Triomf van Honda en Redman in TT -races op Asser circuit DRIE ZEGES VAN RHODESIëR CIJFERS VAN DE DUTCH TT HISTORISCH DUEL BIJ 250 cc's Zuid-Afrika ziet af van toernee MAANDAG 29 JUNI 1964 DE LEIDSE COURANT pagina 1u Soichiro Honda kan gerust zijn. De 34e Dutch TT heeft de naam van zijn fabriek op slag gered. Niet de blauwe Suzuki's of de supersnelle Yamaha's uit het land van de rijzende zon zijn, zoals eigen lijk min of meer de verwachting was, de grote overwinnaar van de Asser TT-races geworden, doch de produkten van de juist 60 jaar geworden miljonair uit Tokio. In deze races-van-de-records van de twaalf wedstrijd- en baanrecords werd er slechts één niet verbeterd zorgde viervou dig wereldkampioen Jim Redman maar liefst voor drie Honda-triomfen en ook de debuterende twee cilinder 50 cc-motor van de Japanse firma bleek ongenaakbaar. Toch zal zakenman Soichiro Honda, nuchter als hij is, de successen die zijn motoren zaterdag op het bijna tropisch warme circuit van Drenthe, waar de thermometers op liepen tot boven de 31 graden, hebben geboekt, met enige reserve bezien. Immers, als ooit een renner verantwoordelijk was voor een fabrieks- succes, dan was dat op die zonnige zaterdag in Assen het geval. Op de foto Jim Redman (rechts) en Phil Read tijdens de huldiging. Zeker, de 350 cc-race zou zonder meer voor Honda-rijder Jim Redman zijn. Bij de kwart liters en in de 125 cc-klasse had Phil Read echter een Yamaha waarvan de topsnelheid zeker enkele kilometers per uur boven die van de motor van Redman lag. Niet alleen in de training was dat al vrij duidelijk gebleken, ook in de wedstrijd zelf zag de Brit op de vrij korte rechte stukken iedere keer weer kans enkele meters op Redman te winnen. Niet voor niets is Jim Redman vier maal wereldkampioen ge worden. Speciaal op het bochtige circuit bij Assen, waar stuurmanskunst en techniek vaak belangrijker zijn dan de pure snelheid, had Redman een kans in het duel met de favoriete Yamaha-rijder. Bij de kwart liters, door Piet Nortier tevoren beslist niet ten onrechte aangekondigd als het „hoofd nummer" van het TT-festijn, bleek dat overduidelijk. Mike Hailwood bij de halve liters. Even zag het er naar uit, dat Bene- dicto Caldarella, de ontdekking van Argentinië, een kansje zou hebben om met zijn Gilera tenminste te kun nen vechten tegen de rode MV- Agusta. In de eerste ronde echter kwam de Argentijn te hard de knie bocht uit, raakte met zijn motor in het zand en trok de Gilera, als een ervaren grasbaanrijder, door vol gas te geven nog juist uit de slip. Zelfs de onverschrokken Caldarella liet dat niet onberoerd. Zyn tempo zakte doch desondanks haalde de Gilera het einde niet. Een schakelfout maakte de Argentijn in de achtste ronde kansloos voor een hoge klas sering. Ongenaakbaar Colin Seely en Walter Rawlings waren met him Florian Camathias Special al even ongenaakbaar in de zijspanklasse. Van de eerste tot de laatste ronde voerden de Britten het veld aan. Dat zware arbeid niet altijd be loond wordt ondervonden in de zij span-klasse de Norton-rijders Thomp son en Rijker. In de vijfde ronde schakelde een gebroken ketting het duo uit. Dapper duwden ze de Nor ton kilometers ver om zodoende na dat de wipnaar was afgevlagd toch nog de fiushlijn te passeren waarna zij geklasseerd zouden worden. Ze zwoegden als nooit te voren en duwden de Norton direct nadat See- ley door kamprechter Ben Majoor was afgevlagd over de streep in de overtuiging dat een elfde plaats hun deel zou zijn. Helaas, een ding had den ze vergeten. Een renner kan slechts worden geklasseerd als hij de valhelm op heeft. En die lagen de steken van de zon waren toch al on barmhartig, toen zij moeizaam de zware motor over de lijn duwden in het bakje waar de zijspan-passa gier gewoonlijk zijn moeilijk werk verricht TT-COUREUR OVERLEDEN De Zwitserse Honda-rijder Roland Foell, die vrijdagmorgen tijdens de training voor de Asser TT van de 125 cc-klasse bij een val ernstig werd gewond, is zaterdagnacht in het aca demisch Ziekenhuis te Groningen aan de gevolgen van die val overleden. De Zwitser, die privérijder was, is 29 jaar geworden. Hij was afkomstig uit Luzern en ongehuwd. De boeiende finish tussen Jim Red man (1) met Honda en de Brit Phil Read (9) op Yamaha na een zeer spannende race. Nog geen winnaars in de sporttoto Voor de toto van deze week werd door 210.905 deelnemers in totaal voor 237.333 gulden ingelegd. De eerste prijs bedroeg 46.992 gulden; de tweede 31.328 gulden. Voor de goaltips waren de cijfers: inleg 96.132 gulden; deelnemers 108.789 1ste, 2de en 3de prijs 10.575 gulden. Juiste rijtje: 4-10-6-9-7-5. Zondagavond waren nog geen mel dingen van prijswinnaars binnenge komen. 12 3 ChèvremontCVV X Quick '20—WVV X VüssingenPurmerst. X CWChèvremont X WW—Quick '20 X Purmerst.Vlissingen X DWSBeeringen X BeerschotEnschede X NAC—FC Luik X HerthaLausanne X Ch. de FondsEintr. Br. X GrennchenKaisersl. X Saarbrück.Young B. X VOETBAL NEDERLANDSE MILITAIREN VERLOREN VAN FRANKRIJK Frankrijk heeft zaterdag in Istan- boel het internationale militaire voet baltoernooi gewonnen door in de laatste wedstrijd met 21 (rust 0-1) van Nederland te winnen. CVV KAMPIOEN VAN NEDERLAND AMATEURS Door het gelijkspel tegen Chèvre mont is CVV zaterdag amateurkam pioen van Nederland geworden. De overige uitslagen luiden: Quick '20-WVV 1—1; Vlissingen- Purmersteijn 40. Zondag: CW-Chevremont 42; WVV-Quick '20 31; Purmersteijn- Vlissingen 11. De eindstand in de kampioenschaps- competitie der amateurs is: CW 10 9 Quick '20 10 6 Chevremont 10 5 10. 4 WVV Vlissingen 10 Purmersteyn 10 1 2 7 0 2 8 Voetbal. Voor het kampioen schap van Nederland in de zaterdag middagcompetitie van de KNVB is dit weekeinde gespeeld de ontmoeting Zwart Wit 28-WHC. Zwart Wit won met 0. Voetbal De Zweedse nationale voetbalploeg heeft zondag in Malmö met 4-1 van Denemarken gewonnen. Bij de rust hadden de Zweden reeds een 1-0-voorsprong. Atletiek Bij een clubontmoe ting in Zaandam heeft de Beverwijk- se atlete Corrie van Wijk zaterdag opnieuw het Nederlands record ko gelstoten verbeterd. Ze bereikte bij haar eerste poging een afstand van 15.22 meter. Wiel aan wiel Verrassend debuut s» cc-klasse Zestien ronden lang kwamen de Brit en de wereldkampioen uit Rho- desië wiel-aan-wiel door. Nu eens leidde de Yamaha, dan weer de Hon da. Bij het ingaan van de zeventien de en laatste ronde was het duidelijk. Read zou, voordat hij het enkele kilo meters lange slingerende laatste deel van het circuit inging zeker een twintigtal meters winst op zijn rivaal moeten boeken. Dat kon niet, daar voor was het verschil in topsnelheid niet groot genoeg. Net een meter De 120.000 toeschouwers langs het circuit telden de seconden. Met nau welijks waarneembaar verschil meer dan enkele meters was het niet kwamen de rijders op de kniebocht afzetten met de Honda nog juist in eerste positie. Op het rechte eind, amper 250 meter lang, zou Phil Read zijn laatste kans moeten grijpen. Het kon niet. Read drukte aan zijn ma chine, alsof het een paard was dat de sporen nodig had, won centimeters toen het decimeters hadden moeten zijn. Hij wrong zijn machine bijna naast die van de man uit Rhodesië. Het kon werkelijk niet. Na een bijna 131 kilometer lang gevecht kwam de Brit juist een kleine meter te kort. De techniek had over de pure snel heid gezegevierd. Het was een magistrale triomf van Redman die echter zeker verslagen zou zijn als de witte finish-lijn enkele tientallen meters verder had gelegen. 125 cc: weer Read-Redman De strijd tussen Redman en Read van de Asser TT 1964 zal tot de klas sieke duels in de geschiedenis van de Dutch TT gaan behoren. Niet alleen door die enerverende race van de kwart liters, bijna evenzeer door het gevecht dat de Brit en de Rhodesiër later op de dag in de 125 cc-klasse voerden. Ook nu wisselden de kan sen bijna met elke ronde. Dit maal was het verschil in top snelheid echter miniem zodat twee ronden voor het einde zich de uitslag al ging aftekenen. Redman zag in de laatste fase zelfs nog kans enkele honderden meters van zijn rivaal weg te lopen. Ook Nederland kon tevreden zyn, want Cees van Dongen zorgde met een Oostduitse fabriek MZ in het sterke veld voor een eervolle achtste Met grote spanning ook werd in deze Grote Prijs van Nederland der KNMV, zoals de TT officieel heet, de acht ronden durende race van de 50 cc-motoren tegemoet gezien. Honda heeft er zijn twee cilinder elke cilinder van 25 cc heeft twee inlaat- en twee uitlaatklepjesdie 20.000 toeren per minuut kan halen laten debuteren. In de training was de nieuwe Honda snel geweest, maar de tijden van de Suzuki's waren toch nog vijf seconden per ronde lager ge weest. 9? Bromfietsen Trainingstijden zeggen echter vaak weinig. Al kreeg de Suzuki van Isao Morishita dank zij een trainingstijd van 3 min. 47,2 sec. de eerste plaats in de startopstelling en wereldkam pioen en stalgenoot Hugh Anderson met 3.48.7 de tweede, Ralph Bryans, die in de training tot 3.52.6 kwam, had geen enkel respect voor de favo riete Suzuki's. Morishita had een slechte start, doch wereldkampioen Hugh Anderson, die ook nu weer de voornaamste kanshebber voor de titel scheen tot de nieuwe Honda op As sen uitkwam, zorgde ervoor, dat Suzuki al snel het veld kon aanvoe ren. Het ging niet goed met Ander son, althans zo scheen het, want in de vierde ronde leidde de Honda van Bryans. Dat lag echter niet aan te genslag bij de Suzuki-rijder doch louter en alleen aan het geweld waarvoor de twee cilinder Honda zorgde. Keer op keer ging het ronde record omlaag. Steeds verder liep Bryans uit om onbedreigd te zege vieren. De man die in de training met moeite tot 3 min. 52,6 sec. scheen te zijn gekomen toonde in de wedstrijd pas zijn echte kracht. Het resultaat was een nieuw ron de-record: 3 min. 45,9 sec., gemiddeld 123.1 km. per uur. Geen wonder dus, dat op het rechte eind op de Bedel- dijk de gatsometer voor de Honda een gemiddelde van 158 km. per uur kon noteren. En dan te bedenken, dat de 50 cc-klasse pas enkele jaren geleden is ingesteld en een nog wei nig ontwikkeld gebied vormt Hailwood oppermachtig Naast de races met spanning, die alle op zich een komst naar feestelijk Assen waard waren, kwamen er na tuurlijk ook wedstrijden waarin de winnaar van start tot finish leidde. Daarvoor zorgde privé-MV rijder 1 Ralph Bryans (Ierl.) met Honda, 8 ronden (61,64 km) in 30 min. 30,1 sec. (121,244 km/u). Nieuw record. 2 Isao Morishita (Japan) met Suzuki 30.56t4 (119,525 km/u); 3 Mitsuo Itoh (Japan) met Suzuki; 4 Hans Georg Anscheidt (Did.) met Kreidler; 5 Cees v. Dongen (Ned.) met Kreidler. Na de wedstrijden in Daytona Beach, Spanje, Frankrijk, de TT van Man en de grote prijs van Nederland luidt de stand in de competitie om de wereldtitel in de 50 cc-klasse: 1 Anderson (N.-Zeel.) 30 p., 2 An scheidt 23 p., 3 Morishita 21 p., 4/5 Itol} en Bryans, beiden 14 p. 250 CC-KLASSE 1 Jim Redman (Rhod.) met Honda, 17 ronden (130,97 km) in 55 min. 13,2 sec. (142,315 km/u). Dit was een nieuw record; 2 Phil Read (GB) met Yamaha 55.13,3 (142,308 km/u); 3 Tommy Robb (Ierl.) met Yamaha; op één ronde: 4 Tarquinio Provini (It.) met Benelli; 5 Mike Duff (Can.) met Yamaha; 6 Gilberto Milani (It.) De Britse combinatie Colin Seeley- Walter Rawlings, die met FCS-B een overwinning boekte in de zijspan klasse. met Aermacchi; op twee ronden: 11 Joop Vogelzang (Ned.) met Aermac chi; 12 Siegfried Lohman (Did.) met Adler. Na de TT van Man en de Grote Prijs van Nederland luidt de stand in de competitie om de wereldtitel in de 250 cc-klasse: 1 Redman 22 p., 2 Read 18 p., 3 Alan Shephard (GB) 14p., 4 Provini lip. 125 CC-KLASSE 1 Jim Redman (Rhod.) met Honda, 14 ronden (107,86 km) in 47 min. 49,2 sec. (135,336 km/u). Dit was 'n nieuw record. Het oude stond sinds 1963 op naam van de Nieuwzeelandse Suzuki- rijder Anderson, die toen 49.51,1 (132,340 km/u) liet noteren; 2 Phil Read (GB) met Yamaha 47.55,7 (135,033 km/u); 3 Ralph Bryans (Ier land) met Honda; 4 Bert Schneider Oost.) met Suzuki; 5 Hugh Anderson (N.-Zeel.) met Suzuki; 6 Frank Per- ris (GB) met Suzuki; 8 Cees v. Don gen (Ned. m,t MZ. Na de wedstrijden in Daytona Beach, Spanje, Frankrijk, de TT van Man en de Grote Prijs van Neder land luidt de stand in de competitie om de wereldtitel in de 125 cc-klasse. 1 Luigi Taveri (Zwits.) 24 p., 2 Red man 20 p., 3 Scrneider 16 p., 4 Ander son 12 p., 5 Bryans 8 p. 350 CC-KLASSE 1 Jim Redman (Rhod.) met Honda, 20 ronden (154,09 km) in 65 min. 43,4 sec. (140,669 km/u), nieuw record; 2 Mike Hailwood (GB) met MV 67.24,8 (137,153 km/u); 3 Remo Ventuni (It.) met Bianchi; op één ronde: 4 Paddy Driver (Z.-Afr.) met AJS; 5 Mike Duff (Can.) met AJS; 6 Derek Min- ter (GB) met Norton; op twee ron den: 15 Ben Oosterhuis (Ned.) met Norton. Na de TT van Man en de Grote Prijs van Nederland, luidt de stand in de competitie om de wereldtitel in de 350 cc-klasse: 1 Redman 16 p., 2/3/4 Phil Read (GB), Duff en Hailwood, allen 6 p., 5 Minder en Venturi, bei den 4p. 500 CC-KLASSE 1 Mike Hailwood (GB) met MV, 20 ronden (154,09 km) in 65 min. 35,4 sec. (140,956 km/u); 2 Remo Venturi (It.) met Bianchi 67.09,6 (137.661 km/u); 3 Paddy Driver (Z.-Afr.) met Matchless; 4 Jack Ahearn (Austr.) met Norton; op één ronde: 5 Fred Stevens (GB) met Matchless; 6 Phil Read (GB) met Matchless; op twee ronden: 13 Aart v. Kooy (Ned.) met Norton; 16 Joop Vogelzang (Ned.) met Norton. Na de race in Daytona Beach, de TT van Man en de Grote Prijs van Nederland luidt de stand in de com petitie om de wereldtitel in de 500 cc-klasse: 1 Hailwood 24 p., 2 Read 17 p., 3 ex aequo Driver, Minter (GB), Stevens en Venture, alien 6 p. ZIJSPANKLASSE 1 Colin Seeley-Walter Rawlings (GB) met FCS-B, 14 ronden (107,86 km) in 51 min. 4,2 sec. (126,722 km/u). Dit is een nieuw record. Het oude stond op naam van de Duitse BMW-rijder Deubel die in 1963 een tijd van 51.17,2 (126,187 km/u) liet afdruk ken. 2 Chris Vincent-Keith Scott (GB) met BMW 51.10,7 (126,457 km/u); 3 Fritz Schedegger-John. Ro binson (Zwits.) met BMW; 4 Max Deubel-Emil Horner (Did.) met BMW; 5 Otto Kolle-Heinz Marquardt (Did.) met BMW; 6 Georg Auerba- cher-Benno Heim (Did.) met BMW. Na de grote prijzen van Spanje en Frankrijk, de TT van Man en de Grote Prijs van Nederland luidt de stand in de competitie om de wereld titel in de zijspanklasse: 1 Deubel 20 p., 2 Seeley 17 p., 3 Auerbacher 13 p., 4 Scheidegger 12 p. ATLETIEK Gerda Kraan derde in Oost-Berlijn Tijdens internationale atletiekwed strijden die zaterdag in Oost-Berlijn werden gehouden, is Gerda Kraan in 2.06.5, haar beste seizoenprestatie, derde geworden op de 800 meter. Het nummer werd in 2.05.8 gewon nen door de Russin Babintseva. Zij nam in de lactete ronde de leiding over van Gerda Kraan, die in de eerste ronde het tempo had gemaakt. Ook de Hongaarse Nagy slaagde er in voor de Europese kampioene te ein digen, al bedroeg haar voorsprong slechts 0.1 sec. Bij de Rosicky-memorial wedstrij den, die in Praag werden gehouden eindigde Tilly van der Zwaard als tweede op de 400 meter. De Alsmeer- se noteerde een tijd van 56.1 sec. De zege was met 55.5 sec. vpor de Tsje chische Blanarikova. Lia Hinten bezette in de finale van de 100 meter de vijfde plaats in 12.3 sec. Het nummer werd in 11.8 sec. gewonnen door de Zweedse Wieslan- der. Nauwelijks 24 uur nadat het IOC van Zuid-Afrika heeft geëist de ras sendiscriminatie uit de sport te ban nen, werd in Johannesburg besloten de reis van een Zuidafrikaanse at- letiekploeg naar Engeland en het Europese vasteland in juli a.s. af te zeggen. In de ploeg zouden naast ne gen blanke atleten ook een tweetal donkergekleurde middenafstandslo pers worden opgenomen. Wellicht is het een eerste stap tot het zich terug trekken van Zuid-Afrika uit de inter nationale sportcontacten.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10