Zoeterwoude bouwt nieuw type goedkope woning Drumbandwedstrijd van R.K. Zuid hollandse Bond van muziekgezelschappen Mr. Klaasesz pleit voor invoering Engels collegezaal De Nerveuze Nerviërs VULCANO DINSDAG 23 JUNI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA Tussenvorm van Bogaerswoning en woningwetwoning Tenslotte bestaat er voor de eigenaar nog een mogelijkheid tot een thermisch betere beveiliging voor zo'n zelfde be drag méér. door het aanbrengen van een dubbele glaswand in de brede voor kamerramen. Deskundigen zeggen, dat deze bijbetaling door besparingen op 't brandstofverbruik er binnen enkele ja ren „uit" is. Verdieping Op de bovenverdieping zijn drie slaap kamers geprojecteerd. Een met 'n vloer oppervlak van 11 m2 voor het ouder paar, een kamer van 7,9 m2 vloeropper vlak en een derde kamer van 4,9 m2. De drie kamers komen uit op een overloop, die verder toegang geeft tot een douche cel van 2,20 bij 1 meter, die bovendien voorzien is van een vaste wastafel. De huizen worden gebouwd met een schuine kap, waaronder een vliering met een nuttige vlo ruimte van pl.m. 18 m2 voor berging. Die vliering is via een trapladder naar een luik van 1 bij 2 meter vanaf de overloop te bereiken. Verder komt bij elke woning een houten schuurtje van 2>/i bij 31/» meter. Voor het huis is een tuintje van vier meter diepte, achter de woning nog grond met een diepte van pl.m. 10 meter, inclusief een anderhalve meter brede brandgang. Geen Bogaerswoning Met voldoening en gepaste trots ver telde de heer Van den Broek ons, dat men op 't departement enthousiast was over zijn ontwerp. Op zijn vraag, wat de beslissing zou zij op eventuele meer dere aanvragen om goedkeuring voor de bouw werd gezegd zonder natuur lijk vooruit te lopen op een definitieve beslissing dat dit zeker niet bij voor baat „neen" zou zijn. Hoewel hier in de eerste instantie"is uitgegaan van het principe „Bogaers", is het toch geen Bogaerswoning gewor den, omdat de woonmogelijkheid veel groter is. Het type kan beschouwd wor den als een tussenvorm, die voor 16.000 op de markt komt. (Intussen is voor de eigenlijke Bogaerswoning door de minister dezelfde prijs vastgesteld). Verwacht mag worden dat de vijf wo ningen vóór de komende winter kunnen worden betrokken. Waarmee dan wel licht bij Zoeterwoude een zekere mate van victorie in de woningbouw zou kunnen beginnen. ligtvoet Uit een winkel in Glasgow, Schotland, is in het weekeinde voor een waarde van naar schatting een miljoen gulden aan edelstenen gesto len door inbrekers die waarschijnlijk van nagemaakte sleutels gebruik heb ben gemaakt nadat het alarmsysteem onklaar was gemaakt. Aetherklanken Ministerie bleek enthousiast Dezer dagen is aan de Korte Miening te Zoeterwoude door wethouder P. van Hofwegen de eerste paal geslagen van een vijftal woningen. Wij hebben van dit gebeuren reeds in het kort melding gemaakt. Elke dag worden er hier en overal eerste palen geslagen; dat is dus niets bijzonders, maar in Zoeterwoude be tekende het een begin van een experi ment, dat waard is eens meer op de keper te worden beschouwd. We zijn daarom wezen praten met de gemeente-architect van Zoeterwoude, de heer J. L. van den Broek, die de ont werpen heeft gemaakt en het daarmee klaar zal spelen een volwaardige behui zing te bouwen voor een prijs, die de jongste norm van de z.g. Bogaerswoning 16 mille niet te boven gaat niet alleen, maar de bewoner ook meer biedt. De heer v. d. Broek schroomt niet om te zeggen, dat zijn kleine woning een volwaardige eensgezinswoning is, die onderdak bieden kan aan een ouderpaar met 4 tot 5 kinderen. speculatie Inmiddels is in goed twee dagen tijds de paalfundering (44 stuks van 13 meter lengte) de Zoeterwoudse bodem inge gaan. De vijf huizen zijn trouwens reeds verkocht aan jonge mensen. De grond, die eigendom was van de ge meente, kostte 35 bouwrijp per m2 in kavels van 120 m2. Aan de koop was de voorwaarde verbonden, dat de ko per het op de grond te bouwen huis zelf moet bewonen. Bovendien mag het pand de eerste tien jaren niet aan der den worden verkocht. Binnen die tijd mag het alleen aan de gemeente wor den verkocht voor de kostprijs, wanneer de bewoner het verlangt. Hiermee wordt voorkomen, dat het bezit in speculatieve handen zou kunnen geraken. In de be stekken, door drie partijen ondertekend, n.l. door de eigenaar-bouwer, de aan nemer (fa. P. van Burik) en de archi tect, is contractueel de wijze van be taling in bepaalde termijnen opgenomen, zodat de financiële afwikkeling bij voor baat is geregeld. De vijf geplande woningen worden in de rij gebouwd. Op de teio: Wethouder Van Hofwegen van Zoel Avoude slaat hier de eerste paal in de grond voor de vijf „V. d. Broek-woningen" aan de Korte Miening. Half zichtbaar achter de geleidepalen gemeentearchitect v. d. Broek, die de woningen heeft ontworpen. Niet als in Fijnaart De heer Van den Broek is in alle be scheidenheid trots op zijn ontwei-p, dat uit een aantal andere van zijn hand door het departement van Wederop bouw en Volkshuisvesting werd geko zen. Vóór het maken van zijn schetsen heeft de architect zijn licht eens op gestoken in Fijnaart, de bakermat van de z.g. Bogaerswoning. Hij zag al spoe dig in, dat, wat in West-Brabant moge lijk is, in onze contrei met veel schaar ser en dus duurdere bouwgrond, slechts incidenteel kan worden verwezenlijkt, maar zeker geen regel kan zijn. Door de veel lagere grondprijs in Brabant, kan meer in de breedte worden ge bouwd, hier moet de ruimte gecreëerd worden op een veel beperkter areaaL Met andere woorden: hier moest een zelfde woonruimte in de hoogte in plaats van in de breedte worden ge bouwd, wilde het doel: een kleine maar volwaardige eensgezinswoning bereikt kunnen worden. Het resultaat was een woning, die qua afmeting en inhoud boven de wo ningwetwoning uitgaat, hetgeen wil zeg gen, dat afmeting en inhoud groter zijn dan de maximale eisen voor de W.W.- woning volgens rijks voorschrift. De derde concoursdag van het fe deratief Bondsconcours, gehouden door de R.K. Bond van Muziekgezel schappen in Zuid-Holland, georgani seerd door „Pius X" te Poeldijk was geheel voor de drumbands. Waren de concertwedstrijden uitstekend ge slaagd, in niet mindere mate mag dat ook gezegd worden van de drum bandwedstrijd. Het ongunstige weer leek een spelbreker te worden, maar het bestuur van de Poeldijkse Groen teveiling stelde direct een enorm grote nieuwe hal ter beschikking, zo dat de wedstrijd niets te lijden had van het ongunstige weer. Wel mis ten we het kleurenspel dat deze wedstrijden zo attractief maakt, want de veelkleurige uniformen beschenen door de zon geven door het show element, dat in deze wedstrijden sterk aanwezig is, een feestelijk aan blik. Maar ondanks dat gemis slaag de de wedstrijd want de prestaties waren overwegend goed tot uitste kend te noemen. Zeventien bands namen deel aan de wedstrijd. De jury werd gevormd door de heren M. Schneider, musicus te Den Haag en A. van Veluwen, musicus te Am sterdam. De uitslagen waren de volgende:. Tweede afdeling. Tamboerkorpsen: Liefde voor Harmoniè te Roelof- arendsveen, 133 punten le prijs. Tweede afdeling. Trommen en klaroenen (c.q. trompetten): St. Cae- cilia te De Lier, 137 punten le prijs; R.K. Drumband Fier Monster, 1261/» pnt, 2e prijs. Eerste afdeling. Tamboerkorpsen: St. Caecilia te Schipluiden, 124 pnt 2e prijs; St. Laurentius te Voorscho ten, 136V- pnt le prijs; St. Jeanne d'Arc te Noordwijkerhout, 132»/s pnt le prijs. Eerste afdeling. Trommen en kla roenen (c.q. Trompetten) en pijpers. R.K. Leidse Harmoniekapel te Lei den, 133'/i pnt le prijs; Canite Tuba te Lisse, 134'/2 pnt le prijs; Gods dienst en Kunstzin te Berkel en Ro denrijs, 139V2 pnt le prijs; Door Sa menwerking Sterk te Aarlanderveen, 136Vs pnt le prijs; St. Jans-Drum- band te Zoeterwoude, 141 pnt le prijs. Afd. Uitmuntendheid. Trommen en klaroenen (c.q. Trompetten) en pij pers; Unitas te Vinkeveen, 121 pnt 2e prijs; St. Gregorius te Kwints- heul, 133 pnt le prijs; Pius X te Poel dijk, 142 pnt le prijs; Arti et Reli- gioni te Langeraar, 131 pnt le prijs. Ere-afdeling. Trommen en klaroe nen (c.q. Trompetten): St. Joseph te Bussum, 139 pnt le prijs. Superieure afdeling. Trommen en jachthoorns (c.q. in combinatie met GANGETJE LEIDEN (Advertentie) Mr. J. Klaasesz, commissaris der koningin in Zuid-Holland, heeft gis teravond in Groningen gepleit voor het invoeren van het Engels bij een deel van de colleges, om daardoor het contact over de grenzen te ver gemakkelijken, en voor het stichten van een super-universiteit, ergens in Nederland „bijvoorbeeld in een der nieuwe Zuiderzeepolders". Mr. Klaa sesz, die oud-rector is van het Gro ninger studentencorps „Vindicat at- que polit", deed deze suggesties in een feestrede ter gelegenheid van het ze ventigste lustrum van de Groningse universiteit. Hij achtte een grotere beweeglijk heid nodig van hoogleraren, weten schappelijke staf en studenten en signaleerde dat om prestigeredenen allerlei vergaande specialismen aan verschillende universiteiten worden onderwezen. Dit brengt zijns inziens hoge kosten en weinig studenten op. Waarom geen benoeming van éen hoogleraar aan meer universiteiten, zo vroeg mr. Klaasesz zich af. Op een station bij Johannesburg zijn 218 negers gewond bij een bot ting van een rijdende op een stil staande trein. In beide treinen zaten negerforensen. Alle gewonden op 13 na zijn na behandeling in een zieken huis naar huis gezonden. Trompetten bes en es): M.C.C. te Laren, 151 pnt le prijs met lof van de jury. De Burgemeester Gründemann Drumband-wisselbeker kwam voor dit jaar opnieuw in het bezit van M.C.C. te Laren. De wedstrijddag werd besloten met een succesvol show-optreden van de uitnemende band M.C.C., te Laren. De talrijke aanwezigen gaven uiting van de waardering voor dit optreden met een ovationeel applaus. Een vervolgverhaal van Suske en Wiske Begane grond Op de begane grond komt een woon kamer van 5,34x3,60 meter, een hal met w.c. en trap naar de bovenverdie ping met onder de trap een verdiepte, goed geventileerde kelderkast, en een eet-zitkeuken van 2,20 bij 2,50 meter, van de woonkamer gescheiden door een halfsteens muur. Is de koper-eigenaar echter genegen 350 bij te betalen, dan kan die half- steensmuur worden vervangen door een moderne kastenwand. Deze wand heeft dan een bovenlicht tussen keuken en woonkamer en bevat verder ruimten voor boeken o.i.d.; voor een t.v.-toestel, wasmachine, centrifuge, ijskast, vaten- kast en-of andere huishoudelijke ber ging. Ook een doorgeefluik wordt in die wand aangebracht WOENSDAG 24 JUNI 1964 HILVERSUM I 402 m 7.00 VARA, 9.40 VPRO, 10.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws, 7.10 Ochtendgymnas tiek, 7.20 Socialistisch strijdlied, 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (Om 7.30 Van de voorpagina, praatje), 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied, 8.18 Lichte grammofoonmuziek, 8.50 Gymnastiek voor de vrouw, 9.00 Kookpraatje, 9.05 Klassieke grammo foonmuziek, 9.35 Waterstanden, 9.40 Schoolradio, 10.00 Lichte grammo foonmuziek, 11.00 Nieuws, 11.02 Voor de vrouw, 11.40 Sopraan en piano: klassieke en moderne liederen, 12.05 Lichte orkestmuziek, 12.30 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw, 12.33 Voor het platteland, 12.38 Orgelspel en zang, 13.00 Nieuws, 13.15 Lichte orkestmuziek en zang (gr.), 13.40 Ge heimen onder de golven, lezing (VI), 14.00 Breda's kamerorkest en solist: klassieke en moderne muziek, 14.15 Romantische concertstukken (gr.), 14.50 Adoptie op het nippertje, toe spraak, 15,00 Voor de jeugd, Tussen 16.00-17.00 Rep. van de Tour 1964; 16.30 Voor de zieken, 17.00 Wegwij zer, tips voor vakantie- en snipperda gen, 17.50 Regeringsuitzending: Ge ven en nemen. Tips voor en van weg gebruikers, 18.00 Nieuws, 18.15 Lichte grammofoonmuziek, 18.20 Uitzending van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Luistert naar De Stem van de VVD, 18.30 Jazzmuziek, 19.00 Voor de kinderen, 19.10 Artistieke Staalkaart, 19.40 Instrumentaal trio en zangsolisten Jazzmuziek, 20.00 Nieuws, 20.05 De Val, hoorspel, 21.05 Hoogtepunten uit de operette Grafin Maritza (gr.), 21.50 Natafelen, licht programma, 20.20 Sport halverwege, met nabeschouwing Tour de France 1964 en reportage wereldkampioen schap biljarten driebanden te Oosten de, 22.30 Nieuws, 22.40 Balans: actu eel programma, 22.55 Holland Festi val 1964: Strijkkwartet: klassieke en moderne werken (opn.), 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM H 298 m 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws, 7.10 Dagopening, 7.20 Lichte grammofoonmuziek, 7.45 Ra diokrant, 8.00 Nieuws, 8.15 Gewijde muziek (gr.), 8.30 Licht pianospel (gr.), 8.45 Vocaal ensemble: volkslie deren, 9.00 Voor de zieken, 9.30 Lich te grammofoonmuziek, 9.40 Voor de vrouw, 10.00 Klassieke kamermuziek (opn.), 10.30 Morgendienst, 11.00 Klassieke grammofoonmuziek, 11.50 Lichte grammofoonmuziek, 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw, 12.33 Grammofoonmuziek, 12.37 Ne derlands Hervormde kerkdienst, 13.00 Nieuws, 13.15 Musette-ensemble, met zangsolisten, 13.40 Transistor, een programma voor de Nederlandse va kantiegangers, 15.00 Modern strijk kwartet (gr.), 15.30 Klassieke gram mofoonmuziek, 15.50 Bij bel vertelling voor de jeugd, 16.00 Voor de jeugd, 17.15 Lichte muziek, 17.40 Licht or kest en zangsoliste, 18.00 Koorzang: geestelijke liederen, 18.30 Het Spek- trum, lezing en berichten, 18.45 Nieu we grammofoonplaten, 19.00 Nieuws en weerpraatje, 19.10 Zang door het Leger des Heils (gr.), 19.30 Radio krant, 19.50 Holland Festival 1964: Concertgebouworkest en solisten: klassieke muziek, 21.10 Spelen in de stad, klankbeeld over mogelijke va- cantiebezigheden van stadskinderen, 21.30 Licht ensemble, 21.50 Kantte keningen: actuele rubriek, 22.00 Vi oolduo: oude en moderne muziek, 22.30 Nieuws en herhaling SOS-be- richten, 22.40 Dagsluiting, 23.00 Klas sieke grammofoonmuziek, 23.25 Me- tropole orkest, 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 17.00 De Verrekijker, inter nationaal jeugdjournaal, AVRO: 17.10 17.40 Voor de kinderen, 19.30 Film reportage t.g.v. het 350-jarig bestaan van de Groninger Universiteit; NTS: 20.00 Journaal en weero verzicht; AVRO: 20.'20 In AVRO's Televizier. 20.40 Dick van Dyke Show, TV-film, 21.05 Nieuwe oogst (I): TV-debuut van jonge talenten, 21.45 Naked City, TV-film; NTS: 22.35 350 Jaar Rijks universiteit te Groningen, reportage; 22.50 Journaal, 22.3523.05 Filmver slag van de Tour de France. door Antonio del Monte 6) „Met al die kippen en geiten ie- ker", antwoordde Maddalena uit haar humeur. „Ik werd wakker door de hanen, die brulden als leeuwen. Het is hier nog rumoeriger dan in Na pels!" Maria wist niet erg goed wat ze hierop zeggen moest: dat de beesten zoveel herrie maakten 's morgens vroeg, was haar eigenlijk nog nooit opgevallen. „Wat is dat?" vroeg Maddalena dan. „Mijn ontbijt? Denk je soms, dat ik als een ouwe tante op bed ontbijt? Bovendien hoef je voor mij helemaal niet zoveel moeite te doen. Ik ben 's morgens nooit hongerig. Ze pakte de koffie aan en begon met een ijzeren lepel het brood fijn te maken. „In Napels ontbeet ik nooit", zei ze nog. „Dat is niet goed", lachte Maria en ging op de rand van het bed zitten. „Maar misschien hoef je in Napels ook niet hard te werken. Ik zou 't niet volhouden als ik niet gegeten had." Er viel een pauze. Maria keek hoe Maddalena met trage bewegingen haar ontbijt naar binnen werkte. De zon klom nu snel omhoog en Maria moest de ramen sluiten, omdat 't anders te warm zou worden. „Ik moet gaan", zei ze eindelijk. „Ik moet aan 't werk. Ik werk in de puimsteengroeve, weet je. Niet altijd hoor. Soms knoop ik netten voor de vissers 't hangt eigenlijk van het seizoen af. Vanmiddag ga ik zwaard vissen vangen. Dat is wel prettig. In de puimsteengroeve is het zo vre selijk stoffig en je wordt er zo vuil van." „Ik zal ook werk moeten zoeken", zei Maddalena tegen haar. „Tenslotte kan ik me niet door jullie laten onder houden." „Zoals je wilt. Ik kan misschien wel iets voor je vinden." Ze stond op en lachte naar Maddelena. „Tot van avond. Je gaat vandaag zeker de buurt af? Iedereen begroeten en zo? Gezellig lijkt me dat. Ik zou best mee willen. „Hè ja", zei Maddalena en toen lag ze alleen in de stille kamer. Ze hoor de nog even hoe Maria aan Nino in structies gaf. Daarna sloot zich de voordeur. Ze bleef nog een tijdje liggen. Ze luisterde naar de geluiden van het ontwakende eiland. Pas toen ze op het land het ver doorklinkende gezang van de werkende mannen en vrou wen hoorde, stond ze op. Het was zonderling om je te was sen, aan te kleden en op te maken voor niets en niemand. Terwijl ze be zig was, rookte zij een sigaret en daarna begon ze het huis aan kant te maken. Maar veel te doen viel er niet. Een tijd lang stond ze in de ge opende buitendeur. Met haar schou der leunde ze tegen de deurpost en uit verveling riJkte ze een slechte si garet. Met haar ogen knipperde ze telkens tegen het felle licht. In de verte zag ze de vrouwen gaan, die van de fontein achter de kerk kwamen. Met slome, slepende stap pen liepen ze over het stoffige pad. Op het hoofd de tot de rand met water gevulde emmer, die ze met één hand aan de onderkant een steun tje gaven. De andere hand slingerde onverschillig langs de heup. Anderen gingen naar het dorp toe; ze sjouwden met licht achterover hellende schouders hun vrachten, of maanden een schonkige ezel tot spoed aan. Maddalena had nu een lange dag voor zich, die ze met geen mogelijk heid zou kunnen vullen. Ze trapte het rokende sigaretteneindje op de drem pel stuk en keek zonder belangstel ling naar haar omgeving. Het was door een vreemd geluid, dat ze plotseling opkeek. Het was het geluid van water. Ze liep het huis rond en daar zag ze plotseling, dat de geit van de bu ren bezig was de melk op te drinken, die Maria in de koelte van de scha duw had gezet. Het beest dronk met gulzige, grote slokken en de witte druppels dropen van zijn sik. „Héé!" riep Maddalena. „Je staat mijn melk op te drinken, ondier!" Een ogenblik tilde het beest met een vermoeid gebaar zijn kop op; toen dronk het rustig verder. „Laat dat! Dat zal je me terugge ven, dievegge!" Met een paar stap pen had Maddalena de geit bereikt. Ze trok hem van de emmer weg en begon hem terstond te melken. Met volle stralen schoot de melk in de emmer en Maddalena had er plezier in te zien hoe de emmer steeds voller werd met melk en een donzig waas van schuim. Dan kwam er gerucht uit het bu- renhuis. Rosina, die in de geopende deur stond, haar handen in elkaar sloeg en verontwaardigd haar man Antonio riep. Met grote passen kwam ze naar Maddalena toe. „Zeg, weet je niet dat dit mijn geit is?" „Ja, zeker", antwoordde Madda lena, terwijl ze rustig verder ging de geit te meken. Rosina hapte naar adem. Ze wilde een woord zeggen, maar slikte het weer in. Tenslotte deed ze een stap naar voren. „Dat is diefstal", dreigde ze. „Ik kan de politie waarschuwen." „Ze heeft mijn melk opgedronken. Ik heb het recht om die terug te ne men." Rosina liep rood'aan. Ze zette haar handen in haar zij en schreeuwde: „Ze gééft melk, mijn geit. Hoor je dat! Ze steelt niet, zoals jij!" Maddalena keek op. „Wat bedoel je daarmee?" „Ja, dat zal jij niet weten. Hou je niet van de domme. Antonia! Ze be grijpt niet wat ik bedoel! Hoe vind je dat!" Ze lachte krijsend. Ze keek triomfantelijk naar haar man, die langzaam naderbij kwam. Hij had een breed en een beetje sluw gezicht. Zijn ogen stonden ietwat scheef, zo dat ze nooit recht in die van een an der konden kijken. Hij had de ge woonte met zijn tong over zijn bo venlip te wrijven, zodat hij deed denken aan een hond, die een stuk worst ziet verdelen. „Goedenmorgen", zei Antonio in het algemeen en hij wreef zijn han den of het koud was. „Hebben jullie misschien ruzie?" Maddalena lachte spottend en Ro sina riep: „Die mooie juffrouw steelt de melk van onze enige geit. Wat vind je daar wel van!" Maar Antonio vond niets. Hij bleef op een veilige af stand en keek met half dichtgekne pen ogen naar Maddalena. „Kom 'shier, als je durft!" riep Maddalena woedend. „Dan zal ik je de ogen uit het hoofd krabben, mon ster!" „O ja?" treiterde Rosina. „Lipari is hier anders vlak bij. En je bent een goede bekende van de politie daar!" Maddalena sprong zo wild op, dat de geit er van schrok en mekkerend naar zijn eigen erf holde. Rosina deed een stap in de richting van haar man, die geen moment van houding veranderde. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2