WELK BEROEP Met het Kiezen van een functie beginnen de problemen Baanbrekend werk van de afdeling Jeugdbemiddeling Gew. Arbeidsbureau ZATERDAG 13 JUNI 19e* DE LEIDSE COURANT g^tam'ótena.re§ 'PT schoonheidsspecialiste SCHiiCiQr stenotypis VAN EEN ONZER REDACTEUREN Beroepenvoorlichting is een belangrijke zaak. Belangrijk in de eerste plaats voor degene, die een beroep gaat kiezen. Dit belang legt op de schouders van degenen, die deze voorlichting moeten geven, een zware verantwoordelijk heid. Hun taak is verre van gemakkelijk, ook al omdat hun werkterrein in de meest letter lijke zin van het woord allesomvattend moet zijn. Er zijn veel jonge mensen, die eigenlijk geen flauw idee hebben, welk beroep zij zul len kiezen. Zij zullen zich ongetwijfeld in een bepaalde richting aangetrokken voelen so ciaal, technisch, artistiek, administratief, of iets anders maar in die richting ligt vaak een onoverzienbare massa mogelijkheden. En het is juist deze massa, die het kiezen zo moei lijk maakt. Het kiezen van een beroep zal in de meeste gevallen niet bijzonder veel proble men met zich meebrengen. Maar het kiezen uit de talloze mogelijkheden, die ieder beroep biedt, is maar al te vaak aanleiding tot proble men, die er eigenijk helemaal niet hoeven te zijn! ,,Ga eens praten bij het Gewestelijk Arbeidsbureau!" Het zou een slagzin kunnen zijn, die werkzoekenden naar het voormalige Gymnasium-gebouw aan de Doezastraat in Leiden moet trekken. Maar veeleer is het het eind van talloze gesprekken tussen ouders en kinderen, die aan de keuze van hun beroep toe zijn. Kinderen, die na het eindexamen van welke opleiding dan ook aan het werk willen, maargeen keuze kunnen maken, hoe graag ze dat ook willen. Waarom zou een eigen keuze, dus zonder de hulp van een in stantie, die voorlichtende bijstand verleent, zo moeilijk zijn? De adspirant-kiezer mist het belangrijkste: een helder overzicht over1 de mogelijkheden, die voor hem openstaan. Het is voor de jongen of het meisje, die voor de noodzaak van een keuze staat, onmogelijk zich zelf dat overzicht te verschaffen. Daar is hulp van deskundigen voor nodig. En die deskundigen zijn er: de afdeling Jeugdbemid- deling van het Gewestelijk Arbeidsbureau, waar twee mensen zich uitsluitend bezighou den met het voorlichten van jongeren, die om assistentie bij hun keuze komen vragen. De term „beroepskeuze" is, zoals uit het bovenstaande reeds blijkt, in dit verband eigenlijk niet juist. Het gaat namelijk niet om de keuze van een beroep, maar juist om een func tie. Om een voorbeeld te noemen: het beroep „administrateur" kent on eindig veel functies, die allemaal zijn onder te brengen onder die ene noe mer. Nu zal voor een jongeman het kiezen van bijvoorbeeld „administra teur" als beroep geen, of slechts wei nig problemen geven. Maar als ad ministrateur kan hij in tientallen ver schillende functies terecht, en met een keuze uit deze functies komen de moeilijkheden. Ongetwijfeld is de betrokkene op de hoogte van de in houd van zijn beroep, maar van de mogelijkheden binnen dit beroep heeft hij geen flauw idee. En om licht in deze duisternis te brengen kan men zich wenden tot de afde ling Jeugdbemiddeling van het Ar beidsbureau. Kiezen? Het in het wilde weg kiezen als hier tenminste gesproken mag worden van „kiezen" van een functie kan nauwelijks succes hebben. Meestal blijkt later, dat de vroeger gekozen functie verre van ideaal is, dat er minder pro motiekansen zijn dan men aan vankelijk vermoedde etc. De taak van de afdeling Jeugd bemiddeling is de kiezer met raad de daad moet van de kiezer zelf uit gaan bijstaan. Raad, die dan in hoofdzaak bestaat uit het geven van een overzicht over het door de be trokkene gekozen beroep. t Beroepengidsje Zoals ook vele andere ge meenten in ons land heeft ook Leiden ter oriëntatie van werk zoekenden een goed gedocu menteerd beroepengidsje uit gegeven, dat er bovendien zeer aantrekkelijk en modern uitziet en prettig leesbaar is. Wij be velen dit boekje aan iedere werkzoekende van harte aan! v. Natuurlijk, de Jeugdbemiddeling kan dit enorme karwei niet alleen aan. Het gebrek aan méér voorlich tende instanties werd al jaren gele den gevoeld. Scholen en vormings instituten werden ingeschakeld bij de voorlichting. Sommige scholen na men het vak „Beroepenvoorlichting" zelfs in het lesrooster <9. Op de scholen Het werk van de Jeugdbemiddeling is hiermee al in grote mate verlicht, maar dat wil niet zeggen, dat er voor deze instantie niets meer te doen overblijft! Nog zeer velen komen naar de Doezastraat om raad, maar daarnaast wordt door de Jeugdbe middeling jaarlijks op de daarvoor in aanmerking komende scholen be roepenvoorlichting gegeven, in de vorm van klassegesprekken, waarbij iedereen ruimschoots de gelegenheid heeft tot het stellen van vragen. Bo vendien heeft de Jeugdbemiddeling reeds meerdere malen een „beroepen- tentoonstelling" georganiseerd ten be hoeve van leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scholen, die van VGLO-scholen en Lagere Tech nische Scholen. Deze voorlichting sluit natuurlijk de mogelijkheid van een persoonlijk gesprek in het ge bouw aan de Doezastraat niet uit. Ouders belangrijk Een factor in het keuzeproces heb ben wij tot nu toe bewust buiten be schouwing gelaten, aangezien het eigenlijk vanzelf spreekt, dat deze factor zo niet een doorslaggevende dan toch zekere een uiterst belang rijke rol speelt: de ouders. De keuze van het kind is vaak voor een groot deel afhankelijk van de ouders. Dik wijls ook is het beroep van de vader (of moeder) van zeer grote beteke nis; hoe vaak komt het niet voor, dat het kind hetzelfde beroep gaat uit oefenen als vader of moeder? Wan neer de vader bijvoorbeeld aanne mer is, zal de zoon vaak zelf ook aannemer worden. Gelukkig is deze keuze meestal het logische gevolg van de vrije wil van het kind, maar het komt daarentegen ook voor, dat het kind eigenlijk geen kans krijgt om kennis te maken met andere beroepen. De ouders moeten na tuurlijk hun kinderen leiden in hun keuze, maar deze leiding mag nooit in dwang verkeren. Het is logisch dat de jonge mens, die voor de keuze van zijn of haar beroep staat, allereerst bij zichzelf en de ouders te rade gaat. De ouders kunnen dus een zeer belangrijke rol spelen in de uiteindelijke keuze van hun kind. Gesprek Wij hebben een gesprek tussen een werkzoekende jongeman en de heer J. de Bree van de afdeling Jeugd bemiddeling bijgewoond. Aan de hand van de door de jongeman verstrekte gegevens over de vooropleiding, de resultaten die hij op school heeft be haald, zijn belangstelling voor be paalde onderwerpen wCrt' een geschik te functie voor hem uitzocht. Deze werkwijze wordt in de regel gevolgd. Voor het verstrekken van adviezen is uiteraard een massa materiaal no dig, dat door de afdeling Jeugdbe middeling wordt verzameld. Om een beeld te krijgen van de voorhanden zijnde functies wordt voortdurend contact onderhouden met het bedrijfs leven. Om de werkzoekenden in de gele genheid te stellen zelf kennis te ne men van de mogelijkheden van be paalde beroepen worden door het Arbeidsbureau zgn. „beroepenmono- grafieën" uitgegeven, kleine brochu res waarin met bijpassend fotomate riaal een uitstekend leesbare beschrij ving wordt gegeven van een bepaald beroep. Nu de eindexamens in volle gang zijn, is beroepenvoorlichting zeer zeker op zijn plaats. Daarom deze pagina's, die in tekst en adverten ties geheel aan beroepen gewijd zijn. Op deze eerste pagina wordt het werk van de afdeling Jeugdbemiddeling van het Gewestelijk Ar beidsbureau, die een belangrijke rol speelt in de beroepenvoorlichting, onder de loep genomen. Op de tweede tekstpagina vindt u beschrij vingen van een tiental misschien niet bijzonder veel beoefende, maar onzes inziens interessante beroepen. Het Gewestelijk Arbeidsbureau aan de Doezastraat te Leiden. De afdeling Jeugdbemiddeling zetelt op de eerste verdieping aan de achterzijde van het gebouw, waarin vroeger het Stedelijk Gymnasium onderdak heeft gevonden.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11