Mgr. dr. J. Willebrands in Rome tot bisschop gewijd De Nerveuze Nerviërs VULCANO f 1 A.NDAG 29 JUNI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 PAUS PAULUS PREES HEM OM ZIJN OECUMENISCHE ARBEID Paus Paulus VI heeft zondag mgr. dr. J. Willebrands en vier andere prelaten in de St. Pieter tot bisschop gewijd. De plechtigheid vond plaats in de absis van de basiliek in tegenwoor digheid van zeer veel belangstellen den, onder wie ook een groot aantal Nederlanders, die ofwel in Rome wo nen ofwel uit het vaderland naar Rome gekomen waren. Tot deze laatste groep behoorde een twintigtal familieleden van de nieuwe bisschop onder wie zijn 80- jarige vader. Verder was namens het Nederlands episcopaat aanwezig mgr. P. A. Niermann, bisschop van Gro ningen en lid van het secretariaat voor de eenheid, waarvan mgr. Wil lebrands algemeen secretaris is. Van de St. Willibrordvereniging woonde de plechtige wijding bij mgr. dr. J. Groot, voorzitter van het St. Wille- brordapostolaat en dr. F. Thijssen. Het Groot-Seminarie van Warmond was vertegenwoordigd door de di recteur van het Philosophicum, drs. A. J. van Oosterom. De plechtigheid der wijding begon om acht uur. De Paus was omringd door de kardinalen Cicognani, Piz- zardo, Roberti, Confalonieri, Cento Zuster collecteerde voor bedevaart Beauraing Op 27 juni 1965 zal de vijfhonderd ste Nederlandse bedevaart naar Beauraing gevierd kunnen worden. Met deze bedevaart zullen ook een aantal zieken uit ons bisdom mee pelgrimeren. De verpleging van deze zieken zal geschieden door de eerw. zusters van het St. Elisabeth Zieken huis uit Leiden. Verschillende van deze zusters hebben in de loop der jaren al assistentie verleend bij zie kenbedevaarten te Beauraing. Zij weten dus wat er voor komt kijken. Zij weten ook dat zo'n ziekentrans port en het verblijf enorm veel geld kost. Vooral omdat vele zieken niet in staat zijn zelf de kosten te dra gen. Eén van de zusters heeft met goedkeuring van Moeder Overste zelf het iniitatief genomen in het Zieken huis gelden hiervoor in te zamelen. De eerste slag heeft f 650,- opge bracht. Waarlijk iets groots. De vereniging „Nederlands Comité Pro Maria" wil hiermede graag haar grote waardering en oprechte dank uitspreken, zowel aan de Eerw. Zus ters, als aan de patiënten en ver pleegsters die er voor gezorgd heb ben dat menige langdurige zieke het volgend jaar in de gelegenheid ge steld zal worden om vier dagen naar Beauraing te kunnen gaan om kracht naar kruis te ontvangen. Ned. Comité Pro Maria. J. Th. Trossel, secretaris Leidse Bioscopen De films in de week van 25 juni tot 1 juli zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: De stuurloze twee (14 j.). Dagelijks. 2.30, 7.00, en 9.15 uur Zondag: 2.30. 4.45. 7 00. 9.15 uur Lido: d'Artagnan tegen de 3 mus ketiers (14 jaar). Dagelijks: 2.30. 7.15, en 9.15 uur Zondag: 2.30 4.45. 7 00. 9.15 uur Luxor: Hud, de ontembare (18 jr). Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9 15 uur Zondag: 2.30. 4 45 7 00 9.15 uur Studio: De minnares (18 jr C.F.K.). Dagelijks: 2.30, 7 00, en 9 15 uur Zondag: 2.30. 4.45, 7.00. 9 15 uur Trianon: Irma la Douce (volw.). geprolongeerd. Dagelijks. 2.00 en 8.00 uur. Zondag: 2.00. 5.00. en 8.00 uur. Rex: The Raven (14 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.i5, en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4 45 7 15. 9 15 uur Ma. t/m wo.: Koninginnen van de nacht (str. volw.). en Bea. en de secretaris van het con cilie mgr. Felici. Aan het eind van de Mis hield de Paus een toespraak over de waardigheid van de bisschop. Zich tenslotte tot ieder van de wij delingen wendend, noemde de Paus mgr. Willebrands: „Dierbare broeder, op zoek naar christeliike broeders die nog van ons gescheiden zijn ofschoon reeds met ons verbonden in de hoop". En hij voegde daar aan toe dat diens ar beid „erop gericht, de weg voor de zo vurig verlangde verzoening te ef fenen. Christus tot glorie en de ge hele kerk tot vreugde moge strek ken" Toen aan het eind van de plechtig heid het koor van de Sixtijnse Kanel het Te Deum inzette, gingen de bis schoppen gezamenlijk langs de gelo vigen en gaven hun voor de eerste maal de zegen. In de Foyer Unitas aan de Piazza Navona gaf de nieuwe bisschop ge legenheid gelukwensen aan te bie den. Ongeveer 200 personen maakten van de gelegenheid gebruik. Men ontmoette hier opnieuw in Rome verblijvende prelaten, priesters, zus ters en leken, zoals mgr. Van Valen- berg. mgr. dr. Jan Olav Smit en mgr. J. Damen, de rector van het Neder lands College, die bij de plechtighe den de Nederlandse ambassadeur bij het Vaticaan vertegenwoordigde. Tijdens de ontvangst sprak dr Thijssen een kort woord van hulde tot mgr. Willebrands en hij betoogde, dat deze uitverkiezing een levend teken is van de oecumenische bewe ging. welke in de Katholieke Kerk op gang gekomen is en aldus door de Paus beklemtoond wordt. Geschenken. De bisschopsstaf die de wijdeling tijdens de plechtigheid werd over handigd, is een geschenk van kardi naal Bea, de ring die de Paus hem aan de vinger schoof een cadeau van zijn medewerkers op het secretariaat voor de eenheid. De Paus schonk hem een borstkruis, maar het kruis dat mgr. Willebrands droeg op de receptie was een geschenk van paus Joannes, die het hem enkele dagen vóór zijn dood door zijn secretaris mgr. Capovilla liet overhandigen. MGR. VAN DODEWAARD AANWEZIG BIJ WIJDING BISSCHOP VAN GENT Mgr. J. A. E. va» Dodewaard, bis schop van Haarlem, is aanwezig ge weest bij de wijding van de nieuwe bisschop van Gent, mgr. L. v. Pethe- gem. De consecratie werd verricht door mgr. Van Suenens, geassisteerd door de bisschoppen van Antwerpen en Namen, mgr. Daem en mgr. Cha- rue. Tussen de bisdommen Gent en Haarlem bestaan al lange tijd bijzon dere banden. De kathedralen van Gent en Haarlem zijn beide toege wijd aan St. Bavo. Onderzoek naar examenfraude aan Haags Lyceum In Den Haag wordt aan het ge meentelijk lyceum eeni onderzoek in gesteld naar een vermoedelijke exa menfraude. De rector van het lyceum, tevens leraar Duits, zou in het schrif telijk werk Duits van de candidaten verbeteringen hebben aangebracht. De drie hoogleraren Rijksgecommi- teerden, die de verbeteringen in het werk ontdekten, kwamen tot de con clusie, dat deze verbeteringen nooit door de leerlingen zelf konden zijn aangebracht. Elf examencandidaten hebben het werk Duits over moeten maken. De van fraude verdachte rec tor ontkent nadrukkelijk. Op 200 kilometer van Damascus is een 1250 jaar oud paleis ontdekt, zo heeft de directeur generaal van de Syrische oudheidkundige dienst mee gedeeld. Het paleis, dat in het Al-Za- mir gebied ligt stamt uit de tijd van de Arabische vorst Omayad Khalifa al-Walid ben Abdel-Malik, die re geerde van 705 tot 715. Advies van SER: Schoolvakanties al in j'uni De schoolvakanties moeten al in juni beginnen. Daar moet de regering voor zorgen. Dit is het advies dat de SER heeft uitgebracht over de va kantiespreiding. De regering had reeds enkele jaren geleden om dit advies gevraagd. De SER heeft zich verder uitge sproken voor een verdere spreiding van de vakanties in het bedrijfsleven. In het advies wordt speciaal gewe zen op de mogelijkheid van een va kantie om en nabij Pinksteren. Daar naast zou volgens de SER flinke pro paganda voor vroege vakanties rijke vruchten kunnen afwerpen. De SER heeft velerlei enquêtes over het va kantieprobleem gehouden. ZWEMMERS VERDRONKEN Zaterdagmiddag om drie uur is de 28-jarige A. Spooren uit Hapert (NB) gehuwd en vader van een kind, ver dronken bij het zwemmen in een diepe zandgroeve, die gevuld was met water. De man kon uitstekend zwemmen, vermoedelijk heeft hij kramp gekregen. Zaterdagmorgen is het lijk van de 27-jarige mevrouw W. Salomons-Ku- per, afkomstig uit Zwartemeer, uit het Bel ter wied e te Wanneperveen op gehaald. De vrouw was vrijdag, ter wijl haar man met familieleden zeil de, met een luchtband om het water ingegaan. Zij kon niet zwemmen. De 14-jarige scholier Andries Wijk- stra uit Leeuwarden is zaterdagmid dag in de Zwettehaven aan het in dustrieterrein in zijn woonplaats ver dronken. Enkele jongens die er even eens aan het zwemmen waren zagen de knaap op een gegeven moment onder water verdwijnen en niet meer boven komen. Zij doken enige ma len naar hem maar pas na een kwar tier kon de drenkeling boven water worden gebracht. Midzomernachtsdroom Als één toneelspel de herhaling waard was, dan zondagavond voor de KRO de opvoering van Shakespeares „Mid zomernachtsdroom". Precies een jaar eerder had men de vertolking op het 'scherm door de Nederlandse Come- die onder regie van Hans Bentz van den Berg kunnen waarderen. De kij ker heeft ook gisteren een prachtige avond beleefd, wel het meest om'de fantastische wever Spoel, die in Ko van Dijk gestalte kreeg en b.v. om de spitse Puck van Henk v. Ulsen. Er kwamen nog méér knappe tone listen aan te pas, die zich op het scherm wel eens moesten verdringen. Maar dat kon Walter v. d. Kamp ook niet steeds voorkomen. Kamerkoor en choreografie mogen verder niet onvermeld blijven. De prachtige voorstelling werd omspoeld door veel sport, vanaf het internationaal zwem men in Groningen tot de jongste Betaling Abonnementsgeld PER GIRO Abonnees die het abonnementsgeld per giro wensen te betalen, worden verzocht dit voor de aanvang van het betreffende kwartaal te doen op onze postrekening no. 1 0 3 0 0 3. De abonnementsprijzen zijn: per maand f 3.35 per kwartaal f 10.05 per kwartaal per post 10.55 AUTOMATISCHE GIRERING Het bespaart u tijd en moeite indien u automatisch de betaling van uw abonnementsgeld door de Girodienst laat overschrijven. Op aanvraag zen den wij u gaarne een opdrachtformulier toe. DE LEIDSE COURANT Abonnementen Administratie (Advertentie) etappe van de Tour de France. En zaterdag kon men bovendien genie ten van het jaarlijks schouwspel op de TT-races in Assen. Europa-quiz Behoudens onlangs de bevoorrechte kijkers naar het tweede net, was men sinds lange tijd niet geconfronteerd met de welbespraakte en slagvaar dige Hans Joachim Kulenkampff van de Duitse TV. Zaterdag was hij voor de Eurovisie als leider van de Euro pa-quiz. We hebben wel eens betere visuele dingen van Kuhlenkampff meegemaakt. Nu werd er te veel en te rad Duits gesproken, zonder dat ook maar een enkel woord in 't Ne derlands werd vertaald en zonder in leiding van Jan Delfgaauw, die toch in de programmabladen was aange kondigd. Was het trouwens wel hof felijk van Kuhlenkampff, dat alle deelnemende jongedames, onder wie een Groningse studentene, in 't Duits werden toegesproken, ofschoon ze toch uit de verschillende Europese landen tezamen waren? Hoe dan ook: de Oostenrijkse heeft de quiz gewon nen, mede dank zij haar parate ken nis en haar kostelijke tekening van een half paard. Daarna heeft de beroemde flamingo-gitarist Carlos Montoya, omgeven door het natuur lijke décor van het Larense Singer- museum, vernuftig spel geschonken, dóór de camera's nauwkeurig geob serveerd. De druiven zijn zuur Op het festival van Montreux waren sommige druiven werkelijk wat zuur, zodat de Franse inzending op 't fes tival niet met een roos werd be kroond. Maar de pers heeft er extra aandacht aan besteed, zodat de NTS ook onze kijkers heeft willen doen delen in een wat verlate vertoning. Artistiek leek de show „De druiven zijn zuur" veel op een knipselboek, dat soms vervelend werkte. Alles was wel knap gemaakt, maar wat gekun steld en buitenissig. We zouden haast zeggen: het was highbrow, die door geen Nederlandse ondertiteling kon worden goedgemaakt. En waarom omroepster Jetta van Leeuwen ver band moest leggen met „Zo is het ook nog eens een keer", is ons ten enen male onduidelijk. Wie daarna de hoop had, dat dr. Kildare in zijn speciale opdracht aan een vrouw zou komen, is bedrogen uitgekomen. Dus maar wachten op het volgende zie- kenhuisverhaal per film. RELLETJES OP DE TV Eerder hebben we iets gezegd over de jongste rellen op de t.v., naar aan leiding van de rubriek „Kentering" van de KRO. Daaraan vooraf zijn an dere relletjes gegaan: om frater Ve- nantius van Wim Sonneveld, om Mies Bouwman in „Zo is het om prin ses Irene wegens een onbewaakte uitlating van een NCRV-spreker en het. gesprek om De Nieuwe Linie. Heeft de oorzaak van dit alles niet voor een deel gelegen bij onervare- nen, die zich geroepen achten om Een vervolgverhaal van Suske en Wiske t.v. te maken? Verschillende kranten hebben al eens gewezen op het te kort aan ervaring en deskundigheid, maar de Omroepen gaan door en vol harden met jeugdige t.v.-medewer- kers, die nodig scholing verdienen, al was het alleen maar om van hun cynisme af te komen. Komende uitzendingen Filmliefhebbers kunnen vanavond liefst twee rolprenten volgen: een thriller en een brok geschiedenis. Dinsdag en woensdag is er vertier op beide netten, behoudens deze wij ziging, dat dinsdag niet „Het onbe grepen ongeluk" zal worden ver toond, maar de herhaling van „Straf zonder misdaad". Donderdag is er geen groot toneelspel, maar „Lucht kasteel", 25 jaar Malando en 'n nieu we Dick Powell. Aetherklanken DINSDAG 30 JUNI HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 9.00 Gym nastiek. 9.10 De groenteman. 9.15 Ge wijde muz. (gr.). 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitami nen (gr.). 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Nws. 11.02 V.d. zieken. 12.00 Licht ensemble en zang. 12.20 Regerings- uitz.: V.d. landbouw. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Muzi kaal lunchpakket: amus.muz. (gr.). 13.00 Nws. 13.15 Meded., evt. act. of gram. 13.25 Beursber. 13.30 Licht en semble en zangsol. 14.00 V. d. vrouw. 14 40 Muzikaal spelletje v. d. kinde ren. 15.00 Sopraan en piano: klass. en mod. liederen. 15.20 Het kan niet altijd kaviaar zijn, hoorspel. 16.00 Nws. 16.02 Pianorecital: mod. en klass. muz. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Lichte gram v. d. teenagers. 18.00 Nws. 18.15 Evt. act. 18.20 Pianoduo: lichte muz. 18.30 RVU: Wetenschap pelijke onderzoekers en de wereld vrede. door prof. dr. H. A. Tolhoek. 19.00 Gesproken brief uit Parijs. 19.05 Lichte ork.muz. en sol. 20.00 Nws. 20.05 Nederlandse chansons uit de renaissance. 20.15 Holland Festi val 1964: Weens Filh. ork.: klassieke muziek. (In de pauze: 20.45-21.15 Voordracht en klavecimbelrecital: oude muz. (gr.). 22.30 Nws. 22.40 Act. 23.00 Muziek voor allen: amus.muz. (gr.). 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Lichte gram. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 8.50 V. d. huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 V d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, le zing. 10.25 Klass. gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Lichte gram. 11.50 Vol- aan. vooruit, lezing. 12.00 Ange lus. 12.04 Licht ensemble. 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 V. d. landbouwers. 12.45 Pla- tennieuws. 12.55 Kath. nws. 13.00 Nws. 13.15 Dansork. 13.35 Gemengd koor. 14.00 V. d. plattelandsvrouwen. 14.10 Raaien maar, muzikaal spelle tje. 15.10 Lichte ork.muz. en solisten. 15.30 Als de dag van gisteren, klank beeld. 16.00 V. d. zieken. (Pl.m. 16.30 Evt. reportage Tour de France). 16.30 U hebt voorrang, godsd. progr. 17.00 V. d. jeugd. 17.50 Regeringsuitz.: De krant in de Nederl. Antillen, door Auke Cloo. 18.00 Verzoekprogr. v. d. teenagers. 18.20 Uitz. v. d. Boeren partij. Tot U spreekt de heer H. Koe koek, voorz. v.d. Boerenpartij. 18.30 Licht ensemble en zangsol. 18.50 Van klanten en wanten weten, praatje. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Lichte muz. (opn.). 19.55 Nabeschouwing Tour de France. 20.00 Klass. gram. 20.15 Holland Festival 1964: Bariton en piano: klass. liederen. 21.00 Piano recital: klass. muz. 21.15 Een dood griezelige grap, hoorspel, (herh. van 27 jan. 1963). 21.50 Mod. gram. 22.20 Act. of gram. 22.35 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Alle landen hebben aller hande liedjes (gr.). 23.10 Lichte gr. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S VPRO: 19.30 Portret van 'n sport man. NTS: 20.00 Journ. VPRO: 20.20 Franse chansons. 20.45 5 Jaar Nederl. danstheater, film. 21.05 Symphony in three movements, ballet. 21.30 Progr. rond de Amerikaanse filmster Bette Davis. 22.10 Gesprek aan de schrijf tafel. NTS: 22.20 Journ. 22.25-22.35 Filmverslag van de Tour de France. Experimentele uitzendingen op het tweede net (kanaal 27) AVRO: 20.20 Het onbegrepen onge luk, TV-spel. 21.10 Documentaire film over het leven van Mahatma Gandhi. 21.35-22.05 Balletprogr. door Antonio del Monte ii) „Zondag komt er weer een post boot aan", plaagde Enzo opeens. „Zit je dan soms weer op de meerpaal te wachten?" „Op de meerpaal te wachten? vroeg Maria afwezig. „Wat bedoel je?" „Nou, Lorenzo natuurlijk", schater de Enzo. „Ben je soms vergeten, dat je verloofd bent? Dat is een nieuW gezichtspunt. Bestaat er nu misschien een kans voor mij?" „Ach jij", zei Maria ongeduldig, terwijl ze lachte als een boer die kiespijn heeft. „Ik heb de laatste tyd trouwens zo het gevoel, dat Lorenzo helemaal niet komen zal en eigenlyk kan het me niet zoveel schelen." Onverschillig schopte ze een steen voort. Het dorp was nu al zeer dichtbij en ze had nog steeds niet het onderwerp aangesneden waarom het nu eigenlijk ging. Die domme Nino ook, dacht ze boos. Die had natuurlijk weer ver geten te vragen of Enzo haar wilde helpen. Terwijl Nino het toch zo ge- makelijk had gekund. Enzo was erg op hem gesteld en Nino was hem regelmatig behulpzaam met allerlei karweitjes. Hoe moest ze nu het gesprek inkleden? Zou ze ook niet bij Enzo haar hoofd stoten, zoals bij alle anderen? „Blijft Nino hier wonen?" vroeg Enzo onverwachts. „Blijft hij op Vul- cano?" „Wat bedoel je?" vroeg ze verwon derd. „Wel", zei Enzo ernstig. „Het is toch eigelijk jammer, dat zo'n jon gen niet iets leert. Hij kon veel be ter naar het vaste land gaan en een vak leren. Dan is aijn toekomst ge maakt. Wat bereikt hij hier? De pien- teren gaan tegenwoordig emigreren en de dommen en luien blijven." „Dan zouden wü allemaal moeten verhuizen", zei Maria langzaam. „Ja", knikte Enzo tactvol. „Dat is in jullie geval natuurlijk wel moei lijk." „We hebben absoluut geen geld", vervolgde Maria. „Maar misschien zouden we naar Napels kunnen gaan. Maddalena kent Napels op haar duimpje en misschien dat we samen werk zouden kunnen vinden en Nino een beroep kon leren. Of we zouden één van beiden een rijke man kun nen trouwen, dan hoefden we hele maal nooit meer te werken!" Ze lachte luidop. „Dan kom jij bij ons wonen, Enzo!" Ze waren nu bij het huis van Rosa, daar waar de weg een bocht maakte en ze onmiddellijk daarna het dorp zouden binnenko men. Maria maakte zich nu werkelijk on gerust, dat er van haar verzoek aan Enzo niet veel meer terecht zou ko men. Ze dacht er over om het uit te stellen, maar ze moest wel, want ze hadden al practisch geen geld meer in huis en Campo, evenals de andere le veranciers, werd hoe langer hoe min der scheutig met zijn crediet. Daarom viel ze maar meteen met de deur in huis. Haar vraag vuurde ze af als een kanonnier zijn kogel: „Mag Maddalena ook in de groeve komen werken, Enzo?" Er kwam niet onmiddellijk ant woord. Maria kreeg er een kleur van. Ze begon vlugger te lopen en durfde niet naar Enzo te kijken. „Tjaaazei hy na een tijdje. Maria dacht er aan hoe ze bij de vissers was terecht gekomen met haar verzoek. Ze hadden haar aange keken en gezwegen. Zo lang, dat ze er tenslotte zenuwachtig van was ge worden en hakkelend haar vraag her haalde. Het antwoord was overduidelijk ge weest: „Ik denk er niet aan". Toen hadden ze haai" de rug toegedraaid en waren zwijgend verder gegaan met werken. Maria had willen vra gen: „Maar waarom dan niet?" maar ze had niet gedurfd. Ergens had ze het gevoel, dat ze al erg blij moest zijn, dat zij, Maria, nog mee mocht heipen de netten weer heel te knopen. Ze was naar de priester gegaan om te vragen of Maddalena dan misschien de kerk mocht schoonhouden. Maar hij was niet fchui s geweest toen ze aanbelde. En de huishoudster, die haar openmaakte, had per sé willen weten waarvoor Maria kwam. „Iedereen heeft wat", zei ze ve nijnig. „Ik moet altijd zeggen waar voor de mensen komen. Als het niet dringend is „Ik zoek werk voor mijn zuster". „Nou èn?J" vroeg de huishoudster brutaal, terwijl ze Maria van onder tot boven bekeek. „Dacht je soms dat wij werk voor haar hadden?" „Ja", zei Maria zacht. „Ik hoorde juist van Rosina van Antonio dat je het werk niet meer aankan en iemand zocht, die voor jou de kerk kan schoonhouden." De mond van de huishoudster viel open. Toen werd ze rood van veront waardiging. „De kerk schoonmaken", schreeuw de ze. „Jouw zuster mijn kerk schoonmaken? Ik zou nog net zo lief de banken onder het spinneweb la ten komen. Ga weg!" Woedend gooide ze voor Maria de zware deur in het slot. En terwijl Maria nog op de stoep stond hoorde ze de huishoudster foeterend de gang doorsloffen. Daarna was ze naar Figaro gegaan, die sponzen viste, maar hij had haar nauwelijks uit laten spreken en ge zegd, dat het erg moeilijk was spon zen te vinden op het ogenblik. „Ik heb bijna geen tijd meer", zei hij vlug, maar Mafia voelde de leu gen en had bijdehand gerepliceerd: „Dan heb je er juist iemand bij no dig". Maar Figaro had iets gemom peld over zijn materiaal, dat kapot was en de tijden die moeilijk waren en Maria had met onverrichte zaken naar huis terug kunnen gaan. En dan was er Rinaldo Brazzire, die vlak tegenover de kerk een heel klein wijnkroegje had en wiens vrouw pas gestorven was aan tering. Maria had hem gevraagd of Mad dalena hem niet zou kunnen helpen in „De drie tonnen", maar hij had haar ronduit in haar gezicht uitge lachen en haar gevraagd of hij na het verlies van zijn vrouw soms ook nog zijn broodwinning moest kwijt raken. ,Maar Maddalena is zo eerlijk als goud!" riep Maria hetfig. „Dat weet je wel!" „Zeker, zeker", kalmeerde Rinaldo, geschrokken van haar heftigheid. „Maar jij weet net zo goed als ik, dat Maddalena hier helemaal niet zo geliefd is en ik zou toch zeker al mijn klanten kwijtraken als zij ach ter de toonbank stond!" Het was een argument waar Ma ria mee moest instemmen, of ze wil de of niet. Dagenlang had ze zich suf gepiekerd Waaróm Maddalena dan door iedereen gehaat was, maar ze kon er niet achter komen. Eén keer had ze haar nood geklaagd bij Car- mela, doch het had weinig geholpen. Carmela had er danig om heen ge draaid. Iets gemompeld over jaloezie en Maria tenslotte nog eens de verze kering gegeven, dat ze het allemaal wel beter zou begrijpen als ze wat ouder was.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2