S)e CöidóeSoii^cmt Radikale Goldwater heeft al meer stemmen verzameld dan hij nodig heeft TEGEN-KANDIDAAT SCRANTON MET DE DOOD BEDREIGD Grieks-Cyprische politieman neergeschoten door Turken Huurverhoging per 1 juli a.s. West-Duitsland wijst Bolsjoi- ballet uit Chroesjtsjow wil alles van Deense landbouw weten Grootscheepse hulpakties Conferentie in Tokio laat nog steeds op zich wachten WOENSDAG 17 JUNI 1964 54e JAARGANG No. 16.252 Directeur J F. J. M KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.0 BUREAU PAPENGRACHT KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN .26 Klachten bezorging 3. 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd„ 10,05 p.kw., Franco p.p. 10,55 Adv. 20 et p. mm., Telefoontjes f 1,75 WIE STOPT GOLDWATER ER IS MAAR EéN CHROESJTSJOW De 56 afgevaardigden, die de republikeinen in de^staat Texas op de komende partij conferentie te San Francisco zullen vertegen woordigen, hebben zich eenstemmig verbonden tot „onherroepe lijke steun" aan senator Goldwater, die zij zullen geven „zolang hij deze nodig heeft". Hierdoor hebben zich nu 674 afgevaardigden verbonden om Goldwater te San Francisco te steunen, hetgeen, volgens niet-officiële cijfers, 19 meer is dan het aantal, dat hij nodig heeft om als republikeins presidentieel kandidaat te worden aangewezen. Goldwater zelf heeft echter ge zegd, dat hij zijn campagne voor het winnen van afgevaardigden nog zal voortzetten, „voor het geval gedele geerden, die mij thans gunstig gezind zijn, ten tijde van de conferentie van mening zouden zijn veranderd". Later werd uit Little Rock gemeld, dat negen van de twaalf afgevaardig den van de staat Arkansas naar de republikeinse conventie hebben be- Gouverneur Nelson Rockefeller heeft gisteren gezegd, dat hij ex-pre sident Eisenhower en de vroegere vice-president Nixon heeft verzocht gouverneur Scranton .te steunen bij zijn strijd tegen Barry Goldwater. Eisenhower noch Nixon hadden zich echter gebonden, zo zei hij op een persconferentie. Rockefeller zei, dat hij ook andere leiders van de Republikeinse partij had verzocht Scranton te steunen, maar ook zij hadden niets beloofd. Hij hoopte, dat de 85 afgevaardigden van New York (waar Rockefeller gouverneur is) Scranton zouden steu nen. Goldwater heeft in een verkie zingstoespraak gezegd, dat hij in staat is een eensgezinde republikein se partij naar de overwinning te lei den bij de presidentsverkiezingen van november. Hij zei dit naar aanleiding van de vrees van gematigde republikeinen, dat een verkiezing van Goldwater als republikeins kandidaat vele republi keinen de kans op een congreszetel zal doen verliezen. Gouverneur William Scranton van Pennsylvania, die tegen Goldwater in het strijdperk is getreden, is op zijn verkiezingstoernee te Minneapolis, in de staat Minnesota, met de dood be dreigd. Het F.B.I. heeft meegedeeld, dat een plaatselijk radiostation een ano niem telefoontje had ontvangen waarin werd aangekondigd, dat de gouverneur vermoord zou worden. Bij zyn aankomst op het vliegveld van Minneapolis werd Scranton on der streng politie-escorte ontvangen. Oe Thant vraagt verlenging van mandaat V.N.-macht Het echtpaar Chroesjtsjow is dinsdagochtend in Kopenhagen aangekomen. Op de foto maakt de Russische premier een grapje met mevr. Helle Virkner Krag, echt genote van de Deense eerste minister, tijdens de begroe ting op de kade. Finnen beschoten Bij de beschieting van een politie- De huurverhoging zal op 1 juli in gaan, zoals ook aanvankelijk het plan teiten $tellen een onderzoek De VN-autoriteiten hebben meege deeld, dat dinsdag Finse VN-militai- ren door Griekse Cyprioten zijn be schoten. De Finnen escorteerden Turks-Cyprische landbouwers naar velden in de buurt van Nicosia. On geveer tweehonderd schoten werden afgevuurd op de Finse patrouille, die auto door Turkse „terroristen" in het vijftienmaal terugvuurde. Er vielen Cyprische district Paphos is dinsdag- geen slachtoffers. middag een Grieks-Cyprische politie- Secretaris-generaal Oe Thant heeft agent om het leven gekomen, zo jn rapp0rt aan de Veiligheids- heeft een Cyprische regeringswoord- raad voorgesteld om het mandaat der voerder meegedeeld. De VN-autori- W-macht °P Cyprus met drie maan- 6 den tot 27 september a.s. te verle».- in. In gen. oe Thant schreef, dat het de was. De Eerste Kamer lal namelijk in Nicosia wordt gevreesd, dat de span- voorkeur zou verdienen het mandaat haar vergadering van volgende week ning ta het betrokken gebied dindsdag, 23 juni, de wijziging van he, bjjna drie maande„ rustig is ge de huurwet, waarin de huurverhoging nu wccr za, toenemen. van tien of twaalf procent is neerge legd, behandelen. Dit betekent, dat voor onbepaalde tijd te verlengen, hetgeen echter om praktische rede nen, speciaal wat betreft de finan ciering, zo goed als onmogelijk zou zijn. Zweedse VN-troepen hebben het Verwacht wordt, dat de Veilig er ruimschoots de tijd is, mdien de toezicht in het district verscherpt. Na heidsraad het rapport nog deze week Eerste Kamer haar goedkeuring er het incident waren troepen van de jn behandeling zal nemen. Inwilli- aan hecht, het besluit op te nemen in Cyprische nationale garde het gebied ging van het voorstel wordt zo goed het staatsblad voor het einde van de- ^ht' ze maand. Piyenia. Volgens de regeringswoord- Thant verklaarde in zijn rap- Uit het voorlopige verslag van de voerder hadden de Turkse Cyprioten port ^at een ^er voornaamste doel- Eerste Kamer blijkt dat ook hier een zeven of acht lichte machinegeweren stellingen der VN, het voorkomen minderheid tegen is. gebruikt. van het weer oplaaien van de strijd, is bereikt, doch dat de spanningen niet in belangrijke mate zijn vermin derd. „Van de gevechtspauze hebben beide partijen gebruik gemaakt om hun militaire stellingen te verster ken en hun vermogen om in de toe komst militaire operaties uit te voe ren te verbeteren", aldus Oe Thant. De kosten van de VN-macht voor de nieuwe periode van drie maanden worden geraamd op 7,3 miljoen dol lar. BEATRIX MET ASCOT-HOED HET NAESSENS-SERUM Deskundigen hebben dinsdag ge rapporteerd, dat het serum van Gas ton Naessens tegen leukemie was sa mengesteld uit gedistilleerd water, keukenzout en sporen van phenol (carbolzuur), zo is van de zijde van de justitie gezegd. Proeven met mui zen waren negatief. Naessens behandelde de afgelopen winter op Corsica Engelse en Franse Kinderen met zijn serum. In april ging hij naar Canada. STORM IN PAKISTAN Volgens in Karatsji ontvangen be richten zijn in het afgelopen week einde in het district Hyderabad, in West-Pakistan, 250 mensen 't slacht offer geworden van stormen, die dit gebied teisterden. Duizenden huizen zouden zijn vernield. De schade aan te velde staande ge wassen en onder de veestapel wordt geraamd op 25 miljoen roepees. West-Berlijn het twistpunt Als gaste van de Engelse koninklijke familie woont prinses Beatrix deze week de paardenrennen van Ascot mij. Foto: met een nieuwe hoed arri veerde de prinses dinsdag in een rijtuig bij het dorado der nieuwe hoeden dat Ascot nu eenmaal is... NA AARDBEVING IN JAPAN In de door een aardbeving getrof fen stad Niigata en andere delen van Noord-Japan waren vandaag groot scheepse hulpacties gaande. De po litie heeft meegedeeld, dat 24 men sen om het leven zijn gekomen en ruim 280 gewond. Tien mensen wor den nog vermist. Japanse en Amerikaanse vliegtui gen brengen tonnen chemisch schuim naar Niigata voor het bestrijden van branden in olietanks en chemische fa- brieken. Er stonden vanmorgen nog 36 olietanks in brand. Ongeveer drie honderd huizen in de buurt van deze tanks zijn ontruimd. Een derde van de stad, die ongeveer 300.000 inwo ners telt, is onder water komen te staan doordat de zeedijken het onder het geweld van de aardbeving be gaven. BUTLER NAAR MOSKOU De Britse minister van buiten landse zaken heeft gisteren in het Lagerhuis meegedeeld omstreeks 27 juli a.s. een bezoek aan de Sowjet- Unie te zullen brengen voor bespre kingen met Russische regeringslei ders. De Sowjet-regering heeft hem hiertoe uitgenodigd. Het zal Butlers eerste bezoek aan de Sowjet-Uniet zijn. Tot dusver heeft hij in zijn functie van minister van buitenlandse zaken premier Chroesjtjow en minister Gromika nog niet ontmoet. De Westduitse regering heeft het thans in de Bondsrepubliek optre dende Russische Bolsjoi-ballet uitge wezen, omdat het zich niet heeft ge houden aan een belofte om in West- Berlijn op te treden. Volgens het Westduitse ministerie van binnenlandse zaken hadden de Russen mondeling toegezegd, dat het ballet in het kader van zijn reis door West-Duitsland, ook in West-Berlijn zou optreden. Daar deze belofte niet is nagekomen, zijn de visa der leden van het ballet ingetrokken. De leiding van het Bolsjoi-ballet wijst erop, dat er in de schriftelijke overeenkomst betreffende de West- Duitse reis niets staat over een op treden in West-Berlijn. De Sowjet- Unie gaat er, als bekend, van uit, dat West-Berlijn geen deel uitmaakt van de Bondsrepubliek. Nieuwe Russische grondwet in de maak De Sowjetrussische minister-presi dent Nikita Chroesjtsjow. die thans een bezoek van vijf dagen aan Dene marken brengt, heeft gisteren tegen over zijn Deense ambtgenoot en gast heer Otto Krag verklaard, dat hij gaarne zo goed mogelijk op de hoog te zou worden gesteld van de gang van zaken in de Deense landbouw. Hij vroeg of Denemarken mogelijk zijn kennis en ervaring op dit gebied met de Sowjet-unie zou willen delen. Krag verklaarde later tegen over verslaggevers, dat dit verzoek van de Russische eerste minister in over weging is. Aan een noenmaal in het stadhuis van Kopenhagen hield Chroesjtsjow een toespraak, waarin hij, van zijn tekst afwijkend, onder meer zei: „Het doet mij veel deugd, dat ik hier ver tegenwoordig van allerlei politie ke schakeringen, vanaf muurvaste communisten en mild gestemde li beralen tot uitgesproken conserva tieven, aantreft". Hij vervolgde: „Toen ik vanaf de twintigste verdieping van het Royal Hotel mijn blik over Kopenhagen liet gaan, dacht ik eraan, dat er eeu wen van werk voor nodig zijn ge weest om dergelijke mooie stéden als Kopenhagen, Moskou, Praag, War schau, Parijs, Londen en' nog vele andere te bouwen. Zouden de volken ter wereld werkelijk toestaan, dat deze mooie scheppingen in een aantal seconden van de aardbodem zouden worden weggevaagd?" Na het middagmaal bezichtigde het Russische gezelschap het stadhuis. NIEUWE GRONDWET DEMOCRATISCH In een gesprek met de voorzitter van de Deense kamer van afgevaardigden Pedersen zei Chroesjtsjow, dat zijn regering bezig is met het opstellen van een nieuwe grondwet, „die de basis moet worden van een breed opgezet democratisch stelsel." In antwoord op een opmerking van Pedersen, dat hij, gedurende zijn bezoek aan het Deense parlement, in staat zou zijn vrijuit te spreken, zon der dat er kritiek op zijn woorden zou worden geoefend, verklaarde Chroesjtspow: „De beste resultaten kunnen slechts als gevolg van kri tiek worden bereikt. Daarom namen wij op het 22ste congres der Sow jetrussische communistische partij het besluit om een einde te maken aan de dictatuur, die zichzelf had over leefd." LIFT STAAKTE Toen Chroesjtsjow en zijn gezel schap een bezoek brachten aan de Deense premier Jens Ootto Krag, wei gerde bij 't vertrek de lift. Gromikq de Russische minister van buiten landse zaken, stapte uit en ging via de trap naar beneden. Met de rest van het gezelschap maakte de lift geen moeilijkheden. Volgens een medewerker van Krag ging de lift op dezelfde manier in staking toen de Russische vice-pre- mier Mikojan enkele jaren geleden op bezoek was. Het Amerikaanse gezin, dat per huifkar, getrokken door twee in Ne derland gekochte paarden, op weg is naar Moskou, is in Tsjecho-Slowa- kije aangekomen. Men reisde via Bel gië, Luxemburg, Frankrijk en West- Duitsland. V erbou wingsui t verkoop Tiéntallen werkelijke koop jes horloges, klokken, siera den, cassettes Juwelier-horloger v. Haarlemmerstr 2 WATER Leiden (Advertentie) Indonesië heeft zijn guerrillastrij ders bevel gegeven zich uit Malei sisch Borneo terug te trekken, zo deelde een woordvoerder van de In donesische minister van buitenlandse zaken in Tokio gisteren mee. In amb telijke Maleisische kring zegt men nog niet te hebben vernomen, dat die terugtrekking ook werkelijk be gonnen is. Zes officieren en twee on der-officieren uit Thailand zijn in Koet j sing, Serawak, aangekomen om de terugtrekking te controleren. Het Indonesische persbureau An- tare meldde gisteren, dat Indonesië vrijwilligers naar Borneo zou blij ven sturen, zolang er nog geen „po sitief resultaat" is bereikt. De voorbereidingen voor de con ferentie van de ministers van buiten landse zaken van Indonesië, Maleisië en de Philippijnen verkeren nog steeds in een impasse. Vanmorgen was nog steeds geen bericht van de waarnemers uit Thai land ontvangen, dat met de terug trekking van de Indonesische gueril- lastrijders uit Maleisisch Borneo een begin is gemaakt. De ministers moeten, naar bekend, de agenda opstellen voor de topcon ferentie tussen de leiders van hun landen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Veranderlijke wind Via de Britse eilanden en de Noordzee bewoog een zwakke sto ring naar het oosten. Het regenge- bied ervan spli&te in twee delen. Het ene deel trok over Denemarken, ter wijl het andere stuk ten zuidwesten van ons land bleef. Achter de sto ring is de luchtdruk in de omgeving van Schotland aanzienlijk gaan stij gen. Deze luchtdrukstijgingen zullen zich ook over onze omgeving gaan uitbreiden. De regenkansen zijn mor gen dan ook niet groot. De wind wordt veranderlijk en zal later uit noordelijke richting gaan waaien. De middagtemperatuur zal daarom mor gen over het algemeen iets lager zijn dan vandaag. ZON- en MAANSTANDEN 18 Juni: zon op 4.19, onder 21.03; maan op 14.08, onder 1.43. H oogwaterstanden 18 Juni: v.m. 9.54; n.m. 22.25 (doodtij) KORRELTJE Wie het onkruid maar één jaar laat staan, kan zeven jaren wieden gaan.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1