S)e &2id6e6oti/fca/nt Westduitse „ombudsman" waarschuwt voor ontaarding van „Bundeswehr" Rockefeller plaatst zich achter Scranton Chroesjtsjows bezoek aan Kopenhagen 'n wapenshow DINSDAG 16 JUNI 1964 54e JAARGANG No. 16.251 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ,B UNDESW EHR" EEN NAZI-ERFENIS Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55,94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3. 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p.mnd., 10,05 p.kw., Franco p.p. 10,55 Adv. 20 ct p. mm., Telefoontjes 1.75 OPLEIDINGSMETHODEN ZIJN „BRUUT EN BLOEDDORSTIG" CHRISTINA EN MARGRIET IN HET KURHAUS De Westduitse regering heeft de verklaring van de parlemen taire commissaris voor de „Bundeswehr", volgens welke de West duitse strijdkrachten zich dreigen te ontwikkelen tot „een staat in een staat", als „ongegrond" van de hand gewezen. De regeringswoordvoerder, Günther von Hase, heeft op een persconferentie ook andere constateringen van de hand gewezen, die vervat zijn in een artikel in het geïllustreerde blad „Quick" en afkomstig van de gepensioneerde vice-admiraal Hellmuth Heye. (Admiraal Heye is de door de Bondsdag benoemde „om budsman", die moet waken over de constitutionele rechten van de Westduitse militairen). ris voor de „Bundeswehr" de zaak onder de aandacht van het publiek heeft gebracht vindt zeker geen al- PARLEMENT MOET WAKKER GESCHUD Admiraal Heye maakt gewag van een toenemend aantal klachten over inbreuken op de rechten van de mi litairen en hij zegt, dat er tegenkan ting in het leger is tegen het begin sel van moreel leiderschap in 't leger. Admiraal Heye vreest, dat er een „Bundeswehr" ontstaat, uitgerust met wapens van morgen, maar opgeleid in de geest van gisteren (de nazi-pe riode). Admiraal Heye schrijft ver der, dat bij de opleiding van militai ren nog steeds methoden worden ge bruikt die uit de tijd zijn. Hij ken schetst deze methoden als „bruut en bloeddorstig". Admiraal Heye zegt te rekenen, dat hij te optimistisch is geweest toen hij 2';2 jaar geleden bij het aanvaarden van zijn huidige functie meende, in vloed ten goede te kunnen uitoefenen op de gang van zaken in de „Bundes wehr". Hij zegt, dat het gerucht, dat hij misschien zal aftreden, niet zon der grond is. Enkele maanden geleden zijn in West-Duitsland verscheidene onder officieren veroordeeld tot gevange nisstraffen wegens mishandeling van recruten, van wie er een stierf na een geforceerde mars. Twee officieren zijn onlangs naar de gevangenis gezonden wegens het plegen van meineed. „ALARMKREET" De „alarmkreet" van Heye wordt door de Westduitse kranten onder vette koppen gepubliceerd. De wijze waarop de parlementaire commissa- gemene instemming, maar een deel van de pers acht het parlement hier aan voor een groot deel schuldig. De klacht van Heye is alarmerend, want zij is niet geuit door de eerste de beste, maar door een man die op grond van zijn ervaring en eigen waarneming beter dan wie ook een oordeel kan vellen. Hellmuth Heye deelde gisteravond mee, met opzet een verklaring tegen over het blad „Quick" te hebben af gelegd om „de openbare mening te schokken". Hij wees erop, dat be paalde politici een gebrek aan be langstelling aan de dag leggen voor zijn rapporten, „die nu zeker door de parlementsleden zullen worden gelezen.". Naar zijn mening moet 'n „revolutionaire geest" worden ge kweekt „om het ontstaan van een klassegeest in de Bundeswehr te voor komen." Om opmars van Goldwater te stuiten Nelson Rockefeller, gouverneur van New York die zich beschikbaar had gesteld als republikeins kanidaat voor 't Amerikaanse presidentschap, heeft in een maandag te New York uitge geven verklaring gezegd, dat hij niet meer naar het presidentschap streeft, doch dat hij zijn volledige steun zal geven aan gouverneur Scranton van Pennsylvanië. Laatstgenoemde heeft zich, als bekend, kandidaat gesteld in een poging om de opmars van de zeer rechtse senator Goldwater naar het kandidaatschap der republikein se partij te sluiten. „Reuter" meldt nader, dat Rocke feller niet uitdrukkelijk te kennen heeft gegeven, dat hij geheel zal af zien van het kandidaatschap voor 't Amerikaanse presidentschap. Waarnemers te New York wijzen er op, dat Rockefeller weliswaar bij een eerste stemming op de komende republikeinse partij conferentie te San Franciscu, waarop de presidentiële kandidat zal worden aangewezen, de afgevaardigden, die zich verbonden hebben op hem te stemmen, zal ver zoeken Scranton te steunen, doch dat het hem vrij zal staan zich bij een eventuele volgende stemming of Beatle-slachtoffer in sterke arm stemmingen toch kandidaat te stellen, indien Scranton er, ondanks de steun van Rockefellers aanhangers, niet in zou slagen tot republikeins presiden tieel kandidaat te worden aangewe zen. Rockefeller zegt in zijn verklarin gen, dat enkele van de afgevaardig den naar de komende republikeinse partij conferentie, die hem steunen, zich hiertoe wettelijk hebben ver plicht, „zodat ik het niet juist acht hen reeds nu van deze verplichting te ontslaan". Rockefeller zegt hierin verder, dat hij, toen hij zich in november 1963 beschikbaar stelde voor republikeins presidentieel kandidaat, dat deed met de bedoeling op te komen voor de grondbeginselen van vooruitgang en matiging, waarop de repu^"" "ünse partij werd gegrondvest en >Welker toepassing haar groot heeft gemaakt. „Het is ook om deze reden, dat ik tot de slotsom ben gekomen dat al len, die mijn inzichten delen, er goed aan doen zich achter de kandidatuur van gouverneur gcranton te stellen. Ik zal zelf Scranton volledig steunen en ik zal met hem samenwerken om het door mij nagestreefde te verwe zenlijken", aldus gouverneur Rocke feller. AARDBEVING IN NOORD-JAPAN De aardbeving die in kracht gelijk stond met de schokken welke in 1923 Tokio troffen en waarbij toen 143.000 doden vielen, heeft vandaag de drie Noordjapanse provincies Niigata, Ya- magata en Akita getroffen. Volgens de eerste berichten zijn er ongeveer tien doden te betreuren. Uit de ruines van een kleuterschool in Tsoervoka borg men de lijken van twee kinde ren. Vijftien andere kleuters werden met verwondingen uit de puinhopen gered. De schokken deden zich ongeveer een uur in de middag, plaatselijke tijd, voor. In de stad Nigita braken branden uit en een gashouder spatte uiteen. De Sjinano veroorzaakte over stromingen doordat op vele plaatsen grote stukken land in de rivier zak ten. Een aantal bruggen stortte in en in de wegen verschenen scheuren. Uit Akita wordt melding gemaakt van twee doden als gevolg van val lend gesteente. In Nagano kwamen 2 mensen onder een omvallende boom om het leven. Volgens meteorologische stations lag het epicentrum van de beving 270 kilometer noordwestelijk van de aan de Japanse Zee gelegen Tojama-baai. Soedanese regering wil nat. chr. kerk Het Afrikaanse katholieke pers agentschap DIA meldt uit Khartoum, dat de Soedanese regering er op het ogenblik naar streeft een christelijk nationale Kerk te stichten naar voor beeld van communistisch China. Ver scheidene inheemse geestelijken heb ben een uitnodiging gekregen een studiereis naar China te maken. De Soedanese regering is bereid de kos ten hiervan te betalen onder voor waarde, dat zij met het plan voor de nationale Kerk instemmen. De missionarissen en zendelingen zijn in 1963 en begin dit jaar allen uitgewezen. Er is nog slechts één (landseigen) bisschop, die in zijn be wegingsvrijheid beperkt is. De Soedanese regering is geheel in handen van de mohammedaanse Soe- danezen uit Noord-Soedan. Door na tionalisatie der christelijke geloofs- naa.a in iue.uuur.ie. uien«u vcIW„uu1U5cm cc. gemeenschappen zou zij in staat zijn ziekenhuis worden opeenomen. Tientallen anderen konden ter plaatse gaar voornaamste tegenstandsters bij door EHBO-ploegen behandeld worden. Op de foto wordt een Beatle- de islamitisering der Zuid-Soedanese slachtoffer door een politieman naar de ziekenauto gedragen. negerbevolking uit te schakelen. In het Kurhaus te Scheveningen hebben prinses Chris tina van Zweden en prinses Margriet maandagavond een gala-concert bijgewoond ter opening van het Hollan d Festival. Foto: v.l.n.r. mr. H. J. Reinink, voorzitter van het Holland Festival; prinses Christina, prinses Mar griet en burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten van Den Haag. Tienduizenden bewonderaars hebben de Beatles op grootse wijze inge haald in Melbourne. Vijftig mensen moesten wegens verwondingen in een CHROES JTS JOW saluutschoten Premier Chroesjtsjow is hedenoch tend in Kopenhagen aangekomen. De Russische leider brengt een bezoek aan Denemarken als eerste land op zijn reis door Scandinavië. Het be zoek aan Denemarken neemt vijf da gen in beslag. De gehele reis duurt 18 dagen. De Russische premier en zijn echt genote, die de reis per schip maak ten, zetten om tien uur voet op Deense bodem, waar zij door premier Krag werden begroet. Nadat de volks liederen waren gespeeld weerklon ken 21 saluutschoten. Alle schepen in de haven waren met vlaggen ge tooid. Vanaf het ogenblik dat Chroesjts jow van boord ging was hij omgeven door een dubbele ring politiemannen. De 671 journalisten die het bezoek aan Denemarken kunnen verslaan, mogen binnen de buitenste gordel komen, slechts enige uitverkorenen mogen een beetje dichterbij komen. In de gebouwen die uitzicht geven op de toegangen van het hotel Royal, in het centrum van Kopenhagen, waar de gasten logeren, zijn in de nacht van zondag op maandag ma chinegeweren opgesteld. De vierdui zend politiemannen die op de béen zijn willen een moord van het Ken- nedy-type voorkomen. Het voedsel, dat het Sowjetrussi- Turkse Cyprioten ontevreden over V.N.-troepenmacht De voorzitter van de Turkse kamer van afvaardiging op Cyprus, Rauf Denktasj, en de Turk-Cyprische mi nister van defensie, Osman Orek, zijn gisteravond per vliegtuig in New York aangekomen om de Veiligheids raad op de hoogte te stellen van „on wettige handelingen" van de VN- troepen op het eiland. Volgens hen is de positie van de VN-troepenmacht „onmogelijk" geworden, wat rampza lige gevolgen voor de Turkse gemeen schap heeft. President Makarios, zo zeggen zij, gebruikt de troepenmacht als een scherm waarachter hij onge straft de grondwet kan schenden. sche gezelschap zal nuttigen, zal wor den gecontroleerd door functionaris sen van de openbare gezondheids zorg. Tot nu toe zijn er geen tekenen die er op duiden, dat de politie meer zal moeten doen dan toezien. Chroesjtsjow wordt vergezeld door een vijftigtal personen, onder wie zijn vrouw Nina en hun drie doch ters Julia Gontar, Rado Adzjoebei en Jelena, schoonzoon Alex Adzjoebei, hoofdredacteur van de Izwestia en minister van buitenlandse zaken Gro- miko. De Russische premier gebruikt in het Kopenhaagse Royal hotel een suite op de twintigste verdieping. Gewapende politiemannen zullen zich vermomd als kelners en kruiers on der het hotel-personeel bevinden. Volgens de uitkomst van een on langs gehouden publieke-opiniepei- ling stemde 45 procent van de Deen se bevolking met het Russische be zoek in. Men verwacht, dat Chroesjtsjow in Denemarken voornamelijk over handels-aangelegenheden komt pra ten. Na zijn aankomst in Kopenhagen had Chroesjtsjow een ontmoeting met premier Krag waarna hij een krans legde bij een oorlogsgedenk teken. Na de lunch sprak hij met leden van het parlement en vanavond is er een ontvangst door de Deense regering. Goldwater„V.S. op weg naar socialisme" „De Verenigde Staten zijn, onder het bewind van president Johnson, op weg naar het socialisme", aldus de (zeer rechtse) senator Goldwater, die zich beschikbaar heeft gesteld als republikeins presidentieel kandidaat. Goldwater, die deze uitspraak deed in een toespraak op een diner van republikeinen te Dallas, in de staat Texas (waaruit Johnson afkomstig is), voegde hieraan toe: „Maar ik kan u onomwonden verzekeren, dat ik, indien ik hiertoe in staat wordt gesteld, deze stroming zal ombuigen en dat ik zal werken voor het be houd van het vrije Amerikaanse on- dernemingsstelsel.' Senator Goldwater sprak niet over het feit, dat gouverneur Scranton zich thans eveneens als republikeins presidentieel kandidaat heeft gesteld, in een poging om een kandidatuur - Goldwater af te wenden. Goldwater zei verder: „Indien wij ermede doorgaan de bevoegheden en de financiële volmachten der rege- ring-Johnson op de huidige voet ,uit te breiden, zullen yrij een nieuw economisch stelsel in het leven moe ten roepen, namelijk een vorm van Amerikaans socialisme en wel bin nen enige nieuwe presidentiële ambts termijnen". PAUS WIJDT MGR. WILLEBRANDS Paus Paulus VI zal zondag 28 juni mgr. dr. J. Willebrands, secretaris, van hét secretariaat voor de Christe lijke eenheid, tot bisschop wijden. De plechtigheid heeft plaats in de St. Pieter. Zoals bekend werd mgr. Willebrands 6 juni door de H. Vader tot titulair bisschop van Mauriana benoemd. Ontploffing in kolenmijn in Wales: drie doden Bij een ontploffing in een kolen mijn in Bryn in het zuiden van Wales zijn gisteren drie arbeiders om het leven gekomen. Twee arbeiders wer den met brandwonden naar het zie kenhuis overgebracht. Een onbekend aantal zat na de ontploffing opgeslo ten. Er waren ongeveer 30 mannen aan het werk aan het kolenfront toen de ontploffing zich voordeed. Een 33-jarige Nederlandse me taalarbeider, Albertus Keiler, is zon dag op de Elbe bij Hamburg in moeilijkheden geraakt. Hij was met een zelfvervaardigd vlot de rivier afgevaren om enige verkoeling te zoeken. De getij stroom bracht hem echter in moeilijkheden. Hij werd laat in de avond door de rivierpolitie op gemerkt en in veiligheid gebracht. Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit* 'extra speliiig voorde doe-het-zelver Verbouwingsuitverkoop Tientallen werkelijke koop jes horloges, klokken, siera den, cassettes Juwelier-horloger v. d. WATER Ha*rlemmerstr 207. Leiden (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's KOEL WEER Boven de oceaan en West-Europa komt een Westelijke circulatie voor. Nederland ligt daardoor binnen het bereik van oceaanstoringen. Een van deze lag vanochtend enkele honder den kilometers ten westen van Ier land. Verwacht wordt, dat deze sto ring ons land morgen vergezeld van wat regen of motregen zal voorbij trekken. Het koele weer duurt voort. In het overgangsgebied van de koele en de zeer warme kontinentale lucht boven Oost- en Zuidoost-Europa viel in de omgeving van het noordweste lijke deel van Zuid-Slavië veel regen. ZON- en MAANSTANDEN 17 Juni: zon op 4.19, onder 21.02; maan op 12.57, onder 1.26. Eerste kwartier 0.02. Hoogivater standen 17 Juni: v.m. 8.51; n.m. 21.23. KORRELTJE De mensen, die altijd menen wat ze zeggen, menen ten onrechte het recht te hebben om altijd te zeggen wat zij menen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1