Melding: „Met Schuur, de kerk staat in de brand," leidde tot misverstand GEEN VERTRAGENDE GEVOLGEN VOOR HET BLUSSINGSWERK GOLDEN FICTION MAANDAG 15 JUNI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 U kunt 'n Amerikaan roken U kunt ook 'n Virginia roken Zaterdagavond rond elf uur heeft een windhoos in twee minuten tijd grote schade aangericht aan drie badcen- tra op Texel. Aan het Hoornder strand, het centrum bij paal 12 en het Westerslag werden tientallen hadhokjes, die een zevenhonderd gulden per stuk kosten, finaal uit elkaar geslagen. De foto geeft een beeld van de schade, welke door de verzeke ring wordt gedekt. HOE LAAT BE GON DE BRAND IN ZOETERWOUDE Maar u kunt ook een eigen stijl kiezen: de onvergelijkbare Golden Fiction melange Waarom onvergelijkbaar? De tabakken van Golden Fiction zijn meer uitgerijpt, warmer van kleur en dus zachter van smaak. Ze worden niet gesausd. Geen extra aroma wordt toegevoegd. Alleen GF heeft deze aparte, pure melange. Voor rokers met een eigen smaak. w Voor rokers met een eigen stijl TOCH NOG GETROUWD De grote foto van de brand, die we zaterdag jl. publiceerden, is tevens belangrijk materiaal bij het onder zoek naar de oorzaak van de brand. Deze door Van Bemmelen gemaakte foto is nl. de eerste geweest, die van de brand is gemaakt. Bij de tegen strijdige berichten slaagden wij er zaterdag niet in een juiste bepaling vafc het tijdstip van het begin van de brand te krijgen. Het blijkt thans wel, dat de brand begon, hoogstens tien minuten vóór deze foto is ge maakt. De klok wijst op de door ons gepubliceerde foto half vier aan. De brand zal dus ontstaan zijn rond tien voor half vier. De eerste die de brand heeft ontdekt is Gré de Jong uit Zoe- terwoude geweest, die circa 3.20 uur naar de klok kijkend de rook zag en naar de familie Schuur ging om de brandweer op te bellen. Ook de heer Van Rijn, landbouwer in de Geerpolder, ontdekte in een vroeg stadium van de andere zijde de brand. Hij zag rook en is op de fiets gestapt en naar de kerk gere den. Voorts heeft zuster Theodosia van het Bejaardencentrum in een vroeg stadium de rook gezien en de brandweer opgebeld. Fotograaf Van Bemmelen heeft een serie foto's ge maakt, van minuut tot minuut wel haast, die voor het onderzoek naar de oorzaak van het grootste belang zijn. Zonder op het resultaat van dit onderzoek vooruit te lopen valt te constateren dat de brand uitgebro ken moet zijn nabij het klokketoren- tje; dit is niet lang daarna omgeval len; ook dit ziet men op de reeks die Van Bemmelen heeft gemaakt. MISVERSTAND De melding: „Met Schuur, de kerk staat in brand" heeft geleid tot een misverstand. Daar de heer Schuur di rect daarna de hoorn op de haak leg de, verkeerde men bij de Leidse brandweer in de mening, dat de schuur naast de kerk in brand stond. Dit heeft op de blussingswerkzaam- heden echter geen vertragende in vloed gehad. De commandant stuur de als gebruikelijk een spuitwagen en een ladderwagen. Al op weg naar de brand kwam van mobilofoon van de brandweer auto de melding, dat niet een schuur maar de kerk in brand stond. Com mandant Hagedoorn heeft toen di rect de tweede spuitwagen gestuurd, die slechts even later op de plaats des onheils arriveerde. Daarna heeft hij ook de spuitwagens van Leider dorp en Wassenaar gealarmeerd. Met groot materiaal werd de brand aan gepakt. Het dak stond echter, zoals de foto's getuigen in lichterlaaie en was niet meer te behouden. Het ra dicale optreden van de Leidse brand weer heeft in elk geval voorkomen, dat het gehele gebouw is afgebrand. We spraken nog met de rayon commandant van de Rijkspolitie te Hazerswoude, die zei dat het onder zoek nog gaande is, maar dat een sterk vermoeden bestaat, dat lood gieters per ongeluk de brand heb ben veroorzaakt. KERKBEZOEK De deken van Zoeterwoude vertelde, dat het kerken in het Patronaatsge bouw naar wens is verlopen. Alleen de missen van half negen en half tien waren zo bezet, dat een deel van de kerkgangers moest staan. Voor de avondmis bestond weinig belangstel ling. De uurdienst zal men ook vol gende week handhaven, maar de avondmis zal kunnen vervallen. Daar zaterdag tot de regenbui en zondag de gehele dag de belangstelling voor de verbrande kerk zeer groot was men kwam van heinde en ver heeft de deken een collectebus laten plaatsen, die toch nog tachtig gulden opbracht, terwijl hij ook nog enige reactie verwacht op het gironummer van het kerkbestuur. De belangstel lenden kregen nl. bij de kerk een bord voor ogen, waarop een gironum mer vermeld stond. Over het totale bedrag der schade tast men nog in het onzekere. „Ik hoor bedragen van drie tot acht ton en ik heb zelfs al een deskundige horen zeggen: je stopt het niet met Het echtpaar Jac. Henneken Johanna Straathof heeft op het laatste ogenblik een be langrijk onderdeel van hun hu welijksinzegening moeten ver anderen. Zij zouden zaterdag jl. in de dekenale kerk van Zoeterwoude in het huwelijk treden, maar de brand stuurde alle plannen in de war. Er werd een elegante oplossing gevon den. Het huwelijk ging door, maar in de parochie van de heer Jac. Henneken, die woon achtig is te Zoetermeer in de St. Nicolaasparochie. Deken v. d. Boog liet voor enige uren de problemen rond zijn afge brande kerk in de steek, om het huwelijk in Zoetermeer te gaan inzegenen. een miljoen". Persoonlijk is de de ken van mening, dat de kerk geres taureerd kan worden. Maar of men toch niet beter totn nieuwbouw kan overgaan is 'n vraag die straks even eens aan de orde kan komen". Dat hangt af van de hoogte van het scha debedrag en de kosten van restaura tie vergeleken met nieuwbouw. De preekstoel is ernstig beschadigd, maar de kerkramen hebben op een enkele uitzondering bij de oude ramen na, niet noemenswaard geleden. Van morgen stelde ook de bouwpolitie 'n onderzoek in naar eventuele geva ren voor belendende percelen. Ook de bisschoppelijke bouwinspecteur was aanwezig. WASSENAAR 100 wedstrijden in twee toernooien van Blauw Zwart Op het fraaie sportveldencomplex van Blauw-Zwart aan de Wassenaar- se Dr. Mansveldtkade heerste zater dag en zondag een bijzonder gezelli ge drukte. Er werden twee toernooien georganiseerd waaraan niet minder dan 44 elftallen deelnamen, die in to taal 100 wedstrijden speelden. Zater dag werd in vier poules een toernooi gehouden voor junioren van 12 tot 14 jaar, zondag traden 24 elftallen van pupillen van 10 tot 12 jaar bin nen de lijnen. Zaterdag werden GDA 1, UDO 1, TGG 1 en Katwijk 2 winnaars van de eerste prijzen. UDO en Katwijk le verden een bijzondere prestatie in hun poules door uit 4 wedstrijden 7 punten te behalen. Op de tweede plaats eindigden Westlandia 1, VNL 1, Wit-Blauw RK 1 en Blauw-Zwart 4. Zaterdag na het toernooi werden de prijzen uitgereikt door de heer Sandberg namens de jeugdcommissie van Blauw-Zwart. Idealer voetbaiweer een minder hoge temperatuur was het zondag middag, toen het toernooi van de pu pillen al voor 12 uur begon. Op vier velden werden de 60 wedstrijden ge speeld. Winnaars van de eerste prijzen werden resp. Roodenburg 1, Wasse naar 2, Lenig en Snel 3 en Lenig en Snel 4. Roodenburg behaalde uit 5 wedstrijden 9 punten, de overige prijswinnaars kwamen tot 8 punten. De tweede prijzen waren voor resp. Blauw-Zwart 1. Roodenburg 2, Roo denburg 3 en DOCOS 4. Een bijzon der succesvolle middag dus voor Le nig e Snel, dat twee eerste prijzen won en voor het Leidse Roodenburg dat beslag legde op een eerste en twee tweede prijzen. Zondag werden de prijzen uitge reikt door de heer G. Looyestein, voorzitter van de supportersvereni ging Blauw-Zwart. Th. den Hollander f De grote man van de schapenactie Kort na het bereiken van zijn tach tigste levensjaar is op 13 juni in het St. Elisabeth-ziekenhuis te Leiden overleden de heer Theodoras den Hollander, een bekend figuur in Lei den en vooral in de omliggende plaat sen. Al had hij zelf met noeste vlijt een bedrijf in teer en vetten opgebouwd, zijn hart bleef het hart van een land man, van het boerenbedrijf. Toen dan ook rond 1950 het bestuur van de St. Paulusstichting zijn hulp inriep voor de schapenactie van „Verbum Dei" gaf hij daaraan spontaan zijn volle medewerking. Zo werd de vee markt zijn lust. Iedereen kende hem daar. Met zijn twee ijverige medewer kers bradht hij in die vijftien jaar deze actie tot grote bloei en dit ge heel belangeloos. De lammeren die hij in Texel en Hoorn gekocht had, wist hij meesterlijk te plaatsen. Kwam hij soms „per ongeluk" met een paar lammeren te veel uit Noord-Holland terug dan wist hij wel een boer in Hoogmade, Noordwij k of Voorschoten die er nog best een bij kon nemen. En zo waar graag of niet, maar meestal graag ging de boer door de knieën als „Ome Dorus" met het beest voor de deur stond. Een grote dag in zijn leven was 't toen hij in 1958 uit handen van Deken Haring de pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia en Pontifice" mocht ontvangen als erkenning voor dit be langeloos ijveren voor het apostolaat van Verbum Dei. Alle andere dank sloeg hij af met de woorden: „Ik doe het toch zo graag!" Voor het einde van zijn tachtigste jaar louterde de Heer hem, de sterke man, door een uitputtend ziekbed. Hij moest eerst zelf zwak lam wor den, voordat de Goede Herder hem voor eeuwig opnam in zijn schaap stal. Een trouwe medewerker is van ons heengegaan. Wij zullen deze vriend steeds dank baar blijven gedenken. „VERBUM DEI". AGNES-LYCEIJM EEN LAURENS PRODUCT AMERIKAAN TRAPTE TEGEN POLITIE-AUTO De 26-jarige Amerikaan Thomas W. O'kelly, die zaterdagmiddag met zijn 23-jarige vriendin uit Katwijk nabij de Utrechtse brug in Amsterdam stond te liften, kreeg ineens slaande ruzie met de jongedame. Hij werd helemaal dol en ging eerst op de rijweg zitten en later zelfs liggen, zodat het verkeer aan beide kanten om hem heen moest rijden. Twee agenten moesten de man, die niet wilde opstaan, naar de kant van de weg sleuren. Toen de Amerikaan daar. de politie-auto zag staan, gaf hij een paar enorme trappen tegen de wagen, die een paar deuken opliep. Op het bureau heeft de gekal meerde Amerikaam zijn. excuses aan geboden en zich tevens bereid ver klaard de schade te betalen. Gouverneur van Brits Guyana trekt maeht aan zich De gouverneur van Brits-Guyana, sii Richard Luyt, heeft zaterdag de volledige macht aan zich getrokken en opdracht gegeven tot arrestatie van minstens dertig vooraanstaande figuren uit het politieke en vakbonds leven. Verscheidene ministers zijn van de speciale bevoegdheden, die zij de vorige maand hadden gekregen, beroofd. In Brits-Guyana heeft zich de af gelopen vier maanden een golf van rassenconflicten voorgedaan, gepaard met doodslag en brandstichting. De regering van Brits-Guyana heeft besloten niet af te treden, hoewel gouverneur sir Richard Luyt vice- premier Brindly Benn, drie invloed rijke leden van de progressieve volks partij van premier Jagan en een se nator van dezelfde partij heeft laten /arresteren. Het besluit van de gouverneur de noodtoestand af te kondigen en par lementsleden te laten arresteren zon der de regering van Brits-Guyana hierin te kennen is gisteren bespro ken op een ministerraad, die drie uur heeft geduurd. Na afloop van de vergadering zei een woordvoerder van de regering-Jagan, dat thans één ding duidelijk is: „Engeland wil zich van onze regering ontdoen, maar om internationale verwikkelingen te ver mijden, kan het dit niet openlijk doen maar wil het ons dwingen tot aftre den". Gisteren zijn op een twintigtal kilometers van de hoofdstad George town botsingen voorgekomen tussen Indiërs en negers, waarbij 29 men sen werden gewond, van wie elf ern stig. Eenheden van het Britse leger en speciale politietroepen onderdruk ten de onlusten. Verscheidene hui zen waren in brand gestoken en ook auto's moesten het ontgelden. Gevonden diamanten van gestolen partij Voor de Amsterdamse centrale re cherche staat nu met vrij grote nauw keurigheid vast dat de twee zeer kostbare diamanten, die een spoor wegemployé zegt maandag op de Overtoom in de hoofdstad te hebben gevonden, van Hongaarse herkomst zijn. De recherche komt tot deze voorlopige conclusie op grond van het feit, dat het tweetal diamanten van 6 en 8 karaat het best overeen stemt met de gegevens van een eind 1962 tussen Schiphol, het Centraal Station in Amsterdam en Den Haag verdwenen zending van twee stenen uit Hongarije. Deze nauwelijks verzekerde en niet als „waardevolle verzending" ver zonden diamanten, die per vlieg tuig op Schiphol aankwamen en per trein naar Den Haag zouden worden overgebracht, zijn daar nooit op de plaats van bestemming gearri veerd. In de afgelopen jaren is een aantal zendingen diamanten verdwe nen. De centrale recherche, die haar nog niet afgesloten onderzoek met medewerking van de postale- en de spoorwegrecherche uitvoert, heeft deze gevallen nagegaan. Er zijn vaak, zowel voor de afzenders als voor de ontvangers van dit soort zendingen diverse, o.a. fiscale, redenen om geen aangifte te doen van de verdwijning van zendingen. De spoorwegemployé Dit is de 19-jarige Liesje van Eist, die sinds 31 mei 1964 spoorloos ver dwenen is. Die dag zou t,e van haar woonplaats Maarssen naar Den Haag reizen, waar ze bij familie als meisje voor dag en nacht zou gaan werken, maar waar ze nog niet is gearriveerd. I Iet meisje heeft last van zwaarmoe digheid. Liesje (Elisabeth Maria Al- bertina) van Eist is ongeveer 1.75 meter lang, heeft een slank postuur, is blond en heeft blauwe ogen. Ach ter een van haar oren heeft ze een lidteken van een operatie. heeft tegenover de politie verklaard dat hij één steen maandagochtend vroeg, toen hij zijn hond uitliet bij een boom heeft gevonden en merk waardigerwijs, toen hij nog eens ging kijken enkele uren later, op dezelfde plaats de tweede steen. Hoe de beide diamanten na bijna twee jaar ineens op de Overtoom in Amsterdam zijn terechtgekomen, is een vraag waarop de recherche het antwoord zoekt ETNA WEER AKTIEF De Etna op Sicilië is weer actief. Gisteravond deden zich gedurende een half uur in het binnenste van de vulkaan hevige ontploffingen voor, waarna een grote stroom lava uit de centrale krater stroomde. TE LEIDEN Geslaagd voor diploma A: A. W. M. Langeslag, Woubrugge; M. E. C. Menken, Leiden; M. J. H. Pouw, Leiden; H. J.' T. L. M. Smeets, Was senaar. Geslaagd voor diploma B: A. W. Aanhane, Leiden; P. J. L. van Bem melen, Voorschoten; H. C. Lammer- ding, Voorschoten; A. M. C. Linden- hoff. Leiden; C. M. P. van Noort, Leiden. Met drie kandidaten wordt hot examen voortgezet Voor het eerst sinds hij enige weken geleden in Ma drid door een stier op de horens werd genomen en ern stig werd gewond is de beroemde Spaanse stierenvechter Manuel Benitez „El Cordobes" in het Spaanse Mar- bella weer in de ring verschenen. „El Cordobes" toont hier aan het verrukte publiek de twee oren en de staart van een stier die het in Marbella niet van hem kon win nen. Maar misschien dat een nog levende collega van de stier revanche kan nemen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9