Van de weg af tegen lichtmast Ondanks dure propaganda nog maar weinig kans voor Scranton BORSTELS LANGS HET ZEBRAPAD MICHEUNX 1 T^Pt radiaal*' band "^„„cgordel Bevorderingen Stedelijk Gymnasium Caransa kocht voor 1.250.000 bij E.M.S. Katholieke kerk te Schoorl ook sporthal Hotel te Wolfheze moet sluiten DONDERDAG 9 JULI 1964 DE LEIDSE COURANT LEIDERDORP Door tot nu onopgehelderde oor- snak geraakte gistermiddag een per sonenauto op de rijksweg 4A onder Leiderdorp van de weg. De auto schoot met hoge snelheid de midden berm in en botste met een harde klap tegen een voorwaarschuwingslicht voor de brug over de Rijn. De paal werd, zoals de foto toont, ontwor teld. De bestuurder, de heer A. B. uit Rotterdam, kwam er, te oordelen naar de schade en de kracht, waar mee de botsing plaatsing gehad moet hebben, nog betrekkelijk goed af. De automobilist brak een been en liep verder enkele niet ernstige snijwon- den op. Na behandeld te zijn in het Academisch Ziekenhuis te Leiden werd hij in de avond naar zijn wo ning in Rotterdam vervoerd. Onrustige Zenuwen? Mljnhardt's Zenuwtabletten (Advertentie) A. Olivier hoofd afdeling Stedenbouw te Nijmegen De thans in Nijmegen woonachtige architect A. Olivier, die in 1917 te Leiden is geboren en vroeger hoofd is geweest van de afdeling Stede- bouw te Leiden ,is gisteren door de Nijmeegse gemeenteraad met ingang van 1 juli benoemd tot hoofd van de afdeling Stedenbouw te Nijmegen. Voordien was de heer Olivier sous chef van deze afdeling. Herbouwfonds ASC1964 in het leven geroepen Het bestuur van ASC, dat door de brand op 30 juni jl. zo zwaar is ge troffen, gaat een actie ondernemen om de dreigende financiële moeilijk heden te boven te komen. Bij deze brand is namelijk niet alleen de tri bune - imposant relikwie uit de glo- Verweer van BEGINT VAN ALKMAAR DE BORSTEL ZEBRAPAD) - VICTORIE? Alkmaar zal als eerste gemeente een proef nemen met een nieuwe vin ding, die de veiligheid van de zebra paden voor voetgangers moet verho gen. Deze vinding, die door een bor- stelfabriek in Alkmaar (technische borstel- en veegmachinefabriek v.h. C. Bots) wordt toegepast, bestaat uit een borstelstrook langs de zebra paden. De borstels, die van trottoirband tot trottoirband zullen lopen, zijn be vestigd in betonnen blikken, die hier voor in het wegdek ter weerszijden van de zebrapaden worden aange bracht. De borstels stijgen ongeveer vijf centimeter boven het wegdek uit en moeten het voor de weggebruikers duidelijk zichtbaar maken, dat zij een oversteekplaats voor voetgangers na deren. Daar de borstels zijn vervaar digd van nylon haar, kaatsen zij des nacht! het licht van de lampen der voertuigen terug, hetgeen eveneens de duidelijkheid beoogt te vergroten. De borstels hebben volgens de fa briek o.a. het voordeel, dat zij „als af doende oplossing bijzonder goedkoop zjjn. Goldwater verwacht heeft gezegd, dat hij president Johnson bij de verkiezingen niet zal kunnen verslaan. Zelfs geen verborgen microfoon Toen gouverneur Scranton in zijn hotel was aangekomen, liet hij on- Gouverneur William Scranton van Pennsylvanië is gisteren in San Fran- "UIC1 "ao «u y .OM derzoek instellen naar eventueel cisco aangekomen voor de laatste fase in de strijd om de republikeinse kandi datuur voor het presidentschap. De gou verneur die door gematigde republikei nen naar voren is geschoven om voorkomen dat de conservatieve sena Goldwater wordt gekozen, komt nog ongeveer 70 stemmen te kort. Het wordt sterk betwijfeld of hij enige kans heeft om Goldwater te verslaan. Dit neemt niet weg, dat Scranton en wrakken zullen hierdoor zo diep zijn aanhangers ongeveer 250.000 dollar DD IjemeneDeSt-COIliereiltl© men te liggen dat zij geen gevaar hesteedden voor een massale demon- vnnr dp Rchfpnvüart rnrmpn Wrakken in haven IJmuiden worden dieper gelegd borgen microfoons. Er werd niets ge- wrakken van de J. P. Coen, de vonden, hetgeen een commentator in- Tjikini en de Van Renselaar en nog spireerde tot de uitspraak, dat de moei- enkele onbekende schepen die sinds lijkheden voor de gouverneur voor een de Tweede Wereldoorlog gezonken Hg- nen l"™ a.75. deel voortvloeien uit het feit, dat nie- 8™ <n havenmond van IJmuiden voorkomen dat de conservatieve senator mand naar hem luistert sullen niet worden gelicht maar zullen, zoals met het vrachtschip Faustus bij r m 1 de ingang van de Nieuwe Waterweg is Kwestie-Maleisië gebeurd, door twee grote zuigers op grotere diepte worden gebracht. De wrakken zullen hierdoor zo diep ko- J meer besteedden voor een massale demon- 1 voor de scheepvaart vormen, stratie op het vlieveld van San Fran- Tot voornaamste onderwerpen die cisco onder het motto „Scranton als pre- gisteren op de tweede dag van de con- Voor de uitvoering van deze wrak- sident", een indrukwekkende rit met ferentie van premiers van het Britse opruiming is gevormd de combinatie talrijke auto's door de stand en ten- Gemenebest in Londen zijn behandeld, wrakopruiming waarvan deel uitma- slotte een ontvangst in een hotel die behoren de toestand in Maleisië en in' ken de Nederlandse bagger- en aanne- door verscheidene duizenden werd be- Zuidoost-Azië en de Cyprische crisis. mingsmaatschappijen Van Hattum en zocht. Na afloop van de vergadering werd Blankevoort, D. Verstoep, de Amster- In een verklaring bij zijn aankomst geen communiqué uitgegeven. damse Ballastmaatschappij Adriaan Vol- zei Scranton, dat de republikeinse par- yan welingelichte zijde werd verno- ker en Bos en Kalis. Half augustus zal tij niet mag worden tot „een nieuwe men> premier Rachman van Ma- het werk op de IJmuidense wrakken naam voor een of andere ultra-rechtse leisië de ernst van de toestand in Zuid- door de twee zuigers worden begonnen, organisatie". oost-Azië had onderstreept. Hij had de Senator Goldwater wordt vanavond ianden van het Britse Gemenebest op- in San Francisco verwacht, waar hij 'n geroepen met alle middelen mee te persconferentie zal houden. Men ver- werken aan een oplossing van het ge wacht, dat hij zich fel zal verweren schil tussen Maleisië en Indonesië. De tegen Scrantons beschuldiging, dat hij premiers van Australië en Nieuw-Zee- een defaitist is omdat hij in een vraag- jandi sjr Robert Menzies en Keith Ho- gesprek met een Westduits tijdschrift iyake> deelden het standpunt van pre- mier Rachman, dat de kwestie-Maleisië een zaak is van het gehele Gemenebest, rietijd van het eerste-klasserschap Premier Ajoeb Khan van Pakistan Consumptie eieren en slachtkuikens aanzienlijk groter 50.000 50 °P nieuw» benden. Nederlend gaern» eenvreag- in de twintiger jaren - tot de grond heeft verklaard, dat hem in Ankara v afgebrand, maar ook de kleedkamers, was verzekerd, dat Turkije had afge- J®1 bestuurskamer, duoches, wasgelegen- zien van iedere militaire interventie op JLY* „.51 ÏR heid, verlichting, sanitair, bergruim- Cyprus, zo werd van welingelichte zijde te met goalpalen, grasmachine, cric- vernomen. ketmat en allerlei ander materaal gingen verloren. De verzekering zal voor deze nieuwbouw-op-korte-ter- mijn slechts voor een klein gedeelte de kosten dekken. Daarom heeft het bestuur het „Herbouwfonds A.S.C. 1964" in het lev engeroepen, waar voor leden, oud-leden, donateurs en belangstellende niet-leden hun zeer gewaardeerde bijdragen kunnen stor ten bij de Rotterdamse Bank, Leiden, giro 2906. Voor de komende compe titie zoekt de Vereniging Ajax-Sport- mancombinatie nog naarstig naar een kleedgelegenheid. GEVANGENIS WEZEN f^E zojuist door de minister van Justitie bij de Tweede Kamer in gediende „nota over het Nederlandse gevangeniswezen" is in verscheidene opzichten een belangrijk stuk. In de eerste plaats, omdat het een goede oriëntatie geeft aangaande de huidi ge aspecten en vormen van het peni tentiair beleid dat als weinig andere sectoren van de overheidszorg - me de door wetenschappelijke en maat schappelijke evolutie - aan voortdu rende wijzigingen onderhevig is. Ver volgens vanwege de op tafel gelegde plannen voor een verdergaande be- leidsvernieuwing, welke beide ele menten een gedegen basis kunnen bieden voor een bredere parlementai re gedachtenwisseling waaraan stellig weer eens behoefte bestaat. Op dat doel is de nota dan ook goed afge stemd. EEN van de voornaamste onderde len van de nota vormt zonder twijfel de in een aantal concrete en compacte punten vervatte beleidsbe paling van mr. Scholten. Hij zegt daarin terecht, dat als algemeen uit gangspunt nog steeds het bestaande strafrecht wordt genomen, welke ma te van versoepeling en „vermense lijking" ook in het regiem in zijn ver scheidene sectoren wordt toegepast. Aan dit uitgangspunt is door sommi ge critici van matiging en aanpassing terwille van een menselijke benade ring van de gedetineerden wel eens getwijfeld; de minister heeft er daar om goed aan gedaan zijn vertrekpunt nog eens duidelijk te markeren. In zijn verdere uiteenzetting blijkt trou wens dat hij het niet uit het oog ver liest, tot welke ogenschijnlijke aan stoot en ergenis wellicht zijn nieuwe opvattingen ook aanleiding kunnen geven. Men mag immers niet uit het oog verliezen, dat naar de tegenwoordige opvatting - volkomen terecht uiter aard - de strafbepaling en -uitvoe ring niet meer uitsluitend als repre saille mag worden gezien, maar als een middel tot heropvoering, in casu tot voorbereiding op de terugkeer in de vrije maatschappij. Dat tweeledig karakter van detentie en straf, maar vooral dat tweede element moet zon der dat het eerste wordt aangetast voortdurend duidelijk voor ogen staan van al degenen, die bij het gevangenisbeleid betrokken zijn, maar evenzeer van de beoordelaars ervan! van iedere militaire interventie op .aIf, „OM 1;eerste nelft van dit jaar vijftien pro cent groter geweest dan in de periode januari tot en met juni 1963. Een nog grotere ontwikkeling gaf het ver bruik van slachtkuikens te zien. Dat steeg namelijk, waarschijnlijk mede als gevolg van de vergeleken bij runder- en varkensvlees relatief lage prijzen van het gevogelte, met 25 procent ten opzichte van het eerste half jaar van 1963. Samba voor seminaristen In verscheidene Braziliaanse staten volgen de seminaristen tegenwoordig cursussen op het gebied van de samba en an dere volksdansen. Het is de bedoeling, dat de geestelijken zich bij de vernieuwing van de kerkmuziek laten inspireren door de ritmen van de volks muziek. De voorzitter van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren, de heer H. H. Garrelds, zei gistermiddag op de openbare vergadering van het pro duktschap in Utrecht, dat er voor wat het stimuleren van de consump tie van gevogelte betreft nog veel meer mogelijkheden liggen en dat er aan het eind van dit jaar misschien wel een consumptiestijging van 50 procent bereikt kan worden. Er is een advertentiecampagne op komst Ook de reclamecampagne vcir eieren zal worden verlengd. Hiervoor heeft het produktsohapsbestuur opnieuw een bedrag van 100.000.beschik baar gesteld. fEER duidelijk spreekt de nieuwe De heer M. Caransa heeft van de ze, waarop de detentie ten uitvoer straat en een zelfbedieningsrestau- wordt gelegd. Er is en wordt gaande- rant op de Nieuwendijk te Amster- weg een wat „losser" en vrijer re- dam gekocht voor resp. 750.000 en giem ontwikkeld, waaraan aan de 500.000 gulden. In het pand aan de gevangene slechts die vrijheidsbero- Leidsestraat is het Nederlandse kan- ving wordt opgelegd, die met zijn toor van de Lufthansa, de Duitse karakterstructuur en zijn strafmaat luchtvaartmaatschappij, gevestigd. overeenkomt, opdat het oogmerk van Rutecks heeft onderdak in het nu *n ?ljn gisteravond gehouden verga- voorbereiding op terugkeer in de door Caransa aangekochte pand aan dermg m principe het voorstel goed- - - gekeurd om de te bouwen R.K. Toe ristenkerk in de maanden oktober tot en met mei open te stellen voor de plaatselijke sportverenigingen. De gemeenteraad van Schoorl heeft vrijheid geen geweld wordt aange- de Nieuwendijk. daan. In verband daarmee werd niet Appelsap verkocht gaat weldra nog een tussenvorm lanceren in de „half-op en-gestich ten", waarmee een schaal van moge lijkheden zal zijn verkregen om via de weg van geleidelijkheid aan bo venbedoeld doel te werken. Als een ernstige hindernis bij de Hotel Buurderkamp Als deze plannen doorgang vinden zullen sportbeoefenaren van alle ge zindten in de wintermaanden in het kerkgebouw (600 vierkante meter vloeroppervlakte) zaalsporten kun- Wolfheze nen beoefenen. Ook de bisschop van uitbouw van het gevangenisbeleid wordt gesloten. Burgemeester en Haarlem, mgr. Doodewaard, heeft komt in de nota vele malen naar vo- wethouders hebben hiertoe besloten Pn. p zyn &oedkeurm& &e" ren, dat voor vernieuwing van in- op grond van door de eigenaar van beent, richtingen en outillage in de bestaan- het hotel begane overtreding van de de tehuizen (om van complete nieuw- drankwet. Hij zou een flesje appel- Aan de Nederlandse Sportfederatie bouw nog maar niet eens te gewagen) sap hebben verkocht aan een toeval- is gevraagd een bijdrage uit te toto- in zulk een beperkte mate geld en lige passant, dit is hem verboden, inkomsten te verstrekken ter finan- mankracht beschikbaar is. Ook hier daar het hotel de daartoe strekken- cienng van dit project. De bouwkos- geldt uiteraard, dat met gestelde en de vergunningen niet bezit. ten voor de kerk» dl® m bet centrum te stellen prioriteiten moet worden De zaak wordt voorlopig nog aan- van de gemeente Schoorl zal verrij- rekening gehouden. Het zou terecht gehouden, daar de burgemeester zelf zen» bedragen -25.000,-. Indien de moeilijk worden verstaan, wanneer op vakantie is. Er schijnt reeds ge- kerk tevens als sporthal gebruikt zal de andere sectoren van de maatschap- ruime tijd een controverse te be- worden, vergt dit een extra bedrag pelijke verzorging ten gunste van het staan tussen de gemeentelijke over- van 110.000,-. Aan de kerk zal dan gevangeniswezen ernstig zouden wor- heid van Wolfheze en de hotel- een vleugel worden gebouwd, waar den achtergesteld, maar de noodzaak, eigenaar, mr. F. S. W. M. Bouwdijk k*fed- er\ douchelokalen en derge- dat een aantal voorzieningen wel Bastiaanse. lijke worden ondergebracht. heel urgent zijn blijkt uit de nota .Over de financiering van dit plan zonneklaar. Men zou er goed aan Een sterke aardschok heeft zijn nog besprekingen, voornamelijk doen te overwegen, of bepaalde vor- woensdagochtend een dorpje in de met de Nederlandse Sportfederatie, men van utiliteitsbouw niet even ten omgeving van de Perzische stad Gaz- gaande. Ook G. S. moeten nog goed- gunste van de desiderata van mr. vine verwoest. Er waren geen slacht- keuring verlenen. Rijksgoedkeuring Scholten konden worden opgehou- offers, maar de vijftig gezinnen die voor de bouw van de Toeristenkerk den! bet dorpje bevolkten, zyn dakloos, is inmiddels verleennd. Bevorderd van le naar 2e klas: Marion van Bekkum, Wouter Blitz, Henk Hek- king, Benata Koopmans, Marieke Kraan, Ruud Krop, Marianne van Leeuwen, Peter Hans Littooy, Wilma Louwrier, Carola Mans, Wim v. d. Mark, Sandra Metz, - Etwin Otte, Bert-Jan Roosen- schoon, Edwin van Schijndel, Jacques Serdijn, Magda v. d. Ster, Jan Pieter v. d. Sterre, Jan Willem Tieleman, George v. d. Vliet, Anke Wargerink, Hedzer Woudstra, Marie Josée Zalmann, Eduard Bachrach, Lot Beukema toe Water. Flori den Boeft, Tineke Boon, Laura Chorus, Lidwien Chorus, Jolieke van Dijk, Hans Gaasbeek, Tineke Kos- tense, Mare Meelker, Taco Mulder, An- nelies Pleiter, Hanneke v. d. Pol, Peter van Putten, Marlies Renaud, Roddy Scheffer, Hans Schutte, Ronald v. d. Valk, Henk Voorbij, Adriana Water land, Max van Weezei, Maarten Wit kam. 5 herexamen, 13 afgewezen. Bevorderd van 2e naar 3e klas: Annet Blaauwendraad, Pim de Boer, Paulien Bok, Cora Brussee, Ira Diakonoff. Wiet- ze Dorsman, Anneke van Es, Willy Holsbergen, Duco Hellema, André v. d. Horst, Gaspard de Jong, Hein Krantz, Roland de Leeuw, Marjon Poort, Thijs v. Praag, Evert Roelofs, Frank Roos, Re- née Smitt Gideon den Tex, Herman de Tollenaere, Jelte Wiersma, Eveline Bachrach, Henk Bonarius, Rob Briel, Willem Jan Claas, Erik Gaasbeek, Gert Hartog, Rudy Jongeneel, Jan Kalsbeek, Menno Kamminga, Yoki Kooyman, Eli sabeth van Leeuwen, Elly-Karin v. d. Plas, Rob Sannes, Goedele Schaly, An ke Sloos, Anita Steenhauer, Loutje den Tex, Saskia van Veen, Hans Verwey, Piet Westerhout, Annelies Wirth, Lieke Zuidema. Voorw. bevorderd 1, herexamen 1, af- gewezen 19. Bevorderd van 3e naar 4e klas: Kolja Diakonoff, B. de Groot, Sander Hilarius, Nicoline Huising, Adriaan Kist, Jan Klerks, Piet Kostense, Freek Krop, Win. nie Melai, Jaap de Meyere, Elske van Praag, Tjeerd van Rij, Bientje Schutte, Mieneke Stapensea, Hanneke Stol, Froukje Taconis, Martientje Verwey, Ruurt de Vries, Clara Witkam, Teartse v. d. Zee, Walter Bernstein, Liesbeth TEGEN EEN BOOM GEREDEN Met zyn vrachtauto is in de nacht van dinsdag op woensdag op de Rijksweg tussen Venlo en Velden, ter hoogte van de gemeentegrens van Arcen de 26-jarige heer A. W. van Hengel uit Bolnes, door onbekende oorzaak tegen een boom gereden. De brandweer van Venlo moest de man, die bekneld zat, bevrijden. Kort na aankomst in het zieaenhuis te Venlo is hij overleden. De heer Van Hengel was een maan geleden ge trouwd. Bruyning, Sjoerd van Dok, Bram Flip- po, Els Frielink, Elsbeth Herfst, Eduard Huussen, Adeline Idema Greidanus, Lenneke Katz, Liesbeth de Klerk, Maar- ten Koetser, Ada Koningsveld, Nol Kraan, Peter van Krieken, Willem Ku- kenheim, Felix Luitwieler, Rico v. d. Schaaf, Dia v. d. Vliet, Frans de Wilde. Herexamen 3, afgewezen 9. Bevorderd van 4e naar 5e klas: Mar- got Beyers, Adèle Bonjer, Tilly Bos, Pieter Boutkan, Ewald Hekking, Reint Holsbergen, Marjolein de Jong, Freddy de Koning, Jan Hein Koningsveld, Gert Leurdijk, Johan de Meyere, Hannie Muller, Wieb Pera, Madeleine van Ros- sem, Hans Ter louw, Jeannet Tjerkstra, Anneke Verwey, René Wassenaar, Koos Zondervan, Ineke Zuidema, Hilde Zwolle, Binnert Boeke, Marjan Galestin, Paul Gans, Walther Grotenhuis, Elze- lien Haantjes, Marjan Mulsbos, Jolien Kapteyn, Freddy Kooyman, Hanna Kraan, Doortje Kuenen, Jan Lange, Ar- janne van Raalte, Elma Roosenschoon, Daan Samkalden, Christiaan Saraber, Els Schimmel, Bert Schotanus, Liesbeth Sitsen Maria Smit, Niels Smith, Tom van der Steen. Herexamen 3, afgewezen 13. Bevorderd van klasse 5a naar 6a: Wilma Bakema, Eise Borgers, Reinout Burgerjon, Thijs Cohen, Herman Colen brander, Leo Dee, Nelleke Fontein, Mie- ke de Koning, Tilly Ruitenberg, Piet Stokvis, Marijke Teeuw, Mieke Ver steeg, Martine Vosmaer, Paula Witkam, Bram de Wolf, Hanneke den Hartog. Herexamen 1, afgewezen geen. Bevorderd van klasse 5b naar 6b: Rein Bakhuizen van den Brink, Bob Blankwaardt, Janbart de Bruyn, Dik Degens, Albert Delfos, Willem Hendrik Dorsman, Anneke Klerks, Frits Koetser, Simon Kooyman, Eduard Kukenheim, Arnold Niessen, Judith Schieffelers, Kees Schimmel, Ria Smit, Jan Swen, Eddy van der Vliet, Irma Zeeman. Herexamen 1, afgewezen 3. MULO-EXAMENS IN LEIDEN Geslaagd voor het diploma A de he ren: D. C. Smit, M. L. Mussert, W. We gener, Voorschoten, L. G. Wassenburg, Leiderdorp, W. F. yan Winsen, Noord- wijk, J. A. Zwitser, Noordwijk, J. A. Tibboel, G. H. N. Tiesema, K. de Jong, J. Siere, P. D. Snaterse, Abbenes, P. M. van Hasendonk, Voorschoten. De dames: T. Robbers, L. C. Schouten, S. de Vries, Voorschoten, Z. Zuider vaart, Leiderdorp, B. v. d. Hoek, M. van Hooidonk, G. W. Los, C. C. v. d. Mey, Rijnsburg, A. M. Ottenhof, D. E. Ravens- bergen, Oegstgeest, F. M. E. Scholten, J. M. H. van Dijk, Valkenburg. Afgewezen 4 kandidaten.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3