Grindhappers graven steeds groter gaten DE LEIDSE COURANT naar uw VAKANTIEADRES GEVESTIGDE PERSONEN IN LEIDEN KRANTENBEZORGERS gevraagd AKT1EVE BEZORGERS VREES VOOR DE ETNA De Europese politieke unie MAANDAG 8 JULI 1994 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Zendt uw naam en volledig huis- en vakantieadres met datum van vertrek en thuiskomst aan de abonnementenafdeling van: De Leidse Courant, Papengracbt 32, Leiden, telefoon 20935. Wij zorgen er voor dat U dagelijks uw krant in uw vakan tieverblijf ontvangt. Voor het buitenland worden alleen de portokosten in rekening ge bracht. WASSENAAR AFSCHEID OP MONTESSORISCHOOL De heer E. C. A. Rijpstra is, na 12 jaren voorzitter te zijn geweest van het bestuur der Montessorischool Wassenaar als zodanig afgetreden. Op een donderdagavond gehouden leden vergadering legde hij zijn functie, neer. Tot zijn opvolger werd benoemd de heer R. Kaufmann, die al enige jaren zitting had in het bestuur. Af scheid uit het bestuur namen ook mevrouw Laboyrie en de heer Kik. In hun plaatsen werden benoemd dr. J. Offeringa, die als penningmeester zal optreden en de heer D. J. Th. Kleij- ne. Zaterdag heeft de schoolgemeen schap afscheid genomen van de heer Rijpstra. 's morgens defileerden al le kinderen, feestelijk uitgedost, voor de woning van de heer en mevrouw Rijpstra aan de Prinsenweg. Na het afscheid van de ongeveer 30 leerlin gen die de school dit jaar verlaten, had het schoolgebouw een samen komst plaats met bestuursleden, oud- bestuursleden en leerkrachten. Geslaagd Voor het propaedeu- tisch examen bouwkundig ingenieur is te Delft geslaagd de heer P. A. J. Brabers te Wassenaar. Geslaagd Voor het propaedeu- tisch examen bouwkundig ingenieur is te Delft geslaagd de heer P. M. C. Scheers te Wassenaar. Vier jonge Oost-Berlijners on der wie een achttienjarig meisjes zijn gisternacht het westelijke stads deel binnengekomen na met een ge stolen militaire vrachtauto op de prikkeldraadversperringen aan de sectorgrens te zijn ingereden. Gevestigd van 24 juni t.m. 1 juli: J. R. Frankel, Beijerincklaan 13; P. N. de Groot en fam., waterschaps- ambenaart, Lieven de Keystr. 24; E. Theil en fam. stationsbeambte, W. de Zwijgerlaan 157; A. F. de Vendt en fam. elektriciën, W. de Zwijgerlaan 163; A. Bronmeijer en fam. stuurman, Buys Ballotstr. 4; C. A. Saaltink-Eienstra en fam., Co- rellistr. 26; M. E. P. Vintges-Timmers en fam., Morsweg 137; P. V. Callen- fels, Wolsteeg 2; H. M. R. A. Toe bosch, militair, Morslaan 63; G. G. Roy, inspecteur schrijfmach., Kort Rapenburg 5a; L, Kleijn, assistent uitgever, Hoge Rijndijk 192; J. C. G. Barendsma, buffetjuffrouw, Amalia- straat 9; A. H. Buurman, Herengracht 126; A. J. Krudop, Groenhovenstr. 25; G. M. G. C. Bruijninckx, Witte Sin gel 27; J. C. H. v. Veen, Janvossen- steeg 38; D. Boorsma, militair, Nrd.- einde 2a; J. H. Hogendoorn, Oppen - heimstr. 14; J. M. W. Raaphorst- van Rijn, Tesselschadestr. 20; E. O. Kuijpers, Witte Singel 80; J. P. Ver hoeven, verwarmingstechnicus, Van Speijkstr. 11; P. J. J. van Haaste- recht-Van Velzen, Verdistraat 181; A. M. de Jong, Schelpenkade 37; O. H. M. Cremers„ wijkverpleegster, Rijnsburgerweg 153; G. J. Ossewaar- de, militair, Morsstraat 62-64; F. H. Jager, militair, Noordeinde 2a; F. P. Regeer-Durand, steno-typiste. Ho ge Rijndijk 150; A. W. van der Voet- Melchior, Rijnsburgerweg 125; F. B. M. van Deurzen, Witte Singel 27; E. M. Nahon, Rijnsburgerweg 97; C. F. v. d. Giessen, 4e Binnenvest gracht 13; E. M. Boekestein, Witte Rozenstr. 32; J. Visser, Ch. de Bour bonhof "25; W. C. Michies, militair, Noordeinde 2a; L. J. L. J. Smits, mi litair, Noordeinde 2a; N. de Vries, Roodborststraat 18. RIJNLANDS LYCEUM TE WASSENAAR Geslaagd voor het diploma h.b.s.-A: Gerrit Annema, Margareth Feuth, Piet Hoogstraten, Steef de Jong, Wouter Kolff, Joyce Kolff van Oos- terwijk, Cary Loopuyt, Anneke Mul der, Freek Parmentier, Hans Polstra, Rogier van Ravesteyn, Maarten Rij- kens, Karei Samsom, Dick van Veen, Dick de Wilde. Er zijn twee kandidaten afgewezen. DE LEIDSE COURANT, vraagt voor Leiden, Oegstgeest Hoge honorering Bijzonder geschikt voor scholieren. Sollicitaties Abonnementenafdeling: Papengracht 32, Leiden, telefoon 20935. Op zijn schimmel „Sunny" reed senator Barry Goldwater, de man die streeft naar de republikeinse kandidatuur voor het Amerikaanse president schap, zaterdag in de parade t.g.v. de Amerikaanse onafhankelijkheidsdag die in Prescott in de Amerikaanse staat Arizona werd gehouden. Een breedgerande cowboyhoed ontbrak niet. LIMBURGS LANDSCHAP BEDREIGD Vrouw van Cubaanse president in ongenade Mevrouw Dorticos, echtgenote van de president van Cuba, had per vlieg tuig naar Mexico willen vertrekken, maar de Cubaanse overheid heeft het verboden. Dit is in Mexico meege deeld door een passagiere van het vliegtuig in een gesprek met het Me xicaanse dagblad „Excelsior". Volgens het blad kwam mevrouw Dorticos op de passagierslijst voor. De passagiere in kwestie vertelde, dat de presidentsvrouw in ongenade is gevallen, evenals de zuster van f> nier Castro, Juana, die er wel in s geslaagd het land uit te komen. Lodge persoonlijk adviseur van William Scranton Henry Cabot Lodge, de voormalige Amerikaanse ambassadeur in Zuid- Vietnam, is „persoonlijk adviseur" geworden van de republikeinse gou verneur van Pennsylvanië, William Scranton, die het inzake de repu blikeinse kandidatuur voor het Ame rikaanse presidentschap wil opnemen tegen de rechts georiënteerde sena tor Barry Goldwater. Scranton maak te dit zondag op een persconferentie in Harrisburg bekend. Deze week komt in San Francisco, een honderd leden tellende commis sie bijeen, die een beleid moet uit stippelen voor de partij conventie waarop over een week de republi keinse kandidaat zal worden aange wezen. Volgens de meeste deskundi gen zou Scranton al geen schijn van kans meer hebben. Hoogstens zou op de conferentie van deze week kun nen worden geprobeerd senator Gold water tot een liberale houding te „be keren". De belangrijkste kwestie zal, naar men verwacht, die van de burger rechten zijn. Zoals bekend heeft Gold water tegengestemd toen de senaat zich in grote meerderheid uitsprak voor waarborgen, dat de negers niet meer bij de blanken worden achter gesteld. De vulkaan de Etna op Sicilië werkt weer. Vulkanische as wordt duizend meter omhoog geblazen. Uit de cen trale krater lopen twee stromen lava achthonderd meter naar beneden. De deskundigen van het instituut voor vulkanologie zijn bezorgd over de kracht van de uitbarstingen. Zij zijn bang dat er zich gedurende een lange periode nieuwe, mogelijk ge vaarlijke uitbarstingen zullen voor doen. Bij Villingen in het Zwarte Woud is zaterdag een Westduits sportvliegtuig van ongeveer honderd meter hoogte neergestort. De piloot en de enige andere inzittenden kwa men om het leven. Kort voor het neerstortte had de passagier een plak chocolade naar beneden gegooid voor zijn vier kinderen die op een station in Unterkirnach stonden. Het vlieg tuig had bij de manoeuvre blijkbaar te veel hoogte verloren. KRUITFABRIEK BIJ AVIGNON DE LUCHT IN Enkele hevige explosies hebben zaterdag een kruitfabriek in Sor- gues, bij Avignon, tot een puinhoop gemaakt. Twee mensen kwamen om en negentien werden gewond. In een straal van twee kilometer sneuvel den vele ruiten. De ontploffing deed zich voor in een droogzaal waar twee ton buskruit lag opgeslagen. Amerikaans militair in Oost-Berlijn gewond Een Amerikaanse militair is gis teravond gewond, toen hij bij een rondrit door Oost-Berlijn werd be schoten. Volgens berichten van Ame rikaanse militaire zijde zou de niet met name genoemde militair zijn getroffen, toen iemand hem trachtte te beroven. Hij maakte de rit door Oost-Berlijn in een autobus van een Westberlijnse onderneming. Volgens genoemde berichten werd de man „gevonden" door een pa trouille van de Amerikaanse militaire politie en naar een Westberlijnse zie kenhuis overgebracht. Zijn toestand zou bevredigend zyn. „TOPJE" IN WARSCHAU Volgens inlichtingen die langs di plomatieke weg in verschillende westelijke hoofdsteden ontvangen zijn zou het plan bestaan tegen 20 juli in Warschau een „kleine" com munistische topconferentie te houden. Als aanleiding daartoe zou moeten dienen de viering van de twintigste verjaardag van de bevrijding van Po len, maar eigenlijk zou het gaan om bespreking door de leiders der com munistische partij van hun uiteinde lijke standpunt in het Sowjetrus- sisch-Chinese ideologische geschil. Op die conferentie zouden behalve Chroesjtsjow en Gomulka, de leider van de Poolse partij, ook Ulbricht (Oost-Duitsland), Novotny (Tsjecho- Slowakije) Kadar (Hongarije), Zjiv- kov (Burgertje), Togliatti (Italië), Waldeck Rochet en een nog niet na der genoemde Roemeen verwacht worden. President De Gaulle en bondskan selier Erhard zijn het zaterdag na twee dagen van Frans-Duitse bespre kingen er over eens geworden, dat van Duitse zijde voorstellen zullen worden gedaan voor verwezenlijking van een Europese politieke unie. De twee landen zullen hun werk in het belang van politieke, economische en militaire samenwerking in Europa voortzetten. President De Gaulle verklaarde op de voltallige zitting van de Duits- Franse regeringsconferentie, dat alle internationale gebeurtenissen tot aan eensluiting van Europa aansporen. Frankrijk werkt met geen land ter wereld zo goed samen als met de Bondsrepubliek, zo meende hij. Frankrijk en West-Duitsland zul len op het gebied van de ontwikkeling nog nauwer samenwerken. Latijns- Amerika en Afrika zullen hierbij op de eerste rij zitten. OVER 30 KM WORDT PER JAAR 10.000.000 TON GRIND WEGGEBAGGERD (van onze Limburgse correspondent) Langs de Maas in midden-Limburg, over een afstand van 30 km tussen Roosteren en Neer, baggeren 19 grindwinningsbedrijven met 35 baggermolens jaarlijks bijna 10 miljoen ton grind omhoog, wat 95 procent van het grindverbruik in ons land uitmaakt. De delving van grind met baggermolens is 35 jaar „oud". De eerste zes jaar werd de grind uit de rivierbedding gebaggerd, daarna trokken de bagger molens diepe voren in de uiterwaarden, waar onder 2 tot 3 meter dikke lagen rivierklei, rijke grindlagen voorkomen van 20 tot 30 meter dikte. Momenteel hebben de „vretende" baggermolens 1000 hectare weiland ontgrind, waarvan 650 hectare als water is over gebleven. Ruim 350 hectare zijn gedicht met afvalstoffen die bij de grinddelving vrijkomen (zand en grove grind) en met mijnslib en mijnsteen. Deze laatste mijnsteendichting wordt zeer interessant, indien het in aanbouw zijnde sluisccmplex te Maasbracht, met een lande lijk record verval van 12.25 me ter, gereed zal zijn. Thans zijn 6 speciale onderlossers van elk 625 ton en 2 sleepboten dagelijks in bedrijf van 04.00 uur tot 24 uur vanaf de mijnbunkerhaven Stein naar de grindgaten m mid den-Limburg. Na in bedrijfstel- ling der Maasbrachters'uis ko men er nog 2 onderlossers er. 1 sleepboot bij en dan zal 4000 ton mijnsteen per dag in de open grintgaten worden gestort, het geen neerkomt op ruim 1 miljoen ton per jaar, dit is 1/10 van de totale grindproduktie in ons land. Boerderijen verslonden Dagelijks wordt in Limburg 2000 m2 weiland weggebaggerd! Hiervan wordt 1000 tot 1300 m2 weer aangevuld, maar het is duidelijk, dat de ontgrindingen grote gaten blijvend achterlaten in de Limburgse weilanden en akkers. Burgemeester cn wethouders van de gemeente Heel en Panheel hebben kortgeleden openlijk hun verontwaardiging geuit over de steeds toenemende activiteit der ontgrindingsfirma's. Naast Roermond is in 't Haten- boer de eerste ruim 200 jaar ou de boerderij door de baggermo lens "opgevreten". Bij enkele van de 5 overige boerderijen lig gen de ratelende baggeremmers aan de voordeur. "De kosten worden aan de huiseigenaren ruim vergoed", aldus ir. J. de Groot, adjunct-directeur van het n.v. Nieuw Grindverkoopkantoor te Nijmegen op een vergadering der Ned. Betonvereniging voor 220 belangstellenden dit jaar te Roermond. Levensgevaar Ten Zuiden van Roermond werd in Ooi het zwembad "Isabella" zover uitgebaggerd, dat dit zwembad voor kinderen gevaa lijk is geworden. In de dorpen Herten en Horn liggen de bag germachines pal naast de rijweg. Bij Roermond verschijnt wel een prachtig watersportcentrum, maar de grindschepen ondervinden 's zomers hinder van de zeilers, die door de schippers liever in de grindgaten van Mook worden ge zien. Een wonderlijk stuk Nederland is dit Middenlimburgse gebied var water, weiland en akker grond. Rumoerige baggermachines, die complete drijvende grindbedrij- ven zijn geworden, overheersen. De mannen op deze baggermolens werken 50 tot 55 uur per week en verdienen goed geld. Er lig gen molens van diverse types en van verschillende grootte: de baggeremmers van de "Merwe- de II" hebben een waterinhoud van 400 liter per stuk! Met deze monster-emmers haalt de baggermolen wekelijks 15.000 ton grind van 5-30 m dikte bo ven water. De grind gedolven door de Grinderjj der Nederlandsche Spoor wegen voorziet in de behoefte aan ballastgrind voor het gehele Nederlandse Spoorwegnet met een jaarproduktie van 250-000 ton Draglines weten de grond weg, die m kleine treintjes Grind op rantsoen I De Maasgrind is op rantsoen ge steld vanaf 16 maart j.l. Er kwa men voor de schippers wachttij den voor van enkele dagen tot een week toe en dit ion worden voorkomen met distribu ring van grind aan de baggermolens. Overigens voerden de grin '.pro ducten op 1 april 1964 een nieuw grindsoort in, dat de naam van „keurgrind" kreeg. Deze keur- grind voldoet voor het .erst aan alle eisen van de Grindbeton- vereniging en wordt vanaf enkele baggermolens geleverd met garan tie voor d wal, hetgeei met de andere grindsoorten niet gebrui kelijk is. In 't Hatenboer bouwden de grind- producenten een balley-brug, die met een drijvende kraan in 10 minuten kan worden gedemon teerd, indien een baggermolen vanuit een grindgat moet worden verplaatst 't Is een grote bedrijvigheid op en rond de Maas in middel-Lim burg. Op de sehipperabeura in Maasbracht worden wekelijks goedkeuringen verleend voor het vervoer van een paar honderd schepen met rivierzand en onge broken rivlergrind en jaarlijks worden daar in totaal 10.000 sche pen bevracht. Door de Maassluis in Roermond passeren per jaar 35.000 schepen in de op- en af vaart. De geliefde 6 kilometer lange wandeling langs de Maas van Roermond naar Ooi is verleden tijd. De afkalvende Maasoevers hakten grote stukken uit het smal le pad en de baggermolens door boorden ook daar de uiterwaar den. Op zoek naar grind. Steeds maar grind, grind! Onderste uit de kan Het gaat voor de grlndproducen- ten niet altijd gemakkelijk om stukken grond var de eigenaren ■te kopen. De grindmaatschappij- en betalen ruim (25 tot 30 mille per hectare), maar juist daarom willen vele boeren het onderste uit de kan hebben. Als uniek voorbeeld mag wel /orden aan gehaald, dat onlang' de vergun ning werd verleend voor het ex ploiteren van een stuk grond, na dat de betrokken grindmaat- schappij 5 jaar nodig had om -ie benodigde vergunning te verkrij gen. In die tijd pa- ,-rden voor dit éne stuk grond liefst 91 koop aktes! In 't piepkleine Ooi woont mees- tervisser Piet Reyners, die ver leden jaar op één dag met één hengel 600 alvers en voorns lit de Maas omhoog zwiepte. In dat zelfde Ooi wilde jaren gel- en niemand meer de veerpont e- dienen, waarop Rijkswaterstgat de mooie veerpont rap weghaal de. De veerdam ligt er nog, er zijn gaten in gekomen en er groeit welig onkruid overheen. 'n Klein steigertje is het enige, r nog een roeiboot aan kan vastmeren. De geweldige hoogspanningslij nen van de Provinciale Lim burgse Electriciteitsmaatschappij te Buggenum naar zuid-Limburg overheersen dit alle De goud- blinkende St. Christoffel-figuur hoog boven op de kathedrale kerk van de bisschopsstad Roem- >nd blikt neer op "zijn" fascineren de grinddelvingen rondom. Een rondblik Vanuit de top van de televisie toren in Herten heeft men -en hartveroverend uitzicht. In de Roermondse jachthaven ligt een oude mijnenveger als "clubhu voor de verkenners. Tientallen zeilschepen scheren vrolijk over 't water. Er zijn veel witte meeu wen en grazende zwart-witte koei- Er ligt 'n enorme grondtranspor- teur, 'n tx-ansportband van 1 kilo meter lengte in de Roermondse Maashaven. En iets zuidelijker is een nieuwe brug in de maak over de Maas tussen Wessem en Maasbracht. Zij komt wellicht in 1965 klaar en is dan 506 meter lang en 29 meter breed, op één na de breedste brug in on? land. Er zal dan aan deze brug in de E9-weg 22.000 m3 beton verwerkt zijn, waarvan 1 de grind uiteraard geheel gedolven is in eigen om geving. En als iemand mocht denken, dat deze enorme hoeveelheden grind alleen voor de beton wereld gedolven worden, dan mag ook gerust verwezen worden naar de 46 jaar bestaande Grinderij der Nederlandsche Spoorwegen s Linne. Zij voorziet grotendeels in de behoefte aan ballastgrind voor het gehele Nederlandse spoorwe gennet met een jaarproduktie van 250.000 ton. Tooix Nieskens.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 5