Een tiental beroepen in kort bestek beschreven SëtflMiiriïnëfinanrtHHiilaliiSOiuïSnMnll MISSCHIEN IETS NAAR UW GADING ZATERDAG 13 JUNI 1964 DE LTÏDSE C"TRANT PAGINA 14 r EEN BEROEP L Verplëegster"'stukadOOr radiologisch laborant^ U vindt op deze pagina een tiental beroepen beschreven: vijf typisch mannelijke en evenveel typisch vrouwelijke. Bij onze keuze hebben wij met opzet geen acht geslagen op de popu lariteit van het beroep, doch slechts op de naar onze mening interessante facetten ervan. De beschrijvingen zijn ongetwij feld niet volledig: het is slechts onze bedoeling een ruwe schets te geven van de beschreven beroepen. Nadere gegevens kunt u vinden in de in overvloed voorhanden zijnde literatuur over beroepsvoorlichting en -keuzeOm een greep te doen: Uit geverij Elsevier te Amsterdam heeft onlangs een goed gedo cumenteerde beroepenalmanak het licht der publiciteit doen zien, terwijl ook Prisma een uitstekend verzorgd beroepen- gidsje op de markt heeft gebracht. Verwacht echter niet, dat een dergelijk boekje de doorslaggevende factor is bij de keuze van een beroep: de jongen of het meisje moet tenslotte zelf kiezen! Maar misschien vindt u toch voldoende gegevens op deze pagina mie voor Fotografie en Fototechniek te Den Haag. Voor de eerste en de tweede cursus wordt als vooropleiding gymnasium, HBS of HTS verlangd. De laatste twee stellen als minimumeis een MULO-diploma.De kosten lopen sterk uiteen: Amsterdam is de duurste- cur sus (300 gulden voor het eerste, 350 gulden voor het tweede jaar). De se lectie door de opleiding verzorgde instanties is streng, daar voor de af gestudeerden slechts uiterst beperk te plaatsingsmogelijkheden zijn. tot fotograaf kan men volgen aan de Academie St. Joost te Breda (mini mum leeftijd 16 jaar, MULO of ge lijkwaardige opleiding, artistieke aanleg, duur 5 jaar), de School voor Fotografie en Fototechniek te Den Haag (dezelfde eisen, duur van de studie zeven jaar) en de Nederland se Fotovakschool te Den Haag. Deze laatste instantie geeft schriftelijke cursussen, aangevuld met praktijk- weken. Duur van de opleiding is afhankelijk van de cursus, die wordt gevolgd, evenals de aan de opleiding verbon den kosten. Tenslotte wordt door de PBNA nog een cursus toegepaste kleurenfo tografie gegeven. Deze cursus geeft geen opleiding tot beroepsfotograaf, doch is bedoeld voor degenen, die van fotografie gebruik maken in hun bedrijf. Voor het volgen van deze cursus is slechts het bezit van foto apparatuur nodig. Econoom Verpleegster Een schitterend beroep voor een meisje met idealen. De voorzieningen zijn de laatste jaren aanmerkelijk verbeterd. Haar taak bestaat hoofd zakelijk uit het onder leiding van een arts verzorgen van een zieke. Goed verpleegster zijn wil zeggen: geduld en tact bezitten, opgewekt zijn en zich goed kunnen aanpassen aan de bijzondere eisen, die'r dankbare maar zware beroep stelt. Opleidingen worden verzorgd door de ziekenhui zen. Tijdens een leerlingentijd, die gewoonlijk 2 a 3 jaar duurt (af hankelijk van de groep, waarin het betreffende ziekenhuis is onderge bracht) maakt men kennis met zo veel mogelijk facetten van het be roep, omdat men te werk gesteld wordt op verschillende afdelingen van het ziekenhuis. Het meisje, dat verpleegster wil worden en de op leiding gaat volgen, moet tenminste 18 jaar zijn en een MULO-diploma bezitten. Sommige ziekenhuizen ge ven de voorkeur aan meisjes met een HBS, MMS- of Gymnasiumdiploma. Kost, inwoning en cursus zijn koste loos, terwijl men gedurende de oplei ding op enig salaris recht heeft. Na de opleiding kan de verpleegster 'n aanstelling krijgen op een van de ziekenhuisafdelingen. Bovendien kan zij aanvullende cursussen vol gen, die opleiden in verschillende specialistische richtingen of voor leidinggevende functies. Brandweerofficier Het Rijk verzorgt 'n in verschillende perioden onderverdeelde opleiding, waarin aandacht wordt besteed aan de taak van de brandweerman. Later komen de taak en de positie van de bevelvoerder ter sprake. Na afloop van het theoretisch gedeelte volgt en practische periode bij een brand weercorps van een grote stad. Vereist zijn een minimumleeftijd van 21 en een maximumleeftijd van 35 jaar, einddiploma HTS of gelijk waardige opleiding, kennis van de moderne talen en het ondergaan van een psychologische test. Minimum lengte 1.65 meter. De cursus kost in totaal 700 gulden en duurt ander half jaar. tisch werkzaam is geweest in de be diening. Duur van de cursus: 10 tot 16 weken. Kosten: 85 tot 150 gulden. Automonteur Een echt mannelijk beroep! Je moet er een stevige body voor hebben en, natuurlijk,een grote dosis belang stelling voor alles wat auto heet. De opleiding wordt verzorgd door de Stichting VAM in het „leerlingen- stelsel". Vooropleiding: LTS gewenst doch niet noodzakelijk. Naast de VAM-cursus kan men tegelijkertijd een schriftelijke aanvullende cur sus volgen. Indien men met het LTS- diploma op zak het leerlingenstelsel binnenstapt, duurt de opleiding twee jaar, in het andere geval een jaar langer. De VAM-cursus is een praktijk cursus, waaraan nauwelijks kosten verbonden zijn. Na het behalen van het praktijkdiploma kan men in bij na alle vakinrichtingen een voort gezette opleiding volgen. Het VAM- opleidingscentrum te Scheveningen verzorgt bovendien een patroons cursus, die men ook schriftelijk (met aanvullende instructiedagen) kan volgen. Toelatingseis voor deze cursus: een rijbewijs. Serveerster Er zijn verschillende vakoplei dingen, die een „leerlingenstelsel" verzorgen. Voor hen die niet in staat deze opleiding te volgen, is er een applicatiecursus, «waarvoor slechts vereist is, dat men twee jaar prac- Danseres Lokettiste N.S. De lokettiste heeft een bü uitstek representatieve taak: zij is het visi tekaartje van de Spoorwegen bij de reizigers. De Nederlandse Spoorwe gen verzorgen een bedrijfsopleiding, die twee jaar duurt. De leerlingen moeten minstens 18 jaar oud zijn (maximaal 30 jaar). Na afloop van de opleiding wordt zij te werk ge steld op een van de NS-stations, voor de verkoop van de plaatsbewijzen voor binnen- en buitenland en abon nementen. Cineast Een beroep, waarvan de naam bij- vele jongen mensen allerlei roman tische voorstellingen oproept. De op leiding wordt verzorgd door vier in stituten: de Nederlandse Filmacade mie te Amsterdam, de Filmkader- school voor Cultureel - Esthetische vorming te Maastricht, de opleiding filmtechniek van de Academie voor Beeldende Kunsten te Breda en de cursus Filmtechniek van de Acade- 4 AU# tg - wacWe Stenotypiste Meisjes in dit beroep moeten een grote vaardigheid bezitten in het ty pen op handmachines, soms ook op elektrische machines. Er zijn vele in stanties, die voor stenotypiste oplei den. Bepaalde toelatingseisen worden niet gesteld. De duur van de is meestal ongeveer 90 lesuren, ten f 80 tot 90. De examens worden verzorgd door de Stichting Nederlandse Associatie voor Prak tijkexamens. Fotograaf Misschien in theorie geen specifiek mannelijk beroep, maar de praktijk wijst uit, dat het percentage onder de fotografen vrij gering is. Van een fotograaf wordt een grote dosis ini tiatief gevraagd. Hij moet razendsnel kunnen beslissen, goed met mensen kunnen omgaan, in staat zijn zich gedurende langere tijd op één onder werp goed te concentreren. Opleiding FOTO'S WELWILLEND AFGESTAAN DOOR HET GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU Een vooral sinds de laatste wereld oorlog enorm in de belangstelling gekomen beroep, met een oneinö ":g aantal facetten. Dat blijkt trouwens wel uit de omschrijving: een eco noom is een deskundige, die een studie maakt van de maatschappelijke verschijnselen, in verband met de groei van de welvaart. Er zijn twee soorten opleidingen: MO-studie en hogeschoolopleidingen. Bovendien hebben enkele universiteiten een faculteit der Economische Weten schappen, die opleidt tot econoom. Ons land is twee economische hoge scholen rijk: te Rotterdam en Til burg. De laatste is specifiek katho liek. Als vooropleiding is Gymna sium of HBS vereist. De studie duurt over het algemeen zeven jaar. Mo gelijkheden voor een afgestudeerde econoom zijn legio: de snel toenemen de industrialisatie staat er borg voor. Natuurlijk is aanleg een eerste vereiste. Velen zijn al op jeugdige leeftijd begonnen met het volgen van balletlessen. Voor hen die aanleg hebben reeds enige opleiding op balletscholen achter de rug heb ben is het mogelijk, dat zij reeds tijdens het volgen van voortgezet on derwijs (ULO of middelbare school) een verdere opleiding krijgen. Cur sussen kan men volgen aan de Dans- academie van het Rotterdams Con servatorium. De eisen, die deze instel ling aan cursisten stelt: een geschik te lichaamsbouw, behoorlijke ont wikkeling. een gunstig medisch ad vies en het met goed gevolg afleg gen van een toelatingsexamen. De opleiding duurt minimaal 3 jaar. De Danskunstopleiding van het Koninklijk Conservatorium te Den Haag laat reeds leerlingen vanaf 8 jaar toe. De cursisten moeten aan dezelfde eisen voldoen als die van het Rotterdams Conservatorium. Tenslotte is er nog een Scapino Dansacademie. De directie beslist over het al dan niet toelaten van de kandidaat-cursiste. De cursus duurt 3 4 jaar. Na afloop van de oplei ding kan men trachten een carrière als danseres op te bouwen. De eisen, die dit met zich meebrengt, zijn ecl^r bijzonder zwaar. Velen be ginnen dan ook een balletschool te vormen of een balletgroep met ama teurs.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 14