3)e C^icbeSoii/fca/nt IRENE als mej. Muller onverwachts in Nederland fléXa Tijgerhaai voor Terschelling T JASON SENDWE MET DRIE MINISTERS VERMOORD Pseudo-arts thans voorgeleid aan officier PREMIER SJASTRI (INDIA) IS ZIEK Topgesprek in de Vlakte der Kruiken? Offensief tegen Vietcong-rebellen VRIJ KOEL MAANDAG 29 JUNI 1964 54e JAARGANG No. 16.262 Whwteur J. T. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZHN BUREAU PAPENGRACHT 38 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ORANJE WEER VERENIGD Tetef. 2.05.35 Red, 3.90.16. 3.55.94 - Advert. 1.M.M Klachten benrgtor 3,38.49 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., S 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw., Franco p.p 10,55 Adv 20 ct p. mm.. Telefoontjes f 1.75 Prinses Irene (voorgrond) kijkt naar het paleis bij aankomst in de hofauto. Naast haar prinses Margriet. Op de foto stapt de opgewekte prinses Irene in de hofauto Prinses Mar griet is nog juist zichtbaar achter haar zuster. Met een lijntoestel van de Sabena is gisteravond om kwart over negen prinses Irene in ons land aangekomen. Zij reisde onder de naam Elisabeth Muller. Toegejuicht door enkele honderden mensen, die zich op de balus trades van de Schipholgebouwen hadden verzameld, verliet prinses Irene het lijntoestel van de Belgische luchtvaartmaatschappij, waarmee zij van Brussel naar Schiphol was gevlogen. Gistermiddag omstreeks vijf uur was de prinses vanuit Madrid met een vliegtuig van de Spaanse luchtvaart maatschappij, de Iberia, naar Brussel gevlogen. Een half uur voor de aan-' komst van het vliegtuig arriveerde op de luchthaven prinses Margriet in een hofauto. Prinses Irene, liep van het vliegtuig regelrecht naar de VIP- kamer, waar zij door haar jongere zuster werd verwelkomd. Vijf minuten later stapten beide prinsessen in de gereed staande hofauto en verlieten onmiddellijk de luchthaven. van huis gehaalde marechaussee in middels komen versterken om het verkeer in goede banen te kunnen leiden en het legertje persfotografen en verslaggevers in toom te houden. De marechaussee was op vijftig co- cent van de normale paleissterkte en bleef na aankomst van de prinses nog enige tijd in de paleistuin de wacht houden, omdat na de aankomst van de prinses het publiek de weg was overgehold en voor de paleishekken bleef juichen. MULLER Toch nog duizenden belangstellenden ondanks onbekendheid Prinses Irene kwam kort voor tien uur op paleis Soestdijk aan in dezelf de snelle hofauto die haar in de pril le ochtend van 8 april na haar af scheid van Nederland naar Schip- bol en vervolgens naar Parijs bracht. Prinses Irene en haar zuster Mar griet stapten snel uit de auto en lie pen snel de trappen van het rechter zijbordes van het paleis op. Prinses Irene liet zich na een sprong van blijdschap in de pal eis vestibule om helzen door de koningin, die achter de vitrage haar dochter stond op te wachten. DUIZENDEN De auto was niet geëscorteerd. De rijksrecherche was over de aankomst van de prinses niet ingelicht. Reeds om acht uur stonden enkele tiental len mensen bij het paleis te wachten op de komst van de prinses. Ze wis ten niets van het aankomsttijdstip af, doch waren op goed geluk naar het paleis gekomen na het beluisteren van het radiobericht waarin het ver trek van de prinses uit Madrid werd aangekondigd. Geduldig wachtende mensen trok ken weer de aandacht van de terug kerende dagjesmensen van wie er steeds meer nieuwsgierigen bij het Beschuldigd van oplichting van een Leidse chirurg Is de 27-jarige H. S. voorgeleid aan de Officier van Justitie te Den Haag. In het proces verbaal, dat door de politie is opgemaakt, staat ver meld, dat S. voorgewend heeft arts te zijn, terwijl hjj slechts het kandidaats diploma van de Amsterdamse univer siteit bezat. Daaruit heeft hij voordelen genoten, zoals onderdak ten huize van de chirurg. Zoals gemeld heeft S., die in Amerika woonachtig was en voorgaf de medische studies te hebben voltooid, geassisteerd bij operaties in het St. Eli- sabeth-ziekenhuis. Ook bij de uitgang van Schiphol stonden mensen, die prinses Irene paleis bleven wachten. Toen de prin- hartelijk toewuifden en bloemen op ses tegen tienen arriveerde werd ze het dak van de langzaam rijdende gadegeslagen door een paar duizend hofauto legden. Prinses Irene, die in nieuwsgierigen, die nagenoeg alle- het vliegtuig onder de schuilnaam maal juichten toen de hofauto de pa- Elisabeth Muller reisde, beantwoord- leishekken binnenreed. de deze groet met een vriendelijke De politie van Baarn was de in haast glimlach. Bruin maar nerveus De prinses was gekleed in een pastelgroene robe en droeg een vrolijk gekleurde doek om haar hoofd. Ze zag er door de zon gebruind maar nerveus uit. Ze werd vergezeld door een jong meisje genaamd Carmen Soler. Zij werd op paleis Soestdijk verwacht om vandaag in de fa miliekring de 53ste verjaardag van haar vader mee te vieren. NEGERS EN NAZI'S BETOOGDEN IN WASHINGTON Zondagavond hebben enkele hon derden leden van de organisatie „Congres voor Rassengelijkheid" een fakkeloptocht gehouden voor 't Wit te Huis en vrijheidsliederen gezon gen. Op enkele meters afstand stond 'n vijftiental leden van de Amerikaan se Nazi-partij" in bruine hemden, ge laarsd en hakenkruisbanden om de armen. Een grote politiemacht hield de betogers in het oog. Incidenten deden zich niet voor. Lal Bahadoer Sjastri, de eerste mi nister van India, moet enkele we ken het bed houden. Hij schijnt weer een lichte hartaanval te hebben ge had, de tweede binnen vier jaar. Of ficieel is echter bekend gemaakt dat de premier overwerkt is. Al'zijn af spraken zijn afgezegd. Sjastri is 59 jaar. j In een officiële verklaring wordt zijn toestand bevredigend genoemd. In de Noordzee, in de omgeving van Terschelling, zwemt een tijger- haai rond, die normaal in de Indi sche wateren thuis hoort. Zaterdagmiddag was een der di recteuren van rederij Doeksen van Terschelling, de heer J. Doeksen jr., in het „Thomas Smithgat" een rub berboot met aanhangmotor aan het proberen toen hij noordwest van strandpaal vier een boei zag drijven, die daar niet thuis hoorde. Het bleek geen boei te zijn, maar de rugvin van een tijgerhaai, die ongeveer 65 centimeter boven het water uitstak. De haai is naar schatting zeven of zeven en een halve meter lang en heeft twee gele strepen over de kop. Het dier, dat bij de „robbenplaat" op de loer lag, kennelijk met de bedoe ling een rob te verschalken, liet zich niet verjagen. Het gaf zo nu en dan een klap met de staart op het water, dat dan meters hoog opspatte. De heer Doeksen heeft de red dingsdienst gewaarschuwd, die van daag met de reddingboot „Carlot" zal gaan onderzoeken of de haai nog in 'de omgeving is. Het dier kan na melijk voor zwemmers gevaarlijk zijn. Premier Soevanna Phoema wil in gaan op het voorstel van de Pathet- Lao, een topconferentie te beleggen in de Vlakte der Kruiken, mits het gebied dat de pro-communistische strijdkrachten onlangs op de neutra- listische troepen hebben veroverd, wordt teruggegeven. De premier zei op 'n zondag in Vientiane gehouden persconferentie dat, als deze voor waarde voor de Pathet-Lao onaan vaardbaar is, de enige oplossing zou zijn een dergelijke conferentie in het buitenland te belegc-,6 Soevanna Phoema beschikte over inlichtingen die er op wezen dat de linkse troepen op het punt staan de laatste stelling van de neutralisten in de Vlakte der Kruiken, bij Moe- ongisoei, aan te vallen. Hij achtte een conferentie tussen Pathet-Lao, neu tralisten en rechtse groepen drin gend nodig omdat de toestand in Laos ernstig was en internationale gevolgen kon hebben. De Pathet-Lao-leider, prins Soe- phanoevong, heeft tot dusver gewei gerd in de koninklijke residentie Loeang Prabang te vergaderen. SITUATIE WORDT GEVAARLIJKER De provinciaal president van Noord- Katanga en leider van de Baloeba- kat-partij Jason Sendwe, is zaterdag samen met zijn ordonnans-officier en drie leden van zijn kabinet ver moord door leden van de opstandige beweging van Gaston Soemialot, die zich vorige week heeft meester ge maakt van Albertstad. Pogingen van Sendwe om bij de nadering van de opstandelingen te vluchten, zijn mis lukt, aldus een telegram uit Kamina aan de autoriteiten van Oost-Katanga. Hij werd beschouwd als de „geeste lijke vader" van de Baloeba. De moord op de veertigjarige Send we kan tot moeilijkheden onder de Baloeba leiden. Er gingen de afgelo pen dagen reeds geruchten dat hij vermoord zou zijn. Sendwe is afkom stig uit Kabongo. Hij aanvaardde de functie van provinciaal president van Noord-Katanga op het moment dat de opstandelingen van Gaston Soe mialot zich van zijn hoofdstad mees ter maakten. Hij werd na de verkie zingen van 1960 door de autoriteiten van Leopoldst.ad benoemd tot speciaal commissaris voor Katanga. Hij leid de toen het verzet tegen de regering van het afgescheiden Katanga, aan vaardde vervolgens de post van vice- premier, verzoende zich met zijn „Katangaanse broeders" met name met Moenongo en werd tenslotte tot hoofd van de provincie aangewe zen. IN ALBERTSTAD BEGRAVEN De drie mede gedode ministers wa ren waarschijnlijk Fortunate Kabange Noembi, voormalig vice-president, Salomon Iloenga en Luther Kabila. De lijken.zouden twee dagen na het overlijden van de mannen gevonden zijn. Verbouwingsuit verkoop Tientallen werkelijke koop jes horloges, klokken, siera den. cassettes Juwelier-horloger v d WATER Haarlemmerstr 207. Leiden (Advertentie). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De strijd in de delta van de rivier Meking, die donderdag is begonnen, duurde zaterdag nog steeds voort. Vrijdag zijn per helikopter comman do-troepen overgebracht naar dit ge bied om de Vietcong-militairen die daar waren waargenomen in de flank aan te vallen. De gevechten hadden tot zaterdag aan 63 militairen het leven gekost. Vrijdag vielen aan regeringszijde 20 doden en 17 gewonden, terwijl 32 Vietcong-rebellen werden gedood en zaterdag sneuvelden volgens Ameri kaanse functionarissen 11 Vietcong- soldaten. Bij de strijd in de Meking-delta, op omstreeks 90 km ten zuidwesten van Saigon, zijn tot nog toe een Ameri kaanse T-28 jachtbommenwerper en een helikopter verloren gegaan. De twee Amerikaanse bemanningsleden van de helikopter kwamen om, maar de bemanning van de T-28 (twee man) kon zich met parachutes red den. Neem geen risico...verf met Een vertegenwoordiger van de Noordkatangaanse regering deelde te lefonisch nader mee dat men de lij ken had gevonden van Jason Sendwe en drie leden van zijn kabinet en dat deze in Albertstad waren begraven. Van Sendwe had men negen dagen geleden voor het laatst gehoord toen gemeld werd dat hij door soldaten |)a yprf maf flavahilifaif* van het nationale Kongolese leger 4y fCI ,l,Cl "'AdüllllCIl Prinses Irene is rondagavond op de luchthaven Schiphol aangekomen, was aangehouden toen hij poogde Al- extfa SOellllg V00T (fe doe het-ZetvW „mo,, irii iiiorH ifirnhailH dnnr nringpc Msrcript On «lp fotn vprlntpn nrinses kneiotej 11 waar zij werd afgehaald door prinses Margriet. Op de foto verlaten prinses bertstad, dat door guerrillero's werd Irene en prinses Margriet de VlP-kamer op weg naar de auto. aangevallen, te verlaten. (Advertentie) Bij de weersomslag, zondag, drong een koufront ons land binnen, dat veel bewolking veroorzaakt. Zondag avond verplaatste zich lang dit front een kleine storing die in het zuiden en oosten van het land wat lichte regen bracht. Daarachter stak een noordwestelijke wind op en breidde zich opklaringen over Nederland uit. Intussen verplaatste het Azoren- hogedrukgebied zich naar het zeege bied ten zuidwesten van Ierland. Het verandert nu weinig van plaats meer. Aan zijn flank staat boven de Noord zee een noordwestelijke stroming die koele polaire lucht naar het zuid oosten voert. Bij IJsland beginnen de barometers te dalen als gevolg van een depressie die ten zuiden van Groenland uitdiept en naar het oos ten afzwenkt. We verwachten dat deze storing het weer voor morgen avond nog niet belangrijk beïnvloedt. In verband hiermee verwachten we het komende etmaal zonnige perio den en vrij koel weer. In het bin nenland kunnen enkele buien vallen. ZON- en MAANSTANDEN Hoogwater standen 30 Juni: v.m. 6.12; n.m. 18.38. KORRELTJE Geen sterveling is te allen tfjde wijs.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1