MIES BOUWMAN WERKT AAN HAAR COME-BACK VOOR RADIO EN T.V. Rassenrelletjes in Florida Ziektekosten boven 2,5% aftrekbaar inkomstenbelasting Vier jaar voor dodelijke mishandeling Noodweer ook in Griekenland Grieken uit Turkije gewezen Russen op Zanzibar V.N.-commandant op Cyprus geeft zijn funktie op Richard Strauss honderd jaar geleden geboren ggNDERDAG 11 JUNI 1964 DC LEIDSE COURANT PAGINA 5 visiewerk had, een gedeelte daarvan in handen van zijn vrouw geegven. Bovendien heeft zij zioh sinds haar „Zo is het"-periode gewijd aan de journalistiek. Voor een dagbladcom binatie heeft zij een serie interviews verzorgd. „Het is in de smaak geval len en daar ben ik erg blij mee". „ZIJ DIE VAN DE ZON LEVEN" Vorig jaar al waren er plannen om Mies Bouwman een eigen radio-pro gramma te laten brengen, maar daar kwam met de „Zo is het"-affaire de klad in. Nu echter gaan de opgeschor te plannen door. Zij zal binnenkort een vakantieprogramma gaan verzor gen, maar op een andere wijze dan tot nu toe te doen gebruikelijk is ge weest. De traditionele vakantietips blijven achterwegen in „Zjj die van de zon leven". Er zal hoofdzakelijk aandacht worden besteed aan dege nen, die het van de seizoendrukte moeten hebben en zich inspannen om het de vakantiegangers naar de zin te maken. Het programma zal lichtelijk hu- moristisch-satirisch getinte beschou wingen geven over de voor- en na delen van een bepaalde manier van vakantie houden, zodat de luisteraar zelf kan uitmaken welk£ soort va kantie voor hem 't meest geschikt is. TV-AMUSEMENT Ook haar televisiewerk zal het pre dikaat „amusement" gaan dragen. „Als je geen omroepster meer bent, val je al gauw onder de sectie amu sement", zegt Mies Bouwman zelf. Over de aard en de naam van haar televisieprogramma's is echter nog niets bekend gemaakt. In het postkantoor van de haven van Algiers is gister morgen een „pakjesbom" tot ontploffing gekomen. Bij deze explosie werd minstens één persoon gedood, en verscheidene gewond. Het kantoorgebouw stond spoedig in lichter laaie. De brandweer heeft grote moeite gehad de brand te bedwingen. Mies Bouman gaat „debuteren" voor radio en televisie. Debuteren is mis schien niet het juiste woord, maar haar toekomstige bezigheden .hebben slechts met haar vroegere werk ge meen, dat zij ook voor radio en tele visie worden verricht. Na de kritiek op „Zo is het", die heeft geleid tot haar terugtrekking uit dit program ma, heeft zij zich op een geheel an dere wijze bezig gehouden met t.v.: in de hoedanigheid van „kijker". „Zo heb ik veel geleerd", bekende Mies, „en ik moet eerlijk zeggen dat ik na alles wat ik gezien heb bang ben om weer te beginnen". Maandenlang heeft zij, als kritisch kijkster, gekeken naar allerlei pro gramma's en zij is daarbij tot de con clusie gekomen, dat er eigenlijk maar weinig echt de moeite waard is. Mies heeft, ondanks het feit, dat zij zich geheel heeft teruggetrokken uit de radio- en televisiewereld, een drukke tijd aahter de rug. Haar man, de regisseur Leen Timp, heeft soms op ogenblikken, dat hij te veel tele- Eindstemming belastinghervorming 30 juni NEVENINKOMSTEN VRIJ TOT f 400,- De belastinghervorming is nu in kannen en kruiken. Weliswaar zal de eindstemming pas op 30 juni gehou den worden als de definitieve tekst, waarin alle correcties verwerkt zijn, op tafel ligt, maar na de stemming over alle amendementen is de beslis sing gistermiddag in principe geval len. Daarbij is „de pot" zo ongeveer opgeraakt. Toen de heer Vondeling (PvdA) vroeg de wetsontwerpen voor verla ging van loon- en inkomstenbelasting („het miljard") nu in elk geval voor 30 juni als de eindstemming over de belastinghervorming gehouden wordt in te dienen, kon ondermi nister Van den Berge geen concrete toezegging doen. De ontwerpen zijn bezig hun constitutionele weg af te lopen, zei hij. Dat wil zeggen: ze lig gen bij de Raad van State of op Het is de bedoeling dat de nieuwe wet op de inkomstenbelasting op 1 januari 1965 in werking treedt, de nieuwe wet op de loonbelasting op 1 juli 1966. Ziektekosten Van de amendementen die gister middag de eindstreep haalden noe men wij nog het amendement Lucas De Eindhovenaar Ch. van G. die op 28 mei j.l. voor de rechtbank te 's- Hertogenbosch terecht stond wegens zodanige mishandeling van zijn twee jarig zoontje Peter, dat het daaraan is overleden, is vandaag door de rechtbank veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. De officier van justitie had tegen hem vijf jaar gevangenisstraf met aftrek geëist en onder toezichtstel- ling. Zijn vrouw A. van G - van S. die wegens het medeplegen van het mis drijf terecht stond, werd ontslagen van rechtsvervolging en zal in een krankzinnigengesticht worden ge plaatst. De eis tegen haar luidde: twee jaar gevangenisstraf en verpleging in een krankzinnigengesticht. dat als aanvulling op de regel, dat ziektekosten boven de 2% pet. van het inkomen aftrekbaar zijn, bepaalt dat ziektekosten boven de f 500 in elk geval aftrekbaar zijn. De linkse oppositie schilderde dit af als een ongehoorde tegemoetko ming 'aan de mensen met meer dan f 20.000 inkomen. Zoals men trouwens herhaaldelijk suggereerde dat de minder draagkrachtigen het loodje gelegd zouden hebben bij deze belas tinghervorming. De redenering die achter het amendement zat was ech ter dat alleen buitengewone ziekte kosten aftrekbaar zijn. Nu worden ziektekosten tot 2% pet. van het in komen per jaar (de premie voor de verplichte verzekering) als nor maal beschouwd, daarboven als bui tengewoon. Maar omdat de gewone ziektekosten niet evenredig stijgen met het toenemen van het inkomen is er door het amendement Lucas 'n plafond geschapen, waardoor .ziekte kosten boven de f 500 per jaar in elk geval als buitengewoon en dus aftrekbaar beschouwd worden. Neveninkomsten Verder is de grens voor neveninkom sten via een amendement Scholten (CH) bij de loonbelasting verhoogd van, f 300 tot f 400, dat wil zeggen dat voor neveninkomsten tot f 400 geen aanslag in de inkomstenbelasting zal volgen. Deze inkomsten zijn dus be lastingvrij. Een poging van de heer Van Urk om het bedrag van f 500 aan inkom sten van werkende gehuwde vrou wen dat buiten de inkomstenbelas ting valt tot f 1000 te verhogen haal de het net niet. Het werd met 60 te gen 57 stemmen verworpen. Hier slo ten zich ook een aantal KVP'ers en VVD'ers (onder wie de vrouwelijke afgevaardigden) bij het socialistische amendement aan. GENOEG VAN BVNKERPROEF Een 51-jarige huisvrouw, die sinds maandag tezamen met *143 andere vrijwilligers in een bunker in Dort mund zit opgesloten in een grote Westduitse oefening voor het over leven van een atoomaanval, heeft gisteren het bewustzijn verloren en is naar een ziekenhuis overgebracht. Zij mag de proef niet hervatten. Gisteravond is de politie in St. Augustine (Florida) met traangas- bommen en honden opgetreden tegen blanken, die stenen gooiden naar 400 deelnemers aan een mars door de stad als protest tegen rassendiscrimi natie. Ongeveer 100 blanken pro beerden het politiecordon te doorbre ken om de betogers aan te vallen. Dit gelukte ten dele. Enkele betogers en een politieman werden door ste nen getroffen. Ook dinsdagavond probeerden blanken 300 betogers, eveneens merendeels negers, uiteen te slaan. De neger-leider dominee Martin Luther King zal president Johnson verzoeken, federale troepen naar St. Augustine te zenden, om de orde te handhaven. ONGELUKSSCHIP STOND IN BRAND Het vrachtschip Pomona, waarvan de kapitein vorige maand met een bijl was vermoord, is gisteren op 100 km ten zuidwesten van Honoloeloe in brand geraakt, zo heeft de kust wacht gemeld. De bemanning heeft het schip verlaten. De brand was in de machinekamer ontstaan. Drie be manningsleden, die aan boord waren gebleven zijn de brand meester ge worden. Na de moord op kapitein Jacob Natvig, die op 15 mei dood in rijn hut werd aangetroffen, heeft het schip in de haven van Honoloeloe gelegen tot dinsdagavond. Het was op weg naar Formosa met een lading schroot. In Noord-Griekenland zijn negen mensen door noodweer en overstro mingen om het leven gekomen. Ze ven mensen werden door de bliksem getroffen en twee verdronken in Thracië nadat de rivier de Maritsa buiten haar oevers was getreden. Vijftig Griekse inwoners van Is tanbul moeten uit Turkije vertrek ken. Hun is dit door de Turkse auto riteiten aangezegd op grond van „handelingen, die nadelig zijn voor Turkije". Onder de uitgewezen Grie ken bevinden zich verscheidene di recteuren van scheepvaartmaat schappijen, fabrikanten en kooplie den. Het aantal Grieken, dat als ge volg van de crisis om Cyprus uit Turkije is moeten vertrekken, is hiermede tot 182 gestegen. Carlistisch protest bij generaal Franco De carlistische beweging heeft in een brief aan het Spaanse staats hoofd, generaal Franco, geprotes teerd tegen het feit, dat deze don Juan Carlos bij het jongste défilé ter gelegenheid van het einde van de Spaanse burgeroorlog op ,de presi dentiële tribune een ereplaats aan zijn zijde had gegeven, zo wordt uit goede bron vernomen. Deze „gunst" jegens de zoon van de voor naamste Spaanse troonpretendent" had zowel in Spanje als in het bui tenland sterk de aandacht getrokken. Woensdag is op Zanzibar een groep Russische deskundigen, vergezeld van tolken, aangekomen om de leiding van het departement voor haven- en scheepvaartaangelegenheden op zich te nemen. Zij staan onder contract van de regering van Zanzibar. Van middernacht tot zes uur des morgens mogen tot nader order geen voertuigen de stad Zanzibar verlaten of binnenkomen, zo maakte intussen radio-Zanzibar bekend. Degenen die zich hieraan niet houden zullen voor onbepaalde tijd worden opgesloten, terwijl hun voertuigen in beslag zul len worden genomen. Nieuwe tyfusgevallen in Aberdeen Gisteren zijn 15 nieuwe gevallen van tyfus in Aberdeen geconstateerd. Dr. MacQueen van de gemeentelijke gezondheidsdienst heeft tegenover verslaggevers verklaard, dat het er naar uitziet, dat men de epidemie thans onder de -knie heeft. Van 376 mensen is thans zeker, dat zij aan de ziekte lijden, terwijl er 55 twijfelgevallen zijn. De commandant van het VN-leger op Cyprus, de Indische luitenant-ge neraal Gyani, heeft volgens goed in gelichte zegslieden in New York ge vraagd, van zijn functie te worden ontheven, zo heeft UPI gemeld. Se cretaris-generaal Oe Thant zou al een andere Indiër, generaal Timaya, heb ben gevraagd, de plaats van Gyani in te nemen. Het beleid van Gyani is door de Griekse Cyprioten gekriti seerd. President Makarios heeft aan alle leden van de VN een telegram ge stuurd, waarin hij wijst op de Turkse dreiging, Cyprus binnen te vallen. Hij beweert, dat Turkije wapens, munitie en vrijwilligers naar het eiland stuurt, om een deling van Cyprus te be werkstelligen. nister van Buitenlandse Zaken Ball, die dinsdag de wereldhandelsconfe rentie in Genève heeft bijgewoond, onverwachts zijn reisplannen veran derd, om een bezoek te brengen aan Athene en Ankara. Gisteren voerde ook mr. Stikker, de aftredende secretaris-generaal van de NAVO, besprekingen in de Griek se hoofdstad. Hij heeft gezegd, een uitweg uit het conflict om Cyprus te zien, als openhartige besprekingen worden gevoerd „met terzijde stel ling van enige standpunten en de wil tot handhaving van de status quo in de NAVO". ONTPLOFFING IN ALGIERS Gisternacht zijn in de haven van Algiers twee mensen omgekomen en drie gewond toen tussen een partij postzakken een bom ontplofte, zo meldt radio-Algiers. Volgens het radiostation is de aan slag gepleegd door „contra-revolutio nairen". In het gebouw deed zich enige tijd later een tweede ontploffing voor die minder hevig was dan de vorige. Volgens het Algerijnse persbureau was het pak, waarin de helse machi nes zich bevonden, uit Marseille aan gevoerd door het Franse schip Kau- rouan. De Algerijnse radio beschul digde contra-revolutionairen van de ze daad. De term contra-revolutio nairen wordt door Algiers gebruikt om de volgelingen van Ait Achmed aan te duiden, die in Kabylie het verzet tegen de regering van Ben Bella leidt. Eurovisie met N.-Afrika verbonden De Spaanse minister van voorlich ting en toerisme heeft het televisie station van Sierra de Lujar geopend, waardoor de verbinding van Eurovi sie met Noord-Afrika mogelijk wordt. De zender staat op een hoogte van 1.482 meter en heeft 30 miljoen pe seta gekost ITALIAANS SPOORWEGPERSONEEL GAAT WEER STAKEN De Italiaanse spoorwegen hebben een staking aangekondigd van het spoorwegpersoneel, die vanavond om 20 uur begint en zal duren tot vrij dagavond 22.00 uur. De Nederlandse Spoorwegen deelt in verband daar mee mede, dat de rijtuigen van vijf treinen die vandaag uit ons land vertrekken, in Italië zullen stranden. Het betreft de Rheingold-express met bestemming Chiasso, de Italië- Rivièra-express, de Lorelei-express, de Holland-Italië-express en de trein 819-135 die via België en Frankrijk naar Italië rijdt. AAN HET EIND VAN ZIJN LEVEN LICHTTE HET GENIE WEER OP WAND A AG, 11 JUNI, is het 100 jaar geleden dat de oude Franz Strauss, die „Waldhorn" blies in het hoforkest van München en diens vrouw, de dochter van de grote bierbrouwer Pschorr een zoon kregen, die tot een der bekendste componisten zou worden, die Duitsland in de 2e helft van de 19e eeuw en in de le helft van de 20e eeuw bezat. Een merkwaardig figuur is hij geworden. Van klassikus tot romanticus. Van romanticus tot een, die de grenzen der tonaliteit overschreed- Van grootse romantische en melodische ontboezemingen tot uiterlijke realistische vormentaal.Van glan zende hoogtepunten tot innerlijke leegheid. In 1945 vond hij nog eenmaal de oude gloed en schiep hij zijn „Metamorfosen"- Reeds op 5-jarige leeftijd kreeg hij van zijn vader muziek onderricht en werd hij ingeleid in de wereld der Klassieken. Hij stu deerde verder bij August Tombo pia no en in zijn zevende jaar viool bij Benno Walter. Toen hij 6 jaar oud was, dus in 1870, componeerde hij reeds. Tien jaar oud ging hij naar het gymnasium, waar hij zich erbar melijk verveelde. Hij heeft het vol gehouden; „Het heeft mij niet ge schaad". In het begin van zijn muzi kale loopbaan stelde hij Mozart ho ger dan Beethoven. Vooral de Jupi ter symphonie van Mozart vond hij het verhevenste, dat hij kende. Strauss studeerde ook nog op de universiteit en liep colleges Kunst geschiedenis, Wijsbegeerte en Let terkunde en componeerde intussen veel in de klassieke-romantische stijl. In die periode verguisde hij de nieu we richting door Wagner en Berlioz ingeslagen. Maar door Hans von Bü- low en later vooral door Alexander Ritter werd hij toch gewonnen voor de muziek van Liszt en Wagner En toen hij zelf zich ook in het vaarwater der nieuwe richting ging bewegen, gaf dat een storm in de huize Strauss. Vader Strauss kon zich niet voorstellen dat nu ook zijn zoon de „nieuwe richting", die hij zo ver foeide, was toegedaan. Richard Strauss' Senerade voor 13 blaasin strumenten was het begin van de nieuwe weg. Von Bülow bezorgde hem, de 21-jarige, de betrekking van „Hofmusikdirector" in Meiningen. Achtereenvolgens werd hij daarna dirigent bij de Münchener opera, di rigent van de Hofkapel in Weimar, later weer in München en in 1898 di rigent van het Hoforkest te Berlijn, welke betrekking hij in 1910 opgaf. Maar meer als dirigent is Richard Strauss ons bekend als componist, als geniaal toondichter. LIET IS NIET MOGELIJK in een dagblad artikel al zijn werken te bespreken. Maar bijna iedereen kent zijn „Don Juan", „Till Eulen- spiegel", „Don Quixote", „Tod und Erklarung" en „Ein Heldenleben". Ook „Salome" en „Electra" zijn be kend. In deze laatste toont Strauss ten volle zijn aard. Hier horen wij een sadistische erotiek, die wij moei lijk verwerken kunnen. In al z'n mu ziek worden we bijna geblakerd door de geweldige innerlijke brand, die in de ziel van Strauss steeds weer op laait in een klankenorgie, die we zelfs bij Wagner niet aantreffen. Hij jongleert met orkestkleuren, zijn kunnen wordt steeds groter. Hij is verheven boven alle tijdgenoten. Het publiek wordt verblind door de gloed, vakgenoten bewonderen hem, doch sahudden het hoofd als zij zien wat hij tot stand brengt. Zij onderkennen ook het gevaar. En dat gevaar is ge komen. Strauss heeft een glanzend hoogtepunt bereikt. Een plafond. In het begin van de 20e eeuw begint de dalende lijn. Wat hij daarna compo neerde is herhaling en een dieper da len in de uiterlijkheid. Is in „Ein Hel denleben" (1899) nog het onbedwing bare van het genie aanwezig, die ka- kophonieën en ongehoorde accoorden en toonverbindingen op elkaar sta pelt, daarna zien we een steeds per fectere techniek, maar een grote in nerlijke leegheid ontstaat. Strauss heeft de grens bereikt. Hij kan er niet overheen. Hij is niet meegegaan met de juist toen rich ontwikkelende nieuwe wegen, die de toonkunst in sloeg. Twee wereldoorlogen heeft hij meegemaakt; rij hebben hem inner lijk niets gebracht. Aan het eind van zijn leven glanst nog iets op van de oude geest als hij zijn „Metamorfo sen" het licht doet zien. HPENSLOTTE moeten wij Strauss nog noemen als liedercomponist. In zijn lyriek is Strauss op de weg van Hugo Wolf voortgegaan: nl. ook hjj schreef geen liederen voor een zangstem met klavierbegeleiding, maar voor een zangstem en klavier of/en orkest. Hij schreef ongeveer 400 liederen, waarvan er slechts en kele op het repertoire van zangers en zangeressen te vinden zijn. Op merkelijk is dat Strauss verzen toon zette, die wy bij geen andere compo nist aantreffen. Twee uitzonderingen zjjn er echter nl. „Das Rosenband", dat ook Schubert componeerde en „Wal'desfahrt" dat wij ook bij Schu mann vinden. Bijna al de liederen van Strauss zijn virtuoos geschreven, zowel voor de stem, maar zeker ook voor het klavier. Op 8 september 1949 stierf deze ge- weldelaar, deze vuurmens te Gar- misch. De brand was uitgewoed. THEO TEN HOOVEN.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 5