vaderdag 21 juni geef vader een boek Antje G. meer slim dan intelligent Haringvangst beneden de maat LIJK VAN KIND IN MOTORVLET Mosselsterfte tot staan gekomen DESSO W. J.ZIRKZEE Leidsche Wolspinnerij tevreden over resultaat De Nerveuze Nerviërs VULCANO VRIJDAG 19 JUNI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 WERVING VAN NEDERLANDSE ARBEIDERS VOOR DUITSLAND Het NVLOG (Nederlands voorlich tingsbureau voor leveranciers aan overheid en gemeenten) In den Haagr heeft Duitse ondernemingen brieven gestuurd, waarin het bureau aan biedt als gevolmachtigde voor deze bedrijven Nederlandse werknemers aan te werven. Zeven "en twintig gun stige reacties zouden zijn ontvangen. Het bureau zou een wervingsactie beginnen als er ongeveer honderd machtigingen zijn ontvangen. Dit blijkt uit het antwoord, dat de minister van Justitie mr. V. Schot ten. en de staatssecretaris van so ciale zaken en volksgezondheid, dr. J. F. G. M. de Meijer, geven op vra gen van de Tweede Kamerleden drs L. J. M. van Son en de heer J. H. J. Maenen (beiden KVP). Het komt de bewindslieden voor, dat, de firmanten van het NVLOG in strijd zullen handelen met de bepa ling van de arbeidsbemiddelingswet 1930, als zij hun voornemen uitvoe ren. Daarop is de firmanten gewe zen. Staphorster schilderes Stien Eelsingh overleden In het diaconessenhuis te Meppel is gistermorgen op zestigjarige leef tijd overleden de Staphorster kunst schilderes Stien Eelsingh. Zij kreeg in brede kring bekendheid toen zij zich in 1949 vestigde in de „Witte Boerderij" te Staphorst. Een groot deel van haar werk was gewijd aan mensen, dieren en dingen in dit Overijsselse dorp. Door haar tentoonstellingen en in leidende avonden bracht zij velen in aanraking met de kunst. Zij heeft grote betekenis gehad voor het kunst leven in het westen van Overijssel en de aangrenzende delen van Gel derland en Drente. Als lerares deed zij veel voor de actieve kunstbeoefe ning. Eind vorig jaar, toen zij zestig jaar werd, werd zij gehuldigd. Bij die gelegenheid werd zij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Toelatingsexamen Louise de Coligny HBS J. B. Bakhuis, Leiden; E. C. Bod- dé, Leiderdorp; C. J. M. Boon, Lei derdorp; V. Bos, Leiden; J. I. Brinks, Leiden; H. M. Buys, Oegstgeest; A. M Y. Claas, Leiderdorp; M. J. van Dam, Bodegraven; M. v. Delft, Lei den; A. M. Doornhein, Rijnsburg; A. W. J. Duiverman, Oegstgeest; W. El- zenga, Oegstgeest; C. A. M. Eschler, Leiden; M. C. Fransen, Oegstgeest; M P. Geensen, Leiden; A. S. v. Gent, Leiderdorp; L. Gortzak, Leiden; C. W. Hagemans, Leiden; L. G. v. Hat- tum, Katwijk a/zee; M. A. M. v. d. Hoek, Oegstgeest; M. den Holder, Oegstgeest; Y. G. Holtman, Voor schoten; T. J. A. Jansen, Leiden; J. A. de Jong, Katwijk a/zee; M. Jong- kees, Voorschoten; M. W. Kemmer- ling, Noordwijkerhout; A. J. Koppier, Sassenheim; W. A. Kroes, N. Kukler, J. M. Labordus, A. M. Lemson, C. M. Link, allen te Leiden; G. M. Loes- berg, Noordwijk a/zee; F. S. Loge man, Leiderdorp; T. A. v. Loon, Voor hout; A. Lugthart, Katwijk a/zee; C. Y. Mens, Leiden; W. E. Neuteboom, Oegstgeest; E. v. Overbeeke, Sassen heim; R. C. Prevo, Leiden; L. J. Schouten, Leiden; A. L. Serné, Lei derdorp; A. A. E. Stephan, Leider dorp: E. I. Temminck, Leiden; S. A. Valkhoff, Oegstgeest; C. Verhey van Wijk, Noordwijk a/zee; M. L. Ver- meij, Boskoop; T. J. de Vries, Oegst geest; S. L. v. d. Wetering, Katwijk a/zee; J. M. de Wolf, Leiden; M. I, Wijnstra, Leiderdorp; A. Wijntjes, Kaagdorp; A. v. Zanten, Oegstgeest; J. van Zanten. Oegstgeest; M. Link, Leiden; T. v. d. Spek, Leiden. Moord Veenoord De rechtbank te Assen heeft gis teren de gehele dag zich bezig ge houden met de moord te Veenoord. De 46-jarige Antje G.J. wordt ver dacht haar 45-jarige echtgenoot Lolke G. met parabhion te hebben vergif tigd. Onder leiding van de president mr W. H. T. C. baron Thoe Schwartzen- berg en Hohenlansberg, werden vijf tien getuigen a charge gehoord. De vrouw heeft tijdens het onder zoek ontkend ook maar iets met de vergiftiging van haar man die op 2 december vorig jaar overleed, te ma ken te hebben gehad. Ook tijdens de eerste zittingsdag hield zij haar on schuld voL In het door dr. R. Zijl stra uitgebrachte psychiatrische rap port wordt zij „meer slim dan in telligent" genoemd. Moraal en ethiek blijken volgens het rapport niet haar sterkste zijden te zijn. Zij wordt volledig toereke ningsvatbaar, doch niet volstrekt eerlijk en betrouwbaar geacht, VOORSCHOTEN AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN Het jaarlijkse uitstapje voor de Ouden van Dagen is gisteren ge maakt. 80 auto's verschenen aan de start om de bijna 300 deelnemers te vervoeren. Om 1 uur werd gestart vanaf de Voorstraat in de richting Leidschendam. Het Hollandse polder landschap was het doel van de rit, die liep over Zoetermeer, Benthuizen, Moerkapelle, Berkenwoude naar Schoonhoven. In deze stad van de zilversmeden werd na de rit over de Lekdijk gerust in café „Lekzicht" en ..Belvedere", twee prachtige gelegen heden om het scheepvaartverkeer op de Lek gade te slaan. Burgemeester J. Aaten van Schoonhoven, eertijds ambtenaar ter secretarie te Voor schoten, kwam hier met zijn vrouw nog vele voor hem bekende Voor schotenaren begroeten. Na de rust pauze werd gereden langs de Vlist, een uniek stukje Zuid-Holiands landschap naar Haastrecht, waar men de pas afgebrande kerktoren in ogen schouw kon nemen, vervolgens naar Gouda, langs de Reeuwijkse plassen Bodegraven en vervolgens naar Al phen aan den Rijn met de pleister plaats Avifauna. Hier werd het avondeten gebruikt en was er gele genheid tot wandelen in het vogel park. Burgemeester L. de Kool, die de tocht meereed, sprak 'nier een dank woord tot de burgerij, die het moge lijk gemaakt had deze prachtige tocht te verzorgen. Ook dankte hij de auto mobilisten en het bestuur, de collec- trices en allen, die hadden meege werkt om de tocht te doen slagen. Dr. M. v. d. Stoel was intussen met zijn echtgenote ook naar Avifauna geko men als de grote promotor van dit jaarlijkse uitstapje. De heer B. Hoog- werff Kroon liet ook nog enkele dankwoorden horen. Het bestuur en dan vooral de secretaris-penning meester de heer J. van Wijk en zijn echtgenote kregen een hartelijk en dankbaar applaus van de bejaarden voor hun grote aandeel in de organi satie. Na het instappen bij Avifauna be gon de thuisrit. Op de Voorschoter- weg moest worden voorgesorteerd op nummer, wat nog wel enige moei lijkheden opleverde, doch eenmaal op nummer werd via de Krimwijk- Vlietwijk naar de Voorstraat gere den. Dat gebeurde niet onopgemerkt. De heren automobilisten zetten een claxonconcert in, dat de muziek van de beide muziekkorpsen nog over stemde. Zo kwam men op de Voor straat, waar in „Het Wapen van Voorschoten" nog van een „afzak kertje" werd genoten, terwijl „St. Laurentius" en „Benvenuto" nog een serenade brachten. In de gistermiddag openbare ver gadering van het produktschap voor Vis en Visprodukten in Den Haag deelde de voorzitter, drs. D. J. van Dijk, mee, dat de haringvisserij tot op heden maar matig is gebleven. Tot en met 13 juni zyn slechts 19.000 kantjes maatjesharing gebracht te genover vorig jaar 34.000 kantjes. Gistermiddag is de motorvlet „Dirk" gelicht die in de haven van Rotterdam is overvaren. Het lichaam van het tweejarige jongetje werd in de vlet aangetroffen. Het lichaam van schipper Bakelaar werd gister middag opgedregd. Het is uitgesloten te achten, dat explosies voor het olie- en gasonder- zoek op de Waddenzee noemens waard bijdroegen tot de, overigens beperkte, sterfte onder de mosselen in de eerste helft van mei. Als er zich geen buitengewone om standigheden voordoen, mag worden verwaoht, dat de bedrijfsuitkomsten voor de mosselkwekers in het ko mende seizoen gunstig zullen zijn. Dit blijkt uit het antwoord, dat de minister van Landbouw en Visserij, mr. B. Biesheuvel, geeft op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer T. Tolman (CHU). Uit het water van de Nassau- kade te Amsterdam is gistermiddag omstreeks half twee het stoffelijk overschot opgehaald van de 55-jarige heer G. J. de Zwaan uit de hoofd stad, die sedert een paar dagen werd vermist. Volgens de politie is van misdrijf vooralsnog niets gebleken. Parkeer meters voor Haarlem? Burgemeester en wethouders van Haarlem zijn van mening, dat toe passing van parkeermeters meer voordelen biedt dan parkeerschijven en zij stellen de gemeenteraad voor in het centrum bij het station en in de omgeving van de Generaal Cronjé- straat 225 parkeermeters op te stel len. Op deze plaatsen zijn 638 par keerplaatsen. Van de zijde van het bedrijfsleven en de middenstand was sterk aangedrongen op de invoering van parkeerschijven. Volgens burgemeester en wethou ders is in de praktijk gebleken, dat de parkeerschyf veel meer aanlei ding tot overtreding geeft. De in Utrecht (waar zowel par keermeters als parkeerschijven zijn ingevoerd) opgedane ervaring toont namelijk aan dat het aantal overtre dingen met de parkeerschijven zich met het aantal overtredingen met de parkeermeter verhoudt als twee op een. In de beginperiode, toen het ge bruik van de parkeerschijf nog niet zo was ingeburgerd, was deze ver houding zelfs drie op een. Cinerama-directeur MOQUETTE TAPIJT effen en ingeweven dessins in 5 kleuren 100 breed 37.50 p.m. 380 breed ƒ145.p.m. VERZET BOUCLé (zeer sterk) 125 breed 28.90 p.m. 380 breed 96.50 p.m. TRAPLOPERS sterke kwaliteit 57 breed 26.50 p.m. 70 breed 32.50 p.m. TEXTIELHANDEL EN WONINGINRICHTING VAN 'T HOFFSTRAAT 7-7a TELEF. 24610 LEIDEN MIDZA (Advertentie) failliet De vergelijking der resultaten van het boekjaar 1963-1964 met de voor afgaande verslagjaren geeft de direc tie van de Leidsche Wolspinnerij n.v. reden tot tevredenheid. Het gecom bineerde bruto exploitatiesaldo is, volgens het verslag, in bevredigende mate hoger dan het jaar tevoren. Als winstsaldo resteert f 1,04 miljoen (on veranderd). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van twintig procent in contanten. Vooruitzichten: deze laten zich nog moeilijk voorspellen. Er zijn nog vol doende aanwijzingen omtrent het toekomstige omzetverloop. Men moet er rekening mee houden, dat com pensatie van de hogere kosten meer tijd zal vergen dan in voorgaande gevallen noodzakelijk was. De direc tie meent dat thans van een Neder landse voorsprong op het gebied der loonkosten niet of nauwelijks meer kan worden gesproken, waardoor dus ook Nederland in een minder gun stige concurrentiepositie kan gera ken. Ten aanzien van de Belgische ves tiging zijn de exploitatieresultaten in belangrijke mate aangewend voor afschrijvingen. Nadat in november 1963 een om zetstijging voor de vennootschap was bekendgemaakt van 20 procent, werd het boekjaar afgesloten met een om zet vermeerdering van ruim 8 pro cent. Dit is een gevolg daarvan, dat de laatste drie maanden van dit boek jaar bij de verwachtingen zijn ach tergebleven. De uitbreiding van de dochteron derneming in Lokeren (België) kon inmiddels in bedrijf worden gesteld. De geldmiddelen waren voldoende toereikend tot dekking van de be hoefte aan liquide middelen. De in conèernverband geplaatste bestellin gen op duurzame bedrijfsmiddelen bedragen circa f 1 min. Op verzoek van een Rotterdamse pia- nohandel is woensdag de vroegere di recteur van Cinerama, de heer Ilmer failliet verklaard. Bij zijn afscheid van Cinerama had hij ruim een miljoen gulden ontvangen, maar hiervan is reeds alles gebruikt om de schuldeisers te be talen. Bij deze schuldeisers behoren ook de gecontracteerden voor een film van H. van der Horst die in Brazilië zou spelen en waarvoor Godfried Bomans het verhaal schreef. Aetherklanken ZATERDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek (7.30 Van de voorpagina, praatje). 8.0Q Nieuws, postduivenberichten en socialistisch strijdlied. 8.18 Lichte grammofoon muziek. 8.30 Wegwijzer, tips voor vakantie en snipperdagen. 8.40 Lich te grammofoonmuziek. 9.00 Loon naar werken, praatje. 9.10 Lichte grammofoonmuziek. 9.35 Waterstan den. 9.40 Met het oog op de bijbel, lezing. 9.55 De school van morgen, praatje. 10.00 Buitenlands weekover zicht. 10.15 Z.O. 135, gevarieerd pro gramma. (11.00-11.02 Nieuws). 12.30 Een vervolgverhaal van Suske en Wiske Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. Aansluitend: postduivenbe richten. 12.33 Actueel sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Radio Jazzclub. 13.50 Uitlaat, programma voor de twintigers. 14.25 Metropole-orkest en zangsoliste. 15.05 Gesproken portret. 15.20 De Metropolitan 1925-1950: Opera-frag menten (gr.). (16.00-16.02 Nieuws en 16.20-16.40 Boekbespreking). 17.30 Lichte orkestmuziek (stereofonische uitz.). 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte grammofoonmuziek. 18.20 Ramblers- revue. 18.45 Orgelspel. 19.00 Tijd voor teenagers. 20.00 Nieuws. 20.05 Disco- Festival. 21.00 Socialistisch commen taar. 21.15 VARA-Bandshow: geva rieerd muzikaal programma. 22.00 Filmmuziek (gr.). 22.15 Muzikale commentaartjes. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Ballroomorkest (stereofonische uitzending). 23.20 Lichte grammofoonmuziek. 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Klassieke grammofoonmuziek. 7.45 Geestelijke liederen. 7.55 Over weging. 8.00 Nieuws. 8.15 Djinn, ge varieerd programma. 12.00 Angelus. 12.04 Katholiek nieuws. 12.10 Lied jes over het Verre Westen. 12.33 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Amusementsmuziek (gr.) 12.50 Regeringsuitzending: 12 Mil joen schoon. Samenstelling: Wil Mui lemeister. 13.00 Nieuws. 13.15 Markt berichten. 13.18 Musicerende dilet tanten: Dameszangvereniging. 13.40 Franse les. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Karakteristiek: licht programma. 15.30 Lichte grammofoonmuziek. 16.00 Voor jonge mensen. 16.15 Syn- kope: muziek van gisteren. 16.40 De Springplank: jonge artisten. 17.00 Lichte grammofoonmuziek. 17.30 Boekbespreking. 17.40 Licht instru mentaal octet. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Licht instrumentaal kwartet. 18.50 Lichtbaken, lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.22 Sportperiscoop. 19.30 Stereofonische uitzending: Radiophilharmonisch or kest en pianotrio: klassieke muziek. 20.20 Klassieke pianomuziek (gr.) 20.30 Raaien maar: lichte grammo foonmuziek. 21.30 Van kritiek moet de democratie het hebben, lezing. 21.45 Lichte grammofoonmuziek. 22.15 Wereldoorlog I, documentair programma. 22.30 Nieuws. 22.40 Te ken des rijds, gesprek over waarden in het geestelijk leven. 23.00 Lim burgs symfonie-orkest: klassieke en moderne muziek, (m.m.v. solist). 23.45 Grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIE VARA: 15.00 Rawhide - Opont houd in El Grucero, TV-film. 15.50 Expeditie - Pinguins in de Zuidelijke IJszee, film. 16.15 Zonnestreek, korte film over wel en wee van enkele Nederlandse vakantiegangers in het buitenland. 16.30 Sport. 17.00-17.45 Voor de kinderen. 19.30 Vrije nieuwsgaring - Op zoek naar een ko gel, TV-film. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. NTS: 20.45 Was dat die kleine man man?, herdenkingsprogramma over Louis Davids. VARA; 21.30 Happy TV-film. 21.55 Fyra, Funf, Sex moderne hits, evergreens en volks liedjes. NTS: 22.45—22.50 Journaal. Experimentele televisie-uitzendin gen op het tweede net (kanaal 27): AVRO: 20.20 Fiorello la Guarda, do cumentaire film. 20.45 Avontuur aan boord, speelfilm. 21.30 Jazz Scene U.S.A. 22.0022.30 Een plaatje van je weet wel wie filmdocumentai- door Antonio del Monte 3 Maddalena wilde doorlopen, maar het meisje bleef staan of ze aan de grond was vastgenageld. Enkele se conden stonden ze doodstil tegenover elkaar. „Waarom kijk je me zo aan?" vroeg Maddelena eindelijk. Maar ze wachtte niet op antwoord, ze wan delde meteen verder. „U bent met de postboot geko men?" vroeg Maria langzaam. Maddalena haalde met een bruusk gebaar haar schouders op: „Wat dacht je dan? Dat ik was komen zwemmen soms?" Maria keek dromerig de weg af en vervolgde meer tot zichzelf dan tot Maddalena: „Wat zou een dame als u hier eigenlijk komen doen?" Maddalena lachte kort: „Vakantie nemen! Is 't nou goed!" Het rhythme van hun voetstappen regelde zich als vanzelf naar elkaar. Maria zag de armoedige huisjes, het dorre pad, de blauwe lucht en ze dacht hardop: Ik zou hier best weg willen. Ik zou grote steden wil len zien en reizen. De hele wereld rondreizen, net als u Ze wacht te even en informeerde dan nieuws gierig: „Komt u van ver?" Maddalena knikte triest. „Ja", zei ze zacht. „Van héél ver." „En blijft u hier lang?" „Ja", bevestigde ze. „Heel lang. Al tijd denk ik." En met een plotseling ongeduldig gebaar schopte ze een steen weg. Een glimlach van geluk straalde over Maria's gezicht en haar ogen begonnen opgewonden te schitteren. „Wat heerlijk!" riep ze. „Ik ben zo blij! Ze trekken hier allemaal weg. Ze komen alleen maar terug om te trouwen. De huizen staan leeg en er is geen mens waar je een beetje mee praten kunt. Straks is er geen leven de ziel meer op het eiland te be kennen!" „Zó", zei Maddalena niet bijster toeschietelijk en tegelijkertijd hield ze haar pas in. „Ik bén er. Dit is mijn huis." Ze keek er naar. De jalouzieën voor de vensters waren gesloten. Het huis zag er leeg en onaantrekkelijk uit. Het zou kunnen zijn, dat haar laatste familieleden eveneens waren wegge trokken de wijde wereld in. Dan was er niemand die haar zou kunnen ont vangen. Ze wilde afscheid nemen van het meisje, maar de beweging van haar hand stokte toen ze de uitdrukking van haar gezicht zag. „Maar hier woon ik", zei het kind verwonderd. „Sinds wanneer dan?" „Wel, sinds ik geboren ben na- tuuriijk." Maddelena slikte. Ze verschoot van kleur en gedachten en herinnerin gen tuimelden pijlsnel door haar hoofd: achttien jaar geleden een heel klein meisje, dat nog nauwe lijks lopen kon en in de kamer lag te huilen toen Maddelena van haar ouders afscheid nam om naar Napels te gaan. „Mijn God", zei ze met een lage, schorre stem. „Dan ben jij Maria." Het meisje knikte. Er blonken gro te tranen in haar ogen en bijna fluis terend zei ze: „Dan dan bent u dan ben jij Maddelena Ze duwde haar opeens in de rich ting van het huis. Er was een ste nen muurtje dat afgebrokkelder was dan vroeger. Ze stonden voor 't trap je naar de ingang, dat zo uit de rot sen scheen te zijn gehouwen. „Ik wist niet dat je ooit nog terug zou komen", zei Maria hees. Zeston den elkaar aan te kijken, te lachen, tot Maria ineens het trapje opvloog. Ze bonsde op de voordeur en gilde: „Nini! NiniM" Ze stoof het tuintje in en schreeuwde naar het burenhuis: „Rosinaü Maddalena is terug!" Dan draaide ze zich zenuwachtig naar haar zuster en inviteerde haastig: „Kom toch binnen! Maar kom dan toch gauw binnen!" Maddalena verzette geen voet. Haar armen hingen slap langs haar lichaam. „Ik kan beter in tante Teresa's huis gaan wonen." „Maar dat is onbewoonbaar!" riep Maria. „Stel je voor: je hebt kans dat het plafond naar beneden zou ko men of dat de vloer inzakte en en kom dan toch binnen. Je kunt moeders kamer immers nemen!" Het huis. De kamer met de schaarse, armoe dige meubelen. Alles half donker door de gesloten luiken. Maar Maddalena had met geslo ten ogen de weg kunnen vinden. Ze keek naar de verveloze deuren en vlak bij de schoorsteen wreef ze met de punt van haar schoen over de rode, vierkante tegels, waarin ja ren geleden door het vallen van een stuk ijzer een gat was gekomen. Ze ging naar het raam en duwde de jalouzieën van elkaar. In 'n smal le bundel sloeg het felle licht naar binnen. Duizenden kleine stofjes dwarrelden in het schijnsel van de zon. Daar was de tuin. Ze zag de vijgebomen en de druivenranken, die groeiden langs het verdroogde hout van een oude afrastering. Verderop stonden de notenbomen. En ze kon de bergen zien. De dro ge, onvruchtbare hellingen van be stendige groene en zandachtige kleu ren. Nog verder weg waren de p uim- steengroeven. Ze hoorde de schelle stem van 'n buurvrouw, die een zeurend kind ver bood en ten laatste met haar vlakke hand het meisje dusdanig bewerkte, dat het geschreeuw mijlen in de om trek te horen moest zijn. Er klonk het eentonig gezang van iemand die zijn tuin bewerkte. En 't helle lachen van mensen, die langs het huis liepen. Wat was alles droog en arm, dacht Maddalena. Wat een verschil met Napels! Een ogenblik zag ze de stad voor zich met de smalle straten en de goedgeklede mensen, die zelfbewust zich naar een doel haastten. Ze hoor de de wonderlijke klanken van een vreemde taal, die toeristen met el kaar spraken, terwijl ze bezig waren foto's te maken van de mensen en de stad. „Ik ben zo blij", zei Maria, terwijl ze achter haar kwam staan. „Zo ver schrikkelijk blij dat je terug bent." Maddalena knikte. Ze verwonder de er zich over, dat haar leven zo'n gelukkige jeugd had gekend. Zulke zorgeloze uren in dit kleurloze, ver waarloosde huis, op dit droge, ge vaarlijke eiland. In Napels had ze dikwijls over haar ouderlijk huis zitten mijmeren en ze had het zich aldoor veel groter, veel mooier en veel prettiger voor gesteld. „Herinner je je het huis nog?" vroeg Maria. „Alles is nog precies als voor moeders dood. We hebben er niets aan veranderd." Maddalena draaide zich om en liep een paar passen de kamer in. Ze keek naar het plafond van bruine, houten balken. Ze wees er naar met haar vinger. „Alles is nog precies hetzelfde", zei ze vlug. „Ook die scheur in de derde balk is er nog. We wisten nooit hoe die er in gekomen is, hij was er plot seling, zo maar op een ochtend, toen we opstonden." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2