Eerste gele trui voor Seis PLOEG VAN KEES PELLENAARS NU AL DOOR PECH GETROFFEN WINST VOOR TOM OKKER VERLIES VOOR HAJER VALPARTIJ BRACHT BESLISSING UITSLAGEN en KLASSEMENTEN Krijgt Leiden een Hoofdklasser? DINSDAG 23 JUNI 1964 DE LETDSE COURANT De 23-jarige Edouard Seis, debutant in de Tour de France, heeft op de steil omhoog lopende Avenue Sainte Therese, aan het eind waarvan de finish van de eerste etappe naar Lisieux was ge legen, Jacques Anquetil uit zijn van het vorige jaar daterende gele trui gereden. Fier als een vorst reed de buurman van wereldkampioen drie banden Raymond Ceulemans de laatste 300 meter een paar lengten voor de wanhopig vechtende achtervolgers uit, die de triomf en de kussen van een Normandische schone aan de kleine Vlaming moesten laten. Als een verrassing kwam de zege van Seis bepaald niet. Want in het begin van het seizoen won hij zowel de eerste als de laatste rit van de voorjaars-klassieker ParijsNice, waarna hij enkele maanden later in de eerste etappe van de Spaanse Vuelta de leiderstrui veroverde. Een grotere surprise was de tweede plaats van de Brit Michael Wright, die de rappe spurters Beheyt, Bocklandt, Altig, De Roo en Jan Janssen achter zich hield. Deze gretige en snelle pistiers hadden zich in de laatste kilometers van n weinig ener verende etappe naar voren gewerkt, maar zij moesten het afleggen tegen de kracht van de nieuwelingen Seis en Wright. Uitlopertjes Wellicht zou de uitslag er geheel anders hebben uitgezien als niet een paar kilometer voor de eindstreep een massale valpartij een regelmatig ver loop van de slotfase in de weg had gestaan. Het was al in de straten van Lisieux, dat Rik van Looy bij het positie kiezen het achterwiel van Henk Nijdam raakte. Nijdam kon doorfietsen maar Van Looy smakte tegen de straatstenen en een groot aantal renners ging over hem heen, onder wie Jacques Anquetil, Jo de Haan en Rik Wouters. leverden geen scheiding op. De eer- tagne en Normand'"? geen sprake. De ste was voor Poulidor, op de tweede „vlucht" van Lefe vre in het begin top was Rik van Looy het eerst bo- was alleen maar bedoeld om twee ven. In deze chaos ontsnapten de 37 vette premies van elk 500 nieuwe renners, die met een voorsprong van franken van de Bretonse melkindus- 20 seconden op vrijwel de gehele rest trie in het 31 km na de start gelegen op de finish afstormden. Onder hen viAre op te strijken. Overigens werd was niet één lid van de ploeg van het de Breton Joseph Groussard, die Kees Pellenaars, die op deze dag wel daar de volle buit incasseerde, bijzonder door pech werd getroffen. Daarna was er rust tot de ravitail- Van zijn rood-witte eskadron kwa- lering in Gorron (78 km). Domme- men Henk Nijdam, Kees Haast, Piet lend naderde de karavaan de grens noni Beheydt, Robert Cazala en Josef van Est en Piet Damen met of kort van Normandië, gemarkeerd met een Groussard om het heft in handen te achter de grote groep binnen. Daar- echt wachthuisje vol „Noormannen" nemen. Maar die krachtpatserij werd na volgden de teleurgestelde R«k compleet met gehoornde helmen en uiteraard door het peloton onder lei- Wouters en de op de laatste helhg gewapend met scherpe spiesen. Daar din* van de Kapha's van Jacques met een onwillig versnellingsappa- laaide het vuur weer even op toen Anquetil niet geduld, raat worstelende Van Espen, vervol- Leo Proost en Fons Steuten aan de Toen daarna ook de pogingen van gens Jo de Haan, waarna ook André haal gingen. Maar evenals alle ande- Anglade en Van Tongerloo bij wie van Aert. Jacques van de Klundert, re nog volgende vluchtelingen be- zich ondanks zijn verwonding Cees Leo van Dongen en als aller-laatste reikten zij een voorsprong van niet Haast voegde en later van Adorni en een totaal leeggereden Fons Steuten meer dan 100 meter. Mattio om een beslissing te forceren De twee cotes in het parcours, de in de kiem werden gesmoord, reken- cote de la Raterie en de cote de Pont de iedereen op een massale eindspurt d'Ouilly - beide onbetekenende klim- van meer dan honderd renners. Maar metjes die als vierde categorie mee- ja, dan komt er zo'n ongelukkige val- tellen voor het bergklassement partij die alles in de war stuurt. De pechvogels Geen winnaar in de Smoke-Tour Jan Janssen, Rik van Looy en Poulidor waren de favorieten van onze deelnemers aan de Smoke- Tour. Geen enkele inzender had gedacht aan het 23-jarige Belgi sche debutantje Edouard Seis. Geen winnaar dus in de Smoke- Tour. Het aantal deelnemers voor de eerste etappe is bijzonder groot geweest. Er zijn zelfs le zers geweest, die een heel voor raadje winnaars op ons bureau deponeerden. Het is natuurlijk 'n mogelijkheid, maar men zit met het risico, dat een renner, waar op men enige tijd van tevoren heeft „gegokt" uitvalt voor de bewuste etappedag. Geen win naar, maar we blijven doorgaan. U weet nog hoe U het moet doen? laat ons weten, wie de volgen de dag de etappe gaat winnen. Raadt U goed, dan maakt U kans op een doos sigaretten van vijf tig stuks. Zijn er meer goede in zendingen dan beslist het lot. Dit is de Belg Edouard Seis, die winnaar is geworden van de eerste etappe van de Ronde van Frankrijk, welke maandag is verreden over 215 kilo meter tussen Rennes en Lisieux in Bretagne. Tussen deze twee bergjes in was de karavaan wel even opgeschrikt door een brutale poging van onder meer Rudi Altig, Rik van Looy, Be- EERSTE RONDE VAN WIMBLEDON binnendruppelden. Kees Haast in observatie Het humeur van Kees Pellenaars was beneden het nulpunt. Zijn grote favoriet, Kees Haast immers moest onmiddellijk na aankomst naar een ziekenhuis worden overgebracht. De kleine Brabander was na ruim 150 km door een fout van een volgauto ten val gekomen en had een pijnlij ke kniewond opgelopen. Het manne ke uit Rijsbergen was ondanks de pijn weer op zijn fiets gestapt en had de resterende 60 km dapper uitge reden. Bij het onderzoek in het hos pitaal bleek dat Haast een diepe vleeswond had opgelopen, die er niet 1 Seis (België, Naeye), 216 km in 5 u. zo erg uitzag. Toen de Brabander 14 min. 57 sec. (met bon. 5.13.57); 2 was behandeld viel hij echter flauw. Wright (GB, De Kimpe) met bon. eeEIste etappe renner was voor de Belg Van Looy. Ook zijn verdere deelname is nog onzeker. DAGPLOEGENKLASSEMENT 1 De Kimpe (Wright, Beheyt en G. Desmet) 15 u. 44 min. 51 sec.; 2 Ge- miniani; 3 Naeye; 4 Remy; 5 De Muer; 6 Langarica; 7 Pezzi, allen 15.44.51. Op 1.000: 12 en laatste Pellenaars (Nijdam, Damen en Van Est). BERGKLASSEMENT De artsen besloten hem iot dinsdag- 5.14^27; 3 Beheyt (B, De Kimpe); 4 _r ochtend in observatie te houden. Dan Bockland (B, Driessens); 5 Altig 1 ouliaor en Van Looy 3 p.; 3 No- ook pas zal beslist worden of Haast (Did, Geminiani); 6 De Roo (Gemi- s en Jlmenez 2P'. 5 Anglade en verder mag rijden. niani); 7 Janssen (DeMuer); 8 Grac- AaC(?one 1 P- zyk (Fr, Remy); 9 Melckenbeek (B, Magne); 10 Daems (B, Plaud). Op 20 sec.: 40 Nijdam (Pellenaars), 42 Geldermans (Geminiani); 52 Zil- In het hotel van de Televizieren verberg (Driessens), Damen en Van Est (Pellenaars) Op 42 sec.: 99 Haast (Pellenaars). Op 1.39: 111 Wouters. Op 1.54: Van missen. Vergeten was de pech van Espen. Op 1.59: 115 De Haan. Op 2.58: Van Dongen, die door een lekke band 120. Van Aert. Op 3.31: 121 Steuten. achter was geraakt, vergeten ook de ellende van Fons Steuten, die in het Cees Haast werd na 160 km door begin van de etappe nota bene als een volgauto aangereden en na aan- eerste Nederlander bij een van de komst te Lisieux in een ziekenauto vele mislukte ontsnappingen had ge- opgenomen ter observatie. Pas van- zeten, maar later ver was achterge- daag zal voor de s tart van de twee- raakt. Aan tafel werd bijna geen de etappe beslist worden of hij de woord gesproken. De Televizieren Tour mag voortzetten. Stemming mineur heerste na deze mededeling een ge drukte stemming. Immers niemand wil graag de opgewekte Brabander De premie voor de onfortuinlijkste C een geschiedenis Ontdaan van alle franje van de valpartijen leverde deze etappe van Rennes naar Lisieux overigens wei nig stof tot praten op. Zelden had een eerste rit van de Tour de France zo'n saai verloop. Van werkelijke strijd was gedurende deze 216 km door het golvende landschap van Bre- Astroloog ziet Anquetil uitvallen Een astroloog, die na de dood van president Kennedy voorspeld te hebben, een zekere vermaard heid bezit, heeft voor viervoudig tourwinnaar Jacques Anquetil 'n minder prettige mededeling. Vol gens zijn voorspellingen exclu sief voor een bekend weekblad op papier gezet, haalt de Norman- diër dit maal Parijs niet en wordt Frederlco Bahamontes in het Pare des Princes op 14 juli als groot triomfator gehuldigd. Zelfs de dag, waarop Anquetil de strijd zal moeten staken staat voor de „ziener" al vast: maandag 6 Juli. In de veertiende etappe van An dorra naar Toulouse, welke voor die dag op het programma staat, is dus voor Anquetil meer nog dan anders voorzichtigheid ge boden. Men kan immers nooit weten •Wv» - 4B Maandag zijn de tenniskampioenschappen op Wimbledon begonnen. Op de foto onze landgenoot Tom Okker tijdens zijn partij tegen de Zuid- Afrikaan F. D. McMillian. Niet geheel zonder spanning heeft het publiek, dat op deze eerste win derige en bewolkte Wimbledondag nog niet voor volle tribunes zorgde, het moment afgewacht waarop de namen voor de openingspartij van 't centre court op het scorebord ver schenen. Het werden volgens 't pro gramma inderdaad die van „gele trui drager" Chuck McKinley en Terrie Ryan. Enkele uren tevoren pas had den de hoogmogende heren van het Wimbledon wedstrijdcomité besloten de titelhouder toe te laten. De Sunday Times, een der groot ste bladen van Londen, had aange kondigd de volgende zondag met 'n groot artikel van de hand van de 26-jarige Amerikaan te zullen ver schijnen. De reglementen van de All England Club laten dit echter niet toe, tenzij er reden bestaat voor een speciale dispensatie. Jaroslav Drobny, ex-Tsjech, ex- Egyptenaar en ex-Wimbledon-kam- pioen, moest zich als deelnemer la ten schrappen omdat hij voor de Evening Standard zal schrijven. Mc Kinley heeft voorlopig de speciale dispensatie gekregen met de toevoe ging dat na het verschijnen van het artikel een nadere beslissing zal vol gen. GESTAAKT Tom Okker heeft tegen Frew Mac- millan nog even flink moeten aan pakken voordat de Zuidafrikaan, die hem afgelopen winter in Bloemfon tein had verslagen, de strijd staakte. Macmillan, getooid met 'n grote witte pet, kreeg last van een beenblessure, die hij kortgeleden opliep en bij de stand 6-3 5-7 6-3 3-2 in het voordeel van de 19-jarige Haarlemmer gaf hij de pijp aan Maarten. Hoewel Mac millan al vanaf de eerste slag moei lijk liep en zich in zijn bewegingen duidelijk spaarde, had Okker toch ook zelf zijn verdiensten in deze over winning. In de tweede set had hij zwakke momenten en liet hij zich het lage tempo van zijn tegenstander opdrin gen. Driemaal verloor hij zijn ser- vice, weinig geconcentreerd spelend. Zo kwam hij na een doorbraak van 2-1 op 2-5 achter en verloor de set tenslotte met 5-7. De derde set bracht het herstel en terwijl Macmillan op de base-line zijn krachten spaarde, speelde Tom Okker zijn eigen spel. Hij doorbrak de service van Macmil lan tweemaal en won met 6-3. In de vierde set begon de Zuid- Afrikaan met de service van de Ne derlander te winnen maar kwam t-N GOEDE MORGEN! Het zware decorum van 's we relds grootste tennistoernooi, dat maandag op Wimbledon in Londen is begonnen, werd op de openingsdag lelijk aangetast toen een van de lijnrechters in slaap viel. Het gebeurde tegen het ein de van de partij tussen de Z.- Afrikaan Abe Segal en de Ame rikaan Clark Graebner. De Amerikaan sloeg een bal ruim buiten de zijlijn en omdat daar mee de partij beslist werd, lie pen beide spelers naar het net om elkaar de hand te schud den. Voordat Segal echter bij het net kwam realiseerde hij zich dat hij de lijnrechter, me vrouw Caves-Brown, niet 't be kende „out" had horen roepen, hetgeen ook onmogelijk bleek, omdat zij vast in slaap was. Ondanks het gelach van het vrij talrijke publiek schrok me vrouw Caves niet wakker. Een ballenjongen moest haar weer in de werkelijkheid brengen. weer snel op 2-2 en toen Okker nu heer en meester op het gras, met 'n serie goede passings langs de lijnen met 3-2 voorkwam, hinkte Macmil lan naar de scheidsrechtersstoel om de umpire, na een „sorry Tom" tegen zijn rivaal, te vertellen, dat hij niet in staat was verder te spelen. Tom Okker komt in de tweede ronde te gen de Rus Metreveli, die in vier sets de Argentijn Soriano versloeg. Metreveli staat zoals trouwens alle Russen bekend als een rede lijk sterk speler met een grote vast heid en een goede conditie. Okker zal alleen een kans tegen hem heb ben met sterk gevarieerd spel. MOPPEREND Voor Jan Hajer, onze tweede verte genwoordiger in het enkelspel, was de eerst dag ook de laatste. De Equa- doriaan Zuleta, die hem met 6-4 6-4 6-2 versloeg, trok aan de andere kant van het net een ondoordringbare muur voor de Nederlander op. Hij liep met de souplesse van de natuur mens, sloeg elke bal uit elke stand terug, was slim en had in zijn slagen geen enkel zwak punt. Neen, een schande is het niet om van deze spe ler te verliezen. Maar toch heeft Ha jer voor een groot deel ook zichzelf verslagen. Hij concentreerde zich moeilijk en zijn anders zo sterke service was in deze partij, die zich bij ondergaande zon op baan vijftien afspeelde een matig wapen. De meeste service-pun ten won Hajer nog op zijn effect volle tweede opslag. Teveel dubbele fouten, te veel gemiste smashes en volleys en te veel slordig geslagen backhands waren de negatieve pun ten in zijn spel tégen deze donkere Zuid-Amerikaan, die maar heel wei nig fouten maakte. Slechts tweemaal kon Hajer een service-doorbraak for ceren; Zuleta deed dat zesmaal. In de derde set leek het er even op dat Hajer zich zou herstellen. Met sterk spel kwam hij binnen enkele minu ten op 2-0. Maar verloor toen drie maal achtereen zijn service. Het spel van de Nederlander was te schema tisch om de katachtige Zuleta op het verkeerde been te krijgen. Met on beheerste slagen en mopperend op zichzelf ging Jan Hajer naar 'n snelle nederlaag. Lachertjes uit het grootste spektakel Langer dan een van de andere renners stond de Fransman Robert Cazala maan dagmorgen voor de start in Ren nes te praten met de bisschop van. die stad. Het gesprek tussen de hoogwaardigheidsbekleder en de Mercier-coureur intrigeerde in het bijzonder enkele Franse journalisten. „Wat is er aan de hand Robert?" vroegen zij bij de eerste gelegenheid. Een antwoord kregen ze niet. Cazala draaide zich slechts om en wees demon stratief naar zjjn rugnummer: 13. Zou hij misschien bijgelovig zijn? TOMMY SIMPSON is zeer in trek bij journalisten en foto grafen. De Brit is altijd bereid te poseren voor een exclusief plaatje en zet daarvoor desnoods de vreemdste hoofddeksels op Nu heeft hij meegedeeld, dat hij binnen niet al te lange tijd in de adelstand zal worden verheven en de titel „sir" zal mogen voe ren. „Maar om voorgedragen te worden moet ik eerst de Tour de France winnen en dus ga ik maar eens met Anquetil praten", aldus de laconieke Brit. De uitslagen zijn: McKinley (VS)-Ryan (Z-A) 6-2 6-1 6-3, Emmerson (Austr.)-Dell (VS) 6-3 6-1 6-0, Knight (G-B)-Müls (G-B) 6-1 6-2 6-4, Lejus (Rusl.)-Fox (VS) 6-3 6-3 6-2, Palafox (Mex.)-Crump (G-B) 6-2 3-6 6-3 6-4, Metre vel (Rus land)-Soriano (Arg.) 6-3 3-6 6-1 6-4, Ulrich (Den.)-Matthews (G-B) 6-2 6-2 6-8 6-2, Bey (Rhod.)-Hillebrand (Austr.) 3-6 2-6 11-9 6-3 6-3, Kuhnke (Did.)-Wilson (G-B) 6-4 6-4 1-6 6-2, Diepraam (Z-A)-Applewhaite (G-B) 6-4 6-3 8-6, Segal (Z-A)-Graebner (VS) 6-2 7-5 6-2, Darmon (Fr.)-Le- clercq (Fr.) 6-1 6-3 6-1, Hewitt Austr.)-Majoli (It.) 6-0 6-2 6-0, Stol- le (Austr.)-Newcombe (Austr.) 8-6 7-5 6-3, Pietrangeli (It.)-Bowrey (Austr.) 6-3 4-6 9-7 7-5, Sangster (G-B)-Nyssonen (Finl.) 6-4 6-4 6-4, Milligan (Austr.)-Stuck (Did.) 8-6 6-4 6-3, Santana (Sp.)-Lall (Ind.) 6-2 2-6 6-3 7-5, Drysdale (Z-A)-Buchholz (VS) 6-2 6-4 6-3, Bungert (Dld.)- Moore (Z-A) 8-6 7-5 1-6 3-6 6-2, Osu- na (Mex.)-Nagler (VS) -4 6-4 6-4, Fernandez (Braz.)-Barclay (Fr.) 7-5 6-4 6-1, Ulrich (Den.)-Pasarell (VS) 7-9 9-11 6-4 9-7 8-6, Fletcher (Austr.)- Jasvorsky (Tsj.) 7-5 6-2 6-4, Howe (Austr.)-Bresson (Fr.) 6-1 6-4 9-7. Dezer dagen is de indeling van de competitie 1964-1965 van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond bekend ge worden. Philidor en LSG zijn beide ingedeeld in de eerste klasse A, die uit de volgende teams bestaat: 1 DD II (Den Haag); 2 Moerwijk (Den Haag); 3 LSG; 4 Spangen (Rotterdam); 5 HCSV (Den Haag); 6 Charlois (Rotter dam); 7 Rotterdam n en 8 Philidor. LSG U is terechtgekomen in de tweede klasse B, bestaande uit WV (Alkmaar), WGM (Adam), LSG H, DSC (Delft). Het Oosten (Haarlem). RSC (Den Haag) RLAC (Den Haag en Kijk Uit (IJmui- den). Voor de standaardteams van LSG en Philidor komt deze indeling beslist niet ongunstig uit. Beide teams hebben de laatste twee jaar bewezen aan de top van de eerste klasse te zitten en zonder al te hard van stapel te lopen, mogen we toch zonder overdrijving stellen, dat de kansen op een Leids kampioen schap en de daaraan verbonden auto matische promotie naar de hoofdklasse reëel lijken. Op papier lijken namelijk DD II, Moerwijk. Charlois en Rotter dam II beslist niet bijzonder sterk en de strijd om de bezetting van de top- plaatsen zal naar alle waarschijnlijk heid gaan tussen de overige vier teams. Verder is het toch ook wel aantrekke lijk, dat de grote Leidse derby weer plaats zal vinden (in de vijfde ronde), hoewel aan de andere kant een ge scheiden indeling twee kansen op de hoofdklasse zou hebben geschapen. Ten slotte zal met name LSG. dat de laatste jaren nog al eens forse reizen moest ma ken (Groningen!) voldaan zijn over de ze Zuidhollandse groepering. Het geven van een verantwoorde prognose voor LSG II Is wat moeilij ker, aangezien hier de krachten van de aanstaande tegenstanders minder be kend z(Jn. Misschien dat LSG n de hinderlijke traditie, die wil, dat het derde Leidse KNSB-team slechts een enkel jaar in de landelijke bond uit komt en dan degradeert, kan doorbre ken.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9