Nieuwe Pensioenwet voor ambtenaren in de maak VRIJDAG 10 JULI 186* DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 EEN STERK STAALTJE LEUKE WOLLEN BOUCLé KARPETJES 120 x 180 52.50 in 5 kleurstellingen NATUURLIJK BIJ: HAARLEMMERSTRAAT 172—174—179 HERENSTRAAT 9 Alleen voor textiel MIDZA De aftredende secretaris-generaal van de Navo, mr. D. U. Stikker, die op het ogenblik een afscheidsreis maakt door de diverse Navo-landen, is donderdagmiddag met zijn echtgenote door H.M. Koningin Juliana in het paleis Soestdijk ontvangen. Hij zal zich na zijn aftreden vesti gen in zijn villa in Noord-Italië. De foto toont de koningin met haar gasten. (Advertentie) 2e KAMER VAKANTIE E.M.S. verwacht een belangrijk beter jaar ondanks koersverloop Op de scooter-vijver van de Linnaeushof in Bennebroek zijn donderdag middag ter introductie waterscooterraces gehouden, waarbij Godfried Bo- mans niet alleen voor de inleiding zorgde, maar zich bovendien een er varen scooter-vaarder toonde. Foto: de bekende schrijver geeft hier keu rig richting aan bij het nemen van een waterige bocht. In de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken (waarin zitting hebben vertegenwoordigers van de regering en de amb- tenarenorganisaties) is gisteren volledige overeenstemming bereikt over de hoofdzaken van een nieuwe pensioenwet voor de ambtenaren. Afge schaft zullen worden: 1. De wachttijden voor het recht op pensioen; 2. Het inkoopstelsel; 3. Het uitgestelde invaliditeitspensioen en het verhoogd in validiteitspepsioen 4. Het vervroegd ouderdomspensioen. BELANGRIJKE VERBETERINGEN In de nieuwe ambtenaren-pensi oen wet zullen enkele wijzigingen tot stand gebracht worden: 1. Het weduwen-pensioen zal steeds 5/7 van 't salaris van de overlede ne bedragen, terwijl dit tot dus verre 5/8 boven een bepaald minii mum en vijf-zevende hier onder bedroeg; 2. De Pensioenraad verdwijnt en daarvoor komt in de plaats een pensioenibestuur met een directie en een raad van toezicht; 8. Bij de berekening van het ambte- telijk pensioen waarin op zich zelf geen belangrijke wijzigin- gingen worden aangebracht zal het mogelijk zijn bij belang rijke verschillen in jaarsalarissen de diensttijd in tweeën te knip pen. 4. Bij het gewone invaliditeitspen sioen wordt meer rekening gehou den met de invaliditeitsgraad en de inverdiende diensttijd. WEDUWNAARSPENSIOEN Geheel nieuwe elementen in de komende ambtenarenpensioenwet zullen zijn: 1. Een weduwnaarspensioen (wan neer een gehuwde ambtenares, de kostwinner is vóór haar echt genoot overlijdt). 2. Maandelijkse uitbetaling van pen sioen i.p.v. driemaandelijkse. 3. Uitkering van twee maanden pen sioen aan de weduwe bij het over lijden van 'n gepensioneerd amb tenaar. De nieuwe pensioenwet voor *de ambtenaren, over de hoofdlijnen waarvan regering en ambtenaren- organisaties nu overeenstemming hebben bereikt, zal ten departemente van Binnenlandse Zaken verder ge reed gemaakt worden. Minister To- xopeus, die heeft meegedeeld „op recht verheugd" te zijn over de over eenstemming hoopt dat hij spoedig het wetsontwerp bij de Staten-Gene- raal kan aanbieden. Bij de parlementaire behandeling zal de minister de hoofdlijnen van de bereikte overeenstemming niet loslaten. Maar hij heeft zich bij voorbeeld niet opgesteld tegen mo gelijk kleinere wijzigingen. De nieuwe wet, waaraan enkele jaren door de centrale commissie voor georganiseerd overleg in amb tenarenzaken is gewerkt, moet aan de, pensioenregeling een eigentijds gezicht geven. Dit is bereikt zonder de grondslagen van het bestaande ambtelijke pensioenrecht te verla ten. MEER PENSIOENGERECHTIGDEN De pensioenrechten zullen voort aan voor meer ambtenaren gelden. De voorwaarden voor het ambtenaar schap zijn n.l. verlicht. Allen, die in tijdelijke dienst of op arbeidscon tract werkzaam zijn, vallen na een half jaar onder de werking van de wet. Tot dusverre geschiedde dit pas na twee en soms na vijf jaar. De wachtgelders blijven in de toe komst ambtenaren in de zin van de wet zolang zij wachtgeld hebben. De wachtgeldtij d telt dan voor de helft of een kwart mee als diensttijd. Tot dusverre werd bij ontslag recht op pensioen verkregen na zeven dienst jaren (bij gegeven ontslag) en na 10 dienstjaren (bij gevraagd ontslag). In de nieuwe regeling zal tegenover elk jaar ambtelijke dienst een even redige pensioenaanspraak bestaan. Het afschaffen van het vervroegd Nog terug voor het REM-wetje Na een indrukwekkende lijst van onderwerpen te hebben afgehandeld, 308 schriftelijk*, 28 mondelinge vra gen te hebben gesteld en twee inter pellaties te hebben gehouden, is de Tweede Kamer op reces gegaan. De voorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel zei in zijn slotrede o.m., dat de proef met openbare commissiebehan deling van begrotingen redelijk ge slaagd is. Het ligt in de bedoeling dit najaar tien begrotingen in open bare commissievergaderingen te be handelen. Mr. Van Thiel kondigde aan, dat in de komende herfst wellicht ook op maandagen en vrijdagen zal moeten worden vergaderd. Hij kwam opnieuw terug op de noodzakelijke bezinning t.o.v. de ver- ouderdomspensioen wil niet zeggen, dat vervroegd ontslag, b.v. voor de genen, die een zware functie hebben onmogelijk wordt, voor hen worden voorzieningen getroffen naar analo gie van de bestaande wachtgeldre geling. Het is de bedoeling, dat in de nieu we pensioenwet de reeds eerder doorgevoerde maatregelen (welvaart- vast pensioen en inbouw met AOW en AWW) worden ingepast. Bij het overleg in de centrale com missie voor georganiseerd overleg heeft wijziging van de bijdrage der ambtenaren geen onderwerp van be spring uitgemaakt. Over de totale kosten van een en ander zijn geen mededelingen verstrekt. De verbete ring van het weduwenpensioen, dat nu steeds de helft van het salaris wordt, zal evenwel rond ƒ- 45 tot 50 miljoen meer vragen. ZWOLSMAN: „IK ZOU ZELF BIJNA GAAN BIJKOPEN" De exploitatiemaatschappij Sche- veningen (EMS) N.V. heeft in het eerste half jaar 1964 voor circa 40 min aan onroerend goed verkocht, waarop een zeer belangrijk bedrag aan winst werd geboekt. De verko pen lagen ongeveer 8,5 min boven taxatiewaarde. De verkopen omvat ten in de eerste plaats een groot aan tal panden in aanbouw, die voor ver koop waren bestemd. Verder vallen hieronder die panden van dochter maatschappijen, die om economische redden moesten worden afgestoten. Dit heeft de heer R. Zwolsman, voor zitter van de raad van bestuur van de EMS, gisteren meegedeeld op een persconferentie. Hij voegde eraan toe dat de verko pen van het concern iedere keer weer de verwachtingen overtreffen. „Dit in tegenstelling tot de koersont wikkeling van het aandeel EMS". De vooruitzichten zijn zodanig, dat de totale resultaten van 1964 zich aanmerkelijk beter laten aanzien dan die van 1963. In de eerste zes maanden van 1964 heeft de EMS ook voor ruim 25 miljoen onroerend goed gekocht. Hieronder zijn veel terreinen begre pen, waarop te zijner tijd zal moeten worden gebouwd. „Dit bedrag is be steed om nieuwe activiteiten te kun nen ontplooien, of om bestaande ac tiviteiten af te ronden", aldus de heer Zwolsman. Hij ontkende geruchten als zou de EMS in liquiditeitsmoeilijkheden verkeren. Weliswaar is de liquiditeit op dit moment niet zeer groot, maar vele middelen staan het concern ten dienste om op korte termijn een goe de liqüiditeitspositie te verkrijgen. Het koersverloop van het EMS-aan- deel noemde de heer Zwolsman „on begrijpelijk". De aandelen dalen snel op de beurs. Er is wel gesuggereerd dat de Zwolsman-groep uit haar be zit belangrijke pakketten zou verko pen, maar dit is niet het geval, zo verklaarde hij. ,Jk ben er zelfs bijna niet meer van af te houden aandelen bij te kopen, gezien dit irreele koers- niveau". VALVAN 22 METER De 34-jarige gehuwde opperman H. Schreuder uit Leeuwarden is giste ren na een val van 22 meter van de achtste verdieping van een in aan bouw zijnde torenflat aan de Gro ninger Straatweg in Leeuwarden aan de bekomen verwondingen overle den. De opperman was bezig door mid del van eeri hijskraan een aantal be kistingstukken te transporteren. Op onverklaarbare wijze kwamen de jukken in beweging en de heer Schreuder bleèf achter een daarvan haken. Het zwaargewonde slachtoffer werd na zijn val ook nog getroffen door enkele neerstortende jukken. Een uur later overleed hij in het Dia- conessenziekenhuis te Leeuwarden. Door een aardverschuiving ten zuiden van Kathmandoe, de hoofd stad van Nepal, zijn donderdag zes mensen om het leven gekomen en 19 ernstig gewond. Senator Edward „Ted" Kennedy, die onlangs ernstig gewond geraakte toen zijn vliegtuig neerstortte, wuift terwijl hij het Cooley Dickinson-zie- kenhuis in Northampton, Massachusetts wordt uitgedragen. Hij is over gebracht naar het New England Doopsgezinde ziekenhuis in Boston om daar verder te genezen van zijn verwondingen. houding regering-geregeerde en kie- zer-verkozene. De afstand moét wor den verkleind. Aan de politiek dient een voor het volk begrijpelijke vorm te worden gegeven. De kamer komt op 15 september of, zo nodig eerder voor het „REM- wetje" weer bijeen. Kamer haalde CAMPUS binnen Hogeschool met woonplicht De Tweede Kamer heeft gistermid dag de wettelijke regeling voor het experiment met de Twentse Campus Hogeschool aanvaard. Alleen de he ren Jongeling (GPV) en Van Dis (SGP) waren tegen. De laatste vond de Campus-hogeschool in strijd met de vrijheid die bij het hoger onder wijs altijd heeft bestaan en vreesde dat het verplichte verblijf op de campus „geestelijke uniformering" in de hand zou werken. De heer Schuuring <CH) heeft zijn amandement dat het wonen op de campus van de T.H. in Enschede ge durende twee jaar verplicht wilde stellen, ingetrokken. Hij dééd dit toen minister Bot die één jaar „woon plicht" voldoende vond, een wijzi ging voorstelde waardoor de raad van bestuur van de T.H. het recht krijgt, zonodig ook voor het tweede studiejaar een woonplicht in het le ven te roepen. De minister, die het vanzelfsprekend vindt dat de stu denten op de campus blijven wonen omdat zij op die manier het meeste profijt van de in Enschede geboden mogelijkheden trekken, meent dat via ^ijn tussenvoorstel hetelement van vrijwilligheid beter gehonoreerd wordt dan door een voortgezette dwang te scheppen. Arbeidsverbod voor jeugdigen wordt vaak overtreden Uit een onderzoek dat de Katho lieke Arbeiders Jeugd Beweging in Nederland (KAJ) heeft laten instel len naar de arbeidssituatie van de werkende jeugd blijkt dat met het arbeidsverbod voor 14-jarige meisjes nogal eens de hand wordt gelicht. Vaak worden deze jonge meisjes op een of andere manier in het arbeids proces opgenomen. Uit een onderzoek kwam naar vo ren dat aan de voorbereiding op het arbeidsleven nogal wat mankeert. Te veel jongeren worden op de vaak on geschoolde fabrieksarbeid losgelaten, zonder dat zij enig idee hebben van wat dit werk eigenlijk inhoudt. De eentonigheid van het werk voor on geschoolden leidt veelal tot ontevre denheid. Een andere veelgehoorde klacht vooral bij de jongste arbei- ders(sters) heeft betrekking op de korte vakantieduur. Kenmerkend is de beroepswisse ling bij de oudere leeftijdsgroepen. Oorzaak is hier in de meeste geval len positieverbetering. Over de sfeer op het werk klagen slechts weinigen. De onderzoeksgroep bestond uit 1000 jeugdige, in het arbeidsproces opgenomen, jongens en meisjes in de leeftijd van 14 tot en met 25 jaar. De resultaten van het onderzoek dienen als materiaal voor het studiecongres van de Europese katholieke jonge ren, dat over enkele weken in Straatsburg wordt gehouden. PROVINCIAAL BESTUUR PATERS FRANCISCANEN Onder voorzitterschap van de ge nerale visitator, pater Emilianus Pe ters o.f.m., uit België, is in het pro- vincialaat der Minderbroeders Fran ciscanen te Weert de driejaarlijkse provincievergadering beëindigd met de keuze van vier nieuwe bestuurs leden of definitoren. Het zijn de pa ters Burkhard Van Summeren, An dreas van Ophem, Walter Goddijn en Donulus Munster. Op instigatie van gemeentebestuur en politie heeft een borstel- en veegmachinefabriek in Alkmaar donderdag middag op het drukke Stationsplein van die stad een proef genomen met uit borstels bestaande markeringen van zebrapaden. De witte borstels van vijf centimeter hoog, die in betonnen blokken zijn gemonteerd, zouden vooral hun nut bewijzen bij avond omdat zij in het licht van koplampen duidelijk opvallen. Ook bij slecht weer en modderige wegen zouden de borstels goed zichtbaar blijven daar zij zelf geen vuil opnemen. Foto boven: de borstelmarkering in gebruik, onder: het aanbrengen van de borstels bij een zebrapad. Men schat dat de borstels een jaar meegaan.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7