Landsdag Kath. Plattelandsjongeren had een afwisselend programma „Alleman" in Berlijn met enthousiasme ontvangen WEER DRIE ONGELUKKEN BIJ MARINE VLIEGKAMP OP PROVINCIALE WEG MAANDAG 6 JULI 1964 DB LEIDSE COURANT PAGINA 11 Voor de elfde maal hebben de Katho lieke Plattelands Jongeren (KPJ) hun groots opgezette landdag gehouden. Op het HBC-terrein in Heemstede kwamen gisteren twaalfhonderd KPJ'ers uit de bisdommen Haarlem en Rotterdam bij een. Het weer was prachtig, althans Ideaal voor een openluchtsamenkomst. Van 's morgens tot 's avonds is het een uitstekend feest geweest, dat na de godsdienstige inzet het karakter zou krijgen van een grote sportdag. De organisatoren hadden echter ook het Danstheater Internationaal uitge nodigd, dat een serie folkloristische dansen ten uitvoer bracht. De jongeren kwamen uit alle streken van beide bis dommen. Vertegenwoordigd waren de districten Alkmaar, Amstelland, Bollen streek, Delft, Gouda, Haarlem. Leiden, Midden Zuid-Holland, Purmerend, Wie- ringermeer, Westland en Westfriesland. Evangelie en dans De interdiocesaan aalmoezenier F. Wesseling droeg in de openlucht de H. Mis op, welke werd opgeluisterd met zang van de seminaristen van Hage- veld. Aalmoezenier Wesseling sprak tij dens zijn predikatie over „Schijn en Werkelijkheid", waarbij hij er onder meer op attendeerde, dat vele christe nen geneigd zijn te letten op allerlei Uiterlijkheden zonder meer en daarbij niet te letten op de werkelijke waarden. Wanneer zij dat zouden doen. zouden zij ook beter tot het wezen van mensen en dingen kunnen doordringen. De plechtigheid had een bijzonder karakter. Het epistel en evangelie werden in dansvorm uitgebeeld door de dansgroep „Marjorie Janssen" uit Voorburg en bij het Sanctus ging een fakkelparade voor af aan het ontsteken van het vuur. Tij dens de Mis deed dat vuur dienst als godslamp. Ook de verdere dag bleef het branden midden op het veld. Sport De middag stond in het teken van de sport. Zo'n driehonderd KPJ'ers deden aan de wedstrijden mee. Op het pro gramma stonden hardlopen, verspringen, kogelstoten, touwtrekken, estafette-lo pen, hoogspringen en volleybal. Het werd een waar sportief evenement, dat nog meer kleur en sfeer kreeg door de Romeinse wagenrennen. Als overgang van de ochtend naar de middag trad de folkloristische dansgroep op onder lei ding van Gerard Bitter. De groep danste vooral dansen uit Oost-Europa en Israël. De toeschouwers kregen aldus een vrij goede indruk van de folkloristische dans in het oosten. Gehoord de bijval oogstte deze Nederlandse groep een groot suc ces. Dansen toe. Tegen het eind van de middag trok ken de KPJ'ers op huis aan. Dat wil zeggen, op verschillende plaatsen in Zuid- en Noordholland werden 's avonds dansfeesten aangericht en vermoedelijk zullen zij daar geen verstek hebben la ten gaan. Het was tenminste de bedoe ling, dat met dansen deze elfde landdag zou worden afgesloten, Ir. L. J. M. FEBER OVERLEDEN Ir. L. J. M. Feber, voormalig lid van de Tweede Kamer en oud-wet houder van Den Haag, is vrijdag op 79-jarige leeftijd overleden. Louis Jean Marie Feber werd 24 april 1885 te Bergen op Zoom gebo ren. Hij bezocht de HBS te 's-Gra- venhage en te Nijmegen en studeerde vervolgens aan de technische hoge school te Delft, alwaar hij in 1908 het diploma civiel-ingenleur behaalde. Sedert 1930 was ir. Feber voor zitter van de kring Den Haag van de R.K. Staatspartij in welke hoeda nigheid hij op 18 december 1945 werd opgevolgd door mr. dr. L. G. Kor- tenhorst. Voorts was ir. Feber ook werk zaam op het terrein der journalistiek en der letterkunde. Tot zijn werken behoren: „In de schaduw der waringins 1922", „De strijd om de stilte 1925", „De stuwen de stroming 1926" en „De Boroboe- doer 1936". Voorts publiceerde ir Fe ber in div. r.k. bladen en tijdschrif ten. De begrafenis zal in alle stilte ge schieden. WIELRENNEN CRICKET Succesvol weekeinde voor Ton van der Valk De jonge Voorschotenaar Ton van der Valk, die nog niet zo lang gele den zijn voetbalschoenen voor de racefiets verruilde, heeft in het af- Sslopen weekeinde met succes aan de onden van Zuidland (zaterdag) en Prinsenbeek (zondag) deelgenomen. In de Ronde van Zuidland - 92 deelnemers, 60 kilometer - waren er voortdurende schermutselingen aan de kop van het peloton. Tien kilo meter voor de finish sprong Ton van der Valk weg en hij behield zijn Voorsprong, die op de streep nog 150 meter bedroeg. Tweede werd P. de Wit uit Wormer, derde L. Duindam uit Honselersdijk. In de Ronde van Prinsenbeek (eveneens voor nieuwelingen), waar 83 deelnemers aan de start versche nen, had de jonge Voorschotenaar minder succes. Hij kwam weliswaar in de kopgroep van vier, maar in de sprint moest hij C. Stuitjes en H. Kok voor laten gaan. NEDERLANDSE PLOEG VOOR DE RONDE VAN CANADA De Nederlandse amateur-wieler ploeg, die zal deelnemen aan de van 26 juli tot en met 9 augustus a.s. te houden ronde van Canada, bestaat uit Jos van der Vleuten (Mierlo- Hout), Ad van Kemenade (Eindho ven), Jan Boog (Laren) en Eddy Beugels (Sittard). Ploegleider is Bram Koopmans. De ronde van Ca nada werd het vorige jaar een gro te Nederlandse triomf. Kees Haast won toen de ronde, terwijl ook de eerste plaats in het ploegenklasse- ment door Nederland werd bezet. HONKBAL SVL—WASSENAAR 6—5 In een weliswaar buitengewoon spannende, maar niet fraaie wedstrijd behaalde SVL opnieuw een overwin ning op Wassenaar ook al was het ditmaal op het nippertje. In de tweede slagbeurt kwam voor de Leidse ploeg de eerste winst en kon een voorsprong van 30 worden genoteerd. Nadat in twee innings we derzijds geen resultaten waren be haald, sloeg SVL in de vijfde inning weer even goed van zich af en liep zodoende tot 50 uit. Dat de gasthe ren toen nog allerminst een gewon nen wedstrijd speelden werd de toe schouwers duidelijk in de zesde in ning. Wassenaar sloeg toen namelijk bijzonder sterk terug en kon onder andere door honkslagen - w.o. een twee honkslag van Ellingerhout - als mede veldfouten en misverstanden in de Leidse gelederen de achter stand tot 54 inlopen. De spanning bereikte een hoogtepunt toen Wasse naar, nadat de twee volgende innings wederom niets voor beide partijen hadden opgeleverd, in de negende slagbeurt de stand zowaar in even wicht kon brengen. (55). In de ge lijkmakende slagbeurt met twee nul len en Delfos op het derde honk, leverde een doorgeschoten bal van de Wassenaarse pitcher uiteindelijk nog het winnende punt op (65). Van SVL-zijde werd er slechts één honkslag (Neher) geplaatst, terwijl Wassenaar er drie kon produceren. Het aanvankelijk voortreffelijk honk- lopen der Leidenaars gaf over het geheel genomen in deze wedstrijd de doorslag. De werpersresultaten waren: Ellin gerhout-Vermeulen (Wassenaar) 10 6—1; Danz (SVL) 14—4—3. SVL 2 verloor met 48 van Storks S. AJAX I—HBS n DRAW Ajax I ontmoette in Den Haag een zeer sterk HBS-elftal. Het werd een hoge score van 186 all out, waar van C. de Wolf als topscorer met 55 runs. J. Schottelndreier 2 voor 47, G. Spiering 1 voor 45, V. February 1 voor 30, R. Veldhuizen 1 voor 24, J. J; de Jongh 1 voor 9, H. de Geey 1 vOor 10, deelden de wickets met drie run outs, resultaat van keen fielden en uitstekend wicketkeepen van H. Willink. HBS liet de Leidenaren ruim drie uur voor de runs, doch het is hem niet gelukt Ajax voor tijd uit te krij gen. Het openingspaar R. Veldhuy- zenH. de Jongh hield 38 minuten stand, alvorens H. de Jong (12( op het bowlen van Mulder in de slips werd uitgevangen. R. Veldhuizen 16, P. van Amerom 17, H. Willink 16. maar vooral P. von Oven (16 not out) zorgde ervoor, dat Ajax een ver dienstelijke draw kon behalen. Eerst om ruim zeven uur was de wedstrijd ten einde, waarin de HBS-bowler Mulder met de fraaie cijfers 6 voor 22 voor de dag kwam, welke cijfers helaas ontsierd werden door dikwijls veel te kort gepitchte ballen, die door hem werden losgelaten. Het Ajax-totaal werd tenslotte 102 voor 9, waarna het tijd was, waar door een draw kon worden behaald. AJAX JUN.—ACC JUN. De Ajax junioren moesten tegen ACC jun. het onderspit delven, in een wedstrijd, die op het Ajaxveld afgelopen zaterdag werd gespeeld, de volledig platgebrande tribune ten spijt. Ajax kon dit niet bolwerken, hetgeen gelet op de leeftijd van de ACC'ers ook niet zo verwonderlijk was. ACC kwam tot 180 runs in twee uur tijds, (H. de Goey 2 voor 54, F. Hagenaar 2 voor 45, H. Steinmefz 1 voor 15 en F. de Jongh 4 voor 10). P. Koole was de enige Ajaxcied die daarna liet zien, dat de bowlerij van de Amsterdammers toch wel te be spelen was. Met 29 was hij de enige die in de dubbele cijfers kwam, of- school F. Hagenaar er dichtbij was (9). De overige batsman hadden geen verweer Ajax all out 71), doch veel kon worden geleerd van de oudere ACC'ers, waardoor ook deze wed strijd zijn vruchten ongetwijfeld zal afwerpen. Bert Haanstra's film „Alle man" die op het filmfestival van Berlijn onder de titel „Zwölf million" aan publiek, en critici is vertoond is een enthousiaste ontvangst ten deel Sevallen. Geen film heeft tot usver zo'n langdurig en harte lijk applaus geoogst als met de ze Nederlandse inzending naar de Berlinade het geval is ge weest, De critici zijn eensge zind van oordeel dat „Alleman" een van de grootste kansheb bers is voor een Gouden Beer. BESTORMD De cineast, die zelf in de zaal was toen zijn film werd ver toond, kon tijdens de avond voorstelling van vrijdag niet minder dan twintig open doek- tes van de zaal noteren. Daar- »ij is het trouwens niet geble ven; na afloop werd Haanstra door fotografen en filmcritici bestormd. Zaterdag werd hij bovendien voor de televisie ge- interviewd. „Alleman" is de Nederlandse inzending voor de afdeling lan ge documentaires. De enige concurrentie bestaat uit een Oostenrijkse kleurenfilm over de Olympische Winterspelen en een film over Polen van een Poolse Immigrant Maar het en thousiasme over „Allemdn" is ook ontstaan omdat het filmfes tival van Berlijn op het stuk van de speelfilm tot dusver nog niet veel indrukwekkends heeft laten zien. De critici hebben tot nu toe weinig goeds kunnen ontdekken en spreken van een vervelend festival. KETTINGBOTSINGEN OP RIJKSWEG 12 ONDER BODEGRAVEN Op de Rijksweg 12 hebben zich zondagavond in de gemeenten Woer den, Bodegraven en Linschoten ver scheidene kettingbotsingen voorge daan. Bij één hiervan waren zes auto's en een scooter betrokken. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Het verkeer op deze druk ke weg is door de ongelukken urën- lang ontwricht geweest. In Atlanta, hoofdstad van de staat Georgia in het auiden van de Verenigde Staten, ontstonden zaterdag rassen- relletjes na een massale openlucht-bijeenkomst waarop gouverneur George Wallace van Alabama en de vroe gere gouverneur van Mississippi, Ross Barnett beiden tegenstanders van de wet op de burgerrechten het woord voerden. Op dese foto ontset een agent van de federale politie een neger, die door twee blanken wordt aan gevallen. Bij Leibheim (West-Duitsland) is zondag een leszweefvliegtuig van 200 meter hoogte neergestort. De leerling-vlieger kwam om en de in structeur werd met zware verwon dingen in een ziekenhuis opgenomen. De provinciale weg bij Katwijk, langs het Marine Vliegkamp Valken burg, is het afgelopen weekend weer het toneel geweest van enkele min of meer ernstige ongelukken, waarbij drie personen verwondingen van verschillende aard opliepen. Zaterdagochtend om tien uur is een per sonenauto, bestuur door de heer J. van N. uit Naaldwijk ter hoogte van het Marinekamp over de kop geslagen, daar de bestuurder, volgens zijn eigen verklaringen, de macht over het stuur verloor, toen hij een zonne bril wilde opzetten onder het rijden. De wagen schoot de berm in, sloeg over de kop en kwam ondersteboven weer op de rijbaan terecht. Een van de inzittenden, de echtgenote van de bestuurder, liep lichte verwon dingen op aan het hoofd, en enkele schaafwonden aan de schouders. Zij werd verbonden in de ziekenboeg van het Marinekamp. De auto, die zwaar werd beschadigd, is door de politie naar het bureau versleept, waar het aantal wrakken in korte tijd zeer snel groter is geworden. Scooter uit de bocht Op dezelfde plaats vloog 's middags onj tien minuten voor half zeven de scoterrijder C. K. utt Katwijk uit de bocht, vermoedelijk omdat hij te snel reed. Hij kreeg enkele hoofd wonden en een hersenschudding. Nadat men aanvankelijk had ge tracht hem de noodzakelijke medi sche hulp in de ziekenboeg van het Marinekamp te verlenen, is 't slacht offer later per ambulance van het Marinekamp overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Ernstig gewond Enige uren later vloog aan de an dere kant van het Marinekamp op de provinciale weg de door de heer W. J. R. D. uit Wassenaar bestuurde per sonenauto uit de bocht. De wagen sloeg enkele malen over de kop, en kwam tenslotte in het teelland langs de weg tot stilstand. De bestuurder liep zeer ernstige verwondingen op aan het hoofd en werd naar het Academisch Zieken huis te Leiden overgebracht, waar, naar men vanochtend meedeelde, 't levensgevaar geweken is. Een groepje Dajaks uit Indonesisch gebied in Borneo trekt hier door het oerwoud van Sarawak op zoek naar onderdak in Maleisisch Borneo. De mensen vertelden dat zij op Indonesisch gebied mishandeld waren door Javaanse guerilla's omdat zij weigerden dienst te nemen in het Indonesische leger. Brigadier Piet en de semi-prof 121: „Jonge jonge, ze lijken hier wel stapelgek", mompelde brigadier Piet. „Ach, ach, wat zag die arme Karei Kleuntj es er zielig uit. Zouden ze hier dan helemaal niet begrijpen, dat Karei geen man is om met zoveel poespas door de stad gereden te wor den? Maar hoe krijg ik die arme jon gen hier nu weg?" Zo peinzend en piekerend liep Piet langzaam de stad door naar de buitenwijk, waar het stadion gelegen was. Dat was gemak kelijk te vinden, want je hoefde niets anders te doen dan de stroom men sen te volgen, die blijkbaar óók daar heen op weg was. De trams zaten tjokvol en de passagiers hingen zelfs als druiventrossen aan het achter balkon. De krantenjongens schreeuw den hun keel schor met het laatste nieuws over de opstelling, waarin Karei Kleuntj es als linksbinnen ge noteerd stond. Het was werkelijk een krankzinnige drukte daar in Fioren- za en dat allemaal om een doodge wone wedstrijd die door tweeën twintig jonge kerels zou worden ge speeld. Zó ver was het dus al geko men, dat het publiek een twintigtal van zulke jonge jongens niet meer rustig zijn gang kon laten gaan bij het doen van een aardig spelletje met een bal op een graslandje. Doch hoe Piet de zaak ook keerde of wendde, er was weinig aan te veran deren en daarom besloot hij maar eens goed uit te kijken naar onraad, want hij was nog niet vergeten, wat inspecteur Alessandro Fiasco hem die nacht verteld had. En ja hoor, op een gegeven moment zag Piet de fer me inspecteur daar staan. De slim merd had zich listig opgesteld bij het hek, waar alleen maar spelers en of ficials door mochten. Gewone men sen mochten daar niet door en de slimme Fiasco had dus niets anders te doen dan scherp uit te kijken of er zich geen verdachte elementen ophielden onder de voorbijgangers, die over zijn stoepje liepen. De brave man kweet zich vol ijver van zijn taak en hij keek sommige voorbij gangers zó scherp aan, dat deze er waarlijk een beetje van schrokken. (Wordt vervold) REMMEN WEIGERDEN. Op de Strandweg te Katwijk aan Zee kwam J. S. uit Katwijk met het door hem bestuurde motorrijwiel, toen hij reed in de richting van „De Zwaan", tot de ontdekking, dat zijn remmen weigerden. Met volle snel heid schoot hij door de houten schut ting van de aan het einde van de Strandweg gelegen badinrichting. Hij liep hierbij schaafwonden op. Bij het door de politie ingestelde onderzoek kwam vast te staan, dat de bestuur der niet in het bezit was van een rij bewijs. DRENKELING GERED De 23-jarige B. A. uit Keulen is gisteren, toen hij zich bij het zwem men in zee te ver van het strand had gewaagd, en in moeilijkheden kwam, gered door de heer H. van Beelen. Medisch onderzoek wees uit, dat de zwemmer geen nadelige gevolgen had ondervonden van zijn zwem tocht. STRAUSS STEUNT HEYE Franz Josef Strauss, de voormalige Weatdultse minister van defensie, heeft in het weekblad „Quick" als zijn mening te kennen gegeven, dat de Bundeswehr zich in de richting van een „Sociaal isolement" ontwikkelt. Hij onderschreef hiermee de opvat ting van vlce-admiraal Heye, de par lementaire commissaris voor de strijd krachten, die eveneens in artikelen in „Quick" het leger er van heeft beschuldigd, dat het „een staat in een staat wordt". Strauss betwijfelde of de vice-ad- miraal wel de juiste middelen heeft aangewend om zijn misnoegen® tot uitdrukking te brengen. Over het kazerneleven van alle dag schreef de oud-minister o.m.: „Het was voor mij altijd in grote mate verbazing wekkend, dat militaire deskundigen heel wat schenen te begrijpen van operationele vraagstukken en strate gische problemen, maar betrekkelijk weinig van de militaire routine en haar vereisten". Autorijles. Frans God- dij ns erkende (VAMOR)- rijschool Snelle dus voor delige opleiding tn nieuwe Opeis. Leedestraat 8. Ga- renmarkt 5. tel. 34430. 'S Taxi De Groot. Bees tenmarkt 3, tel. 23300. Ver bonden met diverse zie kenfondsen. Geldige kwi tanties. Let wel 2.3.3.0.0. 3? Vriendin. Welk R.K. meisje wil met mij de weekenden leuk door brengen. Ik ben 17 jaar. Br. onder no. 5615 bur. van dit blad. 37 Tuinbanken tuinstoe len, tuintafels harken, schoffels, oaden ojtrie- ken, graven ieken aar appelpoters tuin- en bloemzaden appengtas. harm gaas, ountdraad. vlechtdraaa en alles voor uw tuin. Hartwiik's Ijzer handel N\v. Beestenmarkt 7-9 4. Leiden tel ?6R27 3? Al brandt he maagzuur nog zo fc' een RISP ta- bletie blust ^et wel! 3? Zwakte na ziekte Schieffers bloedwijn helpt bijzonder snel! Bevat ak- tief-Lecithine,- vitaminen en mineralen, werkt bio- vitaal. Bij apothekers en drogisten. 37 500 merkfietsen in vele kleuren en uitvoeringen voorradig. Prijzen vanaf 132.50 kompleet. Van 7i o Haarlemmerstraat 295 Ko- revaarstraat 6. Leiden. 3? Nog enige duurdere wasmachines met schoon heidsfoutjes. dubbel wan- dig. volle garantie vanaf 155.-. 210.- 310.- Lang zaam wassers voor 3 en 5 kg wasgoed 200.- en 250.-. Fa. Dusoswa. Turfmarkt 1-2-3. Leiden, tel 24409 37 Aangeboden een sport- fiets. leeftijd 14-16. Ook 'n bromfiets NSU in goede st. Te bevr. J. C. Laken, v. d. Valk Boumanweg 9, Leiderdorp.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11