Filmster Mai Zetterling troont nu achter camera Bikini's of eendelige badpakken Brief uit &ncler onó c/ezecfd Geen tweede Greta Garbo Verkoudheid geeft veel puzzels Zeg het met (verse) bloemen Schortfront populair Accent leggen op uw goede punten UPS VOOR DE HUISYROIW Vrouwen in het nieuws Enige jaren geleden spaarde Mai Zetterling uit Zweden voor een auto. Op weg naar de showroom zag ze een schilderij dat ze mooi vond en kocht het. „Geen auto kan concurreren met zo'n schilderij", zei zij. Deze houding heeft haar geholpen in de moeilijke tijd, die zij heeft doorgemaakt en waarin zij van actrice filmregisseuse is geworden. De moeilijkheden waarmee een vrouw te kampen heeft die films wil regisseren zijn van tweeërlei aard. De eerste is geld. Zij heeft dit probleem opgelost door er 't geld in te steken, dat zij met acteren verdiend had. De andere moeilijkheid is de mensen te laten geloven, dat je films kunt maken. „Als men een vrouw is, halen de mensen gewoon hun schouders op en glimlachen vriendelijk. Maar ik heb een behoorlijk doorzettingsvermogen", zo vertelde ze me. is model gaan stam voor soortgelijke groepen in de gehele wereld en als men het zo bekakt is de nieuwe voor zitster, mevrouw Olive Gibbs, een wereld-figuur. Mevr. Gibbs is een sprekend voorbeeld voor diegenen, die zeggen, dat de meest ongemakkelijke baantjes in de wereld worden uitge voerd door mensen die toch al over werkt zqn. Zq is 46 jaar en moeder van twee zoons, die 19 en 12 jaar oud zijn. Sinds zij 12 jaar geleden het openbare leven binnenstapte heeft zq deel uitgemaakt van 46 commissies, die varieerden van instellingen voor geestelijk gehandicapte kinderen tot de Ver. Naties toe. Zij is lid van de raad van Oxford en bovendien heeft zij ook nog wel eens tijd om zich op wat borduurwerk te werpen. Mevr. Gibbs is heel geleidelijk aan aanhangster van het pacifisme gewor den. Tijdens de oorlog was zij bq de luchtbescherming en haar echtgenoot Edmund was in het leger. Zij trok zich zeer veel aan van de politiek van vernietigingsbombardementen en Hirosjima maakte haar volledig paci- fiste. Om een niet pacifistisch woord te gebruiken: Mevr. Gibbs is 'n vech ter. Zij beschikt over een bijkans on uitputtelijke energie, maar zij is ook iemand, die van het leven geniet ,,Ik begrijp niet, waarom zovele cam- pagne-aanhangerr zo'n ellendige in druk maken", zegt ze. ,,Ze zien er uit alsof de bom een welkom middel zou ztjn om hun ellende te verlossen." Zij heeft enige documentaires ge maakt voor televisie, een korte speel film genaamd ,,The War Came", waarmee zq bij het Venetiaans film festival een eerste prqs won en is nu bezig met een interessante Zweedse speelfilm, waarin Zweedse topacteurs en actrices meespelen. De film, die gebaseerd Is op een boek, dat in de twintiger jaren ge schreven werd, heeft een anti-huwe- lqks thema Mai Zetterling, die 38 jaar oud is, is tweemaal getrouwd. Haar eerste huwelijk, dat negen jaar duurde, was met een qshockeyspeler. Zij kreeg by hem twee kinderen. Haar tegenwoor dige man is een schrqver. David Hughes. Mai Zetterling, een fabrieksmeisje, dat naam maakte in een vroegere Zweedse film genaamd Frenzy", werd eens getipt als de tweede Garbo. In feite is zq geen tweede Garbo ge worden; misschien omdat zq in tegen stelling met Garbo, aanbiedingen om naar Hollywood te gaan afsloeg; mis schien ook omdat zij te individualis tisch is om iemand anders dan zich zelf te zqn. Van films heeft zij eens gezegd; ,,ïn ♦en jaar krijgt men wellicht twintig rollen aangeboden, waarvan er zestien absoluut afgrijselijk zqn, drie mis schien redelijk en één wellicht goed". ,Ik ben geen ambitieuze actrice. Acte ren is niet het antwoord op het leven. Meestal moet men tot een compromis bereid zqn en dat zou ik alleen doen als ik kans liep te verhongeren". De wereld heeft een actrice ver loren, maar wat gewonnen werd is zeldzamereen vrouwelqke filmre gisseur, die tot grote prestatie in staat is. Strijdvaardig Niemand weet precies wie begonnen is met de ban - de - bom beweging maar zeker is, dat de Britten deze beweging tot een politiek doelmatig instrument hebben gemaakt. De campagne voor kernontwapening Testbaan Door de toeneming van het aantal tv-kykers is een nieuw en intrigerend baantje ontstaan: de functie van kqk- graadmeterexpert. De Engelse Mi riam Stuart was een van de eerste dames, die zich op dit terrein bewo gen. Zq is belast met het onderzoek naar de kqkdichtheid van de verschil lende programma's voor een speciale maatschappij. Zq heeft 400 interviewers in Enge land onder zich. Deze interviewers gaan van huis tot huis en proberen zoveel mogelijk over de televisie-kq- kers aan de weet te komen. ,,Er is maar weinig, waar wq niet achter komen", zegt zq. Juffrouw Stuart was in de Tweede Wereldoorlog werkzaam bij de inlich tingendienst. Zq ging in die tqd ook van deur tot deur en probeerde er wat verdacht uit te zien terwijl zij informeerde naar de plaats van de dichtstbijzijnde munitiefabriek. „Uiteindelijk werd ik door de poli tie gearresteerd. Het doel was de politie te testen. Gemiddeld werd ik een keer per dag gearresteerd. Deze ervaring komt mij vandaag de dag goed van pas, zo vertelde ze ons. Korte nagels, gladde benen Om te vermqden dat de nagels van uw tenen in het vlees groeien, wat altqd zeer pqnlqk is, moeten de gels vrq kort gehouden worden maar in tegenstelling tot die van de handen moeten deze nagels geen ovale vorm worden gegeven. Breng noo.' uw na geltang tussen nagel en vlees. Ziet u, dat niet tegenstaande al uw goede arogen, een nagel toch neiging vertoont naar het vlee6 toe te groei en, haal dan uw nagelvql er over in een op en neer gaande beweging. Indien uw voeten opzetten en bq warmte transpireren, dan elke avond lang met kamferspiritus masseren. Let op uw algehele conditie want dit is meestal kenmerkend voor een slech te bloedsomloop. Dit kan ook wel eens wintergezwel- len op uw benen veroorzaken. Indien in de lente hier nog sporen van 'e zien zijn bet ze dan met een meng sel van glycerine en ammoniak in een verhouding 50-50. Na een paar behan delingen zqn uw benen weer gaaf er glad. t Verf in de rok. Verse verf in een rok kan het beste worden verwq- derd met terpentine, althans als de kleuren kleurecht zijn. Ook met kool- teernaphta of benzine gaat het. Maar als de rok zgn. niet kleurecht is kan men veel veiliger zachte zeep gebrui ken. Wrqf wat huishoudzeep op de vlekken en laat de rok 12 uur liggen. Schraap dan de zeep en de verfresten met een mes weg. De laatste verf- sporen verdwijnen meestal met het zeepwater. Sinusitis is een ont- stekii g van de bijholten van de neus. Wq onder scheiden zes van deze holten en zonder hen zou het gewicht van de schedel heel anders uitvallen. Stelt u eens voor dat deze geheel compact zou zqn! Dat zou een „zwaar op de hand hoofd worden". De bqholten staan al le in verbinding met de neusholte en zij zijn als het ware gevoerd met een vlies. Dit scheidt regelmatig vocht af en slijm, vandaar de naam slijmvlies. Op deze wij ze wordt het tegen uit droging beschermd. Wordt op een of an dere wqze een bijholte gesloten dan komt het vocht onder druk te staan. De pqn zal niet lang op zich laten wachten; een pijn die gewoonlijk toeneemt als men het hoofd naar on der buigt. De afsluiting is veelal het gevolg van een eenvoudige ver koudheid, een hooi koorts of een chroni sche katar (slqm- vliesontsteking). He laas zijn deze niet zo gemakkelijk te behan delen. De mens heeft ook op medisch gebied reeds veel gepresteerd, maar het is hem nog niet gelukt radicaal een verkoudheid te ge nezen. Over hooikoorts is reeds zeer en zeer veel gepubliceerd zonder dat het laatste woord hierover gesproken is. En dan de behandeling wat de chronische neuskatar betreft. WAT DE DOKTER ER V AM ZEGT Hiertoe heeft men ver schillende wegen be wandeld. i Ten eerste heeft men getracht de overtollige vochtaf- scheiding in te tomen, zodat bacteriën en vi russen minder vat kun nen krijgen. Ten tweede heeft men een operatie techniek ontwikkeld waarbij de doorgangen van de bqholten naar de neus verwijd wor den om ophopingen van vocht te vermqden. De ze chirurgische ingrepen hebben hun schaduw zijde, daar een ruime passage niet alleen een betere afvloeiing geeft, maar tevens een makkelijke weg baant voor ziekteverwekkers. Een verminderde vocht productie is met aller hande neusdruppels en inhalatus aangepakt. Al le bevatten stoffen, die het slqmvlies inkrim pen. Men moet ze voor zichtig gebruiken en liefst op medisch ad vies. Oliehoudende neus druppels brengen name lijk het gevaar met zich mee dat, via de keel holte, olie in de long terecht komt, hetgeen longontsteking teweeg kan brengen. Overigens kunnen zq de slqmvlies- c ellen in hun functie storen en ingedrongen bacteriën vrij spel ge ven! In enkele gevallen kan de chronische ka tar met antibiotica behandeld worden in dien de ziekteveroor zakers bekend zqn en zq door deze medica menten vernietigd wor den. Hoe minder vaak u verkouden bent, hoe geringer de kans op een ontsteking van de bij holten. De open lucht is ook in dit opzicht een betere omgeving dan een zaal opgepropt met niezende en proestende mensen. Kies geen verkeerde soorten Bloemen brengen kleur in een huls, vullen een ongezellige hoek op en completeren een feestelqk gedekte tafel. Maar bent u teleurgesteld als uw geliefde bloemen uitvallen en de rozen hun knopjes laten hangen? Dan kiest u kennelijk de verkeerde bloemen of u verzorgt ze niet zoals het moet. In het algemeen hebben de bloemen, die lang bloeien ook een langer leven in een vaas. En de bloemen, die het *t leukst doen op tafel zqn die, welke de langste levensduur heben. Zorg, dat de bloemen die u koopt nog niet helemaa1 open zyn. Hun volle schoonheid komt dan nog. Als u bij voorbeeld anjers neemt, kies dan die. waarvan men in het midden de witte stamper niet kan zien. U zult het meest aan gladiolen heb- Opmaken van wenkbrauwen „De ogen zqn de spiegel van de ziel" heeft een dichter eens geschre ven. Inderdaad! Een goede make-up kan de diepte van een blik accen tueren maar hiertegenover staat, dat de kleinste onhandigheid zich ten kwade kan keren. Een van de delen van het gezicht, die de persoonlijkheid het meest ver raden is de wenkbrauwboog. In tegen stelling tot vroeger geeft het thans geen pas meer de wenkbrauwen af te scheren en in de plaats daarvan een willekeurig lqn met het potlood te tekenen. Respecteer de natuurlijke groei van uw wenkbrauwen. Het is voldoende de natuur lichtelijk te cor rigeren Alvorens te epileren, doet men er goed aan, de plek eerst te masseren. Het doet dan minder pijn. Gebruik afgeronde pincet, die geen ver wondingen kan veroorzaken. Trek de haren er steeds met een rukje uit. Indien men dikke wenkbrauwen heeft, die erg gevuld zijn, dan altqd epileren aan de onderkant om een mooi gevormde boog te verkrijgen. Een lage wenkbrauw geeft een droe vige uitdrukking. Laat de uiteinden naar de slapen strak toelopen. Deze behandeling is voldoende. Indien men donker- of kastanjekleurig is, is het verder niet nodig ze nog bq te kleu ren met een potlood. Indien men smalle wenkbrauwen heeft, dun begroeid of bijna zelfs on zichtbaar zoals by zekere blondines of vrouwen met rossig haar be kqk dan vooral aandachtig het gezicht alvo rens tot een behandeling over te gaan. Meestal hebben deze vrouwen een bleke en ioorschqnende huid die dik- wqils een naïeve en jonge uitdrukking geeft. Indien dit goed staat geen ver anderingen aanbrengen! Maar ouder wordende kan men de behoefte hebben meer karakter aan het gezicht te geven. Dan echter voor zichtig. Kies een potlood, dat precies van dezelfde kleur .s als het haar. Er bestaat een volledig kleurengamma, van het grqs van het as-blonde haar tot de donkerste kleuren. Neem nooit zwart, het geeft een harde uitdrukking en is te „gemaakt". De lijn moet de natuurlqke vorm van uw wenkbrauwen volgen. Druk niet te hard op het potlood en trek de haren boven en onder de lijn, die men ge- olgd heeft, uit. Een geslaagde make up is strak en licht aangebracht. Reinheid vereiste Elke morgen bad voor iedere vrouw aan te bevelen Iedere vrouw, die op een goed uiter- lijk gesteld is, moet eigenlyk elke morgen het gehele lichaam wassen. Reinheid is een eerste vereiste voor een goede gezondheid. De zvrgen, die u zich hiervoor getroost, komen uw huid echter vele malen ten goede zq verwdijjert alle vuildeeltjes en ook de transpiratie, wat de poriën toestaat „vrq adem te halen". Zq be vordert de bloedsomloop, waardoor u energiek blqft geeft een gevoel van welbehagen en verlengt uw jeugd. Als u een bad neemt, vermydt dan te warm water. Dat geeft later na melijk vaak een gevoel van ver moeidheid. Lauw water daarentegen wek. op. Niets maakt veerkrachtiger dan een douche. Vooral indien u de moed kunt opbrengen met koud wa ter na te spoelen. Na het bad en de douche is het goed een geurverdrqvend middel te gebruiken op alle delen van het li chaam waar u transpireert. Dit moet een gewoonte voor u worden. Een vrouw, die op een kantoor of in een winkel werkt of op andere wy- ze veel met publiek in contact komt, mag anderen haar parfum niet op dringen. Beter is het bals en armen te verfrissen met een eau-de-cologne stick. Dit kan men meerdere malen per dag doen. De frisheid, die ervan uit gaat. werkt opbeurend. De grote jaarlijkse uittocht van Parijs begint pas in de eerste week van augustus maar tot die tijd wordt er veel gesproken over vakantiekleding, zwempakken, gekke strohoeden en tassen want alle etalages zijn eraan gewijd en alle grote winkels hebben buiten toonbanken vol met zomerkledij. Wat zal het dit jaar worden voor het strand, de bikini of het eendelig zwempak? De modewereld zegt, dat het de bikini dit jaar moeite zal kosten om het van de eendelige badpakken te winnen en inderdaad ontwikkelt zich reeds een interessante situatie. door De aanhangers van de bikini zeg gen, dat de tieners en twens, de groep, die het meeste geld voor kle ding uitgeeft, nooit en te nimmer de bikini zullen willen ruilen voor iets anders. De bikini, die favoriet zou kunnen zyn voor topvacantiecentra als St. Tropez en Le Lavandou is het model waarvan het onderste deel meer als culotte (de verdeelde rok) is gesne den als een broekje. Hierna is erg po pulair het ontwerp gesneden als mi niatuur schortje. Helemaal eruit zijn dit seizoen de nauwsluitende broeken, die zolang overheersten op de stranden aan de Middellandse Zee. Hun plaats wordt overgenomen door driedelige ensem bles, bestaande uit korte broek, blouse en bypassende tot de enkel reikende pantalon (waarvan wijdte van de py- pen by de enkel bijeengerimpeld wordt) of shorts met blouse met lan ge, doorzichtige mouwen. Men kan de shorts en de blouse overdag dragen en er voor vroege avondfeestjes buiten de wyde broek bq aan trekken. Tuniek Wat de zonnejurken betreft is een grote invloed zichtbaar van het Wi'lde Westen met tuniekjasjes en bqpas- sende sjaaldassen. Ook de linnen ja pon, altqd in twee of meer pastel tinten wordt meer en meer gezien in Parqs en omgeving momenteel. Deze rechte linnen jurkjes hebben een tot de taille reikende cape aan beide zqden draagbaar en in een van de hoofdkleuren vn de japon zelf. Zomer-zonnebrillen zyn nog belang- rqker om uit te kiezen dan zomer hoeden. Indien men verleden jaar een enor me uilebril heeft gekozen, dan kan men dit jaar zqn geld in zijn zak hou den. Uilebrillen zqn nog steeds po pulair en men kan er zelfs een Zuid frans tintje aan geven door de zy- kanten te omhullen met raffia, pas send bij de nieuwe strandtas en hoed. Rechts: De cowgirlstyi heeft een lange tuniek blouse met een geplooide rok en vlot geknoopte sjaaldas. Het materiaal is zqden shantung en de kleurencombinatie is hemelsblauw en oiyfgroen. Links: Japon in twee kleuren van linnen, geschikt voor de wandeling en informele feestjes. De kleuren zyn honing en lila. ben indien u de soort koopt waarvan alleen de laagste bloemen nog maar open zqn. Rozen of tulpen moeten nog in knop zqn. Als de rozen hun knopjes laten hangen, snqd dan de stelen opnieuw af en plaats zc in 5 centimeter ko kend water in een metalen bakje. Laat ze niet langer staan dan 2 minuten en zet z daarna in een vaas met koud water. Zorg ervoor dat de lage blaadjes niet in het water komen. De meeste bloemen hebben een hekel aan tocht, houden van veel schoon, koud water en staan het liefst in ka mers, die koel en luchtig zqn. Doe iedere dag schoon water in de vazen en zorg er voor dat vazen en potten geen slijmlaag krqgen. Als u de schik king niet wilt verstoren, zorg dan in elk geval, dat het waterpeil gehand haafd blqft. Snijd bloemen schuin af zodat ze gemakkelqik water kunnen opzuigen. Bij chrysanten en seringen moeten de stelen plat geslagen wor den. Veel bloemen kunnen tegenwoordig in mos of schuimplastic worden geschikt. Zorg dat dit ook goed vochtig blqft. Rododendrons zijn kleurig en fees telijk maar hun leven binnenshuis is meestal kort. Men kan het verlengen door de stelen plat te slaan en de bloe men een dag lang tot hun nek in het water te leggen. Hierna van boven be sproeien. Waterlelieblaadjes hebben de nel- ging zich te sluiten als de lelies afge sneden zijn. Beroepsmensen doen wat hete was tussen de blaadjes om ze open te houde-. Van top tot teen Vandaag heb ik iets voor die vrou wen die .gezet' of .volslank' worden genoemd en trouw een bepaald dieet volgen. Zo'n dieet is prima, niaar ves tigt u wel de aandacht op het goede van uw figuur, waardoor u minder goede punten verdoezelt. Volslanke dames hebben vaak mooie benen, zorg er dus voor dat ze goed uitkomen. Draag geen wqde rokken, neem liever een gerende rok met een platte plooi achter om het lopen mak- kelqker te maken. Draag geen extra lange rokken, ten onrechte denkend, dat u dan langer en slanger lqkt. U zult er alleen saai uitzien. Als uw benen te dik zqn, geen kousen in een apart motief dragen, dat doet de kuiten alleen maar dik ker lijken. Donkere kousen staan veel beter, vooral die van achte ren wat donkerder zqn dan van voren. Indien u grote voeten heeft, geen schoenen me' strikjes en ander gar neersel dragen. Fmvoudige pumps zijn het beste en schoenen met dunne strips zijn ook vaak geschikt. Ver- mqd open hielen. U heeft steun nodig voor de enkels. Bovendien zqn dikke enkels niet bepaald mooi om te zien. Hebt u mooie schouders? Volslan- ken hebben vaak mooie schouders, dus kies japonnen met diepe ronde hals- ui tsnq dingen of boothalzen. Het is ook belangrijk, dat u de juis te foundation koopt. Dikke tailes laten zich het beste controleren met een cor selet. Topzwaar? Dan is een beha niet lange maagklep geschikt. Als de dijen te zwaar zijn, probeer het dan eens niet een pantiegordel met lange pijpen. Stijfselgoed Als men stijfsel- goed extra glanzend en glad wenst, moet men de stqfsel in plaats van met water met melk mengen tot een pasta. Daarna verdunnen met kokend water zoals gewoonlqk. Vuil kunstgebit. Bruine vlek ken op een kunstgebit verwqdert men het beste met koud water en dubbel- koolzure soda. 3evochtig een tanden borstel, doop deze in een oplossing van diit mengsel en borstel de tan den stevig. Daarna goed afspoelen. Voor hardnekkige vlekken maakt men een poeder met gelijke delen natrium- perborate en dubbelkoolzure soda. Los een theelepel van dit poeder op in een half glas koud water en laat de tan den er een half uur in weken. Dit middeltje bleekt en desinfecteert het gebit. Zelfs hardnekkige vlekken zoals nicotine verdwijnen. Limonade en kauwgum. Limo- nadevlekken op textiel kunnen bestre den worren met wat borax in warm water. De vlekken kunnen met een oplossing hiervan afgesponsd worden. Kauwgum plekken kunnen losgemaakt worden en verwq derd met carbon te- trachloride of een dergelijk reinigings middel. Leren feuteuils. Bruin leren fauteuils kunnen als nieuw blqven door ze te behandelen met donker bruine schoencrême. Dit haalt de kleur op en verdoezeld kleine krasjes. Het is wel belangrqk de stoelen na derhand met een schone doek goed af te nemen, zodat geen schoe ncrême op de kleding van de gasten komt.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 14