Maansverduistering van 24 juni zal veel aan het licht moeten brengen HOE DIK LIGT HET STOF? beter een CANON in de hand... P.IJDAG 12 JUNI 19t^ Dfi LEIDSE COURANT FRIENDSHIP VOOR BELANGSTELLENDEN PASTOOR VAN DIJK (LISSE) VEERTIG JAAR PRIESTER In de nacht van woensdag 24 op donderdag 25 juni a.s. zal de maan feheel in de schaduwkegel van de aarde duiken en daardoor ver- uisterd worden. Even na middernacht, om 00.10, schuift de ooste lijke (linker-) maanrand de schaduw binnen. Gedurende ruim een uur raakt de maan meer en meer beschaduwd, tot hij om 01.16 vol ledig verduisterd is. Tegen drie uur (02.57) eindigt de totale ver duistering, waarna geleidelijk het licht op onze nachtvorstin zal terugkeren. Tegen vier uur 's ochtends bevindt zich alleen nog het meest westelijke (rechter) deel van de maan in de aardschaduw. Van het einde van de verduistering (04.03) zullen we in Nederland echter niet veel meer kunnen waarnemen omdat hier om 04.20 reeds de zon opkomt en even later (04.30) de maan ondergaat. MAAN-ZON Het is natuurlijk geen toeval dat deze laatste twee tijdstippen (zons opkomst en maansondergang) vrij wel samenvallen: wil de maan .zich in de schaduw van de aarde bevin den, dan zal hij van ons uit gezien pal tegenover de zon moeten staan, d.w.z. ondergaan als de zon opkomt. Anders gezegd: maansverduisterin gen (ook wel „eclipsen" genoemd) treden slechts op bij volle maan. Im mers alleen wanneer de maan, die zelf geen licht geeft, recht tegenover de zon aan de hemel staat, zien wij hem vol verlicht. Dat er niet bij iedere volle maan een maansverduistering optreedt, wordt veroorzaakt door het feit, dat de baan van de maan om de aarde en die van de aarde om de zon niet precies in hetzelfde vlak liggen. De maan gaat daarom meestal boven- of onderlangs de aardschaduw en slechts zelden erdoor. DIT JAAR TWEE Dit jaar, in 1964, zal dit laatste toevallig tweemaal het geval zijn: ook in de nacht van vrijdag 18 op zaterdag 19 december a.s. zal de maan totaal verduisterd worden en deze verduistering is vanuit ons land bij heldere hemel eveneens goed waar te nemen. In tegenstelling met de verduistering van 24/25 juni, waarbij de maan laag aan de hemel staat, zal tijdens de eclips van 18/19 december 1964 de maan zeer hoog aan de hemel prijken. Ook dit is geen toeval: de verduisterde maan, die precies tegenover de zon aan de hemel staat, gedraagt zich omtrent midzomer (22 juni) als de mid win terzon (laag aan de hemel) en om trent midwinter (22 dec.) als de mid- zomerzon (zeer hoog aan de hemel). WETENSCHAP Wetenschappelijk gezien is het be lang van een maansverduistering niet zo groot als dat van een zonsver duistering. Maar toch is er bij een maansverduistering een unieke ge legenheid iets meer te weten te ko men van de gesteldheid van de maanbodem, wat van groot belang kan zijn voor het welslagen van het project Apollo (de tocht van 3 men sen naar de maan omstreeks 1970). Het blijkt nl. uit metingen, voor het eerst in 1927 verricht door Pettit en sindsdien voortdurend bevestigd, dat tijdens een eclips de tempera tuur van het maanoppervlak in korte tijd honderden graden C daalt. Na tuurlijk volgt hieruit, dat de maan geen atmosfeer heeft dit was ove rigens al veel eerder en langs an dere wegen vastgesteld maar be langrijker is, dat hiermee het grote warmte-isolerend vermogen van de maanbodem is aangetoond. Zou die isolatie nl. niet zo perfect zijn, dan zou er vanuit de dieper gelegen la gen van de maan een warmtetoevoer naar het oppervlak plaats vinden, waardoor de daling van de tempera tuur aldaar veel langzamer zou ge schieden. HOE DIK LIGT HET STOF Wat moeten wij ons voorstellen van de isolerende „deken", die over de gehele maanbodem ligt uitge spreid? Er wordt gedacht aan een laag vulkanische as of meteoor-stof, een poederachtige substantie dus. Maar de schattingen van de dikte van deze laag lopen nogal uiteen. Sommigen menen, dat de dikte slechts enkele millimeters kan bedra gen, anderen spreken daarentegen van een laag van enkele meters dikte. In verband met de mogelijk heid van het laatste heeft men be sloten, het ruimteschip Apollo uit te rusten met meterslange uitschuifbare sprieten (een soort „insectenpoten"), zodat de ruimtevaarders, die over een jaar of vijf op de maan zullen landen, niet onder het stof bedolven zullen worden. RODE KLEUR Tijdens een totale maansverduis tering wordt de maan meestal niet volkomen onzichtbaar; hij verkrijgt daarentegen een donkere dieprode kleur, die wordt veroorzaakt door een weinig licht, dat (in de aard atmosfeer afgebogen) de maan „om een hoekje" weet te bereiken. Hoe wel de helderheid van de maan dan afneemt tot ong. 0.01% van de nor male waarde tijdens volle maan, blijft er meestal toch duidelijk een donkerrode schijf zichtbaar. STOF Meestal, want het stofgehalte van onze dampkring bepaalt hoeveel licht er precies op de maan valt. Zo Tijdens de beweging van de maan om de aarde en die van de aarde om de zon wordt de volle maan bij A niet verduisterd, bij B wel. gebeurde het bij de laatste totale maansverduistering op 30 december 1963 (die in Nederland helaas on waarneembaar was), dat de maan vrijwel geheel onzichtbaar werd. De kleur van de maan was toen niet donkerrood maar donkergrijs. Onge twijfeld hing dit samen met de uit barsting van de vulkaan Goenoeng Agoeng op Bali in het voorjaar van 1963, waarbij een grote hoeveelheid stof in onze atmosfeer werd geslin gerd. Dat dit stof in enkele maanden door luchtstromen de gehele aarde was rondgevoerd, blijkt wel uit het feit, dat wij hier in Nederland even als overal ter wereld in de afgelopen herfst konden genieten van buiten gewoon fraaie, zeer kleurrijke avond en ochtendschemeringen. Vooral in oktober 1963 was de hemel elke avond een half uur na zonsondergang opvallend helder rood getint, door dat een stoflaag op ruim 20 km. hoogte het licht van de voor ons reeds ondergegane zon terugkaatste. PLANETARIUM In het Zeiss-Planetarium (Den Haag) is het o.m. mogelijk de ver schijnselen, die zich bij de komende eclips zullen voordoen in versneld tempo zeer nauwkeurig te demon streren. Het Planetarium wil echter ook zijn bezoekers de ogen openen voor de schoonheid van de sterren hemel en doet dit op de volgende wijze. GEEN RISICO Om het risico van bewolking, die te dikwijls reeds het met eigen ogen aanschouwen van een verduistering onmogelijk heeft gemaakt, uit te sluiten, zal er na een inleidende de monstratie die om 22.30 begint, ge legenheid zijn, deel te nemen aan een vliegtocht van een uur per Fok ker Friendship, die op initiatief van het Planetarium vanaf het vliegveld Zestienhoven tot 6000 meter hoogte zal opstijgen. Tijdens de vlucht zal er een deskundige uitleg worden ge geven. Deze serie foto's geeft een beeld van de gedeeltelijk verduisterde maan, zoals deze te tien zal zijn om resp. 00.33, 00.47 en 01.12 uur Mid- den-Europese (de in Nederland ge bruikte) tijd. Ook bij heldere hemel zal dit in verband met de lage stand van de maan een groot voordeel opleveren: op deze hoogte bevindt zich n.l. reeds de helft van de atmosfeer onder ons, de helft die meestal zeer ondoorzich tig is door rook, stof, waterdamp en industriegassen. VLIEGTOCHT 1 Van 00.45 tot 01.45 zal het toestel in de lucht zijn, zodat de deelnemers aan deze „maanvlucht" het laatste half uur van de gedeeltelijke ver duistering en het eerste half uur van de totaliteit kunnen gadeslaan. Een dergelijke vlucht zou bij de verduis tering van 18/19 december op grote bezwaren stuiten: er is in die tijd grote kans op mist en de maan staat zeer hoog aan de hemel, zodat waar neming vanuit een vliegtuig bijzon der moeilijk wordt. Verder zou de tocht op een zeer ongunstig tijdstip (omstreeks drie uur 's nachts) moe ten plaatsvinden. Bij de komende verduistering zal ons daarom tot 1975 de laatste gelegenheid worden gebo den om een volledige maansverduis tering te aanschouwen. Voor nadere inlichtingen over de demonstratie en de vliegtocht kan men zich in verbinding stellen met het Zeiss-Planetarium, Wagenstraat 37, Den Haag, tel. 070-184466. Korporaal verdronken De 27-jarige korporaal-cmaahinist P. H. J. Clerx uit Vlissingen, die vorige week in de nacht van woens dag op donderdag aan boord van Hr Ms jager „Rotterdam" in de haven van Lissabon werd vermist, is inder daad, zoals men al vermoedde, veron gelukt. Zijn stoffelijk overschot is nabij Lissabon aangespoeld. Vermoe delijk is de korporaal-machinist door het nachtelijk duister misleid en overboord gevallen. De heer Clerx was gehuwd en vader van drie kin deren. Pastoor P. A. Tweehuysen (Roelofarendsv.) gaat zilveren priesterfeest vieren De gemeente Ailkemade kent, zo als algemeen bekend geacht mag worden, zes dorpsgemeenschappen. Een daarvan Roelofarendsveen, ook- wel residentie van Alkemade ge noemd, heeft twee parochies nl. de oude parochie „St. Petrus Banden" en de nieuwe parochie „Maria Pre sentatie" Alkemade. Van deze laat ste is pastoor P. A. Tweehuysen de parochieherder en al is hij de jong ste pastoor in dit gebied, toch mag hij zich de enige pastoor noemen die aan zijn parochie de benaming Alkemade mag toevoegen. En al is pastoor P. A. Tweehuysen nog maar een jaar in deze parochie werkzaam, toch is diit voldoende geweest om zich bij zijn paroohianen bemind te maken. Wij weten dat wij hem geen dienst be wijzen als wij tot vermelding van zijn kwaliteit overgaan, die hier toe geleid hebben. Wij zijn er echter van overtuigd dat dit voldoende uit de verf zal komen bij de viering van zijn zilveren priesterfeest op zater dag en zondag a.s. Pastoor Tweehuysen, geboren te Overveen, was achtereenvolgens ka pelaan te Monster, Langeraar, Am sterdam, Berkel en Lisse, waarna hij tot pastoor benoemd werd in de pa rochie Maria Presentatie te Roelof arendsveen. Het programma voor de viering van zijn zilveren priesterfeest is als volgt: zaterdag 13 juni te 18.45 uur blijde inkomst op het Pastoor Onel- plein, verwelkoming door de burge meester, défilé van de sportvereni gingen, bruidjes, schoolkinderen en andere parochianen. 19.00 Welkomst lof en 19.30 in de aula van de Sint Jozefschool aanbieding van het pa- rochiegeschenk door de leden van het parochieel feestcomité. Zondag 14 juni': 10.00 Plechtige Hoogmis uit dankbaarheid, om 11.30 tot 13.00 uur receptie in de aula van de St. Jozefschool, om 19.00 uur plechtig Danklof. DR. VONDELING STELT VRAGEN OVER BANKFUSIES De socialistische fractieleider in de Tweede Kamer, dr. ir. A. Vondeling, 9telt zich voor de volgende week mondelinge vragen te stellen aan de minister van Financiën, prof. dr. H. J. Witteveen, over de voorgenomen fusies van de handelsbanken. Het be treft hier de voorgenomen samen smeltingen van de Ned. Handel Mij en de Twentse Bank en die van de Amsterdamse Bank en de Rotterdam se Bank. Zaterdag en zondag is het feest voor katholiek Lisse. Pastoor G. W. J. van Dijk, de herder van de Maria- parochie, viert dan zijn veertigjarig priesterfeest. De jubilaris zelf zou het allemaal veel liever zo maar stil letjes laten passeren, maar daar voe len zijn parochianen niets voor. Pas toor Van Dijk is bijzonder gezien in Lisse. Ook bij de niet-katholieken. Het is dan ook een man, die met iedereen kan opschieten en wars is van alle gewichtigdoenerij. En dat hij een opgeruimd karakter heeft, dat behoeft men niet te vertellen. Dat kan men onmiddellijk aan hem zien. Zaterdagmiddag zal hij aan de grens der gemeente feestelijk worden ingehaald en naar het parochiecen trum worden gereden. Daar zal hij o.m. worden toegesproken namens het gemeentebestuur. Zondagmorgen is er een plechtige Hoogmis met een feestpredikatie, 's Middags is er re ceptie. KAPELAAN De jubilerende pastoor is thans 63 jaar. Hij werd geboren in Poeldijk. In 1924 werd hij priester gewijd in de St. Bavo-kathedraal te Haarlem en werd vervolgens benoemd tot ka pelaan in Nederhorst den Berg, twee jaar later volgde zijn benoeming tot kapelaan te Overveen en in 1929 trok hij naar Rotterdam als kapelaan van de St. Laurentius-parochie. In september 1933 werd hij geroepen om te gaan arbeiden in de parochie van O.L. Vrouw van de H. Rozen krans te Haarlem en vervolgens in de H. Hart-parochie te Amsterdam. Daar was hij enige tijd waarnemend pastoor en had hij tevens de zorg voor het geestelijk welzijn van de katholieken, die opgenomen waren in het Wilhelminagasthuis. PASTOOR Op 21 juli 1945 volgde zijn benoe ming tot pastoor in Cocksdorp op het eiland Texel. De kerk was door oor logshandelingen zwaar beschadigd. De pastoor van Cocksdorp ondervond trouwens nog meer naweeën van de oorlog: hij vond in zijn parochie ook het kamp van gedetineerden. Vijf jaar bleef hij op het eiland. Toen kreeg hij bericht dat zijn arbeids terrein in het vervolg in Waddinx- veen zou liggen. Op 1 november 1958 begon hij zijn werk in de toen enkele jaren oude Maria-parochie, met een geheel nieuw centrum: kerk, kleuterschool, lagere school, ULO, enz. Een parochie met een snel groeiend aantal gelovigen. Pastoor Van Dijk heeft zijn ver antwoordelijke taak in Lisse met vreugde aanvaard en verricht. Hij toonde zich een herder pur sang en het eerste kwade woord moet van pastoor Van Dijk nog gesproken wor den. Ondanks zijn 63 jaren, heeft hij altijd nog iets van het vrolijke, van het jongensachtige zouden we haast zeggen, dat iedereen zo aantrekt. RONDRIT Zoals gezegd zal de jubilerende priester zaterdagmiddag een rondrit door een deel van het dorp maken. Zijn parochie reikt over de gemeen tegrenzen heen, de Lisserbroekers (gemeente Haarlemmermeer) komen n.l. in Lisse ter kerke. Daarom be gint de rondrit in de Lisserbroek. Om kwart voor zes zal hij op de hoek van de Lisserdijk-Lisserweg welkom worden geheten door een comité, dat de feestelijkheden orga niseert. De heer H. P. Akerboom zal de woordvoerder zijn. Men zal daar echter meer Lissers zien dan alleen de comitéleden. Aan de rijtoer ver lenen n.l. ook vele jeugd- en sport verenigingen hun medewerking, on der meer de atletiekvereniging „De Spartaan", de KAJ, de gymnastiek vereniging Klimop, ruiters van „St. Hubertus", verkenners, gidsen, ka bouters, enz. De rondrit zal ongeveer een uur in beslag nemen. De aankomst in het Nassaupark is gepland op kwart voor zeven. Hier zal de jubilerende pries ter welkom worden geheten namens het gemeentebestuur. Door een haag van bruidjes zal pastoor Van Dijk de kerk betreden. Kapelaan v. d. Beek zal hem hier namens alle parochianen van harte gelukwensen met zijn veertigjarig jubileum. Hierna volgt een kort Lof. Zondagmorgen om tien uur wordt een plechtige Hoogmis opgedragen. De feestpredikatie zal worden ge houden door de zeergel. weleerwaar de heer J. Bergen. Diaken is pater A. v. d. Berg en subdiaken pater A. Schoone. De receptie voor genodigden wordt 's middags van twee tot kwart voor drie gehouden en daarna zullen alle parochianen men verwacht dan ook de jongeren gelegenheid krij gen hun herder te complimenteren. Om vijf uur is er een plechtig Lof; de pastoor zal dan een dankwoord spreken. Vervoerders tegen maandagsluiting De NOB Wegtransport, waarin he merendeel van de Nederlandse weg vervoerondernemers is georgani seerd, volgt met verontrusting het streven van bepaalde branches in de detailhandel (o.a. de textielzaken) tot sluiting op Maandag. In brieven aan de verschillende middenstandsor ganisaties, aan de EVO en aan het hoofdbedrijfschap detailhandel, heeft de NOB Wegtransport gewezen op de grote moeilijkheden, die voor de vrachtautodiensten (lijndiensten, bo dediensten) ontstaan als de maan dagsluiting inderdaad doorgang vindt. Komt er een maandagsluiting in een belangrijk deel van de detailhan delszaken, dan zal dit tot gevolg hebben, dat de diensten willen zij dezelfde hoeveelheden goederen kunnen verwerken als vroeger, ver- voermateriaal en personeelsbestand moeten uitbreiden. De exploitatie kosten worden daardoor nog ongun stiger beïnvloed. De vrachtauto- dienstondernemers hebben reeds te maken met ochtend- en middagslui tingen van allerlei bedrijven en za ken op verschillende dagen van de week. De NOB Wegtransport vraagt aan de organisaties, de EVO en het hoofdbedrijfschap om hierover ge zamenlijk overleg te plegen. Op een onbewaakte overgang in Ruurlo is gisteravond de 7-jarige Jan Halfman uit deze plaats tegè:i de trein gereden. De jongen was op slag dood. De trein had enige vertra ging. voor perfekte foto's gaarne nog ^^anonët" I junioTBI Imp. N.V. BORSUMIJ-WEHRY OEN HAAS (Advertentie)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11