OUD-LEIDEN VERTELT VAN TOEN CORDULA'S ERFENIS MAANDAG 15 JUNI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 „Leyden is lijden" was een bekend gezegde in voorbije eeuwen. En niet ten onrechte! In de loop der eeuwen werd Leiden veelvuldig door rampen geteisterd: pestepidemieën, uitslaande branden, instortingen van torens en politieke twisten wisselden elkaar af. De ontploffing van een kruit schip op 12 januari 1807 was in alle opzichten een catastrofe; zij beroofde Leiden niet alleen van vooraanstaande burgers, van een van haar mooiste wijken en van vele eeuwenoude kostbaarheden, maar bracht haar finan cieel op de rand van de ondergang. In die dagen was Leiden een stadje zwaar getroffen Leidenaren gewon- van ca. 40.000 inwoners, die woonden nen. op een gebied dat zich binnen de singels en stadswallen uitstrekte. Van HERSTEL EN HERBOUW een in de 15de en 16de eeuw door handel, industrie en wetenschap VOOR het opruimen van het puin bloeiende, belangrijke stad was zij en vele andere werkzaamheden, veel kosten, feestgedruis en toe spraken was gelegd hetgeen echter het enige was wat er te ver- ALPHEN AAN DEN RUN AUTO IN BRAND Mej. E. Z., wonende te Amsterdam, schrok niet weinig, toen ze vrijdag morgen omstreeks 7.15 uur rijdende over de Herenweg te Alphen a. d. Rijn, ter hoogte van de Kruisweg, achter uit de motorruimte van haar luxe auto vlammen hoog zag oplaaien. Zo snel als ze maar kon zette ze de motor af, zette de wagen aan de kant en sprong ze zelf als een veertje van haar zetel de auto uit. Pogingen, die ze in het werk stelde om de vlammen te doven lukten maar slechts in zoverre, dat de brand beperkt bleef tot de motorruimte en de vlam men niet oversloegen naar de zit-ruim- te, waarvan het achtergedeelte vol ge laden was met verlichtingselementen. De achterzijde van de auto werd zwSar beschadigd, de motor raakte onbruik baar. De brand was ontstaan doordat de brandstofleiding was losgeraakt en als gevolg hiervan de vloeistof op de uitlaat drupte. De auto moest worden weg gesleept. INSTRUCTIE MOND-OP-MOND-BEADEMING Onder auspiciën van de R.K. EHBO „St. Martinus" te Alphen a. d. Rijn is in de St. Josephzaal een bijzondere bij eenkomst gehouden, waaraan een uit gebreide kring dames en heren heeft deelgenomen. Het doel van de avond was om in woord, beeld en daad bekendheid te ge- in dienst van de universiteit en be- Y?n "n de mond-op-mond-ademhaling. volking gebouwd. Nu herinnert Het bestuur van ..St Martinus iade slechts een park, aangelegd op de "le"lng toegedaan dat niet alleen ge. plek waar eens de huizen werden diplomeerde EHBO ers, maar iedereen weggevaagd en een sobere blauw- heilzame systeem moet kunnen toe- ------ - passen. GEVECHTEN IN MAROKKO De Marokkaanse strijdkrachten zijn begonnen met een grote opera tie tegen de gewapende commando's, die in Algerië zijn opgeleid en Ma rokko in het oosten zijn binnengeko men. De Marokkaanse minister van bin nenlandse zaken, Khatib, zei vrijdag avond in Rabat, dat er negen perso nen zijn gedood en viei gewond bij een gevecht in Noord-Marokko tus sen een gewapende bende uit Algerië en Marokkaanse strijdkrachten. Dit gevecht gebeurde dinsdag ongeveer 9 kilometer ten noorden van de Me- chra Hommadi-dam. Vier bendeleden werden gedood en 13 gevangen gemaakt. De Marokkaan- je strijdkrachten verloren vijf doden en vijf militairen werden gewond. Dr. M. E. v. d. Steen, de docent van „St. Martinus" heeft een interessant* en leerzame inleiding gehouden over de juiste werking van de ademhalingstech- geworden tot een naargeestige, wei nig vermaak biedende, vervallen werd werkvolk van buiten Leiden ingevoerd, dat gratis van voedsel stad met een kwijnende industrie werd voorzien in het Pesthuis. Uit en een verpauperde bevolking. grijze herdenkingssteen aan de ramp die de stad Leiden op de rand melden viel, omdat" koning Willem van de vertwijfeling en ondergang I in 1837 had besloten dat het groot- heef* gebracht. se gedenkteken, ondanks de reeds a aangebrachte fundementen niet zou Tekening: Het Steenschuur (Ra-, iiieken in heralgemeen en waaraan het worden geplaatst. penburg) voor de ramp van het vaak schort bij ongevallen in het bij- In de loop van de 19de eeuw zijn er kruitschip. Rechts de huidige Lode- zonder; hij heeft duidelijk gemaakt in hoeverre slachtoffers ten opzichte van de ademhaling een hulpje nodig hebben. De heer Kersbergen uit Gouda heeft dit thema aanschouwelijk verduidelijkt door middel van een demonstratiepop. Na de theorie hierover te hebben ge geven "stelde de heer Kersbergen be langstellenden in de gelegenheid deze moderne reddingsmethode op de de monstratiepop praktisch toe te passen. op de rampplek een aantal gebouwen wijkskerk, toen Saaihal. Mystère -30: een Paus wenst Frans-Duitse produktie Athenagoras De Franse vliegtuigfabriek Marcel beterschap Toen dan ook het met 37.000 pond alle delen van Nederland stroomde'' Dassault heeft besloten het proto- giften in geld of nature binnen. Yan de Mystere-30, een passa- giersvliegtuig met straalvoortstuwing De patriarch was donderdag, naar - 4 Paus Paulus de zesde heeft een nu gemeld werd, ziek geworden. De buskruit geladen binnenvaartuig van Toch heerste er een half jaar na v00r korte en middelgrote afstand, telegrafische wens tot beterschap ge- paus telegrafeerde: „Tot onze grote schipper Adam van Schie, hetzij door de ra^P m Leiden nog de grootste dat 40 a 48 passagiers kan vervoeren, zonden aan de oecumenische patri- bezorgdheid vernomen hebbende van onvoorzichtig omgaan met vuur van armoede; de levensmiddelen die te bouwen samen met de Duitse fa- arch van Constantinopel, Athenago- uw ziekte, vragen wij God met aan- de vierkoppige bemanning, die zich geruime tijd uit de omgeving van briek Siebel. Het toestel kost zes ras, die hij in januari j.l. op zijn be- drang'u een spoedig herstel te schen- o Leiden kwamen waren voor de door- miljoen gulden en zal een kruissnel- devaart naar Palestina in Jeruzalem ken en wij verzekeren u van onze i__;j --- onn km per yur hebben. heeft ontmoet. grote toegenegenheid in de Heer". bij viering van „Koppermaandag" «de feestdag voor de ambachtsman- snee Leidenaar niet te betalen. Veel held" varf aan de drank te buiten was gegaan, van het door steden en instanties hetzij 'n andere oorzaak, ontplofte geschonken geld werd niet gebruikt en de lucht invloog, was de ontzet- voor de herbouw, maar ten gunste ting en verslagenheid onder de Leid- van de machtsuitbreiding van Na- se bevolking groot. Van de Bogaard- poleon. Hoewel de verwachtingen tot de Nieuwsteeg, langs de Noord en Zuidzijde van het Rapenburg, tus sen de Lodewijkskerk en de Koe- poortsbrug, langs de Garenmarkt, omtrent de herbouw op grond van de door de regering gedane belof ten hoog waren gespannen, kwam men de eerste jaren weinig verder St. Jakobsgracht, Raamsteeg en Koe- dan het ontwerpen van de plannen, poortsgracht waren er door het ont- De aanwezigheid van ruim 800 fa- plofte buskruit huizen ingestort, miliegraven in de St. Pieterskerk muren gespleten en mensen onder heeft de regering doen af2ien van het vallende puin bedolven. Elders het plan om deze kerk - gezien de in Leiden hadden de meeste huizen vele beschadigingen - niet meer te hun ruiten en dakpannen verloren herstellen en hem aan de dienst en waren 2000 mensen door rond- te onttrekken. geslingerde balken en glasscherven DE Katholieke kerk aan de Appel gewond. De voedselvoorraden waren markt was zodanig beschadigd dat door de glasscherven en het meege- men de bouw van een nieuwe kerk zogen vuil onbruikbaar geworden wilde gaan bekostigen. Het oog viel en behoudens het verloren gaan van echter op een gebouw waarvan de veel stadsschoon door de verwoes- fraaie toren op zeer opmerkelijke ting van de patriciërshuizen aan het wijze was gespaard gebleven en Rapenburg, werd er onstelbare scha- dat, oorspronkelijk als St.Jalkobs- de aangericht aan oude kunstwerken, gasthuis gebouwd, in 1596 onder de boeken, handschriften en histori sche gedenkstukken. De Leidse Ho- naam „Saaihal" tot op de rampdag een centrum van handel werd. Op geschool, die toen 4 faculteiten en 17 oktober 1809 kon pastoor Driessen 380 studenten telde, verloor 2 van mede daukzy de ruime subsidie van haar hoogleraren en tal van beroemde van de koning, de „nieuwe" Lode- anatomische preparaten. Het aantal wijkskerk met pastorie in gebruik doden bedroeg 150 200, waarvan nemen. de meesten pas dagen later onder Inmiddels waren de puinhopen moei- het puin werden weggehaald. zaam weggewerkt en was het braak- Koning Lodewijk, die ten tijde van liggende terrein bouwklaar gemaakt, de ramp in Den Haag verbleef, spoed- Verder kwam men echter niet. An- de zich met een klein gevolg ter- dere belankrijke gebeurtenissen stond naar Leiden om zich op de kregen in de loop der tijden de aan- hoogte van de situatie te stellen. Niet daaht; de ramp raakte in de verge- alleen door belonken te zetten op telheid en de vlakte lag daar als elk gered mensenleven en het ter een plek van heerlijke ontspanning beschikking stellen van sommen voor de schooljeugd. Het was danook gelds ter leniging van de eerste nood, met enige bitterheid dat „DE maar ook door het huisvesten van LEYDSE COURANT" 50 jaar na ouderloos geworden kinderen in woning aan de Oude Vest en het or de ramp constateerde, dat er zowel van de herbouw niets was gekomen, ganiseren van een collecte voor Lei- als wel van het plaatsen van de her den in het gehele land heeft hij in denking sobelisk, waarvan de eerste die dagen de sympathie van de steen toendertijd met uitzonderlijk 4 etherklanken DINSDAG 16 JUNI 1964 HILVERSUM 1 402 m. 746 kc/s. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend- gym. 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte gram. 9.00 Ochtendgym. 9.10 De groenteman. 9.15 Klass. kamer- muz. (gr.). 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitami nen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 12.00 Licht instrumentaal ensemble en zangsolisten. 12.20 Regeringsuitzen ding: voor de landbouw. 12.33 In- sturmentaal ensemble en zangsoliste: lichte muziek. 13.00 Nws. 13.15 Mé dedelingen, eventueel actueel of gr* 13.25 Beursberichten. 13.30 Lichte or kestmuziek en zangsoliste. 14.00 Voor de vrouw. 14.40 Schoolradio. 15.00 Ne derlands Koorfestival 1964. 15.20 Het kan niet altyd kaviaar zijn, hoorspel (5). 16.00 Nieuws. 16.02 Klarinet en piano: mod. muz. (stereofonische uit zending). 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York Callnig. 17.35 Lichte gram. voor de tieners. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Lichte ork,- muz. met zang. 18.55 Gesproken brief uit Parijs. 19.00 Muziek is troef: ge varieerd muzikaal programma. 20.00 Nieuws. 20.05 Fragmenten uit de ope ra Fortunio (gr.) 21.00 De geschiede nis van een boek, literair klankbeeld. 21.30 Program over de zangeres Le na Home. 22.00 Moderne kamermuz. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Mexicaanse muz. (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM n. 208 m. 1007 kc/s. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgenge bed. 7.15 Lichte gram. 7.55 Overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte' gtam. 8.50 Voor de huisvrouw 9.40 School radio. 10.00 Vor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Moderne Franse ork.werken (gr.). 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte gram. 11-.5.0 Volaanvooruit, lezing. 12.00 An gelus. 12.04 Licht ensemble. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinb. 12.3 Voor de boeren. 12.45 Platen- nieuws. 12.55 Katholiek nieuwe. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte gram. 14.00 Voor de plattelandsvrouwen. 14.10 Draai- orgelmuziek (gr.). 14.30 Lichte gram. 15.30 Als de dag van gisteren, klank beeld. 16.0 Voor de zieken. 16.30 U hebt voorrang, godsdienstig program. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regerings uitzending: Publiciteitsmedia in de Nederlandse Antillen, door Auke Clo. 18.00 Verzoekprogramma voor de jeugd (gr.). 18.20 Uitzending van de Boerenpartij. Tot U spreekt mr. dr. A. Zeegers. 18.30 Licht ensemble. 18.50 Van klanten en wanten weten, lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Actuali teiten. 19.25 Lichte ensembles (opn 20.00 Radiokoor, -kamerork. en zang- solsiten: klassieke muz. 20.45 Slot- concert van het Internationale Con cours Koningin Elisabeth te Brussel. 22.00 Klass. gram. 22.20 Actualiteiten of gram. 22.50 Boekbespreking. 22-30 Nieuws. 22.40 Liedjes. 23.10 Lichte gram. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: Voor de jeugd. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 In AVRO's Televizier. 20.40 Confrontatie: Prima ry, documentaire film over de voor verkiezingen in de Ver. Staten. NTS: 21.15 Theater Domino: Franse chan sons. 22.20-22.25 Journaal. Experimentele uitzendingen op het tweede net (kanaal 27). NTS: 20 20 De wonderbaarlijke reizen van Ju les Verne, film. 20.40-22.10 no. .880, speelfilm. doorLeni Behrendt 25) Hilda had gelijk! Het leven gaat verder en hoe meer werk ik krijg, hoe beter, want werken is het enige middel om te vergeten. Heb je over geschakeld naar mijn bureau? Nee, ik zei de heer Droysen dat je hem terug zou bellen. Goed zo? Ja, tante. Moed, jongen, trooste ze hem, hem als een moeder over de haren strelend. Je hoeft je over je tranen tegenover je tante niet te schamen, want je weet dat ze van je houdt als van een eigen zoon. Wie verdriet heeft, heeft recht om te huilen. En nu ga ik maar heen. Ga nog niet weg, ik heb je nog nodig. Adele ging daarop tegenover haar neef zitten. Hij draaide het nummer enluisterde dan naar de stem aan de andere kant van de lijn, zonder deze eenmaal te onderbreken. Te oordelen naar hetgeen zich op zijn gezicht afspeelde, kon Adele wel ver moeden, dat het belangrijk was. Ongelovigheid, angst en bezorgd heid weerspiegelden zich om beurten in de trotse gelaatstrekken van de graaf, die zwaar en moeilijk ademde. Zijn stem h^d een vreemde klank, toen hij zei: Ik kom dadelijk. Hij legde de hoorn neer en zei kort: Gerdia is bij Droysen. Wat.wat zeg je? Dat ze bij Droysen is! herhaal de de graaf. Meneer Droysen heeft haar op het stationsplein aangetrof fen, verkleumd en verward. Ze mis te de morgentrein, zodat ze tot 's mid dags zou moeten wachten. Daarom stelde Droysen haar voor haar mee te nemen naar zijn woning. Hij belde me op om me te vragen of ik het weg gevlogen vogeltje zoals hjj zioh uitdrukte wenste te halen. Loop niet te hard van stapel Odiel! Wees gerust. Maar ik laat me voortaan geen minuut langer om de tuin leiden. Zü zal zich moeten ver antwoorden, goedschiks of kwaad schiks. Rijd niet naar huis tante Adele. Blijf bier wachten tot ik te rug ben. Zoals je wenst. Hij snelde de deur uit en Adele keerde terug bij Hilda, die haar met twee grote ogen aanstaarde. Je ziet er zo ernstig uit, Adele. Daarvoor heb ik alle reden, zei deze en ze liet zich afgemat in een stoel vallen. De jongen is er zo onder de indruk van, dat mijn hart breekt als ik naar zijn gezicht kijk. En nu ga ik jou vertellen, waarom Droysen heeft opgebeld Gerdia is daar. Wat? stamelde Hilda totaal over stuur. Daar heeft ze dus haar toe vlucht gezocht. Maar niet uit zichzelf! verbeter de Adele Hilda's zienswijze. Daarop vertelde ze wat er voorge vallen was en besloot met een eigen commentaar: Dat meneer Droysen precies op dit ogenblik aan het station moest pas seren! Ik hoop dat Odiel het arme meis je niet al te hard zal aanpaken. Als ze het verdiend heeft, dan zal mijn neef haar vast en zeker niet ontzien, meende de barones, waarop Hilda in een stortvloed van tranen uitbrak. Graaf Tronders-Trollenstein werd door boer Droysen opgewacht. Heer graaf, wat een jammerlijke gebeurtenis, begon hij bezorgd. Ik heb zo de indruk dat ze haar eigen hart heeft proberen te ontvluchten. Ik hoop het, mijn bestel Heer graaf het is toch maar... juffrouw Wachters. En als u. wat zal er van ons hier geworden zijn op Trollenstein? Zo'n goede meester als u, zullen we nooit meer vinden. Geen schrik, Droysen, mijn erf goed verlaat ik nooit, nooit! Maar de liefde, heer graaf, de liefde is sterk. Ik moet eerst en vooral met juffrouw Wacht spreken. Ik begrijp u niet waarom haar naam u niet be valt, Droysen. Heer graaf, dat weet u immers net zo goed als ik. Zal ik u aanmel den? Liever niet. Waar kan ik haar vinden? In de woonkamer. Dank u. Gerdia was eerst verlamd van schrik en ontzetting toen ze de graaf zag. Ze wilde wegrennen. Blijf hier! riep een autoritaire stem. U komt hier niet eerder bui ten, voor u me verklaard hebt, waar om u Trollenstein bent ontvlucht, gra vin Wachters van Frodebach! In 's hemelsnaamu bent op de hoogte Inderdaad! Hij trok een stoel bij en ginig vlak tegenover Gerdia zitten. Hoe ik het te weten ben gekomen, vertel ik u later wel misschien ook niet, dat hangt van ons onderhoud af. Nu wens ik alleen de reden te kennen, waarom u er zo hals over kop vandoor is gegaan? Ik ik kan u dit niet vertel len, heer graaf, zei ze, maar Odiel bleef onverbiddelijk. Gravin, omwegen zuillen niet ba ten, ook al kijkt u me nog zo sme kend aan. Ik wil eindelijk klaar heid! Zeg eens, heeft iemand u kwaad gedaan op het kasteel? Neen, op Trollenstein was ieder een erg lief voor me. Vooral tante Hilda, niet waar? Ja, heer graaf. En u gaat er zo maar vandoor, hoewel u wist, dat u voor Hilda alles betekende. Ik kon niet anders doen, zei ze, vertwijfeld de handen wringend. Ik zou voor mezelf alle achting verlo ren hebben, indipn ik nog verder zou profiteren van uw gastvrijheid, na hetgeen ik te weten kwam. Haha, we naderen ons doel. Wat kwam u te weten, gravin? Dat daarmee Gravin, ik waarschuw u, indien u zich achter een muur van trots wilt verschansen, zal ik die onverbid delijk steen .voor steen afbreken. Als u me daarentegen in alle eerlijk heid wilt vertellen waarom u mijn kasteel ontvlucht bent, dan beloof ik u op mijn woord dat ik u zal hel pen. Ik ben uw hulp niet waard. En waarom niet, gravin? Omdat men u op een schande lijke manier in een valstrik wilde lok ken en mij daarbij als als werk tuig heeft gebruikt. Wist u van de zaak iets af, gravin? Neen! Ze maakte een afwerend gebaar. In dat geval zou ik npoit naar Trollenstein gekomen zijn. Dat zweer ik bij alles wat mij heilig is Hm u hebt het dus van tante Hilda vernomen? Neen. Ze had me veel te lief om mij verdriet aan te doen. Overi gens is ze zelf niet op de hoogte. Nou. hoe kwam u het dan te weten? Door een brief. Of beter gezegd door enkele krabbels. Wie. wie was deze krabbe laar? Tante Cordula! Gravin, ik geloof dat ik alles begin te begrijpen. Had u dan geen vermoeden van het bestaan van dit briefje? Neen, Het stak in een tasje, dat tot de nalatenschap van tante Cordu la behoorde. (Slot volgt)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2