3)e £clcl6e(Soii^cmt Met de wet in de hand zal regering tegen REM optreden Minister laat geen twijfel: Kamer overweegt onderbreking van reces Oe Thant brengt Ver. Naties verslag uit over Kongo Zoeken naar Britt Sullivan gestaakt Boor-eiland in Golf van Mexico na explosie gezonken EEG-landbouwministers bereikten een compromis Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 1 JULI 1964 54e JAARGANG No. 16.264 Kabinetsvakantie afge-REM-d Tefef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3. 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 De ministers van Landbouw van de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap hebben dinsdagnacht in Brussel een compromis bereikt over de inwerkingtreding van de drie nieuwe landbouwverordeningen voor zuivel, rijst en rundvlees. Het com promis, dat een einde maakt aan de vorige week ontstane impasse en waarvoor de ministers zeventien uur bijeen zijn geweest, houdt in, dat de verordening voor rijst op 1 september in werking zal treden indien vóór het einde van 31 juli een akkoord wordt bereikt over de nog openstaande belangrijke vraagstukken van de uitvoe ringsbesluiten voor de zuivelverordening en op 12 september, in dien dit niet zou lukken. In beide gevallen is de voor de zuivel- en rundvleesverordeningen vastgestelde datum 1 november. Scheepsbouwer en R.E.M.-initiatiefnemer Cor Verolme is van de werf op Roozenburg per helikopter naar het televisie-eiland voor de kust van Noordwijk gevlogen om te zien hoever de bouw gevorderd is. Links van de heer Verolme, technisch R.E.M.-directeur Heerema en een verslaggever. Naast de piloot de heer Asjes, vice- president van het Ver olme-concern. Aanvullend voorstel van Nederland De Nederlandse minister van Land bouw, mr. B. Biesheuvel, kon deze re geling eerst aanvaarden, nadat een in nachtelijk telefonisch overleg met Den Haag opgesteld Nederlands aanvullend voorstel door de EEG-ministerraad werd aanvaard. Hierin wordt gezegd, dat de raad wat landbouwkwesties betreft geen andere werkzaamheden zal verrichten met uitzondering van de lopende kwesties totdat een algeheel akkoord over de zuivelverordening is bereikt. Het was er Nederland daarbij in het bijzonder om te doen te voorkomen, dat de discussie over de zuivel-uitvoerings- besluiten zouden kunnen worden gekop peld aan de bespreking van de door de Europese Commissie in te dienen voor stellen voor de regeling van het beleid voor margarine, oliën en vetten. Deze Het Nederlandse aanvullende voor stel werd ingediend nadat de vice-voor- zitter van de Europese Commissie, dr. S. L. Mansholt, had aangekondigd, de in de verordeningen voor zuivel, rijst en rundvlees genoemde beheercomité's te zullen bijeenroepen, indien geen ak koord zou kunnen worden bereikt. Volgens de besluiten, die eerder dit jaar door de EEG-ministerraad zijn ge nomen, waren immers om middernacht de verordeningen van kracht geworden en zouden maatregelen moeten worden genomen, indien deze datum niet werd gewijzigd. De maatregelen zouden er waarschijnlijk uit hebben bestaan, de nationale regelingen voor deze produk- ten te laten voortduren om het ontstaan van 'n chaos te voorkomen. De uitvoe ringsbesluiten zijn immers noch voor zuivel, noch voor rundvlees gereed ge komen. Voor rijst zijn de schikkingen vrijwel alle getroffen. Minister SCHOLTEN: regering stelt paal en perk „Er bestaat geen enkele onzekerheid over het lot van de R.E.M.", aldus minister Scholten gistermiddag in de Tweede Kamer. De regering heeft een wetsontwerp ingediend en de overgrote meer derheid van de Kamer is het met het doel daarvan eens. De R.E.M. weet wat er te wachten staat. Dit geldt ook voor de televisiekij kers die hun televisie laten veranderen. Deze uitspraak heeft er geen doekjes om gewonden, dat de R.E.M., clandestiene TV-zender buiten de territoriale wateren voor Noordwijk, haar activiteiten moet staken als de wet is aangenomen. „Zelfs al draait de R.E.M. een maand". Ook de brief van de ministers is op dit punt duidelijk, aldus de minister. Er mag geen begin van twijfel zijn, dat de rege ring haar doel, het verkrijgen van de wettelijke bevoegdheid om in te grijpen niet zou willen bereiken. Als de Kamer het wetsont werp tijdens dat reces zou willen behandelen houdt de regering zich daarvoor beschikbaar. te komen. Mr. Geertsema meende ling van het wetje te onderbreken dat een zorgvuldige overweging van akkoord verklaard. Het is echter wel alle aspecten in dit stadium slechts de vraag of er tegen die tijd al wel getuigt van wijs staatsmanschap, een anti-REM-wetje voor behande- dat de" toestand in Kongo^geduréndè Over de gedachte, dat de Kamer het hng gereed zal zijn. Er zitten veel de afgelopen vier jaar ondanks de zomerreces zou moeten onderbreken haken en ogen aan deze zaak. voor een spoediger behandeling zei het Kamerlid „wij voelen alleen voor het onderbreken van een reces, wan neer er een noodtoestand of een na tionale ramp dreigt. En daarbij kan ik de activiteiten van de REM niet rekenen". Secretaris-generaal Oe Thant van 126 GESNEUVELDEN de Ver. Naties heeft dinsdag in een rapport aan de Ver. Naties gezegd In het rapport wordt ook gezegd dat het terugtrekken van de VN- dat 126 VN-soldaten bij militaire ac- strijdkrachten uit Kongo niet inhoudt ties zijn gesneuveld. 75 „Blauwhel- dat er ook een einde komt aan de men" kwamen bij ongelukken om en technische bijstand van de Ver. Na- 34 militairen stierven een natuur- ties aan dat land. lijke dood. De zwaarste tol betaalden de Ghanezen, namelijk 48 doden. In- Als de huidige gevaren in Kongo dia verloor 39 militairen, Ethiopië en niet worden overwonnen dan zal er Ierland elk 26, Itahe 22 en Zweden „ontbinding en chaos uit voortko- 18 man- men", zo zegt hij. De problemen in Van de zijde van het secretariaat Kongo kunnen slechts door „wijze, der VN wordt meegedeeld dat thans rechtvaardige, sterke en moedige" nog 2.000 personen in Kongo blijven leiders worden opgelost en om ze op op grond van het burgerlijke VN- te lossen zal de Kongolese regering program voor technische bijstand, nog het voordeel hebben van de Het totaal omvat 800 leerkrachten, grootste technische hulpoperatie die 600 deskundigen (artsen, juristen, de Verenigde Naties ooit hebben on- technici en bestuursambtenaren), 400 dernomen. Nigeriaanse politiemannen die mee- Oe Thant zegt voorts dat handha- werken aan de opleiding Van de Kon- ving van de VN-strijdmacht in Kongo golese politie, en 200 ambtenaren niet zou hebben bijgedragen tot op- van de VN die met de uitvoering - van het bijstandprogram zijn belast. lossing van de Kongolese crisis, om dat de huidige moeilijkheden van binnenlandse politieke aard zijn. VERBETERING Oe Thant verklaart in zijn rapport Overleg met commissie De voorzitter van de Tweede Ka- De 29-jarige Amerikaanse Britt Sullivan, die sinds zondagavond wordt vermist, enkele dagen nadat zij begonnen was met een poging de Atlantische Oceaan over te zwem- De resoluties van de veiligheids raad betreffende Kongo blijven van toepassing omdat geen datum is vast- gesteld waarop zij eindigen. Over de ™en; 13 steeds T ï,v0°d™«" toekomst van Kongo zei de seereta- de Amerikaanse kustwacht heeft het ris-generaal: „Ik hoop het beste, zelfs zoeken opgegeven, ondanks het feit dat enkele recente gebeurtenissen niet erg bemoedigend Bntt Su'hvai1 werd zondagmiddag zijn geweest". nog aan boord van haar volg vaar tuig gehesen omdat er haaien in de Oe Thant dringt aan op heroplei- buurt waren. Bjj het aanbreken van ding en reorganisatie van het Kon- de avond, toen de haaien weg waren, Bij een ontploffing op een boor- golese leger en op verzoening van de begon zij weer te zwemmen, maar eiland in de Golf van Mexico zijn politieke leiders en volksgroepen. volgboot ma cont«t met de mer zal straks, zo bleek uit het over- volgens de laatste gegevens vier Militaire operatie in Kongo had leg daarna, nagaan of het nodig is mannen om het 'even eekomen Der- bewezen dat „de Verenigde Naties straks het reces te onderbreken. Hij mannen om net 'even geKomen- e aan ernstige noodtoestanden het doet dit in overleg met dë bijzondere ^en arbeiders worden vermist. Ze- hoofd kunnen bieden. De Kongolezen commissie. Een groot deel van Twee- ker 25 personen hebben verwondin- waren er destijds niet op voorbereid TVit f\r\ hof onder de gegeven omstandigheden de Kamer en kabinet hebben zich aneeloven Het booreiland is ee- verantwoordelijkheden van de on- 1 Ot Op tiet geen kans ziet op korte termijn een met de suggestie van de heer Baeten ten °Pgelopen. Het booreiland is ge afhankelijkheid te dragen, aldus het memorie van antwoord te geven. (KVP) om het reces voor behande- zonken. rapport. Reces Daar de overgrote meerderheid van de Kamer en de regering het hoPTi mi tl OP/1 »wiJ betreuren het echter dat de re gering het ontstaan van deze omstan digheid niet heeft voorkomen". Voor de regering zal de situatie na de eerste eventuele REM-uitzending niet verschillen met de situatie vóór de eventuele REM-uitzending. De minister wierp het verwijt, dat er niet doortastend en besluitvaardig is gewerkt met kracht van de hand. volstrekt eens zijn over de noodza- kelijkheid en de mogelijkheid van Steeds heeft haar voorgestaan dat het illegale optreden van de REM zorgvuldigheid en spoed geeist wa- moet het mogelijk zijn op korte ter„ re".,0TP de, juridische ontwikkeling mjjn een goed stuk wetgeving op te gelijk te laten lopen met de techni- zetten. De kamer treft geen verwijt, sche ontwikkelingen. Er is snel ge- maar de regering heeft negen maan- werkt, maar het betreft hier een wet, den de tijd gehad. Hij wilde de mo- die getoetst moet worden aan inter- gelijkheid openlaten om de Kamer nationale verdragen. Het is mogelijk ket reces fe ]a(en onderbreken. Als dat elke zin van het wetsontwerp, de Memorie van Antwoord in augus- juridisch tot op het been zal worden jus komf kan men de behandeling ontleed. We kunnen de zorgvuldig- voortzetten, heid niet op het spel zetten terwille van de spoed, die moet worden be- tracht. De beer Smallenbroek (AR) schetste de situatie als een optreden van re gering. en een grote meerderheid in ^ilooht holoi/1" de Kamer tegen hen die buiten de IrtHtzlW bestaande regels van radio en tele visie om willen gaan. Hij vroeg ziph af waarom de commissie voor vól- De heer Vondeling (PvdA) noemde kenrechtelijke vraagstukken al niet het regeringsoptreden een toonbeeld vorig jaar is geraadpleegd en drong van slecht beleid. Het mag dan een voorts aan op een duidelijke uit- veelomvattend probleem zijn, maar spraak van de minister. De CHU- ik kan me niet voorstellen, dat daar- fractieleider mr. Beernink, zei niet over nog zoveel te ontdekken zou verbaasd te zijn door de vertraging zijn. De regering heeft over de kern- jn het optreden tegen de REM. Hèt vraag toch al een beslissing genomen, voorlopig verslag gaf dit al als mo- De wet wil men hanteren, de wet is gelijkheid aan. Overhaastig is uit den er nog niet, dus als straks de REM boze. De liberaal Geertsema bestreed met uitzendingen begint zal de rege- de opvatting, dat de REM illegaal ring niet ingrijpen, aldus dit kamer- zou zjjn gr bestaan geen regels voor bd. wat de REM op het ogenblik onder- De heer Baeten (KVP) toonde wel neemt. Dat heeft de regering zelf begrip voor het feit, dat de regering aangegeven door nu met een wetje Verbouwingsuitverkoop Tientallen werkelijke koop jes horloges, klokken, siera den, cassettes. Juwelier-horloger v. d. WATER Haarlemmerstr. 207, Leiden Dinsdagavond is het eerste vliegtuig van de Garuda Indonesian Airways op Schiphol geland. Het was een vier motorig straalvliegtuig van het type Convair 990 Coronado. Op de foto wordt de Indonesische minister van luchtvaart Iskandar, die als co-piloot de vlucht had meegemaakt, verwelkomd door de Indonesische zaakgelas tigde in Nederland, de heer Sjarif. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's IETS WARMER Een kleine storing trok in de afgelo pen nacht over onze omgeving naar het zuidoosten. Deze bracht in Duitsland plaatselijk regen, maar in ons land viel vrijwel niets. Een volgende storing lag vanmorgen bij IJsland. Deze bewoog naar het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen. Tengevolge daarvan draaien de winden in een groot gebied van noordwest naar west. Daardoor zal er morgen iets minder koude lucht naar ons land stromen. Meer invloed zal de depressie morgen echter niet op 't weer uitoefenen, zodat de regenkansen klein zijn. ZON- en MAANSTANDEN 2 Juli: zon op 4.25, onder 21.03; maan op 0.33, onder 12.14. Laatse kwartier 21.31. H oogwaterstanden 2 Juli: v.m. 7.44; n.m. 20.12. KORRELTJE Niemand wordt verplicht meer te doen dan in zijn vermogen ligt. koppeling is een wens van Italië, maar wordt door ons land afgewezen. Met deze regeling, die eerst na uren lange moeizame debatten kon worden bereikt, waarin het ene na het andere voorstel naar de papiermand werd ver wezen, heeft Nederland afgezien van de aanvankelijke koppeling van de drie verordeningen wat de datum van toe passing betreft. AANKONDIGING Nieuwe verordeningen voor rijst, zuivel en rundvlees

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1