Jo de Roo zorgde voor vierde Nederlandse overwinning SCHONE DROOM VAN TOM OKKER EN TRUDY GROENMAN TEN EINDE DGE MEE! UITSLAGEN EN KLASSEMENTEN ZATERDAG 4 JULI 1964 I» LEÏDSE COURANT Na de overwinningen van Jan Janssen en Henk Nijdam heeft Jo de Roo er in Perpignan voor ge zorgd, dat de buitenlanders met steeds meer ont zag de naam „Hollande" uitspreken. Het is ook geen kleinigheid, wat de Nederlanders in deze tour presteren. Zelfs in de grootste dagen van de oranjeformatie is het nooit voorgekomen, dat tot viermaal toe een landgenoot als ritwinnaar op het podium kwam en nu zijn we nog maar net over de helft van deze ronde heen. Het is echter wel zo, dat voor de buitenwereld Janssen en De Roo niet meer als „echte" Nederlanders gelden, maar het gerucht, dat er volgend jaar een nog sterkere Nederlandse fabrieksploeg tot stancL zal komen misschien zelfs wel twee is ook aan hen EPAUD KREEG GEEN KANS „Het is dit jaar de tweede keer, dat ik hier win. Een tijdje geleden was ik op dezelfde plaats winnaar van een etappe van de Midi Libre". Jo de Roo, overtuigd winnaar van de twaalfde etappe, veegde het zweet van zijn voorhoofd. De donkere ogen van de Zeeuw schitterden vurig, terwijl hij zM)h opmaakte om aan de gebrutyelijke huldigingen deel te gaan nemen. „Ik wist preeies, hoe die laatste becht lag en Epaud had geen kans". Inderdaad, de snelle De Roo, die zondag nog door Geminiani met Geldermans, Lebaube en Stablinski uit de op Thonon-les-Bains afstor mende kopgroep was teruggehaald om Jacques Anquetil in de laatste tien km. bij te staan, had op overtuigende wijze gezegevierd. Enkele tientallen meters voor de eindstreep kon De Roo, die Epaud op meerdere lengten had gereden, al rechtop gaan zitten om in volle glorie zijn eerste etappe- overwinning in de Tour de France te ondergaan. lijk 46 seconden en bijna twee mimi- niet voorbij gegaan. Met angst en vreze zien de buitenlanders dan ook de toekomst tegemoet, wanneer wellicht de Nederlandse krachten niet meer verspild zullen worden aan buitenlandse merken en wanneer een De Roo en een Gelder mans niet meer gebukt zullen gaan onder het juk van Jacques Anquetil. Nederland kan met ge mak twee sterke ploegen op de been brengen, die het tegen elke buitenlandse formatie kunnen op nemen. Het is te hopen, dat de industrie in ons land, die na de formatie van de Televizierploeg heeft blijk gegeven niet zo onwelwillend tegen over de wielersport te staan als velen wel dach ten, uit deze tour een les trekt. Jo de Roo wordt omhelsd door een paar Franse meisjes in klederdracht was geconstateerd, dat de Brabander inderdaad een gebroken sleutelbeen heeft. Deze tegenvaller was een dom per op de goede stemming in de ploeg na de goede resultaten van vrijdag, aan tafel, waar anders de grappen over en weer vliegen, werd bijna niet gesproken. Intussen was Pelle- naars met Ducou de beste reismoge lijkheid voor Damen aan het uitzoe ken. Waarschijnlijk zal Damen pas zondag in Nederland terug zijn. Jan Janssen behoorde ook tot de pechvogels al was zijn tegenslag min der groot. De Ossendrechter had niet aan de eindspurt kunnen deelnemen omdat twee kilometer voor de eind streep z'n aohterband langzaam lucht was gaan verliezen. Dat was al pech voor Janssen, die met zijn concur renten in het puntenklassement geen strijd kon leveren. Erger was nog, dat hij bij een botsing met collega's in de laatste kilometers zijn bril ver loor die niet meer werd teruggevon den. „Wat moet ik nu beginnen?" riep Janssen vertwijfeld uit. Hij heeft nog wel een reserve-bril in zijn ba gage, doch die kan hij in de koers niet dragen. Het is aan ploegleider de Muer om voor dit moeilijke pro bleem een goede oplossing te vinden. WIELRENNEN RINUS PAUL WINNAAR RONDE VAN DELFT Rinus Paul heeft aan de vooravond van zijn vertrek uit de rijen van de amateurs nog „even" een overwin ning geboekt in de ronde van Delft, waar de sterke Leidse tempo-rijder Nol Kloosterman op de vierde plaats beslag legde. Kloosterman flitste SMOKE-TOUR Is het uit nationale beschei denheid of uit gebrek aan na tionaal zelfbewustzijn, dat geen van de toch zo talrijke deelne mers aan de Smoketour als winnaar van de twaalfde rit Jo de Roo heeft getipt? De be scheidenheid zou vals zijn en het ontbreken van het tweede misplaatst, want met zo'n onbe langrijke rol zijn de Nederland se Tourrenners (gelukkig) niet meer tevreden. Integendeel: de uitslagen spreken een duidelijk andere taal en bovendien had Jo de Roo in het voorseizoen al een reeks belangrijke triomfen behaald. Hoe dan ook, alle Janssen en Darrigadefans wer den in het ongelijk gesteld. draverijen nootdorp Woensdagavond 5 uur vóór zeven andere renners uit de kopgroep over de streep. Het was een vrij vlakke wedstrijd, die op het parcours in de Van Le- leystraat werd gehouden. De rechte stukken waren te lang om tot een beslissende voorsprong te komen, zo dat het lang, heel lang heeft geduurd voordat de beslissende slag viel. Vijftien kilometer voor het einde was het zover. Vier renners, Rinus Paul, Rudie Liebrechts, Peter Hey- nig en Henny Schouten namen de benen. Even later voegden zich ook Nol Kloosterman, Co Zomer, Frans Ouwerkerk en Ed Brourse zich bij de leiders, terwijl enige ronden ver der ook Gep Cuvelier. Harry van Pierre en Jan van der Horst aanslui ting kregen. Deze elf renners namen een vier honderd meter voorsprong, die tot op de streep behouden bleven, ondanks de verwoede pogingen van het sterk uitgedunde peloton, waar in zich ook de Leidenaar Rein van Zeist en de Swift-renner Piet Breg- man bevonden. Henny van Gent - bijzonder actief in de eerste fase van de strijd - en Cock van der Hulst wa ren toen reeds afgestapt. Wimbledon-sterren worden gehuldigd Prinses Beatrix zal morgen op de Mets-banen te Scheveningen de al daar te houden tenniswedstrijden, waarin o.a. zullen uitkomen de fina listen van het heren-enkel te Wim bledon, de Australiër Roy Emerson, die de titel behaalde, en zijn landge noot Fred Stolle, alsmede de Wimble don kampioen 1963, de Amerikaan Chuck McKinley, bijwonen, zo is in Londen vernomen. Ook het zo suc cesvolle Nederlandse paar van Wim bledon Tom Okker-Trudy Groen man, dat tot de halve finales wist door te dringen van het gemengd- dubbelspel, zal op de Mets komen en ongetwijfeld in de hulde delen, die de tennissterren zal worden bereid. HARTEN VIJF een vakantie-actie van de Zonnebloem voor langdurige" zieken uit het hele land. Geef vijf gulden (of meer) van uw vakantiegeld Giro 11 55 55 5 t.n.v. VAKANTIE FONDS BREDA (Advertentie) Drie keer ontsnapt gjï 7cht£ Damen en Janssen pechvogels Met een pijnlijk vertrokken gezicht kwam Piet Damen over de eind streep. De Brabander had bij de val partij zijn rechterschouder gekwetst en Kees Pellenaars, die met de dag in een beter humeur komt stuurde hem onmiddellijk naar een zieken huis omdat gevreesd werd dat Da men een sleutelbeen had gebroken. Kees Pellenaars had goed gezien, toen hij zei, dat het voor negentig procent zeker was, dat Piet Damen zaterdag niet zou kunnen starten. Met een bedrukt gezicht kwam Da men terug uit het ziekenhuis, waar ROY EMERSON EINDELIJK WIMBLEDONKAMPIOEN Na de successen van Tom <>kker ent-Trpdy Groenman in hun opmars naar de halve finales van het gemengd-dubbelspel was de uitgebreide Neder landse kolonie langzaamaan in mirakels gaan geloven. Toen Tom en Trudy in hun partij tegen de Australische combinatie Fred StolleLesley Turner op baan twee de eerste set precies in twintig minuten spel en overtuigend met 62 hadden gewonnen, schemerde de mogelijkheid van een nieuwe sensatie nog even voor dë geest. Stolle en Turner moesten zich tot het uiterste inspannen om de gaten te kunnen dichten, waar vooral Tom Ok- ker zijn prachtige volley's en smashes keer op keer doorheen had gejaagd. Toen die verdediging eenmaal sloot, was het snel met het Nederlandse paar gedaan: 26, 62, 63. Al twee maal eerder had de Zeeuw geprobeerd om uit het jagende pelo ton, dat zich van de iets mindere hitte van de vorige dag weinig aan trok en voor een opwindende etappe zorgde, weg te komen, maar beide malen was zijn vlucht in de kiem ge smoord. Driemaal is scheepsrecht, moet De Roo hebben gedacht, toen hij opnieuw en nu onweerstaanbaar demarreerde. Alleen Epaud kon zijn wielen pakken, maar was zelfs niet in staat om ook maar één keer de kop over te nemen, zo hard draaide De Roo de laatste km's onder zijn wielen weg. Als in een roes vloog hij op Per pignan af, bemerkte niet eens, dat achter hem Henk Nijdam in gezel schap van de Italiaan Minieri een vertwijfelde poging deed om nieuwe roem voor de Televizieren te ver garen. De Roo wilde perse een etap pe op zijn naam schrijven en was niet meer te houden. Toen de Roo triomferend over de eindstreep raas de, had Epaud zelfs zijn wiel niét kunnen houden. Zeeland, heel Ne derland kon juichen. De Roo deed het op zijn manier heel kalmpjes temidden van zijn ploeggenoten. 1 Nijdam derde De eerste, die De Roo met zijn overwinning kwam feliciteren, was Henk Nijdam, een groots gebaar van de ex-Groninger, die zelf zo graag deze rit had willen winnen. Voor de start in Montpellier had Nijdam ons toevertrouwd, dat hij alles op alles zou zetten om als eerste in Perpig nan aan te komen en, het moet ge zegd worden, hij heeft er zijn best voor gedaan. Evenals De Roo heeft Henk Nij dam in de laatste 75 km na de ravi taillering te Narbonne tot tweemaal toe geprobeerd om aan de aandacht van de meute te ontsnappen, maar ook hij werd steeds teruggehaald. Toen De Roo en Epaud de finale in luidden, sprong Nijdam opnieuw met Minieri, aan wie hij weinig steun had, weg. De import-Brabander mo had weg. De import-Brabander moest het vrijwel alleen doen en dat was een te grote opgave. Op de meet lag hij dus nog drie seconden achter op zijn triomferende landgenoot, ver overde dus een prachtige 3e plaats voor de uitgebluste Italiaan, die maar ternauwernood het aanstormende pe loton, waarvan de Brit Hoban de spurt won, kon voorblijven. In deze hoofdmacht eindigden ook Jo de Haan (18e), Kees Haest (19), Jan Janssen (21), Rik Wouters (26) en Geldermans en Zilverberg (beiden ex aequo 38). Piet van Est en Piet Da men, beiden betrokken bij 'n valpar tij enkele honderden meters voor de finish, raakten daardoor respectieve- 12E ETAPPE 1 De Roo (Geminiani) 174 km in 4 u. 44 min. 20 sec. (met bon. 4.43.20). Op 1 sec.: 2 Epaud (F; Muer; met bon. 4.43.51). Op 3 sec.: 3 Nijdam; 4 Minieri I; Pezzi). Op 6 sec.: 5 Hoban (GB; Magne); 6 Graczyk (F; Remy); 7 Seis (B; Naeye); 8 De Cabooter (B; Naeye); 9 Segu (S; Remy); 10 Wright (GB; Kimpe); 11 Beheyt (B; Kimpe); 12 Fantinato (I; Pezzi); 13 Aerenhouts (B; Magne); 14 Genet (F; Magne); 15 Babini (I; Pezzi); 16 Mazzacurati (I; Pezzi); 17 Altig (D; Geminiani); 18 De Haan; 19 Haest; 20 Van Schil (B; Magne). Op 13 sec.: 21 Janssen; 26 Wouters; 27 Anquetil; 30 G. Groussard; 38 Geldermans en Zilverberg. Op 46 sec.: 90 Van Est. Op 1.45: 93 Damen. De Belg Hoevenaars (Driessens) verscheen niet aan de start. Na aankomst te Perpignan bleek, dat Damen een sleutelbeen had ge broken, zodat hij van verdere deel name moet afzien. Ook de Fransman Lebaube (Geminiani) brak vlak voor de finish zijn sleutelbeen en moest opgeven. Geen enkele ploeg is nu nog compleet. DAGPLOEGENKLASSEMENT 1 Pezzi (Minieri, Fantinato en Ba bini) en Pellenaars (Nijdam, De Haan en Haest) 14 uur 13 min. 15 sec. Op 3 sec.: 3 Magne. Op 4 sec.: 4 Gemi niani. Op 10 sec.: 5 Naeye. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. G. Groussard 72 uur 4 min 56 sec. Op 1.11: 2 Anquetil. Op 1.42: 3 Poulidor. Op 3.04: 4 Bahamontes. Op 3.05: 5 Anglade. Op 4.00: 6 Altig. Op 4.15: 7 Foucher. Op 5.11: 8 Junkermann. Op 5.24: 9 Simpson. Op 5.58: 10 G. Desmet I. Op 7.21: 11 Martin. Op 8.37: 12 Manzaneque. Op 9.39: 13 Novales. Op 11.13: 14 Adorni. Op 13.10: 15 A. Des met. Op 13.12: 16 Duez. Op 13.33: 17 Pauwels. Op 13.37: 18 Pambianco. Op 13.56: 19 Kunde. Op 16.01: 23 De Roo. Op 19.41: 26 Geldermans. Op 24.23: 29 Seis. Op 28.00 33 Babini. Op 28.56: 34 Wright. Op 30.37: 35 Epaud. Op 43.46: 45 Segu. Op 47.48: 50 Fafitina- to. Op 49.17: 51 Janssen. Op 49.45. 53 Zilverberg. Op 50.32: 55 Minieri. Op 54.50: 59 Hoban. Op 59.13: 62 Nij dam. Op 59.21: 63 De Cabooter. Op 59.59: 64 Haest. Op 1.07.22: 70 Wou ters. Op 1.09.01: 71 De Haan. Op 1.13. 31: 76 Beheyt. Op 1.17.57: 82 Grac zyk. Op 1.25.41: 85 Aerenhouts. Op SPORT D'ENVAURA ANDORRA ALG. PLOEGENKLASSEMENT 1 De Muer (216 u. 15 min. 8 sec.). Op 6.49: 2 Geminiani. Op 17.50: 3 Remy. Op 19.58: 4 De Kimpe. Op 38.10 5 Pla Sanchis. Op 41.54: 6 Pezzi. Op 42.37: 7 Plaud. Op 44.53: 8 Magne. Op 50.34: 9 Langarica. Op 1.19.32: 10 Driessens. Op 1.31.36: Naeye. Op 2.13. 38: 12 Pellenaars. PUNTENKLASSEMENT 1 Janssen 131; 2 Altig 109; 3 Seis 108; 4 Wright 76; 5 Nijdam 75; 6 G. Desmet I. VOETBAL NUNINGANAAR AJAX Klaas Nuninga, middenvoor van het Nederlands elftal en van de ere-divisie- club GVAV, zal volgend seizoen vpor Ajax gaan spelen. De Groninger heeft vrijdagmiddag het contract dat de Am sterdamse club hem heeft aangeboden getekend. Over de hoogte van de trans fersom. die geschat wordt op een bedrag rond de 200.000 gulden, wenste geen van beide verenigingen mededelingen te doen.' Eerste set gewonnen In de eerste verrassende set, waar in Stolle en Turner als verdwaasd naar hun normale spel zochten, won nen Okker en zijn partner al hun servicegames met sterk spel van vol ley's en lobs. In de vierde game werd de service van Lesley Turner ver overd en het werd met nog eens een „hreak" op Turner 62, alsof het allemaal vanzelfsprekend was. Stolle en zijn partner vonden het nodig „in consult" te gaan. Dit overleg bleek inderdaad succes te hebben. Tom Okker deed nog steeds prach tige dingen op de onmogelijkste hal len, maar Trudy Groenman bezweek meer en meer onder de druk, die zo veel mogelijk in haar richting werd uitgeoefend. Okker trachtte het spel toen te forceren en dat kostte hem zijn service, waardoor het 26 werd. Het publiek stroomde van alle kan ten toe, toen het de score op baan twee gewaar werd. In de beslissende set zag het echter het jonge, fel voor elk punt vechtend Nederlandse paar vergeefs optornen tegen het nu goed sluitende spel van de Australiërs. Trudy Groenman verloor haar ser vice en na die van Lesley Turner kwamen de Nederlanders met 13 achter te staan, waarna Tom Okker met weer zeer sterk aanvallend spel de score tot 23 terug bracht. In eens had Trudy de juiste maat weer te pakken en met een goede service- game kwam er nog even hoop in de Nederlandse harten: 34. Maar na- De Australiër Roy Emerson laat trots de trofee zien die hij in het heren enkelspel van de Wimbledonkampi- oenschappen gewonnen heeft dat Lesley Turner haar service had gewonnen, werd die van Tom Okker na een dubbele fout weerstaan en toen was het bij het allereerste matchpunt met het Nederlandse paar gedaan. Margaret Smith in drie finales Stolle en Turner zullen het in de finale van het gemengd dubbelspel moeten opnemen tegen hun landge noten Fletcher en Margaret Smith, die in de andere halve finales de Amerikanen FröhlingJustina Bric- ker met 75, 63 versloegen. Mar garet Smith bereikte vervolgens ook de finale van het damesdubbelspel met haar landgenote Lesley Turner door in de halve finale met 63, 62 over het ZuidafrikaanseBritse dub bel Renee HaygarthSchuurman en Ann HaydonJones. Hun tegen standers in deze finales zijn de Ame rikaanse meisjes Jean Moffit en Ka ren Susman, die met 46, 62, 63 hun laatste hindernis, Maria Bueno en Robyn Ebbern konden oprui men. De finales worden vandaag verspeeld. Geen climax Wimbledon's climax, de finale in het heren enkelspel, heeft ook dit jaar geen super-tennis gebracht. De strijd tussen de Australiërs Roy Emerson en Fred Stolle kon in het nu weer kille, door korte buien be sproeide centre-court maar nauwe lijks enthousiasme brengen. De 27- jarige Roy Emerson uit Brisbane was echter niet voor de achtste maal, se dert hij in 1954 voor het eerst deel nam, naar Londen gekomen om in de allereerste plaats voor een sen sationeel spectakel te zorgen. Hij kwam om na enkele vergeefse pogin gen nu eindelijk de fel-begeerde ti tel, het grootste tenniskampioenschap ter wereld, op zijn naam te brengen. Hij wilde met hard, effectief tennis in zo'n kort mogelijke tijd dat doel bereiken. En dat is hem gelukt ook, al moest hij zijn landgenoot een set toestaan na een lang en moeilijk duel in de tweede: 64, 12—10, 4—6, 6—3. Maria Bueno uit Brazilië heeft zich geplaatst voor de finale van vandaag tegen de Australische Margaret Smith. Op dit moment van de halve finale tegen Leslie Turner zag het er niet naar uit dat Maria zou winnen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9