SINAS HERO Chroesjtsjow duwde grote Zweedse agent opzij en sprak met arbeiders TSJOMBE KEERT TERUG NAAR KONGO Conflict tussen Belgische regering en artsen bijgelegd Waarschuwing op Amerikaanse sigarettenpakjes: „gevaarlijk" Cubaans echtpaar vraagt asiel in Ierland BUSJE ONDER EEN TREIN -eLRS- CALEX DONDERDAG 25 JUNI 1964 54e JAARGANG No. 16.259 Directeur J F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ATOMEN VOOR MARINE Telet. 2.09.35 Red. 2.00.15. 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., J 10,05 p.kw., Franco p.p. 10,55 Adv. 20 ct p. mm.. Telefoontjes f 1.75 v.vu.vu luduuicu uezurgmg r heeft gisteren 'n Zweed- Chroesjtsjow. dat het geer Chroesjtsjow heeft gisteren 'n Zweed se politieman opzij geschoven om met de arbeiders van een scheepswerf in Gothenburg te spreken. Hij bad toege- sien hoe zijn vrouw Nina een koelschip voor de Sowjet-Unie te water liet. In plaats van de officiële, zwaar bewaakte route te volgen, dribbelde hij opeens op zij en wrong zich door de mensenmassa. Een grote Zweedse politieman, die de Sowjetrussische premier wilde tegen houden, duwde hij opzij. Daarna liep hij naar een groep van een 40 Russische arbeiders die met het koelschip, de Carl Linne, naar de Zwarte Zee moeten meevaren. Hij sprak ongeveer vijf minu ten met hen, tot schrik van de bewaking die aanslagen op hem moet voorkomen. De Zweedse regering heeft anonieme bedreigingen tegen Chroesjtsjow ont vangen, een Hongaarse vluchteling is maandag in hechtenis genomen uit voorzorg en woensdag heeft de politie een geesteszieke, die dinsdag uit een ziekenhuis was ontsnapt nadat hij zich dreigend over Chroesjtsjow had uitge laten weer gepakt. „AVONDJE OP DE WEG" Chroesjtsjow, die vermoeid zou zijn, zong tezamen met een koor van de scheepswerf het Russische lied „avond op de weg", waarbij hij de maat klapte. In een toespraak tot de arbeiders zei Chroesjtsjow, dat het geen geheim is, dat de Sow.iet-Unie geen grote oorlogs schepen meer bouwt, omdat deze in een kernoorlog geen grote rol meer spelen. De Sowjet-Unie is snel een koopvaardijvloot aan het opbouwen, er zijn 152 schepen voor dit jaar in het buitenland besteld en daar zijn er reeds 60 van afgeleverd, zei hij. Chroesjtsjow nodigde de Zweedse ar beiders uit naar de Sowjet-Unie te ko men om te zien „hoe wij leven, werken en voor welke vraagstukken wij staan". Onder bewaking van politieboten en hefschroefvliegtuigen werd Chroesjt sjow in een boot naar het stadscentrum gevaren, waar een zwijgende menigte van ongeveer drieduizend personen toe keek hoe hij naar de beurs reed voor de lunch. Eerder op de dag had de Sowjetrus sische premier met het in Noorwegen gebouwde passagiersschip Poseidom 'n tochtje van 40 minuten over de brede monding van de rivier de Goeta ge maakt. GESCHENKEN Op een diner, dat aangeboden werd door de gemeente Goeteborg, ontving mevrouw Chroesjtsjow een gouden arm band ten geschenke, de Sowjetrussische premier kreeg 'n fototoestel van Zweeds fabrikaat. Chroesjtsjow keerde in de loop van de avond per vliegtuig naar Stockholm terug. Om land te helpen bevrijden van anarchie Ex-president Tsjombe van Katanga is gisteren per vliegtuig naar Kongo vertrokken, „om de regering te hel pen mijn land te bevrijden van de eliende en anarchie, waaronder 't nu lijdt". Kort voordat hij in 't vlieg tuig stapte zei hij, dat hij dit deed „om zodoende aan de verlangens van het Kongolese volk, de politieke par tijen en aan de uitnodiging van de centrale regering te voldoen". Tsjom be hoopt vanavond in Leopoldstad aan te komen. TE VROEG EN TE LAAT I"\e afgetreden voorzitter van het U Nederlands Katholiek Vakver bond, de heer Middelhuis, heeft deze week in zijn afscheidsrede een voor treffelijke bijdrage geleverd voor 'n algemene oriëntering op de zeer veel omvattende sociaal-economische pro blematiek van dit ogenblik. Hij heeft daarbij terecht afstand genomen van een aantal vragen, die nu nog niet te beantwoorden zijn, zoals die met betrekking tot de mogelijkheden voor loonsverhogingen in het komend jaar en de daarmee eventueel correspon derende aanspraken van werkne merszijde. De heer Middelhuis heeft zodoende tegelijk ook duidelijk ge maakt, hoe moeilijk zo niet on doenlijk het voor de Sociaal-Eco nomische Raad moet worden geacht op de aandrang van de regering in te gaan reeds vóór 1 augustus a.s. een afgerond en weloverwogen ad vies te geven over het complex van maatregelen, dat aan de raad werd voorgelegd, waarvan de AOW-ver- hoging en de belastingverlaging de voornaamste onderdelen uitmaken. Van de kant van de werknemers in de SER was overigens al eerder te kennen gegeven, dat men eenvoudig vanwege het ontbreken van voldoen de exacte gegevens niet aan de wens van de regering zou kunnen voldoen; een dezer dagen zijn de werkgevers hen in die opvatting gevolgd, zodat het wel uitgesloten moet worden ge acht, dat minister Veldkamp en de zijnen de raadgevingen tijdig (al thans op de datum, welke zij bij voor keur voor ogen hadden) op hun bu reaus zullen hebben. Men mag deze weigering dunkt ons de partners in de SER niet kwalijk nemen, zo min als we de re gering er hard over zouden durven vallen, dat ze daar adviesaanvrage niet eerder heeft ingediend. Men kan gevoeglijk constateren, dat hier spra ke is van een „te laat" bij het indie nen van de stukken en dus van een „te vroeg", maar gemikt werd op de datum van 1 augustus, waarop de studie van de SER al afgesloten zou moeten zijn. Binnen zulk een termijn kan van niemand worden verlangd, dat hij zulk een complexe massa van vraagstukken en voorstellen heeft doorgeworsteld, te minder wanneer daarbij noodzakelijke gegevens ont breken, eenvoudigweg omdat ze nog niet te produceren zijn. We leven immers in sociaal- en fi- nancieel-economisch opzicht in 'n tijd van super-snelle ontwikkelingen, waarbij voor een wat verwijderde toekomst geen risico's van proberen en op-zien-komen-spelen kunnen worden genomen. Rondom ons heen zijn soortgelijke stroomversnellingen als in ons land aan de gang, maar soms toch nèt weer van een andere aard dan hier, zodat de weerslag op elk moment zou kunnen blijken. Het vrij algemene inflatiegevaar is daar van een duidelijke illustratie. Voeg daarbij onzekere factoren als die van het prijsverloop, de arbeidspro ductiviteit, im- en exportcijfers, de algemene begrotingsplannen van de regering (eerst in september bekend) enz. Geen wonder dat de SER hui verig is voor overhaasting en dat al vrij duidelijk heeft laten blijken. De regering zal er naar onze overtuiging goed aan doen voor die houding alle begrip op te brengen en haar beleid dienovereenkomstig aan te passen. p\at betekent intussen niet, dat geen U voortgang zou behoren te wor den gemaakt met de hoofd-elemen- ten uit het voorgestelde complex maatregelen, zoals boven genoemd. De belofte van de AOW-verhoging moet onvermirderd van kracht blij ven en op tijd worden geëffectueerd en ook voor de aangekondigde ver laging van de belastingen zouden we (hoewel desnoods in secundaire zin) een gelijk pleidooi willen houden. Enig tijdverlies door een verlaat ad vies van andere zaken behoeft daar bij geen grote schade te berokkenen, temeer niet wanneer in het a.s. na jaar alle hens aan dek worden ge roepen om dat verlies in te halen. De parlementaire molen moet dan maar een beetje sneller gaan draaien; ze heeft in het verleden bewezen dat zo nodig wel te kunnen pres teren. Allereerst geldt de noodzaak, dat de bejaarden niet de dupe mo gen worden voor de foutieve tijdreke ning bij het indienen van de stuk ken bij de SER; voor de rest gelde, dat slechts datgene uit het complex worde „gered", wat zonder schade door overhaasting mogelijk is! In de straten van Elisabethstad, de hoofdstad van Katanga, werd gister avond gedanst en gezongen, toen het bericht bekend werd dat de vrijwil lige banneling op weg naar zijn land is Moenongo, minister van Justitie en minister van Binnenlandse Zaken onder Tsjombe vertrok naar Leopold stad om zijn voormalige chef te ver welkomen. Toen de UPI-correspon- dent in Elisabethstad het nieuws ver nam en het doorgaf aan de mensen op straat, begonnen ze te juichen. Men wil een massabetoging houden, als Tsjombe in zijn oude hoofdstad terugkeert. Tsjombe las een korte verklaring in het Frans voor, waarin hij zei dat hij een jaar uit Kongo is weggeweest, „maar ik heb altijd gezegd, dat ik op het geschikte moment zal terug keren. U kent de huidige toestand in Kongo en u begrijpt, waarom ik hem zo ernstig acht". Hij zei, dat het herstel van de vre de in de provincies, die in opstand zijn en de terugkeer van de leiders in ballingschap, tot de vurigste wen sen van htt Kongolese volx behoren- Hij verklaarde voorts te hopen; dat algemene verzoening als eerste stap zal kunnen worden geregeld. VIERING VERJAARDAG KRONING PAUS PAULUS VI De verjaardag van de kroning van paus Paulus VI zal voor Nederland worden gevierd op zondag 28 juni. Op die dag zal mgr. J. Beltrami, apostolisch internuntius in Nederland, om 10.15 uur een pontificale H. Mis opdragen in de St. Jacobskerk aan de Parkstraat in Den Haag. Kardi naal Alfrink houdt een toepasselijke rede. Leden van het episcopaat, vele hoge burgerlijke katholieken en le den van het corps diplomatique zul len erbij aanwezig zijn. De plechtig heid is openbaar toegankelijk. Tijdens een plechtige openbare senaatszitting in de Martinikerk zijn ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van de Rijksuniversiteit te Groningen een aantal eredoctoraten verleend. Aan H.M. de Koningin werd een eredoctoraat verleend in de faculteit der sociale wetenschappen. Op de foto v.l.n.r.: H.K.H. prinses Beatrix, H.M. de Koningin, Z.K.H. prins Bernhard en H.K.H. prinses Margriet. onweerstaanbaar Het Cambodjaanse staatshoofd prins Norodom Sihanouk is woensdag door president De Gaulle op het Elysee ontvangen. Zij zouden hebben gespro ken over vooruitzichten van een neutraliteitspolitiek in Zuidoost-Azië. De Amerikaanse federale handels commissie heeft voorgeschreven, dat tegen volgend jaar op alle sigaret ten-etiketten in advertenties 'n waar schuwing moet staan voor het pu bliek, „dat het roken van sigaretten gevaarlijk is voor de gezondheid en door kanker en andere ziekten de dood kan veroorzaken". In het voorschrift van de commis sie staat dat het een oneerlijke of misleidende praktijk is van de fa brikant om na te latên in alle ad vertenties en op alle pakjes, sloffen of cartons sigaretten of andere siga retten verpakking, duidelijk en op vallend aan te geven dat roken ge vaarlijk is voor de gezondheid. Een Cubaanse professor in de wiskun de en zijn echtgenote hebben gisteren hun bewakers om de tuin geleld nadat, het vliegtuig waarin zij reisden op het vliegveld Shannon in Ierland was ge land. Zij houden zich verborgen in een hotel en hebben politiek asiel gevraagd. Het vliegtuig was onderweg van Praag naar Havanna en maakte zaterdag een tussenlanding wegens mechanische moeilijkheden. De naam van de profes sor werd niet genoemd, er werd alleen gezegd, dat het een 40-jarige professor in de wiskunde is. Het echtpaar kon aan de bewakers ontkomen terwijl deze bezig waren ho tels te zoeken voor de 81 passagiers van het vliegtuig. 'Het paar heeft bij de Amerikaanse ambassade visa aange vraagd voor de V.S. Men meent te weten, dat het echt paar onlangs tijdens een verblijf in. Rusland had besloten naar het Westen te vluchten. De communisten zouden hier achter gekomen zijn. De oude kunst- en antiekbeurs te Delft is gisteravond besloten. De voorzitter, de heer H. Nijstad, deelde mee dat men zeer tevreden is over de zaken. Het aantal bezoekers is kleiner geweest (26.000 tegenover 30.000 vorig jaar) maar het publiek had een veel grotere koopkracht. Nieuwe wet wordt voorlopig toegepast Vanochtend om zeven uur is een ein de gekomen aan het conflict tussen de Belgische artsen en de regering over de nieuwe ziekte- en invaliditeitswet. Op een vergadering, die gisteravond in Brussel begon en de gehele nacht voortduurde, werd een akkoord bereikt tussen een regeringsdelegatie en het bestuur van de nationale artsenfede ratie. Ruim tien maanden heeft het conflict tussen de regering en de geneesheren geduurd. Het verzet van de artsen be reikte een hoogtepunt in april, toen de 10.000 medici in staking gingen. Op 20 april werden de onderhande lingen hervat en twee maanden lang is vrijwel onafgebroken geconfereerd. Het akkoord is bereikt een week voor het „bestand" waartoe in april werd beslo ten en dat eind juli afloopt. TWEE DODEN EN TWEE GEWONDEN In Den Ham (O.), tussen Vrooms- hoop en Mariënberg, zijn vanmorgen twee inwoners van deze gemeente gedood en twee gewond, toen het busje waarin zij zaten door een goe derentrein, die op weg was van Al melo naar Mariënberg, werd aangei reden. In het busje zaten vier werknemers van het stratenmakersbedrijf Fa. Wij- nands uit Heinoo. De chauffeur H. J. Mollen (20) en de bijrijder R. Kok (28), beiden uit Vroomshoop (ge meente Den Ham), zijn bij het onge luk om het leven gekomen. Zwaar gewond werden de heren Bruinink en Vos, eveneens afkomstig uit Vroomshoop; zij zijn in het Irenezie- kenhuis in Almelo opgenomen. Het ongeluk bebeurde op een niet- beveiligde overweg. De heren Kok en Vos waren juist van huis afge haald. Zij wonen vlak bij de overweg in de Kolemieentweg, waar het on geluk gebeurde. Het busje, dat in een droge sloot werd geslingerd, is aan de voorzijde zwaar beschadigd. Aan het parlement zal een wetsont werp worden voorgelegd, waarin de regering wordt gemachtigd de gewij zigde ziekte- en invaliditeitswet toe te passen. Het is de tweede keer, sinds de wet op 1 januari van dit jaar van kioht is geworden, dat de tekst ervan wordt gewijzigd. De eerste veranderin gen gingen echter naar de mening van de artsen niet ver genoeg. Het verzet van de artsen tegen de hervorming van de ziekte- en invalidi teitswet w'as gericht tegen een aantal bepalingen, die naar hun mening het medisch beroep aantastten. De artsen werd daarentegen verweten, dat het vooral de nieuwe financiële regelingen waren, die hun niet aanstonden. Het zijn overigens juist de financiële regelingen geweest, waarover het laatst een akkoord kon worden bereikt. Verliouwingsuit verkoop Tientallen werkelijke koop jes horloges, klokken, siera den, cassettes, Juwelier-horloger v. d. WATER Haarlemmerstr 207, Leiden (Advertentie). UNIEK ETENTJE in het oude jachthuis van Koning Willem III. SHASLICK met karaf wijn 6.50 KONINGSHUIS SASSENHEIM 's Woensdags gesloten. (Advertentie) Official dealer Leiden e.o. Kort Galgewater 1416 Leiden Tel 3.33.55 Dit nummer bestaat uit 16 pagina's ZOMERWEER Een langgerekt hogedrukgebied strekt zich uit over het zuidelijke deel van de Oceaan via de Britse eilanden naar Duitsland. Een van de centra in dit hogedrukgebied lag vanochtend boven de Ierse zee. Dit centrum beweegt naar het oosten en zal morgen langzaam ten noorden van ons land voorbijtrekken. In ver band hiermee wordt het morgen zon nig en warm weer bij zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. De kans op de vorming van buien is niet groot. ZON- en MAANSTANDEN 26 Juni: zon op 4.21, onder 21.04; maan op 22.25, onder 5.20. H oogwaterstanden 26 Juni: v.m. 3.55; n.m. 16.20. KORRELTJE Zolang het u goed gaat, zult ge vele vrienden hebben. .(Advertentie) (Ovidius)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1