Woonschipbewoners in Lisse zonder vergunning ligruimte door b. en w. opgezegd Zeer begaafde biologe neemt de sluier aan ZATBftaAG 2? IVM WW QE LE1DSE COURANT Schrik en ontsteltenis bij de bewoners van de woonschepen in Lisse. Verontwaardiging en zorg ook bij b en w van de gemeente, die zich trots „the centre of the bulb-district" noemt. Wat is er aan de hand? Vorige week kregen de bewoners van alle schepen, die geen vergunning hadden van b en w om ligplaats te kiezen, een schrijven. Daarin stond dat men deze week de schepen diende te verwijderen. Zo niet, dan zou men van gemeentewege laten ingrijpen. Een deel van de bewoners gedachtig aan het spreekwoord dat de soep nimmer zo heet wordt gegeten als ze wordt opgediend meende dat het zo'n vaart niet zou lopen. Men mag immers al zó lang zonder vergunning WAAR MOET MEN HEEN? Ben ander deel maakte zich wel aprgen, maar waar zou men 'n lig plaats kunnen vinden waar men wèl woonschepen mag meren? Die is in de gehele bollenstreek niet te vin den, al wil men er goud voor be talen. B. en w. lieten het niet bij 'n brief. Men charterde een sleepboot van Van Herwaardens Kalkzandsteenfa brieken te Hillegom om de boten in de Leidsevaart weg te slepen in de richting van Noordwijkerhout-Sta tion. Toen de bewoners in alle toon aarden protesteerden, weigerde de man de boten weg te slepen en voer terug naar de steenfabriek. Elders in Lisse met name in de Rijnsloot werden de boten door de politie los gegooid. Later kreeg men vergunning ze weer vast te leggen. De bewoners van schepen geven toe dat ze geen vergunning hebben. Maar, zo zegt men, er zijn schepen die al enkele jaren op plaatsen lig gen die eigenlijk verboden zijn, maar nimmer heeft men iets gehoord. Nu plotseling gaat men met grof geschut aan de gang. Bovendien heeft de ge meente enkele schepen buiten de of ficiële ligplaats aangesloten op wa ter en electriciteit, stuurde men ons oproepen om deel te nemen aan het bevolkingsonderzoek op TBC en kre gen we ook emmers van de gemeen telijke reinigingsdienst. Men be schouwde ons dus toch wèl als Lis- UfT DE HAND GELOPEN Inderdaad, zo verklaarde ons Lisse's burgemeester, mr. Th. M. J. de Graaf, is deze zaak ons uit de hand gelopen. Wij waren, omdat.rapporten ons niet tijdig bereikten, niet op de hoogte dat het klandestien meren van woon schepen te Lisse deze vormen had aangenomen. We kregen via Ged. Staten van Zuid-Holland klachten, dat de schepen in de Leidsevaart de scheepvaart belemmerden. Inderdaad heeft men van de zijde der gemeente ook fouten gemaakt door enkele be woners van woonschepen, die buiten de officiële ligplaats lagen, aan te sluiten op water en electriciteit. Zeer verontwaardigd was de bur gemeester echter over het feit dat en kele bewoners van schepen, die in de Rijnsloot liggen en die geen aan sluiting konden krijgen op het water en het electriciteitsnet, eigenhandig kabels en leidingen hebben gelegd van het bungalowpark aan de Oost zijde van de Laan van Rijckevorsel naar de schepen. Leidingen, die door het terrein van de gemeente lopen en waarvoor men zelfs het dek van een openbare weg heeft moeten op breken. 's Nachts uiteraard. Het aantal schepen dat zonder ver gunning in Lisse is gemeerd, is groot. Alleen in de Leidsevaart al zestien en daar komen de schepen in de Rijnsloot en de Nieuwsloot nog bij. TOT NADER ORDER De eigenaren van de woonschepen hebben nu een schrijven ontvangen, waarin b. en w. hun meldden, dat de schepen tot nader order mogen blijven liggen. Een datum wordt niet genoemd. Vele bewoners van sche pen, die in de Leidsevaart liggen, hebben aan de andere zijde van de in erbarmelijk slechte staat verke rende weg (in onderhoud bij de ge meente Haarlem!) alle mogelijke bouwsels doen verrijzen. De een een hondehok, de ander een garage, een derde een schuurtje. Een enkele heeft een fraai houten schuurtje gebouwd en dat omgeven door een gazonnetje. B en w. hebben echter meegedeeld dat alle bouwsels vóór 1 juli a.s. ver wijderd moeten zijn. Blijft men in gebreke dan zal men alles door de gemeente laten verwijderen. „Laat men vooral niet denken", aldus mr. De Graaf, dat dit een loos dreige ment is. Wanneer men vóór woens dag deze janboel niet heeft opge ruimd, wordt de zaak onherroepelijk gesloopt. Men gaat in Lisse nu zo ongeveer spotten met het wettelijk gezag en dat gaat nu eenmaal niet! Hoe zullen de eigenaren van de schu ren, enz. op dit bevel reageren? Zal men het opvolgen of zal men het af breken aan de gemeente overlaten? Binnen een week zal men het ant woord op deze vraag gekregen heb ben! Een klein deel van het grote aantal woonschepen in de Leidsevaart on der Lisse, dat zonder vergunning lig plaats heeft gekozen. Deze week heb benhen b. en w. van Lisse al opdracht gegeven de schepen weg te slepen. Men kon echter de bui bezweren, maar voor hoe lang? Een extra ver velende kant aan deze zaak is, dat de meeste woonschepen ter plaatse zijn gebouwd en zo hoog zijn dat ze niet onder de brug bij Lisse en ook niet onder die bij station Piet Gijzen- brug bij Noordwijkerhout kunnen. De schepen (en hun eigenaars) lig gen „gevangen" tussen twee bruggen. De wijsheid van Salomon is nodig om hier een rechtvaardig oordeel te vellen. (Foto Mieloo, Lisse) MLLEGOM C. PH. FKERIKS f Alhier is in de leeftijd van bijna 76 jaar overleden de heer C. („Cor") Eh. Freriks, bekend bollenkweker en -exporteur, die gedurende zijn leven grote activiteit heeft ontplooid in het sociale, en bedrijfsleven. Zo was hij jarenlang bestuurslid van de vak groep L.T.B., oprichter en eerste voorzitter van de K.V.O.B., en o.m. bestuurslid van de Kath. Centrale v. d. geldhandel en van het Bedrijf schap voor de Bloembollenhandel. Hij was medeoprichter van de Kunst kring Bloembollenstreek, heeft zit- si ting gehad in het bestuur van de m Kath. werkgevers vereniging en heeft destijds sterk geijverd voor de stichting van de Hillegomse Beurs. Zijn grote liefde ging uit naar het werk van de katholieke kinderuit zending. Ais kweker en exporteur nam hij veertig jaar lang een vooraanstaande plaats in. Hij is de stichter van het bedrijf, dat door zijn zoon werd voortgezet en bouwde een flinke ex port op naar Noord-Amerika en Eu ropese landen. LISSE Geboren: Maria Elisabeth Theresia dv R. A. J. Wijdeveld en E. M. T. Heemskerk; Johan Marinus zv J. J. öuldemond en A. A. van den Burg; Gerry dv Roeleveld en L. P. Vermeu len; Johanna Maria dv E. Warmer dam en M. M. Schouten; Robertus Theodorus Adrianus zv A. W. Maar schalk en E. H. M. van der Westen; Marline dv P. van Hoven en W. A. van 't Wout; Gerda Wilhelmina dv J. van der Bent en M. A. van Duijn. Ondertrouwd: Boudewijn Meijll, wonende te Hillegom en Maria van Roode; Simon P. van der Wilden, wonende te Voorhout en Elisabeth van der Velden; Johannes M. de Klerk, wonende te Noordwijkerhout en Maria C. Duindam; Martinus C. Berg, wonende te Noordwijkerhout en Alida A. Mooijekind; Herman E. P. Stam, wonende te Amsterdam en Petronella M. Tromp. Gehuwd: J. L. W. de Winter en M. A. C. Duivenvoorden; F. Roes- singh van Iterson en U. van Graven. Overleden: Hendrikus C. J. Tur kenburg echtgenoot van J. M. Reeu- wijk, oud 61 jaar. In Australische natuurwetenschap pelijke kringen spreekt men de laat ste tijd veel over een zeer begaafde biologe, die onlangs promoveerde tot doctor in de natuurwetenschappen. Haar proefschrift was uitstekend en getuigde van een scherp verstand en van hard studeren. Doch meer nog dan over haar wetenschappelijke ver- HAZERSWOUDE KORENMOLEN „NIEUW LEVENAAN DORPSSTRAAT IN OUDE LUISTER Nog enkele werkzaamheden zullen de werknemers van het Oegstgeestse molenmakersbedrijf J. de Gelder verrichten en men zal kunnen zeggen dat de restauratie van Hazerswoudes wipkorenmolen met stelling, die de naam „Nieuw Leven" met zich meevoert, een feit is. Een van Hazerswoudes ka rakteristieke plekjes, een van de twee wipkorenmolens met stelling in ons land (het „Haantje" in Weesp is de tweede; vele molendeskundigen daaren tegen beweren weer, dat de „Nieuw Leven" het enige type in ons land is is dan weer behouden! RESTAURATIE DOOR GEMEENTE Op 5 juli 1902 stelden burgemees ter en wethouders van Hazerswoude de gemeenteraad voor de molen te gen een prijs van een gulden te ko pen van de heer K. Verheul. „Wan neer niet op korte termijn tot restau ratie van de molen wordt overgegaan, zal zij zeker geheel verdwijnen", zo zei het college. Daarnaast wezen zij erop, dat de „Nieuwe Leven" de laat ste overgebleven wipkorenmolen met stelling in ons land is. Enfin, de raad besloot tot aankoop van de molen en stelde enige tijd later het krediet be schikbaar voor restauratie. Prettig geluid in deze is nog, dat het rijk eveneens subsidie verleende en dat ook nog andere instanties een bij drage toezegden in de financiering. OORSPRONKELIJK POLDERMOLEN De „Nieuw Leven", die tot 1944 de naam „De Zwaluw" droeg, werd in 1810 gebouwd als molen, die tot 1820 de Boter- of Butterpolder bemaalde. In genoemd jaar werd zij daar over bodig en werd naar de huidige plaats, het westelijk gedeelte van de Dorps straat, overgebracht en ingericht voor het malen van granen. Namen van de molenaars zijn onder andere die van de heer S. Vellekoop, H. Ver heul en nu K. Verheul. Vermeld zij nog, dat twintig jaar geleden de ko renmolen grondig werd hersteld. GEBRUIKSKLAAR De wipkorenmolen „Nieuw Leven" heeft een zodanige restauratie on dergaan, dat deze gebruiksklaar is. De heer K. Verheul, die eigenaar is van de ondergrond van de molen, is bevoegd door middel van windkracht te malen in gevallen, waarin de me chanische aandrijving van de graan- maalderij uitvalt. LEUK VOORVAL In „Molenleven in Rijnland", dat werd geschreven door molendeskun- dige A. Bicker Caarten, wordt een leuk voorval verteld dat betrekking heeft op de korenmolen van Hazers woude. Op een gegeven moment ar riveerde tot sch'Ik van molenaar Si mon Vellekoop een controleur in de dorpskorenmolen, waar een paar zak ken gebroken rogge stonden opge slagen, waarvoor geen accijns was betaaldToen de controleur het trapje naar de zolder wilde opgaan, liet Vellekoop een zak meel bij het trapgat vallen; de (ongewenste) be zoeker kwam dik onder het meel te zitten! De controleur zag het zoontje van de molenaar er voor aan zo „dom" te hebben gehandeld en gaf hem een ernstige schrobbering. Ter wijl de controleur zich het meel van zijn kleren klopte, nam de molenaar de gelegenheid waar de bewuste zak ken rogge weg te werken. NOORD WIJK Eerste lustrum van de iveekmarkt De weekmarkt op de Prins B.;rn- hardstraat had deze week een bijzon der feestelijk tintje vanwege hei vijf jarig bestaan van de markt. Alle stands, in totaal 45, w^ren voor deze gelegenheid getooid met vele vlag getjes, hetgeen een fleurig aanzicht bood. Dat marktkooplieden vooruit strevende lui zijl», moge blijken uit het feit, dat gedurende het gehele jaar door alle standhouders 1 gulden per week was afgedragen voor de aanschaf van vele prachtige en waar devolle prijzen voor een gratis loterij Te twaalf uur opende de heer H. Stikkelorum, beter bekend als „Ja- pie", deze feestmarkt en uitte zijn lof over de grote medewerking van de Noordwijkse autoriteiten voor de weekmarkt, welke in de afgelopen ja; en is uitgegroeid tot een hechte onderneming. Dank bracht hij aan het Noordwijkse publiek voor hun trouw bezoek, 'aan de standhouders voor de goede onderlinge verstand houding, maar vooral aan de markt meester, de heer Eduard, voor de goede zorgen door hem aan de markt besteed. De gehele middag heerste er een gezellige drukte en deze steeg ten top toen de loterij aanving. Na dat de heer Stikkelorum aan twee standhouders, t.w. mej. Franken en de heer Zonderop, bloemen waren aangeboden voor het feit dat deze van de oprichting trouw iedere week tegenwoordig waren, bracht hij dank aan Hoofdinspecteur van politie A. N. Merkelbach voor zijn bereidwil ligheid de prijzen te willen trekken. Gedurende ll/i uur vlogen de pry zen diensten gaan de gesprekken over haar besluit om in het klooster te gaan. Het gebeurt immers niet iedere dag, dat een jonge wetenschappelijke werkster, die voor de wetenschap veel belooft, de sluier wil aannemen. Toen zij nog in de wereld stond, heette deze begaafde biologe Rose mary Kinne. Zij is afkomstig uit Ips wich in de staat Queensland. Thans is zy zuster Rose Mary en maakt zij haar noviciaatstij d vol in Wahroon- ga, een voorstadje van Sydney. Zuster Rose Mary is op en top Australische. Vermoedelijk bepaalde dit mede de keuze van het onder werp van haar proefschrift. Austra lië immers telt zo'n 160.Q00.000 scha pen en zuster Rose Mary promoveer de op het thema „Antidiretic hormo ne in the Merino sheep; studies in water and electrolyte metabolism". De Australische schapenfokkers kun nen nuttige wenken aan haar boek ontlenen. Zodra zij haar dissertatie voltooid en ingestuurd had, wijzigde zij haar levenskoers geheel. Rose Mary Kinne verwisselde toen namelijk het labo ratorium voor het klooster. Haar postulaat (zes maanden) heeft zij achter de rug en haar noviciaatstijd is inmiddels al voor een deel ver streken. Zuster Rose Mary is thans 27 jaar oud. aan de lopende band het publiek in ter waarde van vele honderden gul dens. Aan het slot werden de drie hoofdprijzen getrokken welke ton deel vielen aar W. A. de Haas, van Galenstraat 16 (koelkast), A. v. Dui- venboden, Zo^tmanstraat 12 (kin derfiets), J. Boezaard, Egmonderstr. 53 (strijkplank;. V.V. NOORDWIJK HEEFT UITSTEKEND ZOMER- PROGRAMMA Voor de maanden juni en juli heeft de voetbalvereniging „Noordwijk" 'n aantrekkelijk zomerpro gramma sa mengesteld. Zaterdag jl. speelde het eerste elf tal tegen het team van RVC uit Rijs wijk. A.s. zaterdag komt „Noordwijk" uit tegen de Duitse semi-profeïub Duisburg S.V., dat momenteel een toemee door ons land maakt. Op 4 juli a.s. treedt een combina tie semi-profs van de nieuwe ere-divi- sieclub Telstar tegen Noordwijk in het veld. De topmatch volgt op 11 juli a.s. Dan komt de jeugdploeg van Ajax, Nederlands kampioen, tegen Noord wijk uit. Voor de zaterdagen 18 en 25 juli zijn nog onderhandelingen gaande met enkele clubs om deze voor een wedstrijd naar Noordwijk te krijgen. Al deze wedstrijden vangen om 7 uur n.m. aan. Wedvlucht „Steeds Sneller" De vereniging van postduivenhouders „Steeds Sneller" te Noordwijk, nam deel aan een wedvlucht met oude duiven vanaf St. Denis. De afstand bedroeg pl.m. 397 km. Er waren 367 duiven in concours, die om 6.30 uur werden gelost. De eerste duif bereik te haar hok te 12.20.31 uur. De eerste tien prijswinnaars wa ren: W. D. Zonneveld 1-5-7, J. W. Schlimmer 2-3, J. v.d. Niet 4-6, C. v. d. Berg 8, Th. Steenvoorden 9, en J. Barnhoorn 10. Voorts nam „Steeds Sneller" deel aan een wedvlucht met oude duiven vanaf Corbeil. De afstand bedroeg pl.m. 427 km. Deze keer waren er 318 duiven in concours, die om 8 uur werden gelost. Om 14.27.09 uur kwam de eerste duif bij haar hok aan. De eerste tien prijswinnaars wa ren: C. v.d. Berg 1-5-6-10, J. W Schlimmer 2, de Krotenkokers 3, J. v.d. Niet 4, G. Duindam 7, Haak- Hoonaard 8, M. v. d. Wiel 9.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11