Bahamontes in ongenaakbaar grootse vorm Anquetil voor Georges Groussard in de gele trui GUNSTIGE PERSPECTIEVEN VOOR STERKE NEDERLANDSE EQUIPE UITSLAGEN en KLASSEMENTEN TELEVIZIEREN VER ACHTER DINSDAG 30 JUNI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 SMOKE-TOUR Een grote schaar wielerken- ners schijnt van onze lezers kring deel uit te maken. Im mers, de toch wel verrassende etappezege van de niet minder dan zesendertig jaar oude Fede- rico Bahamontes, die dan wel „Adelaar van Toledo", „keizer van het hooggebergte" en al die andere fraaie benamingen uit het wielerjargon meer als voor hem bestemd mag beschouwen, werd door niet minder dan vijf van de deelnemers aan de Smo- ke-tour, die zich dagelijks in een groter aantal belangstellen den mag verheugen, goed voor speld. Na loting werd de heer L. Dingjan, P. J. Blokstraat 14, Leiden, aangewezen als de ge lukkige winnaar. 1renner die „het best zijn hoofd en EjXirU uriJZeil zijn benen heeft gebruikt" ging naar Bahamontes, die nog voor de bergen De geletruidrager Georges Grous- het offensief gepast heeft ingezet en sard heeft de Prix d'Orange gewon- zijn voorsprong tot aan de meet heeft nen. Deze prijs wordt elke etappe behouden. Bahamontes kreeg tevens toegekend aan de meest beminne- de prijs voor de renner, die de groot- lijke renner. Aangezien Georges ste sprong naar voren in het alge- Groussard ook na zijn prachtige sue- meen klassement maakte. De prijs cessen in de Tour van dit jaar be- voor de meest ongelukkige renner scheiden is gebleven en zich intens- ging naar Jacques Anquetil, die in blij gedroeg toen hem de gele trui de slotfase op een kritiek moment werd overhandigd, heeft de Frans- een val maakte en daardoor de kans man de Prix d'Orange voor de acht- op de 30 sec. bonificatie verspeelde, ste etappe gekregen. De prijs voor de 8e ETAPPE 20.06: 43 Haast. Op 25.48: 62 Wouters. 1 Bahamontes (S; Remy) 248 km in Op 25.57: 65 Damen. Op 28.45: 74 De 7 u. 20 min. 52 sec. (met bon. 7.19.52)Haan. Op 30.36: 76 Zilverberg. Op Op 1.32: 2 Poulidor (F; Magne; met 43.42: 91 Nijdam. Op 45.28: 94 Van bon. 7.22.24). Op 1.33: 3 Junkermann Est. Op 1.01.44: 102 Van Dongen. (D; Kimpe), Foucher, Anglade en G. Groussard (F; De Muer). Op 1.36: 7 ALG. PLOEGENKLASSEMENT Lebaube (F; Geminiani). Op 1.49: 8 i De Muer 138 u. 7 min. 5 sec. Op Anquetil F; Geminiani). Op 2.18: 9 10.42: 2 Geminiani. Op 15.10: 3 Re- Martin (S; Remy). Op 2.39: 10 Simp son (GB; Plaud) en Jimenes (S;Lan- garica), Op 3.01: 12 Pacheco. Op 3.47: 13 Manzaneque. Op 4.36: 14 No vales. my. Op 18.40: 4 Pla Sanchis. Op 19.22: 5 De Kimpe. Op 57.52: Pellenaars. BERGKLASSEMENT PUNTENKL AS SEMENT Op 4.45: 15 G. Desmet I. Op 4.48: 16 i Jimenez 30; 2 Bahamontes 28; De Roo, A. Desmet en Perez-Frances. Anglade 21; 4 Poulidor 12; 5 Taccone Op 5.39: 19 Seis en Hoevenaars. Op en Altig 8p. 6.45: 21 Altig. Op 8.07: 25 Zilverberg. Op 11.28: 34 Jansen. Op 11.51: 35 Haast. Op 12.30: 41 Geldermans. Op 17.19: 52 Damen en Wouters. Op 22.33: De Haan en Van Dongen. Op 24.49: 98 Van Est en Nijdam. De Spanjaard Momene (Langarica) staakte de strijd. 1 Janssen 95; 2 Altig 78; 3 Seis 70; 4 Bockland 65; 5 Nijdam 45; 6 Taccone 41; 7 Darrigade 40; 8 Wright 36; 9 G. Desmet I 35; 10 Van de Kerkhove 30; De Haan 20; De Roo 16; Wouters 6; \an Est 2 p. Op de foto helpt Bahamontes (rechts) Groussard bij het aantrekken van de gele trui. De 36-jarige Federico Bahamontes heeft in de eerste Alpenetappe naar Briancon zijn aanval op Jacques Anquetil ingezet en met succes bekroond gezien. Op de toppen van de Col du Telegraphe en de grillige met sneeuw bedekte Galibier, vlak voor de hoogstgelegen stad van Europa, verover de de „Adelaar van Toledo" zulk een grote voor sprong op zijn concurrenten, dat hij, ondanks de Voor Anquetil, die voor de start van de Tour had aangekondigd gereed te zijn om ditmaal de grote ronde te verliezen, was het een dubbel slechte dag, omdat Raymond Poulidor na Bahamontes beslag legde op de tweede plaats en door bonificatie tot 1.15 op zijn grote rivaal uitliep. Groter dan nu mag zijn achterstand toch beslist niet worden, wil hij in zijn speciali teit de ritten tegen het horloge zijn vijfde tourzege kunnen bewerk stelligen. Een nog grotere verrassing dan de geslaagde aanval van Baha montes, was de greep van de kleine Fransman Georges Groussard naar de leiderstrui. Op de top van de Galibier had hij nog een achterstand van vier minuten op Bahamontes; in de lange afdaling raakte Groussard nog verder achter, maar samen met Lebaube kon hij tenslotte de groep berei ken, die de achterstand op de minder vlot dalende Spanjaard verkleinde. Opnieuw dus een succes van de Pelforth-equipe, die nu alle troeven in handen heeft. DAGPLOEGENKLASSEMENT 1 De Muer (Foucher, Anglade en G. Groussard) 22 u. 7 min. 15 sec. Op 2.15: 2 Remy. Op 3.34: 3 Geminiani. Op 6.57: 4 Pla Sanchis. Op 10.31: 5 De Kimpe. Op 41.50: 12 Pellenaars (Haast, Damen en Wouters). ALG. KLASSEMENT 1 G. Groussard 46 u. 1 min. 8 sec. Op 3.35: 2 Bahamontes. Op 4.07: 3 Pou- nog te overrompelen. Tevreden lidor. Op 4.08: 4 Foucher. Op 4.23 5 lachend en ogenschijnlijk fris als een Anglade. Op 4.38: 6 Altig. Op 4.47: 7 hoentje ging Bahamontes in Brian- Junkermann. Op 5.22: 8 Anquetil. Op con triomfantelijk over de eind- 6.03: 9 Jimenez. Op 6.10: 10 Simp- streep. Hij had de kaarten geschud son. Op 6.17: 11 Lebaube. Op 6.46: 12 felle jacht in de laatste 25 km., bij zijn aankomst en het algemeen klassement omver Pacheco. Op 6.53: 13 Martin. Op 7.24: op de Champs de Mars nog een ruime marge over geworpen. In één ruk overbrugde 14 Manzaneque. Op 7.27: 15 Galera, had. De winst van Bahamontes op Anquetil, die Bahamontes, vijftig plaatsen in de Op 7.34: 16 G. Desmet I. Op 7.52: 17 hii de rode vlau van de laatste kilometer een rangschikking, waarin hij nu op 3 Seis. Op 8.11: 18 Perez-Frances. Op Dij ae roae viag van ae laatste kilometer een 35 hter George Groussard 8.13: 19 A. Desmet. Op 8.21: 20 De lekke band had gekregen en als achtste finishte, tweede is Het was een grote dag Roo; Op 12.19: 25 Janssen; bedroeg 2.49, waardoor de Spanjaard, die na voor Spanje. Op 16.23: 37 Geldermans. Op zeven ritten 1.02 op de Fransman was achterge- raakt, een saldo van 1.47 sec. overhield. MORGEN BEGINT DE DERDE TOUR DE UAVENIR KARSTENS EN PIETERSE VEELZIJDIG jrrote concurrentie Een zeer sterke, louter uit prominente amateurs bestaande ploeg zal Nederland vertegenwoordigen in de vierde Ronde van de Toe- Me" doet er goed aan uit 't boven- komst, waarvoor het startschot woensdag a.s. in Antibes wordt ge- staande niet te concluderen, dat Ne- geven. Na de teleurstellende resultaten van vorig jaar, toen van A",«I de geheel uit onafhankelijker! bestaande équipe slechts de dappere dt. andere gaat behalen. „tegendeel. Utrechter Lex van Kreuningen Parijs bereikte, nadat enkele ande- concurrentie is weer groot en ren om minder duidelijke redenen hadden opgegeven, heeft men vooral de Fransen, die verleden jaar nu aan jonge, frisse amateurs de voorkeur gegeven. Niettemin is in André Zimmermann een prachti- het een vrij ervaren équipe, want de acht coureurs, die waarschijn- ge winpaar hadden, vaardigen weer lijk op een enkele uitzondering na deel zullen uitmaken van de ee" geduchte ploeg af, waarvoor de Olympische ploeg voor Tokio, hebben stuk voor stuk in kleinere beid® boezemvrienden Christian Ray- buitenlandse ronden routine kunnen opdoen. Voor allen is het ech- 51°-/n ,,re vermoedelijk ter de eerste Ronde van de Toekomst de le,ders zullcn z,Jn' Ook de leider debuteert. Voor de kan erover meepraten, hoe moeilijk De Italianen zullen, hoewel zij moest Anglade lossen, toen het pelo ton al op 1.05 lag. Bahamontes ging alleen verder. Licht als een veertje danste hij langs opvallend weinig toeschouwers naar boven en bereikte de top met een voorsprong van 1.30 op de voortworstelende Anglade, van 2.20 op een peloton van dertig ren ners met Anquetil, Jimenez, Perez ïr\ sin Tlrkrh ttnefn zomerlucht staken. Tot vlak voor de Frances, Adorni, Junkerman, Altig, JU IIV R\uu uvaiv tweede ravitaillering in Saint Jean Georges Groussard en de Nederlan- de Maurienne (167 km.) gebeurde er ders, Be Roo, Janssen, Zilverberg en Nederlander (16) vr«wel niets. Haast. Een paar kilometer voor de voeder- in de nu volgende vrij zwakke af- Veruit de beste Nederlander in deze plaats echter kwam de eerste serieu- daling naar de 18 km. verder gele- zware etappe, waarin de meute extra ze vluchtpoging. Na enkele spelde- gen tien kilometer lange klim van de werd geteisterd door de grote hitte prikken van Jean Stablinsky, die het Galibier verloor Bahamontes enig in de dalen, was Jo de Roo. De terrein had moeten verkennen, for- terrein, maar hij bleef voor: 1 min. - Zeeuw klom lange tijd met de groten meerde Jacques Anquetil een vlucht- 0p Anglade, 2Vs minuut op het pelo- eerste maal staat Gerrit Schulte aan dat vaak is. met een stoet internationaal nog nau- mee, maar kon op de steile laatste groepje met Stablinsky, Poulidor en ton. Op de steilere klim van de Ga- het hoofd van de ploeg en de dyna- jan pieterse en Gerben Karstens wehjks bekende renners komen, zo- kilometers van de Galibier evenals Beheyt, waarbij zich ook Pauwels, übier kwam Bahamontes pas goed in mische Bosschenaar zal een strengere lüken ons van deze acht oranjeman- als altijd wel weer een woordje mee- tal van andere bekende klimmers het J'erez Frances, Kunde, Vermeulen en zijn element en terwijl er achter hem „baas" zijn, dan Sjefke Jansen, on- nen de veelzijdigsten Pieterse de- sPreken, maar na de Fransen vor- tempo niet meer volgen. In de afda- Milesi aansloten. Even was de meute steeds meer renners uit de hoofd- der wiens leiding Nederland in 1962 m0nstreerde zijn klimmerscapacitei- men de Spanjaarden wellicht de ling maakte hij nog bijna een minuut versteld over zoveel brutaliteit, maar groep moesten lossen. achter el- tot zo'n sensationele reeks successen ten in de ronde van Oostenrijk 1963 grootste bedreiging voor de Neder - van zijn achterstand goed en finishte Je©1 .snel sloten de Pelforten en de kaar Janssen, Mastrotto, Novales, kwam. Schulte behoeft zich geen zor- die hij won. Ook in ritten tegen het lander.s- Zij bewezen hun kracht o.m. opvallend fris als 16e op 4.48 van Pai?J,aarde*\ een. verb°nd om deze Haast, Zimmerman, Zilverberg, Ador- gen te maken over de klasse van zijn uurwerk behoort hij tot de sterken door in de kortgeleden gehouden Bahamontes. De volgende Nederlan- vlucht ongedaan te maken en na 160 ni en Lebaube won Bahamontes pupillen. Gerben Karstens, Jan Pie- Wat Karstens betreft de speelse achtdaagse van het westen met Diaz, der was Huub Zilverberg op 8.07, moest Anquetil de vlag strijken. iag hij 3 en een halve min. voor op terse, Bart Zoet. Coen Visser, Henk Leidse notariszoon heeft zeer veel Blanco en Garcia op de eerste drie daarna kwamen Jan Janssen en Cees -L°en sprongen nog Novales en Der- Peters, Cor Schuuring, Nico Lute en klasse. Waar een 'ander voor moet Plaatsen in het eindklassement beslag Haast, die ook lang met de azen wa- Doven weg, gevolgd door Haast en Anglade, 3.50 op Poulidor, Jimenez, Henk Cornelisse, zij allen hebben in zwoegen doet hn spelenderwijs Ger- te leggen. Voor bet overige zijn er ren opgetrokken, binnen op ruim 11 Aerenhouts, maar ook hen werd geen Junkerman, Foucher, Esteban, Mar- het verleden hun kunnen reeds be- ben Karstens moet ook in de Tour nog een aantal ploegen, die steunen -s—Ppe"nH Ade l'Avenir heel ver kunnen komen. °P ,fen °f tv[eeuu kanshebbers. De Voor het overige beschikt Neder- Zwitsers b.v hebben grote yerwach- land over een paar goede sprinters tingen van hun Lichtensteinse ver- we denken met name aan Bfcrt sterking Adolb Heeb (winnaar van Zoet, Coen Visser en Henk Cornelis- het bergklassement in 1962). se die wellicht een rol van be- De spelen te Tokio zijn er de oor- tekenis kunnen spelen in de strijd zaak van, dat Rusland ditmaal geen om de groene trui. Voor het eerst ploeg afvaardigt. De strijdvaardige Samenwerking vereist minuten. Ab Geldermans was nog viqjheid gegund. tin en Simpson, 4 minuten op Anque- weien, weer anderhalve minuut meer ach- til, Jacheco, Manzaneque, George tergeraakt. BesllSSeilde Groussard en Novales, 5.50 op Perez Voor de overige Televizieren werd Frances, Jo de Roo, Pauwels en Ar- het ergste gevreesd, maar het viel j mand Desmet, 6.10 op Zilverberg, tenslotte toch mee. Eerst kwamen demarrage 7 45 °P Alti& Zimmerman en Galera Piet Damen en Rik Wouters binnen en .1015 °P de drager van de groene met een achterstand van 17.19, toen Na 174 km. op de al klimmende truL volgden Jo de Haan en Leo van Don- weg naar de top van de Telegraphe, De beslissing was gevallen, want Het gaat er echter voornamelijk om kent de Tour de l'Avenir namelijk Russen zal men ongetwijfeld gen op 22.33 en uiteindelijk bleken sloot Bahamontes het beslissende ook al organiseerden Anquetil, Pou- deze acht, vedetten in eigen land, dit jaar een puntenklassement, waar- in de karavaan, doch zij hebben reeds ook Henk Nijdam en Piet van Est pact met Anglade. Gezamenlijk liet lidor en Anglade met Junkermann, tot samenwerking te bewegen. De voor de eindprijs zo'n slordige 3500 toegezegd in 1965 weer van de partij met een achterstand van bijna 25 dit tweetal het peloton de hielen zien Foucher, George Groussard en Le- Belgische ploegleider Lucien Acou gulden bedraagt. te zullen zijn. minuten nog ruim binnen de tijdsli- en begon aan de klim naar de top baube een sterke jachtgroep, de miet te zijn. van de col. Bijna tien km. verder Spanjaard was te ver vooruit om hem Maar wat hadden de meeste Tele- - vizieren onderweg geleden. Alleen Haast verkondigde nuchter: „Toen het mij te hard ging ben ik mijn eigen tempo gaan rijden". Leo van Dongen zag er fris uit, maar hij ha/1 veel last gehad van brandende voe ten. „Het leek wel alsof zij in vuur stonden. Maar het ging beter, toen ik ze op de Galibier met schoenen en al in het sneeuwwater had gehou den". Henk Nijdam was volkomen kapot. „Wat moet dat morgen wor den", verzuchtte de winnaar van Be- sancon. „Dan is er die Restefond, de hoogste berg van de Tour". Maar zijn gezicht klaarde enigszins op, toen hem werd verteld, c^at er na de Restefond nog een uitloop van ruim 100 km. naar het prinsdom Monaco is. Slaperige meute Drie kwartier vroeger dan gepland was men vreesde blijkbaar een te late aankomst in Briancon werd de slaperige meute in Thonon wegge schoten. In een gezapig tempo van vaak niet meer dan 30 km. bewoog de karavaan zich in de richting van de Alpenreuzen, die heel in de verte hun koooen grimmig In de blauwe De Nederlandse renners, die zullen deelnemen aan de Tour de l'Avenir, bij het vertrek uit Den Bosch. Foto v.l.n.r.: soigneur Henk de Naan, Coen Visser, Bert Zoet, ploegleider Gerrit Schulte, Jan Pieterse, Cor Schuu ring, Gerben Karstens, Niek Luten, Henk Cornelisse en Henk Peeters.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8