Gemeenteraad van Voorhout ZEEVERKENNERS NEMEN BEZIT VAN BOETERHUISMOLEN EN -EILAND DAGTOCHT ROODE KRUIS BEJAARDENTEHUIS WOUD's OORD TE WOUBRUGGE FEESTELIJK GEOPEND AUTO SLIPTE DE SLOOT IN GIL ROBLES AANGEHOUDEN MAANDAG 6 JULI 1964DE LEIDSE COURANT Burgemeester'Langemeijer gaf „startsein" De „Stichting Zeeverkennerscentrum Kagerplassen" heeft zaterdag jJ. de zogenaamde Boterhuismolen en het tegenover deze molen gelegen Boter - huiseiland in gebruik genomen. De molen datert uit 1744 en is gelegen langs de Zijl, ongeveer 3 km. van Leiden. Tot voor kort bemaalde de molen deze polder doch dank zij de bouw van een elektrisch gemaal kon hij buiten werking worden gesteld. Het district Den Haag van de Neder landse padvinders werd toen in de gelegenheid gesteld van de ruimte in de molen gebruik te maken om er htm materialen op te bergen. In 1960 werden de eerste zeever- kennersgroepen van de Katholieke Verkenners eveneens in de gelegen heid gesteld van de molen gebruik te maken, waartoe in 1962 een be heercommissie werd ingesteld. In dat jaar werd de molen door het polder bestuur verkocht aan Rijnlands Mo- lenstichting welke instantie bereid bleek de molen aan de beheerscom missie te verhuren. In 1963 werd bovengenoemde stichting in het le ven geroepen welke zich tot doel stelt de zeeverkennersgroepen in de provincie Zuid-Holland van de Ver eniging ,De Nederlandse Padvinders' en .De Katholieke Verkenners' in de gelegenheid te stellen hun aktivitei- ten te wateir op de best mogelijke wijze te beoefenen. Het Boterhuis- eiland is in de dertiger jaren in het kader van de werkverschaffing ont staan toen de loop van de Zijl werd verlegd door het doorgraven van 'n stuk grond en het afsnijden van een bocht in dit vaarwater. Het werd gebruikt als weide en hooiland en verhuurd als kampeerterrein en aan legplaats voor zeeverkennersboten. Op dit eiland kwam onder de zorgen van de stichting Zeeverkennerscen trum Kagerplassen. Door bemidde ling van de Provinciale Jeugraad voor Zuid-Holland werd door de Provinciale Waterstaat in 1963 een gedeelte van het eiland van een be planting met bomen en struiken voorzien teneinde het meer geschikt te maken als kampeerterrein. Re gelmatig vinden er gedurende het zomerseizoen weekendkampen plaats terwijl er ook door verschillende groepen zomerkampen worden ge houden. HULP VAN VELE INSTANTIES Bij de officiële ingebruikneming waren o.m. tegenwoordig het colle ge van burgemeester en wethouders van Warmond, de directeur van de Op dinsdag, 14 juli 1964, vertrekt het m.s. „Koninginneplaat" met 150 invaliden vanaf de Havenkade te Leiden voor een ééndagstocht; het vertrek vindt plaats om 9.00 uur. Om ongeveer 17.00 keert het schip aan de Havenkade terug. Deze tocht wordt door de volgende afdelingen van het Nederlandsche Roode Kruis aangeboden: Leiden en Omstreken: 50 gasten; Wassenaar: 30 gasten; Voorschoten: 30 gasten; Sassenheim: 15 gasten; Rijnland: 10 gasten: Hillegom: 10 gasten; Lisse: 5 gasten. Het transport van de uitgenodigde invaliden naar en van 't schip wordt eveneens door de betrokken afdelin gen verzorgd, terwijl de gasten ge durende de tocht in goede handen zijn, verpleegsters helpsters en hel pers van de Colonnes van het Roode Kruis Korps van deze afdelingen maken namelijk de tocht mede. Het embarkement vangt aan om streeks 7.45 uur, het debarkement vindt om ongeveer 17.15 plaats. provinciale jeugdraad voor Zuid- Holland, het hoofd van de afdeling jeugdvorming van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, de commandant van de rijks politie te water, de voorzitter en se cretaris van Rijnlands Molenstich- ting, vertegenwoordigers van de Haagse Jeugdactie en de Provinciale Waterstaat, de schout bij nacht b.d. de heer H. Goosens als hoofdkwar tiercommissaris voor zeeverkenners van de Nederlandse Padvinders en nog vele anderen. Nadat de zeeverkenners in carré op het Boterhuiseiland waren opge steld sprak schipper A. G. Druijff, voorzitter van de stichting Zeever- kenners-centrum 'n welkomstwoord. Hij bracht hierbij dank aan de vele instanties door wier medewerking dit zeeverkennerscentrum tot stand is gekomen, waarbij hij met name noemde het provinciaal bestuur en de Provinciale Waterstaat, de Rijn landse Molenstichting, de provinciale Jeugdraad van Z.-Holland en voor al het Anjerfonds Zuid-Holland dat door een royale subsidie deze in ge bruikneming mogelijk heeft gemaakt. Ook het gemeentebestuur van War mond bracht hij dank voor de spon tane medewerking. Hierna nodigde hij de burgemeester van Warmond, de heer F. Langemeijer uit het sig naal te geven tot de officiële inge bruikneming. .PLAATS MET VERPLICHTINGEN Nadat deze hieraan gevolg had ge geven wees hij er in een geestige toespraak op dat de zeeverkenners hun centra hebben op een belang rijke plaats in de gemeente Warmond hetgeen natuurlijk ook verplichtin gen met zich meebrengt. Hij hoopte dat allen van dit centrum een goed en waardig gebruik zullen maken. Hierna stak hij de lont aan van een vuurwerk-mortier dat met een da verende knal ontbrandde. Op dit sein werden de gepavoiseerde wieken van de molen gedraaid, waarna de Ne derlandse vlag op de hoogste wiek kwam te wapperen, waarbij de Haag se districtsband 't „Groot Saluut" speelde. Hierna werd het woord gevoerd door de heer J. Kouwenhoven di recteur van de Provinciale Jeugd raad voor Zuid-Holland, die de zee verkenners van harte geluk wenste met dit waardevol centrum dat de grote belangstelling heeft van het provinciaal bestuur. De voorzitter van Rijnlands Molenstichting, de hr. A. Bicker-Caarten wees op het grote belang van het behoud van deze mo len in het Hollandse Landschap en hij hoopte daarom ook dat de zee verkenners van deze molen een goed gebruik zullen maken. Nadat.de dis trictscommissarissen van de Neder landse Padvinders en de Katholieke Verkenners hun gelukwensen had den aangeboden aan de heer en me vrouw Hoogenboom de molenaar van de polder en diens echtgenote) als dank voor hun goede zorgen het dankbaarheidsinsigne van de Neder landse Padvindersraad was overhan digd, vondeen vlootschouw plaats, waarbij alle aanwezige zeeverken nersboten een rondje om het eiland je maakten onder muziek van de drumband. Na afloop werden alle aanwezigen in de gelegenheid gesteld de molen nader te bezichtigen. De molen is des avonds verlicht. In aanwezigheid van vele autori teiten en genodigden werd zaterdag middag het kleine, fraai gelegen Her vormde bejaardentehuis „Woud's Oord" feestelijk geopend. Deze plechtigheid geschiedde door het hijsen van de vlag, waaromheen het stichtingsbestuur geschaard stond welke ceremonie werd verricht door ir J. Mackenzie, hoofdingenieur-di recteur van de volkshuisvesting en bouwnijverheid in de provincie Zuid- Holland. Na de opening van voorzit ter P. Noordam, gaf de heer Macken zie een overzicht van de uitvoerige besprekingen met de ontwerper van het gebouw, ir. J. Key uit Den Haag en het bestuur. Bij de bouw werd vooral aandacht besteed aan de lig ging ten opzichte van de kom van het dorp en het feit, dat de bewoners zo veel mogelijk hun zelfstandigheid blijven behouden. Het tehuis is een regionaal tehuis, ontstaan door sa menwerking van de diakonieën te Woubrugge, Hoogmade, Koudekerk a. d. Rijn en Hazerswoude. Het is een tehuis vol sfeer met een eigen opzet en indeling. Namens de bewoners bood de heer A. Boon de spreker een versierde boerenkaas aan. Glanzend omlijste dag Burgemeester J. C. van Wagenin- gen sprak van een dag met een glan zende omlijsting voor de gemeente en memoreerde de plannen voor nieuwbouw, die al dateren vanaf 1947. Inmiddels stegen de bouwkosten tot 4 ton, terwijl de pensionprijs opliep tot ca. 3000 gulden. In 1962 verleen de de raad een garantie tot 50 per cent van de bouwkosten. De plaatselijke predikant, ds E. Kempenaar wees op de betekenis van de in de hal aangebrachte tekst: „Mijn oog is op u". De bewoners worden er dagelijks aan herinnerd, dat Gods vaderoog hen tot aan de dood be schermt en verzorgt. Namens de dia- konie zegde spreker een directe draadverbinding toe tussen de kerk en Woud's Oord. Geschenken Hierna kregen vele genodigden de gelegenheid hun gelukwensen over te brengen, die bijna alle vergezeld gingen van geschenken. Zo bood ds Jonkers uit Hazerswoude een deel van de tuinaaAleg aan, architect ir. J. Key schonk een fraaie bank met ingebouwde bloemenbak voor de hal en een plaat voor de eerste steen, uit Hoogmade kwam een huisbijbel, uit Koudekerk namens de diakonie een elektrische klok, terwijl de kerke- raad van de plaatselijke Gerefor meerde kerk 6 tuinstoelen en een ta fel schonk. Zeer fraai was een inge- Met uitzondering van de heer N. v. Schooten, wegens ziekte verhin derd, was de zitting van de gemeen teraad van Voorhout voltallig. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van mr. Donders, dat het restant schuld van Demavo groot 3504,96 plus 423.50 door de heer H. Lindeboom is betaald. Het ge meentebestuur was verheugd, recht in deze zaak te hebben gekregen. Onteigeningen. Een plan tot onteigening had aller instemming. Het betrof hier in hoofd zaak percelen weiland, erf, laan en melkplaats, schuur van de heer P. H. v. d. Hulst, een gedeelte bollen land/weiland en schuur van C. G. Warmerdam, woonhuis met schuur en erf Dinsdagse Wetering 16 van Th. Heemskerk, woonhuis met schuur en erf Dinsdagse Wetering 20, eige naresse E. M. Kleyhorst, wed. van L. A. Langeveld, woonhuis met schuur en erf, eigenaar G. C. van Werkhoven en nog vele andere panden en erven. Tegen het plan zyn verscheidene be zwaarschriften ingediend, waarop afwijzend is beschikt. 13 Woningen van het gemeentelijk woningbedrijf worden aan de bewo ners van deze woningen verkocht. Voor het jaar 1964 is aan onze ge meente een contigent van 12 woning wetwoningen toegekend. Vergroting tot 17 woningen is mogelijk. Ge vraagd wordt nu aanvaarding van 'n jaarlijkse bijdrage uit 's Rijks kas ten behoeve1 van de exploitatie van de 17 woningwetwoningen. De voorlopige berekening van de bouwkosten bedraagt 324.434. WOUBRUGGE Een viertal jongelui uit Rotterdam, die op weg waren naar Kudelstaart om daar deel te nemen aan de zeilwedstrij den op de Westeinderplassen, zijn gis termorgen omstreeks 11 uur met hun auto in een sloot langs de Herenweg in de gemeente Woubrugge terecht geko men. De bestuurder, die sinds kort in het bezit was van een rijbewijs, raakte door tot nu onverklaarbare wijze de macht over het stuur kwijt. Hij raakte in een slip, sloeg met de wagen over de kop, schoof vervolgens over de rijbaan voor het tegemoet komende verkeer, kantelde nogmaals over de grasstrook op de Parallelweg en kantelde daarna in de ondiepe sloot waar de wagen met de wielen omhoog bleef liggen. Een ge luk was waarschijnlijk, dat de bestuur- der bij dit alles uit de wagen was ge slingerd en hoewel gewond direct zijn mede-inzittenden, een jongen en twee meisjes, uit hun benarde positie wist te bevrijden. Dokter Brinkhorst uit Leimuiden ver leende geneeskundige hulp en de totaal vernielde auto werd door de kraanwa gen van garage Boot uit Alphen op het droge gehaald. Van deelname aan zeil wedstrijden is voor de jongelui gisteren niets meer gekomen. lijst geborduurd schilderij, vervaar digd door de Plattelandsvrouwen en een radiotoestel van de jeugdvereni gingen. Aannemer Gesman bood nog een grote bloemenbak met inhoud aan, terwijl ook nog verschillende kleinere geschenken waren ontvan gen. Tenslotte gewaagde de vroegere plaatselijke predikant, tevens geeste lijke vader van de stichting, ds G. Overgaauw uit Leersum, nog van dankbaarheid en blijdschap. Alle aanwezigen kregen vervol gens de gelegenheid het gebouw te bezichtigen, dat wordt bestuurd door directrice, mejuffrouw W. Matsen, geassisteerd door drie krachten. Het tehuis biedt gezellig onderdak aan vijf echtparen en 22 alleenstaanden en ligt zeer' gunstig en schilderach tig aan de Woudsewetering. De huurprijs der woningen is voor lopig berekend op 23.per woning per week. Voor de Boekhorstlaan werd een verbod wachten voor mo torrijtuigen vastgesteld. De heer L. van Vliet was hier geen voorstander van. Hij zag er een bezwaar in voor de 2 grote zakenpanden op de hoek van genoemde straat. Hij zag het bord liever geplaatst 30 m. vanuit de He renstraat. Voor de inrichting van een speel tuin werd een krediet van 5000. beschikbaar gesteld. Er werden voorschriften vastge steld ingevolge de artikelen 29 en 38 van de Algemene Bijstandwet. De heer L. van Vliet kon hier tenslotte wel mee accoord gaan, maar zag dan toch gaarne binnen een jaar een uit voerig rapport over de uitvoering. Er werd een aanvullend krediet beschikbaar gesteld, groot 24.000.- voor de afbraak en aansluiting van 't noodgebouw ten behoeve van het on derwijs. Bij de bank van Nederlandse Ge meenten werd een kasgeldlening af gesloten groot 100.000.—. Bij de rondvraag opperde de heer L. van Vliet het idee, om een ideeën bus te stichten voor het gemeente- personeel. Dit was reeds een punt van bespreking geweest. Het zal na der worden bekeken. De heer V. d. Ploeg vroeg aandacht voor de bus halte „Soldaatje" richting Voorhout. Hier is geen ruimte1 genoeg voor in- en uitstappen. Dit zal nader worden bezien. HILLEGOM ONGELUK BIJ WIELERRONDE Tijdens de zaterdagmiddag gehou den wielerronde stak de 10-jarige Piet Degenaars plotseling de weg over en. werd daarbij door de deel nemer van D. raak gereden. De jon gen bekwam daarbij schaafwonden aan het linkerbeen, een wond aan het hoofd en een lichte hersenschud ding. Van D. had schaafwonden en een wond aan het linkerbeen. Beiden werden door dokter Van der Kaaden en de EHBO geholpen en naar hun woning vervoerd. De fiets werd zeer ernstig beschadigd. VOORSCHOTEN Geslaagd Voor het propaedeu- tisch examen bouwkundig ingenieur zijn te Delft geslaagd de heren J. M. Schrama en S. G. Buijs beiden uit Voorschoten. LEIDSCHENDAM Te snel in de bocht. Zaterdag avond 11 uur reed een uit de richting Voorschoten komende auto van de Nederlandse legatie te Brussel met te grote snelheid aan de linkerkant van de rechterbocht bij De Koppels (Veursestraatweg). Juist in de bocht kwam uit de richting Leidschendam een personenauto en om deze te ont wijken draaide de bestuurder van de Belgische auto het stuur op forse wijze naar rechts. Hierdoor slipte de Belgische auto dwars over de weg naar links en botste tegen de links van de weg geparkeerde auto van mevrouw C. J. Meijer uit de Prins Hendriklaan te Oegstgeest. Door deze botsing slingerde de Belgische auto om zijn as en kwam staande in de richting Voorschoten op het trottoir achter de aangereden geparkeerde auto tot stilstand. De bestuurder van de Belgische auto kwam by al die wentelingen op het wegdek terecht en is er betrekkelijk nog goed vanaf gekomen met bloedige schrammen in de hals en verwondingen aan het linkerbeen. Zijn medepassagier be kwam geen letsel. Na bij de heer Van der Plas wat van de schrik op verhaal te zijn ge komen hebben zij per taxi hun reis voortgezet. i Zowel de Belgische als de gepar keerde auto waren dusdanig geha vend, dat deze auto's vrijwel waar deloos zijn geworden, en door een kraanwagen zijn weggesleept. Beheerder sportvelden. Tot be heerder van de in september a.s. in gebruik te nemen sportvelden in Leidschendam-Noord is benoemd de heer D. G. Visser, hoofd van de plant soenendienst van het bisschoppelijk college te Weert. WARMOND Woonruimte adviescommissie Het maandelijks spreekuur van de voorzitter en secretaris van de wobn- ruimte-advies-commissie zal gedu rende de maanden juli tot en met sept. worden gehouden elke eerste dinsdag van de maand en wel van 8.30 tot 9.30 uur. Geslaagd De heer K. v. d. En den slaagde voor het propaedeutisch examen werktuigkundig ingenieur. ALPHEN AAN DEN RIJN Het bestuur van de kleuterschool „Op de Drempel" gelegen in Alphen- west kwam zaterdagmiddag tot de onaangename ontdekking dat de muur aan de zuidkant van de school gelegen aan de speelplaats op vele plaatsen ernstig was vernield. De re paratie zal stellig honderden guldens gaan kosten. Het bestuur heeft aan gifte bij de politie, die reeds enkele jeugdige vernielers op het spoor is. Gil Robles, de Spaanse christen democratische lieder die zich sedert 1962 in ballingschap bevond, is zater dag op het vliegveld van Madrid aangehouden. Hij kwam uit Rome. Gil Robles was in 1934 minister van het leger. In 1962 moest hij in ballingschap gaan wegens het bij wonen van een congres in München van republikeinse Spaanse ballingen. Uit betrouwbare bron werd later vernomen, dat Gil Robles was vrij gelaten. Hij is naar het huis van zijn zoon gegaan. BODEGRAVEN SLOTAVOND SPORTWEEK Als laatste nummer van het sport weekprogramma werd in Tuinwijk een wielerwedstrijd verreden, de z.g. ronde van Bodegraven. Deze ronde werd ge organiseerd door de Kath. Wielerver eniging St. Willibrord. in samenwerking met de Sportweekcommissie. De jury bestond uit de heren J. Oskam, kamp rechter te Utrecht, J. Manuel, secr., Utrecht. H v. d. Vlugt, speaker. A Neb- beling, starter. H v Kooten. C. Braat en J. Teunissen, wedstrijdcommissaris sen. De wedstrijd werd verreden onder reglement van de KNWU. Er waren circa 80 deelnemers, die 65 rondjes van ruim 1 km. moesten rij den. De belangstelling was groot. On gelukjes en uitvallers waren deze keer gering. De enige Bodegraafse deelne mer moest halverwege de striid staken wegens pech. Dit was A. Sterk. Het aantal premies was legio o.a. van de bewoners van Vijverwijk. en dit heeft zeker bijgedragen tot een spannende en snelle ronde. Een viertal renners onder namen een uitlooppoging die enkele ronden voor het einde succes had. Dit waren A. van Midden. Hilversum. H. Riem. A'dam, L. Otte, Haarlem en L. de Groot, Utrecht. In deze volgorde werden zij ook de uiteindeliike winnaars. De eerste ontving vóór ziin ererondje de traditionele winnaarskust van ..Miss Po- degraven". Mej N Nagtegaal, plus de gebruikelijke bloemeti. Een twaalftal ronden voor het einde bracht Dick van Helm nog meer span ning in de strijd door er tussen uit te gaan, en met enkele honderden meters voorsprong op het peloton als nummer vijf de finish te passeren Nummer zes werd C Lennis A'dam. 7. J de Goede, Beverwijk, 8. C Janmaat. A'dam. 9 K. Zwerver. A'dam en 10. de Utrechter C. Cirkel. En zo kwam het einde van de tiende en geslaagde Bodegraafse Sportweek. ALPHEN AAN DEN P'JN DOOh r.PRT.PVPN TTIH^NS VOETBALWEDSTRIJD Tiidens de zaterdagmorgen op het Alphia-terrein gehouden bedrijfsvoet- wedstrijd tussen elftallen van de fir ma Boot en het bedrijf Van Biester- veld alhier, is de speler van het Boot-elftal, de 51-jarige Wim B. de Knijff vijf minuten voor het einde van de wedstrijd plotseling onwel ge worden en enkele ogenblikken later op het veld overleden. De overledene heeft vele jaren ge speeld in ARC, was tevens een be kend dammer en een der leiding ge vende mensen in de Hervormde Jeugdbeweging. Bij de motorenfabriek van D. en Joh. Boot n.v. was hij belast met de opleiding van de leerlingen. AARLANDERVEEN Brand in hooitas Zaterdagmiddag omstreeks 1 uur brak er brand uit in een hooitas van de heer C. L. Over- meer. De tas met de gehele voorraad hooi en stro ging verloren. Door het vlotte optreden van de Aarlanderveense brandweer kon de boerderijwoning met omliggende gebouwen behouden blij ven. Hooibroei werd niet geconstateerd. De vermoedelijke oorzaak van de brand zijn enige vonken uit de uitlaat van een traktor, die enige tijd tevoren een hoe veelheid hooi had aangevoerd. Het na- blussingswerk duurde tot laat in de avond. Verzekering dekt de schade.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4