het werd dus geen wandeling voor de Ossendrechter, die de vermoeie nissen van de aankomst in Pau won derlijk snel te boven was gekomen. Janssen fietste alsof zijn leven ervan afhing en was bijzonder teleurge steld toen hij het tenslotte toch niet verder bracht dan de met Gilbert Desmet n gedeelde 29e plaats, terwijl hij onderweg Fernandez en Mattio had ingehaald. Janssen bleef echter nog ver voor op Kees Haast (40e in 1.08.54), Zilverberg (54e in 1.10.09) en De Roo, die met een 73e plaats in 1.12.45 veruit de slechtste Nederlan der was. 17e ETAPPE 1. Anquetil (F; Geminiani). 43 km. in 1 u. 1 min. 53 sec. (met bon. 1.01.33). Op 37 sec.: 2. Poulidor (F; Magne) met bon. 1.02.20). Op 1.19: 3. Altig (D; Geminiani). Op 2.02: 4. Anglade (F; Muer). Op 2.43: 5. Adorni (I; Pezzi). Op 2.44: 6. Gabica (S; Langarica). Op 2.55: 7. Le Menn (F; Plaud). Op 3.24: 8. G. Desmet I (B; Kim- pe). Op 3.41: 9. Geldermans (Geminia ni). Op 3.51: 10. Hoban (GB; Magne). Op 3.57: 11. Nijdam (Pellenaars). Op 4.02: 12. Bahamontes (S; Remy). Op 4.18: 13. Monty (B; Muer). Op 4.19: 14. De Haan (Pellenaars). Op 4.20: 15. Foucher (F; Muer). Op 4.46: 16. Manzaneque (S; Sanchis). Op 4.51: 17. Elorza (S; Langarica) en Van Schil (B; Magne). Op 4.52: 19. Jun kermann (D; Kimpe). Op 4.53: 20. Uribezubia (S; Langarica). Op 5.59: G. Groussard (F; Muer). Op 6.06: 29. Janssen (Muer) en G. Desmet II (B; Kimpe). Op 6.11: Simpson (GB: Plaud) en Duez (F; Plaud). Op 6.16: 33. Wouters. Op 6.29: Martin (S; Re my). Op 6.48: Kunde (D; Kimpe). Op 6.55 Jimenez (S; Langarica). Op 7.01: 40. Haest (Pellenaars). Op 8.12: Pam- bianco (I; Pezzi). Op 8.18: 54. Zil verberg (Driessens). Op 8.22: Pau wels (B; Remy). Op 9.00: Galera (S; Langarica). Op 10.52: 73. De Roo. PLOEGENKLASSEMENT 1. Geminiani (Anquetil. Altig en Geldermans) 3 u. 10 min. 39 sec. Op 4.19: 2. Magne (Poulidor, Hoban en Van Schil). Op 5.40: 3. De Muer (Anglade, Monty en Foucher). Op 7.28: 4. Langarica (Gabica, Elorza en Uribezubia). Op 9.05: 5. De Kimpe (G. Desmet I, Junkermann en G. Desmet II). Op 9.32: 6. Pellenaars (Nijdam, De Haan en Wouters). ALGEMEEN KLASSEMENT 1. ANQUETIL 95 u. 18 min. 55 sec. Op 56 sec.: 2. Poulidor. Op 3.31: 3. Bahamontes Op 4.01: 4. Anglade. Op 4.53: 5. G. Groussard. Op 7.30: 6. Foucher. Op 7.46: 7. G. Desmet I. Op 9.02: 8. Junkermann. Op 11.10: 9. Jimenez. Op 12.50: 10. Adorni. Op 17.17: 11. Martin. Op 30.54: 12. Manzaneque. Op 34.59: 13. Kunde. Op 36.38: 14. Simpson. Op 37.21: 15. Pauwels. O 37 31 1fi Galera. Op 38.31: 17. Duez. Op 38.32: 18. Pambianco. Op 40.40: 19. Gabica. Op 40.58: 20. Altig. Op 47.56: 22. Elorza. Op 56.40: 24. Janssen. Op 1.18.21: 28. Monty. Op 1.20.13: 30. Van Schil. Op 1.31.19: 36. Zilverberg. Op 1.33.31: 38. Haest. Op 1.33.59: 39. Geldermans. Op 1.41.15: 41. Uribezubia. Op 1.49.30: 45. De Roo. Op 2.11.23: 61. De Haan. Op 2.20.35: 63. Hoban. Op 2.20.39: 64. Nijdam. Op 2.23.29: 67. Wouters. Op 2.35.05: 69. Le Menn. PUNTENKLASSEMENT 1. Janssen 165; 2. Altig 135; 3. G. Desmet I 134; 4. Seis 133; 5. Poulidor 110 p. De heer Jacques Goddet, organisa tor van het grote circus van de Tour de France, heeft bij het programma van de Tour beslist geen rekening gehouden met de zo succesvolle Smoke-Tour. Immers voor wieier- kenners is er aan een tijdrit met Jacques Anquetil geen eer te beha len. Men kan op een verrassing gok ken en dan welke naam dan ook neerschrijven en men kan op de lo ting hopen en dan Jacques Anquetil zetten, zoals 41(ü) inzenders deden. Uiteraard kan de Smoke-Tour, even als de Grote Tour, maar één winnaar hebben en dit werd deze keer, na de onvermijdelijke loting, Leo van der Geest, Jan van Banni ngstraat 31, Zoeterwoude. De Avoiidzesdaagse Het herstel van de Swift-combinatie heeft gisteravond tijdens de vierde wed strijd van de avondzesdaagse geen ver volg gekregen. De Leidenaars, die wel voortdurend bü de verschillende uit looppogingen betrokken waren, moesten het in de massale eindsprint afleggen tegen de „super-sprinters" als Rinus en Wim Paul, Rudie Liebrechts, Evert Dol man, Henk Koop mans en Joop Wuur- man. Er was slechts één Leidse renner die zich tussen deze rappe mannen kon werken. Henny van Gent, de Leidenaar, die voor het Haagsé De Spartaan uit komt, nestelde zich op de achtste plaats, waardoor hij het verloren gegane ter rein van woensdag, toen hij in Zwanen burg door materiaalpech uit de strijd werd geworpen, weer goed heeft ge maakt en de tiende plaats in het alge meen klassement bezet. Eerste in de algemene rangschikking werd gisteravond de snelle Hagenaar Rinus Paul, die de massale sprint van het peloton won, waaruit slechts een renner was ontsnapt: Jan Brinks. De Enkhuizense renner kwam met vier se conden voorsprong op Rinus Paul als eerste over de streep. De negentien punten van Rinus Paul waren echter ruimschoots voldoende om Theo ten Dam van de leidersplaats te verdringen. De Bollenstreek uit Lisse veroverde gisteravond haar eerste punten. Jan Aarts klasseerde zich als eerste Bollen streek-renner als achttiende en ver overde hiermee drie punten De laatste plaats blijft echter voor de Bol lenstreek-renners. Algemeen klassement: 1 M. Paul Door donderdag de tijdrit van Peyrehorade naar Bayonne geheel volgens de verwachtingen te winnen, heeft Jacques Anquetil zich in de gele trui gereden. Het ziet er naar uit dat hij het ere-tricot voor de eindstreep in Parijs wel niet meer zal afstaan. Foto: Anquetil trekt de gele trui aan. Rustdag in de Ronde van de Toekomst Straf voor Aimar en Garcia Na acht dagen felle strijd geleverd te hebben, genoten de coureurs van de Tour de l'Avenlr donderdag in Hosse- gor, een badplaats gelegen iets ten noorden van Biarritz aan de Atlantische kust, van een welverdiende rust. De stemming van de vijf overgebleven landgenoten Schuuring en Lute zfjn woensdagavond nog per trein naar huls POMPEvd.TOEKOMST-TOPgfflStan-njuTl 6 RqytfqfflerlrttT gegaan is opperbest. ZU hopen in de resterende ritten, die meer over vlak terrein voeren, op een of meer overwin ningen en bovendien is Gerben Karstens onze best geplaatste man, vast van plan zijn positie in het algemeen klassement nog wat te verbeteren, nadat hfj woens dag reeds van de 24ste naar de 15e plaats is gestegen. AANVALLEN!! De eerste Nederlandse aanval na de rustdag is gepland voor de rit van vrij dag, die van Hosegor naar Bordeaux voert. In deze stad, waar Nederland in de Tour de France en de Ronde van de Toekomst reeds zovele triomfen boekte, hopen Karstens, Pieterse, Zoet, Peters en Visser voor een nieuwe zegepraal te kunnen zorgen. De strfjd tussen de nummers een en twee in het klassement heeft zich in de etappe van Pau toegespitst, hoewel Gines Garcia en Felice Gimondi gelijk tijdig finishten. De Spanjaard kreeg nl. vijftien seconden boete omdat hij zich op de Tourmalet had laten duwen en zijn voorsprong werd daardoor terug gebracht tot slechts negen seconden. De Fransman Lucien Aimar, derde in de rangschikking, kreeg een nog zwaar dere straf. Omdat hij twintig kilometer voor Pau de Belg Sprayt na een me ningsverschil van de weg had geduwd, waardoor de Belg was gevallen, beslo ten de wedstrijdcommissarissen zijn tijd met een minuut te vermeerderen. Niet temin behield Aimar zijn derde plaats (Sparta) 51 p., 2 G. Bruin (W.-Frisia) 47 p., 3 Th. ten Dam (Spartaan) 45 p.. 4 J. Wuurman (Le Champion) 40 p., 5 G. Cuvelier (Bataaf) 40 p., 6 J. Brink (W.-Frisia) 38 p., 7 W. Paul (Sparta) 38 p., 8 J. Serpentie (Kennemerland) 37 p., 9 H. Schouten (Bataaf) 37 p., 10 H. van Gent (Spartaan) 33 p., 29 P. Bregman (Swift) 4 p., 32 J. Aarts (De Bollenstreek) 3 p., 33 C. v. d. Hulst (Swift 3p. Alg. ploegenklassement: 1 De Bataaf (Halfweg) 135 p., 2 De Spartaan (Den Haag) 102 p.. 3 Sparta (Den Haag) 97 p.. 4 West Frisia (Enkhuizen) 85 p., 5 Delta (Spijkenisse) 60 p., 6 De Pedaalridders (Rotterdam) 52 p., 7 Kennemerland (Beverwijk) 49 p.. 8 Olympia (Amster dam) 47 p., 9 Le Champion (Amsterdam) 44 p., 10 Apollo (Rotterdam) 40 p.. 12 Swift-combinatie (Leiden) 26 p., 15 De Bollenstreek (Lisse) 3 p. Algemeen sprintklassement: 1 G. Cu velier (Bataaf) 6 p., 25 J. Timmer (Kennemerland), J. van Amsterdam (Swift), W. Paul (Sparta) en W. v. Dok (West Frisia) allen 3 p. ZEILEN 480 inschrijvingen voor Braassemweek De Braassemweek 1964, welke mor genochtend een aanvang neemt en tot woensdagavond zal duren, brengt dit maal rond 480 boten aan de start in 23 open nationale en internationale wed strijden, waarnaast voorts nog een team- wedstrijd voor de Pampusklasse op het programma staat. Als steeds zijn er weer verschillende klassen met prima deelname, terwijl voorts enkele nieuwe klassen als Randmeer-, Spanker- en Vaurienklasse, die tot tien deelnemers tellen. De teamwedstrijden voor de Pampus klasse beginnen morgenochtend te half elf, terwijl des middags te half vier de tweede wedstrijd zal plaats vinden voor de zeven ingeschreven teams: Alk maar, Braassemermeer, Friesland, De Kaag, Loosdrecht, Reeuwijk en de West einder. De Flying Dutchmannklasse brengt 25 deelnemers aan de start, waaronder verschillende deelnemers, die elkaar zo pas op de WZW-wedstrijden hebben ontmoet. We vragen ons hierbij af, of winnaar J. J. Bark zich ook in het do mein van de Braassemzeilers Bart Kraan en J. van Staveren, G. Vroege en W. C. de Rooy zal kunnen handhaven. In de Valkenklasse komen Hoppe, Rolf v. d. Baumen, Kolff van Ooster- wijk, Kirkenler, Klein, Jac. Kraan en vele anderen onder de 25 deelnemers weer voor een zware strijd aan de start, terwijl in de Regenboogklasse als nieu we adspirant voor goede resultaten het oog gericht is op Bouw van Wijk. De 16 m2 Streepklasse zowel als de Vrijheidsklasse tellen niet minder dan 28 deelnemers. In de eerste klasse zal het weer een felle strijd worden tussen verschillende gegadigden, terwijl we ons afvragen of B. Willemsen in de Vrijheidsklasse meer tegenstand zal on dervinden dan op de Westeinder. Ook in de Finnjollen zijn 28 deelne mers ingeschreven met natuurlijk Koos de Jong als grote kanshebber. Het aantal Solozeilers telt op deze Braassemweek niet minder dan 53 deel nemers, die in twee groepen van resp. 30 en 23 inschrijvers zijn verdeeld. Dan zijn er nog 15 Olympiajollen, 11 Hornets, 22 12 Voetsjollbn, 20 Schakels, 25 Sternklassers, 19 Flying Juniors en 24 Jeugdklassers, die naast de B-klas- sers een uitstekend bezet programma hebben meegebracht. Als attractie op deze Braassemweek zal maandagavond een vlootschouw op het meer plaats vinden, waarbij de dorpsfanfare van Oude Wetering op het jacht „Boogschutter" zal concerteren. Woensdagavond zal tot besluit een vuurwerk worden ontstoken bij de Haarlemme rringvaart te Oudewetering Het bestuur van de Nederlandse Kar- ting Federatie overweegt de bij deze organisatie aangeloten clubs te verbie den nog wedstrijden op stratencircuits te houden. De heer Joosten, voorzitter van de federatie, verklaarde donderdag middag in Den Haag, dat hij gezien de hoge snelheden die thans bereikt kun nen worden straten-races die ook door leden van de NKF worden geor ganiseerd niet langer verantwoord acht. Voorts is het bestuur van plan con tact op te nemen met de burgerlijke en kerkelijke overheid in Limburg. Het bestuur is namelijk van mening, dat wedstrijden op geaccidenteerde circuits altijd zelfs als de internationaal ver eiste veiligheidsmaatregelen zijn geno men gevaarlijk blijven en hoopt te kunnen bereiken, dat de burgerlijke en kerkelijke instanties geen medewerking aan wedstrijden op dergelijke banen meer zullen verlenen. Leidse kampioenschappen Het is moeilijk dit jaar te voor spellen wie er Leids kampioen gaat worden. De inschrijvingen voor zater dag en zondag te houden wedstrijden is groot en bieden vele verrassingen omdat tal van vaste kampioenen van de laatste jaren ontbreken. Bij de heren b.v. missen we Thom v. Rooyen (BAT), die enkele jaren de titels op de 100, 200 of 400 meter voor rijn rekening nam. De 800 m. is een open vraag, Frans Beker (Holland) staat hier voor het eerst op de middenaf stand, ook hier missen we de kam pioen '62 en '63 Dorus Borst (bles sures). Bij de dames is Gerda Kraan niet van de partij (pokkeninjecties voor Tokio). Ook Ria Gallert sinds jaar en dag discuskampioene ont breekt op de deelnemerslijst. Al met al wedstrijden, welke onverwachie dingen te zien kunnen geven. INT. MIL. KAMPIOENSCHAPPEN Jan van Heek zal met de Nederlandse militaire atletiekploeg deelnemen aan de internationale militaire kampioen schappen, die van 6 tot en met 9 aug. in Spanje zullen worden gehouden. Van Heek komt uit bij het speerwerpen en het hoogspringen. VOETBAL VIC BUCKINGHAM TERUG BIJ AJAX Op zijn verzoek heeft de speciale commissie, die in de laatste weken de belangen van het betaalde voetbal bij Ajax behartigt, trainer Jack Rowley van zijn contractuele verplichtingen ontslagen. Het hierdoor onstane trai- nedsprobleem is door genoemde com missie echter spoedig opgelost, doordat Vic Buckingham als trainer bij Ajax zal terugkeren. ZWEMMEN ZWEILANDBAD GESLOTEN In verband met reparatiewerkzaam heden is het Zweilandbad onder de Louise de Coligny HBS aan de Kager- straat van 16 juli tot en met 19 augustus gesloten!

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8