S)e £eidóe(Soti/fca/tit MOORDENAAR PARUS JONGETJE GEGREPEN lijk onder aan de trap Weer doden en gewonden bij verkeersongelukken BLANK VERZET TEGEN WET OP BURGERRECHTEN razziasin Politie vond zuid-afrika Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAFENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 6 JULI 1964 54e JAARGANG NOG LANG GEEN „BROEDERSCHAP' Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes f 1,75 LAATSTE STUNT GING NIET DOOR „Wurger" fantaseerde vijf moorden zei, dat de wurger hem van de dief stal op de hoogte had gesteld. De politie was echter argwanend. Na een verhoor van 24 uur ging Le ger door de knieën na acht weken De man die de 11-jarige Lnr Ta- '6 h/bben gespee'd: |ML ron heeft gewurgd en daarna Parijs andere moorden, waarop hy radiozender gevonden en tijdbom- 38 dagen lang in rep en roer heeft ™_aaJ".Yan er geen mechanismen en daarmee verband gehouden door het schrijven van I? zijn, had hij verzonnen. De houdende apparaten die voor sabo- brieven, de „wurger", is gearres- ®,erst na,ar zlJn geestvermo- tage gebruikt kunnen worden. Een POSTBODE IN ARREST De Zuidafrikaanse minister van justitie, Balthazar Vorster, heeft zon dagavond meegedeeld, dat de ont dekkingen van de politie bij de raz zia's van afgelopen week mogelijk zullen leiden tot de „vernietiging van de door de communisten geïn spireerde ondermijningscampagne" in de republiek. De politie had een zeer krachtige teerd. Het blijkt een verpleger van de psychiatrische inrichting te Villejuif te zijn, Lucitif Leger. Tijdens een ver hoor in de nacht van zaterdag op zondag heeft hij bekend. gens worden onderzocht. Vuistslagen aantal mensen was bij de huiszoe kingen - op vrijdag en zaterdag - ge arresteerd. Hij zei, dat na de veroor- Tno_ T tl„ deling van Mandela en zeven ande- Toen Lucien Léger zondagavond verscheidene plaatsen sabo- naar Versailles werd overgebracht, H waar de officier van justitie hem in g g p g De 27-iariee Lucien Leeer beken- staat van beschuldiging zou stellen, Onder degenen, die vrijdag en za- aJaH wfhfniiho sflnat stond een duizendkoppige menigte terdag werden gearresteerd - een £ü£.e ÏTÏÏ hem op te wachten. De politie kon twintigtal blanken, voorzover be- niet verhinderen, dat enkele mensen kend - bevinden zich twee verslag- hem met hun vuisten sloegen. Ook gevers van in Johannesburg ver een paar politie-agenten werden ge- schijnende dagbladen, de Rand Daily Mail en de Johannesburg Star. Taron in een bos bij Parijs had vermoord nadat hij de jongen op de Place d'Etoile had gezien. Luc ging in de metro en Leger volgde hem. z T - - Toen de jongen uitstapte sprak de raakt Le«er scheen met «ewond- verpleger hem aan. Luc vertelde, dat hij niet naar huis durfde te gaan omdat hij iets had ge daan, dat Leger tijdens het politie verhoor een „onnozel vergrijp" noem de. Leger nodigde hem uit een bos wandeling te maken. Het was toen al elf uur 's avonds. Toen zij in het bos waren had hij plotseling de be hoefte gevoeld de jongen te doden. Leger vertelde daarop de bijzonder heden die hij al had beschreven in een brief aan een Parijs dagblad. ClfARFT WAC ITATAAI N- een bungalowtje heeft staan. Me- 1 W xVj r I\ 1 tXtXLi vrouw N. was reeds in Putten en werd in allerijl teruggeroepen. Te hoge snelheid in bochten had De politie vond bij onderzoek ach- in het weekeinde weer enige fatale terin de auto een butagasfles. Zij De „wurger" had sinds de moord S^olgen. vermoedt dat deze fles niet goed afge- een macaber spel gespeeld. Hij schreef Zo is de 72-jarige heer K. Blan- sloten was, waardoor gas is wegge- 56 brieven, aan de vader van het ver- ken uit Hoogeveen op de nieuwe pro- stroomd en het aansteken van een si- moorde kind, aan kranten, radiosta- vincia le weg in Zuidwolde (Dr.) bij garet de ontploffing heeft veroor- tions en de politie. Ook had hij de een auto-ongeval om het leven ge- zaakt. vader en anderen talloze malen ge- komen, toen zijn auto met grote snel- beid. Door het verschaffen van bij- beid uit de bocht vloog. Vier perso- inhalen, zonderheden over zijn moord en nen liepen verwondingen op. dreigementen, dat hij nieuwe moor- De auto is viermaal over de kop By een verkeersongeval op do den zou begaan bleef hy lange tijd geslagen. De bestuurder werd daarbij Utrechtseweg naby Amersfoort is voorpagina-nieuws voor de Franse °P s*ag gedood. aa*"nn aa" kranten. De politie voerde meerma- Sigaret. Macaber spel len vruchteloze razzia's uit nadat de „wurger" misleidende inlichtingen had gegeven. zondagavond een 18-jarige inwo', uit Delfzijl om het leven gekomen. Zyn broer werd ernstig gewond. Voorts liep de bestuurder van een andere auto verwondingen op. Het ongeluk ontstónd doordat een De 60-jarige H. Klaver uit Haar lem heeft bij een brand in een auto Zijn jongste stunt werd hem nood- dermate ernstige brandwonden opge- auto waarin de gebroeders Leininga lottig. Hij praalde met een nieuwe lopen, dat hij zondag is overleden, uit Delfzijl uit de richting Amersfoort moord. Hij zou een souteneur van de Brie andere inzittenden van dezelfde kwamen, probeerde een auto in te Parijse onderwereld hebben ver- auto werden min of meer ernstig ge- halen die zelf met een inhaalmanoeu- moord en het lijk in een gestolen wond, waarvan een zeer ernstig. Vre bezig was. Op dat ogenblik kwam auto hebben verborgen. De wagen Automobilisten zagen op de Rijks- uit de richting Soesterberg een te- werd op grond van de door Leger weg 1 nabij het blindeninstituut op genligger. Toen de auto uit Delfzijl verstrekte inlichtingen in een Pa- de grens van Bussum en Huizen, dat trachtte af te remmen, begon het rijse voorstad gevonden, met een uit- uit een voor hen rijdende auto plot- voertuig te slippen en botste frontaal gedroogde bloedvlek, een steen en een seling, na een kleine explosie vlam- op de tegenligger, touw als „bewijs" van de moord. Als uien sloegen. De auto ramde de weg- eigenaar van deze auto meldde zich bebakening en kwam daarna in de Frontaal, de ziekenverpleger Lucien Leger. Hij berm tot stilstand. Vier personen kro pen uit de brandende auto en wer- Gistermorgen omstreeks zeven uur den onmiddellijk door toegesnelde is op de Arnhemseweg ter hcfgte omwonenden in particuliere auto's van de buurtschap de Groenendaal naar het enige honderden meters ver- een verkeersongeval gebeurd, waar der gelegen diaconeienhuis te Naar- bij de luchtmacht-adjudant Van der den overgebracht. Kaa uit Apeldoorn om het leven is Het echtpaar Klaver en vader en gekomen, zoon N. uit Haarlem-Overveen waren De adjudant die werkzaam is op op weg naar Putten waar de familie de vliegbasis Deelen, is met zijn per sonenauto frontaal in botsing geko- Aden vóór einde 1968 onafhankelijk De Zuidarabische federatie zal voor het einde van 1968 onafhankelijkheid krijgen. Dit is besloten op een con- f stitutionele conferentie die zaterdag in Londen werd beëindigd. Engeland zal zijn militaire basis in Aden behouden met het oog op de verdediging van de Arabisohe fe deratie en zijn internationale ver plichtingen. Engeland zal zijn souvereiniteit over Aden, dat nog kolonie is, aan de federatie overdragen. De regering van de federatie zal het bewind democratischer maken. Ér komt een volksvertegenwoordi ging van twee kamers. Drie nieuwe staten hebben om toe lating tot de federatie verzocht. Het zijn Moeflahi, Boven-Alaki en Ala- wi. Zij brengen het aantal deelsta ten op achttien. 103-jarig huwelijksfeest Nassir en Gektzjak Gassimof, beiden 119 jaar oud, hebben te Zaroesli in Azerbeidsjan hun 103-jarige huwelijksfeest ge- vierd, zo meldt Tass. Zij zijn nog goed gezond. De streek moet wel een uitstekend kli maat hebben, want zij telt 200 inwoners van over de honderd. De oudste is onlangs 137 ge worden. men met een vrachtauto geladen met aardappelen. Bocht. Zaterdag is de 33-jarige mr. G. Hubee uit Den Haag, assistent juri disch adviseur bij het ministerie van Buitenlandse Zaken, op de Zutphen- seweg in Lochem om het leven ge komen, toen hij met zijn auto in volle vaart tegen een boom botste. Het ongeluk gebeurde in een vrij scherpe bocht. De botsing kwam zo hard aan, dat de auto in tweeën brak. Het ene stuk lag links van de weg in een sloot, het andere aan de rechter kant. Een hond, die bij de heer Hu bee in de wagen zat kwam eveneens om. De man die de elfjarige Jean Luc Taron heeft gewurgd en die daarna onder de bijnaam „de wurger" achten dertig dagen lang Parijs in rep en roer heeft gehouden door dreigementen met nieuwe moorden per telefoon en per brief, is aangehouden. In het hoofdbureau van de Parijse politie heeft hij bekend de jongen te hebben ver moord. De foto toont de wurger, de 27-jarige Lucien Le ger, verpleger in een psychiatrische inrichting te Ville juif, op het Parijse hoofdbureau tussen twee agenten. Onderaan de trap van een woning in de Oosterparkstraat te Amster dam is zaterdagochtend het lijk ge vonden van een man die twaalf uur later geïdentificeerd werd als de 60- jarige Amsterdamse huisschilder A. Alberts. Kort nadat het lijk was ge vonden arresteerde de v*%litie een der bewoners van genoemd pand, de 28- jarige postbode M. J. Hij wordt er van verdacht het slachtoffer van de trap te hebben geduwd. Volgens de politie zou de huisschilder circa vijf uur onder aan de trap hebben gele gen. Buren werden gisternacht opge schrikt door herrie ten huize van de postbode en hadden daarna een plof gehoord. Aanvankelijk ontkende de post bode zelfs maar bezoek van het slachtoffer te hebben gehad, maar na zich herhaóldelijk in tegenstrijdi ge verklaringen te hebben vastge praat, gaf hij tenslotte toe de schil der ontvangen te hebben. Hij blijft echter hardnekkig ontkennen iets met de dood van de huisschilder te maken te hebben. Beide mannen bleken sterke drank te hebben gebruikt. Omdat de echt genote van het slachtoffer verklaard heeft dat haar man op medische gronden geen alcohol mocht gebrui ken, en bovendien aan evenwicht- stoornissen leed, twijfelt de politie vooralsnog aan opzet. Spaans schip gezonken: 21 opvarenden vermist Het Nederlandse vrachtschip „Se- tas" heeft zaterdagmorgen 21 over levenden van het gezonken 12.942 ton metende Spaanse tankschip „Bo- nifaz" in de Spaanse haven Vico aan land gezet. Een van hen overleed in het ziekenhuis. Het schip bracht ook drie lijken aan wal. Het schip zonk vrijdagavond voor de Spaanse kust na een aanvaring met het Franse vrachtschip „Fabio- la". Direct na de botsing deed zich een ontploffing voor een vloog het schip in brand. Er worden nog 21 mensen vermist. Men vreest dat zij in de vlammen zijn omgekomen. Derde zitting Concilie begint op 14 september Paus Paulus heeft de openingsda tum van de derde zitting van het al gemeen Concilie thans definitief op 14 september vastgesteld. Er zal naar worden gestreefd de komende zitting op 20 november te besluiten om de Concilievaders gelegenheid te geven het Internationale Eucharistische Congres dat 25 november in Bombay begint, bij te wonen. STAKING BIJ „ALITALIA" De vliegtuigbemanningen van de Italiaanse nationale luchtvaartmaat schappij „Al Italia" zijn zondagavond voor 29 uur in staking gegaan ter ondersteuning van eisen voor nieuwe arbeidscontracten. De staking zal om middernacht in de nacht van maandag op dinsdag eindigen. Uit het buitenland komen de vliegtuigen zullen op het eerste Italiaanse vliegveld op hun route aan de grond worden gezet. Nyassaland als onafhankelijke staat Malawi Nyassaland heet sinds middernacht Malawi en is Afrika's 37ste onafhan kelijke staat na 73 jaar Brits bestuur. Voor de plechtigheden ter gelegen heid van deze gebeurtenis zijn verte genwoordigers van tachtig landen naar Blantyre, de hoofdstad, geko men. De hertog van Edingburgh, echtgenoot van koningin Elizabeth, heeft vandaag de officiële documen ten waardoor het land onafhankelijk wordt, overhandigd. Malawi, dat deel uitmaakte van de inmiddels ontbonden federatie met Rhodesië, zal binnen het Gemenebest blijven. Premier Hastings Banda zei giste ren tijdens de onthulling van een onafhankelijkheidsmonument nabij Blantyre: „De blanke heerst niet meer over ons en daarom is er geen reden voor wrijving tussen ons en de blanken". Hij sprak zich uit tegen on afhankelijkheid van Zuid-Rhodesië onder de huidige blanke minder heidsregering. Noord-Rhodesië wordt op 24 okto ber onafhankelijk. Het kabinet van dr. Banda is een van de jongste ter wereld. De gemiddelde leeftijd is 35 jaar. Hij spreekt daarom vaak van „mijn jongens". Hij is zelf 58. Prins Bernhard heeft zaterdag in Breda de eerste getuigschriften van de KMA (bullen) aan 45 afgestudeerde cadetten uitgereikt met zijn linker hand. Zijn rechterhand droeg de prins (foto) in een draagband in verband met een zenuwontsteking, ïóals deze foto van de aankomst van de prins laat zien. Wallace wil niets met toepassing te maken hebben De gouverneur van de Amerikaan se staat Alabama, George Wallace, heeft zaterdag de Amerikaanse wet op de burgerrechten „een fraude, een schande en een grap" genoemd. Hij wil niets te maken hebben met de toepassing ervan in Alabama. Walla ce, die wil proberen republikeins kandidaat bij de presidentsverkie zingen te worden, sprak op een bij eenkomst in Atlanta, in de Ameri kaanse staat Georgia. De bijeen komst werd gehouden in het kader van Wallace's verkiezingstournee, die hem door ten minste zestien Ameri kaanse staten voert. Tijdens deze bijeenkomst zijn drie jonge negers, die „te" dicht in de buurt van de massameeting kwamen, door woedende blanken met stokken en ijzeren stoelen afgeranseld. Twee hunner werden met hun rug in een prikkeldraadversperring geduwd. De politie arriveerde pas na de afranse ling. Ze moést de negers wegdragen. Het bloed stroomde twee hunner uit het gezicht. Wallace viel het Amerikaanse op- pergerechtshof fel aan, omdat het be slissingen heeft genomen, die niet mét de ideeën van de voorstanders der rassenscheiding stroken. Het hof heeft volgens Wallace in de afgelo pen tién jaar oordelen geveld, die „tegen de vrijheid in gingen en de tyrannie begunstigden". Ook de voormalige gouverneur van Mississippi, Ross Barnett, hield een redevoering. Hij noemde president Johnson „een valse federalist, die zich uit, het zuiden heeft terugge trokken" en beschreef de strijders voor gelijke burgerrechten als „ge baarde nozems die beter naar huis kunnen gaan, om zich te scheren en een bad te nemen". Arrestaties In Selma, Alabama, zijn negers en blanken met elkaar op de vuist ge gaan voor een bioscoop die onlangs ook voor negers toegankelijk was verklaard. De politie maakte snel een einde aan het gevecht. Eerder op de dag had de politie in deze plaats vier negers gearresteerd, die weiger den, op verzoek van de eigenaar een restaurant te verlaten. (Krachtens de wet op de burgerrechten mogen negers niet uit restaurants en andere openbare gelegenheden worden ge weerd.) Verbouwingsuit verkoop Tientallen werkelijke koop jes horloges, klokken, siera den, cassettes. Juwelier-horloger v. d. WATER Haarlemmerstr 207. Leiden VEEL VAKANTIESLACHTOFFERS IN AMERIKA Zondag te middernacht, aan het slot van een lang weekeinde als ge volg van onafhankelijkheidsdag, wa ren in de Verenigde Staten 465 men sen bij verkeersongelukken omgeko men. De dertig doden bij ongelukken met pleziervaartuigen en de 113 ver- drinkingsgevallen geven een totaal van 608 doden in drie dagen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Veranderlijke bewolking Gedurende het weekeinde bleef de aanvoer van koude polaire lucht naar West-Europa voortduren. De tempera tuur was in De Bilt bijna 5 graden on der normaal. In de nacht van zaterdag op zondag kwam daarbij op verschillen de plaatsen in het zuidoosten van het land zelfs nachtvorst voor. Inmiddels verplaatst het grote hogedrukgebied op de oceaan zich langzaam wat naar het zuiden. Aan de noordflank ervan komt een diepe depressie tot ontwikkeling, welke zich in de richting van IJsland beweegt. De komende 24 uur zal het weer in ons land waarschijnlijk nog niet onder invloed van de nieuwe oce aandepressie komen. -Wel zullen af en toe wolkenvelden overdrijven, samen hangend met een in betekenis afnemen de storing welke over het noordelijke deel van de Noordzee naar het oosten trekt. De temperaturen kunnen in de nacht vooral in het zuid-oosten van het land nog weer tot tamelijk lage waar den dalen, maar overdag zullen zij in het algemeen iets hoger worden dan vandaag. ZON- en M AANSTA.!NDFN 7 juli: zon op 4.29: onder 21.01; maan op 2.28; onder 19.05. Hoogwaterstanden 7 juli: v.m. 0.36; n.m. 13.10. KORRELTJE

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1