De Indonesische verovering van Noord-Borneo LISSE KOCHT VOOR ZES TON LAND IN POELPOLDER MEEVALLER VAN HALVE TON VERMAKELIJKHEIDSBELASTING Immigratie van arbeidskrachten VRIJDAG 19 JUNI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGlIv (KVP) de opmerking ontlokte: „Be gin daar nooit aan. Schoffel daq met een het gehele gemeentehuis omver. Als men iets wil dóen, laat. dan een lift installeren". MOLEN Keukenhof heeft het record van 1962, toen de tentoonstelling 673.000 be zoekers trok. gebroken. Dit voorjaar passeerden minstens 710.000 bezoe kers de loketten. De gemeente Lisse zal dus mogen rekenen op een bedrag van rond 200.000 aan vermakelijkheidsbelasting. Een meevaller van ruim een halve ton, daar 150.000 was geraamd. Dat maakte Lisse's bur gemeester, mr. Th. M. J. de Graaf gisteravond bekend tijdens de raadsver gadering. Lisse zal zo'n extraatje best kunnen gebruiken. Want de raad besloot gisteravond tot aankoop van een aantal percelen grond in de Poel- polder, waar straks een nieuwe woonwijk uit de grond gestampt moet worden. Voor de aankoop van de percelen (plus schadeloosstelling aan de eigenaars) is een bedrag van 600.000 nodig. De voorzitter was blij, dat deze transacties afgesloten kunnen worden. Men heeft nu vrijwel alle be nodigde gronden in het uitbreidingsplan in bezit. Een uitzondering vor men de landerijen van de heer Verdegaal langs de Greveling. aangemerkt moet worden, daarover bestond verschil van mening. In een rapport was nL gesteld dat het plant soen geen enkele relatie met de school heeft. De voorzitter vroeg zien af: waarmee heeft het dan wel rela tie? Het gaat er niet om te zeggen: het plantsoen behoort bij de school en op deze wijze krijgen wij straks het geld van het rijk terug, maar als u 't my vraagt - en de wethouders delen die mening - dan behoort dit stuk plantsoen wel degelijk bij de school. En zo dacht de raad er ook over. Raadhuis wordt verbouwd De raad heeft zich vlot door de 27 punten tellende agenda heen ge werkt. Binnen de twee uur had men de voorstellen onder de hamer door en daarna ging de raad in vertrou welijk beraad. Een aantal onderwijs- voorstellen werd zonder slag of stoot geaccepteerd, terwijl men eveneens accoord ging met het verstrekken van een startsubsidie aan de Stich ting Kinderdagverblijf Bollenstreek. Het verblijf zal vermoedelijk in Lisse worden gevestigd. Enkele grondver- kopen leverden geen moeilijkheden op. Wel wenste de raad - en met na me de heer Montagne (prot. chr.) - nadere inlichtingen over de plannen van de fa. Van Waveren v. d. Voort die een grondruil aangaat met de ge meente. De firma krijgt grond aan de Nassaustraat terwijl de gemeente percelen in bezit krijgt achter de hoek Heereweg-Von Bönninghausen- laan. Wat wil de fa. v. Waveren v. d. Voort op die strook gaan doen?, zo vroeg de heer Montagne. De gemeen te heeft toch geen beloften gedaan? De voorzitter: Er kan bijvoorbeeld geen tweede brandstoffenloods wor den gebouwd. Maar als de betreffen de firma een aantrekkelijk plan voor legt, dan moet daar toch over gespro- ken kunnen worden. Ik heb echter de directie zeer duidelijk laten weten dat deze ruil geen enkele belofte in houdt. B. en w. hebben geen enkele toezegging willen doen. Alleen dit: dat deze kwestie t.z.t. in de raad en in de commissies bekeken zal kunnen worden. De heer v. Leeuwen (PvdA) wilde met nadruk verklaren, dat hij alleen met het voorstel wenste mee te gaan als de gemeente geen enkele morele verplichting heeft. De Plantenziektenkundige Dienst uit Wageningen wil een nieuw kan toor in Lisse bouwen. Men besloot tot verkoop van een perceel grond op de hoek Wilhelminastraat-Prins Hen drikstraat. Verder besloot men tot overneming van de Tweede Poellaan - de gemeente komt het polderbe stuur tegemoet met een extra som van 5000,- - en ook zal het plant soen bij de Don Boscoschool worden uitgebreid. Over de vraag of dit plantsoen moet behoren bij de school- of zuiver als gemeentelijk plantsoen NIEUWKOOP Geboren: Marrigje Maria d.v. J. Stam en W. v. Lith; Hubertus Joan nes Adrianus Marinus z.v. A. N. Kwakkenbos en M. J. T. Eijs. Overleden: G. Sanders 18 j. JONGEMAN IN NIEUWKOOPSE PLAS VERDRONKEN Donderdagmorgen is in de Nieuw- koopse plas de 18-jarige Gert Sanders C* verdronken. Vermoedelijk is hij in de boot gestruikeld en over boord gevallen. Hij kon niet zwemmen. Zoals iedere dag was Gert Sanders ook die morgen al vroeg met zijn boot met buitenboord-motor naar het in het plassengebied gelegen weiland gevaren om te melken. Toen hij om 9 uur nog niet thuis was, is men on gerust gaan zoeken, waarbij al gauw de eenzaam drijvende boot werd ge vonden. Geruime tijd is naar de jon gen gezocht, aanvankelijk zonder re sultaat, tot tenslotte met behulp van een zegen zijn lijk naar boven kon worden gehaald. Het is onbegrijpe lijk dat deze sportieve jongen, die in de plaatselijke wieier- en schaats sport zó een uitblinker was, de zwem kunst niet machtig was. HOOOMADE KPJ-JEUGD NAAR SPORTDAG Leden van de plaatselijke jeugd verenigingen trekken zondag naar Voorschoten, om deel te nemen aan de districtwedstrijden van de KPJ, welke daar gehouden worden. Deel genomen zal worden aan: hardlopen: 100 m dames en heren, id. 400 m da mes en heren, id. 1500 m heren; hoogspringen: dames en heren; vol leybal: dames en heren; touwtrek ken: heren; driebeen lopen: dames. Door de goede resultaten van vo rig jaar, waarbij zij verschillende prijzen, waaronder ook de wissel- prijs, wisten te behalen, wacht hen nu een zware opgaaf. Om dit grote program op tijd te kunnen afwerken, is de aanvang ge steld op 12 uur. De dag wordt beslo ten met 'n dansavond in „De Burcht" te Leiden, waar tevens om 20.00 uur de prijzen worden uitgereikt. „GEPRUTS" De verbouw van het gemeentehuis ging er door, al waren de raadsleden allesbehalve enthousiast. Het blij^l gepruts, aldus de heer Van Leeuwen maar kans op nieuwbouw is er niet We moeten dus wel. De heer Montag ne sloot zich hier bij aan. Spr. brak nog een lans voor de bouw van een nieuwe trap, hetgeen de heer Beelen We zullen het allemaal nog wel eens bekijken, beloofde de voorzitter. Straks valt de oude korenmolen aan de Haven, die in vroeger jaren het beeld van Lisse beheerste, onder slo pershanden. Graanhandel Beelen heeft de zaken in Lisse gelikwideerd en de gemeente is eigenaar geworden van de (afgeknotte) molen, de schu ren en het terrein. Op 31 mei jl. dien de het geheel ontruimd te zijn, maar op verzoek van de fa. Beelen is de ontruimingstermijn met een maand verlengd. De verkoop van de in de gebouwen staande machines was door onvoorziene omstandigheden ver traagd. Inmiddels is de gehele inven taris in ander handen overgegaan en kan de gemeente op 1 juli over alles beschikken. Laten we direct laten slopen, stelden b. en w. voor. Als we het niet doen beschouwt de lieve jeugd molen en schuren vogelvrij en dan is de ellende niet te overzien. Men zal alles direct laten opruimen en in het contract laten opnemen dat de stenen, het puin en de andere rommel niet op de Lissese vuilnisbelt gestort mogen worden. Dat gebeurt op advies van het raadslid Beelen, dat vreesde dat de gemeente anders straks tegen grote kosten zelf de boel weer kan opruimen als de vuilnisbelt verplaats moet worden. De heer Bee len adviseerde ook snel rattenvergif te strooien. De oude graanschuren zitten vol ongedierte. De heer Olden- hage van de Lisserdijk. die de machi nes weghaalt had hem verteld: je wordt misselijk van de vele ratten, die je voor de voeten springen. We zullen er voor zorgen, zei de voorzit ter. Na een korte bespreking van hef jaarverslag van de gemeeiite-arts, ging de raad in geheime zitting. ALPHEN AAN HFN RIJN Gecompliceerde autobotsing In de beruchte S-bocht van de weg Alphen a. d. RijnLeiden aan de lage zijde, in de Gnephoek, vond donderdagmorgen omstreeks 11 uur een verkeersongeval, waarbij de twee betrokken motorvoertuigen, een vrachtauto met oplegger en een be stelauto, zwaar werden beschadigd. Persoonlijke ongelukken bleven uit. Het wegverkeer werd ruim een uur volkomen geblokkeerd. De combinatie, bestuurd door de heer J. A. S. uit Nieuwkoop, reed over genoemde weg in de richting Koudekerk aan den Rijn. In de S- bocht naderde de tegenligger, een bestelauto, bestuurd door de heer L. K. uit Leiden. Deze reed aanvan kelijk geheel aan de linkerkant van zijn rijrichting, in de richting Alphen aan den Rijn. Toen de beide bestuur ders elkaar hadden opgemerkt, rem den ze sterk af en trachtten elkaar te ontwijken; de bestelauto probeer de op zijn rijbaan te komen en de combinatie week nog meer naar rechts uit. By deze manoeuvre slipte de bestelauto en dwong de truck de berm in te rijden. De truck botste daar tegen een flinke boom, die af knapte en dwars over de langs de weg lopende sloot kwam te liggen. De truck volgde de boom en bleef hierover boven de sloot hangen. De bestelauto slipte intussen weer naar links en de eveneens naar links slip pende aanhangwagen kwam de be stelauto op zijn weg naar een zware botsing tegemoet. Beide auto's wer den zwaar beschadigd. Het verkeer over deze smalle weg werd aan beide zijden lange tijd volkomen gestremd. De dienst van gemeentewerken heeft wederom twee belangrijke werken bestedingsklaar. Maandag a.s. wordt aanbesteed de aanleg van nieuwe straten ten zuiden van de Lekstraat, tussen de Prins Hendrik straat en de spoorbaan, alsmede de doortrekking van de Conradstraat, langs de spoorbaan naar de Hefbrug te Gouwsluis. Het betreft hier de feitelijke doortrekking van de Prins Bernhardlaan in zuidelijke richting, rechtstreeks aansluitende op de oude loop van de rijksweg Leiden-Utrecht, even voor de Hefbrug over de Gou we. Het drukke doorgaande verkeer zal dan verlost zijn van een wat in gewikkelde kronkeling via het Haze- veld en de Prins Hendrikstraat naar de Steekterweg, de plaatselijk zo ge noemde rijksweg nr. 11. De genoem de verkeersverbetering heeft vele jaren gestagneerd omdat gewacht moest worden op de mogelijkheid van het afbreken van een paar wo ningen achter in de Van Vorselen- burgstraat, noodzakelijk voor het realiseren van de voor de doortrek king van de Conradstraat benodigde doorbraak. ARBEIDER MET HAND IN MENGMACHINE Vinger afgekneld Op de veevoederafdeling van de N.V. „De Leerhoeve" te Alphen aan den Rijn vond donderdagmiddag om streeks 15.45 uur een ernstig be drijfsongeval plaats waarvan de 56- jarige menger C. Brunt, wonende te Woubrugge het slachtoffer is gewor den. Een van zijn rechter vingers werd door een machine afgerukt en de overige vier vingers van zijn rech terhand werden ernstig verminkt. Dr J. Pilon verleende de eerste me dische hulp. Het slachtoffer is voor verdere behandeling overgebracht naar het Academisch ziekenhuis te Leiden. De toedracht van het ongeval is als volgt. Zijn naamgenoot, de 28- jarige K. A. Brunt, aftapper, wonen de te Alphen aan den Rijn was doen de een mengmachine, waarvan de snaren waren doorgebrand, te her stellen. Terwijl hij met dit werk doende was, stak het slachtoffer zijn rechterhand in de machine, teneinde deze onderwijl schoon te maken. Hiervan,', was de jongere Brunt niet op de hoogte. Het is overigbns o6k niet gebruikelijk met de hand in de aftapkanalen van de mengmachine te komen. De heer K. A. Brunt draaide op dat moment aan het sna- renwiel van de menger, waardoor de in de machine naar boven lopende as met schroef in werking kwam. De hand van de 56-jarige menger Brunt werd beklemd met het vorenvermel- de gevolg. Zomerfeesten van Wilhelminavereniging geopend Somber geluid over de toekomst De heer P. Groenhart heeft don derdagavond in het ijsclubgebouw te Alphen de reeds traditioneel gewor den zomerfeesten geopend van de Wilhelminavereniging. Als voorzit ter kon de heer Groenhart zijn te leurstelling nauwelijks onderdruk ken. Het betrof ten eerste de afwe zigheid van het gemeentebestuur, waarvan een lid van het college de officiële openingsplechtigheid zou komen verrichten, verder de stro mende regen, die op de beoogde feestvreugde een domper zette en als derde punt, dat het bestuur ge dwongen was de attracties tot een minimum te beperken en het grootse vuurwerk, dat als een grandioos slot van de festiviteiten wordt ontstoken, achterwege te laten i.v.m. het thans vrijwel geheel bewoonde bejaarden tehuis, dat in de onmiddellijke na bijheid van het feestterrein staat. In dit laatste ziet het bestuur van de W.V. een blijvende belemmering en de dag zal naderen, dat men de fes tiviteiten voor Alphen aan den Rijn en de hele streek naar een ander terrein elders in de gemeente moet gaan verplaatsen. Na deze sombere klanken bij de opening van een gebeurtenis, die eigenlijk alleen feestvreugde ge doogt, sprak de voorzitter het ver trouwen uit, dat de sterke groei der gemeente de komende tijden zal be wijzen, dat hij de perspectieven voor de W.V. te somber heeft ingezien. De heer Groenhart begroette de heer C. Kohlenberg, de enige gast in het ge zelschap van de W.V. vanavond, die voorzitter is van de christelijke Oranje Vereniging. Gedurende drie dagen biedt de W.V. in velerlei vormen ontspanning voor jong en oud, in zalen en in de buitenlucht, m.m.v. vele kleinkunst- sterren, e.e.a. volgens een aankondi- ?;ing, die dezer dagen in onze adver- entierubriek is bekend gemaakt. HUISHOUDSCHOOL „KONINGIN JULIANA" HAD «PORTDAG OP ALPHIA-TERREIN Donderdag waren alle leerlingen van de „Koningin Juliana" huishoud school de gehele dag op het Alphia- terrein om samen een heerlijke dag door te brengen met sport en spel. 's Morgens lieten de leerlingen per klas zien wie de beste was in hard lopen, hoog- en verspringen, lopen met hindernissen en balwerpen. De leerling, die in elke klas het hoogste aantal punten behaalde, ontving een mooie medaille als herinnering. Het waren: klas la Frida v. Oort, lb Tineke Carlier, 2a Ank Bolmeijer, 2b Thalita v. Driel, 2c Joke Los, assis tenten H. Anneke v. d. Kwaak!, as sistenten A Fransina Zweeris, vor mingsklas Nel Groenhart. 's Middags werd een handbalcom petitie gespeeld. Uit iedere klas wex-d een team samengesteld. Het team dat uiteindelijk als winnaar overbleef uit de assistentenklas A, HAARLEMMERMEER Geboren: Renata Leonie d.v. R. H. Scheffer en C. M. Ritzen; Alexander Gerardus Martinus z.v. L. Sloove en M. M. Blommestijn; Rudolf Cornells Hendrikus z.v. P. A. v. d. Veek en A. H. Warmerdam; Johanna Cornelia Maria d.v. M. G. v. d. Lans en E. A. J. de Vos; Agnes Maria d.v. E. Hinz- mann en C. P. Imanse; Marinus z.v. K M. Geluk en G. de Haas; Peter Martin z.v. J. Ran en M. Nebbeling; Robertus z.v. J. P. Uljee en A. W. M. Lubbers; Paulus Maria z.v. P. F. M. Verhagen en C. J. H. v. d. Geer; Pe trus Theodorus z.v. P. T. Schouten en M. A. T. E. Nelis; Robert z.v. D. J. Woerlee en S. R. Hagers; Nicole d.v. D v. d. Meulen en H. Groot; Nico Paul Johan z.v. N. Buisman en A. A. Abeling; Marjan d.v. A. M. Koolhaas en J. M. J. v. d. Plom; Antonius Franciscus z.v. A. H. Verhoeven en H. W. Willemse; Marko z.v. W. Mud- de en E. M. Michels; Kees Martinus z.v. M. C. v. Gammeren en J. Klitz; Dirk Jan z.v. A. v. Duijn en S. Co- zij nsen; Magdalena d.v. G. de Leeuw en A. M. Groot; Anna Maria d.v. F. G J. Tielen en E. Smit; Maria Ca- tharina Bernadette d.v. A. v. Beek en M. C. G. Borst; Robert Rudolf Ge rard z.v. J. G. B. v. Rijn en A. Hel- aangevuld met vormingsklassers speelde vervolgens tegen een team van leerkrachten. De leerkrachten wonnen met 93. De dag werd begonnen met een speechje van de direktrice, die hoop te dat alle leerlingen een prettige dag zouden hebben. De organisatie was m goede handen bij de dames A. M. Hazen, de gymnastieklerares, en mej. W. Prins, die trouw terzijde werden gestaan door de leerkrachten en de leerlingen van de inrichtings assistenten. Geboren: Rozalien Geertrude d.v. A. J. M. Koemans en G. P. Verlaat; Jeanette Diana d.v. P. v. d. Laken en J. 't Hart; Nicolaas Hugo z.v. N. W. P. de Jong en L. E. Burggraaf; Astrid Maria d.v. W. A. Wolswijk en C. A. M Bosman; Ingeborg Johanna Maria d.v. G. J. Th. Werneke en H. M. J. Scheerder; Linda Catharina Maria d. v. P. J. Brand en C. M. Vervark; Adrianus Antonius z.v. A. Haver kamp en G. C. Spreeuw; Aart z.v. A. Kapteijn en J. de Bruin; Engelmun- des Johannes z.v. L. J. Plug en M. W, v. d. Zalm; Timotheus Andreas z. v F. Niemeijer en Z. Woltroan; Theo dorus Gerardus z.v. A. C. v. Wijk en J. A. Klein; Francina d.v. J. H. G. Krumpelman en G. Verburg; Marnix Willem z.v. W. B. M. v. Apeldoorn en E M. Beers; Klaas Pieter z.v. J. Groe nendijk en G. A. Schellingerhout; Cornelia Maria Christina d.v. J. Voet en M. C. v. d. Neut; Jacqueline As trid Erica d.v. L. Meijer en W. C. Jochem; Edwin Adriana z.v. J. v. d. Grift en G. A. Rosielle; Marcel z.v. A ten Holte en G. W. Wolsink; Dirk z.v. P. Rijlaarsdam en W. Hoop. Overleden: E. F. Rusterholz 28 j.; Th. v. Greuningen 83 j. Gehuwd: P. W. Knopperts 23 j. en M. A. de He ij 22 j.; B. Cicuttini 25 j. en I. Y. Goedhart 23 jP. J. Wort- man 24 j. en P. E. Blom 21 j. Ondertrouwd: C. J. Verheul 32 j. en C. Henry 24 j.; H. J. J. v. d. Wei de 26 j. en M. M. P. v. Wijk 23 j. Geslaagd De dames A. Koren en W Goedhart hebben het Cios-diplo- ma sportlerares behaald. linga; Mark Marcel Peter z.v. J. G. B v. Rijn en A. Hellinga; Jany An nette d.v. A. Bruijnis en A. v. d. Heu vel; Marjolanda d.v. A. Vogelaar en A. Stange; Willemina d.v. K. F. Kat- tenberg en J. T. Schutte; Edwin Jo han Raymond z.v. E. F. Totté en J. G. Versteeg. Ondertrouwd: N. J. v. Staveren 33 j. en G. W. M. v. Leeuwen 34 jJ. H. Zwetsloot 19 j. en E. Witte 20 j. M. Alink 28 j. en J. F. v. Rietschoten 22 j.; A. A. F. Stel 26 j. en A. C. E. Boer 24 jJ. W. v.'t Zelfde 22 j. en A. M. Hulsbos 22 j.; L. G. v. Leeuwen 7j. en W. J. Meirmans 25 j.; P. J. v. Wieringen 23 j. en E. Corbes 23 j. Gehuwd: R. Wester en J. J. M. v. Leeuwen; J. H. J. Salman en L. Th. v d. Klauw; G. P. Hendriks en H. G. Romeijn. Overleden: J. Splinter 45 j., e.v. A. M Koelman; M. Verhoeven 51 j., e.v. C. Hoogeveen; T. Beets 52 j., e.v. G. Rademaker: N. v. Beem 71 j., e.v. S. C Cornelisse: C. J. v. Brugge 23 y, m.; R. G. Bijlsma 80 j.. e.v. L. J. B Hattelingh; A. Hagen 85 j., w.v. L. v d. Heuvel; M. v. d. Snee 68 j.. e.v. W J. Evers; R. Verhagen 81 j.. w.v. J B. Bertens; W. M. de Meel 90 j., e.v. A. R. A. de Haan; D. Wijnhout 89 j., w.v. C. Enthoven. Geslaagd Aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam is geslaagd voor het prop.examen theologie, de heer F. P. v. Stam te Nieuw Vennip. BODEGRAVEN HIJ WERD ER BETER OP De Haagse politierechter gaf dadelijk gewonnen, dat een 31-jarige bouwvak arbeider uit Bodegraven er beter op was geworden door naar een andere werkgever te gaan. Het bezwaar was evenwel, dat er geen vergunning voor was verleend en als gevolg daavan moest de bouwvakarbeider terecht staan. „Wat zou u doen als je voor een gezin staat?" stelde verdachte de vraag. „In elk geval zorgen dat ik geen na righeid kreeg met de wet", verklaarde de rechter. Volgens verdachte had hij enkele ma len zijn werkgever gewaarschuwd dat hij weg zou gaan. „Dat was zeker om op die manier meer loon te krijgen", opperde de rech ter, maar dat was volgens verdachte niet het gevaL Hij had bovendien dan minder ver te reizen, zo zette hij uiteen en dat bespaarde tijd en geld. „Alles goed en wel, maar er moet een vergunning voor zijn", stelde de Officier vast en omdat die er niet was luidde de eis ƒ50.boete of 10 dagen hech tenis. „Die hebt u dan gauw genoeg weer terug verdiend", voegde de Officier er aan toe. De rechter veroordeelde tot ƒ40.boete of 8 dagen hechtenis. TER AAR Vissen en voetbal voor de bejaar den Zaterdagmorgen om half 10 houdt de Hengelsportvereniging De Brasem een - viswedstrijd ten bate van de jubileumreis van de bejaar den uit onze gemeente. Opgave voor deelname tot 9.15 uur in café 't Cen trum. Zaterdagavond om 7 uur speelt de voetbalvereniging TAVV voor het zelfde doel de traditionele wedstrijd tegen Nieuwkoop 1 op het terrein in Korteraar. De strijd gaat om de wis selbeker. LANGS DE 1600 KM. lange grens, welke het voormalige Brits-Bor- neo scheidt van het Indonesische deel, wordt verbitterd gevoch ten, de „wapenstilstand" ten spijt. Regeringstroepen van de nieuwe staat Maleisië, bijgestaan door Britse legeronderdelen van land-, zee- en luchtmacht, leveren voortdurend verbitterde gevechten tegen de in- en aanvallen van franetireurs (sluipschutters) van Indonesische herkomst. Voornamelijk in het gebied van Serawak neemt het aantal overvallen met de dag toe. Overvallen op eenzame grensposten en afgelegen nederzettingen, moord en brandstichting, kortom, een jungle-oorlog in de juiste zin van het woord is aan de gang in Noord-Borneo, dat thans deel uitmaakt van de nieuwe staat Maleisië. Het laat zich wel aanzien, dat deze jungle-oorlog onder de thans gegeven omstandig heden niet alleen bloedig zal verlopen, doch ook een langdurige en, mede daardoor, een kostbare geschiedenis belooft te worden. In het gebied rond Serawak bevinden zich naar ruwe schatting om en nabij 650 infiltranten en terroristen van Indonesische nationaliteit en voor zover kon worden nagegaan maken deze lieden zonder meer deel uit van het geregelde Indonesische leger. OOK CHINEZEN DEZE GROEP wordt nog weer versterkt door circa 400 militair ge- schoolde, Chinese communisten. In en rond Serawak is een aan tal Chinese nederzettingen gevestigd, waar door de bewoners sago, rijst en peper wordt verbouwd. Deze Chinese boeren en planters bleken echter voor het grootste deel uit het naburige Indonesië af komstig te zijn. De communistische ondergrondse beweging heeft zich in de loop van de tijd voornamelijk in Serawak kunnen concentreren, doch dank zij de hulp van de inheemse bevolking werden er nogal wat commu nistische agenten en saboteurs van Chinese nationaliteit en afkomst in arrest gesteld. In de kop van het voormalige Brits-Borneo (Saba), zjjn eveneens moeilijkheden ontstaan, doch hier zijn het niet de Chinezen, doch de Indonesiërs die strubbelingen veroorzaakten, waardoor een (Brits) militair ingrepen geboden bleek. Opgemerkt zij echter, dat het gebied om Saba voor actie ongeschikt is door de bodemgesteldheid van het gebied (moerasgronden). EEN VIJFDE COLONNE |"\E AUTORITEITEN kregen in en om Saba te kampen met de ille- gale vestiging, druppelsgewijze, van bijna 30.000 Indonesische land- en bosarbeiders, die er wegens het tekort aan arbeidskrachten niet alleen werden geduld, doch er ook grif werk vonden. Ruim 14.000 van deze lieden vestigden zich in het havengebied van Tawau, welke vestiging echter gevaren met zich mee bracht ten opzichte van de landsverdediging. Het viel vooral op, dat er dagelijks langs illegale wegen Indonesiërs, zonder in het bezit te zijn van paspoorten en van verblijfsvergunnin gen, over de grens kwamen om zich rondom Saba te vestigen. Deze immigratie is onder meer een gevolg van het feit, dat de levensstan daard in het jonge Maleisië aanmerkelijk hoger ligt dan in Indonesië. Op Noord-Borneo schreeuwde men om werkkrachten maar deze lie den kwamen, zonder dat er om gevraagd werd. uitgerekend uit Indo nesië. De vraag naar en het tekort aan arbeidskrachten maande de autoriteiten tot een zeker soepel optreden, vooral wat de toelating be treft, hoewel het dreigende gevaar daaraan verbonden pas achteraf werd ingezien. OOK MISDADIGERS IJET IS hier ook opgevallen dat de Indonesische autoriteiten vrij willigers hebben geworven onder de tot vele jaren gevangenis straf veroordeelden, welke lieden werden opgeleid voor de jungle oorlog en voor sabotage-acties in Noord-Borneo. Van deze aldus op geleide terroristen van Indonesische nationaliteit werden er in de loop van slechts enkele maanden nadat zij in Noord-Borneo waren „ingezet" reeds velen onschadelijk gemaakt of op andere wijze buiten gevecht gesteld. Bij de bestrijdingen van de terroristen zijn om en nabij 10.000 man van het Britse leger, de vloot en de luchtmacht betrokken. President Soekarno heeft de Engelsen er prompt van beschuldigd de hand te hebben in de ongeregeldheden op Celebes. Daar moesten twintig ba taljons Indonesische stoottroepen worden heen gezonden, om voor namelijk in het binnenland in actie te1 komen tegen een naar schat ting 10.000 man in opstand geraakte leden van de zogenaamde Daroel- Islam-beweging die, nog versterkt door 5 bataljons geregelde troepen van het Indonesische leger, zich van de centrale regering wilden ont doen. WAT GEBEURT ER OP CELEBES? DEEDS op 5 april j.l. werden ongeregeldheden op Celebes gemeld, toen een vijftigtal aanhangers van de Daroel-Islam een Indonesi sche colonne overviel. Deze opstandelingen, staande onder leiding van de Indonesische luitenant-kolonel Matolla, kunnen president Soekarno niet vergeven, dat hij weigerde van Indonesië een mohammedaanse staat te maken. De luitenant-kolonel Matolla is wel de voornaamste tegenspeler van Soekarno, tezamen met de leiding van de Daroel-Islam op Celebes. Van overste Matolla werd onder meer bekend, dat hij zich bezig houdt met de illegale export in copra, terwijl hij de aanhangers van de Da roel-Islam van wapens en van munitie voorzag. President Soekarno heeft thans bevolen, dat zijn gezag en de orde rust en veiligheid op Celebes op de nationale feestdag 17 augustus a.s. moeten zijn hersteld, terwijl hij zich verder niet ontzag, de Engelse autoriteiten op Noord-Borneo te beschuldigen de opstandelin gen van wapens, munitie en van medicamenten te hebben voorzien.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 13