Dode en gewonde bij verkeersongeluk Laura had weer Laura-weer Leidse Bioscopen De Nerveuze Nerviërs VULCANO V^iJ DAG 10 JULI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 geaamerüijke middenstand daar, trac teerde alle rijders en redsters op li monade. Dat was .kaasje" voor de wat verhitte Laurianen. Men kreeg ook weer soep. Een in dustrie schonk de ingrediënten, vaar dige handen bereidden het in de Mar- tha-stichting te Alphen aan den Rijn en de dames Van der Steen en Mul der, reikten de heerlijke soep uit, „ergens onder weg", nadat de heer Klip voor het transport had gezorgd van het eerstgenoemde punt naar de uitdelingspost. Men kreeg ook chocomel aangebo den en vandaag wacht de Laurianen een tractatie van Coca-cola (Alphen a. d. Rijn). Lekke banden waren er vrij veel te repareren, misschien als gevolg van de natte wegen, maar misschien ook zit er teveel slecht materiaal on der de fietsen. Philidor vooraan in Laura-toernooi Gisteravond is in het kader van de Laura-vierdaagse in het Nutsgebouw te Alphen a. d. R(jn het traditionele Lau ra-gongschaaktoernooi gehouden, geor ganiseerd door de Alphense Schaak club. Er werd gespeeld in elf groepen van «es spelers. De houder van de wis selbeker, de Philldorspeler M. D. Et- mans, slaagde er deze keer niet in groep 1 te winnen en moest met een derde plaats genoegen nemen. De eind stand in deze groep werd: 1 J. J. Piket (Phil.) 4«/«. 2 R. A. G. de Graaff (Phil.) 4. 3 M. D. Etmans (Phil.) 3«/i. 4 H. P. v. d. Spek (LSG) 2, 5 P. de Jong (Al phen) 1, 6 J. van Harten (Alphen) 0. De partijen in deze groep ondervonden enige vertraging, aangezien de heer P. de Jong een paar losgebroken koeien moest gaan vangen. Groep 2: 1 R. D. Westra (Phil.) 5, 2 H. Verberg (Phil.) 3. 3-4 W. v. Eeek (Bodegraven) en A. J. W. Kohlbeck (Phil.) 25 H. Th. Weiland (LSG) 2 en 6 A. v. d. Wijngaarden (Alphen) 0. De overige winnaars waren: groep 3 A. Smit, groep 4 H. van Loon, groep 5 C. J. Verbiest, groep 6 J. G. Kardol, groep 7 C. G. J. Keulemans, groep 8 H. J. van Harten, groep 9 C. Kleiweg, groep 10 M. Menken en groep 11 P. de Ruiter. De finale ging tussen Westra, Smit, Kardol en Van Harten, die allen hun groep met 5 uit 5 gewonnen hadden. In de afvalvierkamp toonde R. D. Wes tra zich overduidelijk de sterkste en zodoende mocht hij de wisselbeker in ontvangst nemen. De enige vrouwelijke deelneemster, mevr. R. Piket-Kerstens, ontving van het verheugde Alphen-be stuur een kleine attentie. Gistermorgen omstreeks zeven uur is de 41-jarige heer W. Kamermans, toen hij met zijn auto op de provin ciale weg Amsterdam-Weesp-Bussum links voorgesorteerd stond, aan de rechterkant door een vrachtwagen geraakt. Zijn auto werd op de linker weghelft geduwd, waar hij in bot sing kwam met een uit Bussum na derende personenauto. De heer Kamermans werd uit zijn auto geslingerd en zo ernstig gewond, dat hij gisteravond in de Sint Gerar- dus Majellastichting in Bussum is overleden. De 15-jarige jongen R. v. S. uit Amsterdam die naast hem zat, werd vrij ernstig aan het hoofd ge wond. De jongen is opgenomen in een ziekenhuis in Amsterdam. Een man die donderdagavond met een kind van vijf jaar uit Oost-Ber- lijn naar het westelijke stadsdeel trachtte uit te wijken, is door drie Oostduitse grenswachten aangehou den. Onderweg wachtten verkwikkingen van limonade en soep De Alphense Rijwielvierdaagse, de 17de Laura-rit, nadert zijn einde. De derde dag van dit rijwielfestijn, nu ja met een klein beetje pijn en narig heid van weer en wind, is overigens ook weer in goede steming verreden. De laatste loodjes wegen het zwaarst en die komen vrijdag aan bod. Daar om was het donderdagavond vrij vroeg stil in Alphen. De meesten hadden al tijdig hun rust genomen en hun bed opgezocht. Alle ontspanning, dansen hier of daar en een feestavond in Avifauna met de Aviola's uit Aalsmeer, die voor een heerlijk feestgedruis hadden ge zorgd, liet men overigens niet in de steek. Het is een stevige kara vaan; men laat het er niet gauw bij zitten. De Laurianen hebben donderdag wel bijzonder sterk de tanden op el kaar gezet. Het weer was niet bijzon der gunstig, „Echt Laura-weer", zei den de veteranen, die wel meer een keer tijdens de Laura op de pedalen moesten staan om stormen en regen- vlagen te trotseren. Het begon zo mooi, dit jaar; niemand had ver wacht, dat het zo ten slechte zou ke ren; maar vrijdag zal het feest-weer en weer feest zijn. Dit prettige voor uitzicht hield vandaag allen bij el kaar, allen op de fiets en allen kwa men zich tijdig afmelden in het Lau ra-centrum. Ook mijnheer Van der Fluit, een 71-jarige Leidenaar, over wie wij eer der meer schreven. Hij zou vandaag overigens alle reden toe hebben ge had om het bijltje er bij neer te leg gen. Hem overkwam een flink on geval onder de gemeente Woerden. Het tempo, dat hij met zijn groeps genoten wilde bijhouden, was mis schien een beetie te hoog geweest voor hem; hij begon te slingeren en viel; flink toegetakeld aan gezicht en benen en een flinke buil op het hoofd, werd hij door de Laura-dokter Van der Steen, die dagelijks in de rit meereed, behandeld. Tot ieders verbazing besteeg hij daarna zijn sta len ros weer en liet niets van zijn ongemakken merken. Tractatie in Woerden In Woerden was ook iets prettigers De films in de week van 9 juli tot te beleven; „Woerdens Bloei" van de 16 juli zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd; Camera: „De Strop". (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido; „Captain Newman". (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.15, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Slaapkamer geheimpjes" (alle leeftijden). Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: „Adorable Julia". (Volwassenen). Dagelijks- 2.30. 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Irma la Douce, str. volw. Dagelijks: 2 en 8 uur. Zondag: 2 uur, 5 en 8 uur. Rex: „Eddie op het spoor der ver dwenen vrouwen". (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.15, en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4 45 7.15 en 9 15 uur. Ma.-wo.: „Hunde, wollt Ihr ewig leben". (14 jaar). Terugblik. Van de beide Brand punten, die de KRO in de afgelopen dagen op het scherm heeft gebracht, was een reportage van de deskundige Henk Neuman over mr. ambassador Adlai Stevenson als hoofdfiguur wel de belangrijkste. Daarbij kreeg de kijker opnieuw inzihct in de voorbe reiding van de verkiezingen in Ame- ka. Donderdag ging Molière's be kende toneelspel „De Schelmenstre ken van Scapin", een veel gespeelde Franse klucht, die ook nu wel de no dige bijval zal hebben bereikt. On der regie van Erik Vos en Frans 't Hoen heeft een groep spelers en speel sters met hoofse grandeur en uiter lijke zwier de in stilte geleden ar moede overtroffen. De reportage van Hans Bik ,Over de streep" was een felle aanklacht tegen de bureaucratie in ons land. Ze behandelde de pro blematiek omtrent het verschil in woningbouw tussen Nederland en België en daarvoor was een half uur eigenlijk tekort. Maar goed: er moest ook nog tijd overblijven voor een angstwekkend uurtje film met Alfred Hitchcock. Eerder kwam Rens van Dorth even langs, waarbij het gelukkig was, dat hij ook de fameu- se goochelaar Fred Kaps had mee gebracht. In „Top en flop" van de VARA hebben we nu eens 'n juiy meegemaakt, die de honderd gulden presentiegeld niet al te gemakkelijk verdiende. Het waren evenwichtige jongelui, met een uitgesproken me ning: een dochter van Max van Praag en een van Thom Keiling, ver der een zoon van Ary Snoek pn een van Maria Zamorra, allen dus kin deren van Omroepartisten. „Paneel" van Ingmar Bergman was een morali teit, wel artistike, maar ondanks re gisseur Kees van Iersel niet be paald boeiend. Bovendien werd er een vaak hinderlijk gebruik gemaakt van overlappende beelden. De afge studeerden van de Amsterdamse toneelschool deden nochtans hun best. We hebben tenslotte applaus voor het in beeld gebrachte werk ven de Wegenwacht-ANWB. NTS bouwt steeds verder. Nu en dan geven we bericht over nieuw bouw vanwege de Ned. Televisie stichting in Hilversum. Wie zou me nen, dat daardoor de originele stu dio's in Bussum allengs worden ver laten, vergist zich. Want ook daar moet doodgedwongen worden uitge breid. De Omroepen hebben namelijk stijgend tekort aan vloerruimte. Naast en aphter de bestaande Vitusstudio in Bussum wordt nu nieuwe ruimte geschapen door verbouw van enkele panden aan de Sint Vitusstraat, waar eerder middenstandbedrijven waren gevestigd. Daar zal een grote studio zaal worden ondergebracht, waarin de t.v.-medewerkers via een geslo ten t.v.-circuit kunnen kijken naar de op beeldband vastgelegde produc ties. Daarbij komt er nieuwe opslag ruimte voor de beeldbanden en am- pex-installaties, waarmee de t.v.-pro- gramma's magrfetisch worden gere gistreerd. Inmiddels vordert de gi gantische studiobouw aan de Lage Naarderweg in Hilversum. TV en Wereldomroep. De even eens in Hilversum gevestigde We reldomroep wil zich ook met t.v. gaan bezig houden. Maar nu vindt ze de commissie-Scholten op haar weg met telerstellende passages in een rapport over gevraagde levering van t.v. transcripties en -producties aan het buitenland. Men wil de We reldomroep geen monopolie verstrek ken; maar die is o.i. nooit opgeëist. Coördinatie van activiteiten is stel lig gewenst en we lezen in het zo juist verschenen jaarverslag van de Wereldomroep, dat ze die coördinatie zelfs noodzakelijk acht. Men rpag ho pen op gunstige beslissingen, gezien de voorbije jaren van practische t.v;- werkzaamheden van de Wereldom roep, in nauwe samenwerking met de NTS, voor de Ned. Antillen. Komende uitzendingen. Van avond heeft de AVRO zowel Peter Kreuder als Rihcard Boone in haar programma. Op het tweede net ver schijnt Johan Kaart in „Hierrie om Harrie" en maakt Mantovani muziek. Een vervolgverhaal van Suske en Wiske Snelle, comfortabele en goedkope familiewagen met enorme koffer ruimte. Felle motor met laag ben zineverbruik. Veilige voorwielaan drijving. Inspectiebeurten om de 10.000 Km. Veel ruimte voor 5 per sonen: Alr-conditioning, verwar ming en defrosters. Tochtruitjes, zonneklep en vele andere Gesynchroniseerde 4 - MAAK H ONTDEKKINGSRIT Bk Automobielbedryl GEBR. HUISMAN Levendaal 80, Tel. 22962—34000. LEIDEN. (Advertentie) Zaetrdag komt de NCRV met de Be verly Hillbillies en met een nieuw programma van George Noordhof. We menen te weten, dat hij deze keer de aap uit de mouw zal manoeuvre ren. Na hem gaat Lucy Ball naar Japan.. Zondag bij de VARA leidt Cor Steyn een muzikale vacantietrein, bespreekt dr. L. de Jong de wereld van vandaag en wordt de weg naar het Witte Huis in een filmdocumen taire behandeld. En u weet: elke avond komt de Tour de France op de beeldbuis. Het tweede net behan delt zondag opera en olympiade. Aetherklanken ZATERDAG 11 JULI 1964 HILVERSUM I 402 m 7.00 VARA, 9.40 VPRO, 10.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws, 7.10 Ochtendgymnas tiek, 7.20 Socialistisch strijdlied, 7.23 Lichte grammofoonmuziek (7.30 Van de voorpagina, praatje), 8.00 Nieuws, postduivenberichten en socialistisch strijdlied, 8.18 Lichte grammofoon muziek, 8.30 Wegwijzer: tips voor vakantie- en snipperdagen. 8.40 Lich te grammofoonmuziek, 9.35 Water standen, 9.40 Met het oog op de Bij bel, lezing, 9.55 Belevenissen van een caravan - kampeerplaatsbeheerder, praatje. 10.00 Buitenlands weekover zicht, 10.15 Z.O. 135: gevarieerd pro gramma (11.0011.02 Nieuws). 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw, 12.33 Sportnieuws, 13.00 Nieuws, 13.15 VARA-Varia, 13.20 Ra dio Jazzclub, 13.50 Uitlaat: program ma voor de twintigers, 14.25 Instru mentaal Octet: lichte muziek (gr.), 14.45 Kinderkoor, 15.05 Reisindruk ken van Israël. 15.20 Internationaal Orgel Improvisatie Concours 1964. In de pauze: 16.00 Nieuws, 16.30 Boekbe spreking, 16.50 Pianoduo. 17.10 Lich te grammofoonmuziek, 17.40 Jazzmu ziek, 18.00 Nieuws en commentaar, 18.20 Lichte grammofoonmuziek. 19.00 Tijd voor teenagers, 20.00 Nieuws, 20.05 Disco-Festival, 21.00 Socialistisch commentaar, 21.15 Tan go-rumba orkest en zangsolisten, 21.40 Op de vlucht, ^oorspel, 22.15 Muzikale commentaartjes (stereofo- nische uitzending), 22.30 Nieuws. 22.40 Actuele kroniek, 22.55 Zij die van de zon leven: licht vakantiepro gramma, 23.30 Lichte orkestmuziek stereofonische uitzending), 23.55— 24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws, 7.10 Morgengebed, 7.15 Klassieke grammofoonmuziek. 7.45 Geestelijke liederen, 7.55 Over weging, 8.00 Nieuws, 8.15 Djinn, ge varieerd programma, 12.00 Angelus. 12.04 Katholiek Nieuws. 12.10 Lichte grammofoonmuziek, mededelingen t. b.v. land- en tuinbouw. (Om 12.30 12.33), 13.00 Nieuws ,13.15 Marktbe richten voor boeren en tuinders, 13.18 Musicerende dilettanten: Fan fare-orkest. 13.45 Dwars door de groene hel, reisbeschrijving, 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Lichte grammo foonmuziek en voordracht. 16.00 Voor de jeugd, 16.15 De Springplank: jon ge artiesten, 17.00 Opera-aria's (gr.), 17.30 Boekbespreking, 17.40 Opera aria's (gr.), 18.00 Kunstkroniek, 18.30 Italiaanse liederen (gr.), 18.50 Licht baken, lezing, 19.00 Nieuws, 19.10 Actualiteiten, 19.22 Nabeschouwing van de Tour de Franse, 19.30 Holland Festival 1964: Residentie orkest en solist: klassieke muziek. 20.30 Raaien maar: muzikaal spelletje, 21.30 Onze kinderen en het middelbaar onder wijs, lezing, 21.45 Lichte grammo foonmuziek, 22.15 Wereldoorlog, do cumentaire over de oorlog van 1914- 1918. 22.30 Nieuws, 22.40 Tekenen des tijds. gesprek. 23.00 Moderne grammofoonmuziek (stereofonische uitzending), 23.55—24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: 15.00 Filmkader, 15.25 Fila telistisch allerlei. 15.45 Kom er maar eens voor amateursprogramma. 61.30 Memo. 16.40 Artisnieuws. 17.00 17.45 Voor de kinderen: NCRV: 19.30 Barend de Beer, film voor de kinde ren. 19.35 Lassie. TV-film: NTS 20.00 Journaal: NCRV 20.20 Memo. 20.35 De Beverly Hillbillies, TV-film. 21.00 De aap uit de mouw, populair weten schappelijk programma, 21.30 Lucy Ball. TV-film, 22.20 Dagsluiting; NTS 22.30 Journaal. 22.35—22.45 Filmver slag van de Tour de France. Experimentele uitzendingen op het tweede net (kanaal 27) NTS: 15.0516.40 Sportcocktail. door Antonio del Monte 21) „U erkent dus de betrouwbaarheid van dit stuk?" vroeg hij langzaam en hij keek of hij genoot van zijn eigen gewichtigheid. „U kunt mij even tueel dus zwart op wit verklaren, dat er niets dan de waarheid in staat?" „Ja", knikte Maddalena en voor het eerst van haar leven voelde ze iets van zelfmedelijden. Voelde ze, dat waarheid niet altijd waarheid is en kleuren niet altoos zo uitgespro ken wit of zwart zijn als mensen hebben uitgemaakt. De inspecteur werd plotseling ac tief. Hij begon voorwerpen op zijn bureau te verleggen, zodat er voor Maddalena een ruimte ontstond van enkel groen biljartlaken, aan één kant begrensd door een brede strook van bruin eikenhout. „Het spijt mij", zei hij zelfverze kerd. „Maar ik zal u moeten uitwij zen. Wij kunnen u onmogelijk langer in Napels handhaven. Ik moet u terugsturen naar uw geboorteplaats met de aanmerking er bij, dat u die niet mag verlaten zonder toestem ming van de politie." „Voor hoe lang geldt die bepa ling?" vroeg Maddalena schor. „Voor heel uw leven", antwoordde hij vriendelijk. Hij schoof het papier over het bureau in haar richting. „U zult dit moeten tekenen. U mag het natuurlijk eerst nog wel nalezen." Ze schoof wat naar voren. De stoel kraste over de planken vloer. De in specteur luisterde ontstemd naar het geluid. Ze droeg zwarte handschoenen, die fel contrasteeerden met het wit van het papier. Ze las enkel de laatste alinea. „de zedenpolitie van Napels gebiedt geïncrimineerde onder toezicht van wettelijk gezag te vertrekken met de postboot van zondag. Ze keek op. Naast het papier lag het ronde horloge en het tikte fluis terend en vlug. „Dat is nog twee dagen', zei ze moeilijk en aarzelde Hij haalde zijn schouders op en voegde er aan toe: „ik zal u op de boot laten brengen en daarna zult u geen last meer van ons hebben. Het is u alleen verboden om in die twee dagen uw huis te verlaten. Vanaf he den tot het ogenblik waarop u het vasteland verlaat, staat u onder streng toezicht." „En als ik weiger ie tekenen?" „U schijnt absoluut geen oog voor de situatie te hebben". Ongeduldig verschoof hij op zijn stoel, die in al zijn voegen kraakte. „Wanneer u weigert te tekenen, moet ik u hier houden. U krijgt misschien proces sen, weet ik al wat voor onaange naamheden. In uw eigen belang raad ik u ten sterkste aan dit stuk te te kenen." Hij reikte haar eer. pen over. Een lange, zwarte pen, die uitliep in een scherpe punt. Dwingend schoof hij de inktpot over het groene laken van de schrijfta fel. Toen Maddalena indoopte, zag ze het horloge. Het had sierlijke wijzer tjes, die juist vier uur wezen. Nu vertrok de trein. Terwijl ze traag de natte pen naar het papier bracht, hoorde ze haar eigen stem, die tegen Sybille had ge zegd: „Trouw dan een rijke man. Als hij een bom duiten voor je be taalt kom je wel weg." Ze had er geen seconde bewust aan gedacht. Nu wist ze heel absoluut, dat ze met de trein naar Ghiffa had willen gaan. Op de hoek van die drukke straat had ze onbewust geweten, dat ze door hem weer tot zichzelf zou kunnen terugkeren. Ze begon haar handtekening te zet ten. Onwennig, want ze schreef nooit. Toen de laatste haal op het papier stond, had ze het gevoel van leeg te zijn. Leeg en kleurloos en zonder glans als een oude verroeste bus, die op een vuilnisbelt is terecht geko men. De inspecteur stond op. Hij leunde met zijn handen op het bureau, na dat hij het document had weggebor gen en teruggelegd in de rode mag, die hij wegsloot in een lade. Hij leunde enigszins voorover toen hij sprak. „Als u nu ook nog een verklaring wilt u tekenen, dat u geen pogingen in het werk zult stellen het huis van mevrouw Ciesatti te verlaten, kunt u zonder geleide naar huis gaan nu." Hij was een onmiddellijk en feil loos werkend apparaat, deze inspec teur. Nauwelijks had Maddalena hem het bevestigende antwoord gegeven, of het papier lag al voor haar. „Nu kunt u gaan", zei hij later en hij knikte ten teken, dat de za^cen nu volledig afgewikkeld waren. „Juf frouw Natoli". Later kon ze zich nooit meer pre cies herinneren hoe ze eigenlijk was thuisgekomen. Van straten, huizen en mensen had ze niets gemerkt; gelui den waren niet tot haar doorgedron gen. Ze voelde zich alleen maar moe, doodmoe. Pas toen ze haar eigen straat bin nen kwam, begonnen haar ogen weer iets te zien. Het zoontje van de buren rende haar voorbij met een emmertje smel tende ijsblokjes in zijn hand geklemd. En aan de overkant maakte Cesati de voordeur open. Hij stak zijn hand op toen hij haar ontdekte en daarna floot h\j lang en schel. Maar Madda lena reageerde niet. „Is er wat?" vroeg hij lachend toen ze langs hem naar binnen ging, en er klonk iets van spot in zijn stem. „Je kijkt alsof ze' 'je een liter citroensap naar binnen hebben gego ten." „Bemoei je d'r niet mee", zei ze. „Aders", mompelde hij en achter haar rug smeet hij verontwaardigd de deur in het slot. Daarna was het huis stil en koel als een grafkel der. Maar plotseling stond mevrouw Cie satti voor de deur van de ontvang kamer. Ze stond er zo onverwachts, dat Maddalena een ogenblik van haar schrok. Ze had de handen in de zakken van haar peignoir gestoken en keek Mad dalena doordringend aan. Haar ogen waren harder dan metaal en de trek ken in haar gelaat kouder dan steen. Alleen haar stem kon ze niet hele maal beheersen. „Nu sta je er goed op", zei ze met een even doorklinkende toon van triomf. „Zo", zei Maddalena klankloos. „Laat me er door", commandeerde Cesati achter haar en toen ze niet snel genoeg naar zijn zin reageerde, duw de hij haar tenslotte opzij. Grinni kend liep hij naar mevrouw Ciesatti en legde zijn hand op haar arm. Onmiddellijk veranderde zij. Het was of ze werd aangeraakt door een god en een zekere menselijkheid weer door haar aderen begon te vloeien. „Ja", knikte ze. „We zullen een glas wijn drinken, Cesati". Hij maakte de deur voor haar open met een gracieus bijna vrouwelijk ge baar. „En jij moet maar denken, dat een boottocht uiteindelijk prettiger is dan zo'n stoffige treinreis", spotte me vrouw Ciesatti. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2