HERO PERL Strijd over aandeel van de KLM in ..Air union" en de drank is... DONDERDAG 11 JUNI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Nederland niet akkoord met „bescheiden plaats" In Brussel is gisteren de strijd be gonnen over het aandeel, dat de KLIM zal hebben in „Air Union", de organi satie waarin de luchtvaartmaatschap pijen van de zes landen van de EEG gaan samenwerken. Niet alleen het aandeel van de KLM in het luchtverkeer van „Air Union" is een strijdpunt maar ook de onder linge verdeling daarvan tussen de na tionale maatschappijen van Frank rijk, Italië, Duitsland en België. De conferentie van de afgelopen maanden over deze kwestie tussen vertegenwoordigers van de zes lucht vaartmaatschappijen hebben even min tot overeenstemming kunnen leiden en woensdag is het probleem op de besprekingen over de oprich ting van „Air Union" aangesneden door de regeringsvertegenwoordigers van de „zes". De Nederlandse delegatie, onder voorzitterschap van de Nederlandse ambassadeur bij de Europese ge meenschappen in Brussel, D. Spie renburg, heeft daarbij het standpunt verdedigd, dat ons land dezelfde be handeling eist als de onder partners en dat het niet steeds kan worden Weer in Den Helder Verlengd examen voor vijf leerlingen De vijf leerlingen van de zesde klas gymnasium A van het Gemeen telijk Lyceum te Den Helder krijgen een verlengd examen Grieks. Dit deelde de conrector, de heer W. van Koldam, in opdracht van de rijks- gecommiteerde prof. dr. Kamerbeek aan de kandidaten, vier meisjes en een jongen mee. Hiermee is het Gemeentelijk Ly ceum in Den Helder weer m het nieuws gekomen. Enkele weken ge leden ging de rector van dit Lyceum, dr. Jonkers, met ziekteverlof, nadat hij ervan beschuldigd was, dat hij zijn dochter met enkele examenapgaven zou hebben geholpen. Aangezien de rector Grieks onderwees aan de eindexamencandidaten en het ge bruik is dat deze leraar Grieks ook de examenopgaven uitzocht, wil men bij voorbaat elke verdenking uit sluiten door het examen onverwacht te verlengen. voorgehouden, dat het de KLM zelf is geweest, die zich destijds uit de onderhandelingen over „Air union" heeft teruggetrokken. Met beslistheid is dan ook de sug gestie afgewezen, dat voor de Air France, Alitalia en Lufthansa 'n eigen aandeel zou worden vastgesteld, ter wijl de rest door de maatschappijen van de Benelux onderling zou moeten worden verdeeld. Evenmin aanvaardbaar werd door de Nederlandse delegatie het argu ment van de „grote drie" genoemd, dat Nederland als klein land met 'n bescheidener plaats genoegen zou moeten nemen. Daarbij werd vooropgesteld, dat de KLM een internationale maat schappij is, niet alleen voor Neder landse passagiers. Moeilijkheden bij het ontslag van 2000 ambtenaren Bij de invoering van de arbeids ongeschiktheidverklaring wordien 2.000 ambtenaren overcompleet. Het zijn ambtenaren van de Sociale Ver zekeringsbank en van de Raden van Arbeid, die niet kunnen worden overgenomen door de gemeenschap pelijke Administratiekantoren. Over de wijze waarop dit nu moet geschieden bestaat nu verschil van mening tussen de ambtenarenbon den en de beambtenbonden. De ambtenarenbonden willen de ont slagen spreiden door over alle tak ken en verhoudingsgewijs- overal evenveel mensen ontslaan. De be ambtenbonden daartegen willen een personeelstop instellen en mensen boven de 60 vrijwillig met wacht geld laten gaan. CANADEES WILDE VROUW WURGEN Een dronken Canadese zeeman, C. R. K., heeft gisternacht, toen hij bij haar op bezoek was, een poging ge daan de 22-jarige vrouw Jopie W. S. te Amsterdam te wurgen. Op het kritieke moment echter begon zij te gillen, waarop de matroos verschrikt losliet en spoorslags verdween. Later is de Canadees aangehouden en over geleverd aan de Marechaussee. SCHOT OP JOYRIDER NIET PER ONGELUK Op het ogenblik is een intern on derzoek gaande naar de schoten die een hoofdagent van het Enschedese politiekorps heeft afgevuurd tijdens zijn achtervolging van de 19-jarige vluchtende joyrider C. E. F. T. De kogel, die de jongeman niet heeft, geraakt, is op een hoogte van 1.20 meter terecht gekomen in een eta lageruit. Deze kogel, zo is bü het onderzoek gebleken, enigszins be schadigd, en het is goed mogelijk, dat deze beschadiging afkomstig is van een terugkaatsen van de kogel tegen een of ander voorwerp, bijvoorbeeld een straatsteen. „Maar als mocht blijken, dat de politieman niet in de lucht, maar op de vluchteling heeft gevuurd", zo deelde hoofdinspecteur W. D. de Jong van de Enschedese politie mede, „zal hem een discipli naire straf worden opgelegd". Strengere maatregelen tegen woonschepen Gisteren hebben Provinciale Sta ten van Zuid-Holland, met het oog op de belangen van de recreatie be sloten het ligplaats nemen van woon schepen nog meer aan banden te leg gen. Tot dusverre was het verboden om tussen 1 mei en 15 oktober lan ger dan tien dagen zonder vergun ning in het Zuidhollandse waterge bied een woonschip te meren. Thans is bepaald, dat men gedu rende het gehele jaar nergens langer dan drie dagen zonder vergunning ligplaats mag kiezen. Jaarlijks zul len G.S. aan Provinciale Staten een verslag doen toekomen over de han tering van het vergunningenstelsel. Gaan militairen kersen plukken „Is er goede grond voor de vrees dat de kersenoogst met name in Zuid-Limburg gedeeltelijk zal misluk ken, tengevolge van gebrek aan plukkers?" aldus een schriftelijke vraag van het eerste kamerlid Tho massen aan de Ministers van Land bouw en Visserij en Defensie. De heer Thomassen vraagt of in dien dat zo is, er dan hulp kan wor den geboden door dienstplichtingen in werkelijke dienst. De Sowjet-Unie heeft woensdag weer een kunstmaan in een baan om de aarde gebracht. Evenals haar voor gangster, die vorige week werd ge lanceerd, is ook de Kosmos-32 uitge rust met wetenschappelijke instru menten die gegevens zullenverza melen over de ruimte. Sociale werkers verontwaardigd over houding van kardinaal Ruffini met mooie woorden worden Sicilianen niet geholpen "Hup Holland Hup!" Waar u ook juicht, bij hockey of honkbal, bij zeilen of zwemmen. Overal geldt: altijd zin in Hero. Sprank'lend-fris, fruitzuiver, onweerstaanbaar lekker) Hero Sinas, Cassis, Frambozen, Cerise, Citroen, Ananas, Grapefruit, Perl. Hebt u er ook zo'n zin in? De kapper of de molenaar, de Almanak of De Bilt? Neem het zekere voor het onzekere, zorg voor Perl In huis - kos telijke, gouden, parelende Perl. Want Hero Perl is en blijft dor8tleseer nr. 1 en... 't is door en door gezond. Vloei baar fruit... zuiver, verkwikkend, weergaloos I Ds. Panascia, predikant v de Waldenser Kerk in Palermo. eft zich tot tolk gemaakt van de ver ontwaardiging, welke nog steeds heerst onder Siciliaanse, Italiaanse en buitenlandse sociale werkers op Sicilië, over de herderlijke brief, die kardinaal-aartsbisschop Ruffini van Palermo met Pasen van de preek stoel heeft laten voorlezen. In deze brief is de kardinaal te keer gegaan tegen het sociale werk, dat vrijwil ligers uit tal van landen onder de sociaal-economisch eeuwen achter gebleven Siciliaanse bevolking, ver richten. De kardinaal schreef onder meer, dat de sociale toestanden op Sicilië geen voorwerp van kritiek mogen zijn, zeker niet van de bui tenlanders. Ds. Panascia antwoordt in zijn brief aan de kardinaal-aartsbisschop, dat niemand op Sicilië geholpen is met mooie woorden over het edele ver leden van het eiland en over de wakkere trouw der Sicilianen aan de Kerk en haar wetten. Feit is, aldus de dominee, dat er een enorme kloof bestaat tussen armen en de rijken en dat er dringend maatregelen geno men moeten worden voor de bestrij ding van de kindersterfte, de werk loosheid en de jeugdmisdadigheid. Schrikbarende armoede. Volgens officiële statistieken heb ben 4 miljoen Sicilianen niet anders hun eigendom te noemen dan de kleren aan hun lijf. Drie miljoen Sicilianen wonen in holenwoningen, zonder water of licht. Bijna de helft der bevolking leeft nog ver onder het peil der Noord-Europese indus trie-arbeiders in de 18e en 19e eeuw. De helft is analphabeet. Ondanks de ontstellende armoede heeft het com munisme echter verrassend weinig aanhang bij de Sicilianen. Pater Duynstee o.f.m., die, mede dank zij een gift van 50.000 uit de Na het behalen van de titel „Miss Europa 1964in Beiroet maakt Elly Koot een rondreis door Egypte. In de omgeving van Cairo maakt ze, in het zadel geholpen door Siv Aberg, miss Zweden een ritje op een kameel. bisschoppelijke Vastenactie in Ne derland, verschillende sociale centra op Sicilië heeft opgericht, heeft niettegenstaande zijn grote voorzich tigheid nooit ontkend, dat het met name met kardinaal Ruffini moeilijk werken is. Ook van hem vindt kar dinaal Ruffini, dat hij communistisch is en het tevreden volk maar opruit tegen het wettige (kerkelijke) ge zag. Ds. Panascia zegt in zijn brief aan de kardinaal, dat er nog vele men sen op Sicilië zijn, die verhongeren. Zij kunnen geen werk vinden en hebben geen dak boven hun hoofd. Er zijn kinderen, die nooit een school kunnen bezoeken en die de nachten moeten doorbrengen in afgedankte auto's. Geen woord over Mafia. „Het is niet genoeg, zo zegt Panas cia, de Sicilianen te prijzen omdat zij zo goed katholiek zijn, omdat zij de huwelijkswetgeving zo goed in acht nemen en hun kinderen direct na de geboorte laten dopen". De pro testantse sociale werker wijst er ver der op, dat de kardinaal helemaal niet spreekt over „al die met bloed bevlekte handen", en niets zegt van het onjuiste begrip van eer en recht, dat spreekt uit de activiteit van de Mafia". KINDERRECHTER STRAFT ROERIGE NOZEMS De kinderrechter in Rotterdam heeft woensdagmiddag twee jongelui uit de Maasstad voor hun aandeel in de relletjes van enige weken ge leden in Rotterdam-zuid gestraft. De 16-jarige C. H. van de W. kreeg een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek en zijn kornuit, de even eens 16-jarige R. K., drie weken met aftrek, waarvan 1 voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar. AARDGAS IN DEN HAAG In september zal het eerste aard gas door de leidingen in het West- landse gedeelte van het Haagse ver zorgingsgebied stromen. Achtereen volgens zullen de kernen Maasdijk, De Lier, Naaldwijk (dorp), Honse- lersdijk, .Kwintsheul, Wateringen, Monster, Poeldijk en 's-Gravenzande op aardgasdistributie worden over geschakeld. Het week-end begint deze vrijdag met een jeugdtelevisieavond, waarin we be halve de mening van de jongeren ook een muzikale quiz en een toneelstuk door jeugdige krachten kunnen aan schouwen. Op Ned. 2 de opera Paris en Helena uit München. Zaterdagmiddag weer een speelfilm f3.20 uur), 's Avonds Lassie. The Bever ly Hillbillies en een zomers toneelstuk met inspecteur Fedder, die ditmaal op verkeerd spoor komt in het Utrechtt' 3 Spoorwegmuseum. De Belgische quiz en Will Ferdy op het tweede net zullen weinig belangstelling trekken. Zondagmiddag- om 2 uur kunt u per Eurovisie op bezoek gaan in het onder waterverblijf van een Franse diepzee duiker, die van een drijvend eiland in de Middellandse zee af wetenschappe lijke onderzoekingen verricht, 's Avonds presenteert Wim lbo weer een aantal oude bekenden in nieuwe rollen. Van belang is verder alleen de eenacter Met vuur spelen, van Aug. Strindberg. Voor de vijfdaagse tippen wij: maan dag comedy capers, openbaar kunst bezit, hoofdfilm Geen medailles voor spionnen: dinsdag op Ned. 2 een film programma met de reizen van Jules Verne in 't voorrogramma en Mr. 880. de valse munter, als hoofdschotel; op woensdag de eindexamenklas van de Maastrichtse toneelschool in Caprice: donderdag het kijkspel „De derde" met Eric Schneider, Annet Nieuwenhuyzen, Pim Dikkers, Enny Meunier, Luc Lutz en Barbara Fris. Op Ned. 2 die avond o.a. Lassie, Frans Hals fdoc.). Herrie om Harry en Sammy Molcho, de Israë lische mimespeler. PRINSES IRENE IN SPANJE ao JAAR TOPKWALITEIT Prinses Irene en prins Hugo Charles de Bourbon Paraia hebben een korte vakantie doorgebracht in het Spaanse plaatsje Santiago de Compostella. De foto toont het paar bij het verlaten van hun hotel.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10