Dekenale kerk van Zoeterwoude door brand verwoest Na een uur stortten de gewelven in, toren bleef behouden NOG EEN TWEEDE KERKRAMP IN ONZE PROVINCIE ^ATggg^^j^UN^964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 huizen aan beide kanten van de vaart niet denkbeeldig zijn geweest. Brandslangen werden echter door de toren naar boven gevoerd en toen het gevaar voor de toren geweken was werd van daaruit, benevens vanaf de twee magyrusladders een zee van water in de vuurgloed ge spoten. Het dak bleek echter niet meer te redden. Reeds een uur na het begin van de brand stortten met donderend geweld dak en onderliggende gewel ven naar beneden in het kerkruim. Men bleef tonnen water in de nu dakloze ruimte spuiten, dat met vloedgolven de portalen uitstroomde en zich een weg baande over de Zuidbuurtse weg naar de vaart. Om ongeveer half vijf verluidde, dat het oksaal vlam had gevat. RAVAGE IN DE KERK Omstreeks kwart over drie zag men een rookwolkje verschijnen en vrijwel onmiddellijk daarna brak zich een ware vuurzee baan. De brandweer van Haas trecht, die zeer spoedig ter plaatse was en later assistentie ontving kon weinig uitrichten. Tegen half vijf kwam de ongeveer 45 meter hoge toren naar be neden. Met de klokken en het carillon, dat pas enkele jaren geleden was aan gebracht, viel hij juist tussen twee huizen, de pastorie en een andere wo ning, in en kwam gedeeltelijk terecht op de provinciale weg. De beide wonin gen waren ontruimd. De kerk is reeds twee keer eerder uitgebrand, eenmaal in de zeventiende eeuw en vervolgens in 1898. Er waren plannen om ook het inwendige van de kerk, waarvan de toren op de lijst van monumentenzorg staat, te restaureren. Toen terwijl het blussings- werk nog in volle gang was met toestemming van burgemeester Det- mers, die op het terrein van de ramp aanwezig was, en de deken, die ons overigens waarschuwde niet verder te gaan dan het portaal (welke waar schuwing achteraf wel overbodig bleek, door de waterhozen, die van bovenaf in het schip van de kerk vielen), konden wij de ravage in het gebouw zien. Gedeeltelijk tenminste, want het zicht in de ruimte werd goeddeels belemmerd door gordijnen van water en rook. Het neervallende water stroomde langs de muren en baande zich met geweld een weg door de portalen; het was bijna onmoge lijk om droogvoets te blijven. Zouden de muren het houden? De kruiswegstaties, .tegeltableaux van de befaamde schilder Antoon Mol- kenboer,# waren nog onbeschadigd, maar verder was de desolate toe stand, waarin de kerk zich bevond, een droevig gezicht. OORZAAK (NOG) ONBEKEND Naar de oorzaak van deze even plotselinge als felle brand wordt nog gezocht. Die oorzaak kan overal lig gen. Kortsluiting? De electrische ge leidingen zijn pas twee jaar geleden vernieuwd en bovendien: de electri sche torenklok bleef onverstoord de tijd aanwijzen. Is er door de werklie den vuur gebruikt? Hoe het zij, of de oorzaak aan het licht zal komen moet de toekomst leren, al schijnt men wel bepaalde vermoedens te hebben, waarover men ons echter nog niet kon of wilde inlichten. De schade is nog niet bij benade ring vast te stellen, maar beloopt zeker enkele tonnen. Ze wordt ech ter door verzekering gedekt. Voorlopig kerken in verenigings- gebouiv aan Schenkelweg De deken van Zoeterwoude verzocht ons nog mede te delen, dat het aanbiddingsfeest, dat zondag zou worden gevierd, niet door kan gaan. De missen zullen voorlopig gelezen worden in het vereni gingsgebouw aan de Schenkelweg en wel de eerste om half zeven en vervolgens ieder uur tot half twaalf. Bovendien zal er 's avonds om zeven uur een avondmis zijn. Er is geen lof. Wèl wil de deken de parochianen, die gewend zijn de „drukstbezochte" missen bij te wonen, vragen het bezoek aan deze missen zo veel mogelijk te spreiden over de andere. Met de veel kleinere ruimte van het ver enigingsgebouw zal men zich nu eenmaal moeten behelpen. Als iedereen echter van goede wil is dan moet en zal het wel gaan. De deken en ook de medeparochianen aullen voor die medewer king dankbaar zijn. Hervormde kerk in Haastrecht afgebrand De grote kerk in Haastrecht, een N. Hervormde kerk, waarvan de funda menten dateren uit de dertiende eeuw, is gistermiddag geheel uitgebrand Het gebouw en de gehele inventaris gingen verloren. Alleen wat brok stukken van de muren staan nog overeind. De toren is omgevallen en enkele brokstukken ervan zijn terechtgekomen op een naburige woning, die echter niet ernstig werd beschadigd. De brand is ontstaan door een benzinelamp waarmee men op het dak van de kerk aan het werk was. Men was namelijk bezig het dak te vernieuwen, afsluiting van de uitwen dige restauratie van het kerkgebouw. Gistermiddag omstreeks drie uur meende deken v. d. Boog pastoor van de paro chie St. Jans Onthoofding aan de Zuidbuurt te Zoeterwoude het geronk van een zware vrachtwagen te horen. Het bevreemdde hem wel, dat het geluid nogal lang aanhield, maar al heel spoedig kwam de voor hem verbijsterende oplossing door het geroep „Brand" Door nog niet opgehelderde oorzaak bleek brand uitgebroken te zijn op het dak van de kerk en in minder dan geen tijd sloegen de vlammen daaruit hoog op. Er waren werklieden bezig; timmerlieden, elektriciens en loodgieters, want men was bezig aan het inzetten van een der gerestaureerde glas-in-lood ramen. Direkt werd toen alarm geslagen. De rijkspolitie kreeg een radiografische op roep en de Leidse brandweer werd gewaarschuwd, Zoeterwoude zelf heeft geen brandweer maar heeft een contract met de gemeente Leiden. Ongeveer acht mi nuten na het alarm verscheen de eerste brandweerwagen op het terrein van de ramp, spoedig aangevuld met de brandweren van Leiderdorp, Voorschoten en Wassenaar. Slangen werden uitgerold. Twee huizenhoge magyrusladders, van Leiden en Wassenaar, werden uitgeschoven en spoedig daarna bond men met een 15-tal wa terstralen de strijd met het vuur aan. ONS HEER NAAR DE ZUSTERS Het eerste werk van de deken was natuurlijk geweest Ons Heer in vei ligheid te brengen en toe te vertrou wen aan de zusters die hun tehuis hebben aan de overzijde van de vaart Door de goede zorgen van behulp zame omwonenden werden pok alle 9ieraden en paramenten vanuit de kerk, waarvan het dak als een fak kel brandde, naar buiten gebracht en onder de hoede van omwonenden gesteld.. Dat geschiedde ook met het oude altaartje uit de vroegere schuil kerk, dat nog steeds een plaats had in de tegenwoordige, uit 1904 date rende kerk. DAK INGESTORT Intussen woedde het vuur onbarm hartig verder. De brandweer be steedde eerst de grootste aandacht aan de massieve toren, opdat die ten minste maar bleef staan. Want zou die vallen, dan zou een ramp in die buurt met de dicht opeengedrongen

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3