VIJFTIG JAAR GELEDEN: DF. MOORD TE SERAJEWO Honda alleen nog favoriet in race van 350ec-klasse Meeste Japanse judo-experts zien Geesink GEMEENTERAAD VAN KATWIJK weer winnen Dodelijk startschot tot eerste wereldoorlog klonk op 28 juni 1914 Ongeslagen-rekord van ZLC tegen de Gouwe gehandhaafd ZATERDAG 27 JUNI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 Roem vergaat soms heel snel. In 1962 nog waren de produkten van Ishiro Honda's motorfabrieken onweerstaanbaar op de circuits. Drie eerste plaatsen in Assen maakten de Japanse firma toen de grote winnaar van de Dutch TT. Miljonair Ichiro Honda had echter grotere plannen. Ook in de autosport moest zijn fabriek de hegemonie van de Europese firma's overnemen. De moderne research-afdeling, waar 1200 Japanners een ruim bestaan vinden, moest de aandacht daardoor bijna uitsluitend aan een nieuwe V-8 1500 cc motor gaan wijden. Binnen twee jaar het debuut wordt met spanning tegemoet gezien in autokringen was de Honda formule-1 renwagen gereed. onderuit en de achter hem komende renner kon hem niet meer ontwijken. De Zwitser Roland Foell werd eerlijke zwaar gewond. Hij heeft een schedel huis in Groningen. REVOLUTIE BU ZUSPANNEN? Voor een kleine revolutie zorgden de zijspannen. Wereldkampioen Max Eubel moet met een vijfde plaats in de trainings-rangschikking genoegen nemen. Florian Camathias, de tand arts-motorrenner uit Lausanne bleek met zijn Gilera de snelste. Chris Vin cent, Pip Harris en Fritz Scheidegger hadden al evenmin respect voor de Duitse wereldkampioen. ERNSTIG ONGELUK OP CIRCUIT VAN ASSEN Bij de training van de 125 cc klasse voor de Asser TT is vrijdagmorgen Toch zouden zelfs de supersnelle voor een sensationeel ronderecord r0?d 'Len uuï..een ernstig ongeluk Honda motoren ondervinden, dat de dat zelfs de grote Jim Redman met Sebeurd. waarbij een tweetal renners technische ontwikkeling stormachtig angstige voorgevoelens moet vervul ziin betrokken. Kort na elkaar kwa- is. In 1962 kwamen de Japanners, len. men de Zwitserse Hondarijder Ro- bijna uitsluitend dankzij het sublie- Gelukkig, de theorie wil dat Hon- ,and Fex FoeI1 en de Nieuwzeelan- me rijden van viervoudig wereld- da tenminste als favoriet in'de 350 cc- der Gln^er Molloy, die met een Bul- fampioen Jim Redman, nog tot een klasse start, al is de 0 2 seconde die taco reed' door de kriebocht van de tweevoudige zege in Assen. Voor de Honda-ryder Jim Redman van de hoofdtribune, heen. De Zwitser gleed d? ?0nda»„.als* dï MV-ryder Mike Hailwood scheidt nu trainingstijden tenminste eerlijke taal niet bepaald indrukwekkend spreken nog slechts favoriet in de In de 500 cc klasse, moet', als de cc-klasse. taal-der-cijfers tenminste eerlijke 9 rviivnrn vifdtavt taal It .z^n' de vuurrode MV basisfractuur, een hersenbloeding en LfUNLibK VU.R1AKT van Mike Hailwood op een zekere een ernstige verwonding aan een oog. VAN 50 CC zege afgaan. Debutant Benedicto Cal- Zijn toestand is uiterst kritiek. De darella mag dan de grote concurrent Nieuw-Zeelander Ginger Molloy En tochis Honda de grote prijs vaF Mike Hailwood heten, het ver- klaagde over pijnen in de rug, maar van Nederland der KNMV, zoals de topsnelheden tussen de rode het schijnt dat hij er beter afkwam Asser TT officieel heet, zelfverzekerd MV-Agusta en de Gilera zal wel te dan Roland Foell. Foell is overge- b'egonnen. De vooral uit technisch op- gr°ot blijken om de Argentijn ook bracht naar het Academisch Zieken- zicht sensationele tweecylinder 50 cc maar ®en kans te geven. u-:- viertakt Honda beide cylinders hebben twee inlaat- en twee uitlaat kleppen, of liever klepjeszou den immers een grote troef van de Japanse fabriek blijken. Maar al zijn de 50 cc Honda's snel, toch voeren drie Japanse Suzuki's na de training de ranglijst van de 50 cc-klasse aan. Een „drukke" race zal die lichte klasse echter niet worden. Slechts negen van de zestien motoren heb ben de drie trainingsdagen over leefd. ZWARE SLAG Dat was niet de enige teleurstel ling voor Ichiro Honda. Donderdag trof hem een nog ergere slag. Luigi Taveri, de precieze Zwitser die de Spaanse en de Franse Grand Prix in de 125 cc-klasse won en ook in de Engelse TT zegevierde, maakte de fout van zijn leven. De man, die door zijn zekere manier van rijden onge lukken steeds wist te voorkomen, was een moment in de ban van de bravour, poogde drie tegenstanders tegelijk te passeren en viel. Wel was zijn verwonding niet ernstig, doch voor de Asser TT was Taveri, de grote troef van Honda, uitgescha keld. SENSATIONEEL Voor Nederland verraste Kees van Dongen, die met zijn MZ voor een negende plaats in een veld van der tig rijders zorgde. Bij de kwartliters kreeg Honda opnieuw een teleurstel ling te verwerken. De Japanse rij der Yamaha van Phil Read bleek ongenaakbaar en zorgde met 3.16.1 FLUKS Zondag a.s. organiseert de LKC „Fluks" op de terreinen aan de Zoe- terwoudsesingel haar jaarlijkse serie- wedstrijden voor adspiranten en pu pillen. Verdeeld over drie afdelingen zullen aan de wedstrijden voor de adspiranten deelnemen de vertegen woordigende teams van Luto (Am sterdam), Rozenburg, Sperwers (bei de Rotterdam), Excelsior (Hilver sum), Olympiaan, ALO, Die Haghe, HKV (alle Den Haag), Animo Rea dy (Haarlem), De Algemene, De Da- naiden, Noorderkwartier en Fluks. In de afdeling pupillen komen uit de achttallen van De Danaiden, HKV, Luto, Olympiaan, Animo, Die Haghe en Fluks (2 teams). De adspirantencommissie stelde voor alle afdelingen drie prijzen be schikbaar. DAMMEN Voorsprong van Tsjegolev slinkt Na de tiende en elfde ronde van het wereldkampioenschap dammen te Merano heeft Tsjegolev een punt van zijn voorsprong moeten prijsge ven. Na de in de ochtendronde tegen zijn landgenoot Koeperman de pun ten te hebben gedeeld, moest hij in de tweede ronde zeer onverwacht re mise toestaan aan de Fransman Ba- jolle. Hij overzag tegen deze de re mise-brengende ressource, welke na de door hem genomen dam-combina- tie aanwezig bleek. Koeperman, die na een lang eind spel Hisard kon overmeesteren, werkte hiermee een punt van zijn achterstand weg. Voor de Franse kampioen betekende het de eerste' nederlaag. Het duel Koeperman- Tsjegolev had voor de vele toeschou wers een teleurstellend verloop. Even leek het er in het middenspel op dat er een interessant gevecht zou ko men, na afwikkeling van Tsjegolev ging het snel op remise af. De Neder landers Van Dijk en Bom deelden de punten na een spannende partij, waarin Bom in een betere stand wat vroegtijdig remise aanbood. Baba Sy had geen klagen tegen Fanelli, die het eindspel niet sterk behandelde, anders had dit zijn eerste nederlaag kunnen zijn. De stand na de 11e ronde luidt: 1 Tsjegolev 19 pnt uit 11; 2 Koeper man 16 uit 11; 3 Bom 15 uit 11; 4 Baby Sy 14 uit 10; 5 Hisard 14 uit 11; 6, 7 Van Dijk en Deslauriers 12 uit 10; 8 Saletnik 11 uit 10; 9 Sanir- sad 11 uit 11; 10, 11 Verpoest en Saint Fot 10 uit 10; 12 Bajolle 10 uit 11; 13, 14 Fanelli en Cazemier beiden 7 uit 10; 15 Langrass 5 uit 11; 16 Agliardi 3 uit 10; 17 Reimann 0 uit 10. Het bericht, dat Anton Geesink zal deelnemen aan de Olympische Spelen in Tokio, is in de Japanse judowe reld met gemengde gevoelens ont vangen. De meeste judo-experts zijn bijzonder pessimistisch geworden ten aanzien van de kansen van hun land genoten in de klasse van alle cate- Bataven-V olt-Sprint trialmeet in Leiden Zondag treden de dames- en he- renploeg van de Bataven weer aan voor hun jaarlijkse trialmeet tegen Sprint (Breda) en Volt (Tilburg). Ditmaal is de Bataven de ontvangen de vereniging. Voor de jeugd is een aantal bij nummers in het programma opge nomen, aanvang wedstrijd 12.30 uur. Opstelling Batavenploegen: Dames: 100 meter: T. Homan, W. Witte- man. 800 meter: R. de Winter, M. Lou- rior. Verspringen: D. v. Beek, C. Dor- landt. Speerwerpen: W. Hulshof, R. van Wouw. Kogelstoten: W. Hulshof, 200 meter: T. Homan, W. Kraan. 80 meter horden: C. Dorlandt, R. van Wouw. Hoogspringen: W. Kraan, D. van Beek. Discuswerpen: M. Noordermeer, 4 x 100 meter: T. Homan, C. Dor landt, D. v. Beek, W. Witteman, res. A. Hoogeboom. Heren: 100 meter: Th. v. Rooijen, W. Duij- nisveld. 800 meter: Th. Borst, H. Verdegaal. 5000 meter: J. Kraan, B. Kraan. Verspringen: E. v. Bentum, C. Huls hof. Polstokhoog: C. Hulshof, H. Dor landt. Kogelstoten: J. Verkleij, J. Pajcin. Res.: G. v. Niekerk. 4 x 100 meter: O. Hettinga, W. Dui- nisveld, P. Bank, C. Hulshof. 4 x 400 meter: Th. v. Rooijen, Th. Borst, H. Verdegaal, E. v. Bentum. Algemeen reserve: H. Kraan, A. Homan, Th. Kraan. Veel lof voor woningbouwbeleid van b. en w. gorieën. Zij voorzien een keiharde strijd tussen de Japanners en Anton Geesink, met als inzet de gouden medaille. Slechts Akio Kaminaga, vijfde dan, de huidige Japanse kampioen, of Isao Inokuma, eveneens vijfde dan, en kampioen van Japan 1963, kunnen tegen het geweld van de Utrech.se judo-reus optornen. Het is zaak, al dus de experts, om geen grondge- vecht „newaza" aan te gaan, want dan hebben zij geen schijn van een kans. Overigens schijnt Akio Kaminaga, die na het behalen van de Japanse titel verkondigde, dat hij niet eerder met judo zou stoppen of hij zou An ton Geesink hebben verslagen, nog steeds niet bekomen te zijn van de schok, dat hij na een demonstratie tegen zijn landgenoot Hiroyuki Hase- gawa in een verwurging geraakte. Vijf minuten lag de trotse kampioen bewusteloos ter aarde en is daarna niet meer in wedstrijden uitgeko men. Isao Unokuma, die als groot favo riet voor de spelen werd aangezien, kwam tijdens de Japanse kampioen schappen 1964 niet verder dan de halve finales. Inokuma, die 90 kg weegt, kreeg geen enkele kans tegen zijn zwaardere tegenstander. Aan de andere kant is men ver heugd, dat Anton Geesink naar Ja pan komt. Woordvoerder van de Ko- dokan Dojo, het Mekka van het judo in de hele wereld, zeiden dat er van een wereldkampioenschap geen spra ke kan zyn, wanneer de huidige ti telhouder zijn. titel niet zou verde digen. Zoals bekend betekent het winnen van Olympisch goud even eens het behalen van het wereld kampioenschap. STIPENDIA VOOR AUTEURS De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, drs. L. J. M. van de Laar, heeft op voorstel van de Raad voor de Kunst aan de navolgende auteurs een stipendium toegekend: Paul Rodenko te Zutphen, Hans Andreus (voor de tweede maal), J. Bernlef, Gerrit Kouwenaar, Adri- aan Morriën (voor de tweede maal), Sybren Pol et (voor de tweede maal), G. K. van het Reve en Bert Schier- beek, allen te Amsterdam. (Vervolg) Ook het voorstel tot verkoop van grond in de Hoornespolder bracht veel tongen in beweging. Alle spre kers waren echter unaniem in hun lof over de wijze waarop b. en w., met de ontwikkeling van dit plan, de woningnood te lijf wil gaan. Kri tiek was er uitsluitend op enige on dergeschikte punten. Zo vond de heer N. J. van Duijvenbode (CH/Zee) het minder juist om dit hele plan te doen uitvoeren door een aannemei -be drijf. Hij had graag een oplossing gezien, waarbij meerdere bouwers zouden zijn ingeschakeld. De heer A. C. Berkheij (CH/Zee) achtte het, ondanks zijn grote waardering voor het plan, minder juist dat slechts drie aannemersbedrijven in de gele genheid werden gesteld om een prijs- aanbieding te doen. Dit zou de schijn van bevoorrechting kunnen wekken. De heer G. van der Does (CH/Rijn) zou gaarne zien dat nog meer plan nen op een dergelijke manier tot ont wikkeling werden gebracht. O.m. dacht hij aan een uniform plan voor de bouw van tuinders-bedrijfswonin gen. Dé heer J. Bergman (CH/Rijn) verbaasde zich over de onbegrijpe lijk lage verkoopprijs van de gepro jecteerde woningen. Nadat de voorzitter zijn waarde ring had uitgesproken voor de wijze waarop de raad hei. voorstel had ont vangen, beantwoordde wethouder mr. J. van der Plas de sprekers. De lof van de raad komt niet uitsluitend het college van b. en w. toe, doch ook de diensten van gemeentewer ken en de gemeentesecretarie, die 'n moeilijke materie prachtig wisten op te lossen. Er is van de zijde van de burgerij veel belangstelling voor het project en ook hogere instanties heb ben er veel waardering voor Dit blijkt o.m. uit de vlotte wijze waar op de rijksgoedkeuring werd ver leend. Dat er bij de Katwijkse bouw ondernemers bezwaren bestaan acht te de wethouder begrijpelijk. Toch moet men het standpunt van b. en w. kunnen billijken om de woningen zo goedkoop mogelijk te doen bou wen. Hiervoor is leiding van hoger hand onontbeerlijk. Wanneer men het plan had versnipperd zou het on getwijfeld duurder zijn geworden en dan zou ook de rijksgoedkeuring niet zo makkelijk te verkrijgen zijn ge weest. Het algemeen belang moest daarom de doorslag hebben. Dat er slechts prijsopgaaf aan drie aanne mers is gevraagd spruit voort uit de bezwaren die in dit geval bestonden tegen openbare aanbesteding. Overi gens is dit geen aanbesteding van de gemeente geweest doch van de ar chitect, optredende namens de toe komstige eigenaren van de woningen. Prijsopgave werd gevraagd aan de drie aannemers, waarvan men wist dat zij in de gelegenheid waren een zeer scherpe aanbieding te doen. Hierdoor werd voor de gegadigden de beste oplossing bereikt. De ont wikkeling van een dergelijk plan voor tuinderswoningen willen b. en w. gaarne in overweging nemen, doch deze zaak ligt wel iets moeilijker omdat in dit geval niet zo'n ver door gevoerde uniformiteit kan worden bereikt als bij normale woonhuizen het geval is. Na nog enige discussie in tweede instantie werd het voor stel zonder hoofdelijke stemming aan vaard. BIJSTANDSWET Het volgende punt dat een uitvoe rige discussie uitlokte was het voor stel tot vaststelling van een verorde ning tot uitvoering van de artikelen 29 en 38 van de algemene bijstands wet. Een groot aantal sprekers wa ren het er niet mee eens dat niet werd voorgesteld om over te gaan tot vorming van een adviescommissie uit de burgerij, waartoe de commis sie voor sociale zaken unaniem had geadviseerd. Bij deze discussie bleek dat hierover ook in de boezem van b. en w. geen eenstemmigheid be stond. Wethouder C. van der Plas (sociale zaken) wilde namelijk wel een dergelijke commissie, doch de overige wethouders waren van oor deel dat hieraan, in een gemeente van de omvang van Katwijk, nog geen behoefte bestond. Overigens zou, indien zou blijken dat deze be hoefte wol zou bestaan, de instelling altijd nog kunnen plaats vinden. De heer J. Bergman (CH/Rijn) diende een voorstel in om wel tot instelling van de bedoelde commissie te beslui ten. Burgemeester en wethouders lie ten hierop weten dat zij hier geen principiële kwestie van wilden ma ken en, indien de raad dit wenste, aan de vorming van de commissie wilden medewerken. Zou het voor stel van de heer Bergman worden aangenomen, dan waren zij bereid in de volgende vergadering deze kwestie aan de orde te stellen. Wel wensten zij intussen de aangeboden ontwerp-verordening te zien aan vaard, omdat deze vóór 1 juli dient te zijn vastgesteld. Het voorstel van de heer Bergman werd hierna in stemming gebracht en aangenomen met 20 tegen 2 stemmen. Tegen stem den de heren N. Parlevliet (AR) en wethouder mr. J. van der Plas (AR). Het voorstel van b. en w. werd hier na zonder hoofdelijke stemming aan vaard. OPENBARE SCHOOL IN HOORNESPOLDER By de behandeling van het voor stel tot verlaging van het krediet, verleend voor de bouw van twee hou ten noodscholen in de Hoornespolder en het verlenen van krediet voor de inrichting van deze scholen, pleitte de heer drs. P. Fetter (VVD/Gem. Bel.) voor de stichting van een open bare school in het,nieuwe dorpsdeel, zonodig door beschikbaarstelling van slechts één lokaal. De heer D. J. Kleen (CH/Zee) vond het billijk aan dit verlangen te voldoen als blijkt dat ia deze wijk belangstelling voor het openbaar onderwijs bestaat. Wet houder H. Haasnoot verklaarde dat b. en w. bereid zijn een mogelijk heid voor openbaar onderwijs te ope nen, als de behoefte daaraan zich voordoet. Overigens bestaat er nog weinig inzicht in het aantal leerlin gen voor de verschillende soorten on derwijs in de Hoornespolder omdat er nog te weinig bewoonde huizen zijn. Over enige maanden zal dit duidelijker zijn. SUBSIDIE KDC Het voorstel tot het verlenen van subsidie aan de Katwijkse Damver eniging KDC werd zonder hoofde lijke stemming aanvaard. Verschil lende leden, o.a. de heren D. van Duijn (PvdA) en A. C. Berkheij (CH/ Zee) vonden het bedrag wel aan de lage kant. Drs. P. Fetter (VVD/Gem. Bel.) pleitte er voor om van gemeen tewege medewerking te verlenen voor het verschaffen van goedkope vergaderruimte aan dit soort kleine verenigingen. De overige voorstel len, waarop wij in ons blad van j.l. dinsdag reeds ingingen, werden zon der of zonder noemenswaardige dis cussie en zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. LEIMIJIDEN DANSEXAMENS Amateurdansexamens in Aalsmeer van 't KCVD San Filippo Neri slaag den 12 personen voor het bronzen insigne, 8 met lof. Zilver slaagden er 2, terwijl voor goud 5 personen allen met lof. Uit Leimuiden waren het de dames R. Buskermolen en W Zevenhoven. Voor 't gouden insigne mej. M. Beuk. Uit de Kwakel de heer T Hoogen- boom. Allen leerlingen van de dans- leraar Martin Visser uit Leiden (Dansschool Evert Castelein). OP EEN HOOGTE van 537 meter in het prachtige Dinarisch gebergte ligt aan beide oevers van het snelstromende heldere riviertje de Miljacka, Serajewo. Dit stadje is een mengeling van verschillende bouwstijlen, waarvan de oosterse overheerst. Prachtige moskeeën, grote flatgebouwen, kleine huisjes, nauwe steegjes maar ook brede winkelstraten geven aan dit plaatsje, dat hier magnifiek is gelegen, een bijzonder cachet. Menige toerist staat verbaasd van de prachtige oosterse kerken, graftombes en tempels, met daar naast moderne winkelgalerijen. Serajewo is een cen trum van de Islam bij uitstek; een gevolg van de eeuwenlange Turkse overheersing. Nu ligt dit stadje vredig en rustig onder een wolkenloze hemel, blakerend in de felle zon. Slechts een gedenkplaat herinnert aan de moordaanslag die 50 jaar geleden, 28 juni 1914, de directe aanleiding zou worden tot een verschrikkelijke oorlog tussen de volkeren van een groot deel van onze aardbol. De Leidsche Zwemclub stevent on- terwijl Schoof met een fraai schot geslagen op het kampioenschap af, via de binnenkant van de paal de maar zij heeft nog steeds niet kun- eindstand op 30 bracht. nen overtuigen. Ook gisteravond in Poelmeer in de wedstrijd tegen de Gouwe was het vertoonde spel vrij TE LAAT De tegenstandsters van de Sleu- pover. In de Zijl behaalde Sleutelstad telstad, de dames van DWR uit Haar- twee overwinningen: de dames ble- iem verschenen eerst een half uur ven de meerdere van het Haarlemse te laat in de Zijl. Toch is de wed- DWR, de reserves zegevierden over strijd verspeeld, met een gunstig re sultaat voor de Leidse damés. Toos Bredeveld opende de score, waarna DWR een strafworp omzette in een ONSAMENHANGEND Het eerste team van de Leidsche vrije worp voor Sleutelstad. Zo wist Zwemclub heeft zijn zesde zege in Jopie Lambooy de stand op te voe- successie geboekt. De wedstrijd was ren tot 2—0. De DWR-keepster echter één der slechtste die tot nu toe maakte er zelf 30 van, voor mej. verspeeld zijn, terwijl de Gouwe zeer Wildschut een Haarlems tegenpunt aarzelend waterpolo speelde. De eer- wist te scoren. ste twee speeltijden gingen voorbij. Na de rust werd het door Toos zonder dat er een enkel doelpunt Bredeveld 41, waarna mej. de Vries werd gescoord. De aanvallen waren van een fout van doelvrouwe Thea onsamenhangend, en werden in het Werter profiteerde en de achterstand geheel niet afgerond met een goed iets verkleinde. Door samenwerking schot. van Toos Bredeveld en Joke Eradus In de tweede periode begon het een werd het 52, waarna Gerda van beetje te rommelen. Arbiter Ruim- Es nog een strafworp miste, schotel hield alles echter in de hand De reserves van de Sleutelstad en stuurde Hans Slooter en Cees van hebben hun wedstrijd tegen HZ&PC Mourik het water uit. Even later 4 ook in winst kunnen omzetten. Wel moest ook Ad Moolhuyzen het water was het Ingenluyff die de Hagenaars nog vérlaten en toen hadden de een voorsprong bezorgde, maar voor Waddinxveners de kans om voor te de rust was het Frans Thijssen die komen. Ze grepen die echter niet, en via de hand van Bert van Hooidonk de tweede periode werd met een gelijkmaakte. Na het draaien scoorde van Hooi- EERSTE PAAR MOORDENAARS BLEEF GEFASCINEERD STAAN KIJKEN SOM VAN CONFLICTEN |"\E EERSTE wereldoorlog is eigen- U lijk een produkt van een groot aantal conflicten. Conflicten, die al jarenlang bestonden en die na de rampzalige schoten op aartshertog van Oostenrijk Frans Ferdinand en zijn gemalin Sophie, gravin van Cho- tek, vorstin van Hohenberg, gelijk tijdig werden uitgevochten. Conflic ten, die echter weinig of niets met elkaar te maken hadden. De dubbelmonarchie Oostenrijk— Hongarije had een geschil met Ser vië, hetgeen eigenlijk een voortzet ting van de strijd van Eugenius van Savoye tegen Turkije was. Boven dien wilde het keizerrijk zich verde digen tegen de Zuidsïaven van de Balkan, die hun stamverwanten aan de Habsburgse monarchie wilden onttrekken. Van Servische kant was 't conflict met Oostenrijk een voort zetting van de gelukkig gevoerde Balkanoorlogen van 1912 en 1913, die hun eigenwaarde en nationale trots zo hadden geprikkeld, dat de Ser viërs in hun geheime genootschap pen de oorlog tegen Oostenrijk aan durfden. De onverwachte moord op aartsher tog Frans Ferdinand, oudste zoon van Karei Lodewijk, de broer van Frans Jozef, keizer van Oostenrijk-Honga- rije, werd door Oostenrijk onmiddel lijk aangegrepen om de agitatie te onderdrukken en de Habsburgse macht en invloed in de Balkan te vergroten, en mede daardoor het af vallen van eigen Slavische groepen te voorkomen. dubbelblanke stand afgesloten. Nadat Koedoder een kans om zeep donk 21, waarna van Dijk de ploe- had geholpen, was het toch LZC dat gen weer op gelijke hoogte bracht, voorkwam. Met een ver schot ver- Door van Hooidonk werd het 3—2, raste Kees Schoof keeper Bas den terwijl Frans Thijssen bij een num- Ouden. In de laatste periode kregen erieke meerderheid het vierde doel de Leidenaars nog meer ruimte. Hans punt maakte. Sletering bracht de Slooter liet de bal het doel indrijven, eindstand op 43. CRANS FERDINAND, die door de zelfmoord van kroonprins Ru- dolf te Mayerling in 1889, en de dood van zijn vader, de enige troonpre tendent van Oostenrijk-Hongarije was geworden, werd in 1898 aange steld als plaatsvervanger van de kei zer als opperbevelhebber. Dit com mandantschap zou hem op die be ruchte 28ste juli noodlottig worden. De inlijving van de provincies Bos nië en Herzogowina bij Oostenrijk in 1908 was de Serviërs een doorn in het oog. Door deze annexatie was voor Servië voorgoed de kans voor bij een uitvoerhaven aan de Adria- tische kust te verwerven, waardoor dit land onafhankelijk van het mach tige Oostenrijk had kunnen worden Deze ergernis had in 1910 al geleid tot een aanslag op keizer Frans Jo zef, die toen mislukte. Juist door deze teleurstelling en schrik waren de verschillende tegenstellingen ge groeid en vierde de nationale een heidsgedachte van Bosnië en Herzo gowina hoogtij. De bevolking van de beide inge lijfde provincies voelden zich veel meer aangetrokken tot de Serviërs en de Russen dan tot de Oostenrij kers. Daarom is het beslist niet ver wonderlijk, dat vooral vele jonge mannen uitweken naar het naburige Servië en zich aansloten bij de ge nootschappen die tegen Oostenrijk vochten. Deze genootschappen wer den het meest bezocht door studen ten en schudden een sterk nationaal gevoel bij hen wakker. Toen bekend werd, dat de aarts hertog met zijn gemalin, in functie van opperbevelhebber van het Oos tenrijkse leger, de troepen welke bij Serajewo waren gelegerd zou komen inspecteren, werden direct maatre gelen getroffen en een moordaanslag op de troonopvolger voorbereid. HET VONNIS JFES STUDENTEN, onder leiding van een zekere Danilo Ilitsj zou den het vonnis, dat zij* over Frans Ferdinand hadden geveld, voltrek ken. Op de ochtend van de aankomst van het aartshertogenlijke paar ston den zij verdeeld in drie groepen van twee langs de route, welke niet was afgezet. Precies twintig minuten over negen stapte de aartshertog, geflankeerd door zijn vrouw en hoogste autori teiten, onder wie maarschalk Potio- rek, in een open auto. die hem zou leiden naar Ilidja, waar een kampe ment werd geïnspecteerd. Bij hun te rugkomst naar Serajewo, werd de stoet opgevangen door een militaire escorte; de intocht was begonnen. EERSTE BOM r\E STOET passeerde het eerste paar moordenaars zonder kleer scheuren. Deze bleken zo gefasci neerd door het biizonder kleurrijke schouwspel, dat zij hun opdracht niet tot uitvoer konden brengen. Inmid dels was de stoet genaderd tot de universiteitsbrug, toen een projectiel over de aartshertogenlijke wagen heen suisde en tussen deze en de vol gende waeen tot ontoloffing kwam. Even leek er sprake van volledige paniek, maar toen de stofwolk was opgetrokken. fr*eek de schade nog al mee te vallen. Verschillende om standers waren gewond, terwijl slechts één van de officiële easten, luitenant Erich von Marlzzi. een wonde aan het hoofd had opgelopen. Na dit haoheliike incident zette de feesteliike stoet, die door dit voorval wel wat aan vrolijkheid had inge boet. koers naar het stadhuis, waar Frans Ferdinand zijn verbolgenheid over het gebeurde tegenover ziin di recte beschermers en vooral tegen over de burgemppcfer niet onder stoe len of banken stak. DE MOORD TTOEN HET gezelschap zich ge- reedmaakte om het stadhuis te verlaten, drong Sophie, de gemalin van de aartshertog, er op aan een bezoek te brengen aan het zieken huis. waar Erich -von Merizzi direct na de aanslag was heengebracht. Opnieuw zette de rij wagens zich in beweging, maar zij kwam enkele minuten later weer tot stilstand, toen men bemerkte dat men ver keerd was gereden. Het noodlot had niet beter gekozen kunnen worden. Precies op de plek waar de derde moordenaar, Gabriël Princip. stond stopte de auto waarin Frans Ferdi nand en Sophie waren gezeten. Twee schoten weerklonken door het geroe zemoes en gejuich van de bevolking langs de weg. Iedereen was met stomheid gesla gen. De chauffeur, die geen opdracht ontving verder te riiden. bleef staan waar hij stond. Sophie, die niet be greep wat er aan de hand was, richt te zich op. Op hetzelfde moment kruiste een kogel uit Princips revol ver, welke was gericht op maar schalk Potiorek. haar baan en trof de aartshertogin dodelijk. Enkele ogen blikken later stierf Frans Ferdinand, slechts luttele minuten overleefd door zyn vrouw. De diepe stilte op straat maakte plaats voor volkomen verwarring, een verwarring die voor alsnog niet zou zijn opgelost en die zou uitgroei en tot 'n complete chaos, verwezen lijkt in Wereldoorlog 1. GUILLAUME D'HOSSON

Leidse Courant | 1964 | | pagina 12