20 Kilometer (kruip)auto loopt op laatste wielen Hoge onderscheidingen voor J. A. Middelhuis VERMIST MEISJE UIT ELST TERECHT Helikopter als reddende engel boven het strand Eén dode bij ruzies in Rotterdam Oudste mannelijke Nederlander (104) naar Zwitserland met vakantie WILDE STAKING BIJ N.K.F. Uit Gronings asiel ontsnapte verpleegde door politie gepakt PINSDAG 23 JUNI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 jonge, belegen, oude Edammer of Goudse Minister: volgend jaar van de weg af De kruipauto's hebben in Nederland hun langste tijd gehad. Einde dit jaar zal een maatregel worden afgekondigd, die na een be paalde overgangstijd volgend jaar van kracht zal worden, waarbij de 20 km. auto's van de weg worden gebannen. Dit is ons bevestigd door het ministerie van Verkeer en Waterstaat, naar aanleiding van een bericht in het ANWB-orgaan Verkeerstechniek. De maat regel tegen de 20 km. auto's wordt gelijktijdig genomen met de in voering van het nieuwe wegenverkeersreglement zoals dat door prof. Belinfante is herzien. Op een bijeenkomst van het N.K.V. in Utrecht heeft Z. E. Bernard kardinaal Alfrink aan de scheidende voor- zitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond, de heer J. A. Middelhuis, de versierselen uitgereikt beho rende bij de Pauselijke onderscheiding van Commandeur in de orde van St. Sylvester (foto). In het midden mevrouw Middelhuis. De heer Middelhuis droeg het voorzitterschap over aan de heer P. J. J. Mertens. De scheidende voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakver bond, de heer J. A. Middelhuis, heeft gistermiddag op een buiten gewone verbondsvergadering van het N.K.V. te Utrecht tweemaal het hoofd moeten buigen voor een lintje. Behalve de versierselen van het commandeurschap in de Orde van Oranje Nassau, die hem door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp werden omgehangen, kreeg hij van B. kardinaal Al frink de versierselen die behoren bij het commandeursschap in de Orde van de Heilige Sylvester. Paus Paulus heeft met deze laatste onderscheiding de verdiensten van de heer Middelhuis voor de katholieke vakbeweging in Nederland willen erkennen. Pauselijke waardering Kardinaal Alfrink zei in zijn rede, dat een noodzaak van het hebben van een eigen katholieke sociale organi satie niet tot de geloofsleer van de kerk behoort. Over de nuttigheid er van mag iedere katholiek denken wat hij wil. Het patroon van het Neder landse katholieke organisatieleven is in bepaalde Nederlandse historische omstandigheden gegroeid, aldus de kardinaal, en dit patroon heeft goed gewerkt. Een nieuwe tijd met een wezenlijk veranderde situatie zal het gaan van een nieuwe koers kunnen aanbevelen, maar dan zal men zich moeten realiseren, waarom men die koers kiest en men zal zich moeten realiseren dat het een groot risico zou zijii verborgenheden van het ver leden zomaar prijs te geven. „Als katholieke organisatieverban- den alleen maar als pressure-groups functioneren is dat zonder meer uit den boze", aldus de kardinaal, „maar bij de katholieke organisaties gaat. het uiteindelijk ook om een positieve beinvloeding". Hij betoogde dat ka tholieke organisaties in een bepaald opzicht ook een stuk zielzorg verte genwoordigen en dat de kerk daar om in dit soort verbanden bijzonder geinteresseerd is. „Deze verbanden", zo zei kardinaal Alfrink, tenslotte, „kunnen hun predicaat „katholiek" alleen maar waar maken, als zij dit pastorale element waar kunnen ma ken". Commandeur in Orde van Oranje-TSassau Minister Veldkamp sprak namens de regering zijn grote waardering uit voor de persoon en voor het werk van de heer Middelhuis. „In de afge lopen vijftig jaar heeft de arbeid rechtsgelijkheid gekregen", zo zei hij, „en aan die ontwikkeling heeft de heer Middelhuis in grote mate bijge dragen". De heer J. van Eibergen, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakver bond, bood de scheidende NKV-voor- zitter namens het NVV en het CNV een enveloppe met inhoud aan. Hij verklaarde dat de drie vakcentrales elkaar nodig hebben en dat de heer Middelhuis in het contact tussen hen het constructieve element was. NVV en CNV zullen de nieuwe NKV-voor- zitter, de heer P. J. J. Mertens, al hun vertrouwen geven omdat zij we ten wat hij op verschillende terrei nen waard is. De heer Middelhuis werd voorts toegesproken door drs. J. W. de Pous, voorzitter van de Sociaal-Economi sche Raad, ir. J. Bosma, voorzitter van de Stichting van den Arbeid en van het Centraal Sociaal Werkge versverbond, en prof. dr. A. H. M. Albregts, voorzitter van de Katho lieke Raad van Overleg voor Sociaal Economische Aangelegenheden. De afscheidsbijeenkomst werd ook bijgewoond door drs. P. C. W. M. Bogaers, minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid, dr. J. de Meijer, staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. F. J. E. M. van Thiel, voorzitter van de Tweede Kamer en mr. J. A. Jonk man, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten Generaal. Het zestienjarig meisje W. H., dat enige dagen werd vermist is door de politie te Delft aangehouden en op transport gesteld. Zij was enige da gen geleden al gesignaleerd bij de Delftse groentenveiling en werd gis teren op de Brasserskade aangetrof fen. Vermoedelijk is het meisje, dat als zwerflustig bekend stond, met een groentenexpeditieauto van de Delftse veiling vandaan heen en terug naar Duitsland gelift. Het meisje zwijgt hierover echter, zodat de politie hier omtrent geen zekerheid heeft. VERHOGING JAARWEDDE HAAGSE WETHOUDERS De gemeenteraad van Den Haag heeft burgemeester Kolfschoten ge machtigd aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland te laten weten, dat de raad van oordeel is, dat de wedde van de wethouders met ingang van 1 januari op 32.000 per jaar dient te worden gesteld. Met ingang van zondag aanstaande zal weer een helikopter langs een deel van het Nederlandse strand gaan vliegen om als een reddende engel op in gevaar verkerende badgasten te letten. De vluchten zullen, voor lopig uitsluitend op zondagen, even tueel ook op zaterdagen, uitgevoerd worden door een Alouette II van de luchtvaartmaatschappij SchreinerA- Schreiner Airways luchtvaartmaat schappij, die voor deze hulpverlening nauw overleg heeft gepleegd met de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen (KN- BRD) in Haarlem. De Alouette II zal uitgerust wor den met onder meer een aantal red dingsboeien, die bij de drenkelingen in zee uitgegooid kunnen worden. De Kon. Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen en Schreiner Air ways overwegen momenteel om de helikopter van een mobilofoon te voorzien, waardoor een snellere com municatie met de reddingsbrigade op het strand mogelijk zal worden. De afdeling Waterstaatsrecht van het ministerie is druk bezig een slui tende formule te vinden tegen de 20 km auto's. De moeilijkheid is name lijk dat men onder de komende maat regel de „ijzeren hondekarren" van melkboeren e.d. niet wil laten lijden. Evenmin kan het landbouwverkeer, waarvoor de 20 km bepaling in het leven werd geroepen, worden aange tast. DUIZENDEN De 20 km auto rijdt in een aantal van enkele duizenden over de Ne derlandse wegen. Het begin werd ge maakt door de Groningse auto-impor teur Gremi die door het afstellen van een normale personenauto tot een topsnelheid van 20 km 'n invali de klant, die nooit zijn rijbewijs had kunnen halen aan een droog ver voermiddel hielp. Deze ingreep werd snel nagevolgd door tal van andere invaliden en ou den van dagen. Maar daarbij bleef het niet. KLACHTEN Sommige afstellingen waren deug delijk, andere echter lieten snelhe den tot 80 km zonder meer toe. Prins Bernhard pleit voor behoud walvissen Prins Bernhard heeft als president van het World Wild Life Fund gis teren een telegram gezonden naar de in Sandefjord (Noorwegen) be gonnen conferentie over de walvis vaart. Daarin doet de prins-president een dringend beroep op de confe rentie de vangst van walvissen ten sterkste te doen beperken daar thans minstens twee soorten, n.l. de blau we vinvis en de buitrug, op uitster ven staan. Tevens vraagt prins Bernhard een doeltreffender controle op de nale ving van de overeenkomst met be- Advertentie) trekking tot de vangstquota! De omvang die het verschijnsel kruipauto nam, droeg bij tot een groeiende klachtenstroom bij de ver- keersbonden, wier leden vaak op het nippertje een botsing met een krui per hadden weten te voorkomen. Omdat uitwendig bijna niets aan de auto te zien is - het 20 km bord is niet verplicht - ziet men ze vaak voor echte auto's met bijbehorende snelheid aan en zit men er in een ongedacht korte tijd boven op. KRAS Het ministerie gaf ons te kennen dat het de bedoeling is de kruipauto's helemaal van de weg te verwijderen. Een van de firmanten van de Gre mi zei ons zich een dergelijke kras se maatregel moeilijk te kunnen in denken gezien het grote aantal inva liden en bejaarden dat gedupeerd zou worden. In Zevenaar woont de oudste man nelijke inwoner van Nederland, die heden 104 jaar is geworden: oud-no taris J. H. O. Hazewinkel. Hij ver trekt donderdag (voor de veertiende maal) met vakantie naar Zwitser land. De heer Hazewinkel is in Borger (Dr.) geboren, werd eind 1895 notaris in Veendam en in februari 1896 no taris in Zevenaar. Hij vervulde zijn notariaat tot zijn 86e jaar (eind 1946). De heer Hazewinkel is vitaal, al is zijn gezichtsvermogen slecht. Hij gaat zondags nog regelmatig naar de kerk. Op een bijeenkomst van het N.K.V. in Utrecht heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid dr. G. M. J. Veldkamp, maandagmid dag aan de scheidende voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakver bond, de heer J. A. Middelhuis, de versierselen uitgereikt behorende bij de hem door de koningin bij bevordering verleende onderscheiding van Commandeur in de Orde van Oranje Nassau (foto). De heer Middelhuis droeg het voorzitterschap van het N.K.V. over aan de heer P. J. J. Mertens. Maandagmorgen vroeg heeft een Rotterdamse taxichauffeur, rijdende langs de Waalhaven, een man over reden die op de weg lag. Toen men hem naar het Dijkzichtziekenhuis had vervoerd kon slechts zijn dood wor den vastgesteld. Het bleek de 22-ja rige F. Hartl uit Kiel te zijn, opva rende van het ms „Birte Hugo Stin- nes". Een onderzoek wees uit dat de man met drie andere opvarenden van het schip in een café was geweest, daar met hen ruzie had gekregen en in de omgeving van het schip was neergeslagen en getrapt. Deze drie mannen zijn nu gearresteerd en ga ven toe Hartl, die nog al zwaar was mishandeld, op de rijweg te hebben laten liggen. De vraag waar de politie nu voor staat is, stierf de 22-jarige Duitser als gevolg van de mishandeling of doordat hij werd overreden? Sectie zal dit moeten uitwijzen. De drie ge arresteerde vechtersbazen zijn de 30- jarige Walter M. uit Essen, de 21-ja- rige Werner Anton Karl H. uit Ham burg en de 18-jarige Gemot B. uit Bahnheim. WEERSPANNIG Eerder op de avond had een weer spannige passagier van tramlijn 16 de conducteur en de bestuurder van de tram neergeslagen omdat hem verboden werd een wandelwagentje mee te nemen in de tram. Toen hij verwijderd zou worden en het tram personeel de politie wilde waarschu wen sloeg hij er op los. Het is de 30- jarige kantoorbediende S. W. A., die gistermorgen op kantoor verstek moest laten gaan omdat hij in de cel zit. IN ELKAAR GEZAKT Zatedagavond ontstond in een café ruzie en een veohtpartij met gevolg dat een 27-jarige loswerkman, R. B., bewusteloos naar het Dijkzichtzie kenhuis moest worden vervoerd, waarvoor de 26-jarige kellner L. J. V. werd aangehouden en opgesloten. Een paar uur later zakte de 20-ja- rige M. C. V. K. in een tram in el kaar. Hij bleek ook te hebben mee- fevochten en is voorlopig in het lijkzichtziekenhuis opgenomen. Ondanks de mededeling van de directie, dat zij zich als ontslagen konden beschouwen, als zij niet aan het werk gingen, hebben 58 perso neelsleden van de N.V. Nederlandse Kabelfabrieken te Delft gisteren de arbeid niet hervat. De arbeiders, die werkzaam waren in de afdeling draadtrekkerij, waren vrijdag j.l. een wilde staking begonnen. Zij eis ten voor iedereen op de afdeling een gelijke toeslag, verhoging van het ta- riefloon van 30 tot 35 procent en toepassing van de differentiatietoe slag van vier procent. De directie liet hun weten, dat hun gratificatie ten bedrage van ongeveer driehonderd gulden zal worden inge houden en zegden hun ontslag toe als zij het werk niet zouden hebben hervat. Niettegenstaande het feit, dat de staking als wild wordt beschouwd, heeft de directie gistermiddag de vertegenwoordigers van de drie er kende vakbonden voor een bespre king ontvangen. Van het resultaat hiervan zal afhangen welke maatre gelen verder worden genomen. Negen mensen zijn om het le ven gekomen en zeven gewond door dat een vrachtauto nabij Bandoeng in een dal stortte. Op de oude kunst- en antiek beurs in het Prinsenhof te Delft kwam gisteren, de 20.000ste bezoeker. De gelukkigen, de heer en mevrouw Janssen, werden ontvangen door de organisator van de beurs, de heer Marcel B. Keezer, en kregen als aan denken een antieke munt. De op 19 juni aan zijn begeleider ontsnapte 27-jarige M. O. uit Zalk, gemeente IJsselmuiden, is gisteravond door de rijkspolitie te Vollenhoven aangehouden. De man is op transport gesteld naar het Rijksasyl voor psy chopaten „dr. S. van Mesdag" te Gro ningen, waar hij werd verpleegd. O. nam de vlucht toen hij terugkeerde van een dag verlof thuis. Hij was ter beschikking van de regering ge steld wegens diefstal en feitelijke aanranding. O. is ook al eens uitgebroken. Hij kon toen in Dalfsen weer worden gearresteerd. Ditmaal werd hij ge pakt bij, een controle van een bus in de buurt van Vollenhoven, nadat hij eerder in Staphorst was gesigna leerd. De man had bij een rijwielhan delaar in de omgeving van Vollen- hove een nieuwe fiets gestald, die hij onderweg had gestolen. Oua-notaris 3. H. O. Hazewinkel uit Zevenaar viert vandaag 23 juni zijn 104de verjaardag. Hij is de oudste man in Nederland. De heer Hazewinkel verkeert nog in 'n goede gezondheid. OP 1 JUNI 1.715.220 TELEVISIE TOESTELLEN Op 1 juni j.l. waren bij de Dienst Luister- en Kijkgelden 1.715.220 te levisietoestellen aangegeven tegen 1.699.471 per 1 mei (t/m 19 juni 1.726.047). Er waren op 1 juni 2.657.361 geregistréerde radiotoestellen te gen 2.658.561 op 1 mei j.l. Het aantal aansluitingen op de Draadomroep bedroeg op 1 juni 457.474 tegen 458.720 op 1 mei j.l. Premier Nikita Chroesjtsjow tijdens een ontvangst door de Zweedse koning Gustaaf Adolf en koningin Louise in Stockholm.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7