Moderne vrouwengevangenis en een strafgesticht met paviljoens VERBETERING VAN GEVANGENIS WEZEN IS DRINGEND NOODZAKELIJK NIJMEEGSE RAAD BOOS OP MINISTER VAN FINANCIëN overgenomen door „Holiday on Ice"? RECHT VAN BEROEP TEGEN GEVANGENISDIRECTIE DONDERDAG 9 JULI 1984 DE LEIDSE COURANT MINISTER KONDIGT AAN: Minister Scholten van Justitie zal bij het bouwprogramma voor gevange nissen en andere inrichtingen voorrang geven aan de bouw van een straf gesticht in Gouda dat uit driemaal vier paviljoens voor elk 24 gedetineer den zal bestaan. Gelijke voorrang krijgen de bouw van een strafgesticht op de terreinen te Veenhuizen voor ongeveer 150 man zes paviljoens met elk 24 plaatsen en de bouw van de vrouwengevangenis te Arnhem die 75 vrouwen kan herbergen. In het Marlborough House in Londen is woensdag de 129ste Commonwealth Conferentie begonnen. Aan deze conferentie nemen de staatshoofden uit alle delen van het Britse Rijk deel. Op de foto heeft president Kwame Nkroemah van Ghana kennelijk net een grapje verteld aan mevr. Sirimavo Bandaraike (de enige vrouwelijke minister-president ter wereld) van Ceylon. De Nijmeegse gemeenteraad heeft gisteravond in scherpe bewoordingen het optreden van de minister van Financiën veroordeeld bij het vaststel len van een vergoeding voor gele den oorlogsschade. De raad steunde het college van burgemeester en wet houders in zijn voornemen om bij de troon beroep aan te tekenen tegen de beslissing van de minister. Het ging in deze zaak om een be drag van ruim 164.000 gulden, zijnde het verschil tussen de som van 215.000 gulden die de minister enkele jaren geleden nog wilde betalen als scha devergoeding voor het in de oorlog verwoeste pand „Bellvoir" en het be drag van 51.000 gulden, dat de mi nister nu voor dit pand wil geven, waardoor de gemeente een reeds ont vangen voorschot van 175.000 gulden moet terug betalen. Toch is deze financiële tegenvaller slechts een bijkomstige voor de Nij meegse boosheid over deze affaire. De geprikkeldheid in gemeentekring, die duidelijk tot uiting Homt. ip de on langs gepubliceerdoe briefwisseling tussen B. en W. en het ministerie, is vooral te wijten aan de beschuldigin gen, die een ex-gemeenteambtenaar heeft geuit, als zou de gemeente heb ben geknoeid met het indienen van claims voor ge-leden oorlogsschade. Drastisch verlaagd. Het justitiële onderzoek, dat werd ingesteld naar aanleiding van deze beschuldiging, leverde geen conclu sies op, die tot een strafvervolging konden leiden. Toch verlaagde de minister van Financiën direct hierna zijn toegezegde schadevergoeding aan Nijmegen drastisch. Herhaalde ver zoeken van het gemeentebestuur om deze verandering van zienswijze te motiveren, bleven onbeantwoord. Zelfs een mondeling onderhoud hier over werd door de bewindsman afge wimpeld. Dit leidde tot een briefwisseling in een zeer geprikkelde stemming, waar bij het Nijmeegs college van B. en W. de minister tenslotte onbehoorlijk be stuur verweet. Verklaarbaar. Bij de gisteravond gehouden raads vergadering werd de scherpe toon in de correspondentie tussen B. en W. en de minister betreurd, doch al leszins verklaarbaar geacht. Slechts een raadslid ging uitvoerig in op de gehele historie van de schadevergoe dingsregeling. De andere raadsleden bepaalden zich tot de plotselinge en voor Nij megen juist in deze zaak pijnlijke koerswijziging en de weigering van de minister hiervoor enig motief op te geven. Drs J. de Leeuw, sprekend namens de KVP, noemde de handel wijze van de minister „minstens on elegant". Het Kamerlid de heer C. Kleywegt, sprekend namens de P. v. d. A., kwalificeerde de houding van de bewindsman als „laf", „onder de maat" en „strijdig met het normale rechtsverkeer". Hij stelde vast, dat het nu niet meer gaat om de knik kers, doch om het spel. Het is z.i. logisch, dat nu wordt doorgegaan en de gemeente de zaak voor de Kroon zal brengen. VERDRONKEN IN „Berliner Eisrevue" DUIKERSPAK De brandwacht eerste klas met het brevet duiker van de marine-beroeps- brandweer C. A. van de Ende is gis termiddag in de haven van Den Hel der bij het duiken om het leven ge komen. De man was bezig het net uit de schroef te halen van de Volendam 52. Op een gegeven ogenblik merkte de aanwezige duikmeester dat er geen luchtbellen meer naar boven kwa men. Hij gaf een ruk aan de seinlijn, doch die werd niet beantwoord, waar op de duiker onmiddellijk uit het water werd gehaald door middel van een reddinglijn die op het lichaam was gebonden. Bij het boven water komen bleek het gelaatsstuk van het kikvorspak te zijn verdwenen. Per ambulance werd de man naar het gemeenteziekenhuis gebracht. On danks kunstmatige ademhaling en zuurstoftoediening is de man overle den. Financiële problemen De JJerliner Eisrevue" van Maxi en Erst Baier, die op het ogenblik in Haarlem optreedt, zal wellicht wor den overgenomen door de Ameri kaanse ijsrevue „Holiday on Ice". Gisteravond werden hierover on derhandelingen gevoerd tussen de Amerikaanse eigenaar van de Holi day on Ice" en Ernst Baier. Financiële stroppen op de Zuid- Amerikaanse en Duitse toernee's hebben het gezelschap de das omge daan. „Holyday on Ice" is sinds 1962 financieel betrokken in de Berlijn- se show als vennoot. Het redde toen het Berlijnse gezelschap dat in grote moeilijkheden was geraakt door za kelijk wanbeheer van zijn Zuid-Ame rikaanse vertegenwoordiger, van de ondergang. Vorig jaar werd het ern stig gedupeerd door een brand in Hamburg, waarbij de tent, de cos- tuums en de zitplaatsen verloren gin gen. De schade bedroeg een miljoen Duitse marken. Trainingskamp voor jonge gevangenen Met de tot standkoming van deze projecten zal geruimte tijd gemoeid zijn. Zo zal de bouw van de, vrouwen gevangenis kosten 3,5 a 4 mil joen zeker nog vijf jaar vergen. Als het strafgesticht in Gouda klaar is zal men nagaan welke bestaande gevangenissen opgedoekt kunnen worden. Minister Scholten denkt hierbij in de eerste plaats aan het buiten gebruik stellen van een of meer van onze koepelgevangenissen. Onbevredigend. De minister zet deze bouwplannen uiteen in een met inbegrip van de bijlagen ruim zestig kantjes tellende nota met de titel: Het Nederlandse gevangeniswezen. Deze veelgevraag de uiteenzetting beoogt het materiaal te leveren voor een parlementaire discussie over de verdere ontwikke ling van het gevangeniswezen. De psychopatenzorg blijft in de no ta buiten beschouwing, omdat die materie nog steeds bij een commis sie-Van der Horst in studie is. Hoewel in de jaren 1954 tot 1964 voor verbeteringen aan de bestaande EEN ANDER VEENHUIZEN De bijkomende straf van plaat sing in een Rijkswerkinrich ting (voor bedelaars, landlo pers, alcoholisten en soute neurs) heeft zijn tijd gehad. Deze delicten zijn voor een groot deel uitingen van een ze kere onmaatschappelijkheid waarvoor de maatschappij thans positieve vormen van be nadering kent buiten de straf wet om (instellingen voor thuislozen zorg en voor bestrij ding van chronisch alcoholis me). Trainingskamp. Verder zal voor een groep kortge strafte jongeren een speciaal trai ningskamp opgericht worden met een capaciteit van 5 a 6 groepen van tien jonge delinquenten. Het nieuwbouw- programma zal in de komende vijf tot tien jaar verwezenlijkt worden, als de minister zijn zin krijgt. Andere kostenramingen dan die voor de vrouwengevangenis in Arnhem geeft de nota niet. Minder gevangenen Op één punt heeft de com missie 's Jacob ongelijk ge kregen. Zij meende dat men in totaal met het onderbrengen van 2500 tot vrijheidsstraffen veroordeelde gedetineerden moest rekenen. De voorziene stijging is echter uitgebleven. Integendeel, de statistiek wijst bij voorbeeld uit dat er op de peildatum 10 januari 1964 in de Nederlandse gevangenissen 1728 gedetineerden verbleven. In het algemeen blijkt er een relatieve daling is in de toe passing van vrijheidsstraf se dert het begin van deze eeuw, vooral van onvoorwaardelijke vrijheidsstraf. gevangenissen ruim 27 miljoen is uitgegeven is de situatie als geheel onbevredigend gebleven. Meer open gevangenissen. De minister schaart zich dan ook nog steeds achter het standpunt van de commissie ,'s Jacob die in 1958 tot de conclusie kwam dat vrijwel over de hele linie nieuwbouw van gevan genissen noodzakelijk is. De bestaan de gestichten zijn merendeels ge bouwd tussen 1881 en 1905. Zij beantwoorden qua bouw en in richting in het geheel niet meer aan de inzichten van vandaag. Het in de nota uitgestippelde bouwprogramma omvat dan ook veel meer projecten dan de drie eerdergenoemde, die voorrang krijgen. Zo wordt het aan tal open en semi-open gestichten waarmee de ervaripgen gunstig ge weest zijn uitgebreid en zal door nieuwbouw en verbouw de accom modatie in Leeuwarden, Arnhem, Breda, Haarlem en Hoorn verbeterd worden. De commissaris der Koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, heeft woensdag de helikopterhaven van het R.K. Bonifatius-ziekenhuis in Leeuwarden officieel geopend. De verbinding met deze kleine luchthaven wordt onderhouden en gefinancierd door de koninklijke luchtmacht. De verbindingen zijn vooral gericht op de waddeneilanden. Het ziekenhuis is hierdoor het eerste in Nederland geworden met een eigen luchthaven. Foto: de aankomst van de eerste patiënt per helikopter. Geheel links op de foto de basis-commandant van „Leeuwarden", J. L. Bosch Leerlingen van het kruideniersvakonderwijs krijgen cursusgeld terug De ongeveer 3500 jongelui die sinds september 1962 een van de zestig avond cursussen hebben gevolgd van de Stich ting het Centraal Onderwijsinstituut voor de Levensmiddelenbranche kun nen aanspraak maken op een deel van de ruim 150.000 die beschikbaar is om cursusgelden te retourneren. Het extraatje is te danken aan de in werkingtreding van de interim-regeling subsidiëring middenstandsonderwijs van september 1962. Het Centraal Instituut heeft gebruik gemaakt van de mogelijk heid, een rijksbijdrage te vragen voor het kruideniers-vakonderwijs. De leer lingen van de Kruideniersvakschool in Utrecht zullen er niet van profiteren, hun cursusgeld blijft even hoog als voorheen. Het departement subsidieert namelijk slechts 70 procent van de kos ten. De resterende 30 procent wordt maar net gedekt door de huidige cursus gelden. Tot nu toe werkte de school met grote verliezen, die door de stich ting (waarin onder meer de kruideniers bonden, het grootwinkelbedrijf en de filiaalbedrijven zijn vertegenwoordigd) moesten worden gedekt. Nederlandse patrouille in Surinaamse wateren De Nederlandse regering heeft be slist, dat in de Surinaamse vrateren een schip van de koninklijke marine zal worden gestationeerd. Voorlopig is daarvoor bestemd de bewapende sleepboot Hr Ms „Wamandai", welk schip medio augustus zal worden ver vangen door één van de stationssche pen die thans in de wateren rond de Nederlandse Antillen verbleven. De bestaande regeling van de rechtspositie van de gedetineerden vindt minister Scholten niet helemaal bevredigend. De gedetineerde mag niet verder in zijn persoonlijke vrij heid worden beperkt dan met het oog op het doel van zijn opsluiting nodig of onvermijdelijk is, zo is het uitgangspunt van het beleid. De men selijke waardigheid van de gevan genen moet in tact worden gelaten. De minister zal zijn centrale advies raad vragen hoe een uitbreiding van het recht van beroep van de gedeti neerde tegen beslissingen van de ge vangenisdirectie kan worden gere geld. Verder kan de rechtspositie van gevangenen verbeterd worden door wijziging van een aantal wettelijke voorschriften speciaal op het ter rein van de sociale verzekeringen waardoor bepaalde voordelen de ge detineerde en zo ook zijn gezin ont houden worden. Ook de arbeid in de gevangenis sen wordt in de nota uitvoerig onder de loep genomen. Voor de vraag welk beloningsstelsel in de toekomst ge hanteerd moet worden gaat de mi nister ook de mening vragen van de centrale adviesraad. Daarbij komen de vraag naar de aard van het loon, de bestemming en ook de normen voor de hoogte ervan aan de orde. Een zo moeilijk probleem, dat men er volgens de inlichtingen van de minister in geen enkel land een bevredigend stelsel voor gevonden heeft. Ontwikkeling en ontspanning. Over het personeel zegt de minis ter nog dat de gewijzigde inzichten op het gebied van het gevangeniswe zen zich wel in zeer sterke mate doen gevoelen op het werkterrein van de bewaking. Vroeger controleerde de bewaarder alleen maar of de celdeu ren gesloten waren, maar nu houdt hij daarnaast toezicht bij gemeen schappelijke vormen van ontwikke ling en ontspanning. Meer en meer blijkt dat de inbreng van specialis ten, met name psychiater en psy choloog, niet kan worden gemist. voor koud vier dubbeltjes per echte liter (en nog elke dag thuisbezorgd ook) Generaal Maxwell D. Taylor, de man die Henry Cabot Lodge is opgevolgd als ambassadeur van de V.S. i Vietnam, heeft zijn eerste ontmoeting gehad met de sterke man van Zuid-Viëtnam, generaal-majoor Khan. Het gesprek duurde twee uur. Foto: links generaal Taylor, rechts Nguyen Khan.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9