HUIZEN BOUWEN Nieuwe combinatie de grote verrassing KREYMBORG-TIP 1975 RUK WORDEN ft B. en W. schutting nudistcn- kamp moet verdwijnen WEEKENDERS OVERHEMDEN 2 STUKS AMSTERDAM-ROTTERDAM BANKN.V. Bungalows in één dag onder de kap VRIJDAG 12 JUNI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Op 7 oktober 1963 sloot Pie* ter Bleeker te Koog aan de Zaan een voorlopige koop akte met de N.V. Nijhan- Voor de prijs van 32.900 zou deze Amsterdamse bouwmaatschappij een riant vijf kamer-eengezinshuis aan de Arisstraat te Wormer neerzetten. Bij het nalezen van het bestek krijgt men de indruk ,dat N.V. Nijhan elke uitgeklede woningwet woning als riant beschouwt, want veel meer luxe komt er in deze uit holle baksteen opgetrokken huisjes niet voor. 35 PCT. VERWACHTING Op 25 november, een maand na de koop, ontving de heer Bleeker een brief van Nijhan N.V., waarin gewezen werd op de bepaling in het contract die het de bouwmaatschappij mo gelijk maakt de overeenkomst als ontbonden te beschouwen, wanneer de bouwkosten met meer dan 3 pet. zijn gestegen. „Ongetwijfeld zullen de bouw kosten na 1 januari 1964 stij- pct. Al leen de lonen zullen al met 10 gen met meer dan 3 WAT 18 WERKELIJK? De eerste vraag die bij de ont vanger van zo'n brief opkomt, is, wat gaat die werkelijke kos tenverhoging worden? De heer P. Bleeker probeert dit nu reeds een half jaar aan de weet te komen, maar tot nog toe heeft de bouw- en financie ringsmaatschappij Nijhan N.V. geen reden gezien om daarop een duidelijk antwoord te ge ven. Maar op 27 april kon d$ze bouwmaatschappij wel zonder enige motivering meedelen, dat de oorspronkelijke prijs van 32.900 op 45.100 was ge bracht. Een verhoging van bij na 36 pet. Als balsem op de wonde zou de heer Bleeker, aldus lezen wij in de Metaalkoer., een re ductie van 1000 krijgen, om dat hij reeds vorig jaar oktober het koopcontract getekend had. Volgens het Bureau Documen tatie Bouwwezen te Rotterdam zijn de bouwkosten over de periode 1963 tot mei 1964 met leveer 11,8 pet. gestegen. De ing van 36 pet. die Nijhan aan de kopers oplegt, zal wel onverklaard en onverklaar baar blijven. ongevec stijging N.V. aa pet worden verhoogd", schrijft Nijhan N.V. Zij voegt hieraan toe, dat hét juiste percentage van de stijging der bouwkosten nog niet bekend is, maar wij menen goed te doen reeds nu hierop te wijzen, om latere te leurstelling te voorkómen". Bent u bereid de werkelijke kostenverhoging bij te betalen of ziet u van de koop af? Al dus de brief. TUD VOOR KXTRA-STIJGING r 20 mei adverteerde Nijhan .V. in het Dagblad voor de Zaanstreek „De Typhoon" op nieuw met de riante vijfka merwoningen te Wormer. De koopsom die genoemd wordt, is thans op 45.100 gesteld. „Ze moeten maar op beplanting wachten" B. en w. van Apeldoorn zullen de zer dagen aan het Nederlands Ver bond van Naturisten „Zon en Leven" bevelen een schutting in de bossen tussen Woestehoeve en Loenen waar achter men deze zomer, onttrokken aan het oog der mensheid, wilde sa menkomen, af te breken. Het kamp zou op een stuk grond van de Stich ting Terrein Gelderland, iets terzijde van de Groenendaalseweg gehouden worden. De organisatie had om het betreffende gebied een schutting van rondhout en stalen platen laten aan brengen. BEZWAARSCHRIFT Toen b. en w. van Apeldoorn dit eni ge tijd geleden vernamen, gaven zij op grond van de bouwverordening opdracht de opstallen er was ook nog een primitief toilet van riet, bui zen en autobanden te verwijderen. Dat moest vóór 29 april gebeuren. Intussen bereikte het gemeentebe stuur een bezwaarschrift van 't Ver bond waarin werd gesteld, dat de schutting slechts een tijdelijk karak ter zou dragen. Op den duur zou het terrein voldoende begroeid zijn om de blikken van nieuwsgierigen te weren. Als het zo ver was, wilde men de schutting afbreken. Het gemeentebestuur wil echter geen ontheffing van het slopingsbe- evl geven. De schutting moet dus verdwijnen. Bij de bepaling van zijn standpunt hebben b. en w. tevens laten gelden, dat zij geen voorwaar den willen scheppen om 'n nudisten- kamp te behouden. Wil men 'n hoog- opgaande groenbeplanting, dan moet men daar maar op wachten vindt 't college, of deze kant en klaar aan brengen. Remblok TEE-trein treft hoofdconducteur op station te Leiden Op het station te Leiden heeft giz- teravond tijdens het passeren van de TEE-trein naar Parijs, een remblok van een van de wagons losgelaten. Het remblok vfloog over het perron en raakte de daar lopende hoofdcon ducteur de heer v. d. Horst uit Rot terdam. Deze moest met een gebro ken been opgenomen worden in het Academisch Zieken/huis te Leiden. en/of T ric. nylon, Bell-O-Fast, enz. f 1t,90.2 stuks f23#CT" (naar keuze) STTLLE RIJN t.o. de Hartebrugskerk Na de vrijdag 5 juni aangekondigde verrassende fusie tussen de Neder- landsche Handel-Maatschappij en de Twentsche Bank, is gisteren de op zienbarende mededeling gedaan van de vorming van een nieuwe bijzon der grote bankcombinatie t.w. de fusie tussen de Amsterdamsche Bank en de Rotterdamsche Bank. Deze fusie zal worden verricht door oprichting van een nieuw vennootschap, waaraan het de bedoeling is de naam te geven van Amsterdam—Rotterdam Bank N.V. Deze nieuwe combinatie, ao werd nader vernomen in aansluiting op de afgelegde gemeen schappelijke verklaring van beide bankinstellingen, zal als top krijgen een raad van bestuur, die zal bestaan uit alle thans zitting hebbende direc teuren van beide banken, tezamen elf personen. Deze raad van bestuur zal geen vast aangewezen president kennen, doch de vergaderingen zullen onder leiding staan van een voorzitter, die in onderling overleg wordt aan gewezen. Bouwfonds: Een particuliere leverancier, Gio- vartni Rizzo, die het stadje Campoli- gure nabij Genua van water voor zag, ia tot achttien maanden gevan genisstraf veroordeeld wegens het veroorzaken van een tyfusepidemie waardoor in 1960 één persoon om het leven kwam en 132 mensen werden besmet. Gescheiden Siamese tweeling maakt het nog altijd goed Vandaag is het tien jaar geleden, dat een team Friese dokters de suc cesvolle scheidingsoperatie uitvoerde van de Siamese tweeling Folkje en Tjitske de Vries uit Bergum. De tweeling was toen zeven maanden oud. Aan de operatie, die ook werd bijgewoond door de Londense pro fessor Ian Alrd, die kort tevoren zelf een dergelijke operatie had uit gevoerd, ging een lange tijd van voorbereiding vooraf. Kort na de geboorte werden de twee kinderen, van de borstzijde over een lengte van negen centimeter met een omtrek van circa negentien centimeter met elkaar vergroeid, overgebracht naar het Diaconessen- huis in Leeuwarden. Met behulp van röntgenfoto's constateerde men daar, dat de kinderen zelfstandig werkende organen hadden en dat er alleen een niet erg belangrijke ver binding bestond tussen de levers. De kans op een succesvolle scheiding van deze eerste gelijkwaardige Ne derlandse Siamese tweeling werd tamelijk groot geacht. Na de scheiding groeiden Folkje en Tjitske voorspoedig op. Ze zitten nu in de vierde klas van de lagere school, hebben fietsen ge leerd en zwemmen als de besten. Uiterlijk is er niets dat aan hun voormalige status herinnert. GROTERE COMBINATIE De nieuwe combinatie zal een per soneelsbestand hebben van ongeveer 10.000 personen, van wie op het ogenblik deel uitmaken van de Am sterdamse Bank 5500 en van de Rotterdamsche Bank 4500 personen, globaal berekend. De nieuwe combi natie AmsterdamRotterdam bank zal een balanstelling hebben (volgens de jaarcijfers per ultimo 1963) van ƒ5.4 miljard. De combinatie Twentsche Bank— Nederlandsche Handel-Maatschappij (waarvan de nieuwe naam nog moet worden vastgesteld) heeft een ba- lantstelling van ruim ƒ4.9 mkjard. De vandaag bekend gemaakte com binatie is dei-halve groter van om vang dan de combinatie die vrijdag 5 juni werd aangekondigd. Op de wereldranglijst van bank instellingen, gerekend naar de jaar cijfers per ultimo 1962 (de cijfers per ultimo 1963 zijn nog niet alle maal beschikbaar), zal de nieuwe combinatie de 72ste plaats innemen. De combinatie Twentsche Bank NHM neemt daar de 85ste plaats in. HOGERE PLAATS In dit verband werd nader verno men, dat de grootste bank ter wereld nog altijd de Bank of America is, waarvan de balanstelling per ultimo 1963 in guldens omgerekende neer kwam op ƒ53 miljard. De nieuwe Nederlandse combina tie is hiervan dus ongeveer het tiende gedeelte met een balanstelling van ƒ5.4 miljard. De grootste Engelse bank is Barclay's Bank met een ba lanstelling van 23 miljard. De Royal Bank of Canada heeft een ba lanstelling van 19 miljard. Als gro te banken ter wereld kunnen verder nog genoemd worden de Credit Lyonais (Frankrijk) met een balans- telling van 15 miljard, de Deutsche Bank ƒ12.7 miljard, de grootste Ja panse Bank 16.7 miljard, de grootste Zwitserse Bank 6.5 mlijard, de grootste Zweedse Bank 6.4 mil jard, de grootste Spaanse Bank 7.7 miljard en de grootste Belgische bankinstelling 5.6 miljard. De vier grootste Nedftrnandse bank instellingen nemen afzonderlijk op de wereldranglijsten de volgende plaatsen in: Amsterdamsche Bank 131ste plaats, Nederlandsche Handel- Maatschappij 151ste, Rotterdamsche Bank 197ste en Twentsche Bank 225e. Hierin komt dus verandering door de vorming der beide nieuwe com binaties. DOELMATIGE SAMENWERKING Gevraagd haar de directe uitwer king van de nieuwe fusie in de bank wereld, en of het in de bedoeling ligt het aantal kantoren in te krimpen werd geantwoord, dat een integratie van de hoofdkantoren alsook van de bijkantoren waar mogelijk in de be doeling ligt. Dit zal echter een aan gelegenheid van lange adem zijn. Er zijn 110 plaatsen in Nederland, waar zowel de Amsterdamsche als de Rotterdamsche Bank eigen kantoren hebben. Hiervan zal op de duur wel een aantal worden samengevoegd. Ten aanzien van de dochteronderne mingen en deelnemingen van beide instellingen valt op het ogenblik nog geen conclusie te geven. Uiteraard zal er samenwerking zijn, samensmelting zal een kwestie van doelmatigheid worden, zo was de gemeenschappe lijke mening van de directies der bei de instellingen. NIEUW EVENWICHT Uitvoerig kwam bij de bespreking op de persconferentie ter sprake de toekomstige positie en de functie van de Amsterdamse Effectenbeurs, en in hoeverre deze door de vorming van de beide nieuwe zeer grote bankcom- binaties zal worden getroffen. De nieuwe bankcombinatie, zo betoogden de directies, zal volledig begrip heb ben voor het nut van een goedwer- kend beursapparaat. Zij zal daarmee ter dege rekennig «■.•ouden, evenals dit indertijd is geschied bij de fusie tussen de Amsterdamsche Bank en de Incassobank. De directies zijn zich er volledig van bewust, dat zij er voor moeten zorgen dat het beursapparaat niet zal worden gedenigreerd. Men heeft uiteraard toestemming van de Ne derlandsche Bank voor het vormen van de nieuwe combinatie. De hier- De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, de heer Bogaers, heeft onlangs de N.V. Bouwfonds Ne derlandse gemeenten gevraagd hoe zij over het naar hem genoemde re volutionaire woningtype denkt. „Het advies is afbrekend geweest", zei de directeur van het Bouwfonds Neder landse Gemeenten, de heer R. R. Kar- sten, gistermiddag op het congres van de Nationale Vrouwenraad in Zeist. „Een dergelijke woning zou den wij in onze categorie nimmer kunnen brengen", voegde hij eraan Overigens meent de heer Karstens dat de helft van de tijd in de Neder landse bouwwereld wordt verspild door het wachten op elkaar: de aan nemer op de toeleveringsbedrijven enz. Industriële woningbouw kan uitkomst bieden. Het gaat niet alleen sneller, maar op den duur tevens goedkoper. Dat heeft het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten aangetoond met zijn eigen timmerfabriek, die thans de grootste woningfabriek van Nederland is geworden. Er worden dit jaar 1200-1500 prefab-bungalows klaar gemaakt. Ze staan in een dag onder de kap. De afbouw vergt thans vijf a zes weken, maar het zou de helft korter kunnen, als de toeleve ringsbedrijven niet op zich lieten wachten. Brigadier Piet en de semi-prof 101: Intussen had Buberl von Köpe- nick een werkelijk vorstelijke maal tijd voor generaal Mesjocco uit de keuken gehaald en de generaal zei: „Zet mijn eten maar bij het eten van mijn nieuwe vriend neer. Als we sa men gezellig eten, kunnen we ook samen gezellig praten en dat is al tijd beter dan vechten, nietwaar?" „Heel juist", zei brigadier Piet. „In vredesnaam niet vechten tijdens het eten. Stel je voor, dat er een botje in je verkeerde keelgat schoot. He mel, ik moet er niet aan denken!" „Niet bang zijn voor de botjes...., daar zorg ik wel voor.mompel de de artistiekerige zanger toen en wij zien nog juist hoe zijn grijpgrage hand langs de brede borst van gene raal Mesjocco glijdt om het lekkere karbonaadje van diens bord te jat ten. De generaal had zich intussen een glas wijn ingeschonken en daar nipte hij nu verliefd aan, hetgeen hem kennelijk weer moed gaf. Hij begon tenminste een wild verhaal te vertellen, dat vrijwel alleen over de dapperheid van zijn eigen doorluch tige persoon handelde. „Ja jaer is bonje aan de grens", deelde hij voor de zoveelste maal mede. „Grote hordes van woeste barbaren zijn ons land binnengevallen. Er wordt zwaar gevochten en volgens de laatste ge ruchten schijnen de berg jagers van Cacalobbo de zaak niet meer te kun nen houden. Jaen nou hebben ze mij gestuurd om de rommel even op te knappenEn nu rijpte er bliksemsnel een geslepen plan netje in Piet's slimme brein. „Het zal u niks meevallen de zaakjes daar te klaren, generaal", zuchtte hij, terwijl een tegelijk ernstige en nadenkende trek op zijn gelaat verscheen. „Ik heb al horen zeggen, dat de indringers iedereen zonder aanzien des persoons uit zijn lijden helpen, die een rang heeft, hoger dan soldaat eerste klasse. Rrrrt! De bajonet er in en klaar is Kees! Afgelopen!" „Wa. wa wat!?" riep generaal Mesjocco uit en met een smak viel hij voorover in zijn bord met eten, dat luchtigjes omhoog wipte. „Mamaar dat kun nen ze mij toch niet doen! Ik ben toch generaal. Ik verdien toch een andere behandeling dan die doodge wone soldaten!" (Wordt vervolgd) voor gestelde wettelijke termijn is dertig dagen na het indienen van de aanvraag. In verband met gestelde vragen, met name ter zake van de vrije koersvorming op de effectenbeurs, werd van achter de bestuurstafel op gemerkt, dat de wereld van heden andere dimensies kent dan de wereld van tien jaar geleden. De directies geloven dat er een nieuw evenwicht in de wereld gaat groeien, dat zich baseert op andere maatstaven dan voorheen. Wat de groeiende krediet behoeften van het bedrijfsleven be treft, juist mede om die reden heb ben de grote banken behoefte ge voeld om aansluiting te zoeken. Het wordt immers moeilijker voor kleinere bankinstellingen te voldoen aan de in omvang toenemende kre dietaanvragen van dit ogenblik. Waar de industrie steeds verder groeit en zioh sterker maakt door combinaties, fusies, samenwerking enz. en al dus in de richting gaat van steeds grotere eenheden, kan de bankwe- reild niet achterblijven en moet ook deze het oog gericht houden op sa menwerking, grotere eenheden, ten einde de taak te kunnen verrichten, die van haar verwacht wordt. Van beide instellingen waren ter persconferentie aanwezig de twee oudste directeuren, die alle vier aan het woord kwamen om de vele vra gen te beantwoorden. Het waren van de Amsterdamsche Bank de heren C. A. Klaasse en prof. dr. J. R. M. van den Brink, van de Rotterdamsche Bank de heren dr. C. F. Karsten en mr. P. Plantinga. GROTE OPLICHTER IN DORDRECHT GEARRESTEERD De Dordtse recherche is er in ge slaagd de 51-jarige E. E. M. N. K. te arresteren, die al lange tijd werd ge zocht omdat hij zich op grote schaal aan oplichting heeft schuldig ge maaktDe man woonde in Dordrecht, mar nam, toen hij er de lucht van kreeg, dat het net van de politie om hem heen dreigde te worden dicht geslagen, de wijk naar België, waar hij onvindbaar was. Zijn schulden lopen in de duizenden guldens. Op allerlei manieren heeft de man, wiens bezigheden zeer duister waren, getracht geld los te krijgen van goed gelovige mensen. Zo slaagde hij erin een Nederlands muziekensemble, „de Garuda's" in Frankrijk voor zich te laten werken. Toen het op betalen van de gage aankwam, die hij voor de musici van verschillende exploi tanten had geincasseerd, maakte hij zich onvindbaar. De Nederlanders kwamen hieixloor in grote moeilijk heden en raakten hun instrumenten kwijt, daar zij deze als onderpand voor hun schulden moesten geven. Verscheidene zakenmensen in Dor drecht en elders spelde hij verhalen op de mouw over afzetmogelijkhe den in Frankrijk van broeikassen. Ook interesseerde hij enkele onder nemers voor de bouw van een brug in Frankrijk. Telkens slaagde hij er in op die verhalen „voorschotten" te krijgen. Verder heeft de man tal van aankopen gedaan, zonder ooit een cent te betalen. Erkenning voor Verenigingen KLM-personeel De vier verenigingen van vliegend KLM-personeel en de vereniging van hoger KLM-personeel gaan pogen officiële erkenning van de regering te verkrijgen. Deze vijf z.g. catego rale verenigingen hebben daartoe de ze week een desbetreffend verzoek ingediend bij de Sociaal Economische Raad. Zij hopen er mee te bereiken, dat ze in de toekomst zitting zullen kunnen nemen in de bedrijfscommis- sie voor de burgerluchtvaart en in de ondernemingsraad van de KLM. Tot dusverre waren zij van deze bei de lichamen uitgesloten.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10