Begin van systeembouw in elementen te Leiden HOOFDPIJNPOEDERS KATWIJKSE SCHOLIER BIJ ONTPLOFFING ERNSTIG GEWOND OPLICHTER DIE ZICH VOOR MEDICUS UITGAF OP VALREEP GEARRESTEERD Uitstekende mogelijkheden v. buitengewoon lager onderwijs Leidse Agenda Burgerlijke Stand WiliU iets weten ZATERDAG 27 JUNI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Zeven blokken in edelstenenbuurt werkt aan de totstandkoming van dit project. De heer Piena noemde het begin van deze bouw voor Leiden met zijn grote groep ingeschrevenen woningzoekenden en met zijn sane- In het Morskwartier, vlak bij de ^nSsPj?.1}nen van het grootste be- O'ïstgeestergrens, is gistermiddag >an/"eaa door het Bouwsyndicaat aanvaard. Er zijn dus, aldus de wethouder, twee toespraak Jaren nodig geweest om tot het be- Gistermiddag omstreeks half 1 vond in de woning aan de Sluisweé be woond door de familie V., een ontploffing plaats, waarbij de 15-jarige zoon, een derdejaars lyceist, ernstig werd gewond. Deze was met schei kundige stoffen aan het experimenteren, vermoedelijk om te trachten een rookboom te fabriceren. Er ontstond een fikse explosie waarbij de jongen ernstig werd gewond aan de rechterhand, de borst en het hoofd. Hij werd overgebracht naar het Academisch ziekenhuis te Leiden. Vanmorgen was zijn toestand naar omstandigheden wel en was hij buiten levensgevaar. de 'Sofficiële naai in de érönd nt>? °P- dat d« ontwikkeling vin de «in van dit complex te komen. P Jiniriicrfi TOnninmimfiiTivnmn Een groot deel van deze strijd was geslagen voor een complex van 303 «"ldi|„e,r°"Ln5"et",0ni"g in_de ric?" woningwetwoningen. De plechtigheid was daarom zo be langrijk omdat dit het eerste com- ting gaat van de volledig verwarmde nodig voor het verkrijgen van een woning door middel van centrale bouwprijs, die voor alle partijen aan- ,r. vaardbaar De bepaling van de ple'x''in Leiden u' da" ta'voMeXe olTa" d^ltag^wón^^htedoor uiteindelijke bouwprijs is in de hui- systeembomv meT grote elemen fn aan^onl«k worden vergroot en dus d>« tijd met steeds stijgende loon- - ook de toekomstwaarde", aldus de en materiaalkosten een moeilijke en wethouder. langdurig kwestie. Hoewel er dus een tijdverlies is ontstaan heeft dit vol- Vermelden wij tot slot nog, dat de gens de heer Piena het voordeel op- wordt uitgevoerd en tevens het eer ste woningwetwoningenplan is dat volledig centraal verwarmd zal wor- ,co A„- ,,A nieuwe woningen in zeven blokken geleverd van 192 woningen in de on- vf#.rkflmprwnninin^ iïworden gebouwd en dat zy bij elkaar gesubsidieerde sector. De minister II- iJ22E? en de -edelstenenbuurt" zullen vormen, van Volkshuisvesting en Bouwnijver- Verj Wethouder C. J. Piena bracht na heid heeft namelijk aan Leiden 192 <v?1 j3 wo uitgevoerd het slaan van de eerste paal voor woningen extra toegewezen, te bou- et - Bouwsyndicaat vol- een complex van 303 woningwet-wo- wen door het Ned. Bouwsyndicaat, ningen in het Morskwartier in her- eveneens in systeembouw. Deze wo- innering, dat in juli 1962 de direc- ningen zullen in drie blokken in het De huren van deze woningen zijn, teur v.an gemeentewerken voor het uitbreidingsplan Zuid-West verrijzen inclusief de stookkosten van de een- eerst in contact met de N.V. Ned. en eveneens worden voorzien van trale verwarming voorlopig voor de Bouwsyndicaat te Den Haag trad en centrale verwarming. In werkelijk- drie- en vierkamerwoningen vastge- dat precies een jaar later dit syndi- heid is dus gistermiddag in Leiden steld op resp. ƒ29.50 en ƒ32.10 per caat ziJn eerste prijsaanbieding deed. begonnen aan de bouw van 495 wo- week. Op 1 mei 1964 werd de opdracht ningen. Het ligt in de bedoeling om bet complex, dat is ontworpen door het architectenbureau Van Vreeswijk en Van Noortwijk te Zeist, tegen het einde van het volgend jaar op te le veren. Gehuld in een helgele jas ook een helm ontbrak niet aan zijn „ge legenheidsuitrusting" stelde wet houder C. J. Piena de heimachine in werking, waarmee de „eerste" paal in de grond werd gejaagd. Nadat de wethouder zijn officiële taak had vol bracht, sprak hij in de directiekeet, nabij de Hoge Morsweg, een dank woord tot allen, die hebben meege- 50-Jarig jubileum in Leiden officieel gevierd Op 26 juni 1914 opende Leiden als van de scholenbouw, ook het BLO- zevende gemeente in het land de onderwijs zelf breidde zich uit. Naast school voor het buitengewoon lager een school voor lichamelijk gebrek- onderwijs, die in een gedeelte van kige kinderen, een mytylschool, het Cecilia-gasthuis werd onderge- kwam er ook een R.K. school voor bracht. Het 50-jarig bestaan van het woonwagenkinderen en een school BLO-onderwijs te Leiden werd gis- voor slechthorenden en spraakge- termiddag in een korte herdenkings- brekkigen. Buiten deze categorieën bijeenkomst gehouden in de Burger- vielen de kinderen met de zgn. „uit zaai van het Stadhuis en gevolgd valsverschijnselen"; kinderen die in door een receptie, herdacht. De bur- sommige vakken normale prestaties gemeester, jhr. mr. F. H. v. Kinschot, leverden, maar in andere ver bij de Taan ari»r ahh RaWW t opende de bijeenkomst, waarna de klas ten achter bleven. Leiden heeft ArSnd RtaMn TanSini?vÏ5rcnwI£' wethou<*er van onderwijs, de heer S. voor deze kinderen een paedagogisch S Sannes' in details de ontwikkeling instituut met een daaraan verbon- Alfred Bolte Hazerswoude, Leonoor van het BLO-onderwijs te Leiden den school waar zij worden opge- vangen, onderzocht en geobserveerd, T dit in samenwerking met de school- Leiden had reeds vroeg zijn BLO- arts en de schoolmaatschappelijke REMBRANDT-LYCEUM TE LEIDEN TOEGELATEN TOT DE EERSTE KLAS ZATERDAG 27 JUNI Antonius Clubhuis - Show en dans- ZONDAG 28 JUNI Rijksmuseum voor Volkenkunde. Vertoning van de Inm „Indianen van de jrrairie", toegelicnt door ars. C. Bremmer, Bert Brugman, Michael schetste. Bruinsma, Els Carrière Leiderdorp, Joke Delfos Voorschbten, Brenda 0 aiis Dettingmeyer, Edith Duermeijer, Jan school, hetgeen in verband kon wor- werkstersdiensT van Egmond, Gonny Eikerbout, Bert den gebracht met de slechte sociale Frank, Connie Gouwentak, Aertjan omstandigheden onder de arbeiders Plaats in de maatschannii Grotenhuis, Joke de Haas, Don Han- in de negentiende en het begin van «en, Marianne van Hattum Katwijk de twintigste eeuw. Deze bevolkings- Voor diegenen, die na de school niet a. I., Walter Haver Leiderdorp, Henk groep was ondervoed, drankzuchtig, zelfstandig in de maatschappij kun- Hemkes Katwijk, Ivonne Hensing, grotendeels analfabetisch en door de nen staan is er een uitstekende na- Theo de Jager, Eddy de Jong, Nico slechte arbeidsvoorwaarden te veel ZOrg in de vorm van beschutte werk- Keyzer, Rien Koert, Rudi de Koning, verzwakt, hetgeen zijn weerspiege- plaatsen, tehuizen waarin zij wor. Henk Kramers, Wouter Krijgsman ling vond in de slechte lichamelijke den opgevangen en de nazorgsamb- van Spangenburg Katwijk aan Zee, en geestelijke toestand van hun kin- tenaar. Vele debielen zijn echter Harry Kuyt, Anneke Ladan, Ronnie deren. Hoewel de medische weten- dank zij het BLO-onderwijs in v. d. Leek, Jan Loovens, Rob Lucas, schap nog niet zo ver was gevorderd staat een behoorlijke vakopleiding Aad van Maurik Leiderdorp, Johnny dat er een onderscheid tussen debie- te volgen en daardoor een plaatsje v. d. Mey, Monique Montagne Voor- le, idiote en epileptische kinderen ge- in de maatschappij te veroveren schoten, Fred Morré, Cobi Neute- maakt kon worden, was er wel de Vaak kunnen bij het kind dat al- boom, Jetty Nieuwenburg, Jan Nieu- verdeling in achterlijke en zenuw- tijd als debiel is aangeduid na een wenhuis, Bram Oolthuis, Ariëtta van zieke kinderen en die met organi- verantwoorde benadering op een Oosten Voorschoten, Rocus van Oos- sche afwijkingen. BLO-school, mogelijkheden tot ont- ten Voorschoten, Nienke Piena, Roel In 1920 werd ^et BLO-onderwijs wikkeling komen, die van een nor- Piersma John Ramaker Wim Rys- alg een afzonderiyke tak van 't on- maal kind niet verschillen, bergen Bart Smit, Tineke Somme- derwijs geregeld Er kwam ook een V"8, „Amanda Spoel Zoeterwoude. afzcinderi1]keE inspect.e waar dr. A. Jan Willem Stark, Kees Steenbeek. v Voorthuysen, hoofdinspecteur van Hanneke Stephan Leiderdorp Rob werd Er yol d een ontwik. Tasseron, Fred Teumssen, Henk Tho- keling van h ondarwjjs en ondanks v„au' Fiïn\,Yïrïrku ,1 Yer; da crisis van de jaren dertig die de L ..Xi ^®rman m stichting van nieuwe scholen belem- j! Rob van Vlijmen Valkenburg, Mari- marde 'wa„ hpt „,„„1111, „„n RK a™nd. verzorgd door het gitaarcom- anne Voortman, Ruth Vreedenburgh intern'at met dagschool in Leiden „b,° ..Oanny and his Flying Arrows" Leiderdorp, Jan Weetzel, Anneke openen levens uitreiking van de eerste Wieffering, Gerard de Wind, Wytske grammofoonplaat van dit combo. Winsemius Leiderdorp Joke de Wit, Het BLO-onderwijs na de oorlog Aanvang 20 uur. Aad Laman, Evert Oom, Dick Bak- huizen v. d. Brink, Hans van Beest, Aan de huisvesting in het in feite Rudy Fraay, Peter den Hoed. onbewoonbare gebouwencomplex aan Ronald Bliek, Marjan v. d. Blom, Mo- de Ceciliastraat kwam in 1956 een nique Boon, Allard Kastelein, Jus- einde, door de opening van 'n nieu- tus van Krieken, Nico v. d. Lof, Go- we school die aan alle eisen voldeed. vert Rietveld Hazerswoude, Kees Ook het R.K. BLO-onderwijs kwam uuwenand. Aanvang 15 Rusman, Ken Sibenius Trip Voor- aan zijn trekken: in 1961 konden de schoten, Ida Thoenes, Arie Turnhout meisjes hun intrek nemen in een DINSDAG 30 JUNI Zoeterwoude, Arlie Velthuis, Eric v. prachtig nieuw gebouw en volgend d. Wel Leiderdorp, Wibo Wilmink. jaar zullen ook de jongens hierover Kamer van Koophandel en Fabrie- Daar waar geen plaatsnaam bij de beschikking hebben.. Niet alleen ken. Ledenvergadering in de vermeld is, is dat Leiden. was er sprake van een uitbreiding Kaadszaai van het Ötaanuis. Aan- vang 2U uur. DONDERDAG 2 JULIi Afscheid pastoor Van Noort. 16.30 uur H. Mis in de Lode wij kskerk. uaarna in de pastorie Rapenourg 1U2 receptie voor genodigden. Te 22 uur informele receptie, in „Eigen Huis", Rapenburg 24. AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend voor spoedeisende geval len: centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 2U552. Apotheek R. v. Breest Smallenburg te Leiderdorp is ge opend. De Oegstgeester Apotheek is op zondag 2juni gesloten van 8 uur 24 uur. Apotheek Voorschoten is op zon dag 28 juni gesloten van 8 uur tot 22 uur. TENTOONSTELLINGSAGENDA De Lakenhal: Dagelijks 104 uui Zondags 14 uur. Tentoonstelling 50 best verzorgde boeken uit 1962 en recente litho's van Rein Dool. „Shakespeare hoe en waar". Tot 29 juni. Rijksmus. Gesch. Natuurweten schappen (Steenstr dag 104 uur zond. 14 uur. Legermuseum (Pesthuislaan): Ma t.m, vrijdag 105 uur, zond 14 uur Rijksmus. Geologie en Mineralogie (v. d. Werfpark) Geologie van Ne derland Dag. 10—12 en 24 uur zon- en feestd 24 uur. „De Ruif" (Jan Vossensteeg 59) Expositie Harry Kamoen t.m. 3 juli. Toen hij zich naar Amerika wilde inschepen, is op verzoek van de Leid se recherche te Rotterdam gearres teerd een man, die zich te Leiden en andere plaatsen schulden had ge maakt en bovendien onder onjuiste voorwendsels enige tijd als assistent was opgetreden in de chirurgische af deling van het St. Elisabëth-zieken- huis. Deze man, de 28-jarige H. S„ een in de Ver. Staten wonende Neder lander, gehuwd met een Amerikaan se, vervoegde zich bij de chirurg, dr. M. A. van Dongen om te kunnen assisteren in de operatie-afdeling. Hij deelde mede, na zijn medisch kandi daatsexamen aan de Amsterdamse universiteit, zich te hebben be kwaamd aan de Yale-universiteit in de Ver. Staten. S. maakte een volkomen betrouw bare indruk. Hoewel dr. Van Dongen aan de man herhaaldelijk gevraagd heeft de diploma's van zijn medische studie ter inzage te geven, wist S. daar altijd omheen te praten. Wat de chirurg met zekerheid wist was, dat S. het medisch kandidaatsexamen had gemaakt. Het is niet ongebrui kelijk dat medisch studenten bij ope raties assisteren en daarbij eenvou dige hulpwerkzaamheden onder toe zicht verrichten. Ook S. bleek een uitstekend assistent te zijn. S. bleek bovendien een zeer ont wikkeld en vlot man te zijn, die van medische onderwerpen goed op de hoogte was. Toen hij bij zijn vertrek naar Amerika aan de chirurg een getuigschrift vroeg, heeft deze het hem ook gegeven, doch naderhand toen hij op andere gronden argwaan kreeg het teruggevorderd en na veel moeite ook gekregen. De reden waarom dr. Van Dongen Geboren: Nicole Elisabeth, dr. v. H. W. T. Close en S. H. de Pagter; Rolari- dus Franciscus, zn. v. J. L. v. Steijn en A. J. M. van der Hoorn; Walter Herman, z. v. A. Flibpo en I. I. Schoeman; Hiero- nymus Johannes, z. v. T. M. Budding en E. J. M. de Groot; Johannes Adrianus, z. v. A. Sierat en M. J. van Vliet; Teunis z. v. A. Snijder en A. van Rijn; Engel- bertus, zn. v. E. van Stijn en K. Ouwe- hand; Elisabeth Johanna, dr. v. F. P. Vreeswijk en G. J. Willems; Wilco Rei- nier, z. v. R. J. Massaar en G. E. Hon- ders; Anna Elisabeth, dr. v. J. Neute- boom en E. L. van der Linden; Johan nes Hendrikus Jacobus, zn. v. N. van den Burg en E. J. T. Goossen; Hendrik, zn. v. M. Hoek en M. J. Buijtekant; Yolanda Regine, dr. v. A. Wielders en A. P. Keur. Gehuwd: R. E. Nikkels en jonkvr. J. C. G. de Bosch Kemper; W. H. A. Hui- ser en A. Burgij. Overleden: J. Vroom, 67 jaar, man; W. A. E. Vrede, 49 jaar, man; C. Nolet, 71 jaar, echtg. v. M. J. Buys; J, A. Mak, 63 jaar, man. het getuigschrift terugvroeg was om te voorkomen, dat S. elders de ge neeskunde onbevoegd zou gaan uit oefenen. In het ziekenhuis was het iedereen bekend, dat S. geen Neder lands arts was, waardoor het hem niet mogelijk was zelfstandig te wer ken. Hij ontving voor zijn werk zaamheden ook geen honorarium. De Leidse recherche had inmiddels bij een onderzoek ontdekt, dat S. heel wat schulden had gemaakt bij boekhandelaren en bij een scooter- firma, Vlak vóór hij op de boot zou gaan, werd S. gearresteerd. GEVEILDE PERCELEN In het Venduhuis der Notarissen werd t.o.v. notaris J. C. van Eek te Leiden de navolgende percelen ge veild: woonhuis Leliestraat 53 te Lei den gemijnd op ƒ39.200.door Th. Barten q.q. Schoolgeb. Hoge Mors weg 48 te Oegstgeest gemijnd op 43.000.- door dhr v. Kampen q.q. St. Adelbertcollege Wassenaar Aan het St. Adelbert College te Wassenaar zijn geslaagd voor eind examen H.B.S.-A: H. Bours, F. W. Diepen, N. van der Kley, M. Laman, B. Nagel, H. Pieëte, R. Pieterse, H. Röell, P. Rijkers, P. Starrenburg, F. Tieman, J. Verkade. Er werden geen kandidaten afge wezen. ZOETERWOUDE (H.R.) ORANJEFEESTEN van ZOETERWOUDE -RIJNDIJK BEGONNEN MET OPTOCHT Op de gisteren zo mooie zomer avond begonnen in Zoeterwoude-H.R. de jaarlijks Oranjefeesten met een optocht van de talrijke kinderschaar langs de Hoge Rijndijk. Om half ze ven waren de kinderen met hun ver sierde rijwielen, steps, wagens en ge- costumeerde groepjes op het terrein van De Jongs machinefabrieken, welke firma de zo talrijke kinder schaar trakteerde elk met een zakje snoep, waarna de jury direct begon met de beoordeling. Na dit zeer moeilijke werk werd de stoet samen gesteld. Voorafgegaan door de drumband „De Rijn-Tamboers", welke bij deze feesten haar debuut maakte, trok de stoet langs de Hoge Rijndijk naar 't andere eind van de gemeente en vandaar naar het feestterrein. Hal verwege de lange rij zorgde de St. Jansfanfare uit Zoeterwoude (dorp) voor vrolijke marsen, terwijl de po litie een wakend oog op het verkeer hield. Bij aankomst op het feestterrein sprak de voorzitter, de heer v.d. Krol, het openingswoord, daarbij dankbren- gende aan allen die hadden mede werkt voor het slagen van de op tocht langs zo'n drukke verkeersweg en waarbij hij hulde bracht aan de politie voor hun goede zorgen. Door de waarnemende burgemees ter, de heer P. v. Hofwegen, werd het feest geopend. Hij besloot met een driewerf „Leve de Koningin". Nadat 2 strofen van het Wilhelmus waren gezongen werden de prijswin naars van de optocht bekend ge maakt, alsmede de nummers waarop de kinderen deze avond en op za terdag de diverse tractatie kunnen verkrijgen. De prijzen, bestaande uit nuttige spelen en voorwerpen werden toe gekend aan: Versierde fietsen: 1 Jolanda Huis man, 2 Inge Lemmerzaal, 3 Wilma v. Mil, 4 Walde v. d. Graaf, 5 Jolan da v. Mil, 6 Anja v. Leeuwen, 7 Bea Zandbergen, en 8 Ton v. Velzen. Versierde steps: 1 Anneke Rietveld, 2 Lia Freeke, 3 kinderen Hoogeboom, 4 Ingma Huisman, 5 Tonny Vree burg, 6 Marijke v. Diemen, en 7 Kees de Haan. Groepen: 1 kinderen Berk (met boer Koekoek), 2 Tweeling Spieren burg, 3 kinderen Rijsdijk, 4 kinderen den Elzen, en 5 Peter v. d. Heijden. Wagens met groepjes kinderen: 1 kinderen uit de Rijnstraat, 2 kinde ren v. d. Voort, 3 kinderen v. Dijk, 4 kinderen v. d. Voorn, 5 Diltky Koster, en 6 kinderen den Elzen. Enkelingen: 1 Try na Spijkers, 2 Nelly v. Diemen, 3 Loeki de Jeu, 4 Emmy v. d. Zand, 5 Willy v. Diemen, 6 Peter Romijn, 7 Loes Voordouw, en 8 Marianne Rietveld. De feesten werden op het goed verzorgde feestterrein met tal van attracties voortgezet. Er heerste een vrolijke stemming. Wij ontvingen weer aanvragen voor route-beschrijvingen van en naar het buitenland. Tot onze spijt kunnen wij hierop niet ingaan. Het betreft ditmaal reizen naar Leuven, Engeland (via Calais), Martigni (Zwitserland), en naar Dover. Het beste kunt u zich voor inlichtingen hierover wenden tot de ANWB of 'n reisbureau. Route Sassenheim - IJsselsteyn (L.): Sassenheim - Leiden Utrecht - Den Bosch - Veghel - Gemert - Handel - Rips - IJsselsteyn (185 km). Route Leiden - Geulle: Leiden - Utrecht - Den Bosch - Eindhoven - Weert - Maaseik (België) - Sittard - Geulle (215 km). Route Voorschoten - Itteren (L.): Voorschoten - Utrecht - Den Bosch - Eindhoven - Weert - Maaseik (Bel gië) - Sittard - Meerssen - Itteren Route Katwijk - Heerlen: Katwijk - Leiden - Utrecht - Den Bosch - Eind hoven - Weert - Maaseik (België) - Sittard - Hoensbroek - Heerlen (230 km). Voor de Limburgroute wijzen wij er op dat de kortste weg naar Zuid- Limburg door België voert. Beschikt u niet over een toeristenkaart, pas poort of verlopen paspoort (niet lan ger dan vijf jaar!) dan kunt u rijden van Weert Roermond - Echt - Sus- teren - Sittard. Route Hoogmade - Nijmegen: Hoog- made - Alphen Utrecht - Houten - Wijk bij Duurstede - Tiel - Wamel Nijmegen (125 km). Route Sassenheim - Tiel: Sassenheim - Leiden - Utrecht - Houten - Wijk bij Duurstede Tiel (92 km). Route Noordwijk - Neede: Noord- wijk - Leiden - Alphen - Utrecht - Amersfoort - Apeldoorn - Zutphen - Lochem - Neede (117 km). Route Noordwijkerhout Hoenderlo: Noordwij kerhout - Hillegom - Nieuw Vennep - Uithoorn - Mijdrecht - Kor- tenhoef - Hilversum - Soestdijk - Barneveld - Otterlo - Hoenderlo (112 km). Technisch Bureau Van Cleef aan de Botermarkt te Leiden is inwen dig geheel gemoderniseerd. De win kelruimte is aanzienlijk vergroot, zo dat men kan beschikken over een nog aangenamer en overzichtelijker verkoopruimte. De familie Van Cleef recipieerde gistermiddag om vijf uur. Geheel gemoderniseerd is ook het chinees restaurant „Kwantung" aan de Beestenmarkt 9. De inwendige restauratie is ontworpen door de Leidse architect J. H. E. Groene- wegen. Zijn vader J. Groenewegen voerde de restaurantie uit. Geslaagd. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het ing.-examen natuurkundig inge nieur de heer A. C. F. Visman te Leiden. Aan de R.K. Opleiding voor Kleu terleidster „Maria Regina" te 's-Gra- venhage slaagde voor hoofdacte mej. C. M. H. Dingjan. Commandowisseling KORTE GOLF In Haarlem zullen binnenkort 200 parkeermeters worden geplaatst bij wijze van proef. Een hiertoe strek kend voorstel werd 'gisteren in de Haarlemse gemeenteraad met 28 te gen 5 stemmen goedgekeurd. Hr:t re- sulaat van de proef zal door een ge meentelijke commissie worden on derzocht. De conclusies van cit on derzoek zullen de doorslag geven bij het antwoord op de vraag of m Haar lem ook nog een „blauwe zone" zai moeten worden ingevoerd. De dertienjarige A. H. van Bree uit Rotterdam is vrijdag, toen hij per fiets op weg was naar school, ter hoogte van het Mathenesserplein door een tankauto aangereden. De jongen is aan zijn verwondingen be zweken. Bij reparatie van een schud machine is de acht tien jarige Dries van Norel uit Heerie bij Ens in de Noordoostpolder om het leven geko men. Het ongeluk getreurde op het land van een bollenkweker, waar de jongen, een lyceïst, met een scnool- vriende gedurende een deel van zijn vakantie zou komen werken. De machine was met een lange ka bel aangesloten op het krachtbronnet en weigerde opeens als gevolg van een defect aan een steker. De heilige synode van de Ortho doxe Kerk van Griekenland heeft besloten de uitnodiging van de oecu menische patriarch Athenagoras van Constantinopel tot bijwoning van de derde pan-Orthodoxe conferentie op Rhodos in september aanstaande - waarop de kwestie van een gesprek met de Kath. Kerk ter sprake komt - te aanvaarden. In het noorden van India is don derdag een bus van een bergweg in een ravijn gereden. 28 mensen kwa men om het leven en acht werden zwaar gewond. De markies van Hertford zal bin nenkort zijn kasteel „Ragley Hall", een der fraaiste voorbeelden van 17de-eeuwse Engelse bouwkunst en een der meest bezochte kastelen in Engeland, laten slopen en vervangen door een huis met twaalf vertrekken in plaats van de 85 in het oude ge bouw. De entreegelden bleken niet voldoende te zijn om de zeer hoge onderhoudskosten te dekken. In de Amerikaanse staat Pennsyl vania is vrijdag een vrachtauto met dy namiet in de lucht gevlogen. Tenminste vijf mensen, onder wie drie brandweer lieden, kwamen om en verscheidene andere werden gewond. Door de ont ploffing werd schade toegebracht aan een slangenkwekerij waardoor honder den giftige slangen wisten te ontsnap pen. Inspuitingen met het serum van Naessens bij een Canadese jongen in Montreal zijn vrijdag gestaakt omdat zijn ziekte, leukemie, is verergerd. De inspuitingen begonnen op 16 juni. De vader heeft nu toestemming gegeven de normale medische behandeling te her vatten. Naessens was door de vader van de jongen uit Frankrijk naar Canada gehaald. Een Jamaleaanse soldaat stond vrij dag op wacht voor Buckingham Palace, de residentie van de Britse koninklijke familie. Hij zou de eerste gekleurde militair zijn, die daar op wacht stond. Hij behoort tot een regiment, dat de paleiswacht tijdelijk heeft overgenomen. India's premier, Lal Bahadoer Sjastri, heeft op last van zijn artsen alle afspra ken afgezegd, omdat hij overwerkt is. Volgens gezaghebbende kringen heeft hij een lichte temperatuursverhoging. Sinds hij begin deze maand premier werd, werkte Sjastri bijna achttien uur per dag. Het personeel van de verkeersleiding op het Franse vliegveld Orly heeft vrij dag besloten de staking voort te zetten. Zoals gemeld heeft de Franse lucht macht hun werk overgenomen. Het luchtverkeer is in de loop van vrijdag normaler geworden. bij V.B.Z. De tweede dag van de algemene vergadering der Militaire Belangen vereniging van Beroepsschepelingen bij de Zeemacht (VBZ) in de Stads gehoorzaal, was gewijd aan de alge mene beschouwingen over het beleid van het hoofdbestuur en de behan deling van een aantal voorstellen, waaronder een van de afdeling Val kenburg, behelzende een verzoek aan het hoofdbestuur ervoor „te ijveren" dat het tenue van de Adj. onderoffi cier der Kon. Marine in die zin wordt gewijzigd, dat het een uniform wordt, gelijk aan dat van een officier, doch met de rangonderscheidingstekenen van een adj. o. o. Met uitzondering van een tweetal voorstellen van het hoofdbestuur, die verworpen werden, omdat ze de ver eiste twee-derde-meerderheid niet bereikten, werden ze alle aangeno men. Zonder hoofdelijke stemming werd het door het hoofdbestuur ge voerde beleid goedgekeurd, zij het dan dat er nog genoeg wensen over bleven. Ook de begroting voor 1965 werd aanvaard. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heren D. v. Dien, A. T. J. Evers (MLD), G. J. de Geus, J. C. v. Klinken (MLD), H. H. Schmit en F. C. Visser. Aan het einde der vergadering nam voorzitter Th. J. van Tol afscheid en droeg de hamer over aan zijn opvol ger, de maj. seiner H. A. Boerdijk Grote waardering en dank werd uit gesproken aan het adres van de af deling Valkenburg voor ontvangst en regeling. De afdeling Valkenburg trad nl. als gastvrouwe van deze al gemene vergadering op. De dames van de afgevaardigden brachten gis teren een bezoek aan het Museum van Oudheden. 40 jaar katholiek B.L.O .-onderwijs De bond ter bevordering van het Katholieke Buitengewoon Onderwijs herdenkt met een tweedaagse bijeen komst te Tilburg zijn veertigjarig bestaan. Ter gelegenheid van dit ge beuren werd de voorzitter, de heer P. Prince uit Son, benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nasau. Veer tig jaar geleden telde de bond der tien scholen met 772 leerlingen, thans 226 scholen met 25.000 leerlingen. RASSENBETOGERS IN MISSISSIPPI LOPEN GEVAAR De persoonlijke vertegenwoordiger, die president Johnson naar Mississip pi heeft gezonden om in verband met de verdwijning van drie betogers de spanning in deze zuidelijke staat te polsen, Allen Dulles, is van mening, dat de betogers tegen rassenscheiding in Mississippi met reëele gevaren worden bedreigd. Hij vreest nieuwe rassenincidenten als hier geen voor zorgsmaatregelen worden getroffen. Dulles heeft 'inmiddels president Johnson rapport uitgebracht. Hij zei vrijdag op een persconferentie, dat de federale politie in het betrokken gebied versterkt dient te worden. Hij had de president aanbevolen nauw contact te houden met de gouverneur van Mississippi om tot een goede sa menwerking tussen federale en plaatselijke politie te komen. Deze laat op het ogenblik te wensen over, •aldus Dulles. DE STRIJD IN ZUID-VIETNAM De Zuidvietnamese regerings^trijd- krachten delen mee. dat zij donder dag bjj hevige gevechten op honderd km ten noordwesten van Saigon ten minste tweehonderd Vietcong guer rillastrijders heben gedood of ge wond. Aan regeringszijde vielen er vier doden en 26 gewonden. De ge vechten werden geleverd rond een namaak kerkhof, waarheen de Viet cong de regeringstroepen, die naar twee vermiste Amerikaanse advi seurs zoohten, had gelokt.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 5